PDA

View Full Version : Objekti (štala i mlekara) za koze

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Tar
30-04-08, 22:02
Tamo gde smo pricali o pojenju poceli smo o ciscenju i mehanizaciji pa koliko treba da bude siroka stala da moze traktor da udje........Sve je to vazno. Takodje i deo za muzu sa ili bez mlekovoda i laktofriz.... Ima puno toga i ja sam se jako mucio da pronadjem neki dobar projekat za sa mlekarom za stalu. I jos nisam nasao neki koji mi se bas svidja.

1.Po meni za uspeh je jako vazan izbor rase. Ta tema je otvorena i ima jos dosta da se o njoj kaze.
2.Zatim objekat, ne sme da bude prevruce, ne sme da bude prehladno, treba da ima dosta svetla, dobru ventilaciju i da moze masinski da se cisti. Sada je otvaramo.
3.Selekcija. Otvoreno
4.Mlekara. Posto treba da bude spojena sa stalom ide kao jedna tema. Otvoreno
5.I na kraju a ne najmanje vazno ishrana. Treba da se otvori

Da li vam ovo deluje OK?

brundalo
30-04-08, 22:14
Ja san za :D >:({

brundalo
30-04-08, 22:24
Ja cu sad radit novu stalu. Istina van sela ( jebe me turizam-zabranjeno u selu. Najmanje 800 metara od prvih kuca po propisu) Mlikaru cu napravit u sklopu kuce.
Sto se tice nacrta i ideja pogledaj ovaj link www.sheepandgoat.com
Moj kolega u Krizevcima ima objekat 20x14 metara sa 3 ili 4 metra hranidbenog hodnika + prostor za muzu a mljekara je u kuci. Napominjem da mu je to objekat za nekih 100 koza +3 jarca(posebni boxovi u stali). Objekat je izveden kao sam svoj majstor sa betonskim podom i zeljeznom konstrukcijom, sa sendvic panelima za zidove i krov (6m visina). Temp zimska 12 stupnjeva a max ljetna 22. Ventilacija prirodna. Uglavnom hotel. Kostalo ga je oko 30000 eura u samogradnji
Sto se tice ishrane samo nemojte hranit koze silazom i losom sjenazom. Za sjenazu obavezno upotrbljavajte strizne kose. Sto se tice silaze ona izaziva listeriozu i bjezte od toga ko vrag od tamjana
Nedaj bog da van bude zemlje u tome ali otvori temu ishrana pa cemo se lako nac na istoj valnoj duzini >:({

Tar
01-05-08, 11:44
Evo za pocetak diskusije na ovu temu jedne idejne skice stale sa ispustom, senarom, i prostorom za muzu. Ovo sam skicirao onako kako se meni cini najbolje. Nisam crtao jasle, pojilice i druge detalje, nisam davao mere jer one moraju da se izracunaju prema broju zivotinja (blaga)

http://img363.imageshack.us/img363/1759/stalaimlekarapz7.jpg (http://imageshack.us)

Sta je ovde bitno: Iz stale koze idu na muzu, tu dobiju pola doze koncentrata pa napolje ili ako je lose vreme nazad. U povratku kada treba da se ponovo muzu ista stvar. Idu na rampu papaju drugu polovinu dok se muzu, pa u stalu.Mlelko ide u lakofriz i prvi i drugi put. Odatle u prodaju. Za one koji prave sir najbolje bi bilo da se cevima, slobodnim padom dovede do prostorije za sirenje pravo u sirarski kotao.
Vrata prema ispustu dvokrilna ili klizna tako da mali traktor sa prednjom kasikom lako udje i pokupi djubrivo.

Ovo je idejna skica na osnovu vise desetina razlicitih planova koje sam video. I treba da posluzi ili kao ideja ili kao povod za razmenu misljenja.

Blagaj
03-05-08, 22:44
Prvi put se javljam i pozdrav svima iz Blagaja(Mostar) 8).Jako sam zainteresiran za kozarstvo i sa paznjom citam sve vase diskusije.Nazalost ja ne mogu da ucestvujem u tome posto sam 100% pocetnik.Zato bih vas zamolio o sto vise podataka vezanih za kozarnik(stalu)kako pisanih savjeta,tako i slika i sema.Da li iko na prostorima ex Yu vrsi vjestacko osjemenjavanje koza?

Tar
03-05-08, 23:46
U Srbiji skoro sam siguran da ne. Za ostale ne znam. Sto se stala tice vrlo je vazno da unapred tacno znas sta hoces. Da li hoces da gajis mlecne koze ili za meso. Nisam siguran, ali mislim da je kod tebe klima submediteranska osim ako nisi u planini. Kada se odlucujes za koze nazalost ne mozes da biras samo po tome koja rasa je najbolja vec sta se gaji u siroj okolini zbog razmene jarceva.
Opet o stali. I ona zavisi od rase. Na primer za alpinu vazi da bolje podnosi hladnocu nego vrucinu. Verovatno isto vazi i za cistokrvnu Sansku. Ona opet daje najvise mleka i lako podnosi stalski uzgoj.....I tako nista nije jasno crno-belo vec prema prilikama moze i ovako i onako.....
Kada kucas po googlu nemoj samo da trazis koze nego prosiri pretragu i drugim terminima: kozarstvo, ishrana koza i sl. Naci ces nekoliko Hrvatskih sajtova koji daju dosta informacija i nekoliko Srpskih gde isto puno toga moze da se nauci.
Sta ti nije jasno pitaj pa ce neko vec da ti odgovori.

brundalo
04-05-08, 13:46
@ Blagaj gledaj, citaj i sto je najvaznije postavljaj konkretna pitanja tako ces najlakse dobit odgovor.
Sto se tice umjetne oplodnje moj ti je savjet ZABORAVI ako nemas 350-500 grla. Samo ces sebi probleme natovarit na vrat. Tu ti je prvo ujednacavanje estrusa hormonalnim spuzvicama pa veterinar pa ovo pa ono i na kraju kao i mnogi ostanes razocaran. Lipo ti prvo napisi koje koze imas a procitaj i post o selekciji pa ces otkrit lipu stvar kako to napravit prirodnim putem. Pozdrav
Ej zapamti nista na ovom svitu ne moze zaminit dobrog rasplodnjaka >:({

Blagaj
05-05-08, 11:52
E,pa lipi moji dobronamjerni savjetodavci,stvari stoje ovako!
Stala ce biti locirana u polju(znaci ravnica)pored puta,struja,obilje vode...na 42 metra nadmorske visine.Radnu snagu cinimo supruga i ja puno radno vrijeme i sin ucenik,po potrebi.
Ipak smo se odlucili za proizvodnju mesa(velika potraznja sto domacih,sto Dalmatinaca) i to stado od 50-60 koza ,ukljucujuci 2-3 jarca.
Rasa koza:lol: Burska?
Nacin proizvodnje-ekstenzivni jer imamo obilje brda gdje se koze mogu hraniti 12 mjeseci.
Znaci,prvo pitanje bi bilo vezano za DIMENZIJE KOZARNIKA ZA STADO DO 60 KOZA + 100-ak JARICA + 2-3 JARCA + SJENARNIK,ali BEZ prostora za muznju(mljekare).
Zatim pitanje na koje jos uvijek nisam nasao pravi odgovor:
- POD-glineni,betonski,resetkasti(metalni ili drveni),pod kojim nagibom?Da se lagano cisti(metla,voda pod pritiskom...).Sta uraditi sa uprljanom prostirkom(spaliti,kompostirati...)?Ako se naprave podignuta(uzdignuta)drvena lezista za koze uz rubove zidova sta se dobiva s tim?
Znaci DIMENZIJE I POD KOZARNIKA ZA PROIZVODNJU MESA?
Znam da tu postoje vrlo bitni faktori-propuh,osvjetljenje,ventilacija,vlaznost zraka,temperatura...ali ja bih vas sada zamolio za dimenzije i vrstu poda!
ZIVILI! >:({

Tar
05-05-08, 11:52
Osim jos bolji rasplodnjak :lol:

Ja se sa Brundalom samo delimicno slazem. Mislim da rezultati govore da je vestacko osemenjavanje superiorno ali :
Ni veterinar ni vet. tehnicar ne znaci da znaju da rade vestacko osemenjavanje sa kozama ili ne daj boze sa ovcama sto je znatno teze.
Potreban je poseban kurs bas za to.
U slucaju koza najbolji procenat uspeha imaju Francuzi oko 70% sto znaci da su najbolje razvili i tehniku i postupak. U USA je procenat uspesnosti 30-50%. Ali ja ne znam da ovde(ex yu) postoji banka semena a pogotovo sa tacno utvrdjenim naslednim osobinama koje taj jarac prenosi na potomstvo. Na primer kod Amerikanaca se moze naci ovakav opis : Jarac taj i taj, tata+mama, babe i dede, pra babe i dede, mlecnost majke i tetaka mlecnost cerki i sad najzanimljivije : procena nasledne mlecnosti pa kaze 1% povecanje Znaci mlecnost nece porasti, % masnoce raste xx, proteinixx.. Pa isto to za gradju podmladka pa zakljucak: seme ovog jarca koristite za povecanje masnoce i proteina i ako treba popraviti visinu podmlatka! Za drugog kaze da mu potomstvo ima vecu tezinu ili jace prednje noge i tako dalje. Znaci posto poznajes svoje koze znas sta bi trebalo popraviti kod koje i tacno na tome radis. Kao fino podesavanje motora malo vise vazduha ,malo manji ler, malo kasnije paljenje.....
I na kraju ja mislim da je vestacko osemenjavanje super ali ne za nase krajeve.

Brundalo je napisao:
Za tvoju informaciju u nas u HR postoje maticna stada (pod strogom selekcijom) gdje pojedini primjerci postizu i bez problema 2000 litara, a prosjek stada je oko 1200 lit.
Ovoga nema u Srbiji a verujem da nema ni u BiH. Ali mozes da kupis musko jare u HR od te mame sto daje preko 2000 litara. Kada obavi svoje u tvom stadu (zavisi koliko je) mozes da ga dobro prodas, rentiras = naplacivanje skoka.Posle nekog vremena on opet moze da dodje na red.

Tar
05-05-08, 12:15
Dok sam ja pisao odgovor uleteo je tvoj post. Nema veze to ce biti od koristi nekom drugom.

