PDA

View Full Version : Đubrenje i prihrana jagoda

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

nebojsa
28-01-11, 15:52
Evo još jedne teme. Bolje da prihrana i zaštita budu odvojene teme.

Sinisac
08-02-11, 13:48
Kako si krenuo ovo će biti "jagoda-info" forum ::svaka cast::
Imamo sve odvojeno još nam samo fali "trošenje para zarađenih prodajom plodova jagode" :lol:

mojalovaa
03-03-11, 20:46
Dali ste koriltili orginalne prihrane , tzv. Kristalone ili kombinirate NPK.
Ja sam za start korjena davao 7-14-21 (1.5 kg na 1000 litara vode) , onda kada krene list (3 ili 4 lista ) dajem 15-15-15 (2kg na 1000 l vode) , a kada krene cvjet sam davao isto nešto slično 7-14-21 ali malo drugačija formulacija , nisam zapisao pa ne znam točno , također 2kg na 1000 l vode.
Povrsina nasada je 1000 M2 (metara kvadratnih) , imam na tom prostoru oko 5600 sadnica .
E sada ako neko zna proanalizirati ovu moju prihranu neka doda koji savjet.
Inače mi list bio iznad koljena , a ploda bi sigurno bilo , da nije kiša sjb. oko 2500 do 3000 kg , prva godina.

nebojsa
03-03-11, 21:50
Na početku vegetacije, kako ti kažeš start korena, moraš ići sa nekom formulacijom sa više fosfora, 15-30-15 i sl. jer je fosfor bitan za formiranje korena.

mojalovaa
03-03-11, 22:40
Kad ga nemam , imam 7-20-30 sto se da nabaviti , ako kupujem u zagrebu kristalone onda , vreca od 25 kg izadje oko 500 kn ili 6000 dinara , onako odoka.
Ajde navedi neke standardne formulacije pa da vidim sta se da nabaviti , za sada znam da ima 7-14-21 , 7-20-30 , 15-15-15 , to je neki standard gnojiva koji se da nabaviti po povoljnim cjenama , a da ga uvjek ima , ima jos neko ali ne znam sastav ali nesto kao 18-6-30 ili tako slično.
evo sta proizvodi petrokemija pa mi reci sta valja kojim redom koristiti.

KOMPLEKSNA NPK MINERALNA GNOJIVA
NPK(SO3) 5-20-30(26)
NPK 7-20-30
NPK(SO3) 7-14-21(24)
NPK(MgO,SO3) 7-14-21(2,18)
NPK(SO3) 15-15-15(7)
NPK(MgO) 8-16-24(2)
NPK 8-26-26
NPK 10-20-30
NPK 10-30-20
NPK 12-52-0 MAP
NPK(MgO) 13-10-12(4)
NPK 15-15-15
NPK 20-10-10
NPK(SO3) 15-15-15(25)
NPK(SO3) 15-15-15(18)
NPK 5-15-30
NP 20-20

Ajde molim te ako znas slozi mi recepturu prihrane.
Jos sam dodavao bora oko 1 kg na 1000 kvadrata.

nebojsa
03-03-11, 23:25
Ma nemoguće da kod vas nema takve neke formulacije. Da se razumemo, pričamo o vodotopivim đubrivima Yara, Kemira, Scotts... mani se petrokemije i dr. to nisu đubriva za sistem KPK

mojalovaa
04-03-11, 09:31
Nisam nasao , imaju kristaloni ali skupi ko sam vrag , ova NPK sam prvo ostavljao 24 sata da se rastope u vodi i onda pjesak legne na dno a otopinu sipam u rezervar s 1000 lit vode izmjesam i nakon 10 min pustim kroz kpk.
i dosta dobro mi rodile , samo da nije bilo toliko kise.
Imaju neko slovensko gnojivo kao org za jagode ali 250 g kosta oko 4 eura.

nebojsa
04-03-11, 09:44
Pa znam da je đubrivo skupo. Nisi ti kupac pa da treba da ti se objašnjava kako je repromaterijal skup i kako proizvodnja puno košta. Bez ulaganja nema ni prinosa. I ja bih voleo da samo mogu da odem u maju i da oberem.

mojalovaa
04-03-11, 11:41
Ma ne , znam da je skupo , ali ja imam 5600 sadnica a kristalone mogu kupiti samo u pakiranju po 25 kg , pa ajde sad izracunaj kada cu ih potrositi.
A zbog cega mislis da NPK ne zadovoljavaju , mislim ova obicna gnojiva , i ona su vodotopiva , i po sastavu imaju iste stvari , samo su ova za jagode s dodacima mikroelemenata i raznih minerala.
Ali svi ti dodatni elementi se mogu i ovako dodati , kroz navodnjavanje , pa ja sam bio kod covjeka koji kravlju balegu rastapa u vodi i kada se talog slegne ono tekuce gnojivo sips kroz KPK i nikada nije imao problema , a jagode su puno ukusnije nego ove prihranjivane NPK , a prinos mu je isti kao i da je dodavao NPK , samo nece da kaze koliko balege razredjuje s koliko litara vode , pa ne zelim experimentirati , i vjeruj biljke zdrave , listovi ne da su zeleni vec su tamno tamno zeleni , a plod čvrst i super omjer šećerai kiselosti.

Post je spojen: 1299252596________________________________________ _________
Ajde neka urednik Topalović napiše nešto za prihranu , ipak je on u toj struci pun znajnja , mislim kao čovjek od struke , šta misli i kako bi šta trebalo uraditi , i tako to .
Nebojša , dali smo samo ja i ti aktivni na ovom forumu , mislim pa gdje su ostali , inače ja sam Nenad , eto skoro dva imenjaka sami na forumu za jagode, ajde napiši kako si pravio rasad jagoda , naravno pod tu temu.

jelenaaa
10-03-11, 17:48
zanima me dali je scotts djubrivo najbolje za prihranu jagoda u plasteniku i kada bi trebala da pocnem sa prihranom jer vec su pocele da rastu... (kleri je zasadjena) pozz

mossa
10-03-11, 20:32
@ jelenaaa
meni se pokazao kao dobro djubrivo za jagodu na supstratu, imao sam recepturu na osnovu analize vode, ali prodji malo internetom i naci ces za to djubrivo i okvirnu recepturu za prihranu jagode posadjenu u zemlji. to je radila firma virginija iz bg. ako ne nadjes javi i poslacu ti recepturu preko pp.
ako ti ne smetaju nocni minusi mozes da pustis malo startne prihrane. pozdrav

jelenaaa
12-03-11, 18:55
hvala puno! nisam se javila ovih dana jer sam stalno u plasteniku cupkam travu. sinoc sam trazila recepturu na netu i nisam nasla ako mozes da mi posaljes bila bi ti zahvalna. ovo mi je prvi put da sam zasadila jagode u plasteniku pa nemam nesto mnogo iskustva, a'i kada nekoga pitam za savet niko nista nece da kaze. ovih dana kada zavrsim sa plevljenjem uslikacuih pa da cujem tvoj komentar dali su dobre, posto se ja malo plasim da nesto ne zabrljam! pozz >:D

mojalovaa
12-03-11, 19:06
Ja planiram da sadim na ljeto za plastenik oko 270 kvadrata , pa me zanima takodjer dali je ista prihrana u plasteniku kao i na otvorenom polju , i koja kolicina sadnica bi bila normalna za tu kvadraturu.

riciboy
15-03-11, 19:45
Proslog ljeta pre resadjivanja sadnice, povrsinu sam gjubrio sa 5:15:30, a pre petnaestak dana u KPK sam stavio 15:30:15 a oko vikenda cu jos jednom. Onda kad se pojave plodovi polako idem sa kalijumom.

riciboy
24-03-11, 18:16
utorkom sam stavio u KPK opet 15:30:15 i B&Zn, a prvi cvetovi precvetavaju. Za sada super su.
http://i54.tinypic.com/29vgxon.jpg

delboj
24-03-11, 19:35
a recimo ca nitrat, dali to stavljas, kalcijum?

luka p.
24-03-11, 22:44
Posadio sam jagode na otvorenom jesenas i posto sam novi u uzgoju jagoda, moze li neko da mi kaze kako da prihranjujem jagode. Ima li neki sema ? Ја sam potpuni laik i dosta ono sam saznao o jagodama je preko vaseg foruma. Čitam vas i pratim još od jesenas. Na koliko dana treba da se dodaje prihrana? Ja u jagodama imam KPKsistem. Da li ide neka prihrana preko lista?Upitanju ja kleri....
pozzz

pavkovic
26-03-11, 21:28
u pravu si fosfor je za koren ali fosfor ide samo prve godine nakon rasadjivanja,sledecih godina nema svrhe bacati ga ! kreces sa azotom za lisnu masu,posle kalijum za plod i berba :D

sopot
27-03-11, 11:13
za jelenaaa
Ako nisi jos uvek nasla program Virginije javi se pa ti saljem.

Post je spojen: 1301217823________________________________________ _________

Posadio sam jagode na otvorenom jesenas i posto sam novi u uzgoju jagoda, moze li neko da mi kaze kako da prihranjujem jagode. Ima li neki sema ? Ја sam potpuni laik i dosta ono sam saznao o jagodama je preko vaseg foruma. Čitam vas i pratim još od jesenas. Na koliko dana treba da se dodaje prihrana? Ja u jagodama imam KPKsistem. Da li ide neka prihrana preko lista?Upitanju ja kleri....
pozzz

U principu postoji sema okvirno. Po rasadjivanju ides sa jacim fosforom, ja na primer cepam Solinure 9 dve nedelje. Nakon toga se prelazi na ujednacenu ishranu npr. Solinure 5, a od pocetka cvetanja ja kokam Solinure 1. Ne znam koja djubriva koristis ali u prevodu prvo ides sa vise fosfora, pa ujednaceno pa vise kalijuma za spremanje sadnica za zimu.
Takodje, ja u principu sve vreme na nedelju dve dana prskam preko lista sa ujednacenom 20*20*20.
Od pocetka proleca ja krecem odmah sa ujednacenom pa guram to sve do pocetka cvetanja. Onda prelazim na kalijum sve do berbe. Tada i prehranu preko lista zamenjujem sa nekom sa vecom koncetnracijom kaliuma.
I jos nesto, na prolece po kretanju vegetacije, opicim jednom gvozdje folijarno, pred cvetanje bor folijarno, i u cvetanju jednom kalcijum.

Meni se ovakva nacin pokazao veoma delotvornim zadnje dve godine.

luka p.
29-03-11, 00:48
hvala ti, uzecu 20:20:20 i prihranicu ih 2puta nedeljno. :D

BERAAA
09-04-11, 21:39
Dali je ko prskao na pocetku cvetanja sa kalciumom i magnezijumom ,negde sam procitao da jagoda voli magnezijum , uzeo sam kristalin specijal 18+18+18+3MgO +mikroelementi nigde ne pise koja je doza , ja stavljm 30 gr dali je to malo ili mnogo.

nebojsa
09-04-11, 21:53
A tih 3 gr na koliko vode, koja površina? Nije svejedno :lol: Imaš jedan preparat Nitro cal-mag na bazi kalcijuma i magnezijuma pa možeš probati i sa njim.

BERAAA
09-04-11, 22:16
30 gr na 10 litara vode .inace povrsina je 10 ari .Znam ja koi je preparat nego kakova su iskustva na to sam mislio.

nebojsa
09-04-11, 22:31
Bez problema možeš ići sa 0,5% ali po meni je malo 10l na 10 ari. Ja idem sa 0,5% ali sa većom količinom rastvora. Neki proizvođači savetuju i do 0,7% pa i više (u nekim fazama razvoja čak i 1%)

BERAAA
09-04-11, 22:43
ja prskam sa 25l , nego koi je razmak izmedju prskanja.ja prskam svaki peti dan

nebojsa
09-04-11, 22:47
Mislim da nemaš potrebe prskati na svakih 5 dana, 7-10 dana je sasvim dovoljno ako uspeš i to da ispoštuješ.

siki7
22-11-11, 11:51
pozdrav svima,
.....da se razumemo, napominjem, nemam iskustva sa jagodama, ali ajde da neko sledece godine "zrtvuje" par frigica-sadnica jagoda, neka ih nekako odvoji od cele parcele i pocne zalivati-tretirati sa humusom-glistenjakom, ako se ista i desi tim "eksperimentalnim", par komada je u pitanju pa coveku nije zao, nema velike stete, a druga znacajna stvar je i tome (po meni) da bi se u slucaju ako uspe "eksperiment" videla razlika u odnosu na ostale biljke na parceli.......
sve najbolje ...

riciboy
23-11-11, 15:07
Stete sigurno nece biti, ali treba videti kolika ja korist u odnosu na ostale. Mislim da ipak bice potrebno dodati kalijum i zastititi.

mojalovaa
22-12-11, 23:11
Pozdrav ljudi , evo samo da se javim nisam vec dugo , posadio sam 1000 sadnica jagoda za plastenik , e sada dali mi netko ljepo moze napisati koje gnojivo i kojim redom i u kojoj kolicini da koristim te koliko je vode potrebno za navodnjavanje dnevno da to sve bude OK , ova godina mi kiksala s jagodom pravo , prvo mi mraz spalio 30% cvijeta , onda nisam imao dovoljno vode , i na kraju mi se na kasnoj sorti jagoda pojavile one male sitne bube sto vrtaju plod , tako da sam 5500 sadnica imao oko 800 kila jagoda , katastrofa.
Htio bi da mi netko od ozbiljnijih proizvodjaca ljepo napise , a naravno to je i za druge , redosljed prihrane , spricanja i sredstva za to.
primjer , kad osisas pospricaj s tim i time , prihrani s time i time recimo 2 grama po zivicu , kad krene mladi list prihrani s tim i time , kad dodje cvjet dodaj im to i to , kad i tako redom , hvala vam unaprjed jako puno.:'({

riciboy
23-12-11, 17:41
Mislim da je vec vreme da se jagodari polako aktiviraju jeer od januara pocinju aktivnosti onih koji imaju plastenike. Plastenik sam podigao i zasadio prosle godine a ove sam imao prvu rekoltu i znam da nisam bio ni blizu maksimuma. Ovog meseca sam pripremio jedan program za zastitu i ishranu i nesebicno ga objavljujem na ovom forumu. Ipak, smatram da ovaj program jos nije konacan i zato zelim da ga ostale kolege jagodari pogledaju i daju svoje mislenje, pa ako treba i korigovacemo ga sve u cilju postizanja kvalitetne jagode.Napominjem da zvezdice nemaju nikakav znacaj ovde, mozda je tako ispalo zato sto kod mene je u koloru.

