PDA

View Full Version : Ishrana tovljenika

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

vlada1990
15-01-11, 21:45
Dragi clanovi zanima me da li neko zna iz iskustva,koliko je potrebno da tovljenik od 20kg do 110kg pojede hrane?

none 73
15-01-11, 21:50
to ti niko nemoze garantovati ima mlogo faktora koji uticu na utrosak hrane prvo uslovi drzanja zatim kakvu genetiku imas koju vrstu hrane korists koje je godisnje doba ali u sustini sa dobrom robom i dobrim koncrtratom nekih 260 do 300 kilograma

pietro
17-01-11, 23:10
Zanima me da li se preporučuje u ishrani tovljenika kukuruz šećerac.

none 73
17-01-11, 23:16
newnam koliko ti je isplativo da hranis svinje sa njim ^-^ ^-^

vlada1990
18-01-11, 00:06
hhahaaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pietro
18-01-11, 08:57
Isplati se pošto mogu da ga nabavim jeftino.Mene interesuje da li će prouzrokovati proliv(radi se o kukuruzu za ljudsku upotrebu,klipovi koji su udareni i krajevi kukuruza.Trenutno se lageruju na -20C)

vlada1990
18-01-11, 13:36
koja mu je cena ?

pietro
18-01-11, 16:48
1din/kg

ta Peera
18-01-11, 19:11
Ja kupujem prasice od oko 20 kg i da ih uhranim do oko 100 kg po mojim recepturama treba mi od 270 - 300 kg hrane
Znaci oko 200 kg kukuruza , 5o kg sojine sacme oko 20 kg trebera i 7-8 kg premiksa

none 73
18-01-11, 20:59
forumasi moj vam je savet ne izmisljaj te vrucu vodu ona je vec nadjena ljudi prave doktorate na ishrani zivotinja i na spremanju recepture od alternativnih hraniva nema vajde gubi se vreme a i ::novac:: a svi mi radimo zbog ::novac::

pietro
18-01-11, 21:09
To znači da ni ne pokušavam time da ih hranim

none 73
18-01-11, 21:21
moj savet je da kontaktiras tehnologa koji radi u firmi sa cijim koncetratom hranis svinje i da ti on napravi recepturu u saglasnosti sa tvojom zeljom meni su iz panta izasli u susret i napravili su recepturu kako meni odgovara ali u granicama norme

ta Peera
19-01-11, 10:40
nema tu izmisljanja tople vode , pogledajte recepturu na premiksima , skoro na svima je 70-75% zitarica(kukuruz , jecam zito , tritikal )20% sojine sacme 3-5% premiksa a sve su ostalo nijanse , stocno brasno , treber , stocni grasak ...
Video sam da postoji napravljen program ubacis svoju recepturu cime hranis svinje i on ti odmah izbaci kakva je hrana da li je dobro izbalansirana , da li neceg ima vise ili manje sta treba dodati ili smanjiti ...
pokusao sam da dobijem taj program ali covek nije hteo da mi da ^-^

none 73
19-01-11, 12:32
receptura na djakovima je prilagidjena za siru upotrebu a ako zekis bolje rezultata rasspitaj se kod nekog tehnologa garantovano ces imati bolje rezultate a i cena koncetrata je povoljnija

dudovcanin
19-01-11, 12:41
Uzeo sam tri prasica od oko 25 kg, koliko dnevno treba da pojedu koncentrata?

none 73
19-01-11, 13:54
u tom stadijumu 2 kg (dva obroka po 1 kg) sasvim je dovoljno i kako povecavaju tezinu postepeno povecavaj hranu

ta Peera
19-01-11, 15:44
Ja kad kupim prasice obicno oko 20 kg i onda ih uobrocim prvih 5-7 dana i dajem im mozda i manje nego sto bi trebalo
jer kad kupim prasice i kad ih donesem kuci neznam kakvu su hranu jeli i koliko su jeli i kad im dam jaku kocentrovanu hranu hoce da dobiju proliv zbog jake hrane a i ako su se prejeli a samim tim produzavam tov za onoliko dana dok se ne oporave od proliva
I obavezno stavljam preventivno neki lek u hranu od proliva ::000::

none 73
19-01-11, 16:31
probaj da ih obrocis do kraja tova pogledacu u literaturi koliko im je potrebano hrane u kom uzrastu

vlada1990
20-01-11, 13:55
kako hranite tovljenike na obrok ili dajete koliko god mogu da pojedu ?

none 73
20-01-11, 14:23
po mome misljenju je mlogo efikasnije obrociti ali treba mlogo vise obaveza jer u pojedinim trenucima ishrane tovljenici mogu pojesti vise nego sto mogu unaprediti a onda visak hrane iseru a to ti je cist gubitak ::novac:: svako ima pravo da hrani po sopstvenom nahodjenju

vlada1990
20-01-11, 16:53
a sta mislis koliki treba da im bude razmak (vremenski) izmedju obroka?

none 73
20-01-11, 17:44
negde sam procito da svinje naj radije jedu u periodu izmedju 8 i 9 casova ujutru i 17 do 18 casova posle podne ostalo vreme najcesce provode odmarajuci

ta Peera
20-01-11, 19:20
U sustini ja moje tovljenike obrocim jer im hranu mesam sa treberom a hrana ako se ne pojede malo duze hoce da se upali .ali hrane uvek imaju izmedju dva obroka tako da ne ostane nikad da se moze upaliti
Ja vise vodim racuna kod prasica i to do nekih 35-40 kg i uvek im dajem nekako manje hrane da se bas ne prejedaju dok se ne formiraju kako treba i da izbegnem proliv i kojekakve bolesti
a posle toga dobijaju koliko god mogu pojesti ( vodim racuna pa ako im ostane malo im smanjim itd.)
Kod mene dobijaju hranu ujutro oko 7h i poslepodne (sad) oko 16h a oni nek jedu kad kod hoce ::000::

nju-viliđ
21-01-11, 06:31
Mi smo davali ujutro u 7h,u 13h,i u 18h.
Tri puta na dan.
A onakom izmedu im nakosim ljulja

ta Peera
24-01-11, 09:01
Kazu stariji ljudi da je najbolje davati 3 puta dnevno hranu i da brze napreduju ali ko ce to raditi puno je i 2 puta :lol: Najradije bi napunio hranilice i dok pjedu sve da ne ulazim kod njih :lol:
Dobro je kad im se daje lucerka, trava, ljulj ... ali kod mene resetkasti podovi pa se bas ne preporucuje :<<>

none 73
24-01-11, 09:15
moje misljene i iskustva govore da je najbolje hraniti 2 puta dnevno i obavezno obrociti nikako a jedu kolko hoce jeste malo vise posla ali ima racunica na 10 tovljenika moze se ustedeti oko400 kg hrane

galic
29-01-11, 17:39
Mislite ako imaju neograniceno da rasipaju hranu? Ili zbog cega tovljenike hraniti-obrociti?

Desi se da se nacnu ako nemaju hrane,a i kad su obroceni oni sto su jaci vise pojedu,dolazi do razlicitosti u kilazi. ^-^

none 73
29-01-11, 20:13
Mislite ako imaju neograniceno da rasipaju hranu? Ili zbog cega tovljenike hraniti-obrociti?

Desi se da se nacnu ako nemaju hrane,a i kad su obroceni oni sto su jaci vise pojedu,dolazi do razlicitosti u kilazi. ^-^
ima jedan procenat rasipanja hrane sto se tice kanabalizama to je bolest usled nedostataka vitamina i obicno je problem u koncetratu ali ima i dave preventive za to ili dodas prasak"kanistop" ili posle prasenja poseces prasicima repove jer kanibalizam pocinje od repova i trece praci (po mome misljenju )treba stalno drzati obrocenim da bi imali"strah od gladi" tako da i ona manja grabe sto vise da pojedu a sto se tice razlicitost u leglu ima tu genetike i nemoguce je da sva prasad na kraju tova budu identicna cetvrto tovljeenik nemoze da unapredi maksimalno oko 900grama a da bi unapredio potrebno mu je do 3 kg koncetrata a on pojede oko4 kila sto bi po ovome znacilo da ce unaprediti 1i300grama sto je nemoguce sta se desava sa razlikom od 1 kg koncetrata sto pojede vise on to isere i to ke cist gubitak izracunaj na 50 tovljenika koliki je to rastur ::novac::

Molimo Vas da ne iznosite podatke za koje niste sigurni da su tačni. Z.K.

Nikola.KV
29-01-11, 20:47
None,izvini molim te na ovom sto cu sad da napisem,ali pokusaj da koristis zarez,tacku,veliko slovo.Postovi ti ne lice ninasta,da ne pominjem gutanje slova. >:({

galic
30-01-11, 08:13
Dobro,slazem se u nekim stvarima ali nije bas sve tako. >:D

ta Peera
30-01-11, 09:08
Slazem se da svinji treba da imaju uvek hrane posebno ako se hrana daje u hranilice gde ne mogu svi odjednom da jedu, ovi jaci ce da napreduju a ovi slabiji ima da zaostaju . Kod mene jedna hranilica ide na 15-tak svinja , ali ne mogu svi istovremeno da jedu iz nje ( duzine je 2.5 m i ima desetak pregrada )znaci kad im dam prvo se jaci proguraju i ako nema dovoljno hrane oni ce sve pojesti pa za ove slabije nece ostati nista i tu se stvara razlika

none 73
30-01-11, 11:19
Ovo sto iznosim je iz brosure Sano programa za ishranu svinja "Intezivni odgoj i tov sa Protamino"
kazu ovako da prase u prvih 4 nedelja starosti pojede do 1kg konncetrata "Boni/M" i ima dnevni prirast od 300 g od 4 do 6 nedelje treba da pojede 10 kg koncetrata"ProKern"i da ostvari dnevni prirast od 430g to jest da dnevno pojede 715g zatim od 6 do 8 nedelje treba da pojede 15 kg "Protamino Piggi" i da ima dnevni prirast od 570g a da pritom pojede dnevno 1072g.Dotle treba da ostvari tezinu od 22kg.Od 8 pa do 12 nedelje zivota treba da pojede 40kg koncetrata "protamino Piggi" sto iziskuje dnrvni prirast od 640 g pri tome dnevna konverzija trba da bude 1430 g.A u periodu od 12 nedelja zivota pa do 16 nedelja teba da utrose 60 kg "Protamino Premium" cime ostvaruje dnevni prirast od 785 g pri utrosku od 2143gdnevno.Zatim ide period od 16 pa sve do 20 nedelje ishrane gde je potrebno da pojede 85 kg hraniva "Protamino Premium" to jest 3035g i pri tome da ostvari prirast od 1000g.Na kraju 20 nedelje treba da ima 90 kg telesne masee i zatim ulazi u zadnje 4 nedelje tova gde treba da pojede jos 80 kg ""protamino Premium" i ostvari dnevni prirast od 820 g pri tome treba da dnevno pojede 2857g i na kraju da ima tezinu od 110 kg.Iz prilozenog se vidi da tovljenik nemoze unaprediti vise od 1 kg dnevno i za to mu je potrebno oko 3 kg koncetrata.Da tovljenik moze da unapredi vise od 1 kg dnevno onda tov nebi trajao 22 nedelje nego mlogo krace ali to je ne izvodljivo.Ovo je jedan primer uskoro cu navesti jos.A ako ima sorta svinja koje mogu da naprave bolje rezultate od ovog rado bih kupio te krmace i drzao tu sortu.

galic
30-01-11, 20:14
Slazem se da svinji treba da imaju uvek hrane posebno ako se hrana daje u hranilice gde ne mogu svi odjednom da jedu, ovi jaci ce da napreduju a ovi slabiji ima da zaostaju . Kod mene jedna hranilica ide na 15-tak svinja , ali ne mogu svi istovremeno da jedu iz nje ( duzine je 2.5 m i ima desetak pregrada )znaci kad im dam prvo se jaci proguraju i ako nema dovoljno hrane oni ce sve pojesti pa za ove slabije nece ostati nista i tu se stvara razlika

Naravno. Upravu covek .

E sad,slazem se i za obrocen nacin ishrane,to sto radi Sano te procedure su tacne ALI,

Nisu rekli da na njihovim farmama (ne mislim bukvalno ali ti podaci ne poticu od mene i tebe,ili nama slicnih)svinje poseduju cipove,automacke hranilice,koje prepoznaju svinju kad dodje da mandza....itd,itd

Lako je tu odrediti kolicinu hrane koja ga sleduje(po knjizi kako ti to lepo procita nama NONE) jer onaj drugi iako dodje na hranilicu ne dobija hranu jer je svoj obrok pojeo kompjuter mu ne pusta hranu.

Jako lepo zvuci ali u zemlji Srbiji za nas koji imamo 20-tak krmaca i 100-tinak tovljenika :<<>

Post je spojen: недеља, 30. јануар 2011. 13:18:22 CST_______________________________________________ __
@none@
pri tome treba da dnevno pojede 2857g :lol: :lol: :lol:

none 73
30-01-11, 21:17
To hocu ja i da kazem da tovlienik nema potrebe da jede vise od 3 kg hrane dnevno jer nemoze da unapredi vise od 1 kg.Da tovljenik pojede 4 kg hrane onda bi on unapredio 1300 što je nemoguce i šta se dešava sa sa viškom hrane što pojede zakljucite sami.

Gačević
23-02-11, 22:40
Kako se pokazala stočna repa u ishrani tovljenika, koliko se sme davati dnevno.

saleso
23-02-11, 22:51
ja nikad nisam obrocio niti cu ja hranim sa silazom i nikakvih problema nemam i da svince moze da stavi vise od kile u nekom periodu svog zivota istina je koja se pokazala vise puta istinita, ahranjenje obrocno jedino ima prednost i korist je ako se hrani vlazno odnosno mokro misl;im da mozda onda ima efekte

KishRobert
25-02-11, 08:34
Ima smisla.

vlada1990
25-02-11, 09:52
malo pre mi rece deda da je on nekad hranio tovljenike (kao dadatnu hranu)sa mladim koprivama...

Gačević
25-02-11, 11:03
Kuvani krompiri, kopriva i pomalo brašna od žita, poslastica za svinju. Podrazumeva se na manji broj. Isprobano, dobro napreduju.

pedja voganj
25-02-11, 14:59
Do sad po meni najbolji sistem u ishrani svinja za tov su mi pokazale "okrugle hranilice".Nema rasipanja hrane posto se nalazi u betonskom valogu a pred svinjama je stalno hrane.Okacicu slike hranilice veceras.

junga
25-02-11, 16:46
Dobijam kuvan,otpadni pire iz jedne fabrike za preradu krompira,svinje ga obozavaju,nastaje pravi haos kad treba da ih hranim,a na ovu cenu kukuruza ::svaka cast::

saleso
25-02-11, 22:49
pa ja hranim silazom kao glavni obrok vec godinama

vlada1990
03-03-11, 21:38
mislim da ti za 20 tovljenika statisticki gledano treba 6000 kilograma koncetrata....

pietro
03-03-11, 21:42
@dragan77
Po meni za 20 prasića će ti trebati oko 6000kg hrane.Od ječma imaš i viška pa bi možda mogao da prodaš i da kupiš sojin griz ili sačmu.Svakako ćeš morati da kupiš po koji kilogram premiksa(180kg).Ako slučajno grešim ispraviće me pametniji kolege sa foruma!

Post je spojen: четвртак, 03. март 2011. 14:48:28 CST_______________________________________________ __

Post je spojen: 1299185491________________________________________ _________
Gde je sad ovaj nestao?? ^-^ ^-^

dragan77
03-03-11, 21:54
pa neznam kako od toga da napravim neki koncentrat štami još treba dami neko pomogne oko sastava dabi dobijo kvalitetniju hranu.

pietro
03-03-11, 22:10
Pogledaj temu Recepture za spremanje koncentrata.

Stevcha
03-03-11, 22:32
Zna li neko da mi kaze do koje tezine je isplativ tov svinja, odnosno povoljan odnos prirasta sa pojedenom hranom.

vlada1990
04-03-11, 08:59
od 100kg do 130kg ...

nem
24-07-11, 11:33
Imao sam neku tablicu u kojoj je pisalo koliko hrane dnevno treba da dobije prase/tovljenik od 20-30kg, 30-40kg, 40-50kg, ... Posto sam izgubio tu tablicu ako moze neko da mi napise to. Ili po starosti koliko hrane dnevno. Inace mi hranimo samo za kucne potrebe.

nju-viliđ
10-08-11, 19:19
Dajete li mozda svojim svinjama ambroziju?
Ja sam je danas pocupao oko 20ak tacki i sve to polio benzinom i zapalio.
Pa me zanima dal bi smio to davat svinjama umjesto da palim?

none 73
10-08-11, 20:21
Bolje ti to pali i dalje....

nju-viliđ
10-08-11, 20:35
Ok. Pitam jer sam onako bzv im bacio par komada,da vidim hoce li pojesti. I pojeli su.
Samo ako netko zna,zasto je nije preporucljivo davati svinjama?
a imam i dosta sljiva koje moraam pokupiti i nekuda sa njima(a ne u rakiju),da im to slobodno dam?

draganNb
11-08-11, 10:16
Da li moze neko da mi kaze,koliko od prilike treba kvalitetne hrane da pojede jedno svince od praseta,do tovlenika,tj.da bude spreman za iznosenje,imam jednu ne doumicu pa mi treba taj podatak

dragan80
11-08-11, 10:51
400-450 kg koncentrata

saleso
11-08-11, 12:36
pa to prase kad bi pojelo tu hranu bio bi bar sto padeset kila gornja granica je 4kg hrane za 1kg prirasta a ako je hrana prvoklasna i prasici moze i sa 3kg ja hranim sa silazom i tu sam oko 3.5-3,7kg za 1kg prirasta

dragan80
11-08-11, 12:47
u pravu si,ja sam uhranio dva sa oko 550 kg koncentrata.Kukuruz + zemun super zeleni.Bio sam se preracunao.

markodjurdjevic
11-08-11, 16:55
pa to prase kad bi pojelo tu hranu bio bi bar sto padeset kila gornja granica je 4kg hrane za 1kg prirasta a ako je hrana prvoklasna i prasici moze i sa 3kg ja hranim sa silazom i tu sam oko 3.5-3,7kg za 1kg prirasta
Kako pravis silazu za tovljenike?

saleso
11-08-11, 18:54
pa okrunim kukuruze na njivi kombajom sa 30=35% vlage onda prekrupim i nabijam u boksove

draganNb
11-08-11, 19:12
pa okrunim kukuruze na njivi kombajom sa 30=35% vlage onda prekrupim i nabijam u boksove

Interesuje me ovo. Da li mozes nesto vise o tome da napises...kako ga krupis,sa cukanjicom,ili ne? kako tu prekrupu dalje cuvas,i da li onda mesas redovno sa sojom i premixima?(o ovome sam slusao ali se nisam susreo sa tim)

none 73
11-08-11, 20:05
Za jedno prase od starta pa do kraja tova nekih 100 kila potrebno je 300 kg kvalitetnog koncetrata sve sto je preko toga je neisplaivo.Provereno kod mene i garantujem da sa dobrim tovnim materijalom i dobrm koncetratom nesme da utrosena kolicina koncetrata predje 300 kg za 100 killa telesne mase...

saleso
11-08-11, 22:28
pa lepo sam rekao da okrunim kukuruze znaci ide samo zrno nema efekta sa sapurinom to je vise hrana za bikove onda krupim to uglavnom ide na sito 11mm vlaga mu je 30-35% sipam po jeno 500kg u boks pa se izgazi pa onda ponovo i tako u krug dok ga ne napunim pokrijem najlonom i pesak gore koristim je posle 45 dan amada ja praktikujem 60 dana ima je jos uvek uslikacu je a i mislim da ima negde slike u nekoj temi ali nacicu ih ja pa cu postavitihttp://i56.tinypic.com/34ha1qq.jpghttp://i54.tinypic.com/2ykyft3.jpghttp://i56.tinypic.com/2iapzs6.jpg

Kurkela
11-08-11, 22:37
Sa dodajete uz ovu vasu silazu?
Soju, premiks...
Planiram ove godine da iscekicam sa cokovom nekih pedesetak dzakova kukuruza za svinje.
Cisto radi probe.
Kod nas tako ljudi rade za krave, tovnu junad.
Samelju sa cokovom i spakuju u najlon dzakove.

saleso
11-08-11, 22:55
ne dodajem kad je pravim nista nego je kasnije ubacujem u mesaonu i dodajem zavisi sta vec imam da li super za svinje ili soja i premiks zavisi,probao sam ja jedne susne godine kad bas nije bilo kukuruza da meljem ceo klip ali to nije nista lose je to za svinje slabije napreduju

Ivan.Stanojev
16-08-11, 01:49
JEDNO "GLUPO" PITANJE: Imam dva tovljenika(oko60kg) "u kućnoj radinosti" i trenutna cena kuku me j..., pa sam uzeo gebijev završni koji ispadne 28din/kg, njihov premiks od 37% i stočno brašno. Ovo mešam 4:1:2. O završnoj ceni ne smam ni da razmišljam. Bitno je da prežive do ladnoće-da mogu u sušnicu. Pitanje je sledeće: DA LI NEKO IMA IDEJU ZA JEFTINIJI TOV (pokg) n-. napominjem da od svojih resursa imam ograničene količine čičoke i silažnog kukuruza...

Izvinjavam se ako nisam dovoljno isčitao forum..

level3
21-08-11, 21:09
Najjeftinija varijanta druze je da ne kupis nista osim premixa eventualno, ali posto su ti resursi ograniceni kao sto si rekao mislim da je jeftinije
da ides kod mesara po toliko mesa koliko ti treba..ne zezas se sa pripremom,.. ne smrdis,...ne smrde, itd...veruj mi znam iz iskustva

draganNb
24-08-11, 00:43
Najjeftinija varijanta druze je da ne kupis nista osim premixa eventualno, ali posto su ti resursi ograniceni kao sto si rekao mislim da je jeftinije
da ides kod mesara po toliko mesa koliko ti treba..ne zezas se sa pripremom,.. ne smrdis,...ne smrde, itd...veruj mi znam iz iskustva
Ali u mesari neces kupiti malo cvaraka,domacih kobasica,slanine sapunjare,sunke lepo osusene....nego samo snicle i krmenadle,ja 2 god nisam imao svinje,i zazeleo sam se kozure :DDD

level3
24-08-11, 21:53
Slazem se sa tobom... ali na kraju krajeva neka covek proba pa neka sam vidi sta mu je bolje...

entuzijasta
26-08-11, 23:47
JEDNO "GLUPO" PITANJE: Imam dva tovljenika(oko60kg) "u kućnoj radinosti" i trenutna cena kuku me j..., pa sam uzeo gebijev završni koji ispadne 28din/kg, njihov premiks od 37% i stočno brašno. Ovo mešam 4:1:2. O završnoj ceni ne smam ni da razmišljam. Bitno je da prežive do ladnoće-da mogu u sušnicu. Pitanje je sledeće: DA LI NEKO IMA IDEJU ZA JEFTINIJI TOV (pokg) n-. napominjem da od svojih resursa imam ograničene količine čičoke i silažnog kukuruza...

Izvinjavam se ako nisam dovoljno isčitao forum..
pa sta ce ti super, dovoljna je i ta smesa ako neces da ih forsiras, taman ti je to do Decembra kad ces ih verovatno i klati, daji im to cisto, malo sto ostane hleba potopis u masnocu, tamo-vamo malo posolis, trave ako ima mlade lepe i eto ti super zimina, ako hoces da te ne kostaju puno, a da kupujes komponente sta god da ubacis docice te slicno, koliko para toliko muzike, ne mozes od nista napraviti nesto, ali od malo po malo moze nesto i da bude >:({

pocerina
05-01-12, 16:49
Mozda sam pogresio temu ako jesam ispravite me... Interesuje me gde mogu da se nabave ovakve hranilice, nove a ako neko ima da proda i polovne, i koja je cena.http://static.wix.com/media/99ebb15be9d066a4bd7889b18636e38a.wix_mp

MiroslavNG
13-01-12, 09:12
molim uvazene clanove za savet laik sam sto posto.Koliko bih procenata proteina soje mogao zameniti mesnim kostanim brasnom. Pa m.kostano kupujem za 20 rsd a soju nemam ispod 60

Rale 83
13-01-12, 09:22
Ali u mesari neces kupiti malo cvaraka,domacih kobasica,slanine sapunjare,sunke lepo osusene....nego samo snicle i krmenadle,ja 2 god nisam imao svinje,i zazeleo sam se kozure :DDD
To se ide u klanicu i kazes ocu ove 2 polutke doneses kuci obradis i kraj

minutauro
21-05-12, 18:56
Uspeo sam nekako da dodjem do svezih pomija, imam svaki dan od 4 do 6 jupolovih kanti punih kuvanih obroka,mesa,salata,hleba i cega sve nema.. Imam 6 tovljenika od 40 do 70 kila i krmacu sa prasicima koje treba da zalucujem.. Jedu pa rasturaju, prezadovoljan sam.. Potrosim jednu ipo kantu za njihov ceo obrok s tim sto ne mogu da pojedu sve.. Morao sam nesto da menjam posto svu hranu kupujem i troskovi su mi veliki.. Dok su sad svedeni na minimum..

MiroslavNG
20-07-12, 08:41
Molim iskusnije za savet.Kupio sam 400 kg masti iz jedne pecenjare i ja to zamesam u mesalici onda dajem svinjama dal to mozi na neki nacin da im steti

prof. dr. Seljak
20-07-12, 20:46
U principu ne može, ali te masti sadrže u sebi štetne materije u tako da ih životinje ugrađuju u svoja tkiva i samim tim mi kao krajnji korisnici tog mesa to unosimoitako reći postepeno se "trujemo". Takođe tako hranjene svinje umeju da budu masnije a masno tkivo može da ima specifičan ukus.

gm80
24-07-12, 13:40
Hranim svinje (oko 30 kg) sa ibeka panto MS 20 superom i na deset kila dodam oko 25 kg cistog kukuruza. Svinje lepo napreduju ali mi nesto mnogo spavaju. Da nesto ne valja kojim slucajem?

none 73
02-08-12, 20:11
Sto vise spavaju tj sto vise miruju ili su neaktivne....bolje napreduju tako da te to ne zamara puno.Idealan tov je kada se tovljenik tovi u kavezu i nema mogucnosti da se krece ali je to i skupo drzanje jer treba napraviti poprilicno bokseva,to mu dodje kao kavez za prasenje.Nista se nesekiraj ako lepo jedu neka te nista nebrine...::)

stevan83
09-10-12, 11:30
Može li neko da napiše recepte za tovljenike....

mark3
09-10-12, 12:42
kukuruz 54.8
jecam 10
stocno brasno 10
lucerkino brasno 2
stocni kvasac 1
riblje brasno 3
sojina sacma 12
suncokretova sacma 4
dkf 0.8
stocna kreda 1
stocna so 0.4
premiks 1

Nimi
29-10-12, 13:36
Treba mi jedna informacija,ako neko moze da mi pomogne:gde mogu kupiti treber trenutno i po kojoj ceni?

MiroslavNG
30-10-12, 07:37
daleko je druze u zajecaru 2,46 din za kg

panonac
27-12-12, 10:40
Dali se kukuruz u ishrani tovljenika moze zameniti sa jecmom ili tritikalom,dali je to neko radio i kakva su iskustva..

boxkole
27-12-12, 11:05
Može da se zameni bez problema, skandinavske zemlje nisu baš bogate kukuruzom i kod njih je ječam žitarica br.1
Znam i masu primera kod od nas, da su neke naše velike farme ostajale bez kukuruza i menjale ga pšenicom ili ječmom. Po preporukama ječam bi trebalo u zadnjoj fazi tova da ide više nego kukuruz.
Jedino ne bi bilo loše da uzmete neki premiks koji sadrži enzime (ksilanazu ili beta glukanazu), kako bi povećali iskoristivot hrane.

Trsteničanin
27-12-12, 11:32
Dobio sam neki sastav za ishranu tovljenika pa me zanima sta iskusniji ljudi misle o tome. Dakle, na 100kg bi to odokativno trebalo da izgleda ovako:
50kg kukuruza
15kg jecma
15kg sojine sacme
8kg stocnog brasna
10kg suncokretove sacme
premiks Magnavita
0,5kg stocne soli
Kolicina je dakle oko 100 kg koncentrata.

rekreativac
27-12-12, 21:33
Imas na kesi magnavite recepturu za spremanje
59.5 kukuruz
20 jecam
10 sojina sacma
8 suncokret sacma
2,5 premiks

ili
59,5 kukuruz
10 jecam
10 sojina sacma
8 suncokret sacma
10 stocno brasno
2,5 premix

Trsteničanin
28-12-12, 11:00
Pronašao sam ovaj programčić za online računanje količine proteina i drugih sastojaka pa me interesuje koliko mu se može verovati?
http://www.poljoberza.net/Prehrana.aspx
Svaki nabavljeni recept za tovljenike mi je 15,5-16% proteina po ovom programu.

kristal
28-12-12, 12:41
Probao sam i ja preko tog programa, i uvek izadje 16%sp sta god unesem od komponenta. Nesto neradim dobro? ili tom programu je sve u sestnajst^-^

misika1956@gmail.com
29-12-12, 14:26
Probao sam Vaš program 80 kg. kukuruza i 20 kg sojinog griza dobio sam dobar rezultat - veći nego vi izgleda da radi program ..

kristal
29-12-12, 14:41
Eto ja bas sad probao 20kg sojinog griza i 80kg kukuruza pa mi izbacio 16%
A inace ja mesam na sledeci nacin :45kg kukuruz 20kg jecam 7kg ovas 20kgsojin punomasni griz 5 kg suncokret.sacma 33% i 3kg premiks.Nista osim premiksa nekupujem.

panonac
30-12-12, 19:49
@kristal,zasto ovas u ishrani,pokazao se kao dobar ili...

Trsteničanin
31-12-12, 07:54
Ne izlazi uvek 16% naravno, pogledaj malo bolje. U kom procentu na 100kg se moze koristiti tj. preporucujete mlevenu lucerku?(koju takodje imam)

panonac
31-12-12, 13:06
@trstenicanin,za ishranu svinja u tovu sa preporucuje 3 kg lucerkinog brasna na 100kg hrane

kristal
31-12-12, 14:01
@kristal,zasto ovas u ishrani,pokazao se kao dobar ili...

Los nije, nekupujem ga dobro rodilo nisam prodao po 28-30din pa se mora potrositi a svinje ko svijne ni neprimete, mali problem je sto losije curi iz hranilice

frenky9415
26-01-13, 21:15
Da li moze neko ko zna da napise ukratko koju hranu davati svinjama da masa ide na meso a koju da ide na slaninu i salo Kako dobiti prirodnu adidas slaninu red mesa red slanine ima li tu neke tajne tokom perioda ishrane svinja?

Nikola.KV
26-01-13, 21:36
Jel neko hranio svinje repinim rezancem,kao dodatkom u ishrani?Uzeo sam danas dzak da probam,jedu ga odlicno,zaparenog i pomesanog sa koncetratom.

dulebdp
27-01-13, 10:56
Da li moze neko ko zna da napise ukratko koju hranu davati svinjama da masa ide na meso a koju da ide na slaninu i salo Kako dobiti prirodnu adidas slaninu red mesa red slanine ima li tu neke tajne tokom perioda ishrane svinja?
Ja lično kad tovim za sebe u koncentrat za tovne dodam ječma od 30-35°%, za toliko smanjim kukuruz,kukuruz45, ječam 30, sojina sačma15, suncokret. sačma 5,lucerka 3 kvasac 2, premix 1,

telnett
27-01-13, 12:38
@dulebdp
u ovome nisam video dikalcijum i kredu a njih nema u 1% premihu

PG Krnac
27-01-13, 14:53
Ja sam presao na Patent hranu i jako sam zadovoljan. >:({
80 kg kukuruza i dzak Patenta 20kg i ne razmisljaj.

milan777
27-01-13, 19:41
Mogu li se svinje hraniti pilecim i kokosijim iznutricama?

Jedan moj prijatelj hrani svinje sa tim i sa koncentratom, pa me zanima moze li to da ima neke posledice po svinje ili za ljude koji jedu takvo svinjsko meso

dulebdp
27-01-13, 20:53
@dulebdp
u ovome nisam video dikalcijum i kredu a njih nema u 1% premihu
Mala gre[ka pisao sam na brzinu i uvek pravim 220kg pošto imam mešaonu pa kad sam preračunao na sto kg zaboravio kredu i dkc ,ide i kreda i dkc i još 1kg minezela

belgrade red star
27-01-13, 22:37
Kad pravite hranu koliko racunate da ima proteina u kukuruzu. Po katalogu recimo as 62 ima 12% ima nekih zp preko 10 da li je mozda neko radio analizu da li je stvarno tako, inace ja racunam 9% .

nikola_VUK
28-01-13, 11:08

Jedan moj prijatelj hrani svinje sa tim i sa koncentratom, pa me zanima moze li to da ima neke posledice po svinje ili za ljude koji jedu takvo svinjsko meso

Koliko puta si čuo da se neko zarazio sa salmonelom iz recimo jaja, mislim da ako skuva te iznutrice nekih makar sat vremena može da koristi.

Surdonja
28-01-13, 20:29

Prijatelj ako ubacuje te pilece iznutrice, slobodno moze da izbaci koncentrat i da ih mesa samo sa kukuruzom ili jecmom, ali obavezno nesto protiv kanibalizma da ubaci, da se ne bi desilo da pocnu da jedu jedni druge. Kod mene u kraju je u zadnjih par godina taj nacin ishrane jako popularan. Ima svega nas par entuzijasta koji to jos ne rade. Cak sta vise, pre neki dan sam cuo za jednu jako poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom veterinarskog materijala, da radi isto to ali ne obradjuju iznutrice termicki. Ujutru daju cistu prekrupu, a uvece samo iznutrice.Ljudima iz mog kraja koji to rade tovljenici stizu za isto vreme kao i meni koji hranim po tablicama, a iznutrice placaju 6 dinara kilogram, a mene koncentrat kosta 15-ak puta vise.

ps. tek sad primetih da ti je lokacija Beograd, pa moguce da je onda i taj tvoj prijatelj neki od ljudi koje pomenuh.

- - - - - - - - - -

Jel neko hranio svinje repinim rezancem,kao dodatkom u ishrani?Uzeo sam danas dzak da probam,jedu ga odlicno,zaparenog i pomesanog sa koncetratom.

Jedu ga zato sto im sladi. Ne znam sta hranis sa njim, ali tovljenici od toga nemaju nista sem lazne sitosti. Ja sam ga davao krmacama da se puno ne ugoje. Mislim da je to jedino cemu u svinjarstvu rezanac moze da sluzi.

belgrade red star
29-01-13, 00:10
Mora se dobro paziti kod ishrane pilecim iznutricama mom drugu su nedavno tri tovljenika uginula jer je hrana bila prejaka ,najbolje mesati skoro cist bungur sa njima ,a kako cujem od druga to je postala otimacina za ta creva i dosta ljudi hrani sa tim .

Pegaz013
29-01-13, 11:02
[QUOTE=Surdonja;631651]Prijatelj ako ubacuje te pilece iznutrice, slobodno moze da izbaci koncentrat i da ih mesa samo sa kukuruzom ili jecmom, ali obavezno nesto protiv kanibalizma da ubaci, da se ne bi desilo da pocnu da jedu jedni druge. Kod mene u kraju je u zadnjih par godina taj nacin ishrane jako popularan. Ima svega nas par entuzijasta koji to jos ne rade. Cak sta vise, pre neki dan sam cuo za jednu jako poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom veterinarskog materijala, da radi isto to ali ne obradjuju iznutrice termicki. Ujutru daju cistu prekrupu, a uvece samo iznutrice.Ljudima iz mog kraja koji to rade tovljenici stizu za isto vreme kao i meni koji hranim po tablicama, a iznutrice placaju 6 dinara kilogram, a mene koncentrat kosta 15-ak puta vise.

Druže u tvom komšiluku tačnije u Boljevcima znaš i sam da ima 2 velike klanice pilića i da ljudi sa klaničnim otpadom hrane svinje.Ali ja ne verujem da oni kolju te svinje za svoju kuću nego dođu kod tebe i kupe tovljenika za sebe a svoje prodaju.Daleko im lepa kuća i njima i velikim klanicama koje svesno takve svinje kupuju i pretvaraju u prerađevine.Niti ću kupiti takve prerađevine niti takve svinje,bar toliko mogu da za sebe i svoju porodicu othranim kako valja i kako to narod radi.>:({

draganNb
29-01-13, 22:13
Da li moze neko da mi odgovori,koliko vremenski traje kod vas tov svinja?koliko ako je prase malo,8-15 kg,a koliko od 20-25 kg?

zagubican
29-01-13, 23:27
Ja sam presao na Patent hranu i jako sam zadovoljan. >:({
80 kg kukuruza i dzak Patenta 20kg i ne razmisljaj.

Druze koja je cena za dzak patenta i da li ubacujes jos nesto osim kukuruza i njega?>:({

Surdonja
30-01-13, 19:32
[QUOTE=Surdonja;631651]Prijatelj ako ubacuje te pilece iznutrice, slobodno moze da izbaci koncentrat i da ih mesa samo sa kukuruzom ili jecmom, ali obavezno nesto protiv kanibalizma da ubaci, da se ne bi desilo da pocnu da jedu jedni druge. Kod mene u kraju je u zadnjih par godina taj nacin ishrane jako popularan. Ima svega nas par entuzijasta koji to jos ne rade. Cak sta vise, pre neki dan sam cuo za jednu jako poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom veterinarskog materijala, da radi isto to ali ne obradjuju iznutrice termicki. Ujutru daju cistu prekrupu, a uvece samo iznutrice.Ljudima iz mog kraja koji to rade tovljenici stizu za isto vreme kao i meni koji hranim po tablicama, a iznutrice placaju 6 dinara kilogram, a mene koncentrat kosta 15-ak puta vise.

Druže u tvom komšiluku tačnije u Boljevcima znaš i sam da ima 2 velike klanice pilića i da ljudi sa klaničnim otpadom hrane svinje.Ali ja ne verujem da oni kolju te svinje za svoju kuću nego dođu kod tebe i kupe tovljenika za sebe a svoje prodaju.Daleko im lepa kuća i njima i velikim klanicama koje svesno takve svinje kupuju i pretvaraju u prerađevine.Niti ću kupiti takve prerađevine niti takve svinje,bar toliko mogu da za sebe i svoju porodicu othranim kako valja i kako to narod radi.>:({
Druze u pravu si, ali da sam profesionalni tovljac a ne hobista,drzao bi jednu krmacu i par tovljenika za sebe. Ovako skupim parice na gomilu pa mi lepo dodju, a pritom i uzivam gledajuci ih kako rastu. Tovljenik me kosta skoro 18 000(prase+hrana). Tu zarade nema, dok ovi sto hrane sa tim otpadom i zarade nesto. Donekle ih i razumem, trziste trazi jeftinu hranu, oni je jeftino proizvedu. Pa ko voli nek izvoli. Da je ova drzava, drzava pa da meni koji hranim kako bog zapoveda obezbedi prodaju po vecoj ceni da i ja ne radim dzabe, bilo bi onih koji bi se vratilo na normalnu ishranu. Ovako zaradjuju hraneci (mozda i trovati) jeftino druge. Trenutno imam u tovu 20 komada i ulog do kraja ce mi biti oko 350 000 dinara, pitanje je kolko cu ja dobiti para za njih. >:({

Janosh
30-01-13, 19:47
Ako vam nije tesko da malo pojasnite kako se svinje hrane sa tim pilecim iznutricama?
Dali mislite na creva, dali se to preradjuje?
Imam sansu da ih nabavim, ali kako ih koristiti.

unapred hvala

Surdonja
30-01-13, 19:55
Zavisi kakve ih nabavljas. Mozes da nabavis creva samo povadjena iz pilica, kojka kuvas i mesas sa bungurom. Kod mene uglavnom uzimaju iz jedne klanice gde su samlevena creva, kosti,perije, krv... To je MOM ne znam koje klase nisam puno upucen. Kolega koji koristi mesa 2 lopate pivskog trebera, lopatu kukuruza i lopatu toga. Ne stavlja nikakve premikse, vitamine... Kad nema trebera taj deo zamen kukuruz,psenica ili jecam. Neki hrane i pola pola, ali se desava pri kraju tova da tovljenici crkavaju zbog jake hrane. Ja bi ti preporucio i upotrebu neceg protiv kanibalizma kao sto je kani stop. I najvaznije, ako si gadljiv ili ne podnosis miris crkotine ni ne pokusavaj to da radis.

Janosh
30-01-13, 20:04
Ma nisam gadljiv, reci mi sta je to bungurom?
Ovi ljudi kolju na veliko pilice i mislim da creva odlazu (ne preradjuju) tako da ako se moze pazariti
to ce biti samo povadjena.
E, sada kako dalje?
To da skuvam, pa da mesam sa kukuruznom, jecmovom jarmom i tako vlazno (zameteno) im serviram.

ruja82
30-01-13, 20:07
radi li neko od vas dotov za neoplantu

Surdonja
30-01-13, 20:13
Bungur-jarma-sot prekrupa zavisi kako ko kaze u kom kraju u principu mleveni kukuruz. U principu tako je samo ujutru kuvas za uvece, a uvece za ujutru da bi se ohladilo, bar tako rade ovi ljudi kod mene. I naravno preko leta gledas da im neostaje u hranilicama da se ne bi kvarilo, vec odmah da pojedu posto je vlazno. Mozes da zametes pa da dajes mozes i odvojeno, pospes jarmu pa odozgo creva. Par postova iznad sam pomenuo firmu koja ujutru daje cistu prekrupu, a uvece samo creva, cak ih i ne kuvaju.

Janosh
30-01-13, 20:21
Znaci ne moraju se sitniti creva, servirati im sa kukuruznom prekrupom.

hvala za info >:({

Surdonja
30-01-13, 20:25
Ne moraju, samo pazi da ne preteras sa crevima da ne dodje do uginuca. Nema na cemu tu smo da pomognemo jedni drugima, koliko smo u mogucnosti. >:({

Janosh
30-01-13, 20:39
Ako nabavim, javljam rezultat.

Imam ja rodjake u Ogaru. >:({

Surdonja
30-01-13, 20:54
Ja sam iz Progara ne Ogara. >:({

Janosh
30-01-13, 21:07
Znam, mislim Ogar, Progar komsiluk. Lkl{{

misika1956@gmail.com
03-02-13, 14:39
Dali neko hrani svinje stočnim ječmom Grand i sojom Laura ?

Janosh
03-02-13, 14:45
Misika

Mislis na soju Lanu? ona se ne mora termicki obradjivati

nju-viliđ
03-02-13, 15:17
Ovo sa iznutricama pilecim, jel se ta creva ciste pa im se onda daju ili se daju onako creva puno jos od onoga sto su pilici zadnje jeli?
Ima kakvih bolesti koji se javljaju?

Pegaz013
03-02-13, 17:36
Ovo sa iznutricama pilecim, jel se ta creva ciste pa im se onda daju ili se daju onako creva puno jos od onoga sto su pilici zadnje jeli?
Ima kakvih bolesti koji se javljaju?

Tako puna creva daju to ti je ne svareni koncetrat.Pričao mi čovek u Americi sve velike farme tovnih pilića imaju i farmu svinja pa svinje hrane izmetom pilića.Perverzijama nikad kraja.Sem pojave kanibalizma i prejedanje ja nisam čuo za druge nedostatke.Ljudi koji tako hrane će ti dati bolju informaciju...

Montenegro
03-05-13, 20:01
Prodaje li ko hranilice duzine 2.80m, sa obe strane otvori za hranu...

Miloš D.T
03-05-13, 20:12
Stavi oglas u potražnji.

misika1956@gmail.com
03-05-13, 20:20
Prodaje li ko hranilice duzine 2.80m, sa obe strane otvori za hranu...
Ja kad sam ih koristio u tovu imao sam velike probleme - bile su užasno teške a trebalo je da se pomeraju da se očisti ispod njih , mnogo bolje rešenje je 2 kom. hranilice od 2 metra postavljene na suprotne zidove ...

Montenegro
03-05-13, 20:45
da,da imam i ja tih problema sa ciscenjem, al moram pregraditi svinjaca pa mi ona najvise odgovara...

misika1956@gmail.com
05-05-13, 16:02
Mene nije sramota da ti prenesem svoje ružno iskustvo pošto vidim da razmišljaš slično kao i ja u početku svinjarenja - bilo mi je jeftinije da postavim tešku hranilicu nego da zidam pregradni zid , platio sam duplu cenu kada se ispod hranilice ucrvalo nakupljen brlog i kad su svinji to radije lizali nego hranu u hranilici .....?!

milan992
09-05-13, 22:30
[QUOTE=frenky9415;630409]Da li moze neko ko zna da napise ukratko koju hranu davati svinjama da masa ide na meso a koju da ide na slaninu i salo Kako dobiti prirodnu adidas slaninu red mesa red slanine ima li tu neke tajne tokom perioda ishrane svinja?[ Основно храниво је зрно жита (кукуруз) кога има око 60% у смеши, некада
чак и више. Веће учешће кукуруза од 60% није пожељно због лошег квалитета
сланине. У тову се може користити и јечaм.
Као извор биљних протеина користе се уљане сачме (сојина сачма).
Анимална хранива (рибље и месно брашно, обрано млеко у праху и сурутка)
се обавезно користе за свиње до 70kg. Пошто су ова хранива скупа, данас се неке АК,
као што су лизин и метионин, синтетски производе.
У последње време за тов свиња се доста користи сточни квасац.
Брашно дехидроване луцерке је обавезан састојак смеша за исхрану свиња у
тову. Мекиње и суви репини резанци се најчешће користе ради разблажења енергије
и то у последњој фази това.
Маст се додаје до 5% ради повћања енергетске вредности и побољшања .

Rodja88
10-05-13, 12:58
Moze neko da mi kaze da li se isplati hraniti svinje i koliko je dobro dati otpadke keksa, napolitanke, bombone i sve to samleveno u dzaku mogu nabaviti??

Naravno uz mesanje nekog koncentrata u pomije.

Caplja
17-06-13, 11:20
koliko kukuruza pojede tovljena svinja ako se ne daje koncentrat, nego samo kukuruz, eventualno jecam, detelina i pomije? Hranim samo za vlastitu upotrebu i zelim ekoloski zdravo meso?

hvala na svakom odgovoru unapred
pozdrav
caplja

milan971
17-06-13, 15:18
Takvim nacinom ishrane 6.5-7kg kukuruza.

Caplja
17-06-13, 16:10
Takvim nacinom ishrane 6.5-7kg kukuruza.
na dan?

hvala na odgovoru

milan971
17-06-13, 20:41
Za kilogram prirasta, znaci za svinjce od 100kg treba 650-700kg kukuruza.

Gorski Car
30-06-13, 21:08
Pozdrav odgajivaci svinja.
Nisam znao na kojoj temi da postavim ovo pitanje pa reko hajde na ovoj.

Da li neko od vas koristi kukuruznu silazu za ishranu tovljenika? I kako se pokazala takva ishrana? >:({

Korisnik1787
11-07-13, 12:49
Ne znam šta jedu, ali dobro jedu!
http://www.dodaj.rs/f/1T/w3/3nKyuM8r/ssl22115.jpg

Matic
11-07-13, 20:33
Gazda im da novaca pa sami idu u prodavnicu da kupe šta im se jede.

Caplja
28-07-13, 22:10
jel neko vec hranio svinje ribom upecanom u Dunavu ili vec negde drugo ali svezom ribom? i kakvi tu mogu biti rezultati?

MiroslavNG
28-07-13, 22:54
a ja bih molio da mi neko iz iskustva ili ako je cuo koja je vrednost pilecih creva dali su bar priblizno proteinima soji,ili da i ne pomislim na to

nesko2563
28-07-13, 23:18
jel neko vec hranio svinje ribom upecanom u Dunavu ili vec negde drugo ali svezom ribom? i kakvi tu mogu biti rezultati?
Pošto imam oca penzionera i strastvenog pecaroša, ribe stalno ima dosta pa dajem i svinjama. Nije sa Dunava al je iz Tise Lkl{{. Bitno je da polomiš bodlje ako riba ima bodlje (ne znam kako se to kod tebe zove al u mom tu ribu nazivaju "manjov") a sve ostale ribe možeš tako da daješ kako stignu.
Obožavaju ribu! Kad im dam, samo što se ne pokidaju koliko se otimaju.
Čak i krmačama dajem posle prašenja ribu da se oporave. Prija im, otvara im apetit pa samim tim i više jedu a i zdrava je za njih.
Moje iskustvo je da posle par dana užinanja ribe baš krenu da prazne hranilice.

Caplja
29-07-13, 21:41
Hvala Nesko, dobiju sad babuske i bucove a i neke druge ribe kojima ne znam ime, istina je jedu ko ludi, samo ne zelim da se ne pokvare i ne budu hteli jesti jecam i kukuruz, pred klanje im necu davat ribu jer bas ne volim da mi kobasice dobiju miris ribe, koliko vremena pred klanje treba prestati sa ribom?

saleso
30-07-13, 14:14
Pozdrav odgajivaci svinja.
Nisam znao na kojoj temi da postavim ovo pitanje pa reko hajde na ovoj.

Da li neko od vas koristi kukuruznu silazu za ishranu tovljenika? I kako se pokazala takva ishrana? >:({
ja hranim vec vec godinama i ekstra mislim na silazu zrna kukuruza prekrupljenog

dubansr
03-08-13, 23:57
Gledao sam na tv pre neki dan,da jedan covek hrani svinje samo psenicom jer je imao dosta na njivama a slaba cena pa mu se ne isplati da ga prodaje pa daje stoki,zanima me jer nisam cuo na prilogu da li se daje stoki psenica u zrnu ili se prekrupi pa se daje?Hvala unapred

vladale.rs
06-08-13, 06:42
obavezno melji pšenicu nemoze zeludac da je svari i izbaci celo zrno,zato što pšenica ima opnu tj one trice a u temu recepture za koncentrat,tovljači je daju unajveće što mislim da je pogrešno.

dubansr
08-08-13, 21:20
Pa zato sam i pitao ovde da cujem vase misljenje,jer neko kao sto ti kazes ne melje a ti si rekao da treba da se melje da bi se svarilo....pa me zanima sta je tacno od toga i kako da im dajem,dali celo zrno ili da meljem kao prekrup?

vladale.rs
08-08-13, 22:20
evo šta je tačno uzni kilo pšenicu u zrno i baci da pojede pa pogledaj u izmet da vidiš dali je svarena pa uzni kilo meljanu i baci da pojede i vidi ponovo dali je svarena;D}i sam uoči razliku i radi kako treba

nemanja_st01_58
09-08-13, 15:50
Svinje hranjene celim znima stiču običaja da riju po izmetu i ponovo jedu zrna iz njega.
Pšenica ima dosta skrobnih nesvraljivih materija i zato se preporučuju NSP enzimi pri ishrani živine ili svinja pšenicom, ječmom ili tritikaleom . NSP enzimi razlažu ugljeniohidratne veze u zrnu i oslobađaju energiju i hranljive materija pa je tako iskoristivost zrna maksimalna. NSP enzima imate u superima većih proizvođača koncentrata.

Caplja
10-08-13, 15:49
hranim svinje bez koncentrata, samo kukuruzom i svim i svacim iz baste, vocem, bundevama, i sl. napoj i mekinje, puno sveze deteline i sad pocinjem im davati i jecam. Moje je pitanje, nije li jecam suvise jaka hrana? dali ce hranjeni jecmom imati suvise mesnatu slaninu bez i malo masti? Ne volim kad svinja nije masna a i cvarke jako svi volimo. Koliko svinja treba pojesti jecma do decembra, sada su oko 90 kila, koliko tako hranjeni mogu napredovati do svinjokolje?
Hvala lepo na svakom odgovoru
pozdrav caplja

dubansr
10-08-13, 18:18
Svinje hranjene celim znima stiču običaja da riju po izmetu i ponovo jedu zrna iz njega.
Pšenica ima dosta skrobnih nesvraljivih materija i zato se preporučuju NSP enzimi pri ishrani živine ili svinja pšenicom, ječmom ili tritikaleom . NSP enzimi razlažu ugljeniohidratne veze u zrnu i oslobađaju energiju i hranljive materija pa je tako iskoristivost zrna maksimalna. NSP enzima imate u superima većih proizvođača koncentrata.

Nemanja ako meljem zrno psenice onda nije potrebno da kupujem super,ili nebitno od toga da li meljem ili ne mora da kupim super da bi se moglo variti?Hvala unapred

nemanja_st01_58
12-08-13, 14:23
Super ti je dodatak , odnosno u sebi ima minerale, vitamine, i poneki super sadrži enzime.
Ako melješ pšenicu poboljšavaš joj svarljivost.
Ne moraš ti da dodaješ super da bi svinje svarile pšenicu ali je sa superom iskoristivost maksimalana a primećuje se i razlika u prirastu i zdravlju životinja.

lazarevics
07-09-13, 09:13
Pozdrav svima

Može li mi neko da kaže dal je dozvoljeno davati sam ječam(tritikal) svinjama.LP

nadalj#
11-09-13, 05:53
Pozdrav svima

Može li mi neko da kaže dal je dozvoljeno davati sam ječam(tritikal) svinjama.LP
nije preporucljivo

dubansr
22-09-13, 22:06
Pozdrav,da li je bolje da dajem svinjama svezu ili sucu detelinu? i koja je bolja?Drugo pitanje: Oprasila mi se krmaca pre nedelju dana i dajem im koncentrat kupovni (ne mesa se sa kukuruzom,za svinje dojilje) da li posle treceg dzaka od 20kg mogu da dajem super,davao bih 10kg supera i 40 kukuruza?Hvala unapred

nesko2563
23-09-13, 10:05
Mogu ti samo reci za detelinu da je bolje davati svezu jer suva nema neku korist. Tako mi je bar jednom prilikom rekao veterinar.

Gorski Car
24-09-13, 09:45
ja hranim vec vec godinama i ekstra mislim na silazu zrna kukuruza prekrupljenog

Jel to prekrupa ili silaza? Tacnije da li krunis klip kukuruza ili meljes sa sve kocanjem?

Milsio sam na silazu sa sve sasom kao sto se pravi za ishranu goveda, da li neko hrani tovljenike silazom za ishranu goveda? I kakav prirast imaju? Cuo sam da dosta ljudi tako hrani tovljenike.

Ja sam skoro poceo neki "opusteni tov" bez koncentrovane hrane,samo kukuruz,jecam,tritikal,stocno brasno, kuvana bundeva,kuvani krompir pomesan sa stocnim brasnom itd, sto bi se reklo na starinski nacin.
Za sad napreduju dobro videcu rezultate, nov sam u ishrani tovljenika. >:({

dubansr
25-09-13, 20:26
Molim da mi neko odgovori na post broj 151,hvala

Rodja88
01-10-13, 10:00
Jer moze neko da mi kaze koliko je vremena potrebno tovljenicima da od 70 kg naguraju do 100 kg i u tom dobu koliki im je dnevni prirast od prilike sa dobrom hranom znaci dobiju jecam, sacmu kukuruz i premiks.

marinko16
01-10-13, 15:44
Pa dnevni prirast u tom dobu je oko 0.6 0.7 kg... znaci za nekih 40 dana ako su i svinje dobre

Rodja88
02-10-13, 14:40
jer moze neko da mi kaze oce li biti problem ako sad umesto sojine sacme budem stavio sojin griz?
Stavio bi jedno 3-4 kile griza vise u smesu nego sacme.

kika.nina
02-10-13, 16:37
Hranim svinje isključivo sojinim grizom u količinama koliko po tablici ide sojine sačme i imam odlične rezultate.

kristal
02-10-13, 17:14
Ja u pocetku dajem pola-pola a posle 25-30kg samo sojin griz, ovaj nacin ishrane mi se pokazao kao najbolji

Rodja88
02-10-13, 17:28
Pitao sam jer mi ujak pravi sojin griz a i trenutno mi je dosta jeftiniji od sacme.

Griz kupim za 60 dinara a sacma je 80.
Znaci nece im skoditi ako odjednom promenim?

TheBigBang
03-10-13, 06:31
Ja planiram da posejem soju naredne sezone za ishranu dva tovljenika.Krenucu sa 30kg,dva praseta..pa polako,po recepturi.
Da li bih mogao da kuvam soju,jer u mom kraju niko nema ekstruder, da bih sirovu soju preradio u griz ili sačmu.
Da li neko ima iskustva sa kuvanjem i koja je procedura?
Da li je bolje da je kuvam,ili pečem?

Gorski Car
03-10-13, 17:02
Ja planiram da posejem soju naredne sezone za ishranu dva tovljenika.Krenucu sa 30kg,dva praseta..pa polako,po recepturi.
Da li bih mogao da kuvam soju,jer u mom kraju niko nema ekstruder, da bih sirovu soju preradio u griz ili sačmu.
Da li neko ima iskustva sa kuvanjem i koja je procedura?
Da li je bolje da je kuvam,ili pečem?

Bolje ti je da peces lakse se melje.
Nadjes staro bure od bojlera, zavaris kroz njega po duzini jednu cev da ti posluzi kao osovina. Napravis vratanca pomocu kojih ces sipati soju u bure i prazniti. To bure kao kad peces prase okreces na vatri. Soja se u buretu ravnomerno ispece i nemas problema.
Kad budem slikao ovo moje bure sa kojim ja radim postavicu slike.

TheBigBang
03-10-13, 18:13
Hajde ,molim te,ako ti nije problem.Meni su rekli u drugoj temi da je bolje kuvati soju nego peći, u smislu kvaliteta, a ne tezine operacije.
Kuvanje mi izgleda jednostavnije, stavim u posudu za koncentrat koliko hocu da spremim 20kg,na 100kg koncentrata i dovoljno je da ključa 15minuta u vreloj vodi.Tako su mi rekli da je bolje nego peći soju.A i meni izgleda jednostavnije.

Kako se melje posle to što skuvaš, odnosno ispečeš? Na prekrupač, ili na neku vodenicu..mlin?

Gorski Car
03-10-13, 18:29
Hajde ,molim te,ako ti nije problem.Meni su rekli u drugoj temi da je bolje kuvati soju nego peći, u smislu kvaliteta, a ne tezine operacije.
Kuvanje mi izgleda jednostavnije, stavim u posudu za koncentrat koliko hocu da spremim 20kg,na 100kg koncentrata i dovoljno je da ključa 15minuta u vreloj vodi.Tako su mi rekli da je bolje nego peći soju.A i meni izgleda jednostavnije.

Kako se melje posle to što skuvaš, odnosno ispečeš? Na prekrupač, ili na neku vodenicu..mlin?

Ispecena soja se odlicno melje, mi ovde svi pecemo soju niko je ne kuva...
Meljem na obican mlin onaj sto ima skoro svako seosko domacinstvo.

TheBigBang
03-10-13, 19:38
Mlin za zimnicu,onaj ručni?Ili neki drugi mlin?
Zaista ne znam, ovo mi je prvi put da planiram da uzmem dva praseta od po 30kg, pa vec sada razmišljam o svemu.

Posejaću ,za dva tovljenika, 20ari kukuruza. (to je oko 1500kg kukuruza,okrunjenog).

Posejaću stočni ječam (ali ne znam koliko velika parcela u arima mi je potrebna da zasejem sada u Oktobru stočni ječam (ili tritikale).U koncentratu ide procentualno 15% ječma (ili neke druge žitarice),ali nikada nisam sejao ječam, pa ne znam da li se tih 300-400kg ječma (za dva tovljenika) može dobiti sa 10 ili 20ari parcele.Ispoštovao bih prolećnu prihranu sa 15-15-15.

Isto tako nisam siguran da li sa parcele od 10ari mogu da dobijem dovoljno soje, da bih imao za dva tovljenika u toku od 10meseci tova.To bi bilo oko 400kg soje (za dva tovljenika).Da li se ta količina može dobiti sa 10ari parcele?

Izmedju obroka planiram detelinu,bundeve,eventualno kuvane krompire, ako to ima smisla, jer ne znam koliko i šta se time dobija.Mislim da bi detelina i bundeva sjeseni bila dovoljna za izmedju obroka.Plus po dvorištu, oko 50ari veliko dvorište, mogle bi da špaciraju..ima uvek nekog voća..šljive, kruške, jabuke, ringlovi..

Gorski Car
03-10-13, 20:06
Mlin za zimnicu,onaj ručni?Ili neki drugi mlin?
Zaista ne znam, ovo mi je prvi put da planiram da uzmem dva praseta od po 30kg, pa vec sada razmišljam o svemu.

Posejaću ,za dva tovljenika, 20ari kukuruza. (to je oko 1500kg kukuruza,okrunjenog).

Posejaću stočni ječam (ali ne znam koliko velika parcela u arima mi je potrebna da zasejem sada u Oktobru stočni ječam (ili tritikale).U koncentratu ide procentualno 15% ječma (ili neke druge žitarice),ali nikada nisam sejao ječam, pa ne znam da li se tih 300-400kg ječma (za dva tovljenika) može dobiti sa 10 ili 20ari parcele.Ispoštovao bih prolećnu prihranu sa 15-15-15.

Isto tako nisam siguran da li sa parcele od 10ari mogu da dobijem dovoljno soje, da bih imao za dva tovljenika u toku od 10meseci tova.To bi bilo oko 400kg soje (za dva tovljenika).Da li se ta količina može dobiti sa 10ari parcele?

Izmedju obroka planiram detelinu,bundeve,eventualno kuvane krompire, ako to ima smisla, jer ne znam koliko i šta se time dobija.Mislim da bi detelina i bundeva sjeseni bila dovoljna za izmedju obroka.Plus po dvorištu, oko 50ari veliko dvorište, mogle bi da špaciraju..ima uvek nekog voća..šljive, kruške, jabuke, ringlovi..

Meljem na elektricni mlin, te rucne mlinove mozes da vidis samo u muzeju.

Za dva tovljenika treba ti 1400kg kukuruza kada bi ih hranio samo kukuruzom, znaci svinja treba da pojede 7kg kukuruza za kilogram zive vage.
Posto ti planiras da pravis koncentrat, dodavajuci jecam, soju itd onda svinja treba da pojede 3-4kg kvalitetnog koncentrata za kilogram zive vage.
zavisi do koje kilaze planiras da tovis?
Jecam u najboljim uslovima radja 1 dzak po aru, dzak jecma ima oko 46kg.
Za soju ne znam nikad je nisam sejao jer zahteva agrotehniku koju ja ne mogu da ispostujem i trazi kvalitetno zemljiste.

kristal
03-10-13, 20:38
Pitao sam jer mi ujak pravi sojin griz a i trenutno mi je dosta jeftiniji od sacme.

Griz kupim za 60 dinara a sacma je 80.
Znaci nece im skoditi ako odjednom promenim?

Pa nemoj bas odjednom vec postepeno u tri puta smanjuj sacmu, a povecavaj griz

@The Big Bang

Ako smem da se ukljucim u diskusiju ,onda bi imao par recenica da dodam, naime za takav extenzivan tov pozeljno bi bilo obrocno hranjenje na vlazno (pomije),pa posle preko dana kao sto je i pisano.Jos samo toliko da dodam ,da u slucaju vlaznog hranjenja mogla bi se soja kuvati i izgnjeciti i na taj nacin hraniti.Stim vise jer,prziti soju nije tako jednostavno kako to izgleda,jako je bitna temperatura i vreme za koje se przi.Mogu se neki proteini izgubiti ako se prepece, a ako se nedovoljno przi neki proteini nece biti svarljivi .Zato preporucujem kuvanje soje za dva svinjceta.Toliko od mene automehanicara :-X

TheBigBang
03-10-13, 21:01
Meljem na elektricni mlin, te rucne mlinove mozes da vidis samo u muzeju.
Može kuvana soja da se samelje u prekrupaču,na neko sitnije sito?Koliko sitna soja mora da bude?
Ja bih ipak kuvao, kao što su mi već preporučili u temi 'Recepture za spremanje koncentrata'.Rekli su da bi proces bio dobro odradjen,dovoljno je da se soja kuva u ključaloj vodi 15minuta.

Za dva tovljenika treba ti 1400kg kukuruza kada bi ih hranio samo kukuruzom, znaci svinja treba da pojede 7kg kukuruza za kilogram zive vage.
Planiram 50%,odnosno 50kg za jednog, odnosno 100kg za dva tovljenika kukuruza.

Posto ti planiras da pravis koncentrat, dodavajuci jecam, soju itd onda svinja treba da pojede 3-4kg kvalitetnog koncentrata za kilogram zive vage.
Dodao bih 15-20% ječma po tovljeniku. I 20% kuvane (samlevene)soje ,po tovljeniku.

zavisi do koje kilaze planiras da tovis?
Išao bih 200-250kg.

Jecam u najboljim uslovima radja 1 dzak po aru, dzak jecma ima oko 46kg.
Znači da bi mi za dva tovljenika bilo dovoljno 10-maximalno 15ari stočnog ječma.

Za soju ne znam nikad je nisam sejao jer zahteva agrotehniku koju ja ne mogu da ispostujem i trazi kvalitetno zemljiste.
Ja imam parcelu pored vode..tih 10ari je idealno, preko cele godine je zemlja vlažna.Čak i u Avgustu mesecu u onim najgorim danima, vlaga je konstantna.
Zemljište je kvalitetno, jednim delom nešto peskovito,pomešano sa plodnom zemljom.
Od agrotehnike ne planiram apsolutno ništa osim da špartam više puta izmedju redova i da ručno počupam travu izmedju biljki..jer necu da bacam nikakve herbicide.
To je sve što planiram od agrotehnike.
Moraću da pročitam šta joj je potrebno od veštačkog djubriva, šta se baca..i to ću ispoštovati.

@The Big Bang

Ako smem da se ukljucim u diskusiju ,onda bi imao par recenica da dodam, naime za takav extenzivan tov pozeljno bi bilo obrocno hranjenje na vlazno (pomije),pa posle preko dana kao sto je i pisano.Jos samo toliko da dodam ,da u slucaju vlaznog hranjenja mogla bi se soja kuvati i izgnjeciti i na taj nacin hraniti.Stim vise jer,prziti soju nije tako jednostavno kako to izgleda,jako je bitna temperatura i vreme za koje se przi.Mogu se neki proteini izgubiti ako se prepece, a ako se nedovoljno przi neki proteini nece biti svarljivi .Zato preporucujem kuvanje soje za dva svinjceta.Toliko od mene automehanicara :-X
Hvala na savetima.Upravo sam i ja mislio da je kuvanje i lakše, a vec su mi rekli da je i bolje kuvati nego peći soju.
Kuvana soja se posle kako preradjuje, tj sitni..isto se melje ili se drugačije priprema, tj,. sitni u smešu koncentrata?

Što se 'vlažnog obroka' tiče..toga imam slabo..ali bih mogao da pripremim i izvesnu količinu krompira,pa da kuvam i mešam sa bundevom,tj tikvama, kada stignu sjeseni.A mogu i samo bundevu da kuvam,to bi bio vlazni,a detelina suvi obrok, tj izmedju obroka?

Gorski Car
03-10-13, 21:11
Može kuvana soja da se samelje u prekrupaču,na neko sitnije sito?Koliko sitna soja mora da bude?
Ja bih ipak kuvao, kao što su mi već preporučili u temi 'Recepture za spremanje koncentrata'.Rekli su da bi proces bio dobro odradjen,dovoljno je da se soja kuva u ključaloj vodi 15minuta.

Planiram 50%,odnosno 50kg za jednog, odnosno 100kg za dva tovljenika kukuruza.

Dodao bih 15-20% ječma po tovljeniku. I 20% kuvane (samlevene)soje ,po tovljeniku.

Išao bih 200-250kg.

Znači da bi mi za dva tovljenika bilo dovoljno 10-maximalno 15ari stočnog ječma.

Ja imam parcelu pored vode..tih 10ari je idealno, preko cele godine je zemlja vlažna.Čak i u Avgustu mesecu u onim najgorim danima, vlaga je konstantna.
Zemljište je kvalitetno, jednim delom nešto peskovito,pomešano sa plodnom zemljom.
Od agrotehnike ne planiram apsolutno ništa osim da špartam više puta izmedju redova i da ručno počupam travu izmedju biljki..jer necu da bacam nikakve herbicide.
To je sve što planiram od agrotehnike.
Moraću da pročitam šta joj je potrebno od veštačkog djubriva, šta se baca..i to ću ispoštovati.

@The Big Bang

Hvala na savetima.Upravo sam i ja mislio da je kuvanje i lakše, a vec su mi rekli da je i bolje kuvati nego peći soju.
Kuvana soja se posle kako preradjuje, tj sitni..isto se melje ili se drugačije priprema, tj,. sitni u smešu koncentrata?

Što se 'vlažnog obroka' tiče..toga imam slabo..ali bih mogao da pripremim i izvesnu količinu krompira,pa da kuvam i mešam sa bundevom,tj tikvama, kada stignu sjeseni.A mogu i samo bundevu da kuvam,to bi bio vlazni,a detelina suvi obrok, tj izmedju obroka?

Ne bih rekao da moze kuvana soja da se melje u prekrupacu. Zalepilo bi sito i nista ne bi urdio.

TheBigBang
03-10-13, 21:41
Zna li neko kako se obradjuje tj. sitni kuvana soja.Koji je proces, sta se koristi da bi se pretvorila u dovoljno sitne komade,da mogu da se svare.

Duško58
03-10-13, 22:04
Zna li neko kako se obradjuje tj. sitni kuvana soja.Koji je proces, sta se koristi da bi se pretvorila u dovoljno sitne komade,da mogu da se svare.

Uzmes dobro ostar noz i das se na posao. Samo pazi da se soja ohladi da ne ispeces prste.

TheBigBang
03-10-13, 22:36
Ništa prostije :)
Koliko u sitno treba da se ide? Što sitnije, to bolje..ili..?

sit-anprc
03-10-13, 22:59
10 kilograma kuvane soje pomesas sa 10 kg. kukuruza i sipas jedno lonce soje sa kukuruzom u cekicar da ga samelje pa jedno lonce cistog kukuruza da ocisti sita i tako naizmenicno dok sve nesameljes. Bas sam prekjuce to radio i zeznem se i dva puta sipam soju u cekicar i blokiram ga.

TheBigBang
03-10-13, 23:38
Dobra ideja.

nadalj#
04-10-13, 05:28
kuvana soja je najbolja ne mozes pogresiti tj preterati temperaturu koju przenjem i te kako ako ne odradis dovoljno ostane tripsin a ako preteras ode lizin i onda dzabe sva muka mozes skuvati i vecu kolicinu pa je na suncu uz cesce mesanje u tankom sloju osusiti i cuvati duzi period mi smo godinama hranili stotinak svinja kuvanom sojom

Duško58
04-10-13, 07:49
Ništa prostije :)
Koliko u sitno treba da se ide? Što sitnije, to bolje..ili..?

Palcem i kaziprstom desne ruke uzmes zrno soje i dva puta sa britkim rezovima preseces ga uzduz i jednom popreko. Noz se drzi u levoj ruci, posto je ona blize srcu a ti to za svoje svinje radis od srca i sa ljubavlju. Zrno soje nije idealno loptasto pa dobrim posmatranjem zrna ces odrediti duzu i uzu stranu. Ako ne odredis "golim okom" onda koristi "subler". Tako usitnjeno zrno soje bice svarljivo u ishrani svinja naj manje 93,715%. Ako zelis da proveris svarljivost soje, onda uzmes naj manje 2 kg svinjskog izmeta (govana) i odneses u naj blizu bio hemijsku laboratoriju na ispitivanje. Slobodno tamo(u laboratoriji) kazi da si izmet doneo na preporuku urednika foruma.
Vidim iz Tvoga pisanja da ces da sejes soju za ishranu dva ranjenika i vidim propust cenjenih kolega koji su te uvodili u "tajne" sejanja soje. Moram da Ti napomenem da kada soja izraste do 10 cm visine uz svaku stabljiku pobodes stap visine oko 130 cm i precnika 2 cm. Kako soja raste tako na svakih 20 cm privezes stabljiku soje za taj stap platnenim trakama sirine tacno 2 cm (naj bolje somotske trake), ali pazi da omotas i stap tamo gde ce se stabljika soje naslanjati na njega. Ako nemas platna za trake, onda u prodavnicama ribo-opreme kupis "neopren trake" za vezivanje pecaroskih stapova. Kada dune jaci vetar Tvoja soja ce ponosno i prkosno stajati a kod komsija koji nisu tako povezali soju ce poleci i propasti. Moci ces onda ponosno da kazes kako si Ti to strucno odradio i bices ponosan na svoje delo. Neka Ti je sa srecan tov svinja.

Gorski Car
28-01-14, 21:09
Da li koristite koncentrat firme 100% u ishrani svinja i da li ste zadovoljani rezultatima?

Janosh
28-01-14, 21:45
Sta uradi ovaj BinBang sa sojom? ^-^

djjova
28-01-14, 21:57
Da li koristite koncentrat firme 100% u ishrani svinja i da li ste zadovoljani rezultatima?

Samo ako si hobi, za profi nije dobar. Najkvalitetniji je svaki koji ti napraviš bez obzira na premiks koji stavljes. 35kg kukuruza 32 pšenice 10 ječam 20sojia pogača (od 38 do 40% prot i 4-8% masti) 3% premix ja koristim Patent Dobijas Svinje tov 1 sa najmanje 16% proteina, a sigurno ima 17. Nema previše energije, i vatiminski je kompletna.

Kada kupiš koncentrat skoro uvek dobićeš maksimalno ono što i piše.

Gorski Car
29-01-14, 14:46
Samo ako si hobi, za profi nije dobar. Najkvalitetniji je svaki koji ti napraviš bez obzira na premiks koji stavljes. 35kg kukuruza 32 pšenice 10 ječam 20sojia pogača (od 38 do 40% prot i 4-8% masti) 3% premix ja koristim Patent Dobijas Svinje tov 1 sa najmanje 16% proteina, a sigurno ima 17. Nema previše energije, i vatiminski je kompletna.

Kada kupiš koncentrat skoro uvek dobićeš maksimalno ono što i piše.

Gledam neku racunicu, dzak kukuruza 1000din 45kg, A koncentrat 100% 40kg 1250din. Ne moram da kupujem ostale komponente da se mucim, meljem i mesam. Do sada sam, sam pravio neku svoju recepturu, rekoh hajde malo da probam gotovu hranu.
Zaboravih da napisem da sa njim ne hranim tovljenike nego nazimice. Od juce sam presao na 100% videcu kako ce se pokazati.

miki83
30-01-14, 18:08
pozdrav....ima li tko iskustva sa gebi hranom za tov..peletiranom... u planu sam da od 5-og do 11-tog mjeseca tovim svinje sa tom hranom.Kupio bi prasice sa ca 30 kg.Sto mislite koliko hrane je potrebno za jednog tovljenika i koju kilazu moze dostic do kraja tova polovica 11-og mjeseca.?

Janosh
30-01-14, 18:16
Ako su prasici solidni racunaj 3 kg hrane. Za cetiri meseca lagano preko 100 kg. Gebi je solidna hrana. Mada mi nikada sa kupovnom ne tovimo.

miki83
30-01-14, 18:28
ja racunam da tov traje ca 5 i po mjeseci...jel 3 kg hrane dnevno?mislio sam do kraja tova da ne prelazim 400 kg hrane po tovljeniku...

pocerina
30-01-14, 18:34
Ja kada kupim prasad sa negde 20 kg tezine, za 4 meseca ih isteram na tezinu od 110 do 118 sve zavisi kakva su prasad, a konverzija mi se krece od 2.7 do 2.9 kg krane za 1kg prirasta...

miki83
30-01-14, 18:40
s tim da imam zita pa bi kupio sojine sacme i jecma i dodao premiksa pa bi i to koristio.....i koliko bi za tih 5 i po mj trebali ca imat kg,....znam da sve ima svoju ulogu al onako odprilike da znam zbog racunice...hvala unaprijed

- - - - - - - - - -

i koliko dnevno dajes hrane tom prasetu od 20 kg a koliko onom od 50...jel postoji kakva tabela da se po tome mogu vodit

pocerina
30-01-14, 18:57
Ne znam tacno, zato sto ih imam od 10-14 u boksovima, a imam hranilice od 80 kg, retko kada cekam da se isprazne do kraja pa da sipam nov dzak, tako da ne bih znao koliko tacno dnevno pojedu.... Mogu samo prosek celog tova da ti izracunam...

coci064
30-01-14, 19:11
s tim da imam zita pa bi kupio sojine sacme i jecma i dodao premiksa pa bi i to koristio.....i koliko bi za tih 5 i po mj trebali ca imat kg,....znam da sve ima svoju ulogu al onako odprilike da znam zbog racunice...hvala unaprijed

- - - - - - - - - -

i koliko dnevno dajes hrane tom prasetu od 20 kg a koliko onom od 50...jel postoji kakva tabela da se po tome mogu vodit

miki83...Evo moje skromno misljenje. Ako su ti u startu prasici kao sto kazes 30kg za 5 meseci tova treba da ti budu sigurno oko 150kg pa i vise. Takvi prasici mogu odmah da jedu po volji sto znaci da uvek imaju hranu. Jedan savet. Psenica bas nije kvalitetno hranivo za svinje. Njena trenutna cena je oko 21din, a kukuruz je 16do17din. prodaj psenicu pa kupi kukuruz em je jeftinije em bolje. Sad sam tek primetio da si iz komsiluka, ali mozda su cene i kod vas slicne.

miki83
30-01-14, 19:27
hvala na odgovorima (http://poljoinfo.com/member.php?21308-coci064)coci pitanje za tebe-mozes mi ti rec koliko hrane je potrebno za tih pet mjeseci tova odprilike....

- - - - - - - - - -

Ne znam tacno, zato sto ih imam od 10-14 u boksovima, a imam hranilice od 80 kg, retko kada cekam da se isprazne do kraja pa da sipam nov dzak, tako da ne bih znao koliko tacno dnevno pojedu.... Mogu samo prosek celog tova da ti izracunam...

moze i prosjek cijelog tova pa da vidim odprilike....ja bi tovio za pocetak tri komada za vlastite potrebe.....

coci064
30-01-14, 19:51
miki83....U zavisnosti od kvaliteta hrane i uslova pri tovu oko 420 do 450kg hrane. Sto se uslova tice prevashodno mislim na moguc rastur hrane, higijenu,moguce bolesti.

miki83
30-01-14, 19:54
miki83....U zavisnosti od kvaliteta hrane i uslova pri tovu oko 420 do 450kg hrane. Sto se uslova tice prevashodno mislim na moguc rastur hrane, higijenu,moguce bolesti.

jel mi mozes preporuciti kojeg proizvodaca hrane...ja bi probao sa gebi...kod nas je 100 kg 70 km....da li je to preskupo

pocerina
30-01-14, 20:14
Pa oko 270 kg mi pojede svince u toku tova...

kuka9
30-01-14, 20:18
miki83...Evo moje skromno misljenje. Ako su ti u startu prasici kao sto kazes 30kg za 5 meseci tova treba da ti budu sigurno oko 150kg pa i vise. Takvi prasici mogu odmah da jedu po volji sto znaci da uvek imaju hranu. Jedan savet. Psenica bas nije kvalitetno hranivo za svinje. Njena trenutna cena je oko 21din, a kukuruz je 16do17din. prodaj psenicu pa kupi kukuruz em je jeftinije em bolje. Sad sam tek primetio da si iz komsiluka, ali mozda su cene i kod vas slicne.

Zasto psenica nije dobro hranivo za svinje,jel to znas iz iskustva il je to ona parola iz doba komunista kad se zito nije davalo stoci pa zato i ne valja,ne zelim da vredjam nikog al nemoj da pricas nesto ako ne znas,zito je bolje hranivo za svinje od kukuruza.

Gorski Car
30-01-14, 20:28
Srbija je bila izvoznik svinja kada kukuruz i soja nisu ni postojali na nasim prostorima.

coci064
30-01-14, 23:16
Gorski car....To su bila vremena kada se gajila manguljica i druge stare vrste svinja. Bez kukuruza i sojine sacme ili nekog drugog proteinskog hraniva nema dobrog tova.

- - - - - - - - - -

Zasto psenica nije dobro hranivo za svinje,jel to znas iz iskustva il je to ona parola iz doba komunista kad se zito nije davalo stoci pa zato i ne valja,ne zelim da vredjam nikog al nemoj da pricas nesto ako ne znas,zito je bolje hranivo za svinje od kukuruza.
Izgleda da ipak ti nesto neznas. Psenica svojim sastavom ne odgovara za tov jer svinji u zelucu ne proizvode enzime koji bi je razlagali. Zbog toga u ishranu moraju da se dodaju adetivi enzima da nebi dolazilo do crevnih infekcija ili nedovoljnog iskoristavanja hrane. Zitna prekrupa je lepljiva i hoce u zelucu da dodje do efekta testa sto otezava varenje. Od zrna zita naj hranljiviji deo je opna to jest mekinje. Sto se tice licnog iskustva znam da takvi svinji zaostaju u rastu dobijaju dugacku dlaku i da je tov daleko duzi, a zbog navedenih nezeljenih efekata moze biti i zdravstvenih problema.

vladale.rs
31-01-14, 08:25
coci da kazem nešto nemoj se ljutiš.bio je prilog gde farmski veterinari kazu da je pogrešno hraniti svinje mekinjama jer nemoze da je svari zeludac.u izmetu izađe i kad bi se oprala kazu oped bi je mogli davati u hranu.pojava dlake je više zbog nedovoljno hrane i loše hrane.ako svinja npr treba da pojede 4kg ja joj dam npr1kg.organizam nema čime da se odbrani zagreje.tad sam organizam podstiče telo da pusti dlaku.ima i onoga dal je objekat otvoren zatvoren uslovi čuvanja.

Gorski Car
31-01-14, 10:00
@coci064
Znam da bez dobrog proteinskog hraniva nema ozbiljnog tova, koliko sam razumeo covek hoce da drzi amaterski za svoje potrebe.

U mom kraju posle susne 2012 i stradanja kukuruza, mnogi su svinje poceli da hrane psenicom,jecmom i tritikaleom i ne zale se. I sve vise prelaze na ishranu ozimnim zitaricama zato sto kukuruz u ovom kraju postaje lutrija, soja pogotovo.

Stocno brasno dajem svinjama svakodnevno izmedju obroka na podne, zaparim toplom vodom kad se ohladi sa tim ih napojim, nisam primetio da zaostaju u razvoju.

Amaterski gajim svinje za svoje potrebe, malo za prodaju u nameri da povecam, nisam merodavan da nekog savetujem samo sam napisao kako ja radim.

milan971
31-01-14, 11:17
Glavni nosilac proteina u hrani za svinje je soj.sacma ,a oslanjati se na kukuruz kao izvor proteina je nemoguce.
Svinja u svom organizmu stvarno ne poseduje enzime koji u potpunosti vare psenicu ,ali ne poseduje ni da u potpunosti svare i kukuruz.
Zato svaka ozbiljnija firma za proizvodnju st. hrane ima te enzime u sastavu svojih premiksa ili superkoncentrata.
Danska proizvede godisnje vise od 20 miliona svinja i svi obroci su im bazirani pretezno na ozimim zitaricama (jecam, tritikale i psenica) Norveska takodje ,a kukuruz je zastupljen u hrani skoro u tragovima u pojedinim recepturama.

kika.nina
31-01-14, 12:15
Svaka konverzija preko 3 kg hrane za kg prirasta je nerentabilna.

Ratar Klennje
31-01-14, 12:45
MI(slim da je ovo vrzino kolo,prica u kojoj sm,o svi u pravu.Pitacu Vas sve nesto.ZASTO SVINJE NE HRANIMO SVI ISTIM KONCENTRATOM ILI PREMIKSOM?ZASTO SVI NE KUPUJEMO SOJU ISTOG PROIZVODJACA?ILI SUNCOKRET???
Postovani moji forumasi.Uvek ce biti ovako.Neko hrani na jedan neko na drugi,a stoti na stoti nacin.
Slazem se sa KIKA.NINA i u dobrom delu i sa svim ostalim,ali ako je potrosnja hrane po tovljeniku od praseta do predaje veca od 300 kg,moramo nesto menjati,a ako je 300kg i manja,onda je to ono sto nam je potrebno,bez obzira kako i kojom hranom hranili tovljenike.

miki83
31-01-14, 13:07
Hvala svima na odgovorima....moze mi tko reci za gebi hranu koja kosta 70 km sto kg...da li je to ok cijena ili ima jeftinijih a isto kvalitetnih....

miki83
31-01-14, 13:10
Coce u pravu si za svoje potrebe tovim ako mozda jedan tovljenik za prodaju....

kika.nina
31-01-14, 16:21
Ne vidim svrhu da kupujemo svi od istih dobavljača.Zato i postoji ovaj forum da iznesemo svoja iskustva,preporuke i kritike.Generalno moje iskustvo je da ono što je jeftino na kraju izađe najskuplje.Kupi kvalitetno neka je i skupo i dobro ćeš proći.Pitanje za sve forumaše:koliko Vas vodi pravu evidenciju o potrošnji hrane i svega ostalog?Pa ljudi dobar deo poljoprivrednika ne zna ni šta znači konverzija hrane.

miki83
31-01-14, 17:04
Istog sam misljenja da je bolje skuplje nego jeftinije,nije uzalud skuplje...a interesuje me koji su prozvodaci kvalitetniji po vasim iskustvima...bez obzira na cijenu

fiat615
31-01-14, 17:20
Jel hrani ko svinje surutkom

Ratar Klennje
31-01-14, 17:37
Istog sam misljenja da je bolje skuplje nego jeftinije,nije uzalud skuplje...a interesuje me koji su prozvodaci kvalitetniji po vasim iskustvima...bez obzira na cijenu
Ako ti nas 10 odgovori kojom hranom hranimo i koja je najbolja,verovatno ces dobiti bar 5 razlicitih odgovora.Zavii koja ti je hrana pristupacna da je kupis,ali koju god da kupis,prvenstveno se pridrzavaj tabele pripreme hrane.
Ima dosta dobrih hrana koje bih ti mogao preporuciti ali takodje i dosta primedbi i sugestija za iste te hrane,pocesvsi od GEBI,SANO,YOSERA,INBERG i td,da ne nabrajam dalje.Pored svih ovih hrana,odlucio sam se za neku sasvim petu hranu.Sta da ti kazem?Sa nekom moras poceti,a vremenom ces i ti menjati i misljenja o hranama i proizvodjacima.Nek ti je sa srecom.

- - - - - - - - - -

Da li je bolje skuplje ili jeftinije,mozda je apsurdno o tome diskutovati,ali i ako je SANO hrana jedna od najskupljih,moze li mi iko obrazloziti ekonomsku opravdanost tako skupe hrane,kao i opravdanost njihovog proizvoda pod nazivom PREKERN?Toliko je skup da nema ali bas nikakve opravdanosti a ni koristi od njega,jer dok prasici njega jedu,prirast im je katastrofalno nizak?
Tako da MIKI,nemoj da se previse opterecujes cenom koncentrata i premiksa,jer i to je pomalo varljivo.

mazalo121
31-01-14, 17:48
Dobro vece svim clanovima . Ja ranim sve sa MIlKIVITOM jest skup al vredi.

miki83
31-01-14, 18:00
Hvala na odgovorima i savjetima...probam izvuc pouku iz svega toga....
Mazalo koliko dode taj milkivit pozdrav

Ratar Klennje
31-01-14, 18:03
Dobro vece svim clanovima . Ja ranim sve sa MIlKIVITOM jest skup al vredi.dobro vece i tebi.KOD MENE SE milkivitom hranilo pre pet do sest godina i nabavljali smo ga u Republici Srpskoj,a onda su tamo poceli da ga prepakuju,miksuju i sta sve ne.Isto se dogodilo sa Joserom.Sada je veoma mali broj Macvana na ishrani stoke tom hranom.Ako je originalno pakovanje,ok,ali ako je prepakivano kod nas ili miksovano,onda ZBOGOM BOSNO ODOH U SARAJEVO.

- - - - - - - - - -

Miki.Mislim da je kod tebe u Brckom,ili tacnije receno na putu prema Bijeljini radnja gde mozes nabaviti MILKIVIT i to original pakovanje i kod Vas u RS JE MNOGO JEFTINIJI nego kod nas.

miki83
31-01-14, 18:07
Kolika je cijena kod vas...mislim da znam gdje se nalazi....hvala moram obic svakako sve i raspitati se

Ratar Klennje
31-01-14, 18:25
Kolika je cijena kod vas...mislim da znam gdje se nalazi....hvala moram obic svakako sve i raspitati se
Nesto preko 3500 din za trojku.

miki83
31-01-14, 18:27
Nesto preko 3500 din za trojku.

sad ce bit da zajebajem...koliko km to izade ....jbb

kuka9
31-01-14, 19:21
Josera se ne pakuje kod nas ,stize u originalnim vrecama od 25 kg,ja sam je davao dok je bilo mada ce opet poceti da se uvozi,na njihovim dzakovima postoje recepture,originalne,za svinje u kojima u opste ne ide kukuruz,po tim tablicama sam imao najbolje rezultate,soj sacma,jecam,psenica i premix,ima samo jedna receptura sa 10posto kukuruza,prasadima od 15kg pa nadalje uopste nisam davao kukuruz,nikad bolja prasad,,trenutno dajem Holandski Provimi,izuzetno zadovoljan,moze i bez kukuruza,mada ga sad ubacujem,istrosio sam zito i jecam,komsa Milan971je objasnio vec da Danci,Norvezani kao i NEMCI,holandjani i ne koriste kukuruz,tako da stojim iza toga da je psenica bolja za svinje od kukuruza,naravno sa odgovarajucim premixom.

putin
31-01-14, 19:28
кука9 јелч можеш написати ту рецептуру са Јосера паковања где не иде кукуруз ако си негде преписао ил случајно сликао

coci064
31-01-14, 20:48
@coci064
Znam da bez dobrog proteinskog hraniva nema ozbiljnog tova, koliko sam razumeo covek hoce da drzi amaterski za svoje potrebe.

U mom kraju posle susne 2012 i stradanja kukuruza, mnogi su svinje poceli da hrane psenicom,jecmom i tritikaleom i ne zale se. I sve vise prelaze na ishranu ozimnim zitaricama zato sto kukuruz u ovom kraju postaje lutrija, soja pogotovo.

Stocno brasno dajem svinjama svakodnevno izmedju obroka na podne, zaparim toplom vodom kad se ohladi sa tim ih napojim, nisam primetio da zaostaju u razvoju.

Amaterski gajim svinje za svoje potrebe, malo za prodaju u nameri da povecam, nisam merodavan da nekog savetujem samo sam napisao kako ja radim.

Za stocno brasno sam i ja rekao da je dobro. Za ozime strnine se slazem, ali samo za stocni jecam i tritikal koji je dobijen ukrstanjem psenice i razi. Da psenica bude osnova u hrani nije naj bolje resenje u svinjarstvu pise u svakoj literaturi o proizvodnji svinja.

Gorski Car
31-01-14, 21:09
Za stocno brasno sam i ja rekao da je dobro. Za ozime strnine se slazem, ali samo za stocni jecam i tritikal koji je dobijen ukrstanjem psenice i razi. Da psenica bude osnova u hrani nije naj bolje resenje u svinjarstvu pise u svakoj literaturi o proizvodnji svinja.

Slazem se sa tobom. Nisam ni ja mislio da psenica sluzi kao osnovno hranivo, vec ozimne zitarice. >:({

- - - - - - - - - -

Josera se ne pakuje kod nas ,stize u originalnim vrecama od 25 kg,ja sam je davao dok je bilo mada ce opet poceti da se uvozi,na njihovim dzakovima postoje recepture,originalne,za svinje u kojima u opste ne ide kukuruz,po tim tablicama sam imao najbolje rezultate,soj sacma,jecam,psenica i premix,ima samo jedna receptura sa 10posto kukuruza,prasadima od 15kg pa nadalje uopste nisam davao kukuruz,nikad bolja prasad,,trenutno dajem Holandski Provimi,izuzetno zadovoljan,moze i bez kukuruza,mada ga sad ubacujem,istrosio sam zito i jecam,komsa Milan971je objasnio vec da Danci,Norvezani kao i NEMCI,holandjani i ne koriste kukuruz,tako da stojim iza toga da je psenica bolja za svinje od kukuruza,naravno sa odgovarajucim premixom.

Isto i Svajcarci, seju kukuruz samo za silazu, u zrnu se ne koristi.

vladale.rs
01-02-14, 11:26
kad sam pričao sa jednog čoveka o ishrani rekomije ide se npr 70kg pšenica i 30kgkukuruz do 60kg praseta.pitao sam zašto,kaze da bi mu se razvila mišićna masa.u tiletovo vreme su bili brend na zapadu.

skobalj
01-02-14, 19:27
Citam ova poredjena u hranama i premisksima kod nas i nemaca holandjana danaca koja nisu moguca,oni hrane onom hranom koju mogu najvise i najjeftinije da proizvedu imaju vise hladnih dana i duze vegetacije.Burazer mi radi u danskoj na farmi krava dve godine i kaze kod njih nemoze da sazri kukuruz zbog mlo toplih dana vec ga koriste samo kao silazu za krave,zato koriste jaecam psenicu tritikal za ishranu krava i ko tivi svinje, prinos psenije je preko 11t po h tako i tritikala samo su loseg kvaliteta nisu za industiju i kiriste za ishranu zivotinja,Cene ulaganja su po hekraru su slicne nasim a prinosi duplo veci i dobijaju jeftiniju hranu, kaze da istu psenicu koriste i za grejanje kuce jeftinije i lakse nego bio masas

Ratar Klennje
02-02-14, 14:17
To je negde oko 60 KM.

- - - - - - - - - -

Citam ova poredjena u hranama i premisksima kod nas i nemaca holandjana danaca koja nisu moguca,oni hrane onom hranom koju mogu najvise i najjeftinije da proizvedu imaju vise hladnih dana i duze vegetacije.Burazer mi radi u danskoj na farmi krava dve godine i kaze kod njih nemoze da sazri kukuruz zbog mlo toplih dana vec ga koriste samo kao silazu za krave,zato koriste jaecam psenicu tritikal za ishranu krava i ko tivi svinje, prinos psenije je preko 11t po h tako i tritikala samo su loseg kvaliteta nisu za industiju i kiriste za ishranu zivotinja,Cene ulaganja su po hekraru su slicne nasim a prinosi duplo veci i dobijaju jeftiniju hranu, kaze da istu psenicu koriste i za grejanje kuce jeftinije i lakse nego bio masas
u PRAVU SI KOMSIJA.ZBOG TOGA NE TREBA INSISTIRATI NA TABELAMA ZA ISHRANU STOKE KOJE SE BAZIRAJU NA ZAPADNOM SISTEMU PROIZVODNJE ZITARICA.
NAJBOLJE JE KADA SMO U MOGUCNOSTI DA KOMBINUJEMO SVE ZITARICE U ISHRANI STOKE.JA OD OVE GODINE SEJEM I STOCNI GRASAK I VEC SAM DOGOVORIO,TJ OBEZBEDIO,DA CIM GA,BOZE ZDRAVLJA I SRECE,OVRSEM,NOSIM GA NA ANALIZU I JEDAN PRIJATELJ,TEHNOLOG CE MI NAPRAVITI TABELE ZA ISHRANU STOKE PO KVALITETU I ZITARICAMA KOJE CU IMATI,TU MISLIM NA KUKURUZ,SUNCOKRET I JECAM,A NARAVNO I PSENICNE MEKINJE.

xsale
02-02-14, 18:56

Milkivit mozes da kupis jedino u Dvorovima ,malo pre bazena sa desne strane kad ides od Bijeljine.Moras prvo napisati odakle si tacno da bi ti rekao koliko ti je daleko,ali recimo od Brckog imas oko 40 km

bato87
02-02-14, 19:07
Tako je @xsale. Tacnije pre crkve. Ta prodavnica pa onda crkva i crkveno dvoriste ne moze se omasiti nikako.

mazalo121
02-02-14, 20:35
Za 100 kg hrane , premiks,mravlja kiselina, minazel i sojina sacma 2590 din , za tovljenike od 35 kg na gore . Naravno tu jos ide i kukuruz ili druge zitarice .

kuka9
02-02-14, 20:41
кука9 јелч можеш написати ту рецептуру са Јосера паковања где не иде кукуруз ако си негде преписао ил случајно сликао

Evo ti neke recepture,od 12kg do 25kg,premix4%,soj sacma 20%,psenica50 i jecam 26. od 25 do 70kg,premix3%,psenica 50,jecam 30,soj sacma16,i ulje 1 %,koje je ulje nemam pojma,verovatno sojino. od 70kg pa do kraja tova,premix2,5%,soj sacma9,5, psenica 40 i jecam 48

prnjavor3
02-02-14, 20:43
bez zrna kukuruza ????

dame.cape
03-02-14, 07:50
mazalo121 koliko mravlja kiseline stavljas u % na 100kg koncentrata do 30,60 i 100kg tezine tovljenika

Ratar Klennje
03-02-14, 15:03
mazalo121 koliko mravlja kiseline stavljas u % na 100kg koncentrata do 30,60 i 100kg tezine tovljenika
Zasto iskljucivo spominjete MRAVLJU KISELINU kada imamo vise vrsta zakiseljivaca koji odradjuju ono sto treba isto?

dame.cape
03-02-14, 16:37
Ratar Klenne ne spominjem je badava mazalo121 spominje mravju kiselinu u nekom racunu, a pitao sam ga zbog toga sto nemam nikakvo iskustvo sa mravjon kiselinom,i interesira bas to negovo iskustvo i koliko kolicine stavlja

Ratar Klennje
04-02-14, 18:03
Ratar Klenne ne spominjem je badava mazalo121 spominje mravju kiselinu u nekom racunu, a pitao sam ga zbog toga sto nemam nikakvo iskustvo sa mravjon kiselinom,i interesira bas to negovo iskustvo i koliko kolicine stavlja
Reci cu ti.To su sve ZAKISELJIVACI,koji pomazu da se hrana u sto vecoj kolicini iskoristi u organizmu,kao i da ne dolazi do zastajanja hrane u zeludcu,sto naravno moze izazvati velike probleme po svinju.Ali,mravlja kiselina je najskuplja i pakovanja tesko mozes naci ispod 25 kg,a takodje imas drugih vrsta zakiseljivaca,po povoljnijim cenama,a ucinak je isti.S toga ti je moj predlog da ako zaista zelis da koristis zakiseljivac,kupi bilo koji,a licno moja preporuka je da ako su prasici opraseni kod tebe i ako su na vreme uvedeni u hranu,na nacin da ima stalno pred njima,onda zakiseljivac ni ne moras koristiti,ili ga mozes koristiti preventivno svakih 10 do 15 dana i to je to.Cuvaj pare i kalkulisi kako ti je najbolje.Pozdrav.

xsale
04-02-14, 18:10
Kvalitet zakiseljivaca se gleda po broju amino-kiselina koje sadrzi,recimo Sano ima samo mravlju i cini mi se askorbinsku,Yara Bolifor i Milkivit prave sa 5 itd.Ja prasicima kad jedu najskuplju hranu stavljam 1% zakiseljivaca da bar tu hranu maksimalno iskoriste,posle smanjim na pola,a kad predju 50 kg ubacim kad primetim da su smanjili hranu,kako se kaze kad su se |" zasitile" .Neko ih tad ne hrani jedan dan,ja samo ubacim zakiseljivac.

Ratar Klennje
04-02-14, 18:17
Kvalitet zakiseljivaca se gleda po broju amino-kiselina koje sadrzi,recimo Sano ima samo mravlju i cini mi se askorbinsku,Yara Bolifor i Milkivit prave sa 5 itd.Ja prasicima kad jedu najskuplju hranu stavljam 1% zakiseljivaca da bar tu hranu maksimalno iskoriste,posle smanjim na pola,a kad predju 50 kg ubacim kad primetim da su smanjili hranu,kako se kaze kad su se |" zasitile" .Neko ih tad ne hrani jedan dan,ja samo ubacim zakiseljivac.
Slazem se sa tobom,jedino sto kada prasad sa 4 do 5 dana starosti prihvatam ili na BONI M od SANO,on ide sam,bez zakiseljivaca.Verujem da i ti to znas i radis kao i ja,ali ovo pisem da ne bi dame.cape pogresno razumeo.

xsale
04-02-14, 18:21
Naravno da se ne mesa sa granulisanom hranom,a i ne moze i da hoce.Ali recimo Milkivitov Viner se daje kao prva hrana,i u njega ide zakiseljivac

Ratar Klennje
04-02-14, 18:28
Naravno da se ne mesa sa granulisanom hranom,a i ne moze i da hoce.Ali recimo Milkivitov Viner se daje kao prva hrana,i u njega ide zakiseljivac
Naravno,samo sto sanov BONI M je takozvani mleveni bonbon i u praskastom stanju je,a ne granulisanom.Ali nas prijatelj mora da se prvo odluci za hranu pa tek onda da se opredeli za sam nacin ishrane,mislim na dodavanje zakiseljivaca ili neceg drugog.Ja obicno nakon odlucenja u hranu ubacujem preventivno TILOZIN i time resavam pitanje otpornosti na bolesti tokom daljeg tova.A zakiseljivac ne koristim uopste.Koristio sam ga ali vise ne.

miki83
04-02-14, 19:01
Da se i ja napokon opet javim.hvala svima na savjetima...ovako odlucio sam da cu kupovati gebi hranu za tov svinja,znaci gotovu smjesu,peletirana je hrana...da li je puno 70 km za sto kg te hrane...?i jel postoji mogucnost da npr.prva tri mjeseca hranim sa gebi a zavrsna dva sa nekom jeftinijom hranom...s tim da sam racunao da ih hranim po 2.5 kg hrane dnevno... te gotove..usput imam djeteline lucerke i naravno kucnog otpada....sto mislite?

Ratar Klennje
04-02-14, 19:04
Da se i ja napokon opet javim.hvala svima na savjetima...ovako odlucio sam da cu kupovati gebi hranu za tov svinja,znaci gotovu smjesu,peletirana je hrana...da li je puno 70 km za sto kg te hrane...?i jel postoji mogucnost da npr.prva tri mjeseca hranim sa gebi a zavrsna dva sa nekom jeftinijom hranom...s tim da sam racunao da ih hranim po 2.5 kg hrane dnevno... te gotove..usput imam djeteline lucerke i naravno kucnog otpada....sto mislite?
Kood mene je gotova hrana 30 dinara,znaci oko pola marke?Mislim prijatelju da je to malo skupo.

Miloš D.T
04-02-14, 19:05
Može zašto da ne,ja dajem Gebijeve granule od početka dok se ne zaukaju pa posle prelazim na Protamino Premijum od Sano.

miki83
04-02-14, 19:15
Hvalaaaa.pitanje za milosa-mozes mi reci kako si zadovoljan sa gebi hranom...koliko dnevno dajes hrane...nebi sada da utovim bravca da mi je pun masti...nebi drugom kamoli sebi

miki83
04-02-14, 19:26
Ratar-je poskupa hrana...u pravu si ja sam racunao da kupim prasice sa ca30 kg krajem petog mjeseca,da ih onda tovim jos ca 160 dana..da budu do sredine jedanaestog spremni...za to vrijeme sam racunao da cu utrositi 400 kg hrane po bravcu...po ovoj cijeni od gebija to je 280 km...e sad ako bi taj bravac bio od 130-150 kg ja se opet uklapam u to...jer kod nas je cijena bravacavecinom uvijek od 3.5 najmanje do 4.5 (isto se placa i onaj onaj od 130 i onaj od 190)najvise...znaci prvenstveno tovim za svoje potrebe

Miloš D.T
04-02-14, 19:28
Zadovoljan sam ljucki.Prasici dobro napreduju,dajem oko pola kile po prasetu trenutno a zaljučeni su pre desetak dana.

kika.nina
05-02-14, 08:12
Mala pomoć:gde u Srem. Mitrovici ili okolini može da se kupi ibeka panto premiks ali original ne inbergov?

Braca972
05-02-14, 21:06
Mala pomoć:gde u Srem. Mitrovici ili okolini može da se kupi ibeka panto premiks ali original ne inbergov?

Meni je na kucnu adresu donosio Zeljko Cerubdzije iz Surcina.Ovlasceni distributer za Srbiju je Agroalians doo Trebevicka 29 Beograd 0658889050.Nazovi pa pitaj za najblizeg distributera.

nju-viliđ
06-02-14, 13:55
Jel dobro da zakiseljivac dajem dvaput u mesecu, svakih 15 dana u obroku za svinje od 30-150kg?

Miloš D.T
06-02-14, 14:00
Ja stavljam zakiseljivač stalno svinjama u hranu.

nju-viliđ
06-02-14, 14:09
Vidim to ide kako koji 2-4kg na tonu smjese.
A nemam mješaonu. bit će zeznuto Lkl{{

mazalo121
09-02-14, 19:23
mazalo121 koliko mravlja kiseline stavljas u % na 100kg koncentrata do 30,60 i 100kg tezine tovljenika 100gr na 100 kila hrane od zalucenja pa do klanja u svako mesanje.

Gorski Car
18-02-14, 12:01
Da li neko moze da mi kaze, koliko procenata proteina ima stocno brasno?

coci064
18-02-14, 13:10
Nije ni svaka psenica ista, ali trebalo bi da bude oko 14%

sasha015
18-02-14, 13:56

Kood mene je gotova hrana 30 dinara,znaci oko pola marke?Mislim prijatelju da je to malo skupo.

NIje skupo,to je ta cena.
Ratar, koja gotova hrana je kod tebe 30 dinara?KOji gebijev program.Jedino Ozzy ako mozes da dobijes po 30 dinara,16% proteina za svinje od 25-60 kg.
Ili mozda hranis prascice sa 12% proteina :--))

70 Bosanskih marak ili 4200 dinara je cena gebijeve energofeed hrane,tzv energotov 1 sa 16% proteina,za svinje od 25-60 kg.To je Gebijev prvi i najkvalitetniji program.
Crveno plave vrece.

miki83
20-02-14, 00:00
Trenutna cijena je 60 km....crv.plave vrece bas tako...sto mislite jel moze biti 400 kg takve hrane za utovit svinju od 30 kg do 150 ca.od sestog do kraja jedanestog mjeseca...tj.nekih 160-170 dana (naravno uz tu hranu jos i nesto domace mjesavine zitarica sa premiksom,i da li mogu mijesat to zajedno sa gebi ili da prvo idem sa gebi a kasnije sa domacom...?)

coci064
20-02-14, 16:50
Trenutna cijena je 60 km....crv.plave vrece bas tako...sto mislite jel moze biti 400 kg takve hrane za utovit svinju od 30 kg do 150 ca.od sestog do kraja jedanestog mjeseca...tj.nekih 160-170 dana (naravno uz tu hranu jos i nesto domace mjesavine zitarica sa premiksom,i da li mogu mijesat to zajedno sa gebi ili da prvo idem sa gebi a kasnije sa domacom...?)
miki83 vec dva meseca nas davis sa istim pitanjima oko tri komada svinja koje mislis da utovis. Ja sam prvi imao strpljenja da te saslusam i objasnim neke stvari koje ti nisu bile jasne. Sad vidim da nas malo zaj.....

miki83
20-02-14, 22:18
E jebiga sada....samo sam trazio vase savjete da mi pomognete,trazio sam konkretan odgovor...al eto ispada da sam dosadan....sto nisam namjeravao uopste jer sam stvarno nov u svemu tome....

miki83
20-02-14, 22:24
Ako se tko nasao uvrijeden ili smatra da zajebajem...ja se izvinjavam onda

German hunting terrier | Jagdterrier