Kako nabaviti seme za organsku proizvodnju?

Jasna5

Novajlija
Učlanjen(a)
23 Jan 2011
Poruka
25
Lokacija
Smederevo
Pozdrav svima!

Kao potpuni novajlija i početnik imala bih mnogo pitanja, ali ću na neka sigurno naći odgovore na ovom forumu.
Malo informacija za početak: Suprug i ja smo odlučili da aktiviramo parcelu od 35 ari koja je najmanje pet godina bila zaparložena. Nalazi se na obodu Šumadije na nadmorskoj visini od 230 metara. Sastav je smonica koja prelazi u gajnjaču.
Tokom leta smo pokosili korov, zatim spalili, i negde početkom oktobra kada je donekle iznikao ponovo, isprskali Totalom. Raspitivala sam se i dobila odgovor da taj preparat nakon nekoliko meseci više nema nikakvo štetno dejstvo i zanima me , kao prvo da li je to tačno.
Namera nam je da se bavimo povrtarstvom,za sada za ličnu potrebu i prodaju ako nešto preostane, a na jednom delu parcele bismo posejali kukuruz šećerac.
Zanima me gde mogu nabaviti seme za različite povrtarske kulture,ali da budem sigurna da je organsko, tj. da nije nečim tretirano ili GM.

Svaki savet i sugestija bi mi bila od velike koristi, zato bih molila da mi se neko javi...

Veliki pozdrav!!!
 
Jasna ti si nešto pobrkala, organska proizvodnja ne uključuje spaljivanje i priskanje totalom.
Što se totala tiče svašta piše na uputsvu ali se kasnije ispostavi da nije tačno, kao sa glifosatom za koji su tvrdili da se razlaže pa se ispostavilo da se zadržava u podzemnim vodama.
Korov se kompostira, ako je do semena korova gotov kompost ako se ne postigne veća temperatura može da se stavi u crne kese da bi se uništilo seme.
Nažalost kod nas ne postoji berza organskog semena ali ovde ima nekoliko članova sa kojima možeš da vidiš oko prodaje razmene.
Ja bih ti preporučio semena domaćih kuća koja su gmo free a ima ih i netretiranih.
 
Hvala ti na odgovoru..

Parcela je oko 35 ari, korov skoro metar po...Nismo znali drugi način da ga uništimo, pa smo uradili ovako. Rekoh na početku da sam totalni novajlija.
Kad sam pomenula organsku proizvodnju, mislila sam na proizvodnju bez pesticida i to isključivo da bih imala što zdravije proizvode za porodicu. Nadam se da total neće napraviti veliku štetu :sta:.
Znači, preporučuješ mi seme domaćih proizvođača...Da li to znači da ne ciljam nekog posebno već samo da je domaće.

Pozdrav :cool:
 
Danas je kupovina bilo čega totalna kocka, tako da nezahvalno preporučiti nešto, u svakom slučaju za početničko vežbanje ti ne trebaju neka skupa semena mada možeš da nadješ i neka mala pakovanja hibridnih.
Greška sa totalom nije strašna ali videćeš i sama koliko može da poremeti ravnotežu. Posle njega će preovladati korovi kojih ranije nije bilo. Veća je šteta što ste bacili u dim toliku biljnu masu koja bi bila odličan kompost.
 
U jednom mestu nedaleko od mene, pre par godina su se doselili neki (mislim)
Holandjani koji su kupili jednu kucu sa okucnicom i poceli uzgajati organsku hranu.
To sam saznao slucajno preko tv- a.
Na nekih 6-7 ha gaje raznorazne kuture, koje plasiraju u Bg.
Mislim da nekoriste uopste pesticide.
Semena su domaca, klasicna.
 
Znači, motiku u ruke , pa polako... Ipak je to najzdravija borba protiv korova.
Kompostiranje mi je u planu, ali za ovo kratko vreme nisam imala mogućnosti da pokrenem tu priču jer nam je mnogo vremena oduzelo raščišćavanje placa i renoviranje stare zemljane kuće kako bi se moglo makar prenoćiti u njoj....Hvala ti na savetima...imaću ja još pitanja sigurno!!!
Post je spojen: [time]1295938865[/time]
_________________________________________________
Hvala Kurkela, znači okolina Šapca...gde tačno?
 
Dobrodošla Jasna!

Korov ima važnu ulogu (pogledaj knjižicu "Šta nam govore korovi" od Erenharta Fajfera). Kompostiranje je dobra stvar a možeš korovom i prekrivaš tlo da bi se sprečilo nicanje novog korova.

Semena - u tvom komšiluku neka organska povrtarska semena proizvodi Institut iz Smederevske Palanke. Oni su jako ljubazni pa im se slobodno obrati.

Kad budeš krenula sa kukuruzom obavezno primeni metodu "tri sestre" - sadimo seme kukuruza, seme pasulja pritkaša i seme bundeve. Kada kukuruz pusti dva lista onda sa svih strana može da se upotrebi onaj korov (da nije spaljen) za prekrivanje zemljišta i to u sloju od 20cm. Nema nikakvog okopavanja i samo dodaješ gde treba pokrov od korova. Na našem forumu ima mala berza semena.

Farma Jalovik kod Šapca - Vivijen iz Nemačke i Boud iz Holandije. Primenjuju biodinamičku poljoprivredu tel. 015 - 516 337.
 
Hvala na odgovoru i savetima...Svaki budući savet će biti dobrodošao,i nadam se da neće biti problema da se ponekad obratim ličnom porukom...

Veliki pozdrav, čućemo se!! :cool:
 
Gde nabaviti seme biljaka od kojih se prave đubriva i preparati u biodimamičkoj i organskoj poljoprivredi? Kopriva i kamilica nisu problem ali rastavić(preslica), hajdučka trava, gavez, valerijana,... :sta:
 
futurefarming je napisao(la):
Gde nabaviti seme biljaka od kojih se prave đubriva i preparati u biodimamičkoj i organskoj poljoprivredi? Kopriva i kamilica nisu problem ali rastavić(preslica), hajdučka trava, gavez, valerijana,... :sta:

ni to nije problem - ima ih svuda. Kada je u pitanju branje biljaka za biodinamicke preparate vazno je vreme i period u kojem se bere. Imas nesto o tome kod nas na forumu.
 
Gavez možeš da nadješ po vlažnim zabarenim mestima, presadjuje se koren, rizom. Valerijanu i ja tražim??
 
Moja ideja je da na manjoj površini posejem/zasadim sve što mi treba od korisnih biljaka pa da mi "sirovina" za preparate bude pri ruci, šta mislite o tome? :ppozdrav:
 
Evo moje iskustvo je da sam prvo vukao seno iz voćnjaka u baštu za malčiranje, a poslednjih godina selim baštu pomalo u voće jer mi je bliže seno za malč. A u bašti planiram da posadim po neko drvo i ogradu odnosno vetrobran od matičnjaka ruzmarina i čičoke.
U rano proleće pokosim travu i izfrezujem plitko tek toliko da dobijem površinski desetak cm da mogu da zasadim, bacim preko sitnu travu iz kosilice par cm i preko košenu travu ili šta već imam. Posle par nedelja je ta zemlja preorana glistama ako ih ima dovoljno.
To mi se pokazalo najlakše, ne moram ništa da vozikam tamo vamo osim stajnjaka. Pravim lejice 1x4-8 m kako mi dozvoljava konfiguracija i voće a okolo trava tj korov (puno lekovitih i začinskih biljaka) koji se kosi i baca odmah pored kao malč za povrće.
Otišo sam off
Još malo pa će vreme za sejanje, 18.2 pun mesec planiram luk iz semena za rasad, prvi put radim to, je li neko sadio crni luk iz rasada??
 
Može li me neko uputiti kome da se obratim za nabavku semena/sadnog materijala za povrće kao i za savete po tom pitanju a da je relativno u blizini moje lokacije(selo Vrelo kod Uba).Posedujem izuzetno kvalitetnu parcelu i zanima me proizvodnja zdrave hrane za sopsvene potrebe iz hobija.Došao sam iz Bg i nikad se nisam bavio poljoprivredom. Unapred hvala i pozdrav svima.
 
Imaš solidnu poljoapoteku na Ubu kod pijace, kupuj seme koje nije zatrovano pesticidima, što su uglavnom sva profi hibridna semena.
 
pozdrav momci ja sam nov na forumu,i hteo bih se raspitati o organskoj proizvodnji krompira,na otvorenom,ako je moguce.
u pitanju je povrsina oko 400 kvadratnih metara,i planirao sam to kao mlado krompir,koliko bi me od prilike kostao semenski krompir,i koju sortu,i gde nabaviti...
hvala unapred
 
pa sve zavisi kakav krompir volis - za kuvanje ili pecenje?

Najjednostavnija metoda je poredjati krompir na zemlju i prekriti sa 20cm slame (nepraskane) ili pokosenog korova (toliko treba da ostane kad se osusi). Zaliti sa par litara vode.

Kad se biljka pojavi moze da se zagrne sa 20cm slame ili pokosenog korova.

Nista drugo - samo sacekaj da sazru.
 
e biodinamika ja mislim da te nikako nerazumem,jer moze neka slika ili nesto,nego ja bi krompir za pecenje,ili za sta vec koriste mladi krompir,nego ja bi to najvise za prodaju.ako je moguce :D
sve u svemu hvala ti unapred
 
Nazad
Vrh