PROGRAMA ZA ZASTITA I ISHRANA

=Vednaspo strizenjeto na jagodite da se isprskat so bakaren preparat.
*
=Posle10-15 dena so pocetok na vegetacijata navodnuvanje i prihrana so:

Fosforno gjubre (2kg) +
Aliet flash (200gr/0,5dekari) (fosetil-Al) ili
Ridomil + (baker+metalaksil) 250gr/0,5 dekari, ili
Ridomil MZ *(250gr/0,5dekari) (mankozeb + metalaksil) ?

*Prskanje so: Bakaren preparat Funguran30gr/10l ili
* * * * * * * * * * * Cuprablau 35gr/10l * +
* * * * * * * * * * * Actara 10gr/10l (tiametoksam) *Ka 7 dena (razni stetnici)*

=Posle5-7 dena prskanje so:
*
Topas 4ml/10l (penkonazol)(pepelnica) Ka 21 den *+
*
Actelic 10ml/10l (pirimifos-metil) *Ka 7-14 dena (pajak i dr. stetnici) ili
Actara 10gr/10l (tiametoksam) *Ka 7 dena (razni stetnici)

=Posle 7-10dena prskanje so:
Difcor 5ml/10l (difenokonazol) (pep.i dr. bolesti) Ka 14 dena *+
*Thiovit Jet 5gr/10l (sulfur) (pep.) (prit nad 16 0C) ili
Nimrod 5gr/10l (bupirimat) (pep.) +
*
Vertimec 10ml/10l (abamektin) *(pajak i dr. stetnici)* Ka 7-14 dena *+

*Fastac 3ml/10l(alfa-cipermetrin) (razni stetnici) *Ka 14 dena *ili
*Vantex 1ml/10l(gama-cihalotrin) (razni stetnici) *Ka 14 dena ili
*Calipso 1ml/10l (tiakloprid) (raznistetnici) *Ka 7 dena *ili
Volley 3gr/10l (acetamiprid) (raznistetnici)* Ka 14 dena

Vo kapka: 3/20 (1kg/0,5 dekari) +*
* * * * * * * * * CaNO3 (1kg/0,5 dekari) +
Fe*200gr* ili 10gr/10l.

=7-10dena pred cvetanje prskanje so:
Topas 4ml/10l (penkonazol) (pep.) Ka21 den** ili
*Difcor 5ml/10l (difenokonazol) (pep.i dr. bolesti) Ka 14 dena +
Thiovit Jet 5gr/10l (sulfur) (pep.) (prit nad 16 0C) +
*
Actelic 10ml/10l(pirimifos-metil)* Ka 7-14 dena (pajak idr. stetnici) **+*
*Vertimec 10ml/10l (abamektin) (pajak i dr. stetnici) Ka 7 dena* ili
*Apollo 6ml/10l (clofentezin) (pajak)* ili
Prima 2% *(maslo) (jajca i podvizni pajaci) (mala karenca)+

Multiprotek* 200gr/10l*

Folijarna prihrana ?
*Vo kapka:* CaNO3 (1kg/0,5 dekari) +
* * * * * * * * * * ** B&Zn*

=Pocetokna cvetanje prskanje so:

*Da sepostavat pcelite.

Cezar 25ml/10l (pirimetanil) *(botrytis) *Ka 14 dena*ili
*Mytos 25ml/10l (pirimetanil) (botrytis)*Ka 14 dena* ili
*Pyrus 25ml/10l (pirimetanil) (botrytis)*Ka 14 dena* ili
Signum 10gr/10l(azoksistrobin) (botrytis) i pep.) Ka 3 dena *ili **
Merpan 15gr/10l* (kaptan) (razni bolesti) *Ka 10dena +
*Akord 5ml/10l (tebukonazol) (pep.) *ili
Karathane 5ml/10l (dinokap) *(pep.) *ili
*Nimrod 5gr/10l (bupirimat ) (pep.) *+*

Vertimec 10ml/10l (abamektin)(pajak i dr. stetnici)* *Ka 7 dena*ili
*Apollo 6ml/10l (clofentezin)* ( pajak )*ili
*Demitan 5gr/10l (fenozakvin) (pajak)*Ka 7 dena* +
*Confidor 5ml/10l (imidakloprid)(trips i dr. stetnici)* ili
*Nurelle 10ml/10l (chlorpirifos+cipermetrin)(razni stetnici) *Ka 21 den ili*
Talstar 5ml/10l (bifentrin) (pajak i dr. stetnici) *Ka7-14 dena
*
Multiprotek*200gr/10l

Vo kapka: Fe* 200gr*ili 10gr/10l. +

=Vo polnocvetanje, precvetuvanje i formiranje na plodovi prskanje so:

*Da se postavat zolti i sini tabli.

Switch 10gr/10l (ciprodinil+fluodioksonil)(botrytis i pep.)* Ka 7 dena* ***ili
*Pyrus 25ml/10l (pirimetanil) (botrytis)*Ka 14 dena** ili *
Merpan15gr/10l* (razni bolesti) *+
Quadris 10ml/10l (azoksistrobin) (botrytisi pep.) *Ka 3 dena *+

*Actelic 10ml/10l(pirimifos-metil)* Ka 7-14 dena (pajak idr. stetnici)* *+*
*Actara 10gr/10l (tiametoksam)* (razni stetnici) Ka 7 dena *ili
*Calipso 1ml/10l (tiakloprid) (raznistetnici) Ka 7-14 dena* ili
*Tonus 3gr/10l (acetamiprid) (raznistetnici) ili
Volley 3gr/10l (acetamiprid) (raznistetnici) *ili
Runner 6ml/10l (metoksifenozid)(sovici i gasenici) Ka 3 dena* ili
Avaunt 3ml/10l (indoksakarb) (sovicii gasenici)* Ka 3-14 dena*

*Folijarno: Ca +
* * * * * * * * * Wuxal K40 ili
* * * * * * * * * K bomber 50gr

*Vo kapka: 18-9-27 (2kg/0,5 dekari) +
* * * * * * * * * * CaNO3 1kg/0,5 dekari

=Formiranjei rast na plodovi prskanje so:

Switch 10gr/10l (ciprodinil+fluodioksonil) ( botrytis i pep).* Ka 7 dena* *ili
Quadris 10ml/10l (azoksistrobin)** (botrytis i pep.) *Ka 3 dena *+

Actelic 10ml/10l (pirimifos-metil)(pajak i dr. stetnici) *Ka 7-14 dena * +
Lasser 5ml/10l (spinosad) ( trips)*Ka 3 dena

*Folijarno: 11-5-19+Ca+Mg 30-50gr/10l
Vo kapka: 10:5:40 (2kg)
* * * * * * * * * CaNO31kg/0,5 dekari

=Zreenje (pigmentacija)i berba prskanje so:

*Teldor 10ml/10l (fenheksamid) ( botrytis)* Ka 3 dena ili
Signum 10gr/10l(azoksistrobin) ( botrytis* i* pep.)* Ka3 dena* +

Lasser 5ml/10l (spinosad) ( trips)Ka 3 dena (2 pati za 4-6 dena)

Folijarno: 11-5-19+Ca+Mg 30-50gr/10l
*Vo kapka: 10:5:40 (2kg) ili K sulfat(1kg) – naizmenicno
* * * * * * * * * * CaNO3 *1kg/0,5 dekari
*Pri pocetok na pepelnica prskanje so Multiprotek(200gr/10l)

=Ppsleberba prskanje so: *
*
*Ditan 25gr/10 l( mankozeb) (raznibolesti)* ili
Mankozeb 25gr/10l (mankozeb) (raznibolesti) +

*Nurelle 10ml/10l (chlorpirifos+cipermetrin)* (razni stetnici) *Ka 21 den

*Vo kapka: 3/20 1kg +
* * * * * * * * * *Ca 1kg/0,5 dekari
*

milan 87
23-12-11, 18:05
ovo sto si napisao je dobro.samo mi se nesvidja spektar zastite mnogo otrova .a one su u plasteniku.nece one da imaju tu trulez ploda kao *napolju ne bije gi kisa.to je moje misljenje da vidimo sta ce reci drugi .ujedno pozdrav za sve .*>:({

ja sam na moje stavio po saku stajnjaka izmesano *sa 3 15 . i posle to neka prehrana preko lis .zastita mozda i to je to .

riciboy
23-12-11, 19:16
Normalno da necu sve upotrebiti, nego su to predlozi za *neke probleme, a sta cemo upotrebiti zavisi sta nam je dostupno. Slobodno predlozite korekcije.

mojalovaa
23-12-11, 22:58
U bemti al si ga nabrojo , ajde da to slozimo nekim redom , el moze neko da napise redosljed ishrane , pa redosljed zastite , te kolicine vode recimo na 1000 sadnica onako ugrubo , znaci recimo na 1000 sadnica 500 litara vode svaki drugi dan ili vec iz iskustva , naravno da nije svima isto ali onako za orjentaciju , ja sam kroz razgovore sa nekim agronomima dosao do razlicitih podataka , od toga da je sasvim dovoljno 250 ml vode po sadnici na dan pa do cak 2 litre po sadnici svaki dan , imali netko iz svog iskustva da kaze koliko je stvarno potrebno vode , naravno lakse je vidjeti ako je previse nego ako je malo vode , jer izmedju taman i malo je veoma mala razlika ali dovoljno velika da prepolovi urod.
Ako mozete napisati prihranu kroz sljedece :
Sisanje zivica
Pojava 2 nova lista
Pojava vise listova , 5 i vise
Formirane cvjetnih pupova
Pred cvatnju
Cvatnja
Formiranje glave ploda
Formiranje ploda
Pocetak odmetanja ploda ( pocetak zrenja)
Zrenje ploda
Takodjer bi isti sistem bio i za zastitu , to bi nam bio kalendar prihrane i zastite jagoda.
Hvala puno unapred

darko1973
23-12-11, 23:10
Prijatelju tebi treba agronom,bez sale najbolje da nadjes neku literaturu ili da pitas nekog u tvojoj blizini ko ima jagode.

mojalovaa
24-12-11, 18:58
Ja sam procitao literature pola biblijoteke i svaka knjiga svoju pricu prica , volio bi da netko tko zaista radi duze vreme i vecu kolicinu iz svog iskustva napise ovo gore sto sam naveo , vidim kroz forum da pojedinci postizu urod i vise od 650 grama po zivicu , pa bi volio da ti ljudi napisu i na koji to nacin postizu , a to je ovo gore sto sam pitao , znaci kojim redom i u kojim kolicinama prihrana , spricanje pesticidima i sl. i navodnjavanje , to su 3 naj bitnija faktora , ja ove godine imao oko 200 grama po zivicu , prvo mi led sprzio 30% cvjeta , onda nisam imao dovoljno vode za navodnjavanje , onda mi na kraju neke crne bube napale kasnu sortu jagoda i pola unistile , izbusile , e za to bi volio a vjerujem i mnogi drugi da dodjemo ovdje do nekog kompromisa o prihranjivanju , zastiti i navodnjavanju.
Onda mozemo da napravimo nekakav kalendar radova u jagodama koji bi bio orjentir za rad u buducnosti.;D}

riciboy
25-12-11, 18:32
Bilo bi dobro kada bi sto vise ljudi prezentiralo svoj nacin rada, jer svaki ozbiljan i vredan proizvodjac morao bi voditi evidenciju o tome zasto, kada, kako, koliko i cime radi i na kraju dobio takav ili onakav rezultat. Ovde niko nikome nije konkurent, a svaka dobra informacija pomogla bi svima.

dejantmitrovic
25-12-11, 19:58
Ja cu napisati kako ja radim nakon sisanja polivam bakarnim preparatom,nakon toga otprilike kada krene vegetacija pa posle toga dve nedelje polivam sa topasom za pepelnicu i neki insekticid jaci kao sto je perfektion i sl... pred cvetanje sa nekim slabijim nesistemicnim kao sto je decis ili megatrin i qudris,U cvetanju zavisno od vlage dva ili tri puta polivam prvo sa jacim kao sto je sumilex ili promiks zatim sa chorusom i na kraju sa switcom ako je bas vlazno znaci tri puta i pred berbu sa teldorom ili signumom mislim da u berbi ako se jagoda dobro zastiti u cvetu od trulezi nemora polivati u berbi mozda jednom ako su bas kise.
Prihrana kada krece vegetacija idem sa 1 gr. po biljci nedeljno do cvetanja 20/20/20/ koristim scots ali takodje mislim da i bilo koje djubrivo je slicnog kvaliteta,po precvetavanju 10/5/40 misljenja sam da ako su starije jagode netreba im vise fosfora na pocetku vegetacije jer ona vec ima razvijen koren.Kada se sade znaci sa vise fosfora da pod obavezno.Kada polivam takodje ubacim i prihranu 1% ili ti na 100 liatara vode 1 kg.S tim ako su starije jagode moze i vise od 1 gr po biljci recimo 1,5-2 gr.Ali sve zavisi i kako je zemljiste i koliko je nadjubreno stajnjakom ali otprilike mislim da je to to.Takodje rekao bih da sam i ja imao plastenik od 1 ara dve godine 600 biljaka i nisam nabrao 300 kg za dve godine i skinuo sam ga sada razlog je bio sto se jednostavno ne oprase svuda okolo pcele aktivne a u plastenik nikako.cveta bude dosta ali ploda nema i sto ima deformisan je i los uglavnom.Tako da sam ja odusatao od plastenika i bazairao se samo na otvoreno gde trenutno imam 60 ari samo albe.

mojalovaa
18-02-12, 22:33
E evo ja kupio 11-44-11 + 1 Mgo +Me , 18 -18-18 +Me i 16 - 8 -32 +Me , dali mi sada netko moze napisati redosljed i postotak prihrane sa ovim gnojivima , inace informativno to je kostalo oko 180 eura , 3 vrece po 25 kg , toliko je to u RH , sa time da sam jos dosao na vrjeme jer sam kupio prije nego sto ode za 20% gore a to je iduci tjedan.
Ako neko moze da slozi redosled prihrane na recimo 1000 sadnica i napise na koju kolicinu vode se to pusta jer je to veoma bitan podatak da ne izgori korjen , ovo je prvi put da idem s tim gnojivima , do sada sam korisito jedino NPK gnojiva i kutine , pa se sada nadam da ce mi se povecati urod na barem 500 grama po sadnici jer sam do sada imao 200 grama u prosjeku.

riciboy
19-02-12, 21:05
Jagode su vec krenule i danas sam kroz sistem KPK pustio NPK 12-48-06+ME , Ridomil MZ i Pirel. Provetrio plastenik i sredio neke sitne stvari. Temperatura u plasteniku je u rasponu od 4 do 18 C.

@mojalovaa
redosled je fosforno, ujednaceno i na kraju kalijum. Prosecno ide 1 gr po biljci a u berbi moze i do 2 gr.*

Janosh
25-02-12, 21:41
Koliko preporucujete grama prihrane po biljci nedeljno?
Znam da je ranije pisano, ali nije z' gore ponoviti.
Dali je pocetno priranjivanje od 1 gram po biljci dovoljno? na nedeljnom nivou

vladam
18-03-12, 19:05
Da lli je neko probao da prihranjuje jagodu sa djubrivima kan ureja ili tri petnaestice?

riciboy
10-04-12, 17:18
Kan i urea bi mozda pomogli ako ti je zemljiste jako siromasno azotom, a petnaestice ne dolaze u obzir. Visak azota steti jagodama a 3/15 nisu dobra kombinacija. Preporuka je koristiti kristalna gjubriva prema fazi u kojoj se nalaze jagode.

MRbera
10-04-12, 18:41
jel ko koristio fertiactyl starter tecno djubrivo

Ljudi sta da radim polako krece rodna grana da se pravi , nema ni jedan otvoren cvet ,sorta je arosa u 2 god

huska
14-04-12, 17:15
Da lli je neko probao da prihranjuje jagodu sa djubrivima kan ureja ili tri petnaestice?
ja sam pokusavao prosle godine ali je to velika procedura slabo se topi pa moras da procjedujes ili da pustis da se pijesak slegne,kod mene sistem KPK na mjastima bio zacepio.
urea je druga prica ona je topiva u vodi mislim 100% ali sa njom pazljivo mnogo je jaka ja ubacim vec otopljenu saku ure-e na 500 l i to par dana u razmaku.

---------- Poruka napisana u 17:15 ---------- Prethodna poruka je at 16:46 ----------

Kan i urea bi mozda pomogli ako ti je zemljiste jako siromasno azotom, a petnaestice ne dolaze u obzir. Visak azota steti jagodama a 3/15 nisu dobra kombinacija. Preporuka je koristiti kristalna gjubriva prema fazi u kojoj se nalaze jagode.
zasto 3x15 nije dobra kombinacija?
ona je na nekim zemljistima cak i obavezna prije sadnje ali zbog slabog utapanja u zemlju oko 1cm godisnje ona se unosi kultiviranjem da bi biljka preko korijena mogla usvajati.
ovo nije pametovanje i naravno da su najbolja vodotopiva (kristaloni) dubriva ali vladam je upitao za ova obicna.
Prekomjerna upotreba đubriva može biti jednako štetna kao i premala količina. “Sagorijevanje” može se dogoditi kada se primijeni previše đubriva, što rezultira sušenjem korijena i oštećenjem ili čak odumiranjem biljke,znaci ne samo visak azota vec bilo kojeg.

zupljanin
14-04-12, 18:41
Moze se staviti tri petnaestice, ali mora da odstoji bar 24h. Zatim dobro procediti kroz gusto sito, da bi se odvojio nosac zbog zapusavanja kapaljki, sto se videcete neisplati.Kan ili ureu ne stavljati nikako, previse azota samo ce stetiti jagodama, a jagode su vec pred fazom cvetanja.Narode,ne isplati se eksperimentisati u ovoj fazi, bolje se drzati proverenih metoda....

vladam
14-04-12, 21:05
Meni je jagoda u trecoj godini pa sam mislio da poveim da li je neko pokusavao i koja je procedura i kako se pokazalo. A mnogo je jeftinije.

zupljanin
15-04-12, 12:04
Tri petnaestice ili tri sesnaestice mozes pustiti samo dobro procedi.Kan i ureju nemoj pustati mnogo azota bice mnogo bujna biljka na stetu ploda .Hristos vaskrese svima koji danas slave vaskrs...

vladam
16-04-12, 00:32
A koji odnos vode na kolicinu djubriva?

mojalovaa
16-04-12, 18:22
Sto se tice NPK klasicnih gnojiva imate malo nazad moja iskustva sa takvom ishranom jagoda , pogledajte pre stranice , mislim da sam tu pisa o tome

nectar
16-04-12, 18:42
Ja jagode prihranjujem samo sa urejom jer je najeftinija, a 3x15 dajem samo prve godine u osnovnoj obradi, a posle prihrane idem sa špartačem i to na veću dubidu koliko može ako može i do 15 cm

huska
18-04-12, 13:45
Ja jagode prihranjujem samo sa urejom jer je najeftinija, a 3x15 dajem samo prve godine u osnovnoj obradi, a posle prihrane idem sa špartačem i to na veću dubidu koliko može ako može i do 15 cm
i kakva ti je jagoda i mene zanima cisto zbog (finansija) jer ides samo sa ureom a gore neki tvrde da netreda puno azota(ure-e)

kozlica
18-04-12, 14:46
@riciboy

citam i pitam se da li ti i ostali jagodari svu ovu hemiju bez obzira na vreme i faze razvoja jagode dajete jagodi unapred radi preventive i izbegavanja stetnosti. Kada citam ovaj forum razmisljam se i pitam zasto ja mojoj jagodi nista ne dajem od tih preparata. Napisacu evo kako ja tretiram jagodu pa vi dajte komentar da li je to dobro ili ne. Kada sam pocinjala ( jedan mali zasad od 500 zivica ) da bi se obucila za proizvodnju uradila sam sledece: Parcelu gde sam odredila da podignem zasad sam posula stajnjakom kombinacija pilece i govedje preorala i ostavila da prezimi. Iduce godine ponovo preorala i isfrezirala. Napravila bankove postavila kpk i stavila foliju. Posadila zivice koji su pre sadnje bili u cistoj vodi 3 sata. Zivici su bili zeleni iz zasada mog prijatelja. Kada je proslo par dana i kada sam videla da su se svi primili poprskala sam ih bakrom. Pustila kroz kpk insekticid perfektion. Kada je krenula lisna masa pustila sam kroz kpk Fertikare 1 kako bi se razvio koren i list. Kada je krenuo cvet pustila sam kroz kpk Fertikare 2 a kada je krenuo plod Fertikare 3. Znaci sve sam uradila samo po jednom odprilike na 15 dana. Imala sam na 500 sadnica 375 kg jagode koja je bila izuzetna. Ne znam da li je to dobar odnos kg i sadnica ali ja sam bila zadovoljna a vidim i moji kupci. Prosirila sam se na 10 ari i sada isto tako radim i ove godine ocekujem na ovom novom zasadu prvi rod od 5000 sadnica. Ne znam koliki bi rod trebao po vama da bude na ovih 5000 sadnica ali po mom proracunu i onim cime bi ja bila zadovoljna mislim da bi trebalo da imam oko 2500-3000 kg. Sve sto bi bilo vise bilo bi dobro i super dobit. Nekako kada citam sve sto vi koristite pitam se zasto toliko toga u proizvodnji. Moje je misljenje da jagoda mora da se bori i da joj se samo malo pripomogne i da to sve treba da bude minimum minimuma. Volela bih da cujem i vase komentare. Svako iskustvo i svaki savet dobro dodje. Kroz slike mojih jagoda i na mom sajtu o jagodi mozete videti kako moje jagode izgledaju pa da date ocenu.

sopot
18-04-12, 20:54
Kozlica
sve je lepo kad posadis jagodu pa docekas prvu berbu (retko kada ce i da ti se desi da zapate neke bolesti). E kad se zavrsi ciklus sadnja-berba-sisanje onda mogu da nastanu problemi (bar kod mene je bilo tako). Resio sam bio da posle sisanja uradim samo bakar i prihranu, &nbsp;preskocio sam ostalo a onda me stigla pepelnica, pa posle nje grinje, pa palež lista pa pegavost. Jedva sam se izborio do februara. Posle ciscenja resih da mnogo ne eksperimentisem nego da idem po nekim okvirnim planovima. To podrazumeva obavezno bakar, pepelnicu 1x pegavost bar 1x trulez 3x do berbe, grinja i ostala mala gamad, do berbe bar 2x. Sve ukupno februar -berba 4-5 prskanja.Sva su ona preventivna, slazem se sa tobom da ne treba gurati sve i svasta i da treba prskanja prilagođavati vremenskim uslovima a ne isključivo programima koji postoje.Iz mog nekog dosadasnjeg iskustva najveci problem moze da predstavlja grinja i trulez te im treba posvetiti i najvise paznje. Grinja moze da napravi toliko stete da ti unisti i vise od pola roda a o truleži da i ne pričam.<br>Sto se prihrane tice nisam pristalica slepog pridrzavanja programa koji daju proizvođači đubriva. Kad bi se ja pridrzavao programa prodavca đubriva koje kupujem izašla bi me veća dara nego mera, a opet sa nekim mojim programom imam prinos koji me cini zadovoljnim

---------- Poruka napisana u 20:54 ---------- Prethodna poruka je at 20:52 ----------

Ne rekoh ti u cifri 3000kg/5000sad.

huska
19-04-12, 00:01
Kozlica
daj link od sajta moze i PP

---------- Poruka napisana 19-04-12 u 00:01 ---------- Prethodna poruka je 18-04-12 at 23:58 ----------

sopot

ja imam oko 5000 sadnica ako uberem 2 tone bicu presretan mislim da je nerealno 3t.

kozlica
19-04-12, 10:38
evo sajt
www.jagode-monako.co.cc

huska
20-04-12, 14:17
evo sajt
www.jagode-monako.co.cc (http://www.jagode-monako.co.cc)
jagode su prelijepe a ovo sa pravljenjem sajta mi se cini kao odlicna ideja,moracu i ja to napraviti

sopot
20-04-12, 20:57
Kozlica
daj link od sajta moze i PP

---------- Poruka napisana 19-04-12 u 00:01 ---------- Prethodna poruka je 18-04-12 at 23:58 ----------

sopot

ja imam oko 5000 sadnica ako uberem 2 tone bicu presretan mislim da je nerealno 3t.
A sta koristis ti od djubriva?

huska
21-04-12, 14:26
A sta koristis ti od djubriva?
ja koristim
YARA Ferticare – Vodotopiva NPK mineralna đubriva sa mikroelementima
koja kupujem u rasadniku u Tuzli i to po cijeni od 2 E po kg.
prvo stavljam njihov starter i to 2x po kg.(15-30-15) posle
-jedinicu 2x/kg.(14-11-25)
-calcinit 2x/kg. on kosta 1,5 E/KG.
-dvojku 2x/kg.(24-8-16) ovo sam dosada uradio posle idem ovako tj. kao prosle godine
-trojku 2x/kg. (10-5-26)
- i u berbi kalij 2x/kg. i one je negdje oko1,5E/kg. i gotova berba,svaki kg. idem na 1000 l vode i pustim u sistem.
na svako trece-cetvrto zaljevanje (bez ove redovne prehrane) sam stavljao po saku ure-e na 500 l stim da sam propustio ove godine jednu prehranu sa "dvojkom" znaci 1 kg. i to sam odradio folijarno i to je izgleda super uspjelo.

mojalovaa
21-04-12, 18:49
Molio bi vas ako netko moze da mi kaze sta mi fali kod jagode u plasteniku , listovi mi pocinju da budu sve svjetliji i svjetliji , sada su vec dosta svjetlo zelene boje , cak neki poprimaju i nijansu zuckaste , i to cjelom povrsinom , ja mislim da mi je manjak zeljeza ali volio bi da mi netko to potvrdi.

petrovicnikolaaa
21-04-12, 19:12
Sibaj gvozdje, bilo bi dobro da izbacis sliku ali verovatno je nedostatak gvozdja. Najbolje je da oprskas sto pre pa vidi sta ce se desiti za par dana. Uzmi neki vuxal ili nesto slicno sa svim mikroelementima...pozzz

huska
23-04-12, 18:20
mojalovaa
jeli to izgleda ovako
http://www.imagebam.com/image/03e168185803668 (http://www.imagebam.com/image/03e168185803668)

zoran666
23-04-12, 19:12
da li smem sad na pocetku cvetanja da idem folijarno sa wuxal ili slavol?i koliko da stavim primer wuxal na 100 litara vode-koliko je dovoljno?

mojalovaa
23-04-12, 22:26
ne , samo su listovi svjetlije boje , vuku na svjetlo zelene , neki vec malo prema zutome , ospricao sam ih sa zeljezom i prihranio preko lista sa fortifertilom , sacu da vidim sta ce da bude , a sta je s ovima dali je itko otkrio o cemu se radi.

nebojsa
26-04-12, 09:04
Kakva su vam iskustva sa folijarnom primenom gvožđa u cvetu? Ili imate neka saznanja.... Može li gvožđe da šteti cvetu na bilo koji način?

---------- Poruka napisana u 09:04 ---------- Prethodna poruka je at 09:01 ----------
@ mojalovaa

Može biti gvožđe, prati nove listiće koji se javljaju. Ako su normalni, zeleni, onda je bilo gvožđe i rešio si to tretiranjem. Može biti i Mg, samo ono gore na slici je po meni onako ekstremniji primer. Imaš li analizu zemljišta?

mojalovaa
26-04-12, 09:11
Bilo je Fe , sada je sve ok , nemam analizu tla , dali netko ima iskustva s dodavanjem slame i piljevine u zemlju kod frezanja da se dobije vodopropusnost tla , dali je netko to pokusao da radi.

stole77
15-05-12, 08:12
Ево брошуре Валагро, ако некоме затреба.

http://www.elixiragrodiskont.co.rs/files/File/Valagro_primena.pdf (http://www.elixiragrodiskont.co.rs/files/File/Valagro_primena.pdf)

SSTEVAN
15-05-12, 11:14
Stole 77, sve je to lepo, ja sam koristio prosle godine VALAGROV program extra se pokazao megafol, viva, master, plantafol, medjutim zvao sam pre neki dan u Sabac da narucim preparate oni nemaju nista od toga, sta li se desava mozda ga vise ne uvoze? Steta....

stole77
15-05-12, 12:21
Не видим зашто би пољоапотеке делиле и рекламирале нове Валагрове брошуре а да немају Валагрове препарате. Није ми логично.

Мислим да је Агромастер заступник, ево ти контакт форма па их питај.
http://www.agromasterkg.com/kontakt.html

nino5
12-12-12, 22:33
dali je neko od vas imao potrebu da u sistemu KPK ugradi ,uredjaj za ubrizgavanje mineralnih djubriva
ovo pitanje postavljam zato sto je moj KPK sistem prikljucen na sistem za navodnjavanje koji je centralnog tipa i naliva se iz jezera(ranije ga je koristila zadruga dok je bila u funkciji a sada mi MISEVI)gde mi je pritisak u cevima 6 bari TAko da ja direktno iz sistema preko cevi od 2"i na njoj trake vrsim navodnjavanje ali nemam mogucnost da u sistem KPK ubacujem tecno ili razgradivo djubrivo.Ako je neko imao i kasnije resio ovakav problem neka mi javi HVALA

dragorad
12-12-12, 22:39
Ja sam resio ubacivanjem DOSATRON-a. Skup, ali odlican.

