PDA

View Full Version : Jagnjeće pečenje - kvalitet i kvantitet zavisno od rase!!!

Advertisement

Advertisement

Advertisement

milanmozgovo
14-01-11, 21:34
ka pogleda covek jaganci stvarno lepo i sve ali je mana sto meso od ti i od domacih ovaca nije isto.ali domace jagnje nemoz da stigne kao to.imao sam priliku da probam domace je domace ali kad je za pare mora da radis sta je isplativije.kod men u selu to kupci ne kupuju mora se cuva ovo. ":":{ ":":{

majilovac
14-01-11, 22:20
ajd objasni kakve su razlike izmedju mesa ile de frace i domace?

milanmozgovo
15-01-11, 15:07
ove domace nekako je meso mekse i lakse kosti ima .a ovo teze kosti a lakse meso i nekako nije meko nego suvo.takokaze ovaj sto kupuje.

gilgames
15-01-11, 16:48
samo moze biti razlika u brdskom jagnjetu koje ide na ispasu svaki dan i kukuruz vidi nikad,i u jagnjetu koje jede svaki dan kukuruz i koje je na jaslama.. meni brdska jagnjad imaju malo jaci smek sto meni licno odgovara >:({

majilovac
15-01-11, 16:52
mislim da covek nema pojma,to ti je tako gada slepci komentarisu meso,kolega pokusaj nekad cistog ile de franca i uporedi pa ces shvatiti da ile de france i oveuvozne sorte imaju manje loja a vise mesa i da je ukusnije barem meni ove uvozne rase nego domace,kada ja trebam da potanjiru mesa trazim meso i nenadjem ga to su pojedine domace rase,meso je meso a ova ili ona samo sto je kolicina manja i loj u pitanju

Post je spojen: 1295106839________________________________________ _________
ovo je za kolegu milanmozgovo

gilgames
15-01-11, 16:56
ja msilim da bi tim kafedzijama najvise odgovaralo da jagnje ima samo meso da nema uopste kostiju i loja... a uporedjivati kvalitet mesa uporedo sa rasama to nema veze sa zivotom..... ovca je ovca i jagnje je jagnje... jedino moze radi ishrane biti razlika ,dali neko ima vise loja ili nema... >:D

entuzijasta
15-01-11, 17:12
lako im je da ne uzmu ovo ili ono jagnje kad mogu da biraju a videcemo kad ova cena jagnjadi zive vage i cena kukuruza i ostalih zitarica unisti stocni fond sta ce onda da se kolje, onda ce da odu kod Miskovica pa kupe uredjeno iz uvoza, sto nema ni D od domaceg ::lose::

pijandura
15-01-11, 17:19
Kolicina i kvalitet mesa zavise podjednako od rase i kvaliteta ishrane kao i od starosti zivotinje jer svaka starija zivotinja pa cak i jagnje koje nije dobro hranjeno 4meseca posle toga ce da nabaci vise loja nego sto ce da stvori mesa. Istina je da pramenka na losoj ishrani daje dobar kvalitet ali jako malo mesa .

sarbanac
15-01-11, 17:48
Razlika u jagnjećem pečeju kod il de fransa i domaćeg jagnjeta je veoma velika. Evo zašto. Domaće jagnje 3 meseca dvaderetak kg kad ga uredis ispečes dobijes 5kg pečenja dok odbiješ kosti i uvek zafali. Jagnje il de fransa 3 meseca 35 kg urediš ispečes minimum 13 kg pečenja. Sastane se jagnjeća brigada uzmu domaće jagnje lepo ukusno ali nema dovoljno a od jagnjetine il de fransa pretekne pa još i nedaj bože nekog zaboli stomak usled velike konzumacije u kombinaciji sa ladnim pivom. Dešava se i onda nije meso dobro. Šalim se naravno! Jagnjad odgajena u istim uslovima i na istoj hrani imaju isti ukus i miris pečenja.

milanmozgovo
15-01-11, 20:47
evo kod men jedan ima vinterberg pa mu slabo kupuju .a zasto gi secete repovi?

meeker
15-01-11, 20:56
@sarbanac
Trećina žive vage je pečenje jagnjeće.
>:({

Karalic
15-01-11, 21:50
Milanmozgovo pa gde si Ti ,Brate rodjeni? >:({

Post je spojen: 1295124687________________________________________ _________
Lingvinisticka legenda >:({ ::svaka cast::

milanmozgovo
15-01-11, 22:15
tu sam ja deste vi:lol:

majilovac
15-01-11, 22:17
meeker zavisi i od koje rase

meeker
15-01-11, 22:35
meeker zavisi i od koje rase

Zavisi i jel dovoljno pečeno ili ne. Ovo je orjentaciono, al 1/4 ili 25% je baš malo. >:({

sarbanac
15-01-11, 22:42
Meeker. Sve zavisi kakvo je jagnje. Može da se desi da uređeno bude trećina sve zavisi od kvaliteta jagnjeta. Mesnate rase ovaca daju daleko veće količine mesa a il de frans je jedan od najboljih. Ja poznajem lično samo dvoje ljudi sa ovog foruma ali možete videti da se svi odgajivači slazu da su tovne rase po kvalitetu mesa iznad kombinovanih ili mlečnih rasa. Ja godišnje koljem i pečem najmanje 30komada tako da dobro znam koliko se cega dobije kao i šta je kvalitet. Problem il de fransa je što nema sveže krvi ali vidim da je krenuo uvoz pa će za par godina ova rasa izbiti na sam vrh i biti jedna od najtraženijih u Srbiji.

Goran Ča
16-01-11, 02:24
Pozdrav svima,evo i Ja malo da se uključim u razgovor.Ille de France je jedina rasa koliko znam poznata po tome što joj je meso mramorirano(prožeto kaplicama loja),i zbog toga je veoma ukusno! Inače što se tiče ličnog iskustva,najlepše je sisanče koje je još i pomalo paslo,lepi se za prste,ma koja rasa da je u pitanju! 8)
Ljudi,osvestimo se, naša pramenka da je dobra uvozile bi je ostale zemlje radi poboljšanja kvaliteta svojih grla,ali na svu sreću nisu toliko opičeni da ih kvare!!!Treba je preparirati i staviti u muzej da nove generacije vide kako ovca ne treba da izgleda!
Upravo sam se vratio sa slave na kojoj je služeno pečenje od Ille de Franc-a,imaš brate svega i za žene i decu(bez loja) i za muškarce!Čovek nije mogao da veruje koliko je dobio pečenja od jagnjeta od 34kg,kamara mesa,i svi su se složili da do sada nije imao lepše i ukusnije pečenje!!

Maestro
16-01-11, 10:44
Pozdrav svima,evo i Ja malo da se uključim u razgovor.....................................svi su se složili da do sada nije imao lepše i ukusnije pečenje!!

Gorane,
izgleda da su te predhodni post-ovi prilično iritirali kada se, posle slave i dva sata poponoći, priključiš diskusiji i to sa prvim post-om na ovom Forumu, što je u svakom slučaju za pozdraviti !!!

Inače, potpuno se slažem sa tvojom konstatacijom
najlepše je sisanče koje je još i pomalo paslo,lepi se za prste,ma koja rasa da je u pitanju!

Pre svega, dobrodošao na Forum, i kao što je to red klikni na ovaj link: http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0 i predstavi se, da bi jednostavno kolege forumaši znali sa kim imaji čast do komuniciraju?!?!

Karalic
16-01-11, 10:53
Pozdrav svima,evo i Ja malo da se uključim u razgovor.Ille de France je jedina rasa koliko znam poznata po tome što joj je meso mramorirano(prožeto kaplicama loja),i zbog toga je veoma ukusno! Inače što se tiče ličnog iskustva,najlepše je sisanče koje je još i pomalo paslo,lepi se za prste,ma koja rasa da je u pitanju! 8)
Ljudi,osvestimo se, naša pramenka da je dobra uvozile bi je ostale zemlje radi poboljšanja kvaliteta svojih grla,ali na svu sreću nisu toliko opičeni da ih kvare!!!Treba je preparirati i staviti u muzej da nove generacije vide kako ovca ne treba da izgleda!
Upravo sam se vratio sa slave na kojoj je služeno pečenje od Ille de Franc-a,imaš brate svega i za žene i decu(bez loja) i za muškarce!Čovek nije mogao da veruje koliko je dobio pečenja od jagnjeta od 34kg,kamara mesa,i svi su se složili da do sada nije imao lepše i ukusnije pečenje!!

Slatko sam se nasmejao :lol: :lol: :lol:

Sancho
16-01-11, 16:39
:<<>Neko je davno rekao :O ukusima se ne raspravlja! Prije svega svako svoju robu hvali. Ako bi smo htjeli da neko mišljenje u ovoj raspravi možda pobijedi, a pri tom da bude i objektivno, onda nam treba jedan upitnik koji bi sadržavao više parametara.Prije nego što bi odgovorili na glavno pitanje, trebali bi dati odgovor i na slijedeća :
- Koju pasminu ovaca držite?
- Nabrojite koje ste sve vrste jagnjetine probali i koliko puta?
- od koje rase ovaca se u vašem kraju najviše jede jagnjetina i zašto?...itd.
Apsolutni pobjednik u BIH bila bila bi pramenka.javascript: >:({

Post je spojen: недеља, 16. јануар 2011. 09:41:44 CST_______________________________________________ __

majilovac
16-01-11, 16:44
ljudi probajte u cistoj tovnoj rasi jagnje na razanj od sarole,teksela ili safolka pa otvorimo i tu diskusiju mesa sa raznja,mogu reci da kodmene na razanj ide samo mlado tovno jagnje ili mesanjac sa tovnom rasom,mlogo dobro,kao piatren u svinjama

Post je spojen: 1295193164________________________________________ _________
kolega mislim da nisi u pravu jer kolliko dugo su tovne rase na balkanu u srbiji od 2006,to znaci daih malo ima,vecinom se kupuje za priplod barem kodnas tako da je malo ljudi probalo tu cistu rasu,teze je uporedjivati te rase jer ljudi drze svoje a skepticni da probaju drugo,u evropi se najcesce koriste tovne rase,

nicolai
16-01-11, 18:56
ljudi probajte u cistoj tovnoj rasi jagnje na razanj od sarole,teksela ili safolka pa otvorimo i tu diskusiju mesa sa raznja,mogu reci da kodmene na razanj ide samo mlado tovno jagnje ili mesanjac sa tovnom rasom,mlogo dobro,kao piatren u svinjama

Kolega ne spominji pietrena,pogotovo ne uporedjuj tovne rase ovaca sa njim,jer je to kontra reklama za iste,jer pietren ima mnogo mesa i to je sve,ali piatrenovo prase sa raznja je drvo drveno,nema ukusa ni u tragovima kao da jedes blato jer nema te intramuskularne masti,al kad ispeces prase landrasa recimo ili jos bolje mjesanca neke mangulice i landrasa tezine oko 20 kg ima da prste olizes. Al odoh u :){{

Kod ovaca je druga stvar naravno,za razanj je meni bitno da je jagnje mlado i debelo i naravno dobro peceno,i nemam prigovora,trazim samo ::vino:: ili hladno pivo sa mnogo pjene. >:({

majilovac
16-01-11, 19:38
slazem se,samo sam hteo reci da kod tovne rase imas kolicinski vise mesa a ukusa kao kod drugih rasa

gilgames
16-01-11, 22:33
npr. ja jos nisam cuo od nekoga da je rekao da je meso od romanovki lose sto se tice ukusa .. :D kazem nisam probao al sam cuo.. >:({

Tar
19-01-11, 18:44
Drugari brkate različite stvari
trgovački kvalitet, randman..... i ukus. To jedno sa drugim nema veze, kao što brojler nema veze sa domaćim piletom.