1- prljava prostirka ti je jedan od najboljih stajnjaka. Kakvo crno spaljivanje.
2- 40-50 metara nad morem, pa kod tebe rastu smokve i narovi, ti mozes i poluotvorenu stalu da imas bez problema. Znaci zaklon od vetra sa 3 strane blago nagnut teren ocedan prema otvorenoj strani, jarak sa suprotne strane da ti pljusak ne utera vodu u stalu, sve uobicajeno...zimi malo dublja prostirka...
3- pasa i brst po volji to je odlicno ali opet racunaj moras da ih dohranis sa nesto zitarica i kad su u stali treba da imaju i sena. Od pase i brsta se nista nije utovilo!

Blagaj
05-05-08, 13:46
Tacno je to da je ovdje veoma toplo("mozak provrije od vrucine"),ali i zimi zapuse"Veleznjak"da se lede kosti!
No,pitanje poda je jos uvijek za mene nepoznanica.Zasto?Zato sto bih zelio pod oko kojega nema puno posla pri ciscenju?Ako je pod drveni da li je potrebna prostirka?Ako napravim uzdignuta mjesta za lezenje(nesto nalik na drvenu seciju),a betonski pod -sta dobivam sa time?Koze se mogu rashladjivati ljeti na betonskom podu,a zimi na "secijama"bi im bilo toplije?
Ili:
Drveni resetkasti pod kroz koji bi mokraca i djubre propadalo na betonsku podlogu koja je pod nagibom i ciscenje pod vodenim pritiskom?

Tar
05-05-08, 14:26
koze brabonjaju. To je mnogo suvlje nego balega! samim tim pravi manje problema!
Ja sam razmisljao o Burskoj kozi alternativno uz ove mlecne jer u celom svetu raste potraznja za kozijim mesom.Necu da te ubedjujem jer nisam strucnjak. Dakle po onome sto sam procitao Burska koza odlicno podnosi hladnocu! Ali kao i ostale koze ne voli promaju. Dakle zaklon orijentisan prema najcescim i najjacim vetrovima.
Ja bih pare u tvom slucaju ulozio u prvorazredne rasne koze, zatim opremu za napajanje, mehanizaciju za kosidbu i transport hrane pa tek onda u stalu. Cak i u dobrog ovcarskog psa jer lutalice vole jaretinu i mogu da naprave veliku stetu.
Ja bih stalu pre na neki mali nagib nego u cistu ravnicu. Na nagibu mozes da napravis neku vrstu rampe pa da prljavu prostirku navuces u prikolicu ako imas neki mali traktor ili kultivator. Leti cistis jednom nedeljno.
Da bi imao brz dobar prirast treba i dodatna hrana bogata proteinima : leguminoze, sojina sacma .....
Znaci treba ti neka lucerka, detelina,.... da bi tamo kod tebe uspevalo treba navodnjavanje u to investiraj posto ima vode. Po meni ako ovim redosledom uradis sve kako treba bice dovoljno love da im napravis hotel sa klimatizacijom! Lkl{{
Ali, ponovicu samo prepricavam sta drugi ( pre svega Ameri) rade.
Inace kada bi primenio tvoju ideju da se leti hlade na betonu a zimi da spavaju na platformi to bi znacilo da ti treba duplo veca kvadratura stale.

brundalo
05-05-08, 21:06
@ Tar mangupe samo imam par ispravki ali zasad samo jedna. Ono kad pricas tata+mama +ostali preci. Ja san zapoceja temu o selekciji a ti opet po svome he he >:({. Vidis zasto je selekcija vazna

Tar
05-05-08, 22:47
http://poljoinfo.com/index.php/topic,287.msg2437.html#msg2437
Mozda moze ovako?

Tar
06-05-08, 01:32
@ blagaj
da zaokruzimo da jednoj kozi treba 2m² sa jaslama i da ti ne treba ono sto Brundalo zove hranidbeni hodnik ili slicno sto vidis na mojoj skici za stalu. 60 koza = 120m² + cca100 jarica to ti je grubo zaokruzeno min. 200m²
Jarcevi se drze posebno, pozeljno u posebnoj prostoriji, odvojeni jedan od drugog al' da mogu da se gledaju. Koze su drustvene pa da ne padnu u depresiju (u svakoj sali ima pola zbilje) Onda moras da imas neki mali karantin da odvojis one za koje sumnjas da su bolesne ili da drzis nove dok se ne uveris da su zdrave i sl. E sad ako je pod drven on mora da bude resetkast ali gusto da ne propadaju papci cak ni jareci pa tako 200m².....sve mi to dodje kao veliko zezanje. Inace se na resetkasti pod ne stavlja stelja. Ako ispod stavis beton da bi smrkom prao djubre onda ti treba i nagib i jarak ili neke cevi da to otece i neka cisterna za sakupljanje jer sad prakticno dobijes osoku pa ti treba cisterna za rasturanje tecnog djubriva........Ako si mislio da se to samo odlije onda prvo bacas vrlo kvalitetno djubrivo i drugo vrlo brzo ces doci pod udar zakona jer to tako ne moze, pardon nece moci!
Pronasao sam za one platforme ovakvo objasnjenje: To je jako vazno u stalskom uzgoju da jarici skacu gore dole da bi bili vitalni......Znaci vezbe zagrevanja i razgibavanja.

Tar
06-05-08, 10:36
Kada bih se odlucio za betonski pod onda bih ovako nekako iskoristio nagib da oolaksam sebi ciscenje djubreta.
http://img90.imageshack.us/img90/593/stalananagibuus9.jpg (http://imageshack.us)

Blagaj
06-05-08, 15:20
Pronasao sam za one platforme ovakvo objasnjenje: To je jako vazno u stalskom uzgoju da jarici skacu gore dole da bi bili vitalni......Znaci vezbe zagrevanja i razgibavanja.
[/quote]

Svaka ti cast!Iako na moj racun,supruga i ja smo se ismijali do suza!

No,salu na stranu.Zamolio bih te da mi das direktan prijedlog vezano za pod iz tvog iskustva.
BETONSKI POD -prednosti i mane;
ZEMLJANI POD-prednosti i mane;
DRVENI POD-prednosti mane;
RESETKASTI POD-prednosti i mane.
I na kraju:Iz licnog iskustva predlozio bih ti ...pod.

Tar
06-05-08, 19:03
Prijatelju,
nisi jos ukapirao. Ja uopste nema koze. Ja se tek spreman za to. Skupljam iskustva, projekte...eksperimentisem sda sirom, obilazim farme......

Tar
06-05-08, 19:45
....Sve vece ozbiljnije farme mlecnih koza imaju betonski pod. Kada treba lako se opere i dezinfikuje u slucaju da treba.
U literaturi neki kazu da je hladan. Kada treba toplije ( zima) onda se drzi tzv visoka stelja o cemu je vec bilo reci.
Ja cu u svojoj stali sigurno da ga napravim. Ali ja pasu planiram samo delimicno zbog zdravlja zivotinja i zbog kondicije. Mene interesuju mlecne koze i ja hocu da napravim takvu finasijsku konstrukciju da mi se isplati i da ih gajim u stali. Posto planiram da se bavim proizvodnjom sira necu imati vremena da se igram pastira. Kao sto rece brundalo pregonska pasa uz el. pastira, ponavljam vise radi zdravlja i kondicije a glavna hrana u stali. To je mnogo razlicito od onoga sto tebe interesuje.

Blagaj
06-05-08, 19:52
Hvala, barem, na pokusaju.
Bojim se da nisam dosadio sa pitanjima u vezi VRSTE PODA U KOZARNIKU.Jesam li?
Ako nisam onda neko sa iskustvom.

brundalo
06-05-08, 21:49
Prvo da odgovori Taru na ono o spuzvicama. Prijatelju zar nije skupo platit svaku spuzvicu 15 eura i onda corak. Mislim i stojim na tome da je rasplodnjak puno bolji. Ima u nas u Krizevcima takav centar ali samo za bikove. Pokusano je nesto u Buzetu za ovce ali propalo...
Sto se tice stale dobro me slusajte mozda niste upoznati ali u nas se sad uvodi(pritisak EU) nitratna direktiva. To ti je ono sa tekucim gnojem ili tzv gnojnicom. Sve nove stale to moraju imat. Iman negdi na racunalu to u pdf formatu potrazit cu i objavit.
Sto se tice boxova i hranidbenog hodnika zalim Tar ali morat ces ih imat ako mislis imat certificiranu EU stalu.
Ove tvoje sheme su ok ali brale zastarile su za Evropu.
Sto se tice poda @Blagaj ako ces koze drzat ekstezivno samo sa "uslugom spavanja" u stali onda radi pod od nabijene zemlje i stavljaj slamu kao stelju ili pokupi otpalo lisce ali to moras svaki dan dodavat pomalo.
Inace burske koze su ti dusu dale za takav uzgoj ali morat ces ih sta je reka Tar dohranjivat jer inace nista od njih. dohranu ti je najbolje radit uvecer nakon povratka sa pase. Inace ti ta vrsta koza dobro podnosi snig a kakva je na vrucinu ne znan. Sto se tice dimenzija stale 20x14 metara i sve ok. Ta koza je inace po gabaritima malo veca i triba joj malo vise prostora. >:({ >:({

Tar
06-05-08, 23:41
Evo sta ja mislim:
koza je Burska, potice iz juzne Afrike. Tu ima ekstremnih temperaturnih razlika. Tu je blizu pustinja Kalahari. Danju do 40°C, nocu ledeno. Verujem kad kazu da koza dobro podnosi klimatske ekstreme.
Brundalo je odmah ukapirao da je stala samo spavaonica, i ja sam to tako shvatio.Zato sam predlagao jeftinu poluotvorenu stalu sa prirodnim podom a da se sto vise investira u dobre koze,mehanizaciju, navodnjavanje...pa ako sve krene kako treba a ne vidim zasto ne bi, i kad dodje vreme da ovi iz EU pocnu da pritiskaju te mora ovako ili onako onda ce iz prihoda biti love da im se napravi "hotel"!
E sad, ima i druga varijanta. Mozda Blagaj racuna na neka podsticajna sredstva od EU a onda mora da ima projekat i sve pod konac od pocetka?
Ako nije TO u pitanju moj savet je da se koncentrises na selekciju od pocetka i na dobru ishranu i to da sam sto vise proizvedes pa ce koze same podici stalu. Taj vetar sto duva sa Veleza nije tako opasan jer kazu da u J.Africi duvaju gori, ponekad pada i sneg a na plazama u J.Africi zive pingvini!

brundalo
07-05-08, 09:25
U J.Africi bio pingvine vidio... ali oni nisu tema
Ako Blagaj pucas na poticajna sredstva EU to su ti tzv sapard, cards i ini programi ali tu je zajeb. Moras radit sve po njihovim normama i onda, skupit svaki racun i POTROSIT SVOJU LOVU. Zatim se prijavljujes za taj program pa ako ti ga odobre vracaju ti ne znan tocno 25 ili 50% sredstava. Ponavljam samo ako prodjes. Samo jedan zajeb i nema love >:({ >:({ >:({

Tar
07-05-08, 13:15
@Blagaj
evo kako izgleda jedna farma Boera na severu USA. Koze se sklanjaju od nevremena i spavaju u ovim hangarcicima, a velika baraka sa desne strane sluzi za cuvanje hrane. Sada nema snega pa su koze na pasi.
http://img84.imageshack.us/img84/3470/boerzaklonrt3.jpg (http://imageshack.us)
Kao sto vidis vise paznje se poklanja cuvanju hrane!
Ti si taj pod doziveo kao veliku dramu bez razloga. Nisu to mlecne koze, nema higijene muze, mlekare......

Blagaj
07-05-08, 15:15
Ne ocekujem,niti se nadam necijoj materijalnoj pomoci.Ali zato sam i dosao na ovaj sajt jer mi trebaju savjeti i to kozara sa iskustvom.
Uostalom hvala na pomoci i ohrabrenju.

brundalo
07-05-08, 21:27
@ Blagaj ti ces ic na mesnu proizvodnju OK. To je tvoj izbor ali znaj da sir nosi 70% zarade a meso samo 30. Sto se tice linkova za nase uvjete podji na jedan od linkova koje sam naveo gore. Jesu malo zastarili ali uz sitne prepravke sve se dovede u red i nisu veliki novci za ulaganje >:({ >:({

Blagaj
12-05-08, 22:31
@Tar
Za one "smijesne platforme"koje su te svojevremeno zabrinule i za koje si nasao originalno rjesenje procitaj "Savremeni trendovi u uzgoju i zdravstvenoj zastiti ovaca i koza".
Na stranicama 47 i 48 naci ces sheme objekata za ovce/koze sa STEPENASTIM PODOM. :-X

Tar
12-05-08, 23:15
@blagaj
hopa-cupa fiskultura sam procitao a ne izmislio.
Nemam tu publikaciju ili sta vec koju navodis. Ako nije nesto predugacko skeniraj i okaci na sajt da naucimo nesto.
Ako ne mozes da skeniras a ti nam prepricaj. Znanja nikad dosta!

Blagaj
13-05-08, 15:43
@Tar
Skenirati ne znam.
Ukucaj na Google "Zastita ovaca i koza " i dobit ces vrlo kvalitetnu brosuru koju sam odstampao u par primjeraka i podijelio suseljanima.

Blagaj
13-05-08, 15:59
@Tar
UNIVERZITET U BEOGRADU.
FAKULTET VETERINARSKE MEDICINE I MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE,SUMARSTVA I VODOPRIVREDE REPUBLIKE SRBIJE
-UPRAVA ZA VETERINU-
PRIPREMA EDUKATORA ZA UNAPREDJENJE OBRAZOVANJA PROIZVODJACA I OSTALIH SUBJEKATA U LANCU PROIZVODNJE HRANE ZIVOTINJSKOG POREKLA

II

SAVREMENI TRENDOVI U UZGOJU I ZDRAVSTVENOJ ZASTITI OVACA I KOZA

Autori:
Prof.dr Slobodan Jovanovic
Prof.dr Mila Savic
Prof.dr Tihomir Petrujkic
Prof.dr Marijana Vucinic

Tar
13-05-08, 21:02
@blagaj
Ja dobijam samo program i raspored seminara odrzanog na tu temu u PDF formatu bez mogucnosti da udjem u sadrzaj.
Otvori tu temu koju si ti nasao pa iz gornjeg prozora, tamo gde je http adresa kopiraj link i zalipi ga u post tako cemo moci da ga odvorimo dikektno sa foruma.

Blagaj
18-05-08, 13:15
@Tar (zan)
Ne znam,ali imajte samo malo strpljenja,jer mi laptop nesto nije u redu.
Pozdrav!

Tar
18-05-08, 21:26
@blagaj
a moze i Tar(tuf)...............

Blagaj
18-05-08, 23:36
@Tar
:D Lkl{{ >:({ >:D

Tar
23-05-08, 13:05
Nije ni Google svemoguc. Ponekad preskoci neki sadrzaj. Sada sam ponovo probao i dobio sam link za "Savremeni trendovi u uzgoju i zdravstvenoj zastiti ovaca i koza":
http://www.vet.bg.ac.yu/~eduvet/ee/02.pdf
Treba to malo prouciti ...................
.................................................
Na brzinu sam pregledao a po nesto i detaljno procitao "Savremeni trendovi u uzgoju i zdravstvenoj zastiti ovaca i koza" i mogu da kazem da je to vise informativno, nacelno stivo koje ima vrlo malo veze sa savremenim trendovima. Sto se tice objekata oni su iz prve polovine proslog veka(!), medjutim potpuno su u skladu sa onim sto smo Brundalo i ja predlagali Blagaju za drzanje burskih koza. Dalje kako neko moze da daje dimenzije stale za koze kao da postoji obaveza da neko drzi samo 5 ili 10 ili vec neki fiksan broj grla. Stala moze da ima samo principijelan nacrt ili nacrt za odrtedjeni broj grla pa se onda plan povecava prema zeljenom broju grla uzevsi u obzir potrebnu povrsinu poda po grlu.
Zatim na "planu" a u stvari to su samo skice, pojilice se nala ze na podu. To je nedopustivo! Zatim ona STALA SA STEPENASTIM PODOM je pravljena za nagnuti teren. Ako nije ne vidim sta je svrha? Nagledao sam se fotografija stvarno savremenih stala iz Evrope i Amerike i nigde na ozbiljnim farmama nisam video takve stale. One postoje samo kao objekti prilagodjeni terenu kod ekstezivnog gajenja sa manjim brojem grla.
Moram da kazem da mi zvuci kao sprdnja da neko drvene supe i drvene jasle trpa u "Savremene trendove"
Ne kazem da je lose ali tako se radilo i pre 100 godina. Nesto od savremenih trendova moze da se vidi pod
http://poljoinfo.com/index.php/topic,308.0.html : savremena stala, ishrana senazom(silazom?) sto spada u savremene trendove, mikser koji zamenjuje vise radnika jer jedan radnik sa tom masinom hrani bez napora vise stotina (oko 600) koza,........Dalje jedini savremeni nacin pojenja je putem pojilica.....masinsko ciscenje stale...
U tekstu se pre svega govori o mlecnim kozama i daje se primer kako koza treba da bude uhranjena. Potpuno pogresno. Savremene, rasne, mlecne koze treba da budu mrsave.Ne kosturi, ali mrsave. Znaci sva hrana i energija osim uzdrznih potreba idu u mleko a ne u salo i nabacivanje misicne mase.
http://img233.imageshack.us/img233/5589/sigourneylargenf4.jpg (http://imageshack.us)
Evo kako izgleda savremena "masina" za mleko. Ima vime kao manja krava i vise od 10 litara mleka dnevno. Ovo je zdrava, sampionsko grlo ( doduse u poznim godinama) koje jeste malo vise usukano ali dobro ilustruje savremene trendove!
Da li u ovom tekstu na 60+ strana ima smernica o tome kako da ja ili neki drugi kozar dodjemo do ovakvih grla. Po mom misljenu nema ni reci.
Meni je pun k....(kofer) ovakvih tekstova koji sadrze samo opsta mesta i na osnovu kojih nista konkretno a kamo li savremeno, ne moze da se uradi. Dosta mi je tog naseg (balkanskog) amaterizma i tekstova koji sluze samo da bi se njihovi autori OGREBALI za neki dinar i dodali jos jedan naslov u spisak svojih "naucnih radova".
u Srbiji ne postoji ni jedna farma koja ima svetske rezultate u ovoj oblasti. Dakle ti " strucnjaci" su morali da idu na studijska putovanja po inostranstvu i to ne bilo gde vec tamo gde se postizu maksimalni savremeni ucinci i efekti. Morali su da donesu fotografije, .......ma ne mogu vise ni da govorim o tome. To je kao kada bih kritikovao kozju stazu sto nije autoput.
Ali nesto drugo je vaznije. Vazno je da budemo svesni da mi te ljude placamo. I da imamo pravo da od njih trazimo ozbiljna uputstva i smernice za rad. Da imamo pravo da im uskratimo finansiranje kada ne rade svoj posao kako treba i ako ovde nema dobrih strucnjaka te pare mozemo da upotrebimo za prevod dobrih stranih publikacija. Umesto sto placamo njih treba da platimo nekog stucnjaka koji u svom stadu ima prinos preko 1000 litara po grklu da dodje i odrzi odredjeni broj predavanja. A ove koji samo prepisuju i prepricavaju, pri tome zastarele stravi, treba da najurimo.
Mislim da je jedini vredan zakljucak u ovom tekstu to da koze VOLE DA BRSTE!

Blagaj
23-05-08, 14:00
;D} Bas mi je drago!Smatram da je ovaj tekst jako kvalitetan i slazem se s tobom da ga treba"prouciti".Zato predlazem svakome ko je zainteresiran za kozarstvo da ovo procita i proslijedi svojim prijateljima.
A tebi hvala sto si me postedio muke o skaniranju.

Tar
23-05-08, 15:50
@ Blagaj
Prijatelju svaka ti cast sto si hteo da se pomucis sa skeniranjem. Ali za ove stvari sa neta imas mnogo jednostavniji nacin. Kada pronadjes neki sajt ili deo sajta za koji smatras da ce biti interesantan i drugima kliknes na njegovu adresu na vrhu ekrana pa kada se zacrni ides u Meni opcija Edit pa kliknes Copy. Sada otvoris Poljo info forum pa deo u kome hoces da pises, postavis kursor gde zelis, pa kliknes na malu ikonu globusa, pa opet u Meni, Edit ali sada Paste i adresa se iskopira. Tako dobijemo direktan link na tu stranicu.
:D

Tar
25-05-08, 10:01
Ovo je slicica koja ide i ovde a mogla bi i pod temom muže..
Na kraju sam se odlučio da je ovde okačim jer sam sistem za mužu nije baš najsavremeniji, npr fale meraci mleka, a prostorija i samo izmuzište jesu. Inače ovakav sistem bez kanti a sa mlekovodom koji vodi do laktofrize u drugoj prostoriji jeste savremen.
Dakle kada koze pridju da jedu uredjaj se delimicno zatvori tako da koze mogu slobodno da jedu ali ne mogu da izvuku glavu.
http://img144.imageshack.us/img144/4151/izmuzisteza6sf0.jpg (http://imageshack.us)
Muze se 6 koza odjednom i tek kada sve zavrse sa mužom i klopom pustaju se a na njihovo mesto dolaze drugih 6.
Na stolu se vidi kofa sa sredstvom za pranje vimena pre muže i flasica sa narandžastom časicom za dezinfekciju posle muže.. Od savremene opreme osim meraca mleka fali dozirka za automatsko dosipanje sledovanja hrane u hranilice. Ovde hranu dosipa muskarac u zelenoj majici. Iza njegovih ledja vidi se deo vrata na koja koze izlaze po zavrsenom poslu. Savremeno izmuzište je tako dizajnirano da se sa jedne stane ulazi a na drugu izlazi.
Koze na salici su Anglo-Nubijske rase.

Tar
26-05-08, 21:44
Stala za Burske koze
http://img397.imageshack.us/img397/9231/boerpesakwj5.jpg (http://imageshack.us)
Pod od peska? Ovo sam pronasao na netu bez ikakvog objanjenja. Verovatno je rec o stali-spavaonici. To znaci da ima relativno malo djubreta koje se lako cisti grabuljom ...?

novii
26-05-08, 21:49
Vidim da imaju male hranilice i kante sa vodom, sigurno je ya privremeni smeštaj, u toku noći kao što si ti rekao verovatno.

Blagaj
28-05-08, 12:56
E,napokon sam nasao jedan clanak o stalama za ovce(koze)gdje se lijepo predlaze resetkasti pod .
Covjek je dobio ideju kada je posjetio jednu farmu za uzgoj svinja.
Naime ovaj pod je PLASTICNI,sto cu ja sebi uraditi od DRVETA.
Stedi se na stelji kao i na radnoj snazi za ciscenje stelje,suho,toplo,cisto itd.
Za mene -to je to!
----www.stackyard.com/news/2008/03/jennifer/02_bateson.html-----

Tar
28-05-08, 19:15
@blagaj
Moram da te potsetim da ponovo procitas onaj "jako kvalitetan" tekst koji se tebi svidja!
http://www.vet.bg.ac.yu/~eduvet/ee/02.pdf
Ako se ne varam tamo pise da nije dozvoljeno drzanje jaganjaca i jarica na takvom podu!?
To znaci da pod u delu gde drzis koze sa podmladkom ne moze da bude takav. Posto ti neces da drzis mlecne koze, to znaci da se jarad ne odbijaju, vec sisaju do kraja da iskoriste sto vise mleka. Dakle koze su sa jaricima i na tom podu koji ti se toliko svidja ostaju samo Jarcevi.....?
E sad, mozes da kazes da je taj tekst glup :lol: i da ga ignorises....
Po meni ti moras da imas neku mehanizaciju da bi kosio, i transportovao hranu za zimu. Za tvoj projekat od 50 koza dovoljan je neki mali traktor tipa Tome Vinkovica ili sl. Takvo traktorce vec moze da ima utovarnu kasiku i time je problem lakog ciscenja djubreta resen. Koziji stajnjak je jedan od najboljih. Koza da godisnje 400 kg a burska verovatno vise, vrhunskog djubreta(stajnjaka). Pomnozi to sa 50 i dobices 20tona odlicnog djubreta koji je takodje prihod!
http://img232.imageshack.us/img232/1032/graphic1sw7.jpg (http://imageshack.us)
Ovo je samogradjna a vise na http://www.majstor.hr/teme/2003/7/traktor/traktor.shtml

Blagaj
29-05-08, 21:12
Lkl{{ Dobro, onaj tekst je "glup"i zaboravit cu ga i poslati gdje mu je mjesto ::lose:: ,obavijestiti komsije da ga ignorisu...
Kad smo rijesili POD,hocemo li na ZIDOVE?
-Materijal
-zatvoreni
-poluotvoreni
-otvoren sa tri strane
-zatvoren sa tri strane
-:lol:

ivanhoe
29-05-08, 22:38
Lkl{{ Dobro, onaj tekst je "glup"i zaboravit cu ga i poslati gdje mu je mjesto ::lose:: ,obavijestiti komsije da ga ignorisu...
Kad smo rijesili POD,hocemo li na ZIDOVE?
-Materijal
termoizolujuci materijali,raznorazni blokovi,nikako beton cak su i cerpici [nepecena cigla] preporucljivi

-zatvoreni
u nasim klimatskim uslovima. Brundalo rece da i kodnjih zna zamrznuti

Tar
30-05-08, 14:52
Mislim da smo krenuli sa pogresnog kraja.
Kako treba da izgleda objekat zavisi od tipa( to znamo) i nacina proizvodnje, odnosno uzgoja.
Ako na primer projektujes proizvodnju tako da jarice rasprodas do pocetka leta onda onda ti je dovoljan poluotvoreni objekat. Ako tov traje i kroz letnje mesece onda ti treba objekat sa boljom izolacijom jer koze po vrucini slabo jedu. To znaci ranije ujutro ispasa pa vec u 10 nazad u hladnu stalu gde ce nastaviti da jedu i nabijaju kilazu...
Onda vrlo je vazno da znas kako se Burske koze jare u nasim uslovima. Po literaturi one nemaju ciklus kratkog i dugog dana, to jest mrkanje ne p[ocinje sa skracenjem dana u jesen vec se proteze preko cele godine pa dobijemo 3 jarenja u 2 god. Sta kazu tvoja saznanja? Kako to izgleda kod nas?
Ako hoces sto ekstezivnije gajenje da bi sto vise smanjio troskove onda ti trebaj neki montazni zakloni, prenosne pojilice, el pastiri i uopste se ne vracas kuci vec se premestas za pasom. Ako koze prelaze velike razdaljine zbog pase nema brzog prirasta.....u smislu gde si video debelog atleticara. Moze da jede koliko hoce ali ne moze da se ugoji. Dok ne prestane da se bavi atletikom! Dakle takva i swlicna pitanja o tipu i nacinu uzgoja odredice i tip objekta. Ako malo bolje opises kako zelis to da radis lakse cemo svi skupa doci do dobrog resenja. >:({

berce
07-08-08, 16:58
Pozdrav svima
Nadam se da ce mi neko od vas pomoci:lol::lol:
Naime radi se o sljedecem:Ja sam pocetnik u svemu ovome.Imam ideju da otvorim farmu koza ali mi nedostaje plan stale koja bi imala kapacitet za oko 150 koza sa komlet pratecim prostorijama ukljucujuci i prostorije za ostavu hrane,mleka i mjesta gdje bi sjedeli radnici farme. MOLIM UCESNIKE FORUMA DA MI POSALJU PROJEKTE STALA PO MOGUCNOSTI SA SLIKAMA I UNUTRASNJIM UREDJENJEM STALE. BIO BIH VAM VEOMA ZAHVALAN.
Takodje ako neko ima z prodaju 50 komada mladih jednogodisnjih koza mozemo se dogovoriti i o prodaji to jest kupovini istih.
Nadam se da cu naici na razumijevanje . Unapred zahvalan

ivanhoe
08-08-08, 00:09
Pozdrav svima
Nadam se da ce mi neko od vas pomoci
1.Kao pocetniku preporucujem da nabavis knigu Koza u izdanju Poljoprivredna biblioteka Draganic >:D posle mozmo bistriti ono sto je nejasno >:({

Tar
08-08-08, 09:49
@berce.
Kratko i jasno. Niko ne moze da ti pomogne.
Razlog je sto nisi naveo sta hoces da radis.
Da li zelis da gajis koze za meso?
Da li hoces da gajis mlecne koze?
Ako hoces da gajis mlecne koze da li hoces da ih gajis ekstezivno, poluintenzivno ili intenzivno....?
Onda u kakvoj klimi zivis. Za vecinu mlecnih koza veci problem predstavljaju vrucine nego hladnoca....
Moje misljenje je da treba da procitas sve sto su domaci strucnjaci napisali ali da to ni izdaleka nije dovoljno.

Za pocetak evo ti jedan tekst pod nazivom "Smestaj koza" : http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Smjestaj%20koza.pdf

Blagaj
08-08-08, 22:41
@BERCE
Zahvaljujuci kozama i u potrazi za informacijama o njima provodim sate na internetu i mogu reci da sam jos uvijek "gladan"znanja.Tacno ti je napisao Tar i to je pravi savjet.

berce
02-09-08, 19:24
ok hvala Taru i Blagaju na savjetu.
sto se tice klime ja zivim na Kosovu tako da je klima umerena mediteranska(mislima da nije uopce drugacija od klime u okruzenju),koze zelim gajiti intenzivno a cilj mij e proizvodit sir(koziji sir).ok moze i mlijeko al kad bih naravno nasao plasman.
teren na komke zivim je polubrcki sa niskim i poluniskim rastinjem (po mom skromnom misljenju) savrsen za uzgoj koza.
volio bih cuti od vas koji tip koza bi najvise odgovarao u mom slucaju,kolko hrane je potrebno za jednu kozu nedjeljno mjesecno ili godisnje da odprilike imam uvid u troskove.
Hvala jos jednom i nadam se da cemo biti u kontaktu.

Tar
02-09-08, 22:07
Evo ovako:
Sto se klime na Kosovu tice ona nije ni mediteranska ni umerena vec i jedno i drugo i trece(kontinentalna) i cetvrto(planinska)....ali dobro.
Sto se izbora rase tice o tome postoji posebna tema: http://poljoinfo.com/index.php/topic,316.0.html

Sto se tice ishrane ona je jednim delom obradjena bas pod tim nazivom ovde na forumu http://poljoinfo.com/index.php/topic,308.15.html . Tu su spomenute neke kolicine hrane na osnovu kojih moze da se pravi neka racunica.
Sve mi se vise cini da bi bilo pozeljno da se pokrene tema "Ekonomija proizvodnje kozjeg mleka i sira"

Kazes da bi hteo koze da gajis "intenzivno". To znjaci stalski uzgoj uz koriscenje ispusta i onda nema veze kakvo ti je okruzenje. Posto navodis kakvo je rastinje na terenu gde zelis koze da drzis, ja ipak zakljucujem da bi ti da se u vecoj meri oslonis na pasu i brst. Zато da malo rasclanimo pojmove:

1.Intenzivan uzgoj = koze u stali i ispustu, sva hrana mora da se pripremi i donosi, parenje strogo kontrolisano, uklanjanje rogova, seca papaka ili ispust betoniran a umesto sljunka rizla (drobljen kamen sluzi kao smirgla), deo stale koji sluzi kao karantin za svako novo grlo ili ono koje pokaze znake neke bolesti, redovan obilazak stada od strane veterinara. Za 150 koza linijsko izmuziste za 6-12 koza, automatske pojilice, hrana se balansira pa koze u laktaciji dobijaju jednu vrstu hrane, zasusene drugu, bremenite pred jarenje trecu.....itd. Ako se u startu nabave rasna grla sa dobrim mlecnim potencijalom ovakvim nacinom drzanja dobiju se odlicni rezultati.Uz adekvatnu mehanizaciju 150 koza moze da opsluzi(ishrana, muza i sve ostalo) dvoje bez proizvodnjue hrane. Takodje za proizvodnju sira treba jos jedan radnik(ca), a mozda i niije neophodno?

2.Poluintenzivan uzgoj = koze su jednokratno na pasi, nekoliko sati. Ovo najcesce podrazumeva pregonsku ispasu i elektricne pastire. Jarci mogu da budu sa kozama do sezone parenja a zatim se odvajaju. Jarici ne idu na pasu. Ovako se ustedi deo hrane a kretanje je korisno za kondiciju zivotinja. Ali postoji opasnost da psi lutalice zakolju neku kozu, veci je rizik od bolesti i posto se na kretanje potrosi deo energije prinos mleka je slabiji. I ovde bi trebalo ukloniti rogove i kontrolisati papke.

3.Ekstezivni nacin = pastirski stap u ruke pa teraj. Znaci jedan covek je non stop angazovan. Pari se ko s kim stigne. Nema selekcije i povecanja mlecnosti. Ovakvim nacinom ne moze se postici nista ozbiljno sto se tice proizvodnje mleka a kvalitet sira osciluje u zavisnosti od kvaliteta ispase. Da li je pala ili nije kisa i sl. Medjutim, tamo gde je moguce obezbediti pastire, i gde je moguce besplatno ili za malu nadoknadu koristiti pasnjake i ovakva proizvodnja moze da bude i te kako isplativa.

Naravno ovakva podela je prilicno gruba i u praksi su moguca bezbrojna prelazna resenja. Npr moguce je intenzivno koristiti ispasu a sprovoditi kontrolisano razmnozavanje. I t d.
E sad posto je ovo tema o objektima za drzanje koza onda bar da ih spomenemo. Dakle svaki od ovih nacina drzanja koza trazi drugojacije objekte. Za ovih nekoliko godina koliko se interesujem i prucavam ovu tematiku nisam naisao na dobre kompletne projekte. Neki daju odertedjene dimenzije i rasporede ali su najcesce ili zastareli ili samo nacelni i tu jednostavno ne moze da se nadje gotov odgovor. Na primer u literaturi se spominje da je jednoj kozi potrebno 1.2m² i 0.3m² za jasle. To je ukupno 1.5m². Mozda je dovoljno za spavanje ali za intenzivan pa cak ni za poliuntenzinav nacin nije dovoljno. A koliko je dovoljno? To niko ne kaze. Po mojim grubim proracunima veliki uspesni uzgajivaci imaju osetno preko 2m² po grlu.
Farma od 150 koza je prilicno velika investicija ako se sve radi kako treba. Za to se treba dobro pripremiti = treba obici bar nekoliko vecih farmi pa videti sta su ljudi dobro uradili a gde su pogresili.....jer i na greskama se uci. Jos ako su greske tudje onda je lekcija besplatna!

novii
02-09-08, 22:38
Verujem da bi bilo dobro da se u početku malo više osloniš na pastirski rad, jer kao štpo vidim tanak si sa plasmanom. Kako budeš radio videćeš šta ide na tom području. Taj period neverujem da će biti duži od godinu dana, tada bi već ekonomska slika trebala biti jasnija.

Videćeš šta se najbolje može prodati, ima tu dosta toga, a sve zahteva drugačije uslove rada i drugačije objekte za držanje koza.Nisu neke drastične razlike, ali ipak postoje Dali želiš prerađevine od mleka (sir, jogurt), samo mleko, jarad za dalji tov ili možda jarad za kasniju mužu. Znači treba znati otprilike šta će se prodavati, od tih koza.

POšto si naveo da bi sir bio interesantan, trebaš da odmah i gledaš kako se rade sirane, ako nema teme, pokreni jednu sa tim naslovom na forumu. Odmah videti i kakvi su propisi za objekte za pravljenje sira, da se odmah u startu sve radi kako treba.

Tar
02-09-08, 23:11
Pre nego sto se razboleo Brundalo mi je poslao ovu skicu plana za kozarnik po EU standardima. Predvidjen je resetkasti pod ( sto se meni ne svidja ) a sto podrazumeva bazene za osoku. Bez obzira sto je iz EU po meni ovde mogu da se stave razne zamerke. Ako se ne shvati bukvalno vec kao nacelan princip sta kozarnik mora da sadrzi i kako je principijelno organizovan ovaj plan je sasvim OK.
http://img524.imageshack.us/img524/3662/euplanzakozarnikgn1.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=euplanzakozarnikgn1.jpg)
Uobicajeno je da se na forum ne postavljaju slike vece od 800 X 600 ali posto je ova slika skenirana pa samim tim delimicno necitka morao sam da je postavim u punoj rezoluciji.

novii
02-09-08, 23:17
OK je za sliku, ne smeta da se postavi veća kada to situacija zahteva. >:D

Tar
02-09-08, 23:38
@novii
..pa da slika stvarno trazi da se stavi u punoj rezoluciji. Nego iskoristio sam priliku da clanovima skrenem paznju na uobicajeni format 800 X 600 a i da im objasdnim otkud odjednom thumbnail.

Evo jednog nacina da se ovaj EU plan malo unapredi a da pri tome ne ugrozi sustinske EU zahteve:
http://img178.imageshack.us/img178/9052/eukozarnikprepravkahq9.jpg (http://imageshack.us)
Sve je isto kao na originalu samo se Mlekara( imuziste i deo za cuvanje mleka) premestaju sa strane a magacin sa hranom je u nastavku stale. Posto je transport hrane najzahtevniji posao u intenzivnoj i poluintenzivnoj proizvodnji ovako se taj deo posla max. olaksava. Iza mlekare Treba da bude sirara u koju se ulazi posebnim ulazom (!) i u drugoj garderobi i obuci a mleko iz laktofriza stize cevovodom, to jest mlekovodom! Treba voditi racuna da postoje laktofrizi za dve i cetiri muze, pa iako je ovaj drugi skuplji jer mora da prihvati mleko od 2 dana pa je duplo veci na duzi rok moze da se isplati to sto se sir pravi svakog drugog dana.....? Sa druge strane za neke vrste sira nije preporucljivo da mleko stoji 48 sati.... i tako ima tu puno dilema i problema?

berce
04-09-08, 11:02
Za Tara
vaoooooooooooooooo
a jesi mi odrzao lekciju!!!!!!1 mislim ono PRAVO!!!
hheeeheheheeheehe bas sam ti zahvalan na tome iako sam pocrvenio dok sam citao poruku.
Bas ti hvala na pojasnjavanju nacina uzgoja,veoma mi znaci saznanje o tome.
Nego htio sam te pitati, u nekoliko navrata spominjes skidanje rogova pa me interesuje ralog zbog cega je bolje skinuti rogove:lol::lol:?
ok svako dobro!!!

Tar
04-09-08, 12:37
Rogovi?
Znam neke razloge. Sve koze se unervoze kada dodju u fazu mrkanja. Zabelezeni su slucajevi (ne retki) da jedna drugu povrede. Po Marfijevom zakonu uvek nastrada najbolja pa jos sjarna(s jaretom u stomaku)... i tako u tom smislu. Da ne filozofiram sva ozbiljna literatura kaze ka je skidanje rogova imperativ!
Farme koje sam obisao a ne skidaju rogove imale su slucajeve povredjivanja i bas najboljih koza...
Sve ozbiljne farme u Francuskoj, Spaniji, Britaniji, USA skidaju rogove. I to su one dobre sa visokim prinosima.
Moja filozofija je da se treba ugledati na najbolje. Za sada nisam pronasao ni jedan razlog protiv, to jest da treba ostavljati rogove.
Cak se i Jarcevima rogovi skidaju dok su mali. Naravno samo onima koji su ostavljeni za priplod.
Tamo gde se ozbiljno radi sa kozama i gde jedna koza donosi godisnji(bruto) prihod preko 1000€ nema sanse da se rizikuje povreda.Jer ta koza treba u svom radnom veku od 10 god da donese 10000€.

jedan super sampion Anglo-Nubiske rase. Skinuti rogovi..
http://img84.imageshack.us/img84/121/nubianjaracxl2.jpg (http://imageshack.us)

sampion i sampionka sanske rase, skinuti rogovi..
http://img362.imageshack.us/img362/1012/grupnisexpi6.jpg (http://imageshack.us)

Alpine sampionsko stado. Skinuti rogovi..
http://img233.imageshack.us/img233/122/americanalpinostadoresiht7.png (http://imageshack.us)

Mursija-Granada koze iz Spanije....skinuti rogovi
http://img210.imageshack.us/img210/4010/murciagranadagoat1jd8.jpg (http://imageshack.us)
..i tako dalje...

Tar
10-09-08, 19:47
Pre nego sto se razboleo Brundalo mi je poslao ovu skicu plana za kozarnik po EU standardima. Predvidjen je resetkasti pod ( sto se meni ne svidja ) a sto podrazumeva bazene za osoku.

Jeste, rekao sam da mi se to sa resetkastim podom ne svidja jer podrazumeva dodatne bazene za osoku. A zaboravio sam jedan vazan detalj. Tako moze da se dobije sirovina za proizvodnju bio-gasa. Sa cenama energenata koje stalno rastu planiranje proizvodnje bio-gasa od tecnog djubriva postaje jako zanimljivo!
Nemam tacne podatke ali sam ubedjen da jedna farma od 100 koza moze veci deo energije da podmiri ovako. Posto tema o bio-gasu postoji necemo ovde nacinjati tu problematiku ali tek da je spomenemo u sklopu objekata za drzanje koza a moze ovaca ili krava ili svinja ili pilica..........ili jednostavno usitnjavanjem i vrenjem otpadne bio mase. Dobije se gas i odlicno, ekolosko djubrivo!

brundalo
28-09-08, 20:34
nema problema sa ovin svime osim jednog. Moze se napraviti i betonski pod (mala kosina) I onda osoka ili gnojnica oticu u crnu jamu. Koja usput kompletno mora bit betonirana. To je takozvana nitratna direktiva EU. Sto se tice preinaka meni svejedno ja ne smijem radit previse veliki mljekovod iz razloga sta san na otoku i ove godine me pored bolesti ubila i susa a bit ce sve gore i gore. Ovo je inace samo idejni plan i u principu EU ne pravi probleme oko sitnih izmjena ako nije narusena bit njihovih direktiva >:({
PS Tar hvala na objavljivanju slike >:({ >:({ >:({

bokuman
20-02-09, 21:45
Ja cu sad radit novu stalu. Istina van sela ( jebe me turizam-zabranjeno u selu. Najmanje 800 metara od prvih kuca po propisu) Mlikaru cu napravit u sklopu kuce.
Moj kolega u Krizevcima ima objekat 20x14 metara sa 3 ili 4 metra hranidbenog hodnika + prostor za muzu a mljekara je u kuci. Napominjem da mu je to objekat za nekih 100 koza +3 jarca(posebni boxovi u stali). Objekat je izveden kao sam svoj majstor sa betonskim podom i zeljeznom konstrukcijom, sa sendvic panelima za zidove i krov (6m visina). Temp zimska 12 stupnjeva a max ljetna 22. Ventilacija prirodna. Uglavnom hotel. Kostalo ga je oko 30000 eura u samogradnji
Sto se tice ishrane samo nemojte hranit koze silazom i losom sjenazom. Za sjenazu obavezno upotrbljavajte strizne kose. Sto se tice silaze ona izaziva listeriozu i bjezte od toga ko vrag od tamjana
Nedaj bog da van bude zemlje u tome ali otvori temu ishrana pa cemo se lako nac na istoj valnoj duzini >:({

Svaka cast vama i vasem prijatelju ali kad dodate na tih 30.00 eura i stado i ostalo kada ce te pare izvaditi, vidim da postoje jos veci ,,lugjaci,, osven mene

Pozdrav Boban

brundalo
21-02-09, 19:14

Svaka cast vama i vasem prijatelju ali kad dodate na tih 30.00 eura i stado i ostalo kada ce te pare izvaditi, vidim da postoje jos veci ,,lugjaci,, osven mene

Pozdrav Boban

E moj Bobane jedino mi "ludjaci" i mozemo uspit u tom poslu. A onih 30000 Eura ti je samo kap u moru. Meni prijatelj sad obnavlaj mljekaru i samo apartura kosta 30000 eur. Objekt je sklopija prije par godina. Ja pricam o cijenama u samogradnji - sam svoj majstor. A sta mislis da je sve bilo placat >:({ >:({ >:({

miljko
25-02-09, 22:40
Evo da se mozda i ja malo ukljucim u ovu temu iako ne gajim koze ali par aktuelnih informacija bih da podelim sa vama.Na ovoj zadnjoj ekskurziji sam pored ostalog saznao i koliko kostaju moderne stale za koze sa izmuzlistem i laktofrizom.Farme su bile od 120 do 280 koza sa podmlatkom i najstarija farma je bila 12 godina.Izgradnja svih farmi je finansirana iz kredita koji proizvodjaci vracaju od 10 do 20 godina s tim da pored toga imaju normalan zivot. u zavisnosti od broja koza stale su kostale od 130 000 do 320 000 evra.To znaci da kompletna infrastruktura(voda ,struja,silosi za hranu i sta vec jos treba) spada u tu cenu i da od prilike oko 800-1000 evra po grlu to kosta.Oni tamo imaju siguram plasman,ugovore sa mlekarama da mogu tako da rade ali samo je tako i moguce imati visok nivo proizvodnje a da pri tome coveku ne prodje vek dok napravi stalu i pocne sa proizvodnjom.Pozdravljam vas

Volintena
26-02-09, 04:48
Evo da se mozda i ja malo ukljucim u ovu temu iako ne gajim koze ali par aktuelnih informacija bih da podelim sa vama.Na ovoj zadnjoj ekskurziji sam pored ostalog saznao i koliko kostaju moderne stale za koze sa izmuzlistem i laktofrizom.Farme su bile od 120 do 280 koza sa podmlatkom i najstarija farma je bila 12 godina.Izgradnja svih farmi je finansirana iz kredita koji proizvodjaci vracaju od 10 do 20 godina s tim da pored toga imaju normalan zivot. u zavisnosti od broja koza stale su kostale od 130 000 do 320 000 evra.To znaci da kompletna infrastruktura(voda ,struja,silosi za hranu i sta vec jos treba) spada u tu cenu i da od prilike oko 800-1000 evra po grlu to kosta.Oni tamo imaju siguram plasman,ugovore sa mlekarama da mogu tako da rade ali samo je tako i moguce imati visok nivo proizvodnje a da pri tome coveku ne prodje vek dok napravi stalu i pocne sa proizvodnjom.Pozdravljam vas

A jel' bi moga' doć' do skica ili nacrta tih štala, pa da nam ih pokažeš, jer ponekad slika govori više od ri''či. ::namigivanje::

miljko
26-02-09, 17:37
slika ce biti sledece nedlje akd ih budem dobio.Ja sam sve vreme snimao i prevodio tako da nisam mogao i ka slika ali cu sledece nedelje doriti slike i okaciti.

lle de france
04-12-09, 20:20
http://docs.google.com/gview?a=v&pid=gmail&attid=0.1&thid=1255b06ac836c3f1&mt=application%
2Fpdf&url=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2F%3Fui%3D 2%26ik%3Debbf81ba2f%26view%3Datt%26th%3D1255b06ac8 36c3f1%26attid%3D0.1%26disp%3Dattd%26zw&sig=AHIEtbRgFLKhCKUBe_QbNIpecohx49iMDA

http://docs.google.com/gview?a=v&pid=gmail&attid=0.2&thid=1255b06ac836c3f1&mt=application%2Fpdf&url=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2F%3Fui%3D 2%26ik%3Debbf81ba2f%26view%3Datt%26th%3D1255b06ac8 36c3f1%26attid%3D0.2%26disp%3Dattd%26zw&sig=AHIEtbRXY-PaRoebNDkdbAz9mlACTLkgag

Volintena
21-12-09, 09:53
@ lle de france - ne znan kako je sa drugima, ali se meni ništa ne otvara osim 'uvodnog' teksta, a da pronađen slike koje si tija pokazat - ne znan put, pa bi te molija jednostavniji pristup slikama. Puno hvala!

@ svi - molija bih vas da kažete svoje mišljenje o ovakvoj ideji, a ujedno me zanimaju točne dimenzije koje bi tribale biti za muzilište, prostorije za sirište, sušaru sireva, uglavnom svih prostorija koje su potrebne za proizvodnju sireva: http://poljoprivredni-forum.com/stocarstvo/kozarstvo-tema1290/stranica135/

Tar
24-01-10, 16:51
Ako hoces kozama ozbiljno da se bavis to je jedna stvar. Onda si se vec odlucio za rasu i kapacitet farme. Od toga ti zavisi velicina (dimenzije) izmuzista, kapacitet laktofriza (ili vise njih), kapacitet sirarskog kotla i ostalog inventara u sirani a od svega toga i dimenzije sirane.
Postoje razliciti sistemi za automatsku muzu : oni najveci su rotacioni, pa onda liniski gde se na jednu stranu ulazi a na drugu izlazi, drugi gde se na istu ulazi i izlazi, ukoseni kao parket "riblja kost"........Ti pre svega treba da se odlucis za sistem a onda iz toga proizilaze dimenzije. Ako hoces opreznije da krenes onda napravis onakvu platformu za muzu kao sto je Brundalo napravio i kakve mozes u raznim varijantama da nadjes po netu. Napravis to samo sa 4 mesta i muzilicu za 4 koze i to je vec profi rad a nije mnogo skupo. Laktofriz mora da bude odvojen od stale. Moze i spojen ali posebna prostorija. Sirana sasvim druga prostorija ne samo zbog propisa vecv i zbog toga sto je drugojacija "radna temperatura"............
Prostorija za zrenje sira? Kakvog sira? Ili vise tipova sira?
Dan danas se u svakodnevnom govoru za tu prostoriju cuje rec "pecina". To ti odmah govori o cemu se radi. Povisena vlaznost i niska temperatura. To su drvene police lako pristupacne da mozes lako da pristupis sirevima radi nege: pranje ili struganje plesni i prevrtanje...eventualno dosoljavanje...drvo ne sme da bude farbano ili impregnirano. Od truljenja ga cuva so....Kapacitet "pecine" mora da bude minimum za tromesecnu proizvodnju a pozeljno je da bude osetno veci. Ta prostorija mora da mogucnost kontrole temperature izmedju 8-14°C sto odgovara vecini sireva (ne svim) i kontrolu relativne vlaznosti izmedju 65 i 85%( za vecinu, ne sve )......zatim tu je ventilacija u relaciji m³ svezeg vazduha u odnosu na kolicinu sira u jedinici vremena.....a ne sme da bude promaja...
Stare ukopane ili poluukopane magaze, podrumi mogu odlicnoda se prilagode za tu namenu. Pozeljno je da cela prostorija bude ukopana i da je ulazni deo okrenut na sever.
U svakom slucaju sve treba dobro isplanirati predvideti prosirenja....pa ako ih bude sve je spremno a ako ne nikom nista.
Sto se tice tvrdnji (sa drugog foruma) da je nemoguce baviti uzgojem koza i proizvodnjom sira ako hranu kupujes. To je glupost. U Srbiji moze. Moze i u Dalmaciji jer jeste da je hrana skuplja ali se i znatno bolje cene dobijaju za sir.
Ali nemoj ti da verujes ni meni ni onima sto kazu da ne moze. Samo postavi pitanje kako moze Vindija da otkupljuje koz.mleko i da pravi sir, a mleko placa vise nego kravlje. I to se Vindiji isplati. A svako dobar domaci sir mora da bude bar nesto skuplji od Vindijinog industrijskog!
I tu se vracamo na sustinu cele price o drzanju koza. Nije zarada od koza vec od sira. Ali moras da budes majstor tog zanata.

peto1
02-02-10, 19:32
SLOBODAN MARKOVIĆ (44) IZ JAGODINE GAJI DVADESETAK KOZA U GARAŽI NADOMAK CENTRA GRADA
Stočarska gerila!
http://i45.tinypic.com/2ni0dvt.jpg
JAGODINA - Slobodan Marković (44) iz Jagodine po profesiji je rudarski inženjer.
Ali, kako je usred ekonomske krize posao u struci teško naći, Slobodan je rešio da problem nezaposlenosti reši tako što će rupe u kućnom budžetu zakrpiti - gajenjem koza. Jedini je problem što Marković ne živi na selu, već na samo nekoliko stotina metara od centra Jagodine, pa je stado od dvadesetak kozica smestio u garaži.

- Kriza je pritegla, a od nečega se mora živeti! - priča Marković.
Kaže, posao mu zasad ide od ruke, bude i mleka... Jedino se, veli, plaši da mu na vrata ne zakuca komunalna inspekcija, ali i da se kogod od komšija iz okolnih solitera, ne pobuni.
- Ali, ne bi trebalo, jer komšiluk uglavnom i ne zna čime se bavim, jer se zimi miris koza i ne oseća previše - priča nezaposleni rudarski inženjer.
Ovaj pripadnik svojevrsne "stočarske gerile" posebno je ponosan na jarice koji su ove zime došli na svet u garaži.

Tar
12-03-10, 11:32
Jako zanimljiva analiza uslova i nacina drzanja mlecnih koza na farmi Amathea u Bacu.
Preporucujem da clanak u celini procitaju svi koji gaje ili hoce da gaje koze.
Ovde cu dati samo osnovne rezultate. Pri tome treba reci da su standardi na koje se istrazivaci pozivaju u nekim slucajevima i ispod danas vazecih u naprednom kozarstvu.
Na farmi se nalazilo (u momentu proucavanja) 300 koza. 200 alpina i 100 sanskih.
U proseku povrsina 2 objekta je zadovoljavajuca za dati broj koza ali raspored koza po grupama nije zadovoljavajuci pa neke nemaju dovoljno prostora sto nepovoljno utice na proizvodne rezultate.
Zapremina vazduha po grlu (m³/grlo) je zadovoljavajuca ali kvalitet vazduha zbog slabe(prirodne) ventilacije nije. U stali je povecana vlaznost dok nema podataka o koncentraciji amonijaka sto je podjednako vazno.
Povrsina prozora je takodje (jedva)zadovoljavajuca 15-20% ali je osvetljenost stale drasticno ispod normativa. Normativ je 40-60 lux-a a postignuto je u 1. objektu 8.4 a u drugom 25 lux-a. Razlog za ovo su previsoko podignuti prozori i losa higijena prozora.
Sto se temperature tice izmerena je prosecna temperatura od 12.5°C sto je u okviru optimuma ali pri spoljnoj temperaturi od 10.5°C. Nema podataka o temperaturama u stali pri niskim zimskim i visokim letnjim temperaturama.
“Na primer, kod izrazito niskih temperatura proizvodnja mleka obično iznosi 30% od količine koja je utvrđena kod optimalnih temperatura”
To znaci da ce koza koja pod optimalnom temperaturom daje 3 kg /dan pri niskim temperaturama(u objektu) dati 0.9 kg ! Slicno je i sa visokim letnjim temperaturama, pri cemu se u clanku navodi autor koji je proucavao pad mlecnosti kod alpina u tim uslovima a nije navedeno da sanska koza ima jos veci pad odnosno da je osetljivija na visoke temperature.
Pored nabrojanog autori konstatuju da koze nemaju stalan pristup vodi sto je jako vazno.
Takodje konstatuju da su pregrade izmedju boksova zadovoljavajuce ali fiksne pa u zimskom periodu sa porastom debljine stelje koze mogu da ih preskacu.

Izmerena mlecnost je u 1. laktaciji prosek 600 litara a u 3.laktaciji 800. Ako zanemarimo da je u jednom naucnom radu nedozvoljeno zaokruzivati mlecnost na stonine litara(kg) vec treba da se izrazi u stotinama grama ili mililitara. Ovako nam ostaje da zakljucujemo da je npr 751 litar zokruzen na 800 a 749 na 700 sto je krajnje proizvoljno.
Kvalitet mleka je dobar, 3.47 % masti i 3.06 % proteina.

Iz izlozenog lako je zakljuciti da bi iste te koze dale osetno bolji rezultat u boljim uslovima drzanja. Sudbina doticne farme nam govori da nije dovoljno nabaviti dobre koze.
http://scindeks-clanci.nb.rs/data/pdf/0354-1320/2007/0354-13200704135O.pdf

CAR
12-03-10, 14:10
Hrana i preventiva su sve a ostalo je dobro doslo ako se moze.Poznam ljude koji se muce kao i ja ali je nemoguce ostvariti adekvatan rezultat jer ako imas npr.100grla svako grlo pojede cca 1-2kg zitarice stokakve koliko kroz 2 mijeseca prije janjenja i 1 posle janjenja pojede.Malo se vatite matematike pa proracunajte a plus janjci.Ok gdje zitarice uspijevaju ali gdje ne sta onda i to malo sto imas to kokosi pojedu.Mnogi ce se smijati ali ovo je cinjenica.

Tar
12-03-10, 14:38
Care, ti koze vodis na pasu. Tvoje koze su dovoljno na svezem vazduhu i suncu i to je takodje deo preventive. Ovde je rec o intenzivnom, stalskom uzgoju. Zato su potrebe za kvadratima po grlu, kolicini svetla, temperaturi, ventilaciji jako vazne. Neoborivo je dokazana veza izmedju respiratornih smetnji, narocito upale pluca i procenta vlage a narocito koncentracije amonijaka u stali. Posebno stradaju jarici. Sto su koze mlecnije to su zahtevnije. Tako je i sa ostalim dom. zivotinjama. Kakvu negu npr mora da ima neki rasni engleski galoper. Svakodnevno timarenje, vrhuska hrana, setnja, trening, stala kao hotel i uporedi to sa negom ( :lol: ) koju ima neka ciganska raga?
Opet ako bi tu ragu pazio i mazio i najbolje hranio ona nikada ne bi postala galoper. Vrhunski rezultat mogu da daju samo pravilna nega i dobra genetika.
U vecem delu Srbije hrana je relativno jeftina i pristupacna pa se isplati vrhunska nega.

markodanube
16-09-10, 03:01
http://www.poljoprivrednaemisija.com/2010/08/savremena-farma-sa-preko-1000-koza/

Karalic
16-09-10, 11:18
http://www.poljoprivrednaemisija.com/2010/08/savremena-farma-sa-preko-1000-koza/

Odlican linc, Marko... Svaka cast ::svaka cast:: >:({

markodanube
16-09-10, 12:08
>:({ ima jos dobrih Doku snimaka na tom linku www.poljoprivrednaemisija.com

rudar
07-01-11, 11:19
Zdr luge,,
moze li neko da mi posalje skicu stale za150koza(treba da pravim novu pa neznam kako da usaglasim izmuziste,prostoriju za skladiranje mleka,prostoriju za skladiranje hrane,da bude f-cionalno,a da se putevi neukrstaju) Moja vizija je sa centralnim hranidbenim hodnikom sirine 3m a sa leve i desne strane prostorije za smestaj koza sirine 3m,sve to duzine 15m ( da pojasnim bavim se ekstenzivnim stocarstvom i moje koze su najmanje u stali - samo zimi a tada im treba manje prostora -iz iskustva?)a u gornjem delu hodnika bih smestio izmuziste sa prostorijom za skladiranje mleka ,hrane a da koze ne presecaju puteve mleka
Unapred hvala

Tar
07-01-11, 14:44
Prostora nikad dosta. 15 X 6 (3+3) = 80m². Za 150 koza to je 0.533m² po kozi! Tu ne možeš da držiš 150 komada ni slučajno. Po novim propisima ("zakon o dobrobiti životinja") svaki inspektor može i mora da ti zatvori "radnju". A i bez toga zakona takvo držanje stoke je surovo i nehumano. Ako su ti koze dobre treba da imaš cca 170% jarenje. I to treba smestiti.
Nikako ne bi smeo da ideš ispod 1.5m² po grlu.
Kako god bilo 3+3+3 je neracionalno jer ti 1/3 ide na pomoćni prostor(hodnik)
Prvo ne treba ti hodnik od 3m ako nećeš njime da voziš mikser i rasturač slame. Ako ćeš hranu da nosiš nekim kolicima hodnik može da bude osetno uži. Koliko uži? Ne bi trebalo kolica i ti da gazite po hrani. Znači računaš sa svake strane po 1/2m za hranu i .8-1m za prolaz. Taj metar što si uštedeo povećava boksove levo i desno po 1/2m.
Sada već imaš koristan prostor u odnosu na pomoćni 7:2 umesto 6:3 !! Moguće je hranu transportovati na drugi način pa hodnik može da bude mnogo manji.
Ako pravilno držiš koze onda one pre jutarnje muže moraju da jedu seno. Znači moraš računaš da sve istovremeno jedu. Ima raznih normativa koliko cm je potrebno po kozi da sve istovremeno budu na hrani.....Danasnji standard je 3m² po kozi računaš grla na muži a posebno držiš jarčeve, jarad i dviske.
Dalje uska i dugačka štala ima loš odnos spoljnih(hladnih) zidova i zapremine. Šira a kraća štala se bolje greje a bolje ugrejana štala je bolji utrošak hrane......
Ja stalno pokušavam da rešim taj problem ukrštanja i nije jednostavno.
Ovo je jedan dobar kanadski plan koji može da se prilagodi. Tu nema hodnika već su u pitanju hodnik-jasle.
http://www.cps.gov.on.ca/english/plans/E8000/8211/Q-8211P.pdf

rudar
07-01-11, 21:20
Zdr Tar ,
Nisi me dobro razumeo tj stala ima gabarite 9 x15 ,(18) ,hodnik nije celom duzinom stale vec 7-10 m da udge traktor i stovaris seno tj.iznad prostora gde borave koze visine 2,2 m se nalazi ostava za seno a moja razmisljanja su iz prakse (sadasnja stalami je 11x16 imam 105 grla a moze jos toliko)
pozz

Post je spojen: 1294431917________________________________________ _________
Do Tar:
Video sam objekat i mislim da je ok samo mi reci kojesu mere u pitanju?
pozz

Maestro
07-01-11, 22:01
Zdr Tar
Nisi me dobro ........................ je ok samo mi reci kojesu mere u pitanju?

Dobrodošli na Forum Ovčarstvo i kozarstvo, ali dajte prvo se predstavite ukratko (pogledajte kako to drugi rade). Kliknite na: http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0

>:({

Tar
07-01-11, 22:17
tamo gde stiji jedan zarez npr 1' tu je reč o stopi (1 stopa 30.5 cm)
a gde stoji npr 1" to je inč (1" = 2.54 cm) 12 inča jedna stopa.... ":":{

Što se štale tiče ako hoćeš ozbiljne rezultate onda radi ozbiljno. Na primer visina ti je mala. Mala visina nedovoljna kubatura vazduha, povećana vlažnost lošije zdravlje, manji prinos.....Prostor nije samo da ima mesta za kozu već je sa povećanjem prostora i prostirka znatno suvlja samim tim zdravija.
Da dodam još ovo. Držanje sena i slame na tavanu štale treba izbegavati. Naročito u tako prenaseljenoj štali. To seno vuče vlagu i miris na amonijak najverovatnije.

rudar
09-01-11, 11:21
Ja sam Branko,bavim se ekstenzivnom stocarskom proizvodnjim -kozji sir (beli i u maslinovom ulju)6 god. na jugu srbije

kordunas
06-03-11, 19:45
Pozdrav za sve ucesnike foruma koji mogu i zele da pomognu svoim iskustvom i znanjem ne samo meni no i mnogim drugim forumasima koi imaju slican problem kao ja.Ako nesta i pogresim nemojte mi zamjeriti nov sam na forumu javljam se prvi put. Da ne duzim ,ovako... Burske koze volim i planiram neku proizvodnju isth.Imam za sada nekih 20tak . Jarac je sa pedigreom cisti daleko preko100kg.Imam bogom date uslove bas za uzgoj koza tokom cjele godine osim razmljivo u toku jake zime i velikih snjegova.Pasnjaci pretezno brst za mnogo mnogo vise nego sto mi svi forumasi imamo .Mene muci prostirka - pod volim da su ciste zdrave zdrave i znte vec kakve .Radicu ove godine stalu jos neznam dali zidat ili nesto drveno.Ako to bude islo ,a mislim da hoce ja bi to prosirivao postepeno i na par stotina Plotkinja. Posto mi je prostirka problem ja sam se opredjelio za resetkasti pod, a ispod gnojnica. Kroviste daska nepropusna foija i crep.Poenta sve mog izlaganja je upravo gnojnica ispod njih koja ce biti nekih 070 cm visoka normalno od betona,po tom hrastove grede po gredama hrastove stafne 7-3 cm ,izmedju stafni 1-2 cm. Zivot odnosno mladost sam proveo na selu stoga mi nista u ovom nije strano,jest da sam prvu kozu vidio u Smederevskoj Palanci na odsluzenju JNA 1976g. Imam ih vec par godina mislim da znam mnogo o njima. Pmetan covjek uci dok je ziv i rado primi i saslusa svaku dobro namjerno upucenu sugestju,a tako i kritiku.Imam fakticki sve uslove ali mi fali vase podrske i misljenja. Znaci samo mesna koza proizvodnja jaradi normalno za daljnu rerodukciju i za razanj. Mene samo muci ta situacija u samoj stali -Gnojnica-kroviste - ventilacija -podovi-amonijak...One ce u sali biti po volji jer ce stala biti u 2 hk. ograde u farmer zicu 1.20m .Ograda vec postji i sad su one vec u njoj.Ograda je nova i cvrsta stog sluzi za noc i normalno za zastitu od sveg osim od nas samih, znate vec. Molio bi vase misljenje i savjet .Hvala...

baki73
25-03-12, 16:37
pozdrav kordunas
vidim da si odavno postavio pitanje o resetkastom podu ali koliko vidim bez odgovora.Ja sam isto to pitao na temi stalska oprema za ovce i koze ali niko ne odgovara na tu temu,pa se pitam dali je moguće da se niko u ovčarstvu i kozarstvu nije susreo sa rešetkastim podom ili barem čitao o tome.Dali si ti za ovo vreme izgradio štalu i dali si uradio rešetkasti pod????

made-in-matejevac
25-03-12, 17:33
Dobro došao Baki, što se tiče rešetkastog poda mislim da je kolega Bosnian pravio objekat sa takvim podom (pogledaj temu http://poljoinfo.com/showthread.php?487-Izgradnja-%C5%A1tale-za-ovce-i-koze-Sam-svoj-majstor ).

MIRKOPOZEGA
26-03-12, 21:39
Kolega KORDUNAS,kao sto rece Matejevac radio je Bosnian,ima i kod mene u Pozegi objekat za 100 ovaca sa resetkom,dubina jame je od 0.7 do 1,4 metra.Sirina lese 1,2m, letve/stafne(letva 120x7x4, razmak u gornjoj zoni 1,2 cm u donjoj 1,8-tj letve su na konus gornja strana 7cm a donja 6,4cm.medjutim ima jedan problem kada se podizu lese da se cisti(teske su i gubi se dosta vremena),valjalo bi da je ispod njih visina daleko veca od tih 0,7-1,4 metra tj da je bar 2,5 da se moze masinski cistiti(izbegavas pomeranje i lakse se cisti).nisam primetio da su ovce imale neke probleme sto se tice isparenja,i stajnjek je ekstra kvaliteta.Objekat je na sredini visok 3,5 metara sa dve strane po duzini prozori koji se mogu otvarati po potrebi,automatske pojilice i hranilice sa pokretnom resetkom/kombinovane.Ja sam licno vise pristalica zemljanog poda i duboke prostirke,ako nemas prostirku radi resetku ali dobro skiciraj objekat pre izgradnje,i naravno jagnjad po meni nikako na resetku bar do 25-30 kg.Jgnjad se na resetkama NIKADA NE IGRAJU kao na prostirci,mada je prakticno uvek je RELATIVNO suvo ne mora da se prostireLkl{{

---------- Poruka napisana 26-03-12 u 21:39 ---------- Prethodna poruka je 25-03-12 at 20:31 ----------

http://www.dodaj.rs/t/34/Xb/4zsdhK0Z/img0554.jpg (http://www.dodaj.rs/?34/Xb/4zsdhK0Z/img0554.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1S/G4/tiG3p3Z/img0555.jpg (http://www.dodaj.rs/?1S/G4/tiG3p3Z/img0555.jpg)http://www.dodaj.rs/t/2t/qU/1jio0wuF/img0556.jpg (http://www.dodaj.rs/?2t/qU/1jio0wuF/img0556.jpg)

malo resetkastog poda u ovcarniku

crni tekir
27-03-12, 08:49
@ baki 73. Kordunas se druze nije predstavio (kako to dolikuje) na ovom forumu,u profilu cak nema ni ime,prezime i mesto boravka te mu verovatno stoga niko nije odgovorio na ovo pitanje,a nije pazljivo ni pogledao postove na ovu temu~neki ljudi jednostavno ne vole da se ponavljaju.::namigivanje::>:({

baki73
29-03-12, 12:04
Crni ti si potpuno u pravu,vidim da ima dosta njih koji se nisu bas predstavili kako valja a mislim da i nemaju koze vec dele savete iz literature i sa neta,ima tu raznih proracuna kao da se radi o pravljenju atomske bombe a ne o kozama,jos me vise cudi sto ima ljudi koji ucestvuju na forumu a toliko blate kozarstvo da se covek stvarno zamisli sta da radi,da nije lako nije ali ni druge grane polj. nisu nista bolje.Da ne skrecem mnogo sa teme evo sredjujem farmu pa kad bude gotovo postavicu slike.

Stronac
27-07-13, 04:58
za koji dan mi treba doci arhitekta na imanje, pravi se stala za 300 koza..boksovi za koze, jarice, jarceve tako i ispusti, prostorija za laktofriz, izmuziste za 52 koze, kancelarija, skladiste, kupatilo..sve pod jednim krovom. Bice slike od plana kad se uradi, toliko za sad :)

salel
02-12-13, 17:44
Stronac, napreduje li ta štala tvoja? može neka slika, plan skica itd, pravio bi ja modernu štalu za 200 mliječnih koza, al treba mi pokoja ideja dobra :)

Stronac
02-12-13, 22:23
nista od stale jos uvijek...sad cu da objasnim situaciju:
trebalo je nas 10 farmera da napravimo nove stale, biznis plan i sve ostalo odradjeno, ali dva farmera iz susjednog mjesta nemogu da dobiju dozvolu od komsija da grade stale na njivama jer se nalaze u prigradskoj zoni, a kredit se odobrava samo po biznis planu tj za svih 10 objekata odjednom...uglavnom se to iskomplikovalo pa niko nista negradi{"{":{"{":

slavis
03-12-13, 11:20
birokratija

German hunting terrier | Jagdterrier