Janosh
18-12-12, 19:03
Moze li neko napisati koliko prihrane po biljci potrosi u jednoj sezoni?
Cisto da uporedim moje prihranjivanje, dali da pojacam ili ostavim na starom.

nino5
19-12-12, 17:17
Ljudi imam jedan problem;tj dilemu, cuo sam da na nekim filterima ima vec ugradjen injektor za prihranu pa me zanima dali je to neko video,ugradio ,ima iskustva sa time...>:({

vladale.rs
29-12-12, 18:53
pozdrav danas sam nakupio oko300 zivića i kad ih sad zasadim dali je dobro da napravim čorbu od kokošinjci i da svaki koren pored zalijem jednom jogurtskom čašom ili da rastopim veštačko

sledeći postovi prebačeni
http://poljoinfo.com/showthread.php?5304-Jagode-opšta-tema/page42

genca
08-02-13, 20:33
http://www.fitofert.com/images/stories/fitofert/program-prihrane/voce/voce-005.jpg

Vaza misljenja o ovoj prihrani?
Konkretno me interesuje folijarna prihrana posto bi radio samo nju.

mojalovaa
13-02-13, 23:21
Dali netko moze reci dali je ovaj nacin prihrane jagoda dobar , ovdje je sve od sadnje do kraja berbe pa pogledajte svakako , a ove malo vece proizvodjace molim da kazu svoje strucno misljenje u vezi ove tabele.

http://www.zeleni-hit.hr/UserImages/Jagoda.pdf

I ima jos i ovo od scotts gnojiva , vamo ima za puno kultura ali listajte dolje ima i za jagode.

http://hobby.skalagreen.com/sadrzaj/207/everris-scotts.html (http://www.zeleni-hit.hr/UserImages/Jagoda.pdf)

fed77
25-02-13, 13:13
ja koristim
YARA Ferticare – Vodotopiva NPK mineralna đubriva sa mikroelementima

koja kupujem u rasadniku u Tuzli i to po cijeni od 2 E po kg.
prvo stavljam njihov starter i to 2x po kg.(15-30-15) posle
-jedinicu 2x/kg.(14-11-25)
-calcinit 2x/kg. on kosta 1,5 E/KG.
-dvojku 2x/kg.(24-8-16) ovo sam dosada uradio posle idem ovako tj. kao prosle godine
-trojku 2x/kg. (10-5-26)
- i u berbi kalij 2x/kg. i one je negdje oko1,5E/kg. i gotova berba,svaki kg. idem na 1000 l vode i pustim u sistem.
na svako trece-cetvrto zaljevanje (bez ove redovne prehrane) sam stavljao po saku ure-e na 500 l stim da sam propustio ove godine jednu prehranu sa "dvojkom" znaci 1 kg. i to sam odradio folijarno i to je izgleda super uspjelo.
Zdravo Huska Molijo bih te ako bi mi odgovorijo u kojem rasadniku u Tuzli se da kupit Kristalon , ja sam isto u Blizini Tuzle ali neznam gdje se da kupit to Djubrivo pa bih molijo ako bi mi odgovorijo. lep pozdrav i Hvala.

rade.antic
26-02-13, 19:17
a da nije ovog kalijuma mozda bi i bolje bilo posto ja i nisa bas mnogo zadovoljan sa njim prosle godine nisam dobro prosao ili sam preterao

Janosh
01-03-13, 22:30
Dali je neko vodio evidenciju koliko potrosi grama vodotopivog djubriva po biljci od pocetka vegetacije u prolece,
pa sve do kraja berbe?
Puno bih mi znacila ova informacija.
Radi nekog poredjenja.

ivan24
02-03-13, 11:28
Janosh
evo mog misljenja i otprilike kako sam ja radio prosle godine,a i negde sam i slicno procitao.Kada je biljka u prvoj godini ona treba da dobije 2gr prihrane(vodotopivog djubriva) od jedne formulacije (npr 10-40-10),to ide 2 puta po 1gr na 7 dana.To isto radis i sa drugim formulacijama tipa (24-6-10 ili 20-20-20) i na kraju pojacavas sa kalijumom K(4-10-40).Znaci do sad 6gr.E sad sve to zavisi od tipa zemljista,da li zahteva vise ili manje azota i slicno,da li je biljci potrebno i koliko kalcijuma Ca,gvozdja,magnezijuma itd.Uglavnom tih mikroelemenata elemenata ima u formulacijama pa ih ti unosis u biljku prilikom prihrane.Znaci min 6-8gr po biljci.
Tako sam ja radio,a voleo bih da cujem i misljenje ostalih forumasa.

nebojsa
04-03-13, 10:07
Ja računam na grubo oko džak đubriva na jutro nedeljno.

Janosh
04-03-13, 20:52
Tako je i mene izlazilo na nedeljnom nivou.

joker
05-03-13, 08:22
Da li je i kod vas vodootopivo djubrivo dosta skupo?!
Ja sam placao fertikare starter 280 dinara po kilogramu, sto izadje za dzak od 25kg cak 7000.
Koja je razlika u ceni kada se uzme ceo dzak?

ilicn
05-03-13, 20:22
narucim ja solinur 5 20-20-20 kad ono ceka me neki solinur fx... ja gledam sta mi zavalise za 50e kad izgleda scotts vise nije scotts nego everris..

Janosh
05-03-13, 21:32
Kod nas je oko 300 din/kg i ko to jos zna sta je u dzakovima.
Svi nesto pakuju, prepakuju,,,
Svake godine neki novi proizvodjaci i neke promene.
Kupis, a ne znas sta si kupio.

skal
06-03-13, 08:29
narucim ja solinur 5 20-20-20 kad ono ceka me neki solinur fx... ja gledam sta mi zavalise za 50e kad izgleda scotts vise nije scotts nego everris..
Jos prosle god je everis a ne scott ja to isto koristim i kadmije stiglo u novim vrecama upordio sam sa starim pakovanjem posto sam bio sumnjicav al sve je bilo isto

Dida
07-03-13, 09:15
Pozdrav jagodari znam da smo svi sada u fazi ciscenja jagoda ali nadam se da ce neko uspjeti odgovoriti mi na par pitanja i rjesiti moje dileme :)

Ciscenje jagoda se zahuktava lagano nakon ciscenja sam planirala uraditi zastitu bakrom i za to sam uzela Neoram WG i bjelo ulje.Kako mi je receno u poloprivrednoj na 100 l vode dodam pola kile Neorama i 2 litra ulja i krecem sa prskanjem.

Uzela sam jos Flexil 20 20 20 i umjetno 15 15 15 e za ovo nisam sigurna na koji nacin da radim koje prvo od ovo dvoje da idem i koji vremenski razmak da radim?

mojalovaa
07-03-13, 09:21
Pozdrav jagodari znam da smo svi sada u fazi ciscenja jagoda ali nadam se da ce neko uspjeti odgovoriti mi na par pitanja i rjesiti moje dileme :)

Ciscenje jagoda se zahuktava lagano nakon ciscenja sam planirala uraditi zastitu bakrom i za to sam uzela Neoram WG i bjelo ulje.Kako mi je receno u poloprivrednoj na 100 l vode dodam pola kile Neorama i 2 litra ulja i krecem sa prskanjem.

Uzela sam jos Flexil 20 20 20 i umjetno 15 15 15 e za ovo nisam sigurna na koji nacin da radim koje prvo od ovo dvoje da idem i koji vremenski razmak da radim?

Nista bjelo ulje i te gluposti jer nema potrebe za tim , poslje sisanja poprskaj sa kuperblau 0,3% , odnosno na 10 litara vode ide 30 grama (to je otprilike za 100 metara duzine redova) .
Kroz sistem mozes pustiti RIDOMIL GOLD+ , 0,1 gram po sadnici ili na 1000 sadnica 100 grama na 1000 litara vode kroz sistem, zastita korjen od bakterija i trulezi , prihrana sa povecanom dozom fosfora znaci 11-44-11 ili slicno , koristi vodotopiva gnojiva tako da ti ne zacepe kapaljke na cjevima za navodnjavanje , radi poticanja korjena na rast .

http://poljoinfo.com/showthread.php?2531-Za%C5%A1tita-jagoda/page7 , tu su ti sredstva dozvoljena za spricanje jagoda , 7 strana pri kraju stranice imas ja sam objavio i u vecini slucajeva ima i koliko je karenca.

Dida
07-03-13, 09:37
Moja lova ti mene zbuni ja napisala sta imam od prihrane ti mi pises nesto drugo..Covjece to je za mene spansko selo pa ni google mi ne pomaze sa ovim nazivima :D

mojalovaa
07-03-13, 11:15
Ja sam tebi odgovorio na ovo gore o zastiti jer si napisala s cime bi zastitila , a imas i za prihranu rekao sam ti sa fise fosfora , to je 11-44-11 ili slicno NPK gnojivo.

TONI SVAKAR
07-03-13, 12:54
@ Dida
Lepo ti je covek rekao !! za sve to ti ne treba GOOGLE, posto tamo nemas te preparate daih kupis !! To ima u svakoj boljesnabdevenoj poljoapoteci. Nemas potrebe od bacanja novca jer ce ti novac trebati.
Idi u poljoapoteku potazi CUPRABLAU Z i neki insekticid i idi dalje . Prvu prihranu uradi sa vodotopivim gnojivom formulacije 11-44-11 , a nikako sa formulacijom 15-15-15.11-44-11 je formulacija sa puno fosfora koji poboljsava razvitak korenovog sistema kod biljke. Formulacija 20-20-20 sledi kad jagode pocnu da otvaraju listove.

Dida
07-03-13, 16:48
Ok ljudi razumila sam znaci gresku sam napravila sto sam kupila 3 x15 nema veze nece se baciti.Sutra idem potraziti 11-44-11 i sa tim nastaviti a poslije sa 3x 20

A ovaj neoram wg i bjelo ulje cu upotrjebiti nije jeftino bilo a ne mogu ga vratiti a da kupujem drugo malo mi je :-\

TONI SVAKAR
07-03-13, 21:15
@ joker

OK ! Ja potvdjujem da je Neoram WG bakarni preparat ali od druge firme. Moze prvo prskanje i sa njime da uradi.

@Dida

Da ti bude malo jasnije . U toku djubrenja preko sistema KPK od svake formulacije biljka treba dobiti najmanje po 1gr. gnojiva.
Primer : formulaciju 20 -20 20 pustas dok se ne oforme plodovi. To podrazumeva da u tih nekoliko zalivanja trebas pustiti ukupno 1 gr po biljci od te formulacije.
Da uzmemo 1000 sadnica X 1gr = 1000 gr. Pustas djubrivo na svako drugo zalivanje .

rade.antic
08-03-13, 08:36
toni svakar sta pustas posle kad se oforme plodovi koliko i koliko cesto islim koju formulaciju objasni to malo bolje

TONI SVAKAR
09-03-13, 06:43
@ rade.antic

Kad se oforme plodovi posle cvetanja prvo pustam kalcijum a posle toga u narednim zalivanjima koristim formulaciju 16 -8 32. To je formulacija za gojenje i zrenje plodova. Koristim isljucivo vovotopiva gnojiva HAIFFA MINERALS. U sredini berbe pustam cisti kalium . Ja iden sa semom 1 zalivanje cista voda, drugo zalivanje ddjubrivo kroz KPK. Tako pocinjem tako i zavrsavam. Kod mene se pokazao sasvim solidan ovaj nacin zalivanja.

stole77
09-03-13, 08:26
Било би лепо и корисно нама почетницима да свако од вас сад кад крене са прихраном да каже којим ђубривима и колико је прихрањивао јагоде. Која формулација и томе сл. Мали дневник радњи у јагодњаку пренесен на форум, на корист свима.

Nekoliko postova prebačeno. Postoji tema o zaštiti jagode! Pišite u odgovarajućim temama!

Branko dj
10-03-13, 18:10
Evo kako sam ja poceo:05.03.2013 god sam ocistio proslogodisnji list.05.03.2013. sam prskao folijarno bakar tj plavo. 09.03.2013 sam pustio malo ciste vode da se ispere sistem pa sam pustio flexil-p formulacija 10.50.10 sa dosta fosfora za koren.kasnije planiram flexil n za lisnu masu.qvality za plod

joker
10-03-13, 20:01
Ja sam pre desetak dana skidao stari list i odmah isprskao bakrom (dok je na severu zemlje u to vreme bio sneg, kod nas je bilo veoma toplo).
Danas sam zalio sa fitofert kristal 10 40 10 i ridomil gold mz 68 wg. Vec se otvorio po jedan list, a na svakoj sadnici krenuli novi.

vladale.rs
11-03-13, 22:00
danas sam bacio veštačko đubre jagodi 8 16 24 po malo da ih neizgorim

polke
12-03-13, 11:36
U kojoj razmeri stavljate vodotopiva djubriva kad radite folijarnu prihranu?

joker
12-03-13, 12:41
Sto se tice fitofert djubriva, na njihovom sajtu pise ovako:

Primena:
folijarno konc. 0,3% -0,8%
fertigac. konc. 0.08-0.1%.

genca
12-03-13, 15:50

Primena:

Ja sam prvu prihranu odradio fitofert djubrivima, pa cu i ostale sve fitofetom.
E sad neznam koliko je kvalitetno to djubrivo, da li ima neko iskustva s tim djubrivom..?

polke
13-03-13, 11:56

Primena:

To je ok ako se prska traktorom, ali ako hoces rucnom prskalicom da uradis neku prihranu, zar nije suvise mala konc?

joker
13-03-13, 14:10
Pa ne mozes ti na osnovu prskalice da menjas koncentraciju.

Genca, ja sam do sada koristio fertikare, a od sad cu fitofert jer ga jedino ono ima u mom gradu.

rade.antic
14-03-13, 17:55
@ rade.antic

Kad se oforme plodovi posle cvetanja prvo pustam kalcijum a posle toga u narednim zalivanjima koristim formulaciju 16 -8 32. To je formulacija za gojenje i zrenje plodova. Koristim isljucivo vovotopiva gnojiva HAIFFA MINERALS. U sredini berbe pustam cisti kalium . Ja iden sa semom 1 zalivanje cista voda, drugo zalivanje ddjubrivo kroz KPK. Tako pocinjem tako i zavrsavam. Kod mene se pokazao sasvim solidan ovaj nacin zalivanja.
ja sam prole godine koristio isto ovu formulaciju djubriva ali nekako mi previse brzo zre plodovi a nisu se uopste uvecali odnosno ugojili sitni plodovi a vec zreli

mojalovaa
22-03-13, 14:46
http://www.stavi-sliku.info/?v=a8ptx.jpg
http://www.stavi-sliku.info/?v=a8ptx.jpg

Imam problem sa listom jagoda , dali mi netko moze reci o cemu se radi , prvo sam mislio da je zbog nedostatka svjetla je je 4 dana bio padao snjeg pa nije bilo svjetla , ali sada se vec trebao lagano oporavljati list ali i dalje zuti , imali itko iskustva sta bi moglo da bude.

TONI SVAKAR
22-03-13, 19:38
@ mojalovaa
Meni lici na hlorozu lista ( nedostatak zeljeza ) !!! Pusti zeljezo kroz sistem ili ih folijarno isprskaj , proci ce za nekoliko dana !!

mojalovaa
22-03-13, 19:42
@ mojalovaa
Meni lici na hlorozu lista ( nedostatak zeljeza ) !!! Pusti zeljezo kroz sistem ili ih folijarno isprskaj , proci ce za nekoliko dana !!

Jesam , sada sam se sjetio da sam i lani tako imao al ne toliko puno , ovdje mi je sada u 3 dana poprilicno toga pozutilo , danas srpicao sa zeljezom.

Janosh
22-03-13, 20:52
@ Mojalova

Dali je to cisto gvozdje ili neka formulacija sa povecanim sadrzajem?
Ima lli neki drugi naziv, proizvodjac?

- - - - - - - - - -

@ Mojalova

mojalovaa
23-03-13, 17:41
@ Mojalova

- - - - - - - - - -

@ Mojalova

Fertina FE

stole77
25-03-13, 00:10
Коју формулацију препоручујете први пут сад ове године кад је кренула вегетација. Јагоде су у другој години.

nebojsa
25-03-13, 21:04
Izlizašmo tastaturu kucaući o tome. Neku formulaciju sa većom konc. fosfora

joker
26-03-13, 13:38
Zanima me sta ti nebojsa mislis u vezi prihrane, da li je jos uvek rano i da li su i vase jagode u toj fazi kao cecijeve?
Dok kod vas gore severno pada sneg vec nekoliko puta, kod nas je kisa i nije toliko hladno pa su vise krenule. Kod nas je sad oko 5 stepeni, a najavljuju i do 10 danas.

nebojsa
26-03-13, 19:33
Druže kod mene je juče i danas palo 15 cm snega. Ja o prihrani ni ne razmišljam. Pre ovog snega sam gledao jagode i jedva da je poterala prvi mladi list. Ove godine ću brati u avgustu :lol:
U principu bi temperatura zemljišta trebala biti preko 5 stepeni da bi koren radio. Tako bar kažu knjige. Ja sam se uvek tako nekako ravnao da prvo očistim i poprskam bakrom, pa pokrpim ili promenim trake i tu se već vreme stabilizuje pa počnem i sa prihranom. Ako je jako vlažno, onda pustiš samo koliko je potrebno da se izvuče prihrana, vodeći računa da i u takvim uslovima koncentracija đubriva ne bude preko 0,3%

Branko dj
28-03-13, 16:27
ljudi imam problem predozirao sam jagode tj pumpa mi ima 12l a ja mislio 20 :":214 u pumpi sam imao insekticid armada,fungicid presing,i npk 20-20-20 i sve sam ja to lepo pomesao za 20l a pumpa ima 12.E sada sta ce biti sa jagodama da li je to veliki problem??

nebojsa
28-03-13, 16:57
Koliko đubriva si stavio na tih 12 litara?

Branko dj
28-03-13, 17:16
Koliko đubriva si stavio na tih 12 litara?
stavio sam 50 grama

nebojsa
28-03-13, 17:30
Ne sekiraj se ništa, stavio si taman koliko treba a možda i manje. Ja lično idem sa koncentracijom od 0,5% što iznosi 5 grama na litar vode. Preporuke raznih proizvođača za razna đubriva se kreću 0,3-0,8%, s tim da ja koristim obična vodotopiva đubriva, a kad koristim mikroelemente ili neka specijalna đubriva onda se pridržavam preporuke.
Koje đubrivo si koristio?

Branko dj
28-03-13, 18:02
Ne sekiraj se ništa, stavio si taman koliko treba a možda i manje. Ja lično idem sa koncentracijom od 0,5% što iznosi 5 grama na litar vode. Preporuke raznih proizvođača za razna đubriva se kreću 0,3-0,8%, s tim da ja koristim obična vodotopiva đubriva, a kad koristim mikroelemente ili neka specijalna đubriva onda se pridržavam preporuke.
Koje đubrivo si koristio?
Soluveg 20+20+20+MgO+TE

nebojsa
28-03-13, 18:12
Neće im ništa biti. Ja sam išao kristalonom 3x20 0,5% i neka druga đubriva i formulacije, ali uvek 0,5% i sve je bilo ok.

joker
29-03-13, 09:45
I ako je pumpa 20l, to znaci da ubacis 100gr, sto je za negde oko 100 sadnica (mozda je i 100 sadnica mnogo za tu kolicinu posto neki stavljaju i 2 grama po sadnici) i koliko vremena treba da se isprska parcela od recimo 50 ari i 20 000 sadnica?
U slucaju da nije motorna prskalica, vec obicna, sigurno nekoliko dana Lkl{{

Meni je folijarna prihrana nezamisliva bez traktorske prskalice. Eventualno, one ledjne, motorne, koje se brzo prazne. Ili desetak radnika sa obicnim ledjnim od jutra do mraka Lkl{{

nebojsa
29-03-13, 11:59
E samo malo da se objasnimo. Tih 1-2 grama po sadnici se odnosi na fertirigaciju t.j. prihranu preko sistema a mi smo pričali o folijarnoj prihrani. Za folijarnu prihranu važe drugačija pravila

joker
29-03-13, 12:34
Kako ide folijarno?

Branko dj
29-03-13, 14:50
Kako ide folijarno?
Pa aprska se preko lista to mu dodje folijarno.

joker
29-03-13, 18:57
Lkl{{

Branko, mislio sam koliko ide grama po sadnici se kada se folijarno prihranjuju jagode.

Knez1
29-03-13, 19:17
Kupio sam vodotopivo djubrivo za prihranu jagode fertoferticare formulacije 15:30:15 pa me zanima koliko ide ovog djubriva na 100 litara vode i dali je to dobra formulacija za jagodu koja je prosle jeseni zasadjena?P.S Dali moze kemira da posluzi za prihranu jagode?

rade.antic
29-03-13, 20:31
sta mislite za djubrivo kws ja bih njega poceo da koristim ove godine ako nesto zna neka kaze sta misli o njemu

- - - - - - - - - -

sta mislite za djubrivo kws ja bih njega poceo da koristim ove godine ako nesto zna neka kaze sta misli o njemu
izvinjavam se mislim na ksc vodotopljivo djubre mislim da je francuskog porekla

Janosh
29-03-13, 21:13
Sve moze i mahom su sva djubriva dobra.

Djubrivo se pusta po broju sadnica, tj okvirno na 2 000 sadnica pusta se 2 kg vodotopivog djubriva,
zavisno u kom je stadijumu jagoda.

Prelistajte malo temu,

stole77
02-04-13, 00:13
Kupio sam vodotopivo djubrivo za prihranu jagode fertoferticare formulacije 15:30:15 pa me zanima koliko ide ovog djubriva na 100 litara vode i dali je to dobra formulacija za jagodu koja je prosle jeseni zasadjena?P.S Dali moze kemira da posluzi za prihranu jagode? Пише на кеси концентрација 0,2 до 0,3 посто.

- - - - - - - - - -

20-30 грама на 100 литара воде.

joker
02-04-13, 11:47
E samo malo da se objasnimo. Tih 1-2 grama po sadnici se odnosi na fertirigaciju t.j. prihranu preko sistema a mi smo pričali o folijarnoj prihrani. Za folijarnu prihranu važe drugačija pravila

Ajde neka neko stvarno napise kako se jagoda prihranjuje folijarno. Recimo, sa pumpom od 10l koliko jagoda isprska (znamo da je koncentracija oko 0,5%)?
I da li se posle kada nastavlja preko KPK, opet ide na svakih nedelju dana po 1-2 gr.?

Odgovor na ovo nema na nijednoj temi o jagodama na forumu. A nisam nasao ni u 3-4 knjige koliko sam procitao o jagodama.

Janosh
02-04-13, 21:19
50 grama na 10 litara vode folijarno.
Kpk ide kako si napisao

joker
03-04-13, 07:16
Janos, cim sam napisao koncentracija 0,5% to znaci 50 grama na 10l, nego koliko jagoda oprskas sa tom pumpom od 10l, da li 100, 1000, 10000, to mene zanima?

mojalovaa
03-04-13, 08:45
Janos, cim sam napisao koncentracija 0,5% to znaci 50 grama na 10l, nego koliko jagoda oprskas sa tom pumpom od 10l, da li 100, 1000, 10000, to mene zanima?

Ja sa 10 litara oprskam 1000 kom u plasteniku , gusca sadnja , a vani nekih 700 kom ,imam ja pitanje za tebe , zeznula mi pepelnica i botritis list , prskao ali slabe vajde vecina se lista posusila , onda sam im folijarno dao POLY-AMIN ( dusik + aminokiseline) sada je dobro sve krenuo mladi list , nego jos uvjek imam onih zutih listova , vec sam im 2 puta davao zeljezo , sta jos moze biti kada list zuti , ovaj moj agronom kaze da zbog niskih temperatura korjen biljke se zatvara i ne moze da unese dovoljno mikroelemenata , u plasteniku prosjek temperature oko 8 stepeni , nikako pravog sunca ajagoda pocela da otvara cvjet.

joker
03-04-13, 09:14
Nemam ja mnogo iskustva s tim, ali mozda je tvoj agronom u pravu. Ako je hladno, onda biljka ne moze da usvoji to gvozdje koje si im davao.

nebojsa
03-04-13, 11:17
Što se tiče folijarne prihrane i fertirigacije... Prihrana preko sistema kap po kap (fertirigacija) se obavlja redovno bez obzira da li prihranjivao folijarno ili ne. Folijarno je samo dopuna i korekcija i ne može nikako da zameni prihranu preko korena. Inače bi lišće raslo u zemlji, kako kaže jadna profesorica Lkl{{ Ja lično folijarno idem zajedno sa zaštitom, a ako prskam samo zbog prihrane, onda je to najčešće prihrana mikroelementima. E sad koliko litara na koliko sadnica... To najbolje da sam sebi napraviš probu, možeš i sa čistom vodom. Pa vidi koja ja to količina. Podesi prskalicu tako da ti se ne cedi mnogo sa listova a da što bolje pokriješ. A ne može ni to idealno. Ja radim sa ledjnim atomizerom i tih 12-14 litara mi je za dva reda od po 100 m. Kod dosta tih djubriva i preparata je naznačena količina po hektaru, pa onda treba tako i preračunati da se da potrebna količina

@ mojalovaa

Ovo vreme nije normalno pa se i dešavaju nenormalne stvari. Probaj folijarno neki koktel mikroelemenata ako već nisi

joker
03-04-13, 11:50
Hvala na odgovoru Nebojsa.
Ja sam u subotu stavio afinex (insekticid), plus 50 grama Fitofert kristal 20 20 20 u 10l prskalici i to mi je taman stiglo za 1000 komada. Sto znaci da ce mi od sada na dalje to biti merka>:({

vladam
03-04-13, 18:52
Meni ide 4 prskalice po 25 litara na 10000 sadnica. Imam motornu prskalicu villager koja dosta dobro pravi maglu.

genca
03-04-13, 19:52
Pa to je to, isto je..

milan 87
03-04-13, 21:06
ja sam moje jagode prihranio uz svaki struk po malo kana.i posle cu malo folijarno i to gi je.

stole77
04-04-13, 18:53
Пише на кеси концентрација 0,2 до 0,3 посто.

- - - - - - - - - -

20-30 грама на 100 литара воде.

Погрешно сам написао, требало би бити 200-300 грама на 100 литара. Шта мислите 15-30-15 да ли је довољан само један третман или давати још који пут до следеће формулације..

sergi
04-04-13, 23:31
kakva su vam iskustva sa slavolom? nisam obratio pažnju na postove ali predpostavljam da je bilo reči o ovom tečnom mikrobiološkom sredstvu. opet nije loše nešto ponoviti il čuti za neka nova iskustva, U povrtarstu je dobro primljeno, naime ljudi se obično vode šta piše na deklaraciji, sa slavolom to nije slučaj jer njegov odnos fosfora, kalijuma, azota i ostalog nije presudan već je akcenat na aktivne materije bakterije i hormone koje ovaj preparat sadži. Kod mene na paradajzu rezultati su odlični, razmišljam se da ga primenim na nov zasad jagoda. Funkcija bi trebala da mu bude razvitak cvetne mase i korena, meni u paradajzu i paprici dao bolje rezultate od preparata za striktnu namenu recimo pravilan razvitak ploda i sl. Nadam se da neko od vas ima iskustava što se tiče primene na jagodi.

Branko dj
05-04-13, 17:58
Kupio sam specijalne mikroelemente sa povecanom kolicinom gvozdja e sada da li mogu da pomesam u istoj pumpi i vodorastoljivo djubre tri dvadesetice?

ivan24
05-04-13, 21:37
Branko dj
koje mikroelemente ima i gde si kupio?
20-20-20 bi bilo bolje da pustis kroz sistem
ja prihranu pustam kroz kpk

Branko dj
06-04-13, 09:20
ivan24 (http://poljoinfo.com/member.php?17687-ivan24) Evo sta pise na kesici super elementi 1 prvoklasno mineralni djubrivo pa ide mikroelemntigvozdje 7%,cink1,62%,mangan 3,40%,bakar 0,26%,bor 0,29%,molibden 0,1%. pakovanje je od 200grama i to se mesa sa 200l vode.Ja sam nesto preko lista a nesto sam pustio kroz sistem.Kupio sam u polj apoteci u Drugovcu ma ima to da se kupi gde hoces.

stole77
17-04-13, 01:14
Интересантно у програму Фертикаре се препоручује да се иде прво јединицом, па тројком, и тек на крају двојком. Ова двојка после бербе до краја вегетације. Бројкама који нису у редоследу само збуњују људе.{"{":

Дакле програм овако каже, по реду како се иде:
-До заметања првих плодова у пролеће 14:11:25 (јединица)
-Интензиван раст плодова, пред зрење и током бербе 10:5:26 (тројка)
-Након бербе, до краја вегетације 24:8:16 (двојка)

stole77
21-04-13, 23:47
Може ли ми неко казати који редослед прихране иде кад је у питању програм Фертикаре, који ја користим. Прво сам ове године на почетку вегетације пустио 15:30:15 "фосфор за укорењивање", затим недавно 14:11:25 (Јединица) који "убрзава цветање и заметање плодова". Е сад следеће је шта? Да ли 10:5:26 (Тројка) "калијум после цветања за плодоношење", ИЛИ 24:8:16 (Двојка) "на бази азота за бујност".

