Ishrana koza

Iz razgovora vidim da ljudi ne razumeju vaznost ishrane za dobijanje kolicine i kvalitetata mleka. Posto je to komplikovana tema dacu jedan primer pa na osnovu njega moze da se prilagodjavaju kolicine.
Mlecna koza teska 55 kg koja da 900 litara godisnje to jest 3 litra dnevo treba da dobije:
1 kg sena lucerke
2.2 kg dobrog sena
1 kg kukuruzne prekrupe
300 grama zobi
Ovo su potrebe za belancevinama i energijom. Ovo je samo primer. Umesto prekrupe ili uz smanjenje kolicine prekrupe mogu da se dodaju mekinje,sojina i suncokretova sacma itd. Uz to treba izbalansirati odnos kalcijuma i fosfora i eventualni deficit micro elemenanta, vitamina, soli. Takodje kada koze koriste pasu ova kolicina predhodno nabrojane hrane se smanjuje. Pri tome mora da se vodi racuna da pasa ma kako kvalitetna bila jednostavno nije dovoljna za visoku produkciju mleka.
E sad, koza koja daje 900 litara mleka davace 3 l u proseku ali u praksi to ce biti od 5 do 1.5 litar. Od jarenja kolicina mleka raste, relativno brzo dostize vrhunac i onda polako pada do kraja laktacije. Kada bi sve koze u stadu bile u istoj fazi laktacije, onda bi bilo relativno lako racionalisati obroke na naucnoj bazi ali .......Zato se u velikim stadima uz pomoc hormonskih sundjercica programira mrkanje, samim tim i jarenje, najcesce u dva talasa. Tako da se koze drze u dve grupe koje su u slicnoj fazi laktacije.
U praksi kocentrovana hrana daje se dva puta dnevo prilikom muze, seno lucerke racionalizovano jednom dnevno a seno(trava) po slobodnoj volji. Dakle njega uvek mora da bude u jaslama.
 
Tar je napisao(la):
Zato se u velikim stadima uz pomoc hormonskih sundjercica programira mrkanje, samim tim i jarenje, najcesce u dva talasa. Tako da se koze drze u dve grupe koje su u slicnoj fazi laktacije.
Pokazalo se veoma nepouzdanim ::lose::
Tar je napisao(la):
Posle muze! Aroma hrane vrlo brzo prelazi u mleko :zli:
Za oba podatka izvor
Ishrana koza
Dr Nurgin Memisi
Dip.inz Frida Bauman
 
