Radovi u malinjaku

za vocara reci mi kakva je cena za prodaju dali jeskuplja od vilameta ikiliko raste u visinu jer ja sam nabavio par stotina sadnica pa me interesuje no i ja mislim da je to biljka buducnosti ali videcemo to je americka crna malina mislim da je vilamet ali nisam siguran
 
igor majurac ...seci pre nego narastu 20 cm .......kontaktiraj me na PP DA svratim i pogledam...

zoran sef
Evo pocelo je SRA... malo mnogo rano

:zli::zli:
S media | 28.mart.2011 | 18:38
Trećina prošlogodišnjeg roda malina u Srbiji, ili oko 25.000 tona, i dalje se nalazi u hladnjačama.
Ako u aprilu i maju izađe po prosečnih 5.000 tona, sezonu berbe ćemo dočekati, što je najoptimističnija procena, sa 10.000 do 15.000 tona stare maline, što je mnogo, kaže za "Blic nedelje" Slobodan Žunić, predsednik Udruženja hladnjačara Srbije.

Situaciju dodatno komplikuje i to što se uskoro očekuje kraj berbe u Čileu, koji je veliki proizvođač, što bi, prema procenama nekih hladnjačara, moglo da utiče na prodaju u prolećnim mesecima, ali i da odredi ovogodišnju otkupnu cenu.

Dragiša Terzić, koordinator udruženja proizvođača malina "Vilamet", tvrdi, međutim, da situacija i nije tako loša. Po njegovoj proceni, na zalihama se trenutno nalazi najviše 17.000 tona kvalitetne maline koja se prodaje trgovcima po ceni od 2,10 do 2,15 evra za rolend.

- S obzirom na to da rolenda nema, cena bi mogla da bude veća od tri evra! Trgovci znaju kada hladnjačarima dospevaju rate za kredit i tada ucenjivački nastupaju - objašnjava Terzić i navodi da je u januaru izvezeno 2.795 tona rolenda, 2.827 tona griza, 593 tona bloka i 81 tona druge maline.

Da je izvoz u prva dva meseca ove godine dobro krenuo, potvrđuje i Evica Mihaljević, koordinator asocijacije "Plodovi Srbije", ali ona smatra da je prerano govoriti o tome šta će se dešavati ove godine.

- Malina se prodaje, nešto slabije, ali ide. Činjenica je da se više kupuju jeftinija voća zbog ekonomske krize, to se dešava svuda u svetu. Ima još četiri meseca do berbe, ugovori o izvozu važe još nekoliko meseci, a u Čileu je berba u toku, trajaće do polovine aprila. Sve su to nepoznanice da bi sada mogla da se da neka ocena, možda tek za dva meseca stvari budu jasnije - uverena je Mihaljevićeva.

Jedan od najvećih otkupljivača voća iz užičkog kraja, koji je insistirao na anonimnosti, ističe da će april, kada pred uskršnje praznike u EU uobičajeno raste tražnja za malinom, umnogome opredeliti cenu ovogodišnjeg roda.

- Mnogi kupci iz EU uglavnom pred Uskrs poštuju dinamiku preuzimanja i plaćanja robe, te otuda optimizam da će u hladnjačama ostati manje maline - tvrdi ovaj poznavalac prilika.
(Blic)
 
Idealna prilika za hladnjacare da ostvare dobru zaradu.Na bazi trenutne situacije obore otkupnu cenu i kupe sav ovogodisnji rod po niskoj ceni.Tu malinu prodaju po ceni koja ce se tek formirati u narednoj godini.Kako cene uglavnom imaju ciklicno kretanje ,realno ta nova cena ce biti iznad trenutne.Nama daju simbolicnu doplatu,ostalo njima i eto novih dzipova.
 