Може ли неко да ме посаветује. После јединице ићи на тројку или двојку? Да ли 1-2-3 или 1-3-2?

joker
22-04-13, 07:31
Treba da radis bas kako su oni u programu napisali. Ako su ti jagode u cvetu, i jos se nisu formirali plodovi, onda jos treba da ides jedinicom. Posle cveta ubrzo pocinje da se formira plod i onda ti treba vise kalijuma (trojka), nema potrebe za tolikim azotom koji ima dvojka. Po meni dvojka je dobra samo posle berbe.

stole77
24-04-13, 21:55
Јагоде су разно разне сорте, Код неких је тек почео цвет а код других већ зеленкаст плод. А не могу ићи селективно. Тако да ћу узети неки просек.

Може ли ми неко казати на свако колико дана ви вршите прирхану ђубривима? Може ли на сваких седам дана?

joker
25-04-13, 08:56
Ja od pocetka marta na 7-10 dana. Nijednom nisam promasio. Plus kad vrsim zastitu stavim sredstva za folijarnu prihranu. I kod mene je na nekima poceo plod, a velika vecina jos cveta. Pre 2 dana sam poslednji put isao sa Fitofert 20 20 20, tako da sledece nedelje pustam Fitofert 16 11 24.

stole77
25-04-13, 15:21
Стављаш ли грам по садници или јаче? Шта стављаш фолијарно, јел исто што и фертигацијом? Да ли и фолијарно радиш на сваких 7 до 10 дана или ређе? Извини ако много запиткујем али стварно ме интересује, а верујем и друге форумаше. Поздрав из сунчаног Срема.

Vaskez
25-04-13, 16:21
Pozdrav ljudi!Ja stvarno ne znam sta vise da radim sa cvetojedom,nagrdili su me,postavio case i sa pivom i sa sokom i sa negro bombonom i nista ,sve idu na cvet!

ivan24
25-04-13, 20:53
stole
ja stavljam po pola grama na svaka 3-4 dana jer mi cisterna tolika za vodu.Mozes i po gram na 7-10 dana.Naravno izmedju ide zalivanje cistom vodom po potrebi.Sve ovo ti je za kap po kap.Nije isto kad ides folijarno preko lista,ali ti taj odnos pise na svakoj kesi prihrane koju koristis.

joker
26-04-13, 07:12
Stole77, lepo ti je objasnio ivan24. Ili svaka 3-4 dana po pola grama, ili na 7-10 dana gram po sadnici. Tako i ja radim. Folijarno sam ti napisao, tretiram samo kad pustam zastitu pa stavim prihranu u pumpu. Folijarno sam do sada uglavnom isao sa Fitofert humistart pa kasnije fitofert humisuper, a po nekad sam stavljao i obicno vodootopivo koje pustam u KPK, u koncentraciji od 0,5 (50gr. po pumpi od 10l).

skal
26-04-13, 08:12
Sta mislitejel vredi jasam kros sistem pustio ono bakterisko dubrivi Biofor i posle sam zalivo jos sa 15*5*50 i 1.3Mg,3,7S. dal ova formulacija odgovara jagodi? Jagoda je u cvetu i jedan deo vec procvetala ovo vodotopivo koristim prvi put Toje COMPO , basf firma radi neko nemacko ,

stole77
26-04-13, 15:24
Pozdrav ljudi!Ja stvarno ne znam sta vise da radim sa cvetojedom,nagrdili su me,postavio case i sa pivom i sa sokom i sa negro bombonom i nista ,sve idu na cvet! Па ти њих баш позвао на журку, само фали још колаче да им сервираш.:lol: Шала мала не замеери.. а сад озбиљно. Чуо сам да много помаже ако купиш у продавници ону арому од јагоде (знаш оне мало бочице стаклене, пластичне) да их много привлачи. Стави бели или плави лавор, воду и ту арому. Надам се да ће помоћи. Ако ништа друго, бар не губиш. Поздрав и нек је са срећом. >:({

mojalovaa
26-04-13, 22:04
Па ти њих баш позвао на журку, само фали још колаче да им сервираш.:lol: Шала мала не замеери.. а сад озбиљно. Чуо сам да много помаже ако купиш у продавници ону арому од јагоде (знаш оне мало бочице стаклене, пластичне) да их много привлачи. Стави бели или плави лавор, воду и ту арому. Надам се да ће помоћи. Ако ништа друго, бар не губиш. Поздрав и нек је са срећом. >:({

CALYPSO : je sistemični insekticid iz skupine neonikotionida koje se upotrebljava za razlicite vidove insekata , usi ili u jagodama za savijača i cvjetojeda, u postotku od 0,025% ili 25 ml na 10 litara vode.
Karenca 3 dana za malinu I kupinu za jagodu ?

Imate sve napisano tu : http://poljoinfo.com/showthread.php?2531-Za%C5%A1tita-jagoda/page7 , samo se treba malo vratiti unazad i procitati

nebojsa
27-04-13, 07:26
Vaskez imas temu o tome pa procitaj pa nastavi pisanje tamo da ne sirimo pricu ovde. To nije cvetojed nego rutava buba. Nema jedinstvenog efikasnog resenja. Klopke, rucno sakupljanje i prskanje. Hemija ne daje neke rezultate jer ti sutra dolete druge. Plus pobijes pcele.

edward79
28-04-13, 22:23
Ako su sadnice sadjene u prolece,posle berbe jagoda u maju i junu,kakav je program prihrane vodotopivim djubrivima kasnije tokom leta i jeseni?

- - - - - - - - - -

Kada se vodotopivo djubrivo sipa u vodu i pusta kroz kpk,za koliko se ono rastopi,da li moze za pola sata?

joker
30-04-13, 23:26
Otisao sam da uzmem Fitofert kalcijum organo, a covek mi na kraju dao neki kalcijum koji se kaze rastapa u vodi i rekao da pustim kroz KPK 1% koncentracije. Znam da je bilo price da je bolje da se kalcijum unese folijarno, pa me zanima da li da pustam ovo, ili da kupim drugi preparat?

stole77
30-04-13, 23:58
Kada se vodotopivo djubrivo sipa u vodu i pusta kroz kpk,za koliko se ono rastopi,da li moze za pola sata? Овако ја растапам. Измерим нпр 500 грама ђубрива и ставим га у канту од поликолора она 20 литара, сипам литар, две воде и мешам руком док се не растопи до краја гранулице!!. временом на чесми лагано пуштам воду и даље мешам, овог пута неком дршком дрвеном. Тих 10-15 литара наспем у цистерну где је већ насута вода, мало измешам и пуштам у кпк. Прво пустим чисту воду једно 100-150 литара у јагоде, па тек онда иде прихрана.

polke
01-05-13, 13:50
Hvala nebojsi n preporuci za mikroelemente Trazex, prskao sam jagode sa ovim koktelom, tacno sam joj nadoknadio ono sto nije imala u zemlji jer je sada fenomenalna, cvetala kao livada, a vec je pocela i da crveni.

mojalovaa
03-05-13, 23:12
Znali netko koliko treba stavljati MULTI kaliuma na 1000 sadnica .

dejantmitrovic
06-05-13, 17:15
Proveri to jer ova djubriva druga idu sa 0,1% fertigacijom a kalcijum (baraem yarin je išao do 0,07%)a folijarno odnosno preko lista ide do 1%

Otisao sam da uzmem Fitofert kalcijum organo, a covek mi na kraju dao neki kalcijum koji se kaze rastapa u vodi i rekao da pustim kroz KPK 1% koncentracije. Znam da je bilo price da je bolje da se kalcijum unese folijarno, pa me zanima da li da pustam ovo, ili da kupim drugi preparat?

joker
08-05-13, 18:34
Da li je moguce da je tacno ono sto pise na sajtu fitoferta, da djubrivo Fitofert kristal 4:10:40 treba upotrebljavati samo do 15 dana pred berbu?
Evo i slike gde mozete to procitati:
http://img547.imageshack.us/img547/1245/fitofertkristal41040.png

Ja sam ga kupio pre neki dan (10kg) i ne bi sad da ga ne koristim zbog toga. Tamo gde je njihov program prihrane jagode, pise da se ovo djubrivo koristi u jagodama kod pojave pigmentacije. Evo slike da to potvrdi:
http://www.fitofert.com/images/stories/fitofert/program-prihrane/voce/voce-005.jpg

E sad ko je tu lud i sta bi mi vi preporucili da radim, a da li da nastavim da prihranjujem ili ne?

ivan24
08-05-13, 22:06
joker
Ja isto koristim to djubrivo,a i to sam procitao pa mi nije bilo bas najjasnije.Koristio sam ga i prosle godine pa nisam nesto lose primetio,inace je ovo samo novo pakovanje.Po njima pojava pigmentacije 4-10-40 ide posle formiranja i rasta ploda,a to je period kad jagoda dobija boju tj po ovom vremenu 2-4 dana pred berbu,nikako 15.Tako ga ja kontam.

joker
09-05-13, 10:51
Meni najvise odgovara ta formulacija jer imam dosta azota u zemljistu, a fali kalijuma, plus sto je jagoda bas u tom periodu kad joj treba kalijum.
Nisu mi nikako jasni, moracu pre nove prihrane da ih pozovem i pitam. Prodajem jagode u piljari, na pijaci, a i dete mi jede, pa ne bi da neko ima posledice zbog toga.

- - - - - - - - - -

Sad sam pricao sa strucnjakom iz fitoferta u vezi ovoga. Kaze da mogu odmah jagode posle djubrenja da se jedu. Ovo za 15 dana se odnosi na to da je toliko vremena potrebno ovom djubrivu da se razlozi kako treba i da ga biljka usvoji. Dakle, 15 dana pred berbu je najkorisnije staviti djubrivo. Ako se stavlja par dana pred berbu nije maksimalna iskoriscenost.
Eto i to smo razjasnili Lkl{{

stole77
15-11-13, 05:38
Поздрав свим јагодарима. Коју формулацију да сад ставим у јагоде? Нисам био у Србији 2,5 месеца све је запуштено и неухрањено. Коју формулацију да купим. ^-^

nebojsa
18-11-13, 07:31
Stole sad nista. Jagoda se sprema za zimu i gotovo je sa prihranom i zalivanjem

vladam
09-03-14, 00:34
Da li neko ima iskustva sa NPK djubrivom Novalon? Mislim da je tursko.

nebojsa
09-03-14, 10:41
Jeste, tursko je. Ja sam ga koristio. Vazi isto ko i za sva druga djubriva, gledaj cenu i to cija ce ti strucna sluzba biti na raspolaganju

vladam
12-03-14, 20:48
Ne razumem na sta si mislio
"cija ce ti strucna sluzba biti na raspolaganju"

nebojsa
12-03-14, 21:46
Osim djubriva svi mi placamo i njihove strucnjake. Kad ih vec placamo treba i da ih koristimo a ne da se raspitujemo po forumu i po komsiluku. Neki imaju bolje sluzbe i bolje odradjuju taj deo posla, neki losije. Eto na sta sam mislio.

vladam
13-03-14, 20:20
Aha sad sam razumeo, hvala.

mojalovaa
14-03-14, 09:18
Koliko stavljate prihrane za korjen ( 11-44-11 ) po sadnici?

norboo
14-03-14, 12:34
(11-44-11) 1gr po sadnici

pmilos
25-03-14, 18:35
(11-44-11) 1gr po sadnici

Da li je rano da se pocne sa prihranom?

nebojsa
25-03-14, 19:36
Nije rano, vec si trebao poceti sa prihranom

mojalovaa
25-03-14, 22:24
Imam pitanje , imam suger lia sortu u plasteniku i desava mi se da je krenuo cvjet prije lista , naravno sada ima i lista i cvjeta samo taj prvi cvjet je dosta sitan dok vidim da sada ide i druga tura cvjeta koja mi djeluje da ce da bude krupnija pa nisam sada pametan , dal da se ravnam prema ovim prvim ili drugim cvjetovima , do sada sam zbog viska vode u zemlji samo jednom prihranio sa 11-44-11 i jedna zastita sa bakrom te poslje sa actarom , ali u zadnja 3 dana mi bas dosta poterali listovi i sada ih ima stvarno dosta , dali da prihranjujem sa 18-18-18 +Me ili da idem jos jednom sa 11-44-11 , inace svake godine imam problem sa lisnom masom , listovi budu visoki do koljena i veci od sake pa mi bude problem sa toliko lista , a vise nisam pametan sta i kako da radim.

A i volio bi jednom da uberem vise od 500 grama po sadnici jer do sada mi uvjek bude ispod toga ( ili istrune ili me vreme zezne ili nesto trece mora zezati ) i onda mi se krece prosjek od 300 do 450 grama i to me uvjek spasi sto imam stvarno krupan plod .

Volio bi da cujem sada od vas koji imate vise jagoda i vece prinose kako i sta da odradim ?

edward79
26-03-14, 00:09
Moja lova ja mislim da trebas jos jednom ici 11-44-11,jer to ti je jako bitno.Fosfor je jako bitan u ovoj fazi razvoja jagoda,zbog jacanja korena,a takodje fosfor podstice biljku za razvijanje vise cvetnih grana.Pogotovo ako imas zbijeno zemljiste kao ja(smonica)fosfor se tesko usvaja pa je itekako potreban zemljistu.Ja sam se prosle godine zajebao,uskratio sam fosfor i tu prvu prihranu,na manje nego sto je potrebno i imao sam manje jagoda.
Kazi mi druze,kako se tebi pokazala Queen Elisa,posto ja samo nju imam.Kakva ti je bila rodnost?

mojalovaa
26-03-14, 10:20
Kazi mi druze,kako se tebi pokazala Queen Elisa,posto ja samo nju imam.Kakva ti je bila rodnost?

Rodnost je super samo je meso svjetlije boje i kiselkastog je okusa , okruglasti plodovi i onda je tesko za prodaju , ja prodajem sve na kucnom pragu , meni se osobno jako svidjela ali kupcima bas i ne pa sam odustao od nje , ne znam kako prodajes ali ako prodajes na kucnom pragu onda idi sa slatkim i crvenim sortama jagoda , i kupci jako vole krupnu jagodu , a i oni koji je ne vole krupnu u prvoj probi tih jagoda ce da promjene misljenje .

Osobno meni se naj vise dopala asia , krupna , slatka , crvena i mirisljava , i napola zrela je slatka , al je osjetljiva na trulez i na pepelnicu te malo osjetljivija na bolesti korjena .

edward79
26-03-14, 11:02
Meni je u prvoj godini Queen Elisa bila nekako izduzena,kao caura od metka,a jeste kiselasta.Ja prodajem jednom coveku koji dugo prodaje voce na pijaci,samo mu isporucim,njegovo je 20 dinara,ostalo moje po kilogramu, od trenutne cene koja se prodaje na pijacu u gradu.

mojalovaa
26-03-14, 11:29
Meni je u prvoj godini Queen Elisa bila nekako izduzena,kao caura od metka,a jeste kiselasta.Ja prodajem jednom coveku koji dugo prodaje voce na pijaci,samo mu isporucim,njegovo je 20 dinara,ostalo moje po kilogramu, od trenutne cene koja se prodaje na pijacu u gradu.

Onda si posadi Asiu i Albu , samo albu beri kada je potpuno zrela da bude slatka .

maja88maja
28-03-14, 22:55
Mene ova tema jako interesuje jer se slabo razumem a volela bih kad bi mi neko malo bolje pojasnio ili napisao neku semu prskanja i prihranjivanja? I preporuku najefikasnijih proizvoda. p.s Znam da mi neiskusni smaramo vas iskusne u ovome i da vam je mozda vise i dosadno da pisete, ali nama pocetnicim abi nam vasi saveti jako dobrodosli. Unapred zahvalna

edward79
29-03-14, 17:07
Majo procitas lepo sve od pocetka o djubrenju na ovoj temi,pa kad iscitas,onda pitas sta ti nije jasno..i mi ti lepo odgovorimo.

maja88maja
29-03-14, 19:40
Rado bih ja sve citala , da nemam malo dete za vratom, pa zato ovako pitam! Hvala na odgovoru u svakom slucaju, valjda cu naci vremena da sve prodjem!

stole77
03-04-14, 23:34
Данас пустио 14:11:25 Јара Фертикаре много цветова.. грам по садници.. стављаћу прихрану сваких 7 дана.. а после кад крену зелене бобице 10:5:26.. до брања..

Losovac
05-04-14, 11:07
Kolege,kakvo vam je iskustvo sa koriscenjem Venturi cevi ili injektora? Ja sam do sada radio prihranu tako sto sam rastvarao prihranu u kanti,pa sipao u dve bačve od 1m3,pa sam direktno pustao u sistem. U konsultaciji sa Agronomom dobio sam savet da je mnogo bolje preko Venturija,jer se bolje iskoristi prihrana i ravnomernije rasporedi oko samog korena,ne spere je voda u u dubinu. On savetuje 30% kolicine vode bez pihrane,pa 50%-60% sa prihranom i zadnjih 10-20% cista voda za ispiranje.
Nisam siguran dal ida uzmem 3/4 ili 1"?

alen1972
05-04-14, 18:08
Poz drugari, ja sam juce posadio 280 sadnica jagode Asia pa sad ne znam treba li odma da joj pustim djubrivo sa vise fosfora pa redom sta treba sve, vec sa mokasnio pa ne znam hocu li stici svaku vrstu djubriva da joj pustim jer bi trebala negde krajem maja da nesto rodi na njima?

radashin
05-04-14, 18:45
Nemoj prvih nedelju dana nikakvo đubrivo (ne "radi" biljka još uvek, pa ne može usvojiti hranu). Možeš neke aminokiseline da joj daš odmah (dobre su da biljka lakše podnese stres transporta i sadnje), posle kreni fosfor, pa 3x20, pa redom. Ne brini, biće malog roda u toku maja (ako su frigo živići u pitanju).

Bijeljina
05-04-14, 20:33
Sorta je Alba. Roxana mi je 50% bujnija (bujnija je sorta). Šta se radi? Ništa specijalno... Redovna prihrana, praćenje samih biljaka svakog dana i tako... Ako fali gvožđa negde, daš joj gvožđe, ako je visok ph, ubaciš malo kiseline, dodaš malo mikroelemenata, malo aminokiselina, u startu fosfora, kasnije 3x20, posle 16:8:32 (ili nešto slično), onda ja idem jednom kalijum, jednom kalcijum (naizmenično), bor za oprašivanje... Dobra zaštita se podrazumeva (Quadris, Signum, Switch...). Sve ti je ovo uopšteno, naravno, ali to je u suštini to, nema tu nikakvih specijalnih tajni.
Imam nekoliko biljaka, recimo 50 od 6500 biljaka da pokazuje indikacije nedostatka gvožđa a jagodaje u visokom stadijumu cvijetanja i formiranja plodova. Do kada nije kasno prskati gvožđem? i u kom stadijumu razvoja kalijum, odnosno kalcijum?

radashin
05-04-14, 20:55
Gvožđem možeš slobodno tretirati u bilo kom stadijumu biljka da je. Idi obavezno zaseban tretman, nemoj ga mešati sa pesticidima pri redovnom tretmanu zaštite. Najbolje se usvaja ako bar 48 sati biljka nije tretirana ni sa čim (ovo važi za svako folijarno tretiranje).
Što se tiče kalijuma/kalcijuma, ja to ne radim po šablonu, već po izgledu (stanju) biljke i stepenu njenog razvoja. Generalno, kalijum joj dajem kada sam joj dovoljno razvio lisnu masu (obično je do tada precvetala i formirala plodove) i ne preterujem sa njim, jer koliko je dobar zbog više stvari, on i ubrzava zrenje, a to za pozne sorte nije dobro (zbog cene). Zbog toga ga kombinujem (naizmenično) sa kalcijumom (dve vrste kalcijuma, takođe naizmenično).

gandrad
05-04-14, 21:30
Kolege,kakvo vam je iskustvo sa koriscenjem Venturi cevi ili injektora? Ja sam do sada radio prihranu tako sto sam rastvarao prihranu u kanti,pa sipao u dve bačve od 1m3,pa sam direktno pustao u sistem. U konsultaciji sa Agronomom dobio sam savet da je mnogo bolje preko Venturija,jer se bolje iskoristi prihrana i ravnomernije rasporedi oko samog korena,ne spere je voda u u dubinu. On savetuje 30% kolicine vode bez pihrane,pa 50%-60% sa prihranom i zadnjih 10-20% cista voda za ispiranje.
Nisam siguran dal ida uzmem 3/4 ili 1"?

Nije mi jasno gde si pustao u sistem to iz burica? Ja cu ti pokusati objasniti, kako sam ja radio ,tjt, napravio da zameni i uspesno radi kao i njihova Venturijeva cev. Ja sam zalevao iz cevi 2 cola pobijene u zemlju , motorom DMB, tjt pumpom. Pa prikljucak za motor je dva cola , i ja sam izmedju cevi i motora , odozgo izbusio dovodnu cev i zavario dupli nipli od tri cetvrt, pa na njega ide ventilcic pa na njega grkljan crevo pa u bure. Naravno na kraju grkljan creva ide usisna korpa, ili improvizuj od mreze za komarce da ne ulazi talog od rastvorenog djubreta. Kad povuces vodu i napunis sistem ( znaci sva creva kap po kap da su pod max. pritiskom , ) pustas polako ventil, ali vrlo polako da ne povuce vazduh motor za polevanje ili da onaj vazduh koji vec ima u grkljan crevu prodje kroz motor da ne ispusti vodu. kad povuce tecnost iz bureta regulisi na ventil kolicinu protoka, koji ti je potreban. Kolicina protoka , ti zavisi od povrsine koju zalevasi kolicine djubreta koju si spremio i namenio za taj broj biljaka na toj povrsini. Na primer izracunas koliki ti je protok vode u minutu ,sa odredjenim gasom , i onda toliko grama ili kilograma vodotopivog djubreta rastvoris u toliko vode za toliko biljaka i onda recimo pustas 15 minuta djubre iz bureta pa isto toliko minuta zalivas bikljke dalje, da ne bi djubre otislo preduboko. Bilo bi dobro recimo da je prethodnig dana zalivana ista povrsina sa negde 70 posto vode koja je potrebna za zalivanje te povrsine. Neznam dali sam bio jasan, ali ovo vrlo efikasno radi , ...ebes venturi ionako je preskup a kad ga poledas vrlo je prosto, pa se pitas zasta ja dadom pare. Pozdrav.

nebojsa
05-04-14, 22:07
Na wuksalu ferro pise da se ne tretira u cvetu! Kako i zasto ne znam ali sam odustao od folijarnog i pustio kroz sistem neko fitofert gvozdje

radashin
05-04-14, 22:17
Ja sam baš tim Wuksal Ferro tretirao prošle godine 2 puta, ove godine jednom (pre 12 dana) i sutra planiram opet. Nisam imao problema, ali nemojte mene slušati, ne želim biti odgovoran. Kako Nebojša kaže - piše to. Meni je prošle godine bila očajna jagoda na tom delu, pa me rod nije ni zanimao, bilo mi je bitno da spasem biljku. Nisam video ni jedan oštećen cvet, a 2 puta sam tretirao u cvetu. Još jednom, to je neko moje iskustvo, vi radite po svom nahođenju.

alen1972
05-04-14, 22:57
Nemoj prvih nedelju dana nikakvo đubrivo (ne "radi" biljka još uvek, pa ne može usvojiti hranu). Možeš neke aminokiseline da joj daš odmah (dobre su da biljka lakše podnese stres transporta i sadnje), posle kreni fosfor, pa 3x20, pa redom. Ne brini, biće malog roda u toku maja (ako su frigo živići u pitanju).
vazi a kasnije , idem fosfor pa sama voda, pa opet fosfor i tako sa 3x20 isto i na kraju kalijum? Sadnice sam nasao na internetu iz zasada su pa ne znam da li da ocekujem neki rod i vredi ili ih toliko djubriti ako nece da radjaju ove godine.

radashin
06-04-14, 07:18
Evo kako sam ja radio...
Frigo živići, sorta Roxana.
Posađene i samo zalivene.
3. dan - aminokiseline (1g po živiću).
6. dan - 11:44:11 (0.5g po živiću).
9. dan - 11:44:11 (0.5g po živiću).
12. dan - 20:20:20 (0.5g po živiću).
15. dan - aminokiseline (1g po živiću).
Posle toga sam na svaka 3-4 dana išao sa 20:20:20 (0.5g po živiću). Nabrao sam 60g po živiću. Sadnja je bila letnja (17.07.) i brao sam je do mraza.
Ako nisu frigo živići, ne znam da li ćeš imati roda, mislim da nećeš (ne znam, jer ja radim isključivo sa frigo iz Italije).

edward79
06-04-14, 10:50
Radasine jesi li dodavao aminokiseline,zato sto ti je alkalno zemljiste?

radashin
06-04-14, 11:24
Ne. Aminokiseline su odlična stvar za biljku uvek, a pogotovo kada doživi stres bilo koje vrste. One joj pomažu da se brže i lakše od tog stresa oporavi. Odmrzavanje (sa -2°C) i sadnja frigo živića u toplu zemlju i naglo izlaganje jakoj sunčevoj svetlosti je svakako veliki stres za njih (a stres je i, ne daj Bože, mraz, grad, oporavak posle neke bolesti, oštećenja itd.).

kuureee
06-04-14, 12:07
radashin (http://poljoinfo.com/member.php?16297-radashin) i ostali mozete li malo da objasnite sto se tice kalijuma ,tacnije da date neko vase meljenje.kada treba poceti sa pustanjem kalijuma ,da li je to u zametanju plodova ili onako dok je u cvetanju ili punom cvetu jagoda?I sto se tice kalijuma sta mislite o kombinaciji 14-8-30 da li je to mozda mnogo azota?Konkretno sve me to buni jer ne znam da li jos da krenem sa kalijumom i da li je dobra to kombinacija ,evo u kojoj je fazi moja jagoda.

https://www.dropbox.com/s/9n0una3k6qsy5uq/IMG_20140405_162905.jpg

nebojsa
06-04-14, 13:32
Ja reko da se pise u odgovarajucim temama, ali ne vredi. Nema veze, imam ja vremena pa cu da premestam :mad:

Ja vise kalijuma pocinjem da dodajem kad se formira vecina plodova, kad oni prvi porastu dovoljno i malo pocnu da prelaze iz zelenog u belo (valjda ste skontali). Ne znam jel to idealno, ali ja tako radim.
To nije losa formulacija, ali zavisi i od analize zemljista. Ako ima malo kalijuma u zemljistu, moze se i pojacati nekim kalijumovim djubrivom (npr. k-sulfat). U ovoj fazi treba i kalcijuma zbog cvrstine plodova

Bera
06-04-14, 16:57
Posle koliko od prihrane sa 14 .5. 27 ..yara .. mogu da prskam mikroelementimaa oligogreen ..

stole77
06-04-14, 21:31
Poz drugari, ja sam juce posadio 280 sadnica jagode Asia pa sad ne znam treba li odma da joj pustim djubrivo sa vise fosfora ? Одмах пуштај фосфор и јесте за укорењивање.. шта да чекаш Св. Петра... већ се на многима и увелико формирају плодови а ти размишљаш о фосфору... само напред

Losovac
07-04-14, 09:22
Gandrad
Hvala na informacijama. Ja nemam pumpu ,vec pustam iz Bacvi od 1m3 slobodnim padom,ima oko 10m visinske razlike,tako da mi je dovoljan pritisak. Probacu tu varijantu sa nekom slavinom od 3/4", umesto Venturija,pa ako radi nista ne menjam.

Losovac
08-04-14, 13:56
Ljudi,ja se pogubih skroz sa ovim prskanjima ::pomoc:;

Kod mene kasni vegetacija,tek je krenulo cvetanje.

Imam Tražex od jesenas,da li je dovloljno sa njim ili mora FE posebno?
Koliko puta prskati Borom,ja danas prskam prvi put?
Moraju li Aminokiseline,agronom u apoteci mi kaze da se prska ako su velike temperaturne razlike,zbog stresa?
Da li Calcijum da pustam kroz sistem,ili da prskam folijarno i kada?

Bera
10-04-14, 19:34
Dali je neko od vass koristio djubrivo isabion ..

edward79
13-04-14, 16:58
Da li se kalcijum i bor smeju dodavati zajedno sa ostalim NPK djubrivima prilikom prihrane sistemom kap po kap?

Zanima me koliko recimo kalcijuma treba dodati na recimo 1000 l vode?

I sta znaci koncentracija 0.1%

edward79
13-04-14, 17:31
Jagodari hteo bih da prihranim jagodu kalcijumom preko sistema kpk,imam bocu Wuxal calcium,u tecnom stanju,medjutim na njoj pise samo folijarna primena,ne pise nista fertigaciono.Zna li neko da li se taj Wuxalov Calcium moze primenjivati fertigaciono?

nebojsa
13-04-14, 20:00
Kalcijum se ne mesa sa drigim djubrivima. 0,1% znaci 1 hiljaditi deo, ili 1 gram na 1 litar da ti bude lakse. Koliko ide zavisi od preporuka proizvodjaca

vladam
13-04-14, 20:15
Dali je neko od vass koristio djubrivo isabion ..
Ja ga koristim vec dve godine, i mogu ti reci da je dobro.