Opet ti kontra celog sveta. :nono:
Pa jesi li ti uopste video neko savremeno izmuziste? :nono:
Ako te mrzi da trazis po netu mogao si da vidis na sajmu ili u prospektu....
I opet ti citiras nekog dr.Memisija. Pa ko je on uopste. Gde je ta farma koju je on uveo u proizvodnju i koja ima bilo kakav vredan rezultat ?
Kako mozes tako da "odvalis" i ostanes ziv? Kako to sundjercici nisu pouzdani. Gde si to procitao? Opet kod Memisija? Da nisi negde "saznao" da ni vestacko osemenjavanje ne valja.
Gde si pronasao da se energetska hrana ( prekrupa zob....) ne daje prilikom muze kada svi bas svi koji nesto znace u svetu kozarstva na tome baziraju postupak a sve velike firme proizvode opremu koja tako funkcionise?
Ne mozes da procitas samo jednu knjizicu i da mislis da si posisao celu svetsku mudrost. To jest mozes ali gaji ti tako svoje koze pa nam javi sta si postigao. Ali ako ovde na netu izlazes neko misljenje ono mora da bude na necemu zasnovano a ne proizvoljno ili samo na nekom tamo Memisiju...Ovde covek ipak mora da ima neku odgovornost prema onima koji ce ovo da citaju i ne sme tek tako da ispaljuje neke proizvoljner tvrdnje. To je neodgovorno.
Ako taj tvoj Memisi tvrdi da hormonski sundjeri nisu pouzdani onda on ne zna gde je glava a gde ona stvar. :nono:
:haha:
Pa covece isti postupak se koristi kod zena koje imaju problema da ostanu u drugom stanju. Daju im se hormoni koji sprecavaju ovulaciju, anti-bebi pilule pa sa prestankom uzimanja znacajno rastu sanse za oplodjenje. Sve sportiskinje na svetu na slican nacin regulisu mesecni ciklus da ih ne bi zakacio na nekom vaznom takmicenju... pa valjda ti nije tesko da poverujes da i ciklus kod koza moze da se uskladi?
Dakle da ponovim, SVE sto sam ovde napisao nisu moje teorije vec tvrdnje i iskustva stranih strucnjaka i uzgajivaca koji kada su koze u pitanju postizu 1000-1600 litara po grlu prosecno. To prijatelju moj, znaci da stado od 1000 koza da 1000000 do 1400000 litara godisnje. Ono stado sa prosekom od 1600 litara ima "samo" 150 koza!
E sad redom:
jedna mala ali poznata americka farma. Poznata po sirevima i visokoj proizvodnji mleka.
http://www.appletoncreamery.com/goats.html
"....The goats receive a commercial dairy grain ration twice daily, fed on the milking stand,...
Our herd gives milk that averages 3.9 percent butterfat, and each doe gives at least an average of 2500(1135kg) .."
Dakle ovako: koze dobijaju komercijalnu mesavinu zita dva puta dnevno dok su na postolju za muzu!!!
Nase krdo ima prosek preko 1132 kg sa procentom masti 3.9% !!!!
Kada procitas link koji sam ti dao videces da se jaricima do starosti od 5 dana obavezno uklanjaju rogovi.
i jedno englesko stado sa 800 mlekulja koje daju po 1400litara(prosek)
: www.givendale-goats.com/records.htm
Tu mozes da vidis da oni nemaju pojma jer osnovna hrana im je kukuruzna silaza, jer hrane koze koncentratom na postolju za muzu,
jer odbijaju jarad posle 5 dana, i to si napisao da ne valja...
i imaju prosek 1400 litara. Pa stvarno nemaju pojma.. :haha:
Znas sta. Ovo mi je glupo kao kada bi nekome objasnjavao da u radiju ne zive mali ljudi.
Ukucaj lepo u Google goat milking parlour, sto znaci izmuziste za koze, pa onda u gornjem desnom uglu Images, i videces slike desetine savremenih izmuzista i koze kako jedu za vreme muze...
I znas sta, nemoj da se ljutis, ali nije zdravo toliko tvrdoglavo insistirati na glupostima.
Znas kako bih ti ja preporucio da gledas na stvari. Postavi sebi pitanje gde je Srbija u kozarstvu?
Odgovor je na dnu.
Pa onda postavi sebi pitanje da li mogu u zemlji gde je kozarstvo poslednja rupa na svirali i gde nema ni osrednjih a kamo li dobrih rezultata, dakle moze li takva zemlja da ima dobre strucnjake?
Pa nemoze! Nazalost.
 
@Tar Ako ti sebe smatras pametnijim od strucnjaka onda sa tobom nemam sta raspravljati ::lose::
Jesi bar nabavio koze
Tar je napisao(la):
Drugovi Kozaci zdravo!
Ja sam se predstavio tamo "gde treba" a ovde cu da dodam da nemam koze
ili nam porsipas znamje copy&paste ?
U knjizi su koriscena ISKUSTVA oglednih centara iz celog sveta sa paralelnim pacenjem testnih grupa.
14 strana zauzima popis koriscene literature.

Umisljenost je losa osobina
 
Uf, bre, Ivanhoe.
Prvo, pamet i znanje mogu ali ne moraju da budu u direktnoj vezi. To su dve razlicite stvari. Ali ti to sigurno znas. Samo si se malo zaneo i tako je doslo do greske!