Jos da nije izborna godina, i sve bi im bilo potaman... Ne verujem da ce biti nekih oscilacija u ceni ove godine, sledece mozda. I jos jedna informacija, naravno iz prve ruke i 100 % tacna. U Podrinjsko Kolubarskom regionu 50% malinjaka je izmrzlo, kod pojedinih velikih proizvodjaca u nasem kraju ciji su malinjaci bili na vetrometini steta je 100 %. Na tromedji Gunjaci-Bratacic-Lopatanj gde se nalazi na 100 duznih metara 14 otkupnih stanica za malinu situacija je KATASTROFALNA. Video sam puno malinjaka u koje nije ni ulazeno, jer su nacisto propali... Eh, da , umalo da zaboravim. Velike hladnjace u Osecini i Peckoj su prazne, kao i ona manja u Bastavu... A te zalihe u hladnjacama su verovatno one trule i budjave maline od prosle godine koje cekaju ovogodisnji rod da bi se pomesalo i onda izvezlo. Inace te trule i bdjave maline neke hladnjace su kupovale i po ceni od 50-70 dinara po kg...
 
Malina još nije ni olistala, a kampanja za obaranje cena je naravno krenula ::jako_besan::::jako_besan:: Kao i svake godine.
 
Mislim da je u pitanju izmrzavanje i kod mene ga ima ali ne u velikoj meri.Po mom misljenju osnovni razlog za ovo je nepripremljenost sadnice za prezimljavanje.Zdrav i zreo lastar moze da izdrzi i mrazeve preko minus 15 stepeni.Zavrsetak berbe maline je istovremeno i priprema maline za narednu godinu.Ali mi obicno premoreni posle sezone berbe napustamo malinjake do proleca.Zato neposredno po zavrsenoj berbi treba odstraniti stari lastar,nove lastare prskati quadrisom ,preparatom protiv grinja,mislim da je ortus pogodan i jos nekim insekticidom.Pored navedenog u kasnu jesen otprilike oktobar ili kasnije obavezno bakarnim preparatom.Takodje medjuredni prostor ne treba da bude obrastao travom,jer se tada zbog velike vlaznosti stvaraju uslovi za didimelu.
Fitoftora se pojavljuje u kisnim godinama jer su to uslovi za njen razvoj.Lastar krene i dobije lisnu masu i naglo uvene i sasusi se.
 
Mnogi se zale ovog proleca, e sta je sad u pitanju dali izmrzavanje ili bolest :haha::haha::haha::haha:?? Ali sta je cudno u celoj prici, da je veci problem u malinjacima na nizoj n/v nego oni u brdsko -planinskim predelima, gde su veci mrazevi i mnogo nize temperature!!
 
:ppozdrav:I Ja se pitam ? dali je izmrzavanje ...ili je bolest
Vise od pola malinjaka u macvi sam obisao ...svud ista prica manje/vise ? ...jad, tuzno i veoma lose

Kako neki lastari izmrznu a neki ne... sem ako bolesni ? lakse izmrz.

Al ako je u pitanju Fitoftoroza sto je moguce jer bila je kisna god.sa dosta.+-.temper ..? zna li neko koje su mere zastite.

Poz...:ppozdrav:
 
Evo jedan tekst sa malo vise detalja
"Phytophthora fragariae var. rubi – Raspbery root rot PATOGEN: Phytophthora fragariae var. rubi SISTEMATIKA: Gljiva: Oomycetes; Peronosporales /ENGLISH/: Raspberry root rot DOMAĆINI: Rubus ideus-malina GEOGRAFSKA RASPROSTRANJENOST: Severna i Južna Amerika, Okeanija; EPPO region: Austrija, Danska, Francuska, Nemačka, Irska, Norveška, Slovenija, Švedska, Francuska, UK

SIMPTOMI: To je zemljišni patogen čijem širenju pogoduje visoka vlažnost zemljišta i navodnjavanje. Mirujuće oospore koje mogu da zaostanu u zemljištu i 10-15 godina predstavljaju izvor primarne infekcije biljaka. Infekcije počinju u oazama na maloj površini i šire se niz padinu. Pouzdani rani simptom ovog oboljenja je odsustvo ovogodišnjih izdanaka. U proleće i rano leto uočavaju se simptomi ove bolesti. Na nekim dvogodišnjim izdancima pupoljci ne kreću. Mladi izdanci se suše i srpasto povijaju tzv. «pastirski štap«. Na visini 20-30cm uočavaju se purpurno-crnkaste lezije. Skidanjem kore uočljiva je crvenkasta do braon obojenost. Tokom leta lišće dobija jesenje boje (bronzana do crvenobraon). Inficirane biljke se prepoznaju i po izuzetno slabo razvijenom korenu. METODE ZA DIJAGNOSTIKOVANJE: - Bait test Bolest može biti detektovana korišćenjem BAIT TEST. Delove korena i mladih pupoljaka izmešati sa zeljišnim kompostom i miksturu staviti u korito za sađenje. Korito se drži u uslovima dobrog osvetlenja, visoke temperature i sa dovoljno vlage kako bi se omogućio razvoj mladih pupoljaka u snažne izdanke. Nakon 5 nedelja korito se premešta u hladne uslove sa umerenim osvetlenjem i dosta vlage. Novi uslovi podstiču razvoj bolesti ukoliko je ona prisutna. Bolest se manifestuje pojavog tipičnog beličastog i žućkasog lišća, lezijama na drvenom delu, propadanjem korena i pojavama tipičnih oospora. - Izolacija - Gljiva može biti izlovana sa zaraženi biljaka na selektivnim podlogama. Izolaciju treba vršiti sa različitih delova zaraženih biljaka. - ELISA – može se koristiti za detekciju ali samo do nivoa detekcije roda Phytopthora. - PCR – za detekciju do nivoa Phytophthora fragariae var. Rubi koristi se precizna PCR metoda, a to je i najsigurnija metoda za dijagnostikovanje ove gljive. FITOSANITARNI RIZIK: Zemlje izvoznice bi trebalo da ispoštuju certifikacionu šemu za Rubus spp. Iako EPPO nije propisao zahteve i korake za sadni materijal maline. FITOSANITARNE MERE: - Inspekcijska kontrola i uzimanje uzoraka svih pošiljki za laboratorijsku detekciju patogena - Inspekcijska kontrola i uzorkovanje u matičnjacima za laboratorijsku detekciju patogena - Uništavanje svih pošiljki i zasada u kojima je utvrđeno prisustvo patogena. "
 
AU nadam se da nije to u pitanju ....?
imali i neka dr. bolest koja mozda izaziva susenje lastara sem fitoftore
 
Ako izbije novi lastar ne bi trebalo da je opasno_Onda je najverovatnije izmrzavanje.Ako ne onda je stradao koren.
 
kkod mene u malinjaku lastari koji su tanji su izlistali kako treba i vec se formirao list. a dok lastari koji su deblji i koji imaju bocne grane su izlistali do pola ili tek sada krece pupak. primetio sam da kod starijih lastara pupci sse krune kao da su izmrzli, ali ispod njih izbijaju novi pupci. pitanje je uopste da li ce i stici do roda. ima i starijih i debelih lastara koji su kada ih odsecem oni su sirovi ali pupak miruje, jos je zelen kada se otkine ali nije krenuo ( koai da ne pomislja da krene). po meni ti lastari nece ni izbiti i da od nema nista jer kada do sada nisu krenuli i nece krenuti a i kora im je otpala. to je izgleda najbolje odseci i izbaciti. kod mene u okolini i nije malina kao sto je izgledala kaa je vezana kada je svaki lastar bio sirov.nesto su stali sa kretanjem i ako je sve na vreme odradjeno ( msm na djubrenje, prolecno prskanje. bacanje stajnaka itd)
 
Deblji lastari kreću malo kasnije, to je normalno. Nadoknade oni svoje kašnjenje, ne seci ih.
 
Nazad
Vrh