Bera
13-04-14, 21:05
Ja sam skoro uzeo taj preparat zbog mraza u njemu ima aminokiselina koje veoma prijaju biljcii ,zbog toga su biljke otpornije na mraz .. kosta oko 2000 po meni je dobar ..

Zna li neko koliko kosta FITOFERT AMINOFLEX ..

edward79
13-04-14, 22:35
Nebojsa razumeo sam,hvala.A Bor jel se sme mesati sa NPK djubrivima?

kroka
13-04-14, 22:52
Imam nesto malo jagoda,5 ari bez zalivanja,sad cvataju,zanima me jel mogu sad da ih prskam rucnom prskalicom preko lista u cvatu,naprimer Foligal Super?

mojalovaa
14-04-14, 09:43
Evo moje jagode se poprilicno odmetnule a ima jos i dosta cvjeta , zanima me koji sistem prihrane sada da idem , do sada sam dao 2 x 11-44-11 +me , i jednom 18-18-18 + me , i jednom sam folijarno prihranio sa FERTINA P ( tekuce dusicno gnojivo sa mikroelementima) .
Danas planiram da ih folijarno prskam sa aminokiselinama jer najavljuju dosta hladnije vrjeme kod nas.

stole77
15-04-14, 17:56
Зашто служе аминокиселине у јагодарству, даје ли се преко листа или у корен. Који препарати?

edward79
16-04-14, 01:15
Stole i mene to bas zanima,kakav efekat imaju aminokiseline na jagode?

radashin
16-04-14, 01:18
Aminokiseline:
http://poljoinfo.com/showthread.php?p=846885

moje selo
16-04-14, 13:30
Koliko kostaju te fitofert aminokiseline,zna li ko?

stole77
16-04-14, 23:12
Исабион

Ja ga koristim vec dve godine, i mogu ti reci da je dobro. Како га користиш?? Јел у корен или преко листа? Кој однос са водом у првом и другом случају?

vladam
17-04-14, 10:15
Koristim ga folijarno. 1 litar isabiona na 250 do 300 litara vode.

mojalovaa
17-04-14, 10:21
Stole 77 , ide 30 ml na 10 litara vode ( govorim za aminokiseline) , i stvarno su prava stvar , ne moze covjek da vjeruje koliko se list oporavi za 7 dana nakon prihrane ( folijarna prihrana) .

Bijeljina
17-04-14, 12:21
Kod mene je kisa vec danima. :'({ Imam jednu dilemu, posto jedva cekam lijepo vrijeme da nastavim sa radovima jer mi jagoda dolazi u stadijum pred zrenje. Nakon ovog hladnog vremena, aminokiseline o kojima se toliko govori su prijeko potrebne jagodi, ali ja sam duzan jagodi i drugi tretman Switch-om. Sta ej od toga prioritet i koji vremenski period je neophodan izmedju ta dva tretmana? Moje misljenje je da je Switch potrebniji da se ne bih pojaviha trulez, ali koliko da cekam pa da prskam aminokiselinama?

radashin
17-04-14, 12:44
Odjednom sve.

Janosh
17-04-14, 22:23
Imaju li neki strucan naziv te aminokiseline? Koje se tacno koriste, od kog proizvodjaca?

edward79
18-04-14, 01:25
Janos,imas na fitofertovom sajtu ja mislim 3 tipa aminokiselina,mozes da pogledas.Ja sam danas gledao,posto koristim fitofertova vodotopiva djubriva.

ljujke01
18-04-14, 12:04
Pozdrav za sve forumase!!!

http://www.dodaj.rs/f/3W/AA/1ihmKivM/dsc01877.jpg
http://www.dodaj.rs/f/9/61/4SG9ovUm/dsc01875.jpg

Da li moze neko da mi odgovori o kojem djubrivu se radi na slikama!!!!
Prosle godine su neki strucnjaci iz madjarske dolazili u prijepolje i drzali neku prezentaciju. Mom ocu su dali 2 litra ovog preparata (pretpostavljam folijarnog djubriva), ali on nezna da mi objasni za sta je ono namenjeno (kao i svi matorci-kaze da je za sve).

Da li se neko susretao sa ovim preparatom, ili me moze uputiti na neko upustvo za upotrebu posto je na ambalazi madjarski jezik!!!!

Unapred hvala na odgovorima...pozzz

edward79
18-04-14, 17:25
Druze,google,pa malo pogledas,translate i sklontaces sta je.ne verujem da ti neko moze reci ovako odokativno na mutne slike.

Bijeljina
19-04-14, 17:07
Koji kalijum koristite, sulfat ili nitrat?

edward79
20-04-14, 20:48
Da li vredi ove sedmice prihranjivati vodotopivim djubrivom,s obrzirom da od srede najavljuju opet non stop kisu,pa bi ta velika kolicina vode odnela svo djubrivo u dubinu.A zemlja je ionako previse mokra.Sta vi mislite?

nebojsa
20-04-14, 21:06
Ne znam koliko je gde palo kise. Ovde kod mene mrsavo. Ja sutra prihranjujem. Ako je vlazno pustis sistem na kratko, da izvuce prihranu, ali ne preko 0,3%

edward79
20-04-14, 22:44
Nebojsa kod mene ne da je napdalo,nego je ovih 5-6 dana palo toliko kise i vode da je sve mokro i poplavljeno.Danas sam nesto radio oko jagoda,zemlja je skroz mokra u dobru dubinu.Ne znam bas sta podrazumeva ovo 0.3%,ja malo drugacije prihranjujem.Imam nema metalan burad,nekih 11-12 komada koji je crevima spojen sa sistemom kpk,pa u ta burad sa vodom sipam djubrivo.

stole77
20-04-14, 23:26
https://www.youtube.com/watch?v=0lQ7kK3yQRY#t=148

Препарат "Екстрасол". Има ли неко искуства са овим препаратом у јагодарству?

kuureee
20-04-14, 23:41
Prinos bude veci za 30-40-50% ,ma obavezno bre.....

mojalovaa
21-04-14, 10:22
Sa cim prihranjujete kada se jagoda odmetne od cvjeta , meni se dosta odmetlo jagoda a ona i dalje cvjeta , samo sam 1 put prihranio sa 18-18-18 jer mi svake godine list naraste do koljena visine pa mi to stvara probleme kod zastite jagoda , a zelio bi da izvucem sto vecu i bolju jagodu pa bi trebao savjet kako da ih sada prihranjujem.

petrovicnikolaaa
21-04-14, 10:58
sa cim prihranjujete kada se jagoda odmetne od cvjeta , meni se dosta odmetlo jagoda a ona i dalje cvjeta , samo sam 1 put prihranio sa 18-18-18 jer mi svake godine list naraste do koljena visine pa mi to stvara probleme kod zastite jagoda , a zelio bi da izvucem sto vecu i bolju jagodu pa bi trebao savjet kako da ih sada prihranjujem.
npk 16 8 32...i to si trebao ranije da krenes, pogotovu ako su ranije sorte u pitanju, ali nema veze mozes i sada, sto pre to bolje. Ja i u berbi pustam i extra, jagode se pojavljuju niotkuda Lkl{{, kolicinu i ucestalost odredjuj prema opterecenosti jagode plodom...pozz

moje selo
23-04-14, 15:06
Da li koristite kalcijum organo 30(proizvod fitifert) i do kada sme da se koristi? Po njihovoj preporuci pise da se koristi od pojave pigmentacije na svakih 7 dana,mada sam ja procitao na pakovanju da se primenjuje najkasnije 20 dana pred berbu. I jos jedno pitanje,da li u berbi pustate djubrivo kroz sistem kpk,i da li ono ima takodje karencu koja se mora postovati. Hvala

joker
24-04-14, 08:57
Koliko ja znam, djubrivo nema karencu, a to sto si pricitao za kalcijum da se primenjuje najkasnije 20 dana pred berbu najverovatnije nije karenca, nego je tad najbolje da se njime prihrani, najvise ce koristi biljka imati.

edward79
26-04-14, 20:10
Ajde da pokusam jos jednom,dal vredi prihranjivati jagode sistemom kpk,posto je zemlja puna vode?

mojalovaa
26-04-14, 21:01
Ajde da pokusam jos jednom,dal vredi prihranjivati jagode sistemom kpk,posto je zemlja puna vode?
Trenutno i vjerovatno da bas i ne , ali ako moras onda napravi dozu malo jacu sa manje vode pa pusti kroz sistem , ili jos bolje idi svaka 3 dana folijarno preko lista dok se malo ne procjedi zemlja.

edward79
26-04-14, 21:50
Mojalova neznam kako je u Hrvatskoj,al ovde svaki dan pada kisa,ne mogu stici ni da poprkam switcom protiv trulezi a kamoli folijarno svaka tri dana.Al u svakom slucaju hvala na savetu.

tandir
26-04-14, 22:13

Kolega i komsija, ja ti ne bih preporucio da prihranjujes kroz sistem, ionako je korenov sistem u barustini a dodatna voda mu sigurno ne bi prijala....ja sam pokusao da nesto improvizujem pa cu sutra zajedno sa Signumom i Kvadrisom da folijarno prihranim.....20:20:20.....

edward79
26-04-14, 22:23
I ja cu komsija za koji dan prskati sa Switchom i Qvadrisom.Reci mi koliko ides prihrane 20-20-20 folijarno,koja koncetracija.Ne znam meni ta folijarna prihrana nije nista posebno,vec su mi Nebojsa i Mojalova rekli da usvaja samo 2% od njegovih potreba,tako da ne vidim neki veliki znacaj folijarne prihrane.Koju sortu imas ti?

mojalovaa
26-04-14, 23:16
I ja cu komsija za koji dan prskati sa Switchom i Qvadrisom.Reci mi koliko ides prihrane 20-20-20 folijarno,koja koncetracija.Ne znam meni ta folijarna prihrana nije nista posebno,vec su mi Nebojsa i Mojalova rekli da usvaja samo 2% od njegovih potreba,tako da ne vidim neki veliki znacaj folijarne prihrane.Koju sortu imas ti?

Pa ti probaj pola sa a pola bez folijarne prihrane pa ces da vidis razliku , sada kada je vreme hladno a kolicina vlage u zemlji nenormalno velika , korjen se zatvara i nije sposoban unositi dovoljno hranjivih tvari , sto se omogucava folijarnim prskanjem jer jagoda ima mogucnost da pokupi 100% sve sredstvo odnosno svu hranu koja se nalazi na njenom listu , ali je to dovoljno da zadovolji samo 2% od njenih ukupnih potreba za hranom.
Nadam se da ti je sada malo lakse da shvatis zasto je dobro raditi folijarnu prihranu sada po ovoj vlagi i kisi.

stole77
26-04-14, 23:37
Има ли неко програм прихране јагоде Скотс (Scotts) ђубривима, хтео бих да одустанем од Јара Фертикаре. Тражим на нету али не могу да нађем. Можда Бум?

edward79
27-04-14, 00:26
Mojalova jasno je meni odavno to bilo,ali upravo to 2% navodi na zakljucak,koliko tih folijarnih prihrana mu moras dati da bi biljka zadovoljila potrebe?Da prskas svaka dva dana.

todorika
27-04-14, 07:27
Kod mene pala kisa ne daj boze koliko ali zemlja je takva(peskovita) da guta vodu i pustao sam prehranu 2 puta,a i biljka bolje usvoji djubrivo kad je vlazna zemlja bar tako kaze jedan moj prijatelj koji ima visoke skole.

radashin
27-04-14, 08:15
Kada je prevelika vlaga u zemlji (biljci je potrebna hrana, a voda ne), a nije preterano hladno (biljka slabo "radi" na niskim temperaturama), dajte biljci 20% pojačanu prihranu uz minimalan mogući utrošak vode (napunite sistem vodom, pustite prihranu, kada prihrana "ode", otprilike još toliko vremena koliko vam je potrebno da "isterate" prihranu iz sistema u zemlju, plus par minuta, da je "spustite" na par cm dubine).

mojalovaa
27-04-14, 16:40
Mojalova jasno je meni odavno to bilo,ali upravo to 2% navodi na zakljucak,koliko tih folijarnih prihrana mu moras dati da bi biljka zadovoljila potrebe?Da prskas svaka dva dana.

Pa ni nije ti cilj da hranis biljku preko lista vec korjena , da se moze hranit preko lista korjen ne bi ni imala , ovako folijarno joj samo malo pomognes da se trzne dok ne prihvati hranjive tvari iz zemlje , jer jagoda hranu sa lista upije za cca 3 sata dok iz zemlje joj treba otprilike 3 dana da ju povuce i usvoji , dali sada razumijes sta je cilj folijarne prihrane , da se u medjuvremenu biljka pomogne dok ne pocne da prihvaca hranu iz zemlje koju pustis na kap po kap.

Ja sam danas prihranio sve jagode sa 16-8-32 ( 30 grama na 10 litara vode ) , sada me zanima za koliko vremena mogu da ponovim sa Fe ( zeljezom ili gvozdjem kako god zelite ) ?.
Mislio sam za jedno 3 do 4 sata ako ne padne kisa prije toga , ako padne onda sutra cim vreme dopusti .

edward79
27-04-14, 18:37
http://thumbnails110.imagebam.com/32320/a46b3e323199393.jpg (http://www.imagebam.com/image/a46b3e323199393) http://thumbnails112.imagebam.com/32320/731eeb323199395.jpg (http://www.imagebam.com/image/731eeb323199395)

MOjalova razumeo sam,hvala ti.EVo prvih jagoda ove godine.

Milllan
27-04-14, 22:55
Koristim Ekstrasol u jagodi od prosle jeseni,izvanredni rezultati jos od prve primene. Dali neko od vas ima nekakvog iskustva sa Ekstrasolom i Organikom? Evo klipa od jesenas...
http://youtu.be/zAJl50ufg14

- - - - - - - - - -

Koristim Ekstrasol u jagodi od prosle jeseni,izvanredni rezultati jos od prve primene. Dali neko od vas ima nekakvog iskustva sa Ekstrasolom i Organikom? Evo klipa od jesenas...

- - - - - - - - - -

kuureee
27-04-14, 22:55
Sta mislite da li smem mesto 14-8-30 da pustim 4-10-40?Biljka mi je vec poprilicno bujna ,tako da nema potrebe za azotom.

edward79
27-04-14, 23:58
Kureee i meni je to palo na pamet,al ti ne bi preporucio.To je isuvise brzo sazrevanje i udar kalijuma,mislim da je formulacija 14-8-30 bolja,da ti jagoda dobije na tezini,pa da onda porumeni lepo.Ovo je samo moj utisak.

German hunting terrier | Jagdterrier