Znas sta, ovo postaje zamorno.
Jos vise jer pocinje da biva suvise licno. Ti se ponasas kao da ti je taj Memisi tata.
Pa ovo ne bi trebalo da bude svadja. Ni izmedju mene i tebe a jos manje izmedju mene i Memisija....On mene ni najmanje ne interesuje. Sve dok ne pokaze neke rezultatate u kozarstvu. E, onda cu sa zadovoljstvom da se pozovem na njega i da ukazem na izvor.(copy-paste) :haha:
Moras malo da unapredis kulturu dijaloga.
Moras da se pozivas na argumente.
A u razmeni informacija sa interneta najjaci argument je copy-paste. I tu se vidi da ne razumes sustinu. Nisam ja nista izmislio niti ja nesto tvrdim. Ja pokusavam da sublimiram saznanja do kojih sam dosao najvecim delom na internetu. I opet moram da naglasim copy-paste je najbolji argument.
Evo ja te lepo molim da i ti uradis isto.
Dakle daj bar neki link gde se tvrdi da se kozama ne daje hrana dok se muzu.
Daj neki copy-paste.
?
Sa druge strane ja sam ti dao nekoliko a mogao sam na desetine.
Dakle kada ti kazes da se kozama ne daje hrana dok se muzu , ti se ne sporis samnom, sporis sa onim proizvodjacima cije linkove sam postavio. Da li si ih pogledao? Ako ti se nisu svideli ti evo jos jedan:
http://www.milkline.com/index.aspx?m=53&did=1017
Milkline je veliki proizvodjac. Bas na ovoj stranici koju sam ti copy-paste prikacio da ne moras da trazis vidi se jedno savremeno izmuziste. I ne samo da je predvidjeno da se koze hrane za vreme muze vec je rasturanje hrane automatizovano(automatic feed dispenser) da bi sve bilo jeftinije i brze.....,
a ovo je jedan savremeni(sam svoj majstor) stalak za muzu za male proizvodjace sa najvise desetak koza.

Ona plava, plasticna posuda to je za koncentrat i ako se ne varam ovde se vidi kako koza jede......
..a ovo je skoro isto to samo fabricko.

I gle cuda slicna plasticna kantica..?
pa ovo http://www.gothbergfarms.com/Barn 004.JPG (nisu joj sekli usi takva je rasa),
pa ovo http://www.gaalburncheese.co.nz/gaalburncheeseimage/nancy_robin_11GoatMilking jan07.jpg
"...The goats get a ration of crushed barley in the bail and there is no trouble getting them in to the bales for milking." Dakle ove koze dobijaju smrvljen jecam, mi bi rekli jecmenu prekrupu...

Eto vidis, u tome nema niceg licnog, to je jednostavno tako. I kod Westfalije i kod deLavala, Milklajna i kod svih velikih i malih proizvodjaca opreme. I tako rade oni proizvodjaci koji po svojoj proizvodnji mogu da budu samo primer.
Zasto je to tako tesko da se prihvati. E sada ako ti i dalje tvrdis da svi oni nemaju pojma, to je druga stvar. Samo, to bi tek bila umisljenost.
 
Ajde da koristimo tvoje arsine!
Tar je napisao(la):
Sve dok ne pokaze neke rezultatate u kozarstvu.
Gde su tvoji rezultati :sta: gde ti je farma :sta: kolko si koza upario :sta: kolko si koza porodio :sta: da bi mogao da procenis vrednost napisanog trebas imati iskustva >:
Tar je napisao(la):
Moras malo da unapredis kulturu dijaloga[/quote ]Opet kreni od sebe! Da bi mogao kritikovati neciju strucnost trebas biti bar tolko obrazovan i imati iskustvo ko oni koje kritikujes :bravo: Oni su vec polozili na sto srbskog stocarstva,proguglaj malo pojedinacno njihova imena.A sta si ti polozio copy&paste :haha:
Tar je napisao(la):
Dakle daj bar neki link gde se tvrdi da se kozama ne daje hrana dok se muzu.[/quote ] Ishrana koza 204.strana
 
E moj prijatelju,
sada bas ocigledno demonstriras da nisi vican dijalogu.
Ti nista ne kazes za slike koje pokazuju da nisi u pravu.
Ti ignorises najvece proizvodjace opreme za muzu.
Ti ignorises rezultate farmi koji su stvarno za svako postovanje, ti jednostavno ignorises realnost.
A onda opet pokusavas diskusiju da prevedes na lican nivo i ako bi bilo po tebi na kraju bi se takmicili ko moze dalje da pljune ili tako nesto.
Ma u ovoj diskusiji ni ja ni ti nismo vazni.
Ovde je jedino vazno da li se koze hrane prilikom muze.
Koliko vremena ti treba da to shvatis.

