IMR - Rakovica

S3RiOUS

Član
Učlanjen(a)
3 Feb 2008
Poruka
270
Lokacija
Novi Karlovci
Traktori rakovica su zastupljeni na našim prostorima, u manjoj meri nego IMT ali ih ima dosta. Sada ima traktora koji su po karakteristikama bolji od njih, međuti i rakovice su završavale posao bez većih problema.

R 110 Nisam ga jos video uzivo a na prvi pogled deluje lepo.

IMG_0642.jpg
 
Iz profila ne deluje baš lepo, inače prošlogodišnji adut Rakovice je "Transporete 60", sa IMR motorom od 57ks i nosivosti 2t po licenci Lombardinija. Šta se dešava trenutno, ne znam, znam da su pokušali da se odupru privatizaciji sa ovim modelom i novim linijama traktora....


"Zadrugar" dizel iz 1954 god.  i desno benzinac iz 1946 god.
 
S3RiOUS je napisao(la):
R 110 Nisam ga jos video uzivo a na prvi pogled deluje lepo

Ja ga video pre neki dan, ima ga neki lik u Kumanu. Na prvi pogled lepo izgleda bas mocno, al kad sam video da stoji pokraj puta i turira ga odma mi je bilo jasno da mu nesto ne stima. Nije mi jasno zasto ga nisam poslikao :sta: :sta:
 
svi oni lepo izgledaju, ali mene kvalitet razocarava. imam rakovicu 47 2003.g. pusta ulje na sve strane, nije bio kompletiran kad sam ga kupio (falio davac goriva, nisam odmah provalio).
zamislite, na sajamskim eksponatima se poznaje oko kabine kako je zafarbano cetkom :nono: i kako je kapalo nesto ispod. to nisu smeli da dozvole

Pozdrav za Rasu iz servisa IMR :)
 
Imao sam do pre mesec dana rakovicu 65 s 2005 godiste radila je kod mene 400 sati i sve je bilo besprekorno sem polu mesecastog semeringa kod radilice tu je gubila ulje i to bas dosta kad se ugreje! JA sam je koristio za presovanje, prskanje, spartanje , drljanje ,transport, ... jedino sto mi je jos na njoj bilo cudno a to je da kad se vozi u trecoj brzoj da bruji diferencijal... e sad dal je nesto unutra zajebano pri sastavljanju to neznam!

Inace rakovica je slab orac,a sve ostale poslove ona moze da obavlja bez ikakvih poteskoca barem kod nas na Teleckoj visoravni!
 
to sa trecom je i kod mene problem. imam utisak kao da nesto melje unutra. ali jos ide, od prvog dana
 
ja sm je jedva prodao,šklompocija1992godiste 1400radnih sati.Samo je lepo palila zimia oranje nula
 
ma imam i ja rakovicu 65s iz 1992 i radi uf i veoma sam zadpvpljan njome oranje 1 bez greske suvo mokro kroz kukuruz posle peraca sve aaa inace vucem sa njom 3 bunkera kukuruza po 2500 kg i jos pola dobro ne na velike uspone !!!!malo je kardan spor za silazu i baliranje ali za to imam BUchler mali svajcarac no ovo je tema za rakovicu!!!i moja od kad je kupio cale novu u trecoj je stalno brujalo i sada cak!!!!bas sam zadovoljan
 
jel zna neko koliko kosta ova rakovica dv 50 i dali se uopste proizvodi posto osim ove slike nigde je nisam video cak i oni na njihovoj stranici imaju samo crtez
 
Rakovici je ozvonilo , onda kada su prestali da ulažu u razvoj novih traktora kao i poboljšanje starih.
Da su radili traktore koje su izložili na sajmu pre 15-20godina bilo bi nešto od njih . Ovako kaskaju samo po kvalitetu i rešenjima , ali ne i po ceni . Mislim da je kasno za njih konkurencija je jako otišla napred , čak se nametnuli i istočnjaci solidnim kvalitetom i podnošljivom cenom. :cao:
 
epa dobro je dok bruji.ja sam upravo prepakovao jedan menjac r 65*crklo zvono od udara*takvi su ti menjaci sve je u redu samo sto bruji,malo menjac malo diferencijal,malo bocni reduktori.nego ja imam jednu 60 jednu 65,bila bi mi potrebna kabina za 65 u solidnom stanju.sto se tice rakovice na ovakvom brdskom terenu odlicna je :D
 
Bruje jer im je loša (gruba i netačna ) obrada . A ko zna kako je urađena i termička . Npr. kod Ursusa C-60 je loša tehnologija izrade (brušenje i termička obrada ) tanjirastog zupčanika u dif. pa su zato tako bučni dif.
 
Nije sve do kvaliteta izrade! U ursusu je kupasti i tanjirasti zupcanik sa ravnim zubima pa zato bruji a u zetorima su isti zupcanici sa evolventnim zubima tojest sami zubi su zakrivljeni pa zubi imaju konstntnu spregnutost i zato ne bruje! 5 godina sam radio sklapanje i popravku reduktora pa mi je ova tematika veoma dobro poznata!
 
To je odprilike tačno sto kaže mityoo .
Najčešće se zupčanici rade kao "evolventni" tj. kriva koja opisuje zub zuplanika se zove evolventa. Sad zupčanici mogu između ostalih biti sa pravim , kosim i krivim zupcima . To je tačno da su najbučniji sa pravim zupčanicima jer svaki zubac ulazi u spreg "punom širinom" .Sa kosim ulazak u spreg je postepen tj. ne odmah celom širinom ! A kod zupčanika sa krivim zupcima je to još izraženije!

E sad u difencijlu se koristi hipoidni (99%) (zupčasti par sa ukrštenim osama -osama koje se ne seku) zupčasti par , koji može biti sa pravim , kosim i krivim zupčanicima .

Ali mislim da sam negde čuo da je kod Ursusa hipidni sa krivim zubcima . A buka potiče iz velikih tolerancija zupčanika ... :cao:
 
Ostavljam mogucnost kosih zuba na ursusu! Jednom sam samo rasklapao diff. ursusa a i to je bilo pre5-6 godina pa nebih da tvrdim nesto sto neznam 100%
 
Znam otišli smo u :off_topic: , ali je bilo reči o buci menjača pa sam spomenuo primer Ursusa i tako reč po reč.... :cao:
 
@ Kiki
Da neodemo u off rajke jedino valjaju za zavlacenje ispod jorgana a za ostalo bolje da obradjujemu temu Zetor! vidis da vec dobismo ZUTIkarton!
 
Nazad
Vrh