Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

joseva je napisao(la):
Koristim sistem kap po kap, ali ne trake vec cevi.Kapaljke se nalaze na svakih 50 cm i kapaju 4 litre na sat vremena pod odgovarajucim pritiskom..voda kao i za sve druge biljke dosta znaci, pa tako i za malinu, sto se znacajno odrazava na kvalitet ploda, njegovo velicinu, nema uvenuca ploda itd.Po misljenju strucnjaka za malinu u periodu zreljenja potrebno je od 2,5 do 4 litre vode nedeljno za uspesan prinos. licno sam preterivao kod zalivanja pa su kolicine vode bile 15 do 20 tona vode dnevno na povrsine od 20 ari ali nije bilo stetnih efekata vec naprotiv,ali naravno ne sme se preterivati jer se moze izazvati uvenuce tj do spaljivanja maline..orosavajne je dobro ali samo u vecernjim satima.

jel 2.5 do 4 litra po metru kvadratnom ili po struku nedeljno

pozdrav
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

nedeljno po struku. mada naravno moze da se pojaca ta doza u najacem ciklusu sazrevanja kada je voda najpotrebnija. Takodje preporucuju da se izbegava navodnjavanje odozgo jer se prenose bolesti i umanjuje kvalitet ploda.kada se kupuje sistem moze slobodno da se uzmu kapajuce trake koje su znacajno jeftinije od cevi a postizu skoro isti efekat, malo je slabiji raspored kapanja, ali najveca mana cevi sto je ipak bez obzira na teren potrebna pumpa da se postigne odgovarajuci pritisak jer u suprotnom se ne navodnjava ravnomerno svaki struk, a i dolazi do zacepljenja kapaljki bez obzira sto je ugradjen filter...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Nije lako postaviti opste pravilo,pogotovu kada je malina u pitanju.Po meni malina je specificna i izuzetno osetljiva na mnoge faktore.Mozete je obradjivati ceo zivot i stalno otkrivati nesto novo.
Kada govorim o orosavanju mislim pre svega na malinu u fazi zrenja.Cini mi se da orosavanje zaista povoljno utice na krupnocu plodova.Pored navedenog zelim da istaknem jos jedan detalj.Mikroklimatski uslovi su bitni kod maline.Ako imate dva malinjaka ,koji nisu preterano udaljeni jedan od drugog,od kojih se jedan nalazi na uzvisenijem terenu na kome postoji stalno strujanje vazduha,a drugi je u nekoj dolini gde nema provetravanja,primeticete da u uslovima ekstremno visokih temperatura u prvom malinjaku plodovi zadrzavaju dosta dugo zadovoljavajucu krupnocu,sto sa drugim malinjaku nije slucaj.Zato kazem da je orosavanje pogodno da jednostavno rashladi vazduh iznad maline.Sve ovo govorim na osnovu nekog svog iskustva,ali ne tvrdim da je to bas sve tako.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pošto se moj malinjak nalazi na vrhu brda po imenu Trešnjica, udaljeno od Užica 6 km, nemam na žalost uslove za navodnjavanje jer nema blizu izvora. Malinjak se nalazi na jugoistočnoj strani, zemlja je škriljac, tako je zovu, i u slučaju nužde tj. suše moram dovlačiti vodu, pa kao Zoran sef ledjna prskalica i orošavanje
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Joseva,zar nije veliki respon 0,5m kapaljke? Zanima me znas li koliki pritisak mogu podneti te cevi? Meni bi trebalo da izdrzi 2 bara,a da nema znatno razlike u isticanju vode izmedju vrha i dna malinjaka. Ako to ne mogu ne vredi mi,rasprsivace stavljam pa cemo videti.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ibrkic
Nisam Vas na kraju najbolje razumeo kada ste napravili paralelu izmedju dva malinjaka. Za koji od dva navedena primera mislite da je potrebno češće orošavanje, naravno ako vremenski uslovi to iziskuju. Inače tu gde mi je malinjak prisutno je stalno strujanje vazduha, a i merenja su pokazala da postoji veća koncetracija joda u vazduhu. Pozdrav
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

0.5 m jeste veliki razmak, ali koristim te cevi jer mi se ne isplati da kupujem nove jer su skupe.te cevi koje koristim su prvenstveno bile koriscene u kupini gde je taj razmak dovoljan. za malinu naravno se koriste cevi sa cescim kapaljkama.cevi mogu da izdrze pritisak od dva bara.ja kao bazen koristim kacu od 2.5 tone bez pumpe,ali ne moze da zaliva sve ravnomerno, a i problem je sto sam skoro sve kapaljke izbusio jer se vremenom zapuse pa nema leka sem silo u ruke pa busi. kada je njiva pod nagibom preporucuje se da se postave i ventili tj slavine zavisno od nagiba.postavljaju se ventili na pocetku reda, odnosno na okitenskoj cevi, tako da mozes svaki red pojedinacno da navodnjavas.njiva pod nagibom ne moze da se ravnomerno navodnjava jer po prirodi stvari vise navodnjavaju niza mesta jer je tu veci pritisak vode na kapaljke pa ako su dugacki redovi dogadja se da visi delovi skoro i ne dobijaju vodu.tada postavis samo obicnu slavinu ( cena je oko 50ak dinara) na red ( moze i u sredini reda ili tamo gde ti pocnje nagib)tako da samo periodicno navodnjavas donje nize delove malinjaka, pa kada hoces da navodnjavas gornje delove malinjaka zavrnes samo slavinu.pozzzz
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

A – GLAVNA RAZVODNA MREŽA
1. Cijev PELD ø 32 4 bara m 25
2. PE spojnica KI 32x1"K kom 1
3. PE spojnica KI 32x32 kom 3
4. PE spojnica A32x3/4"B kom 1
5. Kuglasti ventil 091 – 3/4" kom 1
266,76
B – RAZVODNA MREŽA LATERALE
1. Cijev Dripnet PC 16390 0,4 m 1,6 l/h m 1000
2. Cijev prazna 16 m 10
3. Start conn. 16 + gumica kom 7
4. Insert conn. 16 - 16 kom 10
5. Završetak 16 kom 7
6. Nosač za cijev 16 kom 1000
3.919,00
C – PUMPNO – FILTERSKA STANICA
1. Hidropak JCR m 12 M kom 1
2. Kuglasti ventil 090 – 5/4" kom 2
3. Dopl nipl 5/4" poc. kom 6
4. T komad 5/4" poc. kom 1
5. Nepovratni ventil s oprugom MS 5/4" kom 1
6. Holender 5/4" poc. kom 1
7. Koljeno M/Ž 1" poc. kom 1
8. Dopl nipl 1" poc. kom 1
9. Holedner 1" poc. kom 2
10. Filter Amiad 1" ; 130 μm kom 1
2.062,59
DODATAK: ALKATEN CIJEV ZA STRUJU :
1. Cijev PELD ø 25 ; 4 bara m 150
504,00
REKAPITULACIJA :
A GLAVNA RAZVODNA MREŽA 266,76
B RAZVODNA MREŽA LATERALE 3.919,00
C PUMPNO – FILTERSKA STANICA 2.062,59
DODATAK: ALKATEN CIJEV ZA STRUJU : 504,00
D MONTAŽA I PRIJEVOZ 1.200,00
Za platiti: 7.952,35 kn


Napomena : cijene su bez PDV-a
Plaćanje: avans 50 %, ostatak 30 dana od izvršenja radova i okončanog obračuna

Napomena: u troškove montaže uključeni su slijedeći radovi na ugradnji opreme; razvlačenje PELD cijevi, izvođenje svih spojeva, izvođenje startnih priključaka izvan zemlje, spajanje filtara, seta za
prihranu i hidropaka. Investitor o svojem trošku osigurava sve potrebne zemljane radove i razvlačenje kapljičnih cijevi duž redova.

Malo dugačak post al evo kolko me košta navodnjavanje
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN



kostalo me oko 1500€ sa pdv.navodnjavam sat vremena u noci i to preko uklopnog sata pali se oko ponoci, rupice se nemogu zacepit jer svaka kapaljka ima sustav labirinta firma koja ih proizvodi je netafim
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Da pojasnim.U susnom periodu navodnjavanje je potrebno uopste.Ali sam napravio paralelu samo da bi pojasnio prednost navodnjavanja orosavanjem u smislu snizavanja temperature vazduha,isticuci cinjenicu da sveziji vazduh ima povoljan efekat na plod maline.
Ali opet govorim o nekom svom licnom utisku na bazi iskustva.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

tomazy
koliku povrsinu navodnjavas i koliko je sve kostalo sa pumpom,akomulacijom i svim cevima...
Post je spojen: [time]1299444238[/time]
_________________________________________________
orosavanje nocu moze ili da nema svrhe ili da koristi.....................ne moze da steti ni u kom slucaju
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

MALINAR je napisao(la):
tomazy
koliku povrsinu navodnjavas i koliko je sve kostalo sa pumpom,akomulacijom i svim cevima...
Post je spojen: [time]1299419038[/time]
_________________________________________________
orosavanje nocu moze ili da nema svrhe ili da koristi.....................ne moze da steti ni u kom slucaju
navodnjavam 1000 metara duznih kostalo je kao sto rekoh 1500€ svoj rad ne racunam iskope za glavni vod i crpnu stanicu.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

znaci po tome posto ja imam oko 7000metara pod malinom,meni ce biti oko ::lose::10500eura...
Post je spojen: [time]1299444653[/time]
_________________________________________________
mnogo ::lose::
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

MALINAR je napisao(la):
znaci po tome posto ja imam oko 7000metara pod malinom,meni ce biti oko ::lose::10500eura...
Post je spojen: [time]1299419453[/time]
_________________________________________________
mnogo ::lose::
neznam kako si racunao ali matematika ti ne stima moje je cjena ukupno 1500€ a ti samo uvecavas za cijevi ne i ostalu opremu ona ostaje ista, po mojoj matematici tebi treba 5500€ tebi je za ::novac:: :haha:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ibrkic
Tako sam Vas i razumeo da govorite iz ličnog iskustva i hvala na odgovoru. Da se slučajno Vaše maline ne nalaze, ako nije indiskretno, prema selu ili naselju Visibaba. Tamo imam dobre prijatelje i isto se bave malinarstvom
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

cena celokupnog sistema prvenstveno zavisi od toga kako se voda dostavlja do sistema.za 7000 metara msm da i ne trebaju tolike pare.kapajuce trake su 5-6 dinara po metru sto znaci 6*7000=42000, da ne uzmas cevi jer je njihova cena 20+ dinara. okitensko colovno crevo kosta 70-ak din po metru itd. u sustini moze za manje pare da se uradi.stric ima povrsinu od 1 h i nije ga kostao sistem malo vise od 1000 e. kupio je trake, a vodu dovozi iz reke traktorom i to 2 tone u obicnoj kaci koja imaju colovni izlaz i pod slobodnim padom navodnjava bez pumpe i takav sistem i ako izgleda prosto i donekle smesno funkcionise sasvim dobro.dnevno za taj hektar dotera preko 20 tona vode i pokazalo se sasvim dovoljno. samo ako planiras bazen za vodu to kosta vec mnogo vise jer tada moraju pumpe.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Tomazy,Fino si to objesnio,samo kod mene u Uzicu nisam nasao da neko prodaje tako kompletnu opremu za KPK.Nije mi problem oko montaze ni sta sve treba jer sam vodoinstalater i znam o tome, no je problem gde naci tu opremu jer vodovodni fiting (mesingani)je prilicno skup a i regulatori pritiska,jos ako trake pucaju to nije lako popravljati ili ti ja nemam vise za to zivaca.Zato sam i mislio rasprsivace uraditi po vodovodnom sistemu sa ventilima i ispustima tako da netreba da se dira godinama.Jedino nekad menjati diznu na rasprsivacu.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

vidoje je napisao(la):
Tomazy,Fino si to objesnio,samo kod mene u Uzicu nisam nasao da neko prodaje tako kompletnu opremu za KPK.Nije mi problem oko montaze ni sta sve treba jer sam vodoinstalater i znam o tome, no je problem gde naci tu opremu jer vodovodni fiting (mesingani)je prilicno skup a i regulatori pritiska,jos ako trake pucaju to nije lako popravljati ili ti ja nemam vise za to zivaca.Zato sam i mislio rasprsivace uraditi po vodovodnom sistemu sa ventilima i ispustima tako da netreba da se dira godinama.Jedino nekad menjati diznu na rasprsivacu.
sad neznam tu spominjes regulatore pritiska? cemu:haha: cjevi koje ja imam izdrze 4 bara a zbog sustava labirinta aktiviraju se tek na bar i pol ,cijev prati konfiguraciju terena jel to brdo dolina one u svakom slucaju na svim kapaljkama daju istu kolicinu vode. zimi se netrebaju skidati vec ostaju gore.garancija na njih ti je 10 godina
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pogledao sam koje si naveo cevi .Jel ti to (Dripnet PC 16390 0,4m 1,6l/h)? Koliko kostaju te cevi po duznom metru i koji im je precnik?No, ne vredi mi to. Meni treba gde to kupiti u Srbiji? Mislim da bih to mogao uraditi mnogo jeftinije.Samo mi je bitno da izdrze pritisak od 2 bara jer mi je tolika visinska razlika od vrha do dna malinjaka.
 
Nazad
Vrh