Inace bez obzira sto je u Srbiji kozarstvo na niskim granama ono se polako budi, tako da ima vise velikih farmi na kojima se sa manje ili vise uspeha pokusava da primeni savremeno kozarstvo. Ja sam obisao nekoliko njih i interesantno, na svakoj od njih koze dobijaju koncentrat u toku muze.
I to je cinjenica!
Tako da razgovor na ovu temu mozemo da nastavimo samo ako ti izneses neke kontra cinjenice koje mozes da dokumentujes.(copy-paste)

:ppozdrav:
 
pozdrav,imate li neki savet za ishranu 16+1 koza,pocetnik sam a na samom pocetku upao sam i u druge probleme ne vezane za koze pa su u stali.Trenutno raspolazem senom,kukuruzom,sumom kukuruza,repin rezanac.Sta je najbolje jos nabaviti jecam,psenicu,ovas:haha:Koze su u mrkanju kod dve se vec primecuje stomak tako da su mrkanje obavile jos kod prethodnog vlasnika.Molim Vas interesuju me kolicine hrane koje su najpreporucljivije za njihovo normalno funkcionisanje a ne dostizanje maximuma sa mlekom jer su(bar ja laicki pretpostavljam)u periodu kada se laktacija smanjuje.
 
@boban

Uf !
Pa to si morao da proucis pre nego sto si nabavio koze.
Pod hitno nabavi literaturu da ne bi upropastio koze.
Pored knjizica koje mogu da posluze mozes dosta toga da pronadjes na internetu. Ukucas na guglu ishrana koza, gajenje koza, i sl kao sto je drzanje koza, farma koza..... naci ces dosta linkova.
Ti sada treba da pojacas hranu jarcu i da izbalansiras hranu kozama koje treba da udju u mrkanje. Dobra hrana stimulativno deluje na sex i na oplodjenje, pa se povecava broj blizanaca i trojki....
Ali to je kompleksna i obimna tema tema pa se ne moze u dve tri recenice prepricati ovde.
Generalno koze moraju da imaju dobro seno stalno na raspolaganju, po zelji. Treba da dobiju seno lucerke u doziranoj kolicini, koncentrat balansiran po tablicama i dovljne kolicine minerala i mikroelemenata.....
evo sta dobijes na prvu loptu pod ishrana koza:
www.nis.org.yu/info/poljo06smestaj.pdf
www.poljoprivreda.info/?oid=12&id=493 - 43k
www.suooks.org/glaspastira4.html - 16k
www.afc.kg.ac.yu/medjunarodnasaradnja/Mogucnosti.pdf
i na kraju :
http://www.poljoprivrednilist.co.yu/izdanja/br41_4.htm
tu imas jedno generalno, skraceno uputstvo za gajenje koza
 
hvala,literaturu jesam proucio(ne bash sasvim)samo sto nisam imao u planu da budu u stali sve do zime,medjutim sada se tako mora pa sam se nasao u prilicno nezgodnoj situaciji.Kako mislis to da jarcu pojacam hranu a kozama izbalansiram da li treba i kako da izdvojim jarca od njih?i još jedno mozda glupo pitanje jarac je stvarno izuzetan primerak,medjutim mislim da nije bash odusevljen promenom vlasnika,jer se izuzetno napadno postavlja prilikom mog ulaska u stalu,prilikom muze sve koze lepo izlaze a kad dodje red na poslednje tri jedva ih izvlacim iz stale jer su stalno iza ili ispod njega?sta ciniti--cuo sam da neki izdvajaju pa cak i vezuju jarca ali to mi je malo bezveze a i moraju se mrkati!
 
Jarrca obavezno drzi vezanog!!! da ne prodjes ko ja :zli: 1 koza imala tiho mrkanje Musa se nocu oslobodio napalio se od mirisa,i posto ova nije dala silovao kozu do nje koja je trebala za 18dana da se ojari.Sutradan smo joj pomogli da izbaci 2 mrtva zenska jareta.
Koncentrat sam mesam prema normativima i trenutnoj ceni sirovina.
 
