Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

kod mene svi vezu za gornju zicu a retko ko ima dve zice,sam gornju
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Moj malinjak vezujem u dve žice. Pored mene moj tast ima malinjak i vezuje ga u jednu (gornju). Kada se uporede, moj malinjak izgleda neuporedivo bolje, lakše se bere jer su maline učvršćene i ne njišu se pod teretom. U njegovom malinjaku uvek se dešava da se pod teretom po neka malina isčupa iz gornje žice i padne na zemlju, naročito kada prolazim sa atomizerom između njih. Jes da je dupli posao pri vezivanju, ali isplati se. Ove godine je i on rešio da doda još jednu žicu. Prošlog leta smo imali radnike koji su brali kod obojice pa su negodovali da je kod njega teže brati jer se maline njišu, previjaju i lome zato što su vezane u jednu žicu.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ako je lastar dobar,zica dobro zategnuta , nije preveliki razmak izmedju kolja a malina se vezuje na nacin kako je to ovde prikazano na slikama nema nikakve opasnosti od previjanja redova,njihanja ,lomljenja i slicno.Ja sam vezivo i na obe i na jednu zicu i tvrdim da nema skoro nikakve razlike,ali uz uslov da se maline zaista dobro vezu.
Ukoliko vi imate lastar koji nije dovljno izrastao,pa ga vezujete tako sto spustate kanap sa zice da bi uhvatili lastar onda moze doci do lomljenja,previjanja i sl.
Ono sto se dogadja kada je kanap los(isteze se illi dolazi do kidanja)i kada malina nije dobro vezana
to je pojava proklizavanja spalira duz zice kada se malina sabije i poremeti normalni raspored lastara koji je bio pri vezivanju.
I ovde je jos jedan momenat bitan.Ako je malina izlozena jakim vetrovima onda je ova pojava izrazenija i cesca.
Kada govorim o vezivanju za jednu zicu ne mislim da je prednost apsolutna.Ovde poredim rad koji je potrebno uloziti za dodatno vezivanje i efekat toga rada.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

MPopovic je napisao(la):
Moj malinjak vezujem u dve žice. Pored mene moj tast ima malinjak i vezuje ga u jednu (gornju). Kada se uporede, moj malinjak izgleda neuporedivo bolje, lakše se bere jer su maline učvršćene i ne njišu se pod teretom. U njegovom malinjaku uvek se dešava da se pod teretom po neka malina isčupa iz gornje žice i padne na zemlju, naročito kada prolazim sa atomizerom između njih. Jes da je dupli posao pri vezivanju, ali isplati se. Ove godine je i on rešio da doda još jednu žicu. Prošlog leta smo imali radnike koji su brali kod obojice pa su negodovali da je kod njega teže brati jer se maline njišu, previjaju i lome zato što su vezane u jednu žicu.

Apsolutno se slažem i podržavam ovakav način vezivanja !
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Svako vezuje svoje maline i cinice to tako kako on smatra da je najbolje.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Topi li se ovo belo sra.. ikako kod vas? Kod mene ne mrda nikako.... ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan::
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Zoki ! Hladno za vezivanje, ima i malo snega :udri: :udri:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

pozdrav malinari,bacali ko od vas eurofertil đubrivo u maline i kako ste zadovoljni na njega
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

jevta
Ne bacaj skupa mineralna đubriva, već hrani biljke s istima. To su odlična đubriva. Koju formulaciju nameravaš koristiti?

micekeli
evo slika:
images
images
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

meeker neznam ni sam ove godine sta cu,sta mi je najbolje,prosle godine sam sto se tice đubriva bacao sesnesticu rusku pa sam kasnije baciuo fertil pa sam ih prehranjivao kanom,a sto se tice prskanja koristio sam neke fertilove preparate bili su mnogo skupi,reci mi ti koja mi ti đubriva preporucujes da bacim i koje preparate da koristim
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Evo jase odlucioza EUROFERTIL PLUS 37NPK5/10/22+3%Mgo+16% SO3 al na prolece posto u aprilu rasadujem
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Jevta
Daj da ti urade analizu zemljišta, pa dobiješ i pravi savet. Inače ja bih u svakom slučaju koristio i koristim kombinaciju stajnjaka i mineralnih. Ako si zadovoljan sa šesnesticom, možeš je koristiti ponovo ili 8:16:24 ali ne fertil koji je obično ĐUBRE i za prihranu KAN. Kada povežeš i zemljište se prosuši pođubri dobro stajnjakom trake oko 0.5m sa obe strane redova i to inkorporiraj ufrezuj u zemljište. Stajnjak i mineralna đubriva su dobitna kombinacija u malinama. Folijarna su bila oko 200din./kg ima raznih proizvođača.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

meeker hvala ti na savetu,i reci mi sta od preparata koristis sad za zimsko prskanje
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

meeker
Možeš li mi reći, iz tvog iskustva, u kom periodu je najbolje bacati-hraniti maline đubrivom 8:16:24. Negde sam čuo da je neko optimalno vreme prva polovina januara. Naravno, podrazumeva se da su i vremenske prilike naklonjene
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Forest Gamp je napisao(la):
meeker
Možeš li mi reći, iz tvog iskustva, u kom periodu je najbolje bacati-hraniti maline đubrivom 8:16:24. Negde sam čuo da je neko optimalno vreme prva polovina januara. Naravno, podrazumeva se da su i vremenske prilike naklonjene
Obično ne mogu da prođem kroz maline dok ih ne povežem pa ni da išta radim na đubrenju. Obočno to odradim odmah po vezivanju. Mada sam prošle godine u Novembru đubrio jadan deo malinjaka stajnjakom i kalijumovim i fosfornim đubrivima. Pa ću valjda videti efekte.
 
Nazad
Vrh