Kakve veze ima količina i najedanje sa ukusom.
Ne postoji ni jedna domaća životinja kod kojih su tovne rase ukusnije od starih, primitivnih rasa.
Meso buše je ukusnije od svih ovih komercijalnih rasa goveda koje se kod nas gaje.
Ko je probao dobro "okapljano" pečenje od mangulice zna šta je ukus. Jeste masnije ali je ukus neprevaziđen i nijedna od ovih bezmasnih svinja ne može da mu prismrdi.
Mozda vi ne pamtite ali sjeničko jagnje je imamo u Nemačkoj dvostruku cenu u odnosu na tovne rase. Verujem da sličan kvalitet(ukus) imaju i svrljisko i pirotsko jagnje. Verovatno i neke druge slične ovce sa Balkana.
Kada pogledate sajtove na kojima se nalaze sve poznatije svetske rase videćete da se pod kvalitetom podrazumeva pre svega trgovački kvalitet : brz prirast, dobra konverzija, mali procenat masnoće, meko meso, dobar randman, znači sve ekonomske kategorije a kada je ukus u pitanju onda je u Evropi bez premca Voskop (Ardense Voskop). To je jedina ovca u čijem opisu stoji "meso izuzetnog kvaliteta i ukusa". Jako je retka i poručuju je samo znalci.
Kod Ile de France ukus se i ne spominje kaže se samo kvalitetna!
http://www.sheep101.info/breedsW-Z.html#Voskop

majilovac
19-01-11, 19:36
kolega tar recimi ova stranica sto je u vasem tekstu ako si prostudirao dali je (vendeen ram)rasa sarole po naskim?

sarbanac
19-01-11, 19:47
Poštovani kolega Tar. Meso brojlera i domaćeg pileta nije za poređenje ali ako ste probali tovno belo pile odgajeno na dvorištu razlika je u veličini bataka. Industrijski tov jagnjadi veštačkim mlekom i kocentratom kao što je ovaj nemački o kome se govori je druga priča. Ostajem pri tvrdnji da kvalitet mesa jagnjadi zavisi isključivo d hrane i uslova držanja.
Dve rase isto hranjene i u istim uslovima razlika je minimalna ili je neće biti. Od mesa čistih tovnih rasa jeo sam šarolea ( kod Branka na pravljenju silaže) i mogu reći da je kvalitet vrhunski. Poznata priča o kafedziji koji je pekao švercovanu novozelandsku jagnjad kao sjeničku na oduševljenje svojih mušterija.

majilovac
19-01-11, 20:43
kolega tar,ako sam dobro protumacio pise da sarole(vandeen ram)voma kvlitetno jagnjece meso.sto bi se reklo da je to jedna od tovnih rasa koje ima u srbiji,molim da me ispravite ako sam pogresno protumacio

Tar
19-01-11, 22:48
Voskop (Ardense Voskop)

drugari, zašto vas mrzi da pogledate, dao sam link. Tvorci mesnih rasa sami pišu šta je "kvalitet" a šta je ukus.

Dakle, nije reč o tome da smo mi najbolji a oni......to su tvrdnje sa EU sajta.
Treba praviti razliku između toga šta je unosno i šta je ukusno. Pročitajte malo.
Svaka velika produkcija po pravilu dobija na isplativosti a gubi na ukusu. To se odnosi na piliće, na goveda, na paradajz pa se odnosi i na ovce. Zabluda je da je da će visokorodna nova kajsija dati isti kvalitet ploda kao stare vrste (i ukus i miris) ako je đubrimo kao one stare. E neće!
Odnosi se i na vino. Danas je isplativo i veći dobitak je ako se vino drži u inix-u ali ono što košta 100€ pa na više drži se u burićima! To je stvar principa, principijelno pravilo.
Nije mi namera da ljude ubeđujem da ne gaje ono što je unosno. Ali malo je tupavo verovati da je ono najunosnije i najbolje. Zar ne?
Što se hrane tiče evo ja predlažem da nekog Kineza hranimo čvarcima, projom kajmakom, i madim lukom i po vama dobićemo Srbina?
Malo morgen!

trgovački kvalitet i ukus nemaju veze i to je zakon!
Niko ne kaže da treba napustiti ono što je unosno.

лично
19-01-11, 23:32
VENDEN-Vendéen
http://www.ansi.okstate.edu/breeds/sheep/

SAROLE-Charollais
http://www.ansi.okstate.edu/breeds/sheep/charollais/index.htm

@majilovac Mislim da se radi o razlicitim rasama

pogledajte ovaj link
http://castlemilkmooritsociety.co.uk/products.aspx

-Twenty entire rams of each breed were slaughtered in November 1998 and appropriate parts of the carcasses were subjected to standard cooking and tasting regimes used in the laboratory. The results from the trials are given below.

-U novembru 1998 vrseno e testiranje ukusa SUBJEKTIVNA PROCENA zaklani su 20 zivotinja od svake od navedenih rasa, a meso(od istih telesnih regija) im je prigotveno u laboratoriji u istim jednakim uslovima za svaku rasu.

Tar
20-01-11, 11:15
Odlično, u navedenom testu se vidi da nema ni govora da su sve podjednako ukusne ako se istovetno hrane.
Velike su razlike u ukusu mesa od rase do rase.
Na primer:
Castlemilk Moorit meat is very lean with a fine grain texture.
Pure bred Castlemilks are slow maturing with high quality, superbly flavoured meat. The flavour is more gamey than one is accustomed to in conventional lamb.
i prevod:
Meso Kastlmilk Murit rase je bezmasno i vrlo fine strukture (kvalitet)
Čistokrvni Kastlmilk Murit polako sazreva(kasnostasna) sa visokim kvalitetom i super ukusnim mesom. Ukus je bliži divljači od convencionalnih jaganjaca(rasa).

Upravo tako. Polako sazreva (manje isplativa) ali visok kvalitet i super ukus!

Ovde se uopšte ne spominje Ardense Voskop jer je to jako retka rasa. Ne spominu se ni naše(ex Yu) primitivne rase ni Bugarske ni Rumuske....

Post je spojen: четвртак, 20. јануар 2011. 04:40:53 CST_______________________________________________ __

kolega tar,ako sam dobro protumacio pise da sarole(vandeen ram)voma kvlitetno jagnjece meso.sto bi se reklo da je to jedna od tovnih rasa koje ima u srbiji,molim da me ispravite ako sam pogresno protumacio

šarole kako ga mi izgovaramo piše se Charollais. U tekstu piše da se koristi kao "terminal sire"
, znači ovan se koristi za završno ukrštanje, to jest dobijanje jaganjaca za tržište(klanje) Osim toga piše da ima dobar kvalitet , nije masan i ima dobru mesnatost. Ukus se ne spominje na ovom mestu.
Vendéen je druga rasa. Njegovi jaganjci imaju odličan kvalitet trupla. Ništa ne piše za ukus.
Vandeen ram znači Vandeen ovan. Pored reči ram(ovan) za mužjake malih preživara se koristi reč sire pa tako i za ovna.
Možda i ova tema ima malo zbunjujući naziv jer uobičjeno je da kvantitet(mesnatost) jedna komponenta kvaliteta. sa aspekta odgajivač najznačjni faktori kvaliteta su konverzija i brzina prirasta. Sa aspekta potrošača to su ukus i mesnatost ili mesnatost pa ukus, zavisi od platežne sposobnosti. ::namigivanje::

preveo sam onaj odeljak o Šarole ovci to jest ovnu jer se koriste pre svega ovnovi. Tamo je u temi Šarole.

cigaja
21-01-11, 14:27
zasto neko ne isproba jednu stvar ,uzme pramenku ,witenbreg,cigaju i sarole. da jaganci budu isti naprimer 25kg istom hranom hranijeni i negde iste starosti,sve to da se nabije na razanj,pa da vidimo dali ima razlike i dal neko moze da razlikuje pecenije po ukusu ako nezna ko je sta pozz svima.svaki ciga svoga konija hvali.

majilovac
21-01-11, 14:38
kolega cigaja,letos smo na proslavi rodjendana klali tri razlicite rase,sarole,bergamo i nesto preslo preko ile de franca,na tanjiru ukus mesa isti barem meni i gostima,jaganci su bili od 30 35kg gde je sarole imao najvecu kolicinu mesa,po meni nem razlike u mesu pod istom hranom ali ima u kolicini i prirastu

sarbanac
21-01-11, 14:59
Davne 99te kupim jagnjad u rumi gajio na sisak. Nešto prodam kad su porasli a jednog cigaju za sebe. Ukus se ne razlikuje puno razlika je više u mesnatosti nema mesa na rebrima i kicmi malo meri uređen pa daje manje pečenja u odnosu na zivu uagu a ima i krupne kosti.

wolf sagash
10-02-11, 11:25
Pozdrav svima!Novi sam na forumu,a ova tema me je ponukala da se prijavim.Živim u Ljubinju,Hercegovina i bavim se ovčarstvom u skromnim razmjerama,ono lično za sebe..da znam šta jedem.
Porodična tradicija u ovčarstvu je vjerovatno viševjekovna i potomak sam stočara nomada koji su svakog ljeta iz dojnje Hercegovine izdizali blago na planinske katune Treskavice i Zelengore.Moj djed poslednji put na planini bio je ranih šesdesetih godina.Posle je zbog inustrijalizacije stado od više stotina grla redukovano na nekoliko desetina da bi osamdesetih i taj bijedni ostatak bio rasprodat.Ja sam posle rata kupio dvije ovce,naravno pramenke,doduše oplemenjene ali većim tipovima pramenke i formirao stado od desetak ovaca janjčara koje držim u štali i ograđenom imanju brdskog tipa.
Kvalitetom mesa sam izuzetno zadovoljan i sa vrlo malo subjektivnosti tvrdim da se radi o najkvalitetnijem mesu na našim prostorima.Ljubinjsko jagnje je na cijeni i u susjednoj Hrvatskoj na čijem tržištu završava većina našeg ovčijeg podmladka.Čuveni pečenjar iz Jablanice(gdje drug Tito srušio most),pokojni Gojko Jelačić posao vijeka u ugostiteljstvu razradio je upravo sa ljubinjskom jagnjadi.
Neznam kako je u Srbiji,ali ovdje je ovčarstvo jedina seljačka djelatnost koja je isplativa.U našoj opštini živi oko 3500 stanovnika a broj ovaca je oko 10 000 manje-više.Desetak ljudi posjeduje stada od po nekoliko stotina grla osatalo su mali uzgajivači (10-70)Oko prodaje nema nikakvih problema i trgovci te bukvalno vuku za rukave.Cijena za jagnje od 25-35 kg žive vage oko 3,3-3,5 eura po kilogramu .Tovljeni ovnovi ido oko 2,6 eura dok se ovce prodaju po cijeni 2,3 eura za kilogram.

crni tekir
10-02-11, 14:35
@ wolf sagash.Na tu cenu jagnjadi druze imas racuna da se vratis kompletno sa porodicom na planinu i da siris stado na bar 250~300 kom.Ovde kod mene u pecenjari max. cena za najkvalitetnije jagnje sisance je2,5e siljezad su 2,00e a ovce i ovnovi(naravno ako nisu za priplod)1,00e po kilogramu.To je naravno zalosno kada se uzme u obzir cena hrane (25 din.1kg kukuruza;28 din.1kg jecma ili zobi;41 din.1kg koncentrata;itd...Drago mi je da bar negde na prostoru bivse nam drzave stocarstvo ima smisla.Sto se tice kvaliteta,u to takodje ne sumnjam~pramenka sa malim primesama(oplemenjena) je zaista "slatka kao secer" u pecenju. :D >:({ >:D

Petrovo
10-02-11, 16:03
najsladja jagnjetina je od vlasicke pramenke za jagnjad od 30-40kg cijena je 300-325 dinara ili 3-3,3eura ali je meso super i u mom kraju se najvise cijeni :D >:({ ;D}

majilovac
10-02-11, 18:24
pitanje je jeli su ljudi probali nesto drugo,tvrdim da rasa neigra ulogu nego hrana a vi pricajte sta hocete

sarbanac
10-02-11, 18:35
Koliko kvalitet pečenja zavisi od kvaliteta jagnjeta još više zavisi i od umeća majstora koji ga peče. Jagnje čim se uredi treba ga odmah staviti da se peče dok se nije ohladilo. Ako se kolje danas a peče sutra kvalitet opada. Tekir to dobro zna pa nek nešto kaže o tome ako nije poslovna tajna.

Petrovo
10-02-11, 18:39
kod nas ovce ne jedu koncentrat vec jedu cijeli kukuruz a ono osnovno je pasa ili trava pogotovo livadska u to i ulazi i brs te zimi jadu kleku jelu ili smrcu i sjeno je od livadske trave
manja jagnjad jedu kukuruznu prekrupu jeste da ne dobivaju brzo kilazu ali je meso dosta kvalitetnije
i vise se cijene od ostalih a negdje su i skuplje >:({ :D ;D} >:({

Rale 83
10-02-11, 18:52
pitanje je jeli su ljudi probali nesto drugo,tvrdim da rasa neigra ulogu nego hrana a vi pricajte sta hocete

Decko sve igra ulogu , i objekat i klima i ishrana i rasa .
Samo se pitam gde si u mailovcu naso 2 rasna itrece sto je proslo pored il-defranc jagnjad :lol: :lol:
U 99% slucajeva su ti rasni vec melezi , da bi se hvalitetno ispeklo jagnje mora imati dovoljno loja u njemu da bi meso bilo socno i meko , i mora jagnje da bude i odredjene starosti ( sazrelo) zacini mnogo uticu na hvalitet pecenja i mogu mnogo da uticu na hvalitet pecenja .

Post je spojen: 1297360580________________________________________ _________
Ajmo da zakoljemo po jagnje , ja mog mesanca i ti tvog rasnog ( papiri su obavezni da me nebi slagao)
nataknemo na razanj pa pozovemo forumase da ocene koji je jagnje ukusnije .
A ja i ti stavimo po koju ::novac:: cisto da se ja nemucim djabe oko pecenja i zacina ::namigivanje::

Petrovo
10-02-11, 18:58
kod nas se jagnje pece po starom nacinu dobra vatra treba da se dobro razgori i da bude i zara a i vatre pred kraj kada samo zar ostane on se podvice pod jagnje a sto se zacina tice mi nista ne stavljamo samo ga usolimo izvana i iznutra >:({

Rale 83
10-02-11, 19:15
Vidis a mi to usavrsili , zacinjujemo jagnjetinu , pa napunimo utrobu bukovacom , 2 kisele jabuke, 2 crna luka 2 cena belog luka stno iseckanog ili prokuvamo djigerice i vratimo unutra i prelijemo sosom od belog vina sa biberom vegetom i solju-so ili upotrebimo zacin za rostilj i piletinu ::namigivanje::
Vatra moze zar biti sa strane ili od ispod , moze biti zatvorena pepelom ili otvorena uz stalno dodavanje cumura , moze od granja a moze i od vinoveloze .
Soljenje i usivanje je tek prica za sebe ::namigivanje::

majilovac
10-02-11, 19:21
joj ljudi svaka vam cast,kolega kobilje pa dobro majketi sta oces stime da kazes:lol:Ja moju tovnu rasu sam kupio tamo gde je su svi drugi isto kupovali a koliko sam ja upucen i kodvas u kobilju su melezi sa svim i svaci,nebitno kad god hoces mozemo tako,neka jednom drugom isplatimo vrednost jagnjeta

Petrovo
10-02-11, 19:24
to je vec izgubilo smisaojagnjetine sa raznja :D
mi samo gdje jagnje poreno stavimo 2 precage to je nadkoljenica
jos stavljamo sisove to su isjecene cigerice loj pluca nanizani na siljcice koji se zabodu u jagnje >:({ ;D} :D
za lozenje koristimo obicna drva a jagnje se pece u svom vlastitom soku

Rale 83
10-02-11, 19:32
joj ljudi svaka vam cast,kolega kobilje pa dobro majketi sta oces stime da kazes:lol:Ja moju tovnu rasu sam kupio tamo gde je su svi drugi isto kupovali a koliko sam ja upucen i kodvas u kobilju su melezi sa svim i svaci,nebitno kad god hoces mozemo tako,neka jednom drugom isplatimo vrednost jagnjeta

Ima jedan drzi cistog il-defrance iz hobija , ostalo je sve mesano cak i na vecini farmi a kamoli kod nas.
Barem cemo napraviti neko lepo druzenje forumasa u nasem kraju , moze i na obali dunava zbog atmonsfere i kupanja , pecanja , mozda se i neki alas pridruzi

majilovac
10-02-11, 19:32
pa ja mislio ukus mesa gde se samo posoli i na razanj,tako dobijas pravi ukus mesa a ne napunitifa sa svime i svacim jer tu gubi ukus mesa,to je recep na koji nacin mozes peci a svaki kraj ima svoj recept

Rale 83
10-02-11, 19:34
Mogu pasti i neki skembici u kazanu
Ne beri brigu , samo tovi jagnje

Petrovo
10-02-11, 19:36
sve je to uredu ali da se vratimo na rase i ishranu netreba ni to zaboraviti :D

majilovac
10-02-11, 19:41
kolega pitanje za tebe rale kada je zadnji put uvezen ile de france u srbiji sem miljka prosle godine,kodmene ima iz francuske ovan jer je ova rasa skoro uvezena pa tek cetri ipo godine je ovan,garantujem da imam cistu rasu,grla su premalo u srbiji da bi se moglo videti sve i svasta,sto kod vinterberga i ile de frace nebi se reklo,cast izuzecima

Rale 83
10-02-11, 19:47
Neznam , znam za 2 vitemberga u manastirici i 1 maticno stado vitemberga u sapinu al boluje od neke hronicne bolesti

majilovac
10-02-11, 19:56
u sapinu kod miljka je najsvezije i vinterberg i ile de frace,nebitno,nisi daleko krajem aprila dodji do mene da vidis kako grla izgledaju jer ce biti jaganjaca stara 2 meseca

crni tekir
10-02-11, 20:04
@Sarbanac.Kolega vidi se da posedujes dobro znanje o pecenju.Jagnje sto tazelie u furunu a prase~danas koljes sutra peces.Nema tajni,samo kvalitetno i pedantno~posao cveta.Kod jagnjeta obavezno preseci vratnu zilu i prebiti pikljeve(zadnje noge) da bi moglo prirodno da se skuplja,da ne puca na rebrima.Ako ga pecete u furuni~u zemljanoj przulji,jagnje nikada ne stavljati na razanj.Peceno je kada blago povucete prednji pikalj a on iskoci iz plecke.BITNO je(bez obzira na rasu) da je jagnje debelo ali ne mnogo lojnjivo~to se dobija hranom.Pa onda dobrog vina ili pive,mada ja ne manisem ni sljivovici i >:({ ::)

sarbanac
10-02-11, 20:10
Ja se kandidujem za predsednika žirija kao glavni degustator. Priznajem da neko bolje zna da može više al ne priznajem da neko voli kao ja mislim na jagnjetinu. Mi pečemo isključivo u hlebnoj furuni.

Petrovo
10-02-11, 20:15
:D vidim da su ko vas vise furune zastupljene dok je u mom kraju razanj glavni ;D} >:({
interesuje me da li vi ostavljate jagnjecu kozu kod nas je to dosta zastupljeno >:({

crni tekir
10-02-11, 20:20
Za tu priliku bi bilo dobro peci jare aline derati ga vec osuriti kao prase.Pa kad se ispece prelivati ga njegovim pretopom(vratiti mu ono sto je iz njega izaslo) dok sve ne upije.Pa onda na kockice(malo manje od kutije cigara a ona kozica lepi kao tutkal'.Stavis prst na parce pecenja a ono se zalepi za njega~slatko ko' secer. >:({

Rale 83
10-02-11, 20:21
Ja se kandidujem za predsednika žirija kao glavni degustator. Priznajem da neko bolje zna da može više al ne priznajem da neko voli kao ja mislim na jagnjetinu. Mi pečemo isključivo u hlebnoj furuni.

Ako zelis biti u ziriju moras doneti jedno narucje mladog belog luka , i balonce domaceg vina od ispod komine a danekisni mnogo , mi cemo to vec nekako oladiti u dunavu nekako ::namigivanje::

sarbanac
10-02-11, 20:24
Na ražanj pa u furunu okreće se pola sata polako da ne pregore. Jagnje 35 kg žive vage peče se oko 2 sata dok se ne pokaže koska na plećkama. Pojasni malo to sa kožom jer ja to prvi put čujem.

bato87
10-02-11, 20:28
Za tu priliku bi bilo dobro peci jare aline derati ga vec osuriti kao prase.Pa kad se ispece prelivati ga njegovim pretopom(vratiti mu ono sto je iz njega izaslo) dok sve ne upije.Pa onda na kockice(malo manje od kutije cigara a ona kozica lepi kao tutkal'.Stavis prst na parce pecenja a ono se zalepi za njega~slatko ko' secer. >:({
prvi put cujem za ovo, a kada jedes jel jedes i kozu ili je bacas? moram probat ovm da uradim, jeste da ce celo selo reci da sam lud posto to kod nas niko ne radi al ako kazes da je dobro moram probat

Petrovo
10-02-11, 20:30
kod nas se ne suri :D
ali pricali su mi da su jednom ovcu koja je bila iz Srbije osurenu pekli i da ima finu koricu ali meni je guljenje ipak bolje koliku vi jarad koljete

crni tekir
10-02-11, 20:41
Ma neka prica selo sta god hoce,kad probaju ima odma' da ucute(cuce se samo mljackanje) :lol:Suris ga isto kao prase i na ravno da se jede kozica.Jare inace ima dlaku~kao i prase a ne vunu.Pazljivo sa surenjem da ne preteras.KRENI SA BLAZOM VODOM(kao kad suris pietrena) pa posle jos malo dodas ali pored njega~ nikako direktno na kozu.Kada koljes trudi se da mu napravis sto manju rupu na vratu da bi mogao lepo da osuris i obrijes vrat(ako ostane koja dlacica).Glavu posle oderi i odseci~mnogo bolje iskoristenje je u corbi sa mladim prazilukom i graskom.Ako ti nekim slucajem ne uspe surenje~lako ga je oedrati.Probaj neces se pokajati. >:({ >:({ >:D

Post je spojen: 1297367202________________________________________ _________
Jare ne starije od 3 meseca,pa sad koliko god da je.Sto vece to bolje,mada sam imao prilike da jedem i od 12,5 kg zive vage.Zaklao i ispekao jedan drugar(stvarno grehota) ali ruku na srce~nista sladje nisam probao.

Petrovo
10-02-11, 20:55
cuo sam da u Srbiji kolju jarad te sto prestanu da sisu >:({
kod mene komsija ima koze prije nekoliko godina imao je kozu koja je ojarila 4 jaradi
inace cime hranite jarad jer tako mala se klju >:({

sarbanac
10-02-11, 20:56
Ja jagnjetinu mogu bez luka a luk bez jagnjetine nemogu. Kod nas se koristi sveže narendan ren zakišelje posoljen i razređen kiselom vodom. Kod mene nema vinograda na 50 kilometara tako da od vina nema ništa. Mogu se uključiti sa jednim melezom šarolea od 35 kg da praktično pokažem ono što sam govorio. Moj predlog za obračun je nedelja posle Đurđevdana a vi predložite lokaciju.

Rale 83
10-02-11, 21:02
Ja jagnjetinu mogu bez luka a luk bez jagnjetine nemogu. Kod nas se koristi sveže narendan ren zakišelje posoljen i razređen kiselom vodom. Kod mene nema vinograda na 50 kilometara tako da od vina nema ništa. Mogu se uključiti sa jednim melezom šarolea od 35 kg da praktično pokažem ono što sam govorio. Moj predlog za obračun je nedelja posle Đurđevdana a vi predložite lokaciju.

OOOpa ovo ce prerasti u takmicenje u peceja jagnjetine ;D} ;D} ;D} radujem se tome ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Post je spojen: 1297368212________________________________________ _________
E al ako peces ili dajes jagnje nemopzes biti u ziriju :<<> :<<>

Petrovo
10-02-11, 21:03
kod nas uz jagnjetinu ide luk i rakija sljivovica ,kruska , jabukovaca sta ima :D
interesujeme cime su hranjena vasa jagnjag za pecenje >:({

bato87
10-02-11, 21:06
e hvala moracu probati pa sta bog da uglavnom se nece baciti >:({

Rale 83
10-02-11, 21:11
Imamo temu za to al evo malo of kukuruzna prekrupa+jecmena prekrupa+tritikalova prekrupa+malo prekrupe stocnog graska + malo secera i malo soli + seno i naravno neizbezno dojenje

Petrovo
10-02-11, 21:12
cime hranite vasu jagnjad za pecenje :D

Post je spojen: 1297368824________________________________________ _________
dok vec prestanu da sisu :D >:({

crni tekir
10-02-11, 21:21
Jarad se kod nas odbijaju od sise sa 2 mes. starosti ali od 20 dana starosti pocinju da grickaju seno i prekrupu(kukuruz,jecam i zob)
+granula za jagnjad i jarad(pomalo).Kad napune 2 mes. ja drzim granulu + jecam i zob u zrnu(odnos~4:1 za granulu) non~stop pred njima.Sa takvom ishranom,pod uslovom da se ociste od parazita sa mesec dana starosti moraju da izadju na 25~30kg do treceg meseca(ako su umelezeni jos brze napreduju). >:({

Petrovo
10-02-11, 21:28
sta je sa paso travom brstom jeste da je to sporije ali meso ima kvalitet >:(prekrupa je uredu

Karalic
10-02-11, 21:38

Decko sve igra ulogu , i objekat i klima i ishrana i rasa .
Samo se pitam gde si u mailovcu naso 2 rasna itrece sto je proslo pored il-defranc jagnjad :lol: :lol:
U 99% slucajeva su ti rasni vec melezi , da bi se hvalitetno ispeklo jagnje mora imati dovoljno loja u njemu da bi meso bilo socno i meko , i mora jagnje da bude i odredjene starosti ( sazrelo) zacini mnogo uticu na hvalitet pecenja i mogu mnogo da uticu na hvalitet pecenja .

Post je spojen: 1297335380________________________________________ _________
Ajmo da zakoljemo po jagnje , ja mog mesanca i ti tvog rasnog ( papiri su obavezni da me nebi slagao)
nataknemo na razanj pa pozovemo forumase da ocene koji je jagnje ukusnije .
A ja i ti stavimo po koju ::novac:: cisto da se ja nemucim djabe oko pecenja i zacina ::namigivanje::

Rale, za sada Tvoje misljenje ima najvise sledbenika >:({ ::vino:: ::prica::

Rale 83
10-02-11, 21:46
@karalic
Takmicenje u pecenju jagnjetine + takmicenje jaganjaca + lepo druzenje forumasa na dunavu

sta je sa paso travom brstom jeste da je to sporije ali meso ima kvalitet >:(prekrupa je uredu

Jagnje koje pase travu oce da ima gorcinu i miris na travu

Post je spojen: 1297370962________________________________________ _________
I jos neko iz Srbobrana da dovede ovog
http://www.youtube.com/watch?v=GWv1n9X3Og4

Petrovo
10-02-11, 21:53
to uopste nije tacno jer je bolje a jagnje koje nije vidjelo livadu i travu nema neke svoje ukuse :D

sarbanac
10-02-11, 21:57
Konkretno? Lokacija? Dolazim? Nedolazim? Nešto se nejavljaju ovi sa vitembergom i cigajom gde su sjenički jaganci? Lepo druženje jagnjetina da se oceni da se vidi da ne mlatimo praznu slamu. Ja sam uvek za akciju.

crni tekir
10-02-11, 22:05
Kvalitetno planinsko seno da ali od zelene trave mlado jagnje moze da dobije samo proliv.Granula?? Sa dodatkom jecma i zobi u ZRNU~100% se ne gubi kvalitet ukusa vec naprotiv poboljsava.Prekrupa??Nemam nista ni protiv toga ali mnogo sporije i mnogo lojnjivije.To je samo moje misljenje,naravno o ukusima se ne raspravlja.Na primer,kod mene u kuci svi vole vise prasetinu od jagnjetine~za mene 1 vruc zaponjac vredi vise nego celo prase.Ako vec jedemo prase moji ukucani vole cistu krtinu(but)~ja najvise volim vrat i potrbusinu.To su ukusi...

Karalic
10-02-11, 22:15
Tako je Crni Tekiru...
A i ukusi su nam isti, kako od ukucana , tako i nasi :lol: Vise vole prasetinu nego jagnjetinu..A kad nema jagnjetine , jedem samo potrbusinu. >:({

crni tekir
10-02-11, 22:27
@Karalic.Druze kad si vec tu~razmnozio mi se onaj kefir.Sad imam puno posla za vikend(sastavilo se iTrifundan i neka dva veselja)pa da se cujemo ili na P.P.da se dogovorimo da ti to posaljem u ponedeljak ili utork busom za BG. >:({

Karalic
10-02-11, 22:28
Vazi se... >:({
Javljam Ti se na P.P.

wolf sagash
10-02-11, 22:33
@ wolf sagash.Na tu cenu jagnjadi druze imas racuna da se vratis kompletno sa porodicom na planinu i da siris stado na bar 250~300 kom.Ovde kod mene u pecenjari max. cena za najkvalitetnije jagnje sisance je2,5e siljezad su 2,00e a ovce i ovnovi(naravno ako nisu za priplod)1,00e po kilogramu.To je naravno zalosno kada se uzme u obzir cena hrane (25 din.1kg kukuruza;28 din.1kg jecma ili zobi;41 din.1kg koncentrata;itd...Drago mi je da bar negde na prostoru bivse nam drzave stocarstvo ima smisla.Sto se tice kvaliteta,u to takodje ne sumnjam~pramenka sa malim primesama(oplemenjena) je zaista "slatka kao secer" u pecenju. :D >:({ >:D
Nema šanse da se vratimo na stare katune,to je sada nacionalni park.Mislim da u mom kraju ovčarstvo izvlači blizina Dubrovnika i relativno,bar u lokalnim okvirima brendirana roba.Nema nekog ulaganja a i paša je dobra.Snijegova gotovo da i nema a od rata poboljšala se i produkcija,tako da se ovce češće blizne a oplemenjivanjem došlo se i do većih težina.Zanimljivo je da je ovdje uvriježene priča,neznam sa koliko osnova, da ukusu mesa najviše doprinosi endemična žbunasta biljka -zanovet.
Problem većeg razvoja ovčarstva po meni leži u uništenoj seoskoj infrastrukturi i jednostavno nedostatku volje kod ljudi da se bave tim poslom.
Nije lako,obnoviti zapuštena imanja a trebaju godine da se formira kvalitetno stado.

smedic
10-02-11, 22:46
Moram da izbegavam ovu temu u sirokom krugu jer mi se zeludac javlja dok opisujete procese pecenja... Izvinjavam se ako kvarim temu >:({

crni tekir
10-02-11, 23:06
Razumem druze,ista stvar kao ikod nas. Bice valjda nekad bolje~ne moze ni grad da primi izaposli sve. >:({ >:D

dejan.jablanica
12-02-11, 21:02
Drage kolege citam ove predhodne postove i jedino sta mogu da dodam to je;Imate poziv od mene da od kraja jula,kad isteram ovce u planinu napravimo jedno pravo druzenje uz degustaciju pecene jagnjetine{doduse virterbega}ali uz malo lepe prirode,domaceg vina i eventualno lova na prepelice procice i taj virterberg.Naravno to je stvar ukusa i manje,vise ne bitno ako se okupi ekipa pravih meraklija{provereno vise puta na licu mesta}Puno pozdrava i da znate da ja necu zaboraviti da sam vas pozvao na vama je samo da se odazovete.

bato87
12-02-11, 21:41
Jel mogu ja da povedem svoje bretone pa kada zavrsimo sa lovom prepelice da pored jagnjeta pravimo i kotlic od svezih prepelica, kazu da pravim dobar kotlic >:({

dejan.jablanica
13-02-11, 19:34
Brate moj,poziv stoji i apsolutno nema ogranicenja, ja sam to rekao ne da bi bilo receno,vec sto tako i mislim.Obzirom da zivimo u vremenu kada nam opsta ekonomska situacija namece mnogo nevolja,malo lepog druzenja sa pravim ljudima moze doneti dosta svezine u zivot,a mozda se napravi i neki dobar poslovni dil,nikad se ne zna......

Maestro
13-02-11, 22:17
Brate moj,poziv stoji i apsolutno nema ogranicenja, ja sam to rekao ne da bi bilo receno,vec sto tako i mislim.Obzirom da zivimo u vremenu kada nam opsta ekonomska situacija namece mnogo nevolja,malo lepog druzenja sa pravim ljudima moze doneti dosta svezine u zivot,a mozda se napravi i neki dobar poslovni dil,nikad se ne zna......

Smatram da delim mišljenje i ostalih kolega sa Teme Ovčarstvo i kozarstvo, ali domaćinski je red da se zahvalimo na ovako ljubaznom pozivu ::svaka cast:: i niukom slučaju poziv ne smemo da ga odbijemo :<<>, 8), već naprotiv da se organizujemo i napravimo druženje, uz obaveznu " diskusiju i praktično utvrdjivanje činjenica oko kvaliteta pečenja od raznih sorti jagnjića"?! :lol:

Jedino da avgust ne bude suviše topao?!?!

Karalic
13-02-11, 22:42
Dejane , meni avgust nije problem... Eto mene, sneg gazim i dolazim >:({

sarbanac
13-02-11, 22:51
Maestro kao ovlašćeno lice treba da preuzme obavezu oko organizacije. Ja potvrđujem raniji post. Dolazim ako budem živ i zdrav u pratnji jednog meleza od 35kg šarole pramenka.

Matkee
14-02-11, 01:08
U subotu smo sredili jagnje oko 45 kg žive vage i odneli na pečenje, rasa je cigaja, danas je svečana proba ! A i red je što se kaže slavi se slava kod ujaka ! :D

crni tekir
14-02-11, 08:29
Svim kolegama koji slave:"Srecna slava!" a kazu da je danas i dan zaljubljenih,pa onda svim zaljubljeniocima u stocarstvo(ovcarstvo,kozarstvo i svinjarstvo~srecan dan zaljubljenih! :lol:

dejan.jablanica
14-02-11, 20:35
Drage kolege forumasi,ako malo pokazemo dobre volje i energije nece nam smetati ni topao avgust(nadmorska visina preko 700 metara)a ima ladne vode ili ako neko "voli" ladnog piva,a sto se tice kvaliteta pecenja obzirom da sam ja svirac i uslovom toga prakticno nema kraja na ovim nasim prostorima gde nisam probao jagnjetinu smatram da su tu nijanse u pitanju od sorte do sorte.U svakom slucaju dace bog da budemo zivi i zdravi i da o svemu tome lagano jedan dugi avgustovski vikend kod mene u kolibi potrosimo lepog vremena,lepih reci,pecenja i poneko pivo pa neka pobedi najbolji,ako ga bude bilo,a naravno ima tu svakako mesta i za malo lovackih prica.Puno vas pozdravljam i da nam se ovi planovi ostvare!

Post je spojen: 1297687057________________________________________ _________

Matkee
14-02-11, 22:22
Fenomenalno jagnjeće pečenje :D, malo slanije, ali kisela je odradila svoje, sada pod jorgan i do ujutru me nema ! :lol:

rajko gmilanovac
15-02-11, 16:58
Jeli Dejo (@dejan jablanica) jel ovaj poziv vazi i za nas zemljake valjalo bi i mi malo da omastimo brke pa neka je pecenje i od W "istrpecemo" nekako >:({

dejan.jablanica
15-02-11, 20:11
Pa naravno da stoji poziv i za zemljake Rale nisi valjda sumnjao.

Maestro
06-03-11, 09:43
S obzirom da diskusija otišla :){{ (kako pravilno odrati jagnje - sa naduvavanjem) svi post-ovi, posle predhodnog prebačeni u adekvatnu Temu: http://poljoinfo.com/index.php?topic=16897.0

MEDOLINA
13-07-11, 12:34
http://i55.tinypic.com/287q9a1.jpghttp://i54.tinypic.com/119w3tt.jpg
Romanovsko janje na ražnju, pravi pikant!!!!!

minutauro
23-10-11, 19:53
u roku od 15ak dana sam jeo pecenje W pa posle Romanovu i mogu vam reci da nema nikakve razlike u ukusu mesa ... Lkl{{ na istim jaslama su bili i jedno i drugo tako da te price od sorte do sorte nemaju veze... ime veze samo ko ga pece da ne ostavi ne slano i krvavo.. >:({

romanof
03-11-11, 11:06
Jedno romanovsko jagnje je platilo glavom za slavu Sv. Luka i opet me, po ko zna koji put, uverilo da je meso romanovske pravi delikates!!!

majilovac
03-11-11, 21:56
mora da nema boljeg,cudime da ga neprodaju u klanicama?

SAMA
03-11-11, 22:00
Jedno romanovsko jagnje je platilo glavom za slavu Sv. Luka i opet me, po ko zna koji put, uverilo da je meso romanovske pravi delikates!!!
Samo jadno to nije saznalo.Verujem da bi bilo srecno sto zrtva nije uzalud.:lol:>:({

crni tekir
04-11-11, 19:30
Izbor rase nije toliko bitan koliko ishrana.Planinske trave su izuzetno "nabojite",tj. dosta su oskudne sa listom a bogate sa kla'som i semenjem koje je dosta hranljivije od zita i daje poseban kvalitet mesa.Tako sam pre neki dan klao ovna mesanac w~sjenicka,kupljen u selu Zaovine.Tezio je oko 100 kg.Na rebrima je bilo za "tri prsta mesa",prosaran ali ne lojnjiv~jednom recju ekstra!Vlasnik se kune da ovan nije znao sta je zito,te da je se hranio iskljucivo na pasi i senom.>:({

milosica
04-11-11, 23:31
ja mislim da je definitivno problem u onima sto jedu po mom ukusu najbolja je vruca jagnjetina a rasa nije opste toliko bitna i to onako u sumi da se jede rukama bez puno finoce

lle de france
07-11-11, 11:13
evo mamo ile de franc ovnic oko 50kg
http://i40.tinypic.com/eqs0sz.jpg
http://i41.tinypic.com/259hpqr.jpg
http://i39.tinypic.com/29atk40.jpg
::vino::

slavis
07-11-11, 12:33
najbolja kombinacija

crni tekir
07-11-11, 13:23
Ekstra! Ovo dvoje sto je na raznju moze da nahrani 80 ljudi,bez predjela,corbe itd..~samo dobra salata i domaci hleb >:({>:({

SAMA
07-11-11, 13:28
Ekstra! Ovo dvoje sto je na raznju moze da nahrani 80 ljudi,bez predjela,corbe itd..~samo dobra salata i domaci hleb >:({>:({
Svaka cast salati,al meni bitnija rakija.Lkl{{Valja se za zdravlje i dobrobit domacina.>:({Za pecenje svaka cast,a vala i za kolicinu.:lol:

crni tekir
07-11-11, 13:31
Radza se podrazumeva,mada ja ni dobrom vinu ne manisem :lol: >:({

SAMA
07-11-11, 13:48
A da vino.To kad se skine sa raznja.:lol:

Petrovo
07-11-11, 14:40
odlicna kombinacija samo naprijed i da se zalije
jagnje je malo lojavije i vidm da ispod je samo zar ima li kod vas igdje vatre pored pecenja je kod nas vatra je pored raznja a zar ispod se podvlaci naravno drugaciji sistem>:({

lle de france
07-11-11, 16:44
vecinom se ovako pece jedino kad su veci bravovi za slave onda se lozi sa strane vatra i pece se tako to se radilo tako pre dvadeset godina dok se narod voleo sad mrze jedni druge i ocinju da se odrodzavaju jel se nose po pune kese na slave ko nema da kupi nece da ide nazalost je tako.

SAMA
07-11-11, 17:25
Moze da se lozi kod butova i plecki.Tu je deblje i plamen se siri i pece sve ostalo.Poprilicno se ustedi na ogrevu.

Marina
08-11-11, 17:14
Simpatična ova tema! Lijepa konbinacija pečenja!
evo i mog priloga ovoj temi

---------- Poruka napisana u 18:44 ---------- Prethodna poruka je at 18:42 ----------

http://img17.imageshack.us/img17/6659/img3176n.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/img3176n.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

---------- Poruka napisana u 18:47 ---------- Prethodna poruka je at 18:44 ----------

janje romanovska..očišćeno imalo je 12 kg..
uzgajam ovčice ali ih ne jedem...bolji mi je odojak ...
lijepi pozdrav svima forumašima

---------- Poruka napisana u 19:14 ---------- Prethodna poruka je at 18:47 ----------

svi su jako hvalili meso romanovskog janjeta...neki čak rekli da bolju janjetinu nisu nikad jeli...Eto...romanovska dobila odlične komentare od mojih gostiju!!

Petrovo
08-11-11, 17:49
nemoj te se ljutiti znam da je meso romanova super bez velikog loja i mekano al pramenka je pramenka>:({

vojvođanin
08-11-11, 17:54
nemoj te se ljutiti znam da je meso romanova super bez velikog loja i mekano al pramenka je pramenka>:({

Dobar borac...front ne bira!!!

Marina
08-11-11, 17:54
kaj bi se ljutila..moje iskustvo sa janjetinom ravno je nuli..ali gosti su to izjavili..ne ja, pa ako je njima odlična drago mi je

Petrovo
08-11-11, 17:58
marina jedan mala izostavka kod na se radi i dosta je lakse da se prednje noge odjeku a na supljini na stomaku naprave 2 rupe sa obadvije strane
nije bitno da li sa desne ili lijeve se kroz te rupe provuce koza druge strane stomaka na kojoj su isto tako rupe te se kroz njih provuku prednje noge na sredi malo zarezane
to se kod nas zove precaga i dosta je lakse neko da se veze zica oko pasa

---------- Poruka napisana u 17:58 ---------- Prethodna poruka je at 17:56 ----------

i kod nas se govori da u tom mesu ima sastojak afrodizjaka sto nije na odmet za striju poplulaciju :lol:naravno netreba se time zanositi

MEDOLINA
08-11-11, 18:31
Na petoj stranici se kod mene to sa prednjim nogama vidi!:'({

Marina
08-11-11, 19:13
hvala! pokaazala sam suprugu..sviđa mu se tako napravljeno!

crni tekir
09-11-11, 20:16
To sto kolega Petrovo rece,kod nas se zove "zaponjcenje",tj. prednje noge se kod nas zovu zaponjci.Njima se zatvara jagnje da bi ostalo socnije,da se ne bi mnogo ocedjivalo,pored toga obavezno preseci vratnu zilu da bi se prirodno skupljalo usled pecenja.Takodje cevaste kosti tj. zadnje noge prebiti jer ce se tako popustiti tetive koje su povezane sa vratnom zilom i jagnje nece pucati na rebrima.>:({>:({

Petrovo
10-11-11, 14:27
tekir isto i kod nas zila na vratu se presjece jer ako ostane cijela slicna je gumi a noge mi pred kraj sijecemo da bi se bolje unutra ispeklo>:({

majilovac
11-11-11, 22:23
http://i43.tinypic.com/8zqq39.jpg posto je sezona klanja pa evo jednog sarolea ociscenog,inace je ovnic imao 53 kg zive vage,vece je slavje ali ce zavrsiti posao,sa raznja nemam slika zaboravili

entuzijasta
11-11-11, 22:51
Kolega da to nije onaj sa vilicom Lkl{{
Cime je hranjen i koliko je star, vidim da je dobar, debeo?

majilovac
12-11-11, 10:30
nije taj,ovaj je odrastao sa ovcama jer je medju jagnje,ojagnjen u maju,nazalost zaljucen jako rano sa nekih 23kg da bih pustili njegovu majku na parenje i stigla tu grupu ovaca koja se jagnjila ranije,jeo je lucerku,trava,kukuruz i silazu je poceo dobijati zadnjih mesec dana,nista posebno kolega,

Petrovo
12-11-11, 13:54
u majilovac ko slon je odlican za slavlja jos samo rakije i udri>:({

milan 87
15-11-11, 12:34
ja sam danas prodao jednom gazdi za kafanu siljega od 36 kg .i ja ga pitam sta je bolje dal domace jagnje il ove druge sto sad ima .on kaze, domace je bolje .zato jer ono ima manju tezinu i velicinu kosti od ovi drugi tako je on meni rekao.

CAR
15-11-11, 19:03
ma jb.ti njima mater sit sam takvih gluposti a da mu das dzabe onda bi falio ovog drugog.jagnje je svako dobro ako je mlado i debelo naravno pod uslovom da se ne hrani kao svinja kao sto pojedinci hrane jer ipak je to prezivac.

Petrovo
15-11-11, 19:24
siljeg od 36 kg kakva je to rasa

milan 87
15-11-11, 21:21
to se kod nas zove jagnje 30 do oko 45 kg .to je domaca ovca slikacu pa cu je postaviti.bas kad vi prodajete za kafanu pitajte da vidite sta vama reci.ja nisam jos imao prilike da jedem i da vidim velicinu i tezinu kostiju takvih novih sorti.

Petrovo
15-11-11, 21:28
meso ima razlika ali i ishrana ima vaznu ulogu

Kurkela
15-11-11, 21:34
Meso od domaceg jagnjeta (ne witemberg, sarole, ill de f,,,) ima bolji ukus.
Ko neveruje neka se obrati iskusnijim kafedzijama ili ljudima koji cesce konzumiraju istu. Lkl{{

slavis
16-11-11, 09:54
iskusne kafedzije su trgovci , nisu kvalitativci

sarbanac
16-11-11, 14:55
Meso od domaceg jagnjeta (ne witemberg, sarole, ill de f,,,) ima bolji ukus.
Ko neveruje neka se obrati iskusnijim kafedzijama ili ljudima koji cesce konzumiraju istu. Lkl{{ nebi se složio. Za vikend sam dao 3kom izmerili 155 kg uzeo čovek za veselje. Dugogodišnji kafedzija koji mu je to organizovao je izjavio da kvalitetniju jagnjad nije video. Inače radi se o melezima šarole ovnova i domaćih ovaca. Inače po kvalitetu svrstavati virtemberga i šarolea nema smisla. Virtemberg nije tovna rasa dok je šarole if texel selekcionisan na mesnatost i kvalitet mesa.

Kurkela
16-11-11, 15:10
Govorim o ukusu pecenja.
A, verujte da ima razlike.
Kao sto ima razlike izmedju planinskog i ravnicarskog jagnjeta.

petre
16-11-11, 15:17
Veca razlika je izmedju planinskog i ravnicarskog jagnjeta nego izmedju rasa.
Ali kakav je to vepar koji bira splacine.
Vaznije je nacin i kvalitet (majstoluk) pecenja

dejan26
16-11-11, 15:36
Meni su to stalno govorili,kad kupe jagnje kako za klanje tako i za priplod.Virtemberg u danasnje vreme,sa tezinom ovnova od 150-180kg,ovca 90- 120kg,jagnjad sa prirastom u rasponu od 350 do 700g/dan,nije tovna rasa,ma sta mi rece?Mada,voditi se logikom da 100puta ponovljenja neistina,postaje istina,nije losa stvar!

---------- Poruka napisana u 15:36 ---------- Prethodna poruka je at 15:33 ----------

A na kvalitet pecenja najvise uticaja ima ishrana 90%,,i ne treba dovoditi u zabludu neuke ljude.

Petrovo
16-11-11, 16:01
nemojte vise pljuvat po w znam da je mozda pramenka u neku ruku ukusnija ali nema smisla pricati kako w nije tovan nije mesnat i ostale gluposti w je odlicna rasa jer w ima mesa koliko hoces brzo napreduje i jede sve zivo

ljusha
16-11-11, 17:03
Meni sve lepo,samo da je mlado i oko 35-36 kg.

dejan26
16-11-11, 17:43
Könkretno ovde se radi o manipulaciji naivnih,jer kvalitet jagnjeceg mesa 80%zavisi od ishrane,jagnje koje je paslo lepu travu,jelo lepo livadsko seno i lucerku i kvalitetnu zrnastu hranu koja ima i dodatka sacmi(soja,sunc) ima odlicno meso,od ishrane samo kukuruzom i hranivima sa manjkom proteina imamo premasnu jagnjad,koja isto nisu ukusna,a prirast i donekle struktura loja u misicima zavisi od rase.

---------- Poruka napisana u 17:43 ---------- Prethodna poruka je at 17:40 ----------

Hvaliti jednu rasu tako sto ce se druga da budem grub könstantno neargumentovano bezosnovano 'pljuvati' je krajnje neozbiljno,i kad je W,tako los,nije tovna rasa,sto stalno porediti tovne rase sa W?Pa zato sto je kod nas W reper,za dobar prirast,dobrt mesnatost...itd,itd!

crni tekir
16-11-11, 17:55
Razlike izmedju brdskih i ostalihjagnjadi i te kako postoje,hrana moze dosta toga da nadomesti nego kod nas nikada nije bilo niti ce biti nekog reda i pravila pa zato i propadamo iz generacije u generaciju. Wirtenberg je najisplativija ovca i bez premca u MESNOJ INDUSTRIJI (tu nikako ne podrazumevam pecenjare i pecenje). Znaci!kobasice,suseno i kao dodatak drugim vrstama mesa u proizvodnji suvomesnatih proizvoda.Nemojte da mesamo babe i zabe~wirtemberga i pramenku! Ja godisnje zakoljem i ispecem jagnjadi koliko neki ne vide za ceo zivot~svako jagnje je dobro u pecenju ako je iole pristojno uhranjeno ali BRDSKE~PLANINSKE PRAMENKE I MESANCI ISTIH SU DELIKATES i roba za klasu bolja i trazenija od ostalih.Kada je cena jagnjadi bila 160~180 din maksimalno jagnjad sa Tare i okolnih sela su isla koliko su i sada po 2,5e i uvek su imala svoje musterije.Ako hocete da pravite kobasice ili susite stelju~logicno je da trazite W;IDF;SHARLOE itd...rase koje za 3~4 meseca dostizu kilazu koju pecenjarske ovce ne dostignu za zivota.Znaci sve ima svoje vrednosti i kvalitete samo ih treba prepoznati i pravilno iskoristiti.Normalno je da cete prodati pecenjari,kafani ili kome vec jagnjad koju imate,bilo to W;pramenka;IDF itd.. ali ako to namenski radite sa nekom velikom pecenjarom,mesnom industrijom ili bilo kojim sigurnim otkupljivacem,logicno je da cete se povinovati njegovoj potraznji,tj.rasi koja je trazena i ima svoj prepoznatljiv kvalitet u toj potraznji.>:({

sarbanac
16-11-11, 23:23
Koliko ja znam virt je tip ovce kombinovanih osobina za meso i vunu. Nastala u Nemačkoj meleženjem domaćih sorti i španskih merino ovnova. Posle dugogodišnje selekcije od preko 100god dobijena je tipična rasa za meso i vunu. To su osnovni podaci koje zna svaki srednjoškolac polj škole. Crni Tekir je dao dobro objašnjenje da je ova rasa namenjena mesnoj industriji. Ko je od vas kupio u prodavnici neku prerađevinu od ovčijeg mesa. Kod nas se traži isključivo roba za ražanj. Ovce mesnatog tipa i njihovi melezi su u prednosti po kvalitetu u odnosu na virtemberg rasu.

bato87
16-11-11, 23:37
A koja je razlika izmedju meleza pramenke i neke tovne rase i jagnjeta virtemberga? Ako ste citali taj udzbenik za srednjoskolce poljoprivredne skole takodje ste mogli da procitate da je IDF kombinovana rasa. Sta sad? Tako udzbenik kaze. I jos nesto pa i te tovne rase su namenjene za idustriju, ja ne znam da se na zapadu nesto puno vrte jaganjci na raznju obicno se kupuje kilo-dva u marketima?

sarbanac
17-11-11, 00:28
Bato šta da ti kazem. Ja sam sve to proverio u praksi. Jednog dana kad se sam uveriš videćeš. Melezim šaroleom skoro 5god a od sledeće ću probati i sa texelom. Ako bude dao bolje rezultate radićemo sa njim. Nema superiorne rase a virt to svakako nije. Kad postaviš uporedo tovnu rasu ili meleza sa jagnjetom virt i najveći laik reći će ti šta je bolje. Ove tovne rase su se skoro pojavile i ljudi koji nisu to videli ili probali sa nevericom gledaju dali je sve to istina što se priča.

CAR
17-11-11, 07:11
Ja znam da moji janjci 95%su zastupljeni na pasi oni 5% je dohrana losijima.Ovako u mome slucaju jagnje mjesano izmenju Pramenke i Safolka je solidno janje ali ako se svojom fizionomijom baci na safolka onda ja ga za sebe nekoljem i ako je samo sa ciste pase.Meni se licno ne svidja jer nema loja a mesa ima brdo znaci suho.Kad se to isto jagnje prihrani i dobije loja nema mu zamijerke.Kod pramenke je isti slucaj.Davno sam pisao da sam jednom jeo jagnje u ravnicarskom kraju i nisam ga mogao jesti osijeti se na neku kiselost sto opet neznaci da su svi janjci takvi.Mislim da i stavr ukusa nosi velik dio "bodova".

slavis
17-11-11, 07:13
aju svi za ub

CAR
17-11-11, 07:42
hocemo li se vredjati?

sarbanac
17-11-11, 07:47
aju svi za ub Dobro došli! Već sam jedno rekao ponoviću. Ko god sumnja nek izdvoji par lošijih ovaca i svog stada i kad budu spremne za parenje nek ih dotera kod mene da pripustimo šarolea. Kad dobije jaganjce sve će mu biti jasno. Guča i nije tako daleko 2sata ibarskom i tu si!

dejan26
17-11-11, 08:28
Ja sam ubedjen da je Sarbanac pravog W video samo na slici,a da je on imao u svom stadu 'plagijata' koji se nije pokazao,zato ga molim da okaci fotku tog W sto je ga je probao u svom stadu i natera me da promenim misljenje!!

---------- Poruka napisana u 08:10 ---------- Prethodna poruka je at 08:08 ----------

Kako to da se u Kozuaru moj Virt pokazao fantasticno,3 ovna covek kupio od mene,a u Sarbanama ne valja?

---------- Poruka napisana u 08:28 ---------- Prethodna poruka je at 08:10 ----------

A sto se tice tih ucbenika koje navodis,u svim tim knjigama Sarolea nema ni u fus noti,pa jel' to znaci da ta rasa nije zasluzila da se pojavi u knjigama za obrazovanje mladih strucnjaka??

sarbanac
17-11-11, 08:38
Ja sam ubedjen da je Sarbanac pravog W video samo na slici,a da je on imao u svom stadu 'plagijata' koji se nije pokazao,zato ga molim da okaci fotku tog W sto je ga je probao u svom stadu i natera me da promenim misljenje!!

---------- Poruka napisana u 08:10 ---------- Prethodna poruka je at 08:08 ----------

Kako to da se u Kozuaru moj Virt pokazao fantasticno,3 ovna covek kupio od mene,a u Sarbanama ne valja? vrlo moguće da se radilo o plagijatu ili srpski rečeno neodgovarajućoj kopiji. Video sam dosta virtemberga zadnji put na izložbi u VA. Video sam i stado Darka Aničić sa Ušća gde je bilo i uvoznih grla. Vrhunski hranjene i negovane ali ih je rasprodao jer mu se nije isplatilo. Ako i ima takvih o kojima ti Dejo pričaš onda je to druga stvar mora da ih je jako malo. Taj koga sam ja imao otišao je na jednu svadbu 2003 i od tad mu se gubi svaki trag nije se vratio. Što bi rekli u mom selu: Kolko mu odavde stopa toliko mu otud godina.

zemun
17-11-11, 13:15
Ne postoji losa rasa ovaca i losa jagnjetina, postoje samo losi odgajivaci.A sto se tice polemike koja je najbolja, to je ona koja odgajivacu donosi profit.
U ovcarstvu kao i u zivotu ne postoji formula uspeha ( mada je i on sam po sebi relativan).
Ovde smo, izmedju ostalog, i da razmenjujemo iskustva a ne da svoja koliko god bila pozitivna uporno namecemo drugima jer to vrlo cesto deluje iritirajuce.Svi smo mi proteklih godina nesto radili, nisu nam ih bas sve "pojeli skakavci",i postoje medju nama i oni koji su postigli respektabilne rezultate bez obzira na to koju rasu gaje.
Pozdrav

sarbanac
17-11-11, 14:36
Pogledajte miladinovićev post 355 u temi meleženje.

ПАСТИР
17-11-11, 14:53
Пост ћете лакше наћи ако кликнете на линк: http://poljoinfo.com/showthread.php?632-Melezenje-u-ov%C4%8Darstvu-%C5%A0ta-kako-i-koje-rase&p=191928&viewfull=1#post191928 . Иначе на њему се могу видети фотографије "mesanci od sarolea". Ја се баш и не разумем у овце па би замолио неко објашњење.

sarbanac
17-11-11, 15:12
Пост ћете лакше наћи ако кликнете на линк: http://poljoinfo.com/showthread.php?632-Melezenje-u-ov%C4%8Darstvu-%C5%A0ta-kako-i-koje-rase&p=191928&viewfull=1#post191928 . Иначе на њему се могу видети фотографије "mesanci od sarolea". Ја се баш и не разумем у овце па би замолио неко објашњење. Pa slike nekad govore više od 1000 reči. Ovde su jagnjad melezi šarole ovna i meleza domaćih ovaca. Inače snimljeno kod Srela.

MEDOLINA
17-11-11, 15:30
http://img856.imageshack.us/img856/7743/fotografija0106o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/856/fotografija0106o.jpg/)

Dosadila više janjetina pa smo u ponjedeljak ispekli jednog malog praščića!!!

nicolai
17-11-11, 16:07
Ne postoji losa rasa ovaca i losa jagnjetina, postoje samo losi odgajivaci.A sto se tice polemike koja je najbolja, to je ona koja odgajivacu donosi profit.
U ovcarstvu kao i u zivotu ne postoji formula uspeha ( mada je i on sam po sebi relativan).
Ovde smo, izmedju ostalog, i da razmenjujemo iskustva a ne da svoja koliko god bila pozitivna uporno namecemo drugima jer to vrlo cesto deluje iritirajuce.Svi smo mi proteklih godina nesto radili, nisu nam ih bas sve "pojeli skakavci",i postoje medju nama i oni koji su postigli respektabilne rezultate bez obzira na to koju rasu gaje.
Pozdrav

Kolega Zemun slažem se sa vašim mišljenjem,ali ima još jedna teorija, u mom kraju kažu da za dobru krmaču nema lošeg napoja ha ha ha...
Znači da onaj koji voli da jede ne prigovara baš svemu i ne nalazi dlaku u jajetu, a kamoli ne daj bože u janjetini pa makar i od muflona bila...
A za ovaj drugi dio ima isto jedna narodna: Đe čeljad nije bijesna niti kuća nije tijesna !

---------- Poruka napisana u 16:07 ---------- Prethodna poruka je at 16:06 ----------

http://img856.imageshack.us/img856/7743/fotografija0106o.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/856/fotografija0106o.jpg/)

Dosadila više janjetina pa smo u ponjedeljak ispekli jednog malog praščića!!!

Svaka čast Medolina, nema prigovora,još dobro vino ili pivce i milina !

bato87
17-11-11, 21:29
Pa slike nekad govore više od 1000 reči. Ovde su jagnjad melezi šarole ovna i meleza domaćih ovaca. Inače snimljeno kod Srela.
Kolega Dejan http://i51.tinypic.com/344v98k.jpg http://i54.tinypic.com/2ziwms1.jpg http://i54.tinypic.com/14j12fd.jpg http://i51.tinypic.com/29er1h.jpg http://i55.tinypic.com/axnx93.jpg http://i53.tinypic.com/211422f.jpg http://i41.tinypic.com/mcfzva.jpg
Kolega Vesko B http://i55.tinypic.com/2mi2lae.jpg http://i51.tinypic.com/29erxcl.jpg http://i53.tinypic.com/a2pz7n.jpg http://i52.tinypic.com/33ue7o7.jpg http://i54.tinypic.com/e5h6km.jpg
Moje http://i51.tinypic.com/rsr0uu.jpg http://www.imagebam.com/image/2902b9130306352
Entuzijasta http://i55.tinypic.com/2h88qqg.jpg
Miljkosa sajta http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/2588531_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/192910_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/2741789_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/7877968_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/363501_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/5335475_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/5191340_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/1788884_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/4068479_orig.jpg http://www.ovca.rs/uploads/1/4/0/0/1400188/6466177_orig.jpg
Na svim slikama se nalaze cistokrvna grla Virtemberg rase, kvalitet procenite sami i kakvo bih pecenje od njih bilo.

Kurkela
17-11-11, 21:51
Nas pecenje (preslava)

Nije witemberg, nije sarole,,,

http://i44.tinypic.com/16bfsz9.jpg

bato87
17-11-11, 21:57
Mozda nije ni W ni S, ali je krenula voda na usta.

rus 82
17-11-11, 22:10
sto mu odsece butove i glavu>:({

Kurkela
17-11-11, 22:19
Glavu nikada ne redimo.
Butovi su tu, samo je malo naceto, pa zato izgleda malo tanje u donjem delu. >:({

Drugi primerhttp://i39.tinypic.com/34q7jmb.jpg

rus 82
17-11-11, 22:24
jel glavu odsecete sa kozom i vunom.na ovoj slici se bolje vidi

Kurkela
17-11-11, 22:27
Da ne idemo u off
Pocinjemo redjenje od zadnjih nogu, kada okacimo smaknemo kozu zajedno sa glavom ( na kraju).

rus 82
17-11-11, 22:30
njima je sve off kada nisu dobre volje a kad jesu onda moze sve.ja mislim da ovo nije bio off

novii
18-11-11, 19:43
Pa jeste of topic, jer bi bilo primerenije u temi o načinu obrade mesa prilikom klanja da se piše, ako takva tema ne postoji može se otvoriti. Ali i nije offtopic, pošto je konkretno povezano sa pripremom pečenja.

Stvar je u tome da neko kad traži informaciju o načinu obrade ovce prilikom klanja, verovatno neće pogledati u temi koja se zove Jagnjeće pečenje. U svakom slučaju offtopic je veoma rastegljiv pojam, ali treba malo razmisliti i o tome kako će ovaj forum izgledati za 20 godina i koliko će biti zgodan za laku upotrebu.

rajko gmilanovac
18-11-11, 20:00
Veceras zaklano jedno W jagnje 40kg prosarano i mramorirano lojem bez'' krupnih kostiju i rebara ''nisam bio u mogucnosti da slikam ali ce pecenje biti prvoklasno. Gazda kome sam prodao jagnje kaze uvek kad uzima od mene nemoj samo da bude onaj W ima krupne kosti a ja mu uvek prikoljem W jagnje a on me posle hvali kako imam dobru robu jer je pecenje prvoklasno tako ce biti i za Arandjelovdan za sta je i ovo otislo. Toliko o svesti i edukovanosti nasih kupaca.

sarbanac
18-11-11, 20:27
Poznata je anegdota da je jedan kafedzija prodavao pečenje od uvozne jagnjetine sa Novog zelanda kao sjeničku na rados svojih mušterija.

zarius011
15-08-12, 17:53
Fino nema sta! >:({Kod mene jos ima u zamrzivacu jagnjetine od prije neki dan! Ali kad se oodledi nije to vise to! Ovo prasence ima bas duge zadnje noge, ili mi se cini, izgleda kao da se bavilo atletikom!>:({ Ali kakvo god da je bilo, ne sumnjam u prvoklasno pecenje!

nicolai
15-08-12, 18:02
Preponaš neki,ha ha ha,al nije pobjegao ražnju....
-al je krckala kožica.....

Kolega postavite umanjene forografije.

Evo ga po naređenju,gosn. Vojvodjanin:
Ali obrisao si mi i tekst gdje je pisalo da se radi o mješancu iz moga stada sa udjelom IDF-a u nekih 50%:

http://img826.imageshack.us/img826/2032/img3793x.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/826/img3793x.jpg/)http://img9.imageshack.us/img9/3754/img3792qi.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/9/img3792qi.jpg/)http://img4.imageshack.us/img4/926/img3794ao.th.jpg
(http://imageshack.us/photo/my-images/4/img3794ao.jpg/)
http://img204.imageshack.us/img204/5352/img3776x.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/204/img3776x.jpg/)http://img215.imageshack.us/img215/1736/img3774lm.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/215/img3774lm.jpg/)http://img849.imageshack.us/img849/8619/img3790v.th.jpg

A ova poruka bi trebala biti iznad Zariusovog komentara,čisto radi smisla njegove poruke...
(http://imageshack.us/photo/my-images/849/img3790v.jpg/)

Petrovo
16-08-12, 16:33
nicolai samo ovom jagnjetu ne ostavljaj ovoliko noge već do koljena osijeci i baci a iznad koljena isto osijeci i provuci na stomaku da ga zatvoriš

nicolai
16-08-12, 17:25
Kolega @petrovo
-Neka noga,ne smetaju ničemu,a trbuh se lako zatvori sa špagom ili žicom...
Bitan je okus na kraju

Petrovo
16-08-12, 20:15
Znam ali lakše,ljepše i praktičnije je zatvarati prečagom nadkoljenicom

milossoumi
16-08-12, 21:16
Veceras zaklano jedno W jagnje 40kg prosarano i mramorirano lojem bez'' krupnih kostiju i rebara ''nisam bio u mogucnosti da slikam ali ce pecenje biti prvoklasno. Gazda kome sam prodao jagnje kaze uvek kad uzima od mene nemoj samo da bude onaj W ima krupne kosti a ja mu uvek prikoljem W jagnje a on me posle hvali kako imam dobru robu jer je pecenje prvoklasno tako ce biti i za Arandjelovdan za sta je i ovo otislo. Toliko o svesti i edukovanosti nasih kupaca.
To se kolega zove totalna glupost,a razlozi su neznanje i nemanje prakse,juce sam jeo W jagnje oko 40 kila,ma idi,prste da polizes,bitna je ishrana.

MIRKOPOZEGA
16-08-12, 22:32
Posto sam ja inace ljubitelj jagnjeceg,ovcijeg... pecenja,mogu reci samo jedno-ogromna razlika je u ukusu izmedju autohtonih i tovnih rasa,pre par dana sam na Katicima(Ivanjica) konzumirao jagnjetinu pramenke,da na pomenem da nisam od davno,loj je daleko jaceg mirisa,cak i previse jer sam vec navikao na ove nabildovane,a posto cesto susim stelju loj od W,Idf...jednostavno nije pogodan za to jer nekako ostaje mekan i nije bas lep takav za razliku od pramenke kad se stegne i pucketa.Pecenje od pramenke jednostavno ima drugi ukus,a i sto rece Soumi ishrana,planinske trave daju posebnu aromu,ja bih to nazvao kvalitet,moze se uociti razlika i na siru,kajmaku,mleku-tom prilikom sam pazario koje kilo kajmaka i sira,uuuuuuuuu prava stvar,za razliku od ovog ravnicarskog stiropora.

Petrovo
16-08-12, 22:40
E Mirko a ja kad sam to govorio da nije isto pramenka i w govorili mi da nemam pojma evo da to i jedan pravi znalac potvrdi ali hrana definitvo stoji dal je koncentrat sami il ispaša ima razlike
Moj deda koji trenutno ima punih 89 godina i koji je prohodao medju ovcama kada sam mu zimus odnio parče mesa od w jagnjeta i komad loja rekao mi je
Da meso uopste kao da nije jagnjece jer nema mirisa što i Mirko navodi a loj je jednostvano nazvao sirom bez ukusa

Sancho
17-08-12, 10:36
O ukusima ne vrijedi raspravljati, ali razlike postoje i to drastične htio to neko priznati ili ne. Da se neki ne bi vrijeđali pomenuću jedan primjer o kvalitetu vode za piće. Kad mi dođu rođaci iz Banata i piju vodu koja izvire iz stijene, ja ih pitam kakva je, a oni kažu da je voda ko voda. Ne mogu se načuditi kako im je ista kao njihova koja smrdi na naftu i željezo ?

MIRKOPOZEGA
17-08-12, 15:58
Ti tvoji rodjaci su izgubili cula sigurno

milossoumi
19-08-12, 20:55
Posto sam ja inace ljubitelj jagnjeceg,ovcijeg... pecenja,mogu reci samo jedno-ogromna razlika je u ukusu izmedju autohtonih i tovnih rasa,pre par dana sam na Katicima(Ivanjica) konzumirao jagnjetinu pramenke,da na pomenem da nisam od davno,loj je daleko jaceg mirisa,cak i previse jer sam vec navikao na ove nabildovane,a posto cesto susim stelju loj od W,Idf...jednostavno nije pogodan za to jer nekako ostaje mekan i nije bas lep takav za razliku od pramenke kad se stegne i pucketa.Pecenje od pramenke jednostavno ima drugi ukus,a i sto rece Soumi ishrana,planinske trave daju posebnu aromu,ja bih to nazvao kvalitet,moze se uociti razlika i na siru,kajmaku,mleku-tom prilikom sam pazario koje kilo kajmaka i sira,uuuuuuuuu prava stvar,za razliku od ovog ravnicarskog stiropora.
Sve zavisi od ishrane,manji deo od rase,ovo pricam iz prakse,mislim u konzumiranju,a ljudskim glupostima nikad kraja,Mirko u pravu si za te planinske trave,zato sam odlucio da 13 h zagradim u struju,sasvim drugaciji miris sena i to govorim iz prakse.Interesantno je da jagnjetina hranjena silazom lucerke ili stocnog graska ima takodje lep ukus i manje loja za nijansu.

Petrovo
19-08-12, 22:18
Ipak pramenka i donekle romanovska se razilkuju u ukusu jagnjeceg pecenja naravno hrana igra ulogu ali ima razlike

milossoumi
19-08-12, 23:03
Ja sad odgovorno tvrdim da su kojekakvi ludaci i nesavesni odgajivaci stvorili toliko losu sliku o W i pecenju pre svega i samo ishranom tih grla(otpaci iz bolnice,otpaci iz korane,iz kasarne i slicno)da treba prodje deset godina da bi se to promenilo,ej bio sam na sada zatvorenoj farmi da gledam neka resenja za nosece grede,i covek koji zivi preko puta kad mi je reko sa cim je tad stado ranjeno,nije ni cudo ovakve price.Pa ja kucetu ne bi dao tako nesto a ne ovci.Dace bog da zakoljemo i kod mene nesto i demantujemo sve budalastine i izmisljotine,ja jedem taj W cesto,i bez mane,stvarno ne bi znao sta da nadjem zamerku,ali sve to dolazi sa pase i kvalitetnog sena.Koju god rasu da krenes da ranis naopako,meso ce biti upropasceno.

ovcar
19-08-12, 23:16
Ma kolega PRAMENKA je pramenka mozemo mi da pricamo sta hocemo ali nema sladjeg pecenja e sad sto je nama isplativiji vitenberg ili ilde frans to je vec nesto drugo

sarbanac
19-08-12, 23:22
Veoma vazna stvar za kvalitet mesa bez obzira na rasu je da je grlo čisto od parazita.

milossoumi
19-08-12, 23:42
Ma kolega PRAMENKA je pramenka mozemo mi da pricamo sta hocemo ali nema sladjeg pecenja e sad sto je nama isplativiji vitenberg ili ilde frans to je vec nesto drugo
Jeste to tacno,ali pitacu te kad se kroz 10 godina taj W totalno adaptira i genizuje prirodno na uslove i ishranu da li ce pramenka imati bolje ili losije pecenje,inace ja pramenku stvarno kao rasu volim i smatram je nasim velikim bogatsvom.

starter
20-08-12, 00:20
e da i ja malo delim moje misljenje, ja ipak mislim da je do ishrane posto kod nas (u holandiju) ima razliku u cenu texel meso (uglavnom se najvise taxel prodaje) zavisi odakle je jagnje i cime je hranjeno. a pod taj standard je naj skuplje (i kao naj kvalitetnije) kad je stvarno sa ostrva texel gde je pasila "slana" trava. i stvarno ima drugi ukus.

osim texeler sam cesto jela wirtemberg i vise mi se svidja texel ali nemoze se uporediti kad im je ishrana bila 100% drugciji.
sad zivim u srbiju i imam par ovce w, mesano w/idf, i romanov pa se nadam da nagodinu mogu rec dal je do rasa posto ce svi dobit istu hranu.
mada zavisi i puno od kako se pece

milossoumi
20-08-12, 02:15
E Starter da se malo cesce javis i pises o svom stadu.

Velimir
20-08-12, 11:19
Још десет година за адаптацију виртаћа? А шта је радио све ове претходне деценије?...а то да је квалитетно јагње са паше,то стоји,али не заборави Милоше да ти уз то поједе кило концентрата дневно.

starter
20-08-12, 12:24
E Starter da se malo cesce javis i pises o svom stadu.

neznam sta da pisem a da neidem u :){{ prosle godina sam se selila za srbiju i preuzela tetkinu "stadu" pre 20 godina su moji roditelji iz nemacku uvozili nekoliko w ovaca i ovna.ali posto je ovan uginuo brzo a ovce uvek bili celo godine kod nekok cobana koji imao svoje ovce i ovnovi nisu vise cistokrvni. a i bile su non stop kilavi bolestni a nisam ni znala koliko imaju godina kad i dali su se jagnjili pa sam ih zato prodala. ostali su mi samo 2. 1 w ovca od 80kg i 1 w/idf jagnje. a kupila sam kod miladinovicu romanovke, 1 dvisku i njeno jagnje i 1 ovnic. i prekjuce jos 3 jagnjici. znaci imam samo 2 ovce 5 jagnjici i 1 ovnic. a plan mi je da kad mi se dosta uveca stada da ukrstim romanov sa suffolk ili texel za meso. a posto sam starter u ovcarstvo (sportski therapeut po zanimanju) moram jos puno naucit ali ima vremena.

nicolai
20-08-12, 22:22
Hmmmmm.... netko voli ovo,netko ono,netko gaji ovu rasu netko onu,pa svak svoju hvali,brrrrrrrrrrr,malo je tu objektivnosti,tako je svagdje,oćeš svinjarstvo,ovčarstvo itd....
Ja tvrdim da nema loše jagnjetine,kad je zaklano mlado i debelo jagnje,zdravo,bez parazita,kad je slano kako treba,dobro ispečeno i toplo posluženo,pa ko voli uz malo luka,vjerujte nitko ne pita koje je rase,to su gluposti da neka rasa ne valja... Naravno da razlike postoje...
Ali bio sam na ko zna koliko veselja i nikad nisam čuo da neki gost pita koja je rasa u pitanju...
Kažem: zdravo, mlado i debelo i fino pečeno,ma svako je dobro, od pramenke, romanovke pa do Virt, idf i texela,a kad je mršavo i staro nije ukusno niti jedno...
Još ima nešto,svaka rasa je priča za sebe,recimo ja uvijek koljem mlado i debelo,a kilaža ljude zbunjuje,ona je sporna,jer ne može recimo romanovka i pramenka,pa niti slovenka biti mlada i debela sa 35 kg,ali zato romanovka može biti mlada i debela sa 22 kg,pramenka sa 25 recimo,a slovenka sa 27,dok tovne rase mogu i sa 35,za mene lično jagnjetina nije ono što je preko 35 kg pa koja god rasa bila u pitanju,što mlađe to bolje,ali ljudi kolju za ražanj i od 45,svatko voli nekako,svaki kraj ima svoje običaje,a veće ima i više mesa,al kažem već se osjeti ono da jednostavno nije to to....
Nedavno bio jedan prijatelj negdje i kaže nije valjala jagnjetina,nekako tvrdo,a ima one crne ovce,jbg. zaklali romanovsko teškko 35 kg i na ražanj,možete mislit koliko je bilo staro kad je imalo 35 kg,nije rasa kriva,bolje da je ispeko dva od 22 kg,pa ja pitam ko bi prigovorio i gazdi i pečenju !!!?????

milossoumi
21-08-12, 12:59
Још десет година за адаптацију виртаћа? А шта је радио све ове претходне деценије?...а то да је квалитетно јагње са паше,то стоји,али не заборави Милоше да ти уз то поједе кило концентрата дневно.Svaka rasa bilo ovca bilo krava mora da izvede oko deset generacijau u deset kolena da bi se potpuno genetski adaptirala i to pod uslovima kvalitetne ishrane da bi izvuklo najbolje iz takvih klimatskih i zivotnih uslova,pa onda unosenje nove krvi(uglavnom uvoz) po muskoj liniji u vecini slucajeva pa opet iz pocetka,nismo Veljo strucni ni ti ni ja da pricamo o ovome,time se bave istituti,mi samo kao kupci gotovih proizvoda u ovom slucaju genetike mozemo da se pojavimo,ne kao izumitelji i naucnici,sto mnogi ovde hoce uporno da budu,mi mozemo biti samo uspesni odgajivaci,da izmislimo novo nista nemozemo,za svastojede(svinje,kucice i sl.) je to mnogo manje,ti barem citas literaturu Veljo,i znas da se mnoge rase ovaca kod nas veoma uspesno adaptiraju bas zbog dobrih uslova i specificne raznolikosti trava i njihovog kvaliteta,jer si bio nekad na primer u Svajcarskoj,udjes u hektar pokosene livade,ko drva da si pokosio,nema mirisa nikakvog.Oteraj jednu Sjenicku u Svajcarsku i da vidimo kakav ce kvalitet mesa biti tom njenom jagnjetu,mislim na aromu,ne na kilazu.Negde sam citao za takve slucajeve nasih nostalgicnih ljudi koji su otisli preko i stekli uslove da ispune neki svoj hir po stare dane,a onda razocarenje.Ako mene pitas evo kako gajim W iz dana u dan kroz praksu vidim da je to ovca izmisljena za nase uslove,prvo klimatske,a drugo ishrane,gde mislim na pasu u vecem delu godine.Pojeo sam dosta W jagnjadi,da bi mi neko prico kako to pecenje nevalja,a naravno da Sjenicka takodje ima vrhunsko meso,i evo konacno da kazem sa ovim iskustvom u konzumiranju pecenja obe rase,ja stvarno ne pravim nikakvu razliku,samo ovce neka pasu i nebrinite nista,ima jaga da mirise na kilometar kad se zavrti mangalo,pa bila W ili Sjenicka.

zarius011
21-08-12, 15:18
Kad je vec prica o pecenju zanima me sledece. Nisam nikad jeo romanovsku (pecenu) jagnjad. Neko kaze da imaju specifican miris i ukus, nalik srnetini. Da li je to tacno?

milossoumi
21-08-12, 15:23
Nisam ni ja al oni sto jesu kazu da je ekstra,nema veze sa srnetinom,vec je na ukusan nacin aromaticno specificna prosaranost mesa lojem koji je daleko prijatniji za jelo od ostalih ovaca,eto to su utisci nekih mojih drugara,kad Sika konacno zakolje jedno pricacu ti do tad samo mogu da prenesem tudja iskustva.

zarius011
21-08-12, 15:31
Sika pozuri sa pecenjem, da nam soumi iz prve ruke kaze utiske o istom!>:({

slavis
21-08-12, 15:50
ja sam jeo i jeste vrlo kvalitetno, e sad da li podseca na srnetinu ne znam (nisam nikad jeo srnetinu )

majilovac
21-08-12, 17:15
da pitam ja nesto zasto w jagnjad sa raznja dan kasnije bude tamnije meso(kao da pocrni)?

milossoumi
21-08-12, 21:54
Ishrana nista vise,pre neki dan komsija klao jedno W jagnje 37 kila,videlo veoma malo koncetrata,samo pasa uz ovce nit je pocrnelo nit sta,prste da polizes,ne mozemo se odvojimo od tanjira,a niko tu nije bio zeljan pecenja,pre mesec dana je zaklo jedno sarole,takodje je bilo ekstra,nije ostala koscica,cerci za rodjendan,i ono je sa pase takodje,cairi su mu sa domacom livadskom travom,samo djubreni dobro,ima prikolicu za rasturanje stajnjaka,pa sa njom ocrni livade u jesen.Kad dodje februar,svuda zuto,a kod njega se zeleni ko da je maj.Eto opet se vracam na ono sto sam pricao,ishrana je po meni nekih 80 %,onih 20% su do rase.

majilovac
21-08-12, 22:21
hvala somi na odgovoru,ukus je ko i kod drugih jaganjaca samo me interesovalo to sto promeni boju dan kasnije

nicolai
22-08-12, 12:46
hvala somi na odgovoru,ukus je ko i kod drugih jaganjaca samo me interesovalo to sto promeni boju dan kasnije

Kolega @majilovac
-ma jagnjetina se jede topla,kakav drugi dan!!!!!!!!??????????? slabi su to gosti koji ostave i za sutra,ha ha ha

Šala mala druže!!!!!

starter
22-08-12, 13:41
a zar nije jos i moguce da je to ipak kombinacije od i izhrane i rase. posto naprimer pile hranjen sa koncentratom i pile samo hranjen sa kukuruzem dobije drugi ukus. a naprimer domace kokoska, koka nosilja, i brahma kokoska imaju (iako su istu hranu jeli) drugacije meso i drugi ukus. to bar znam iz iskustva posto drzim oko 200 kokoske domace, nosilje i brahme. pa sad experimentisem sa hranom i koji uticaj to ima na meso i na nosivost(ili kako se to zove koliko jaje snesu) pa sad pretpostavljam da to moze i da bude tako kod ovce.

i jos primer kod npr svinje : zar se nedobije najkvalitetno i najskupje prsut od mangulice hranjen samo na cir. bar tako kazu u portugal i spanije. znaci to su ljudi vekovima usporedili i experimetisali i takmicili da bi dobili najbolji resultat i ispala je da je do rasa i hrane. ali na kraju je sve ipak stvar ukusa. probala sam taj pata negra a meni ipak lepsi nas domaci prsut>:({

majilovac
22-08-12, 16:05
ishrana je kljuc za ukus,ja volim tovno jagnje kad ga zkoljes da ima mesa u najboljim partijama i to nemoze nijedna druga rasa,jos interesantnije je da sarole ima sitne kosti pa je kolicina mesa veca,to da je ova rasa ovaka ili onaka po ukusu se neoseti sigurno ali po kolicini mesa drasticno

vojvođanin
22-08-12, 16:25
Najukusnija jagnjetina koju sam jeo je u Grčkoj.Nisam siguran koja je rasa,ali pretpostavljam da ima veze sa ishranom.Viđao sam stada koja samo brste mediteransko bilje.

ovcar
12-09-12, 00:06
Ja sam na Tasosu jeo najbolju jaretinu a jagnjetinu u Trebinju sta hocu da kazem da je najukusnije jagnjeili jare iy krsa

Krajisnik
21-11-12, 15:40
Ne jedem ovcetinu :lol:

German hunting terrier | Jagdterrier