Naravno ima i na Poljoinfo.com ponešto pa pogledaj. Tar ti je lepo rekao za opšte informacije, a po forumu postoje posebne teme za svaki deo u vezi držanja koza. Ako nema konkretne teme za problem slobodno otvori novu temu, verujem da ćeš brzo dobiti odgovor. :D
 
Na vise mesta, a i na nekim fotografijama, sam video da uzgajivaci daju kozama celo zrno kukuruza.
Ovo se smatra neracionalnim jer se ne iskoristi kompletno zrno a dosta energije se potrosi na varenje. Kozama treba davati prekrupu kukuruza, zobi,jecma,psenice......
Pored mlevenih (drobljenih) u obzir dolaze i gnjecena zrna.
 
Evo i ja da se prikljuci.Posto sam pocetnik,bukvalno ,za sada samo pitanjima.Ne zamerite na neznanju.Nabavio sam kozu,cak ne znam ni rasu,samo znam da je braon i da daje mnogo manje mleka nego sto bi trebalo.Mislim da nije pedigrirana.Planiram da sledece godine,boze zdravlja nabavim vise kvalitetnih koza.Pa da pitam kako da ishranom poboljsam davanje mleka.Koza je primila jarca i najverovatnije je noseca.Dajem joj detelinu,bungur.Imate li neki savet?Navodno je davala 3 litre u 2 muze,a sada jedva litru.Znam da je malo,ali se tek ucim,pa bolje da pitam,nego da se ucim na svojim greskama
 
Sta je bungur ?

Sa detelinom ne preteruj.
Obicno seno neka jede po volji. Pored toga moras da joj dajes stocnu so i minerale. Postoje presovani koturi vsa rupom u sredini da mogu da se obese. Koza ce da lize koliko joj treba. Voda treba da bude stalno na raspolaganju.

Ali, pre svega koza je drustvena zivotinja i ne voli kada je sama. Znaci da je sada pod stresom i to moze da bude jedan od razloga za manju kolicinu mleka.

Ali, Opet ali, kada kupujes koze kupuj od proverenog uzgajivaca koji vodi evidenciju mlecnosti. Kupi jare od dobre koze. U principu ne kupujes odraslu kozu. Zasto? Pa prodavac ce zadrzati dobre a one koje dajui manje mleka prodaje!
 
kiza je napisao(la):
rasu,samo znam da je braon i da daje mnogo manje mleka nego sto bi trebalo
Verovatno je alpino,vodi je na pasu dize mleko 30-40%,mekinje nemoj izostaviti.Na fanglu hrane dodaj kafenu kasikicu soli Jodirane kuhinjske Repini rezanci dobro uticu na kvalitet mleka .
Obrati paznju da ne sisa samu sebe,tesko ju je odvici,u tom slucaju je vrati mora ti vratiti pare
 
Tar je napisao(la):
Sta je bungur ?

Kukuruzno brašno, prekrupa. Iz zezanja jedan kolega za prekrupač kaže bungurator! :haha:

Tar je napisao(la):
Postoje presovani koturi vsa rupom u sredini da mogu da se obese. Koza ce da lize koliko joj treba.

Oće da liže, ali hoće i da se propne i raspali glavom pa ga razbije u komade. :osmeh:
 
Oće da liže, ali hoće i da se propne i raspali glavom pa ga razbije u komade.

Ha, ovo je dobro. Dosta govori o karakteru koza. Mozda je morala previse da se isteze ili je bila ljuta na tebe.... :nono:
U poslednje vreme sve vise se predlaze dodavanje mineralne smese u hranu. Iz nekog razloga to je navodno bolje od minerala(soli) u bloku.
Ipak ovaj blok se cini kao najjednostavnije resenje za male uzgajivace ?
 
Jarac pred mrkanje mora dobit pojacanu prehranu. To je van svake diskusije. Tar je potpuno u pravu kad kaze da blago treba prekrupu. Lakse je vari, manje energije za probavu znaci vise energije za mliko. Osim soli postoje i tzv.bolusi koji se daju oralno. Bolus ostaje u buragu cca 6 miseci i polako ispusta mikroelemente.
Sto se tice vezivanja jarca ja san apsolutno protiv toga. Ako imas vise koza uzmi 2 jarca i drzi ih odvojeno samo da imaju drustvo a ako je samo jedan onda ga drzi sa kozama izuzev kad je mrkanje onda mu pripustaj samo jednu po jednu kozu :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh