Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Miker imas malinjak za udzbenike, sve je po pravilu sluzbe.Kakavi Poljaci i Cileanci oni o ovome mogu samo da sanjaju.
Ne zalite se na sneg on ce nam biti od velike koristi videcete, nemam mnogo godina ali imam dosta iskustva.
Moram da nabavim neki dobar foto aparat da se aktiviram sa slikama jer one vise govore od reci.

Post je spojen: [time]1298447242[/time]
_________________________________________________
Ljudi na ovom forumu su toliko otvoreni i srdacni da mi se prosto mili da ga posecujem.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Sad sam gledao prognozu i kolko vidim nema ulaska u malinjak jos 10 dana minimum.... Mili boze kad se sve sastane tesko meni... Jedina sreca je sto sam batalio posao u salonu zabave pa cu moci da da provodim po ceo dan u malinjaku. Moracu da platim i desetak dnevnica... Sreca je sto mi je i cale svez penzioner, a poznato je da je otac najjeftinija radna snaga... Ali boze moj, kud svi Turci tu i mali Mujo... Moj pokojni deda je uvek govorio: " Kad Bog radi, ti onda sedi" , misleci na lose vreme... :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

[/sta fali toj polaniquote]
Prednost polke nad polanom --daje bolji prinos kvalitetni plodovi ako se ne proda kao konzumn. Rado je otkupljuju i hladnjacari po istoj ceni kao meker, za razliku od polane koja se posle dubokog zamrzavanja raspsne
Hajde dajte malo slika da ulepšamo temu
-ALAL VERA Doktore ::svaka cast::
-Trudicu se da uredno postavljam slike ,,, jer vise govore od reci,,,
Skupio sam sve Vase slike u 1 fasc. detajlno cu ih pregledat. al sam nesto uocio na brzaka :haha:

? 1) poprecne letve na onoj visini- razmaku i duzine mislim da su oko 0.8-1m Sobzirom na sada iskustvo.Da li bi u sledecem Vasem malinjaku to korigovao po meki cm + - gore -dole

? 2) donji delovi lastara nemaju pupke ?? dali nije u pitanju Malinin korebus(Corebus rubi)-zenke u maju polazu jaja na donju polovinu izbojaka maline. Ispiljene larve iz jaja ubusuju se u izbojke. Larve mogu da uniste i 90%rodnih izbojaka,jer se u jednom izbojku razvija samo jedna, a retko dve larve.
Ako nesmeta bice jos pitanja ---- al kasnije kad krenu radovi
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

meeker je napisao(la):
Zimsko tretiranje: Cuprozin 0.35%
Galmin 2%
Cipkord 0.03%
Koristio sam i Crveno ulje nekih godina, sada ću ovu kombinaciju. :ppozdrav:

bila sam danas u poljoprivrednoj apoteci i tamo mi predlazu plavo ulje? :sta: da li ce neko od vas to da koristi za prskanje?
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Kad cemo mi docekati to prskanje jedno je veliko pitanje. Temperatura mora da bude iznad 7 stepeni a to nece biti naredne dve nedelje... Tek polovinom marta mozda... Ja cu da prskam crvenim uljem i bakar- oksidom...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Radi lakseg poredjenja evo malo detaljnije o sve tri alternative,plavo ulje,crveno i kombinacije koju je miker naveo:
1. PLAVO ULJE- galenika: 2-3% (2% dobijemo 50l smese)
aktivna materija:bakar oxihlorid 100gr/l +mineralno ulje 700gr/litar =600din

2. CRVENO ULJE -herbos: 2-3% (2% dobijemo 50l smese)
aktivna tvar: bakar (iz bakrenog oksida) 100 g/l + rafinirano parafinsko mineralno ulje..........550 g/l =600din

3.Galmin 1l- 450 din, mineralno ulje (860- g/l :haha:?)
Cuprozin 1kg- (0.35%) -850din (1g=0,85din, 35g=30din)
Cipkord 100ml -480din... (1ml=4,8din, 3ml=15din)
Dakle Galmin 1l obicno se prska od 2-3%, ako se ide 2% znaci od 1l galmina dobijamo 50l smese vode i ulja... na 1l galmina ide 5 puta cuprozina po 35g i 5 puta cipkordad po 3ml, Sto dodje:
450din+ (5x30din)+(5x15din)=450+150+75=675dinara

E sada tezi deo....
Cuprozin ima aktivnu materiju bakarni oxihlorid 350g/kg (35%)
Po ovome bi trebalo staviti 286g Cuprozina u smesu da bi se dobila koncentracija kao i u crvenom i plavom ulju sto povecava cenu trece smese tj. njene bakarne komponente na 243din. Cuprozin se koristi u koncentracijama (0.35-0.75%) tako da ova kolicina pada u dozvoljeni opseg. Ako bi uzeli maksimalno dozvoljenu kolicinu od 0.75% tada bi cena bakarne komponente bila cak 375*0.85=320din.

Dakle plavo ulje je bolje od crvenog posto ima isto bakra a vise mineralnog ulja za istu cenu. Kombinujuci Galmin i Cuprozin mozemo dobiti nesto sasvim slicno plavom ulju za 450+243=693din s tim da mozemo dodati jos bakra i insekticida i koristiti hemikalije i za prskanje u toku vegetacije.
Ova cenovna kalkulacija nije bitna posto ona sada mozda nije ista.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Sta reci, uzimaju im maline po 1 dolar . Doduse, tamo je drugi paritet cena, drzava je 5 puta jeftinija, manji su porezi, pa i sa 2 t malina porodica zivi ful celu godinu... A i kakve veze imaju oni sa nama, ta cileanska malina dok dodje do Evrope kosta 3 eura, plus sto je tri puta losija od nase...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Nek i nama bude 1 litar dizela 290 pezosa ili 0,6 dolara ili 40 dinara pa i nama nek bude malina 1 $. Tamo je hamburger + koka kola u kiosku 1 $ ili nasih 75 dinara, a kod nas je 250. Tako da se sve svodi na pricu o babama i zabama...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

i kada im se neudovolji u ceni vecina njih uopste nebere ovu berbu , ali zato sve nadoknade u drugoj berbi
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ovako stoje stvari :

Ja sam kupio djubrivo , a sad mi iskrsla situacija da mi hladnjacari nude za dzabe.

Zna li neko moze li djubrivo da ostane u podrumu do sledece sezone. Ima li neko iskuStvo sa tim , ja sam dosad cim kupim sutradan bacim .

Stra me da ne propadne ili da ne postize odgovarajuce rezultate sledece sezone.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

kako daje hladnjaca u kom paritetu malina -djubrivo ja mislim da mu nece nista biti ako je u najlonskoj vreci, samo da se ne zgrumenci to neznam:haha:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ja sam posle u obavezi da mu dam malinu . Mada uvek i dajem toj hladnjaci.

Provericu kakva je ambalaza , dobro si me potsetio , nije mi to palo na pamet. Ako je losa ambalaza , bacicu ga u martu , i bacicu deo na jabuke i sljive .
Svako sam nameravao da bacim u martu , ali ne tu kolicinu.

A vrlo je verovatno da ce da se stegne od tolikog stajanja i da se naprave grudve. Kao sa cementom.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

nece da se promeni ako se ostavi (skladisti) u prostoriji koja nije mnogo vlazna :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

pole
Pomoćne letve su L-1000mm. Postavljene su mereno od tla na: 500mm,1000mm i 1500mm. Druga žica je na 1700mm. Znam za preporuke i mišljenja da rodne grančice od osnove ka vrhu bivaju kraće pa da i letve to treba da prate. Međutim i rodne grančice na vrhu su impozantne dužine pa kraće letve ne bi bile funkcionalne. Najniža letva bi mogla biti malo duža, al postoji ograničenje prilikom njenog podizanja u vertikalni položaj. Razmišljam o uvođenju i četvrte letve na vrhu stuba 1800mm i prekompovanju, spustanju treće i eventualno druge. Iz razloga što na trećoj letvi bude baš gusto.
Da li su lastari od samog dna obrasli pupoljcima zavisi dosta od godine i kvaliteta malinjaka. Imao sam situaciju da su obrasli od dna pa se dešavalo da se kanap istegna i maline budu skoro na zemlji. Onda berba bude vrlo teška. Inače prošle godine zbog kiša, lastari su bukvalno podivljali.
Nema tu malininog korebusa :sta: Nisam ga primetio, a lastari izgledaju vrlo zdravo za sada. Ima prstenara i galice al je zanemerivo.
Evo slika, da potkrepe i bolje dočaraju priču.


DULEmajstore uzimaj to besplatno đubrivo, Skladišti na suvo mesto i ne brini. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ma ne brini DULEmajstore, otopiće se. I mene čeka posavljanje stubova i žice u novom malinjaku. Vredni smo mi malinari, sve ćemo stići. Pozz
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Evo dva interesantna linka:

http://www.conocimientosweb.net/dcmt/ficha4616.html
čileanska knjiga o gajenju maline u PDF formatu

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=3583
tekst iz Internet Novina Serbskih
 
Nazad
Vrh