Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

U vezi drugog linka.Mislim da je ovo tekst iz duboke arhive.Covek koji se pominje u tekstu odavno ne radi sa malinom a i navedena firma vise ne postoji.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

U pravu ste :sta:
Moja greška...

Što se tiče prvog linka interesantno je videti sa kojim preparatima Čileanci prskaju malinu.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ovo je iz drugog linka
Ako negde treba upotrebiti 0,3 odsto rastvora neke komponente, za polovinu uzgajivača to je 300 grama, za drugu polovinu 30 grama, niko nije siguran da je stavio pravu dozu. Tvrdim da uvek u ponekoj malini imamo prekomerno pesticida ili teških metala. Dođem čoveku u malinjak, a on mi kaže da ne berem iz tog reda, mnogo je prskao, da odem u onaj drugi. A čija će deca da jedu iz onog prvog reda? Ne, ne, to u svetu ne prolazi.
Nazalost ima tu i istine --sve je manje ali ima??
Siguran sam da kod vas koiste na ovom forumu ovakve tvrdnje nemaju osnova ,jer ste savesni i edukujete se,,,,, ali svi mi imamo i komsija ?? nesavesnih i koi ne znaju:haha: na koje moramo i mi uticati na neki od nacina
evo 1 primer
Moj komsa hteo da seje modifikovanu soju , a ja reagovao da ga odvratim,,,bez uspesno ubedivanje
i na kraju komsi obecam da cu da ga prijavim nadleznima u njegovom prisustvu (pred njim-telefonom) po cenu da mi se komsa naljuti ,,, pa i da me izudara a necu se braniti ,,, i tako ti ja mog komsu odvrati od modifikovane posejao je nemodif.

Siguran sam da nam je svima jasno da zbog pojedinaca ispastaju i svi ostali,,,,,
Al da ne bude zabune ovakva desavanja su - ama -svud u svetu - nije samo kod nas-,,,nemojmo da nas lazu
Post je spojen: [time]1298540247[/time]
_________________________________________________
Pozdrav za mekera ::svaka cast::
i hvala na iscrpnom objasnjenju HVALA ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: :cool:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

meeker
Imate dve fotografije od 29.06.2010.Na jednoj malina ima izrazito tamno-zelenu boju.Da li je u pitanju svetlosni efekat ili stvarno postoji razlika u boji lista.Da li to nije rezultat tretiranja nekim preparatom.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ibrkic
Nema razlika u boji lista. U pitanju je kako kažeš svetlosni efekt. Boja na fotografiji zavisi od mnogo faktora.

Pole
Ovaj bezobrazni hladnjačar lupeta gluposti :udri: :udri: :udri:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pozzzz.
Evo jos pitanja :haha: za meekera

Bitne stvari Potrebna dokumentacija prilikom kupovine sadnica:
o Sertifikat o proizvodnji sadnog materijal (fotokopija)
o Uverenje o zdravstvenom stanju sadnog materijala (fotokopija)
o Deklaracija (original) izdaje prozvođač odnosno prodavac
o Otpremnica (original) izdaje prozvođač odnosno prodavac
o Račun (original) izdaje prozvođač odnosno prodavac
o Uverenje o zdravstvenom stanju pošiljke bilja u unutrašnjem prometu (transportno uverenje) (original), izdaje fitosnitarni inspektor
Ova dokumentacija je naročito bitna i prilikom konkurisanja za podsticajna sredstva za višegodišnje zasada voća.
Priprema sadnica za sadnju
Sadnice se pripremaju neposredno pred sadnju i pojedinačno. Sastoji se u detaljnoj kontroli korenovog sistema i nadzemnog dela da nema mehaničkih oštećenja i prisustva prouzrokovača biljnih bolesti i štetočina, da sadnice nisu počele da se suše i da nisu izmrzle.
Povređene žile treba odseći do zdravog dela a ostale samo malo skratiti, tek da se osveže preseci. Treba odseći žile koje se prepliću i ukrštaju. Preporučljivo je da se potom koren potopi u 0,5% rastvor RIDOMIL GOLD MZ 68 WG radi dezinfekcije.
1)?? dali je ovo okej sa Ridomilom ili ima bolja varijanta i pije li vodu ona prepiska od- ibrikica -od 21 02 2011
O ridomilu
Ridomil® Gold MZ 68 WG
2)?? Poprecne letve dali---dali da usvojim ??
1 donja 5x4x100cm na visini od 50cm bagram.
2 srednja 5x4x100cm na 90cm
3 sred. 5x4 100cm na130 cm
4 gornja 5x4x80 cm na 170 ili 180cm
A zica donja na 70cm a gornja na 170 -ili- 180cm ili mi predlazes neku bolju varijantu
3)?? pitanje krajem septemra sam zaorao dosta ovcijeg stajnaka i plovinom oktobra sam 2x podrljao ,,,,pa pre ovog snega primetio sam da je trava krenula kao LUDA verovatno zbog stajn.(imacu zestoku BORBU ovog leta) ?? da li je mozda pametno da zaorem ovaj sneg posto postoji verovatnoca da sredinom sledece nedelje biti mrazeva,,,,---kud je sve pa i to---ako je pametno

U!! mnogo pitanja izvini HVALA
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

pole malinaru!

Nisam nikada konkurisao niti dobijao podsticajna sredstva za sadni materijal. A kako da izkontrolišem sva sadnice i seckam žile :udri:. Jednostavno prilikom sadnje odbacim sumnjive i slabe. Ovo o Ridomilu je valjda Syngentin dokument, a ja ga nisam koristio pa ne znam. Sadnice pre sadnje možeš potapati u smešu sveže goveđe balege 1/4, ilovače 2/4 i vode 1/4, iz razloga lakšeg i bržeg uspostavljanja kontakta korena i zemlje. Zemlju oko posađenih sadnica ne sabijaj i potrudi se da zasađeni redovi budu malo izdignuti od tla. Zemlja se posle sadnje u redu slegne i tu se skuplja voda što nije dobro. Ovo sa potapanjem u rastvor Ridomila sam negde već pročitao, al nisam to radio (ove godine ću probati Ridomil prilikom popunjavanja na mestima gde se osušiše za vreme kiša prošle god.). Kanap zategni i redovi da budu pravi, sadnice strogo u pravcu, odmah kočićima obeleži mesta za stubove. Posle je sve teže.

Pomoćne letve je dovoljno da budu 25mm x 50mm x 1000mm. Ne mora bagrem može i hrast ili cer.
Razmisli o rasporedu pomoćnih naslona: 500; 950; 1400; 1750mm Potrebno je ukonpovati visine žice da ne smeta kao i treću žicu pri dnu ako budeš stavljao KPK creva koji će bi kačio na tu žicu. Ne bih išao sa većom visinom druge žice od 1700mm a prva oko 900mm. Stubovi dobro oštri i pre postavlanja izbuši rupe na njima kroz koje ćeš provući žicu, kao i manje rupe za vijake pomoćnih naslona. Obeleži markerom liniju tla na stubu da znaš koliko stub ide u zemlju. Sve ovo olakšava kasniji posao oko postavljanja stubova i pomoćnih letvi. Samo aku-uvrtač, vijaci i napreduješ nema nikakvog merenja.

Valjda si pre oranja prskao totalom :sta: Odakle krenula trava preko zime, koliko duboko si to poorao :sta: Nisi trebao drljati u jesen već ostaviti oranje da mrazevi odrade posao. Nemoj ponovo orati, izbacićeš stajnjak na površinu a tu mu nije mesto.

Sve odluke su tvoje i sam snosiš posledice ::novac:: ::novac:: Ovo sve važi za dobro odrađen malinjak u lošima lastari ne izrastu do ovih visina žice 1700mm.

Inače obožavam mladu jagnjetinu :haha: :haha: Potroših olovku na ove pisanije :haha: :haha:
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

samo da se nadovezem da ove pomocne letvice treba izbusiti na oba kraja sa burgijom 12 mm ,obrazlazem zbog cega u privatnoj poruci i naplacujem patent 25 eur
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

dobije ko zatrazi odgovor a moze i u ronoj razmeni

Post je spojen: [time]1298636650[/time]
_________________________________________________
nisi stvarno izbusio letvice na krajevima
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Inače obožavam mladu jagnjetinu :haha: :haha: Potroših olovku na ove pisanije :haha: :haha:
:ppozdrav: :ppozdrav:

meeker svrati bice mi cast .. prtpostavljam da znas gde sam ona raketa - nebi da ovde reklamiram drugu bransu - a vazi i za cuinamija ,,,posto nemam 25 eu ako moze jagnjetinom za tolko imam na kreditnoj kart.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

pole
Ma mi ne koristimo, a još manje komzumiramo kreditne kartice :haha: samo keš :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Jel crijevo KPK stavljate na prvu žicu ili još niže postavljate žicu samo za tu namjenu?
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Crevo za KPK se postavlja na posebnoj zici. Donja zica za vezivanje je suvise visoka , a i smetace ti pri vezivanju.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ja koristim trake i polazem ih na zemlju ,one se na zapadu menjaju svake godine a kod mene moraju da osluze bar 3 a nekad i 5 god cena je negde oko 7 din 1m duzni
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Da li neko koristi traktor Tomo Vinkovic za medjurednu obradu i za prskanje malina.Kakva su iskustva .
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Licno ga ne koristim , ali to je odlicno traktorce za maline. Mozes cak i da poores medjuredni prostor sto dosta znaci , bolji je za freziranje od kultivatora , a sa njim mozes djubre da razvozis po redovima . Jedno recju za maline nema boljeg.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

DULEmajstore

Kada dolazi lepše vreme? Imaš li info.... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh