PDA

View Full Version : IMR - Rakovica

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

velja imt 540
11-04-11, 23:42
pa ako se potrefi lenj motor pumpa koju nemozes da nastelujes onda samo sebi da kupis metar kanapa da se obesis

Kosjerac
12-04-11, 09:43
Veljo kakav je to lenj motor, nerazumem.

North ARMY
12-04-11, 09:55
@Kosjerac ako stvarno ne znate sta je lenj motor evo pojasnjenja. To je kad neko stalno mazi motor i vozi na malim obrtajima i ne tera ga u vecima ni na par sekundi,onda se motor ulenji tj ne prima dobro gas,ne moze da ide na maximalnih npr 2200obrtaja vec moze do 1900obrtaja i sl.

dukej
12-04-11, 10:03
Mislim da i lenj motor može da postigne pune obrtaje ali sporije.

velja imt 540
12-04-11, 11:48
pitajte srdjana on je to napisao

Attila
12-04-11, 14:04
Mitar88- To nije da je los traktor, to je vec do vozaca, ili je traktor lose odrzavan, ili lose ustelovan, ja vucem tanjiracu sa 24 najmanje i 28 diska u drugu brzu i prvu, gde hoces, mislim uporedjivanje traktora od 65 konja i traktora od 40 konja, pa mislim stvarno.
Neka dodje taj baja sa 542 i punom prikolicom kukuruza do mene

A koji plug vučeš snjim.

Ni kao nov nije bio za pohvalu ako ubrza ide ko lud skoro ko rus.
Možda ga zezaju zadnje gume da se stave malo manje da bi bio sporiji a jači.

borko jagodinac
12-04-11, 16:51
Vucem leskovacki 14 cola od 86 godine, od kako je kupljen, imam poarcela od zute peskaive zemlje pa do ritske crne teske, a to za gume se slazem, dosta je brz.
Radio sam dosta sa rajkom od moje tetke na koju su ugradili fabricki 16 gume, mnogo manje proklizava ali je jos brza, ali veoma je mala razlika sto se tice opterecenja motora, isto i ona vuce leskovacki 14 cola.

Kosjerac
12-04-11, 20:35
N.A znam sad, ukapirao sam, jer kod mene žargonski se kaže nema života pa to lenj me malo čudilo, razumemo se hvala.

Vlasto
13-04-11, 12:04
Ove Rakovice i nisu nesto danas je covjek u njivi sa rakovicom 65 DW vozio tanjiracu 20 diskova a MF 355 DW 24 diska i on je duplo bolje vukao a takodje su isli IMT 542 i Rakovica 65 2wd sa prikolicama IMT 3.5t natovarenim kukuruzom u klipu i Rakovicanije mogla da prestigne IMT ja sam se stvarno zacusio koliko su ti traktori losi!!!!!!!
Pa ako nisi znao Imt 542 je brzi od Rakovice, al nije jaci. . .Nemozes da upoređujes traktor od 65 ks i traktor od 40 ks, jer ja imam Rakovicu 65 i imt 540 tako da znam Rakovica razbija imt u svemu, ali kad stanu na crtu imt je brzi od Rakovice.

mitar88
13-04-11, 15:06
Pa ako nisi znao Imt 542 je brzi od Rakovice, al nije jaci. . .Nemozes da upoređujes traktor od 65 ks i traktor od 40 ks, jer ja imam Rakovicu 65 i imt 540 tako da znam Rakovica razbija imt u svemu, ali kad stanu na crtu imt je brzi od Rakovice.
Pa ja to i kazem da je IMT brzi a naravno da nije jaci ipak je tu razlika 20 i vise KS a zacudilo me sto je Rakovica vozila tako malu tanjiracu a tako veliki traktor onda sigurno nesto nije u redu sa tim traktorrom posto u nasem kraju ima samo 2 Rakovice!!

Vlasto
13-04-11, 18:48
Pa zavisi kakvu covek ima tanjiracu, moze ona da vuce i veliku tanjiracu sto vuce MTZ 820, ali nemoze da radi na takvoj dubini kao MTZ. . . . . ::super::

Rale 83
13-04-11, 19:01
sve zavisi od motora,neki je lenj kao jugo 45 na gas,a neke Rajke cupaju samo tako...pumpa vp takodje,nju je malo teze ustelati jer je rotaciona,pa ako se dobro uradi,ide ona!mada stoji da ona nije za teske radove,povrsinske samo,pogotovo na nasoj zemlji.
Ima majstora koji umeju da izmere koja je debljina digunga glave motora potrebna za odredjeni motor i ima koji se oslanjaju na srecu , a treci kad pogrese sumnjaju da ih bog zajebava

Attila
13-04-11, 19:52
A od toga zavisi snaga traktora?

mitar88
13-04-11, 22:06
Pa zavisi kakvu covek ima tanjiracu, moze ona da vuce i veliku tanjiracu sto vuce MTZ 820, ali nemoze da radi na takvoj dubini kao MTZ. . . . . ::super::
Pa znam ja da moze ali ti ja govorim o nosenim tanjiracama po brdsko-planinskom terenu,tu tanjirace spustas do kraja nem podizanja,ja ne podcjenjujem ni jedan traktor ali kazem da me zacudilo kako ona nem snage kao jedan MF 355 DW ipak je tu razlika 10KS!!!! Ali mozda je to i do vozaca posto nisam bas bio dugo tu mozda sam bio 10-ak min, a njiva je duga pa sam samo jednom vidio obadva traktra!!!!!! :D

borko jagodinac
14-04-11, 00:55
Jel imao neko problema sa lagerima na spojnickoj osovini na r65?
Ja ih menjao prosle godine i opet se cuju pomalo, cuo sam od nekih starijih majstora da ugradjuju valjkaste umesto kuglicnih.
E sad imam volju da probam, ali kad znam sta me ceka oko rasturanja bice zajebancija

mmb
14-04-11, 01:07
kako ko,ali valjkasti lezajevi nisu za tu namenu.Da su jaci jesu ali nisu predvidjeni za taj broj obrtaja.Moj savet ti je nadji kvalitetan kuglicni i cepaj!

mmb
14-04-11, 01:14
Pa znam ja da moze ali ti ja govorim o nosenim tanjiracama po brdsko-planinskom terenu,tu tanjirace spustas do kraja nem podizanja,ja ne podcjenjujem ni jedan traktor ali kazem da me zacudilo kako ona nem snage kao jedan MF 355 DW ipak je tu razlika 10KS!!!! Ali mozda je to i do vozaca posto nisam bas bio dugo tu mozda sam bio 10-ak min, a njiva je duga pa sam samo jednom vidio obadva traktra!!!!!! :D

rakovica gde nosi tanjiracu lemind 24 diska tu ne moze da joj parira vecina traktora slicne snage.Bar ne u mom kraju...
A sto se tice imt-a 542 brzi jeste ali samo do prvog brda a onda rakovicu nece ni videti...

Sika
14-04-11, 09:17
Malo je za rakovicu 24 diska,ja sa mojom r 60 vucem tanjiracu 28 diska bez problema po brdskim terenima.

http://img641.imageshack.us/img641/2408/tanjiraca.jpg (http://img641.imageshack.us/i/tanjiraca.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Rale 83
14-04-11, 10:31
@sika
stavi joj jedan teg od 150 kg pa ces videti dali joj mnogo 24 diska . Ja sam na tanjirace stavio teg od 150kg na 24 diska i spremao za zito u neorano i nije mogla 2 samo 1 kad krene iskosise na 1 stranu dok ne naspanuje lanac na poteznicama i tako iskosena sa kraja na kraj , kao rezultat sam dobio 3x lomnjena osovina , 2 tuljka , 2 matice i jedna velika platna-ona gusana , a zemljiste je malo i dubinu i sitninu.

cika_jova
14-04-11, 10:47
sto bi znacilo da je nas rale dokazao da ova tanjiraca nije za te stvari

Sika
14-04-11, 10:49
Pa ova od 28 diska je odprilike i teza od ove od 24 za nekih 200 kg.Ja ne znam onda kakvu ti rakovicu imas ja ovu tanjiracu teram sa mojom rajkom 2 brzohodnom bez problema.A gde je bas uzbrdica mora prvom.A to sto ti se iskosavanja moze da se regulise pomocu onih zatezaca poteznica sa strane,moze da se namesti da ne moze da mrdne ni levo ni desno.

@cika_jova
upravo tako

aca
14-04-11, 12:11
Ovaj je lud :lol::lol::lol:
http://www.polovniautomobili.com/oglas1093552/imt_rakovica_65/

Vlasto
14-04-11, 12:29
I ovaj trazi za taj traktor 2000 e, taj stvarno nije normalan :lol: :lol: :lol: :lol:

Srdjan Žorž
14-04-11, 12:37
Ima gi razni.Ovo nevredi ni 500e jedino na kilo da je da.

kole
14-04-11, 12:54
Kaže da je potreban remont od 1000 evra :lol:

Vlasto
14-04-11, 13:11
moze da dobije za tu Rakovicu 2000 e, al plus te dve kamionske prikolice. . . . . :lol: :lol:

batad
14-04-11, 21:18
Molio bi za pomoć ako neko može napisati koji je Ral boje za Rakovicu jer kolegu zanima a ja nemogu pročitati sve stranice ako je neko već napisao.
Hvala.

Rale 83
15-04-11, 01:10
sto bi znacilo da je nas rale dokazao da ova tanjiraca nije za te stvari
Odma sledece godine sam kupio MTZ i vucenu V tanjiracu

Rale 83
15-04-11, 01:14
Pa ova od 28 diska je odprilike i teza od ove od 24 za nekih 200 kg.Ja ne znam onda kakvu ti rakovicu imas ja ovu tanjiracu teram sa mojom rajkom 2 brzohodnom bez problema.A gde je bas uzbrdica mora prvom.A to sto ti se iskosavanja moze da se regulise pomocu onih zatezaca poteznica sa strane,moze da se namesti da ne moze da mrdne ni levo ni desno.

@cika_jova
upravo tako
Imao sam R60 . Tanjiraca od 28 nije za 200kg teza od 24 nego za 20-30 4iska 4 tuljka i 50cm osovine . Uvek u spanerima moras ostaviti malo lufta , kod mene je bilo kad podignem poteznice stegnem ih skroz i kad spustim onda prikljucna masina ima lufta 10 cm

Sika
15-04-11, 09:26
Sto tako?
Mozes da ih zategnes do kraja dok je tanjiraca spustena dole,a kada podizes poteznice na rucici za podizanje stavis granicnik da ne podize vise od 20 cm i onda nema sta da zateze,a to je sasvim dovoljna visina za okretanje.

Rale 83
15-04-11, 13:43
A ona je precizna po tom pitanju ubilose , ja nisam isao da spavam na njivi nego da odradim poso , sto brze , sto bolje i sto hvalitetnije

Sika
15-04-11, 17:37
Pa vidim kako si uradio.. :)))))))))))

" kao rezultat sam dobio 3x lomnjena osovina , 2 tuljka , 2 matice i jedna velika platna-ona gusana , a zemljiste je malo i dubinu i sitninu."

Rale 83
15-04-11, 20:16
Sika ja sam sa rajkom obradio 50h zemlje , nekima treba 150ks da to postignu

Sika
15-04-11, 21:16
Svaka cast,ja sam samo iskoristio ono sto si ti rekao. :)

Rale 83
16-04-11, 11:24
Upravusi al cccc to bi mi smaljilo brzinu rada-efektivu

Vlasto
16-04-11, 12:04
Svaka cast Rale, nekima i za 20h zemlje treba 150 ks traktor . . . . . .:lol: :lol:

sinisa1979
22-04-11, 13:36
pomagajte! vise od sat vremena listam ovu temu i ne mogu da nadjem broj telefona ljudi koji prave ubrzano kardansko vratilo za rakovicu! znam da sam naisao negde na taj podatak i da je dosta skupo to da se odradi i kao da se secam da je ta prodavnica negde u valjevu al evo nemogu da pronadjem podatak pa da me ubijes! POMOC PRIJATELJA!!!

mitar88
22-04-11, 15:47
Koliko je teska Rakovica 65 2 wd? I da li se vama desavalo da prebijete poluge od hidraulike??''

Srdjan Žorž
22-04-11, 16:15
Koliko je teska Rakovica 65 2 wd? I da li se vama desavalo da prebijete poluge od hidraulike??''

Bez kabine je teska 2450kg a desavalo mi se da pukne rame a ne poluge.

mitar88
22-04-11, 16:27
Pa i mislio sam na rame!!! Zbog cega im pucaju ta ramena:lol: Jedan covjek ima rakovicu 65 2WD i kada ore u malo tezoj zemlji i zeli podici pluga odma pukne rame,ili kada nosi neki tezi prikljucak na poluhgam!!! Jesnom je nosio grabuljar FELLA 335 i grabuljar ju je posao da propne i odma je pukla poluga ili bilo koji veci teret na plugama kada nosi pukne joj rame !!! Taj covjek joj je vario ramena oko 10 puta!!!! Kao da su od papira!!!

Attila
22-04-11, 17:07
To ti je ceo traktor od papira.

saleso
22-04-11, 19:17
jel ima neki drugo proizvodjac prednjih guma za rakovicu sem trayala ja imam rakovicu staru 2 god i prednje gume popucale verovatno su stajale drugo na lageru

panonac
22-04-11, 19:24
Sigurno ih pravi i fabrika guma u Rumi,mozes proveriti.

Srdjan Žorž
22-04-11, 19:25
Pa i mislio sam na rame!!! Zbog cega im pucaju ta ramena:lol: Jedan covjek ima rakovicu 65 2WD i kada ore u malo tezoj zemlji i zeli podici pluga odma pukne rame,ili kada nosi neki tezi prikljucak na poluhgam!!! Jesnom je nosio grabuljar FELLA 335 i grabuljar ju je posao da propne i odma je pukla poluga ili bilo koji veci teret na plugama kada nosi pukne joj rame !!! Taj covjek joj je vario ramena oko 10 puta!!!! Kao da su od papira!!!
Mozda je to rame falicno.Neka zameni a ne da vari.Svaki normalan bi posle dva varenja to uradio.Ja sam ga lomio zato sto nisam pazio,podvukla se poluga pod ukosenu poteznicu pri oranju i izlazenju na kraju.Inace radio sam sanjom 11god. i vise se nije nikada desilo.A radio sam i u sumi i sa kembridz valjkom od 1000kg.

Sika
22-04-11, 19:51
Imam rakovicu 60 a imao sam 65 i slobodno mogu da kazem da ne moze da se uporedi sa 60.Rakovica 65 se stalno kvarila te hidraulika te menjac i na kraju je prodao i uzeo 60,od tada jedino sto joj radim vec 7 godina je to sto joj godisnje menjam filtere i ulje.

Kosjerac
22-04-11, 19:59
Siniša ja sam pisao o tom ubrzanom vratilu, ima ga u Valjevu u jednoj prodavnici delova i naručuju ga jer nemaju na lageru u prodavnici i košta oko 300 evra a ubrzano je 27% od fabričkog. Fabričko je: mali zupčanik 13 a veliki 47 a to je 1:3,615. a ako ti treba vreteno od landina našao sam u Rumi na vašaru tipa iz Pančeva što prodaje i tražio je 180 evra za zupčanik i vreteno gornje aprenosni odnos je na njemu 1:3,2.

Attila
22-04-11, 20:37
A za koju svrhu ti treba ubrzan kardan?

sinisa1979
22-04-11, 21:02
eee Kosjerac kao prvo hvala sto si procitao post! znam da je neko pisao i kao da se secam da sam o tom citao na 60 i nekoj strani ove teme,ali izgleda da nisam dobro zapamtio. prelistavao sam i prelistavao ali bezuspesno.... nego da se vratimo na vratilo. Kosjerac ajd okaci brojj telefona od te prodavnice,ili mi posalji na p.p. naravno i od onog tipa iz panceva. jos jednom HVALA TI! Atila vratilo bih stavio iz razloga sto zna da mi padne seme kukuruza kad okrecem na uvratinama. ler moram da drzim na 1300-1400 obrtaja i pri takvom leru rajka u kombinaciji sa 6-rednom majevicom se propinje. a kad se propne ako je ne spustim "nezno", sto je dosta tesko,desi se sto se desi.... a i bolje podize seme na nekih 1600-1700 obrtaja,sto ce reci da na manjim obrtajima se desi da zafali semena na setvenim plocama. e sad mozda je i nesto do sejalice mada ne verujem pregledana je i nije nista pronadjeno a na kraju krajeva nova je. svakako ima sporiji kardan koji bih voleo da ubrzam!

Attila
22-04-11, 21:17
To je druga priča ja sam mislio da za berač jer za to sam čuo da preprave na beraču da nebi dirali traktor.

sinisa1979
22-04-11, 21:37
a nee... ne moze ona da bere kukuruze. barem ne nasa i ne kod nas. nema kabinu laka je i spor kardan-kombinacija do bola. imt je za to zaduzen. ubrzano vratilo bi mi dobro doslo i za rasipac vestaka,pa mozda i za prskalicu. jedino sto je mozda malo paprena cena... ali jbg to je ono hoces-neces-ne moras.

mitar88
22-04-11, 22:03
Mozda je to rame falicno.Neka zameni a ne da vari.Svaki normalan bi posle dva varenja to uradio.Ja sam ga lomio zato sto nisam pazio,podvukla se poluga pod ukosenu poteznicu pri oranju i izlazenju na kraju.Inace radio sam sanjom 11god. i vise se nije nikada desilo.A radio sam i u sumi i sa kembridz valjkom od 1000kg.
Ma mijenjao je covjek oba ramena jer su mu oba pucala!!!!! I danas cujem bas da ju je prodao i kupio 533,prezadovoljan je sa njim,nije mi logicno nikako al on kaze da mu je 533 duplo bolji od Rakovice i da taj traktor ne zeli vise nikada u dvoristu!!!!!!!Ja nemam iskustva sa Rakovicama pa tako da ne mogu pricati da li valjaju ili ne!!!!! Ali svi se u mom kraju zalleeee!!!!

sinisa1979
22-04-11, 22:25
ne bih da ureknem ali mi smo nasu rakovicu kupili sa varenim levim ramenom. ono sto mi nije jasno je od cega tj kog orudja je mogla da pukne prethodnom vlasniku kad znam da nije imao nista preterano tesko. neko mu je izvario rame sa co2 i var drzi. meni neka izdrzi jos dan dva dok posejem kukuruz i onda ce dobiti pojacanje ili u vidu dodatnih cilindara hidraulike ili flah trake od jedno 10x100mm. i da ima jos jedan apsurd! svakoj rakovici barem kod nas u selu je puklo levo rame. kako zasto ne znam. znam da kad pukne ljudi stave neka pojacana ramena. ustvari jaca su nego ova moja. mozda zato sto je nasa starija pa da zato ima tanja ramena.... ne znam, ali znam da je nikad ne bih dao za 33-ku! moozda za 39-ku ali jako tesko!

mitar88
22-04-11, 22:42
ne bih da ureknem ali mi smo nasu rakovicu kupili sa varenim levim ramenom. ono sto mi nije jasno je od cega tj kog orudja je mogla da pukne prethodnom vlasniku kad znam da nije imao nista preterano tesko. neko mu je izvario rame sa co2 i var drzi. meni neka izdrzi jos dan dva dok posejem kukuruz i onda ce dobiti pojacanje ili u vidu dodatnih cilindara hidraulike ili flah trake od jedno 10x100mm. i da ima jos jedan apsurd! svakoj rakovici barem kod nas u selu je puklo levo rame. kako zasto ne znam. znam da kad pukne ljudi stave neka pojacana ramena. ustvari jaca su nego ova moja. mozda zato sto je nasa starija pa da zato ima tanja ramena.... ne znam, ali znam da je nikad ne bih dao za 33-ku! moozda za 39-ku ali jako tesko!
Pa i meni nije logicno to da je zadovoljniji sa 533 nego sa Rakovicom, a ja da imam Rakovicu ne bih je niakda da je bilo kakva dao za 539 a kamo li za 533.Ipak Rakovica je 65 ks a Fergo 33 to je gotov duplo!!!!!!!!!! Mozda im je to mana!!!! Zakon je staviti pomocne cilindre kao navecim tratorima i onda nemoze da bude problema !!! Prije ce se Rakovica prevrnut sa pom cilindrima nego da joj pukne poluga zato sto sa obje strane dobija pritisak i nema sanse da pukne!!! Sammo nzm kako se krecu cijene pom cilindara!!!!

sinisa1979
22-04-11, 23:46
da i kod nas je takva situacija da ferdzo ne bi mogao opstati.... elem,pomocni cilindri... cene ne znam,sta vise ne znam ni od cega bi stimalo jer ne verujem da postoje originalni. ali da je to naj resenje-jeste! jedino sto malo gubis na brzini dizanja zbog dodatne kolicine ulja za pomocne. ali nece se desiti da pukne unutra ono takoreci rame-poluga koja pokrece osovinu na kojoj su ova spoljna ramena. sve se rastereti! jedan deda u cini mi se u Vrbasu ili Kuli je napravio traktor od kojekakvih delova fice lade tristaca.... uglavnom hidrauliku je resio tako sto je postavio dva amortizera da mu dizu poluge. kako? ni sam nisam siguran ali ako sam dobro video probusio je amortizere skopcao crevima za rzvodnik i pustio pritisak u njih i oni se sad ponasaju kao dva cilindra za hidrauliku. vidjeno u emisiji Bore Otica-Petkazanje. mozda bi i to bilo dobro resenje za rakovicu jer u principu i ne moraju nesto preterano da pomazu u podizanju. i mala pomoc cesto znaci mnogo!

srdjan7
23-04-11, 20:38
Rakovici 65 ne trebaju dodatni cilindri,(dok 60-tci da)ona ce pre pokidati sve na sebi nego nesto ne dici...samo da je dobra pumpa i sredjene gumice,klip itd...i naravno ne sipati preradjeno ulje kao neki kad procuri...ona ce se pre dici na prednje sa tegovima nego sto ce zatajiti hidraulik-a za pucanje ramena...dobri,kvalitetni odlivci! a da ima spor kardan,to je istina,ali nije losa za branje...mada su malo vise bucne,pa brunda u glavi i kada izadjes iz nje beruci ceo dan...ali i to se da srediti.toliko od mene.

mitar88
23-04-11, 20:54
Ma meni su Rakovice od uvijelk bile nesto sklepane ali svako ima svoj izbor i ne zelim da se miijesam!!!

pocerina
23-04-11, 22:11
Mi smo pre berac terali i sa R 65 i sa R 76 i islo je bez problema.

sinisa1979
23-04-11, 22:15
@ srdjan7 mislim da gresis. ako traktor nosi nesto tesko,nesto sto je na granici njene nosivosti velika je verovatnoca da ce se nesto odresiti. ili ramena ili unutra ona klipnjaca koja pogoni osovinu sa ramenima ili uspravni stabilizatori koji povlace poluge na gore. osim tih stabilizatora dodatni cilindri rasterecuju i ramena i osovinu i klipnjacu. e sad moje pitanje za tebe je koliko kosta da se nabace pomocni cilindri a koliko kosta ako ti nesto od orudja grune na asfalt ili bilo gde? meni je pretprosle jeseni pala sejalica za zito i popela se po zadnjim tockovima jedno metar od zemlje. iskrivio sasiju izgubio dan rada zbog toga(uhvatila me kisa dok sam je osposobio) i jos da nismo odmah kad smo kupili sejalicu poskidali one podizace tragova onda bih mogao da se pozdravim i sa zadnjim gumama! mada je i ovako bilo za dlaku.... sa ostalim se donekle slazem,ali hidrauliku ne treba iskusavati! odnosno mehanicki deo hidraulike. @ mitre ni ja ih nisam nesto voleo cak sto vise sam ih mrzeo. a sad nekako sam navikao na nju. ima ona i dobrih resenja naravno i losih ali koji traktor ih nema,ne? @ pocerina da moze ona vuci berac ali bunkeras a vucni 221 naprimer... teesko!

mitar88
24-04-11, 10:15
@sinisa1979 to si u pravu!!!!! Svako senavikne na svaki traktor!!!!!! Ipak ja bih prije uzeo Rakovicu 4wd nego one Kineze!!!!

srdjan7
24-04-11, 10:15
kod nas je dve god nosila zitnu olt(dzondirku takozvanu) 30 redova,i vec ohoho godina 222 zmaj i ne znam zasto ne bi mogla ako je motor dobar-cak i po blatu malo prokliza,ali nikad stala nije...a mitre-da je sklepana-jeste,i dan danas nova kada dodje,sve je isto kao pre 20 godina...sramota.

mitar88
24-04-11, 10:22
Pa za te pare koliko ona kosta i ne treba ocekivati bolji traktor!! Kod nas u Republici Srpskoj Rakovica 65 2WD sa kabinom kosta samo 100 EUR skuplje od IMT 539!! Barem tako rekose neki dan kada je jedan htio da kupi novu Rakovicu pa mu iozbio povoljno Landini 7550 i odusto od nje!!

bewisa
24-04-11, 12:55
Posto R-65 nije nekaza teze radove a kod laksih poslova IMT 533(539) je superioran u svakom pogledu.
Ko ne misli tako neka me ubedi da R-65 bolji u obavljanju lakih poslova(satva,kosenje,prskanje,potrosnja...)

srdjan7
24-04-11, 13:09
pa ti onda teraj sa fergom dvoredi berac,prskalicu od 600 kg,dve pune prikolice,pneumatsku i 4 reda spartac-pa da vidimo tu matematiku...sta drugo da kazem.

mitar88
24-04-11, 14:32
@bewisa ja se ipak slazem sa srdjanom da je ipak R-65 bolja od ferge mnogo!!!!Ipak fergo npr ne moze nositi prskalicu od 600 lit mozda moze ali ipak vrlo vrlo tesko!!!

sinisa1979
24-04-11, 15:18
uf,uf ala se zakuvalo... nadam se da cu odgovoriti na sve,bar sto me pitano. @ mitre e vidis isto tako sam i kineze mrzeo pa je sad cale kupio yto-a... izgleda da stvarno na mrzi kuca ostaje! ali ako samo i pola bude dobar yto ko sto je rajka bice super! eto sad se navikavam na kineze i mogu ti reci da se na dobro covek lako navikne! naravno da postoje i bolji ali finansijski nam je yto plafon plafona! @ srdjane slazem se hidraulika je jaka ali ne treba izazivati srecu sa traktorom od 30 godina kao sto je nasa. bar je tako moje misljenje. i opet cu ponoviti: bolje malo pojacati hidrauliku tj mehanicki deo nego da se nesto odresi! kazes dve godine je nosila... ima koja nosi po 20 pa se ne desi nista a nekoga mozda i ne prati takva sreca. sto se tice branja kukuruza opet moram da se ponovim. da,vuce rajka bunkerasa 222,223,224 ali 2k ili 221 tj vucni onaj za kojim vuces prikolicu-vrlo tesko. ustvari ako je ravna njiva nije mokro i ako vuces kikindu za sobom da,ali vec neku vecu prikolicu. jok more! sto se tice sklepanosti,uf jeste ista je,ustvari jos je gora! evo drugar ima novu rajku 65 sa kabinom a kabina puca na sve strane! kvalitet i zavrsna obrada iste je katastrofa!! ono treba videti da bi se verovalo.... razlika u ceni izmedju fergusona sa kabinom i rajke bez je ako se dobro secam oko 1000e vise na strani rajke... sto se tice komentara clana @ bewisa u pravu je! ali treba uzeti u obzir da je ferdzo klasu nizi od rajke pa je glupo porediti ta dva traktora. mada i nosivost i mnoge druge stvari bi mnoge iznenadila sta sve ferdzo moze. bas naprimer prskalica.... stric nosi prskalicu od 1000litara sa ferdzom ali naravno sipa max 600-650 litara. spartac 6 redi,oltovu sigmu 21 cev... ali to su sve ferdze sa pojacanom hidraulikom i polugama tako da ni to nije merodavno. tako da se opet vracamo na onu moju tezu: bolje malo pojacati hidrauliku nego da ti recimo prkalica od 1000litara i jedno 2000e padne pa da se nesto razj... i ferdzo i rajka su sasvim ok traktori ali imaju svoje granice,pa cak i ako ih mi malo pomerimo!

Attila
24-04-11, 16:28
Ako samo zbog prskalice držiš rakovicu bolje prodaj i jedno i drugo.

sinisa1979
24-04-11, 17:39
@attila nisi citirao nikoga pa pretpostavljam da se tvoj odg odnosi na mene. koliko ja shvatam moj (a i ostalih clanova) post nigde se ne spominje da traktor sluzi samo za prskalicu! spominjana je kao primer.

Srdjan Žorž
24-04-11, 17:45
Ma ljudi Rakovica za cenu po konjskoj snagi je isplativa.isto vazi za rad do 20hektara zemlje.Jer bolje orati 2 brazde sa 65ks nego sa 39ks.A ferdza ima svoje prednosti potrosnje i velicine na malim posedima.Dobro je imati i jednog i drugog jer moj brat radi 40 hektara sa rajkom 60 i 533 sve kupljeno pre 80 god.

Attila
24-04-11, 17:51
I ja imam jednu od 65ks i bogami slabo može da nosi prskalicu od 600lit i 12m krila.
Berač 224 može da vuče samo u suvo. Imt 560 bilo da je noviji ili stariji sve to odradi puno lakše.

Srdjan Žorž
24-04-11, 18:05
Tu onda sa pumpom nije nesto uredu jer r65 dize 1600kg u mesto a u transport 1000kg.

sinisa1979
24-04-11, 18:28
i to sigurno nije nesto uredu! rajka ima jacu hidrauliku od imt-a jedino sto je preciznost 0.

ivanm
25-04-11, 08:40
Ја имам Р-60, да је човек већ би била у пензији (78-осно годиште), али ради. Цена у њена вредност нису исто. Једноставно нама који имамо до 20-30ха, рајка је сасвим довољна, али је нас све мање. Или имају пар хектара па ужој Србији где су мање парцеле па је "ферчика" много једноставнији за рад или су по Војводини почели да раде веће поседе, па им је рајка или 560 слаб трактор. Зато и немају цену, па је 533,539 само пар стотина евра јефтинији од Р65 или 560.
Са друге стране не можемо да очекујемо да трактори који су технолошки стари 50 година иду руку под руку са новим трактроима. Чињеница је да јој је спор кардан, ја сам једвааааааа силирао када је добар кукуруз, јер ем споро врти ем тада има гас до чепа па иде брзо и мало-мало па угуши сило комбајн или ми пуцају ланци и штифтне на сило комбајну. Са друге стране без проблема леопард плугом (2 браздни), лепо уштелован, за дан поорем без проблема 4-4.5ха. Дакле ништа није црно бело. Да је катастрофа није, да има бољих- итекако, али за те паре не.
И коначно, сви ми, због беде и сиротиње опетерећујемо машине до самих њихових граница, па кад нешто рикне, онда кукамо.

sinisa1979
25-04-11, 12:27
@ivanm svaka ti Njegoseva! sve si rekao kako jeste!

lisnik
25-04-11, 20:23
Odgovor je na svom mjestu.Orginalan.

MILE
25-04-11, 20:29
Svaka vama cast kada sa traktorom od 60 ks orete na dan 8 kj, ja to nemogu ni sa traktorom od 130 ks.

sinisa1979
25-04-11, 20:37
nije originalan. to sam pozajmio iz jedne pozorisne predstave koju su izveli Sivcani ili Staparci(Sivac i Stapar sela u okolini Sombora),ne znam tacno odakle su ljudi... a to se ne moze niti opisati niti prepricati kako je doobra predstava!! sory za off

SasaK
26-04-11, 12:03
Svaka vama cast kada sa traktorom od 60 ks orete na dan 8 kj, ja to nemogu ni sa traktorom od 130 ks.
Covek je pogresio,mislio je na jutre,tj lance...

ivanm
26-04-11, 12:57
Хвала Саша на исправци. Нисам ни мислио на хектаре него на ланце, јер нисам од оних хвалисаваца који су упецали рибу са овооооолииикииим оком !!! Да се разумемо потпуно стојим иза тврдње да дневно поорем без проблема 4-5ланаца=2.5-3ха ако је "нормално суво" и да нису парцелице од по 20-так ари, али да се оре домаћински, а не "кад окрене газда главу - рука на ручицу хидраулика". Као што рекох за трактор који има преко 30 година и 60кс, који тржишно кошта 2500-3000ЕУ је супер.

futurefarming
26-04-11, 13:43
Rakovica R 50 DV, kako vam se čini?

http://thumbnails29.imagebam.com/12962/653f0b129617844.jpg (http://www.imagebam.com/image/653f0b129617844) http://thumbnails32.imagebam.com/12962/77ab18129617847.jpg (http://www.imagebam.com/image/77ab18129617847) http://thumbnails35.imagebam.com/12962/e06409129617853.jpg (http://www.imagebam.com/image/e06409129617853)

Tehnički podaci:
http://www.imr-rakovica.com/imr-traktori-r50_dv.html

pocerina
26-04-11, 13:55
Izgleda kao da je od plastike. Mislim da je ta Rakovica samo prototip, da nikada nije serijski proizvodjena

CVEJA Po
26-04-11, 14:05
Mislim da se ova od 120 ks proizvodi.Ovu sam sliku slucajno nasao na netu.Slikano je u proizvodnim halama u Rakovici http://i53.tinypic.com/ix739z.jpg malo se losije vidi.

futurefarming
26-04-11, 14:05
Da, skroz plastična ali mi nekako ipak bolja od IMT 536/546.

futurefarming
26-04-11, 14:47
Mislim da se ova od 120 ks proizvodi.Ovu sam sliku slucajno nasao na netu.Slikano je u proizvodnim halama u Rakovici http://i53.tinypic.com/ix739z.jpg malo se losije vidi.

Sve to oni već vade ispod čekića, samo je pitanje ko će i da plati. Cene kao Fendt-a da kupujem a kvalitet...

mitar88
26-04-11, 20:29
Nisu lose ove R50DW!!! Dobre su za vocnjake!!!

mmb
26-04-11, 21:10
citam i ima svega...Kada radim sa teskim orudjem i potrebno je brzo dizanje a sporo spustanje prikljucne masine okrenem ventil na razvodniku tako da onda nema greske.http://i52.tinypic.com/2im8ftt.jpg

mmb
26-04-11, 21:16
podizna moc je 19620N

sinisa1979
26-04-11, 23:02
@mmb sa ventilom stelujes samo brzinu spustanja. po pisanju tvog posta ne znam dali znas ili ne znas. nego tih 19620n pretpostavljam njutna koliko je to kg?

mmb
27-04-11, 16:47
19620N ~2001 kilogramsila
inace R65 ima jak hidraulik,podrazumeva se da je sve u redu.Tako da ga je smesno i porediti sa imt 539.

Srdjan Žorž
27-04-11, 17:27
19620N ~2001 kilogramsila
inace R65 ima jak hidraulik,podrazumeva se da je sve u redu.Tako da ga je smesno i porediti sa imt 539.

Tu si potpuno u pravu.

zzivica
29-04-11, 20:54
jedna rajka od 135ks sa kosom haubom je na prodaju iz kumana.

Srdjan Žorž
29-04-11, 20:57
Koliko orasi i da li je ispravna?

zzivica
29-04-11, 21:08
jeste,traktor je u voznom stanju ima jos dve i ruju od 135ks pa koji ce mu tolke masine a radi kao i ja sa kejsom moju zemlju,stvarno je traktor mrcina,vuce tanjiracu taru od 4,5m bez problema misim traktoriste

vranjanac
02-05-11, 21:22
koji plug je najpodesniji za rakovicu 76 bez prednje vuce?srednje teska zemlja
..

mitar88
02-05-11, 21:26
Najbolje ti je IMT 757 za nju 2 brazde taman!!1

CVEJA Po
04-05-11, 12:13
Ja sam KONACNO nasao prednju gumu 6.50-20 i zamenio.Moja je "malo"pukla!! ;D} 8)
http://i53.tinypic.com/2889mdg.jpg
http://i55.tinypic.com/24etab7.jpg
http://i54.tinypic.com/29gcx86.jpg

SasaK
04-05-11, 13:43
Za koju je to rakovicu?Moja nosi prednje 6.00-19

SasaK
04-05-11, 13:47
Malo slika nije na odmet...:)))

CVEJA Po
04-05-11, 14:04
Za koju je to rakovicu?Moja nosi prednje 6.00-19
Rakovica 65 a,stavljali su i na 75
>:D

srdjan7
04-05-11, 14:25
i moja ima oznaku 6.00-19 ?

SasaK
04-05-11, 14:54
Moja je imala stalno 6.00-19 nikad vece nija imala.

CVEJA Po
04-05-11, 14:55
I moja Rajka 60 ima iste pneumetike kao i vasa.

saleso
04-05-11, 16:44
pa kako ima iste kad je tvoja 20 a nasa 19

SasaK
04-05-11, 20:13
http://img217.imageshack.us/img217/4818/p5040872.th.jpg (http://img217.imageshack.us/i/p5040872.jpg/)
http://img18.imageshack.us/img18/9411/p5040874.th.jpg (http://img18.imageshack.us/i/p5040874.jpg/)
http://img825.imageshack.us/img825/1042/p5040880.th.jpg (http://img825.imageshack.us/i/p5040880.jpg/)
http://img219.imageshack.us/img219/6496/p5040883.th.jpg (http://img219.imageshack.us/i/p5040883.jpg/)

borko jagodinac
04-05-11, 21:41
Na nekim rakovicama su ugradjivali napred 6.50-20, a pozadi 16.9-30. Moja tetka, bas kod mene u selu ima rakovicu 65 sa tim vecim gumama, traktor je znatno brzi, a i u oranju nema proklizavanja, ali zatko kad zapne umireee

saleso
04-05-11, 21:49
i dan danas je na zadnjim tockovima 30 mislim na r76 a na r65 su 28 mislim na zadnje a prednje su iste 6.00-19

borko jagodinac
04-05-11, 22:11
Jesu i na mojoj su 28 i napred su 6.00-19, ali na nekim su ugradjivali ove vece kao sto idu na nekim 76, dali je to bilo ugraditi sta ima ili je neko narucio tako pa odustao, kad je tetka kupovala taj traktor i cale je bio sa njom, niko nije primetio, tek posle nekog par dana su videli da su vece gume

sinisa1979
04-05-11, 22:12
trebalo bi da r-76 nosi 16.9x30 pozadi i 6.00x20 napred a r-65i r-60 14.9x28pozadi i 6.00x19 napred. e sad s obzirom da je ovo balkan a pogotovo 90-tih,stavljalo se kad su sta imali.

borko jagodinac
04-05-11, 22:18
Slazem se Sinisa, verovatno je to bilo ugradi sta imas, jer ona je kupljena pocetkom devedesetih

sinisa1979
05-05-11, 00:08
cudno bi bilo da su ugradili-postavili gde sta treba,i kako treba. a posto nisu to me uopste ne cudi kao ni vecinu nas,zar ne?!

dukej
05-05-11, 00:37
Ajd' jedno smešno pitanje za vlasnike R65. Kako sipate naftu u rezervoar, odnosno gde stanete (oslonite se) kad sipate iz kante od npr. 20l.

Ja sipam sa desne strane (jer mi je sa leve nezgodno a tamo je i auspuh) i desnom nogom stanem na desni točak a levom se oslonim na sponu volana (valda se tako zove, mislim na šipku koja povezuje volan i točkove). Pošto imam blizu 100kg, da li mogu da tako polomim/iskrivim/iščupam tu sponu? Rakovica je bila očeva i on je tako godinama sipao gorivo, ali on je mnogo lakši od mene. Ja se trudim da mi oslonac bude na desnoj nozi, tj. na točku, a da se levom samo potpomažem kako bih održao ravnotežu. Međutim , pošto kanta od 20-25l nije baš laka, desi se da ponekad izgubim ravnotežu i svom težinom se oslonim na levu nogu tj. na tu sponu. Bojim se da bih tako jednom mogao nešto zeznuti, pa me zanima kako vi sipate gorivo u R65.

francuz
05-05-11, 00:44
isto sa desne strane ali vrh stopala leve noge gazi na nosac filtera za ulje a desna noga na tocak, naravno

zorancile
05-05-11, 00:46
Ako koristiš tako velike kanistre, bolje nabavi crevo sa bućkalicom. Ledja su još skuplja nego spona.

dukej
05-05-11, 02:28
Uh, evo zašto koristim ove kante. Do prošle godine sam naftu dovozio kući u buradima od 200l i onda nastaju problemi kako skinuti burad a posle još i ručnom pumpom presipati naftu iz buradi u kante kako bih mogao sipati u traktor. Bure još i izbacim iz prikolice preko starih guma i otkotrljam ga gde stoji, ali kad ga treba uspraviti onda mi je teško pa uvek moram nekog da tražim da mi pomogne.

Sad praktikujem da u autoprikolicu koja je prilagođena kačenju za traktor poređam ove kante i tako odem na pumpu. Stanem tik do pištolja i kante punim direktno u toj maloj prikolici. Imam kanti za nekih 300l i to mi je dovoljno za neko vreme pošto ja ne trošim mnogo nafte. Kad ispraznim sve kante lako trknem po novu turu.

Kad mi je nafta već u kantama, onda me mrzi da iz njih presipam u manje pa iz njih u traktor. A i sve jedno, opet bih morao da dižem te veće kante pa mi je onda bolje odmah u traktor. Jedino treba malo izbačaja da se podigne kanta na traktor, pa se potom ja popnem na njega i onda sipanje nije problem samo da imam siguran oslonac. A o bućkalici sam već razmišljao i prvom prilikom kad budem na nekom vašaru ću je kupiti.

milovan64
05-05-11, 07:11
Ljudi, napravite nešto kao drvena slavska klupa i prislonite uz desnu stranu traktora. Onda prvo kanta na klupu, pa na haubu i mnogo je lakše, jer su traktori često klizavi od kiše i blata. Ja tako radim na mom 445. Inače ljudska težina ne bi smela ništa da šteti sponi traktora, taman posla. Ona je i napravljena da izdrži mnogo veća naprezanja od našeg pentranja po njima. Tako bi makar trebalo da bude.

North ARMY
05-05-11, 07:13
@Dukej obratite se Maticu,on ima odlicno resenje za pretakanje,radi se o maloj pumpici koju pogoni busilica.

Srdjan Žorž
05-05-11, 07:19
Ma ima na buvljacima neznam kako da je nazovem pretakalica sa jedne strane cev na rasklapanje po velicini kante ili bureta a sa druge sam ja namestiocrevo.Tako sa zemlje teram naftu u rezervoar i neizigravam vise spajdermena sa kantama.slikacu ovih dana da vidite.A pumpa vredi svaki dinar.

talianu
05-05-11, 07:31
jedna rajka od 135ks sa kosom haubom je na prodaju iz kumana.
Da ne znaš cenu možda?
Posle uskrsa sam prošao kroz Kumane i video je ,tamno plave boje.Lepo izgleda.

Proka Azanja
05-05-11, 20:00
Evo je Rakovica 135 sa mog avatara. Ona je jedno vreme bila i na oglasima foruma.
http://www.google.rs/url?sa=t&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CCkQFjAC&url=http%3A%2F%2Fpoljopartner.com%2Fpoljopartner%2 Findex.php%3Foption%3Dcom_adsmanager%26page%3Dshow _ad%26adid%3D4933%26catid%3D1%26Itemid%3D1&rct=j&q=Rakovica%20135&ei=QOXCTb6sCpDfsgah1ZmQAQ&usg=AFQjCNFRhU1ZyikiPXq9p48qdhE_bisDgQ&sig2=bBCt51uL9momrMnP4tvdpA

A evo je i jedna R 120
http://www.google.rs/url?sa=t&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CBoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.poljomasine.com%2Findex.php%3 Fpage%3Dshop.product_details%26flypage%3Dflypage.t pl%26product_id%3D27%26category_id%3D7%26option%3D com_virtuemart%26Itemid%3D71&rct=j&q=rakovica%20120&ei=5ebCTc31C4TtsgbExJmBAQ&usg=AFQjCNHYEiQDRloEKCMUXrkg14A-d2VUfA&sig2=n6T8Ps55ISv4BX4QTY7gdA

SasaK
05-05-11, 20:18
Ajd' jedno smešno pitanje za vlasnike R65. Kako sipate naftu u rezervoar, odnosno gde stanete (oslonite se) kad sipate iz kante od npr. 20l.

Ja sipam sa desne strane (jer mi je sa leve nezgodno a tamo je i auspuh) i desnom nogom stanem na desni točak a levom se oslonim na sponu volana (valda se tako zove, mislim na šipku koja povezuje volan i točkove). Pošto imam blizu 100kg, da li mogu da tako polomim/iskrivim/iščupam tu sponu? Rakovica je bila očeva i on je tako godinama sipao gorivo, ali on je mnogo lakši od mene. Ja se trudim da mi oslonac bude na desnoj nozi, tj. na točku, a da se levom samo potpomažem kako bih održao ravnotežu. Međutim , pošto kanta od 20-25l nije baš laka, desi se da ponekad izgubim ravnotežu i svom težinom se oslonim na levu nogu tj. na tu sponu. Bojim se da bih tako jednom mogao nešto zeznuti, pa me zanima kako vi sipate gorivo u R65.

Ja sipam iz bureta sipam prvo u kantu sa nosem,onu za zalivanje basta i skocim na desni tocak,sa jednom nogom i sa drugom na bure od kompresora,cas posla izadje,ta kanta je 12 litara...

Proka Azanja
05-05-11, 20:30
Ja sam vlasnik R 60 al to mu je sve isto,meni je lakse sa leve strane,desna noga na levu gumu,leva noga na poprecnu sponu i samo kante od 10 litara,ona od 20 l nije bas zgodna.Poprecna spona moze da istrpi mnooogo vece opterecenje od 100 kg. Lkl{{

Kosjerac
05-05-11, 21:35
Ja sipam gorivo iz vojnih kanistera uz pomoć ovog dodatka, neprosipa gorivo prilikom naginjanja kante i kanisteri dobro dihtuju u transportu, a levak sam nabavio na sajmu prošle godine navodno nepropušta vodu a propušta naftu i malo je sporo točiti kad je hladno vreme tj kad se stegne parafin strašno sporo ide ali jbg. onda je zima pa se neradi ništa sa traktorom, znači nastavak na kanister pa preko levka obavezno, sa desne strane sa zemlje jer nemam potrebu da se verem po sponama, a kanister nije težak.
Ovakva pumpica na bušilicu kod mene košta oko 600 din. i vrlo praktična stvar za razna točenja nafte, vode , rakije i ost.
http://thumbnails38.imagebam.com/13101/2464fb131007703.jpg (http://www.imagebam.com/image/2464fb131007703) http://thumbnails28.imagebam.com/13101/6e6148131007711.jpg (http://www.imagebam.com/image/6e6148131007711)

francuz
05-05-11, 22:50
Davo traktor drugaru sa frezom da zavrsi pos'o, kad mi je vratio traktor, hidraulika ne reaguje!?!?, pogledam kod toplinga, kad vidim da se odvio sraf, kako ne znam, verovatno od vidracija freze. Da li se to nekom od vas dogadjalo vec?
sraf je ostecen(glava a ne navoj) pa ne znam sta sa njim da radim... dajte iskustva

Proka Azanja
05-05-11, 23:53
Skoro na svakoj Rakovici je taj sraf tako ostecen,zezne ga toplink poluga.Ako mozes nekako zavij ga i to ce da vrsi posao.

sinisa1979
06-05-11, 00:25
@francuz koji sraf? ima ga na ovoj slici? http://i53.tinypic.com/14o6rgn.jpg

sinisa1979
06-05-11, 00:30
aaa izvinjavam se @proko ti si poslao poruku sa odgovorom a ja nisam primetio. a sad i ja kontam na koji sraf misli.

Kosjerac
06-05-11, 07:25
Francuz skini ga pa na brusilicu popravi glavu da može gedora da naiđe i stegni ga dobro jer on drži osovinu da ne ispadne.

francuz
06-05-11, 09:37
@francuz koji sraf? ima ga na ovoj slici?
nije na slici, tamo gde se kaci topling, pa odmah iza glave toplinga.

francuz
06-05-11, 10:04
@proka azanja, @Kosjerac,
nece da se skine, odvijao sam ga ali nece skroz jbmtr evo slike
http://i55.tinypic.com/1z2lis2.jpg

A cemu sluzi zica i ona rupa kroz sraf? Da nije negde tamo spojeno?

Proka Azanja
06-05-11, 10:52
Problem je sto taj sraf skoro uvek korodira.Ta zica je mozda osiguranje da se ne bi odvio.Probaj da malo zagrejes prostor oko srafa,odlivak je liveno gvozdje,trebalo bi da se brze siri na toploti nego celicni sraf.Kao krajnje resenje zavari na njega parce gvozdene sipke da ti bude produzetak za lakse odvijanje. Srecno.

Proka Azanja
06-05-11, 12:08
@Francuz

Sad sam se konsultovao sa caletom u vezi onog srafa,on je to vec radio,kaze da poravnas brusilicom taj osteceni deo glave pa onda da zarezes u srafu prorez za srafciger i da okreces sraf u smeru kazaljke na satu,kao kad zavijas normalan sraf jer se takav sraf odvija na unutra.

francuz
06-05-11, 12:15
Odvija se u levo, odvijao sam ali ne mogu da ga skinem skroz...
Stani, stani, ako sam razumeo, on treba da ispadne napred ka sedistu a ne ka toplingu, je li?!

Proka Azanja
06-05-11, 12:19
Probaj ovako,trebalo bi kad ga okreces na desno da ceo profil na koji se kaci toplink krene polako da se pomera unazad.Verujem mom caletu,ima 30 godina iskustva i svasta je radio. >:({

francuz
06-05-11, 12:30
obrnuto je, sraf se zavija u desno a profil krene ka sedistu, il sam ja blesav... sto mrzim srafove kljuceve, uvek me namuci ...jbmtr...

Proka Azanja
06-05-11, 12:52
Tako napinjes oprugu a treba da je otpustas.Jeste malo zeznuto.Pokusaj.

CVEJA Po
06-05-11, 14:00
Hajde malo da sto bi se reklo "temu. Lkl{{ Posle malo duzeg razmisljanja,i konslultacija odlucio sam da uzmem gumice za Rakovicu od Prve Petoletke!Evo i koje su razlike izmedju njih i male privrede:
http://i56.tinypic.com/10wie5s.jpg
http://i54.tinypic.com/2nq741i.jpg
http://i55.tinypic.com/2h31kr4.jpg
Samo jos da navatam majstora da mi zamen !!i{"{":

dukej
06-05-11, 14:08
Je l' su to gumice za hidrauliku (mada pretpostavljam da jesu jer ne znam za šta bi se drugo koristile, al' opet, ja se razumem u mehaniku k'o Marica u ... pa je bolje da pitam)? Pošto su bile i kad ti majstor sve to izmenja napiši koliko ti je sve to naplatio. Ovo pitam jer mislim da i ja to treba da uradim, hidraulik mi je na R65 sav mastan i pretpostavljam da je zbog gumica.

CVEJA Po
06-05-11, 14:13
Jesu za hidrauliku za 65.Pazi,drugacije su za Rakovicu 60 a,drugacije za 65!!Meni cupkaju poteznice i svi kazu da je to u pitanju.Kada rasturim i promenim postavicu slike i ukupni trosak. >:({

dukej
06-05-11, 16:21
Ako budeš u mogućnosti, napravi što više slika i to onako postupno kako ide posao (rasklapanje pa skalpanje), kao neku fotoreportažu tog posla. Živo me zanima kako to sve izgleda unutra, pa da uporedim sa onim šematskim prikazom koji je Borko kačio na forum.

CVEJA Po
06-05-11, 19:20
Ako budeš u mogućnosti, napravi što više slika i to onako postupno kako ide posao (rasklapanje pa skalpanje), kao neku fotoreportažu tog posla. Živo me zanima kako to sve izgleda unutra, pa da uporedim sa onim šematskim prikazom koji je Borko kačio na forum.
Vazi,bice i toga >:({

lisnik
06-05-11, 21:18
@proka azanja, @Kosjerac,
nece da se skine, odvijao sam ga ali nece skroz jbmtr evo slike
http://i55.tinypic.com/1z2lis2.jpg

A cemu sluzi zica i ona rupa kroz sraf? Da nije negde tamo spojeno?

Ako dobro vidim to je sraf m14 ili m16.Malo ga popravis brusilicom.Stavis na njega navrtku m10 ili m12 i zavaris co2 aparatom kroz rupu na matici za taj sraf.Tad mozes raditi gidorom.

sinisa1979
06-05-11, 21:44
evo ja imam jednu sliku rastavljene hidraulike,dok kolega CVEJA Po ne postavi njegove. ako nekog zanima. btw @ lisnik dao si dobar predlog ali jos jace je kad zavaris produzenu maticu-navrtku i zavaris je spolja. obavezno docekati da se var ohladi sam po sebi. nikako ga ne treba hladiti! sraf zalivati vodom ukoliko je oksidiran,a jeste. voda najbolje iznosi hrdju. http://i55.tinypic.com/o0nzk.jpg

francuz
07-05-11, 01:23
Auuuuh, sto bi kod mene imalo visak delova pri sklapanju....

CVEJA Po
07-05-11, 17:15
Gospodine Sinisa 1979 da li ove caure(biksne)od osovine poluga hidraulika su menjene??Posto ja bih rekao da treba da budu iste duzine leva i desna,ili gresim??Ova kraca mi lici na cauru Rakovice 60??
http://i53.tinypic.com/30tkrwi.jpg

sinisa1979
07-05-11, 20:36
@cveja po kao prvo molim te nemoj(ne moras)koristiti rec gospodin. barem ne za mene. daleeko smo mi od gospode! hvala. e sad sto se tice caura koliko se ja secam to je tako u originalu tj tako mora biti. leva duza desna kraca. mogu jos da proverim u katalogu ali 99% sam siguran da tako mora biti. ustvari kad malo bolje razmislim i pogledam u sliku... vidi se da je leva strana osovine duza a desna kraca. >:D

srdjan7
07-05-11, 20:40
jedna je kraca,druga duza...tako je na sve i jednoj fabricki.(pa i kod mene)i ne mogu se zameniti.

CVEJA Po
07-05-11, 21:08
Pa to mi bilo malo cudno pa rekoh da pitam.Lkl{{ Hvala Sinisa >:({

sinisa1979
07-05-11, 21:38
E vis' tako je vec bolje bez g. nego znas zasto je duza leva? zato sto je klip i stublina vise na levoj strani pa na tu stranu vrsi vecu silu. a kad vrsi vecu silu pozeljno bi bilo da bude i veca povrsina naleganja caure tj duza ide levo. tako nekako ja razmisljam ali ne moram biti u pravu. zaboravih reci.... @francuz nije tako komplikovana hidraulika kako izgleda. jos gora je! Lkl{{

francuz
08-05-11, 01:04
Evo sta se desilo na Rajku, oznacena je pukotina
http://i56.tinypic.com/11ukcug.jpg
http://i52.tinypic.com/10qw4nc.jpg

pa majstor

http://i54.tinypic.com/200egi.jpg
http://i54.tinypic.com/9aaeme.jpg

mislim da je uzrok sto uvek kacim orudja na gornju rupu i trpi najvece opterecenje bas onde gde je puklo jer je veliki prekret..

Proka Azanja
08-05-11, 08:16
@Francuz
Jel si odvio onaj sraf? Plug,setvospremac i ta orudja za teze poslove i idu uvek u gornju rupu da bi hidraulik bolje reagovao na opterecenje.Jos nisam video da se na nekoj Rakovici to desi.

sinisa1979
08-05-11, 10:30
u bog te ni ja nisam video da se to nekom desilo. ako se ne desi pod ovakvim teretom tesko da moze plug,spremac ili sl da to prouzrokuje. po meni je nesto drugo uzrocnik pucanja. http://i54.tinypic.com/2z4eb78.jpg

francuz
08-05-11, 10:41
Ihhh... zaboravih da slika sraf iznutra, ima glavu k'o pecurka na kraj navoja i kad zavijas , pecurka napinje/zbija oprugu, a nisam uspeo da ga skinem, moram prvo da zvrkom oborim ivice glave gde ide kljuc.

Sad mi je lako, jer sam video kako ide...skinucu ga za 5 min..
Pozdravi caleta za informaciju.Sraf se zavija i treba da ispadne unutra! i dalje mi nije jasno gde se veze zica oja ide kroz sraf?

Proka Azanja
08-05-11, 23:47
Drago mi je da sam od koristi.Videcu gde ide ta zica pa javljam. >:({

Dajo
09-05-11, 14:59
Pozdrav narode.....
E ovako interesuje me gdje bi mogo da nadjem zadnju felgu od rakovice mislim dali znate imali gdje rashodovana rakovica......

Dajo
09-05-11, 15:03
http://i54.tinypic.com/v8puad.jpg
evo slike

mitar88
09-05-11, 19:15
Sto ce ti kada ti felme izgledaju dobro?

zokidrum
09-05-11, 19:48
Moze li objasnjenje gde se i kako kaci crevo za pumpanje guma na rakovici 60 , i ako moze slika kako sve to izgleda. Hvala unapred....

Proka Azanja
09-05-11, 20:42
Crevo se kaci na cevi izmedju kompresora i bureta.

http://i55.tinypic.com/33ncdac.jpg

zokidrum
09-05-11, 21:04
E, ja ga tu nakacio ali kako dajem gas, pritisak vazduha isti.... a crevo je dobro, barem bi trebalo... Jel treba nesto da se zatvori da ne izlazi na drugu stranu....

Srdjan Žorž
09-05-11, 21:05
ispusti malo vazduha na buretu kad zakacis to sto pumpas.

zokidrum
09-05-11, 21:21
Nisam siguran da razumem, izvini.... Naime, ne trebaju mi vazdusne kocnice, samo efikasno pumpanje pneumatika....

Proka Azanja
09-05-11, 21:28
U pravu je covek,pritisni onaj ventil sto strci iz dna bureta da izadje malo vazduha.Stvar je u tome sto je crevo vezano na ris ventil kojim se regulise pritisak u instalaciji zato i moras da ispustis malo vazduha da bi smanjio pritisak u buretu i da bi ventil pustio vazduh.

zokidrum
09-05-11, 23:52
Videcu da tako uradim ovih dana. Recite mi jos nesto: da li se kompresor moze iskljuciti, ili radi stalno?

francuz
09-05-11, 23:56
Radi stalno.

zokidrum
10-05-11, 14:39
Zahvaljujem! Ako zatreba jos nesto, pitam >:({

Proka Azanja
10-05-11, 16:31
@Francuz
Gledao sam za sta je ona rupa i zica kroz sraf.To je zica za osiguranje a ide od onog srafa sto je tebe mucio do srafa ispod njega koji sluzi za osiguranje bolcnija.Mislim da nema svrhe stavljati zicu jer je toplink poluga vrlo brzo precvika. >:({

http://i55.tinypic.com/2pq1jpj.jpg

zokidrum
10-05-11, 17:08
Cemu slusi ova poluga iza mesta za kacenja toplinga, za torzionu oprugu ili nesto drugo??

CVEJA Po
10-05-11, 21:02
Ja mislim samo zbog plivajuceg polozaja.Odredjene je jacine i cim se sabije pocinje hidraulik da dize.
Da li neko zna gde ima da se kupe osiguraci preklapaci za Rakovicu(prvi na slici)??Ja sam trazio svuda po prodavnicama ali,ima samo ovi manji.^-^

CVEJA Po
10-05-11, 21:05
http://www.dodaj.rs/f/2H/zE/3I6kwswC/dsc01822.jpg

Rast
10-05-11, 22:41
Ako je neko na formu trenutno, treba mi hitno podatak koliko je teška Rakovica 65 sa prednjom vučom i velikom kabinom.

francuz
11-05-11, 00:51
@Cveja Po
ima brate svuda, na svaki vasar....

Proka Azanja
11-05-11, 08:55
@Rast
Rakovica 65 je teska oko 2600 kg,podatak sa IMR sajta pa ako lazu oni-lazem i ja. Lkl{{

Dajo
11-05-11, 09:02
Sto ce ti kada ti felme izgledaju dobro?
Zato sto mi se odvrcu sarafi a i puklo srce....bili se popustili ja vozio nisam vidio i eto belaja.....sad ne znam gdje da nadjem ovakvu felnu....ima al oni stari u tom slucaju moro bi da kupim obadve....

CVEJA Po
11-05-11, 13:11
@Cveja Po
ima brate svuda, na svaki vasar....
Kod nas ima samo ovi manji,veci jok!!

Danijel.V
16-05-11, 19:08
Rakovica sa prednjom vucom i velikom kabinom + 3 tega tacno 3000 kg

borko jagodinac
16-05-11, 22:59
http://youtu.be/46LAizoTqP0

Evo malo moje rajke danas u akciji, nije za ovu temu, ali ako je potrebno prebacicu klip

francuz
16-05-11, 23:33
@Borko Jagodinac,
jel za R65 zakacen Leskovacki plug?

borko jagodinac
17-05-11, 02:16
francuz- jeste leskovacki 14 cola, njega imam od kako je rajka kupljena nova 86 godine, ali planiram da uzmem ove godine i jedan manji, zato sto imam njive gde je malo teza zemlja pa da ne opterecujem masinu

futurefarming
19-05-11, 21:09
Rakovički traktori osvajaju Afriku
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/177726.lt.html

http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/177726/i/1/imr.jpg

Proka Azanja
19-05-11, 22:48
Ajd da vidimo i to cudo.Bilo bi lepo da se tako nesto desi,samo da ne uprskaju stvar.

CVEJA Po
20-05-11, 20:26
Evo jedne male reportaze kako zameniti gurtne(paknove)na Rakovici 65.::traktor1:: Da naglasim da je slicno menjanje i na Rakovici60 i na Landinu.Tako da ko ima ove traktore ovo moze da mu sluzi kao vodic.
Rakovica 65 bez kabine:
1.Odkacinjanje instalacije od zadnjih farova.Pocecemo od levog krila.(ko ima utikac pri dnu krila samo njega neka odkaci).Ja nisam odkacinjao instalaciju jer sam imao dugacak kabal pa sam samo krilo sa sve instalaciju prebacio na desno krilo.
http://i51.tinypic.com/34q8odl.jpg
2.Skidanje tega sa tocka.
http://i54.tinypic.com/w8rnnl.jpg
3.Postavljanje dizalice ispod traktora i skidanje tocka.(ja sam dizalicu postavio nazad,iza onog polumeseca za zakacinjanje prikolice)
http://i55.tinypic.com/2meoll5.jpg
4.Sledece je skidanje krila.
5.Ispustanje ulja iz hidraulika(moglo je to i ranije da se uradi ali sad mi je bilo lakse kad je sve poskidano)i skidanje cevi(ja je nisam skidao samo sam je blago zakrivio na gore da bi mogla cizma da se izvuce) sto ide od hidraulicne pumpe nazad do kucista.ulje se ispusta ovde gde je postavljena cekrtaljka
http://i52.tinypic.com/mcyhaa.jpg
6.odvijte maticu i izvadite osovinicu na slici
http://i52.tinypic.com/bh6h4.jpg
7.Ispod zadnjine traktora nalazi se mali poklopac(slika ispod)skinite taj poklopac
http://i51.tinypic.com/wkl5pd.jpg
Ispod njega ima jedan sraf(obratite paznju na zicu koja je provucena kroz njega kao osigurac da se ne odvije)Odvijte taj sraf i izvadite ga.(jer ponekad je izrisovan i dobos i paknovi i toliko su priljepljeni da je nemoguce odvojiti ih.Ovim skidanjem dobijamo jos najmanje 3.8 mm prostora)
http://i55.tinypic.com/2qcfpxu.jpg

CVEJA Po
20-05-11, 20:28
8.Odvijanje svih srafova na cizmi,u krug.Pre toga cizmu OBAVEZNO uhvatite sa dizalicom ili onim manjim kranom zavisi sta imate.i pazite kad odvijate da se ta cizma ne okrene na dole i da dodje do povreda!!
http://i51.tinypic.com/bzbi8.jpg
http://i55.tinypic.com/2llyjk0.jpg
9.Vadjenje cizme.Ako nece pomerajte je malo levo-desno
10.Vadjenje osovine(oznaceno zelenom strelicom)i vadjenje paknova
http://i53.tinypic.com/2a94nl0.jpg
Evo kako se vadi osovina iz paknova.Zavijete sraf 8mm
http://i53.tinypic.com/30hr803.jpg
11.Ja sam zamenio i semering osovine i preporucio bih to i onima kojima je dobar.Jer,nije neka velika investicija a puno vredi.Na slici povise ima jedna crvena strelica uperene u sraf.Skinite te srafove sve u krug i izvadite kuciste sa sve semering.(da naglasim na kucistu ima vise tankih platni koje sluze da se nasteluje lager pazite da ih ne pogubite i ne upljate!!!)Evo slika ispod kako izgleda kuciste sa novim semeringom
http://i53.tinypic.com/2wda5ba.jpg
Moj je dobos bio izrisovan pa ja da ne kupujem nov stari sam skinuo i nosio kod metalostrugara.Evo kako se on skida
Ima jedna velika matica,na osovini.odvijte tu maticu iskinite dobos.Ako nece da se skine uzmite dva pajsera,ili montiraca za gume i na prekrat sa jedne i druge strane izvadite dobos.
http://i51.tinypic.com/14e2ewx.jpg
http://i52.tinypic.com/2a3yvd.jpg

CVEJA Po
20-05-11, 20:29
12.Paknove nisam stavljao komplet nove vec samo gurtne.Evo kako su izgledali
http://i52.tinypic.com/2581dfq.jpg
i posle
http://i55.tinypic.com/rle243.jpg
Koristio sam ove paknove.uz njih sam dobio i zakivke.
http://i54.tinypic.com/i5vub6.jpg
http://i52.tinypic.com/1hchn7.jpg
Kada vracate sve nazad obavezno sve lepo ocistite krpom,ako ima vece prljavstine izbacite to.Jer veca prljavstina prenosi toplotu i paknovi ce se vise grejati.Takodje moze od prljavstine i sitnih kamencica doci do razmaka izmedju cizme i kucista i usled vibracija ili jacih opterecenja moze doci do pucanja cizme.
http://i52.tinypic.com/nowwgo.jpg
To bi bilo to.Sad sve obrnutim redosledom vracajte nazad.Isto je i za drugu stranu samo sto na drugoj strani mora da se skine cev za kocenje(prikolice)i ovi ventili sto su na slici.Pre nego sto to uradite ispustite ulje i skinite crevo .sve na ovaj sraf.
http://i53.tinypic.com/qrdzsl.jpg
ovo sve mora da se skida.
http://i51.tinypic.com/919dnn.jpg
Ako neko ima pitanja neka pita slobodno.Ako se nesto setim dodacu. >:({>:({ >:D

mirko67
20-05-11, 22:04
Како коче те кочнице, видим да су технички прилично застареле?

pocerina
20-05-11, 22:06
Mozda su tehnicki zastarele, ali koce extra

Kosjerac
20-05-11, 22:20
Da dodam još, sa donje strane kućišta ima jedan šaf m10 sa kontra maticom koji sliži da pridržava oblogu da nebi gornja strana trljala nov stop o doboš, nego je prosto drži podignutu kad su kočnice slobodne. Kada se sve namontira onda se šaf našteluje da gurtna nigde nekači doboš.

CVEJA Po
21-05-11, 03:31
Da dodam još, sa donje strane kućišta ima jedan šaf m10 sa kontra maticom koji sliži da pridržava oblogu da nebi gornja strana trljala nov stop o doboš, nego je prosto drži podignutu kad su kočnice slobodne. Kada se sve namontira onda se šaf našteluje da gurtna nigde nekači doboš.
Tako je Kosjerac.Znao sam da sam nesto zaboravio>:({

srdjan7
21-05-11, 14:15
Ko u Rajku nije usao,ne zna sta je milina u okretanju...ma koliko cudno zvucalo...

francuz
21-05-11, 14:20
I sta je pesnik hteo reci? ^-^

srdjan7
21-05-11, 14:41
da li si nekad koristio odvojene kocnice na Rajci u skretanju?ako jesi,znas o cemu je rec.

lisnik
21-05-11, 17:28
Odvojene kočnice su ok.Prednji štel ih ne trpi.To može samo buldozer.Mislim na one koji stalno rade odvojenim kočnicama.

francuz
21-05-11, 22:30
da li si nekad koristio odvojene kocnice na Rajci u skretanju?ako jesi,znas o cemu je rec.
Nikad ih ni spajao nisam... ali i ferguson isto radi, ne razumem, jeste okretan, svaki traktor kad mu ukocis jedan tocak i u tu stranu motas pun je okretan...

Rale 83
21-05-11, 22:38
Nikad ih ni spajao nisam... ali i ferguson isto radi, ne razumem, jeste okretan, svaki traktor kad mu ukocis jedan tocak i u tu stranu motas pun je okretan...
Ti si kolega srecan covek sto neznas kakvih grobalja ima za okretanje .
Rajka se za malo teze okrece od ferdje , Za pola metra sto je za 8 metra manje od mog rusa

Rale 83
21-05-11, 22:38
Da ne komentarisem torpeda 90 sa prednjom vucom

francuz
22-05-11, 09:46
E onda ja bas nista ne znam :lol:, doduse u mom kraju ima najvise imt 533-539-558, imr 60-65, neki vladimirec, 2-3 duplaka skorasni trraktori i to je to.

sinisa1979
22-05-11, 23:32
@Cveja Po super si sve objasnio samo bih te maalkice ispravio.... ulje iz hidraulike se ne ispusta sa leve strane tamo gde si ti rekao i postavio cekrtaljku( mi kazemo racna ili gedora) vec se ispusta sa druge strane tj sa desne strane na malom srafu(vijku)kojeg hvata 13kljuc. Blizu onog kratkog savijenog creva povrata ulja od spoljne hidraulike. U krajnjem slucaju moze da se ispusti i na onu veliku cev sa leve strane,koju hvata cini mi se 36 ili 41 vilasti kljuc,a sluzi za snabdevanje pumpe uljem. I jos jedna sugestija. Kada se vade pakne ne mora se vaditi osovinica(ona za koju treba m8 sraf) moze da izadje komplet pakna . I nisi nam rekao dali koristis nekakve vodice ili nesto slicno pri sastavljanju. Nikad nisi ostetio semering pri sastavljanju? Ili ga izbio iz kucista?

CVEJA Po
23-05-11, 10:43
Sinisa 1979Hteo sam ja da ispustim ulje na taj sraf(kod mene e za kljuc 14)ali,prekrivalo mi ono gumeno crevo sto ide za hidrauliku za kipovanje.Tako da sam svakako morao da skinem to crevo a,kad sam ga vec skidao na njega sam ispustio ulje.Ovo mi je bila prva Rakovica da sam radio kocnice,samo sam kod drugih krao zanat.Mozdaima neka caka da se izvade gurtne bez vadjenja one osovinice ali,ja to neznam.Sto se semeringa tice,nikakve vodjice nisam koristio.Samo sam cizmu uhvatio na dva mesta i izbalansirao je(da stoji u horizontali,ravno sa traktorom)i nacentrirao rupu i polako.Cim sam osetio pod rukom da je blago usla onda sam je okretao polako dok nije nasla svoje uzubljenje.

sinisa1979
23-05-11, 22:49
Da moze i na to crevo ali ne na ono mesto gde si ti postavio cekrtaljku. Sto se tice cake,prosto je tako da i nije neka caka. Samo skupis gurtnu po obimu i uz malo cimanja izlazi napolje. Tesko je ovako objasniti lakse je pokazati u praksi... E a za centriranje bez vodjica svaka cast! Jednom sam rizikovao,poslo je po zlu i vise ne rizikujem! Btw, dobro uradjen posao!

skender
24-05-11, 00:50
Pozdrav svima. Nov sam na forumu. video sam ovde svakakvih komentara u vezi sa rakovicom , pa reko da i ja nesto napisem iz licnog ikustva sa''r 60'' dakle 2001.g kupili smo polovnu r 60 do 2007.g obradjivala je 34 k.j. zemlje orala je sa leopard plugom 2*14'' na 25cm dubine , radila je sve povrsinske radove nismo imali drugi traktor, 2005 je dobila heston rol balirku da tegli i prednji utovarivac za stajnjak i nije bas ni malo odmarala :) ali smo je za dve godine skroz ''zaklali'' znci radila je kao ''crnac'' :) slabiji je orac ali za sve ostalo je odlicna i veoma pouzdana. to je moje licno ikustvo :) veliki pozdrav

CVEJA Po
24-05-11, 12:09
Da moze i na to crevo ali ne na ono mesto gde si ti postavio cekrtaljku. Sto se tice cake,prosto je tako da i nije neka caka. Samo skupis gurtnu po obimu i uz malo cimanja izlazi napolje. Tesko je ovako objasniti lakse je pokazati u praksi... E a za centriranje bez vodjica svaka cast! Jednom sam rizikovao,poslo je po zlu i vise ne rizikujem! Btw, dobro uradjen posao!
Razumem te za paknove.ako bude sledeci put probacu to.>:({
Evo sta mi je pomoglo da iznivelisem cizmu
http://i51.tinypic.com/91j41i.jpg

francuz
24-05-11, 12:10
Kakvo ti je to "radilo" ?

CVEJA Po
24-05-11, 21:57
Radilo??^-^

mirko67
24-05-11, 22:00
Radilo??^-^
Оруђе, алатка.

francuz
24-05-11, 22:55
moze i "pomagalo"

sinisa1979
24-05-11, 23:02
meni se cini da je to nekakav balanSERO! Lkl{{

CVEJA Po
26-05-11, 20:57
meni se cini da je to nekakav balanSERO! Lkl{{

Vise balans nego ovo drugo Lkl{{ Koriste ga auto mehanicari kad ubacuju,ili vade motor iz auta.

ivanm
27-05-11, 13:53
Више ми је досадило да сваке друге године носим бош пумпу на чишћење и штеловање и све остало што иде са тим због нафте која је таква-каква је (увек са пумпе, али катастрофа квалитет).
Да ли је неко ставио ЛИНИЈСКУ бош пумпу уместо ротационе на Р60 и каква су искуства?

sinisa1979
27-05-11, 15:04
koje filtere koristis? unico,frad?

lisnik
27-05-11, 16:36
Za linijsku treba dosta dijelova.Neide samo pumpa.

CVEJA Po
27-05-11, 21:03
Meni kolko je poznato rotaciona pumpa melje sitne trunje,tako da redje zaglavljuje od liniske.

francuz
27-05-11, 21:48
Potrebno kuciste izlaznog vretena(kardana), ima li ko polovno ili zna li ikop gde moze da se nadje ?

dukej
27-05-11, 21:55
Ne razumem se u pumpe ali imam obe (linijsku na IMT560 i rotacionu na R65), i mnogo manje problema imam sa linijskom. Čak kad sipam gorivo, poslednja kanta iz bureta (gde uvek bude po malo prljavštine), obavezno ide u IMT i nikad nije bilo problema.

sinisa1979
27-05-11, 22:07
@dukej koje filtere koristis? Isto pitanje sam postavio i clanu ivanm-u ali ne odgovara...

dukej
27-05-11, 22:09
Koristim Unico filtere.

borko jagodinac
27-05-11, 22:13
Potrebno kuciste izlaznog vretena(kardana), ima li ko polovno ili zna li ikop gde moze da se nadje ?

Jaq mogu da pokusam da ti nadjem, prosle godine sam menjao i meni je puklo. Zvacu ovog kod mene sto radi sa traktorima, cini mi se da je imao jos jedno, cena je bila za moje 80eura.

sinisa1979
27-05-11, 22:18
Gde god mogu stavljam unico filtere i nemam nikakvih problema. A sve rotacione pumpe... Frad-ovi filteri su losi a o ostalima da i ne pricam. Bar je moje iskustvo tako.

ivanm
27-05-11, 22:22
Користим ФРАД филтере. Додуше никад нисам инсистирао на њима, већ су ми њих продавали. Искрен да будем нисам ни знао за друге. Фрад не ваљају? Додуше, заиста ми се дешавало да су филтери чисти, а сито у пумпи просто запечаћено прљавштином.
Проблем је и у гориву. Пре две године сам носио пумпу код бошисте, ремонтовао је, и све је радило као сат. Наравно послушао сам га и нисам сипао гориво из буради, већ увек директно на пумпи у резервоар. Када сам летос почео да правим силажу, трактор почео да губи снагу, скинем филтере,а у њима МУЉ. И то у оба. Како сам их скинуо тако је почела да зеза са паљењем, и даље мале снаге, ја опет скинем пумпу, п аопет код бошисте. Опет је он прочистио, каже ослабио федер који враћа клапну довода горива, и опет ми је рекао да водим рачуна о гориву. Више ми дојадило, па рекох да можда ставим линијску. Бошиста каже да може, али ми се сада не исплати јер сам ову управо средио, али када следежи пут буде била зрела за поправку д аму се јавим.
Зато и питам да ли неко има искуства са тим.

sinisa1979
27-05-11, 23:05
@ivanm predji na unico filtere i bices zadovoljan sigurno! Bolje ustvari najbolje filtriraju gorivo. Ako slucajno kroz prvi filter prodje neka prljavstina kroz drugi nece. I obavezno menjaj gumice u kucistu sa svakom zamenom filtera.

Bubu
28-05-11, 23:28
Drugari, ja sam negde vec pisao ali posto vidim neke univerzalne probleme mogu ponovo napisati. Imao sam muke sa filterima na 577. Stavljao sam uglavnom Frad a mislim da sam i Unico koji put ali se uvek svodilo na to da se posle nekih 150 radnih sati i filteri goriva a i sitance u pumpi prosto zablindiraju iako sam sipao gorivo iskljucivo na NIS pumpi. Problem je resen otkad koristim Fleetguard filtere koji su cenovno pristupacni (kostaju oko 300 dinara komad) a traju duplo duze od pomenuitih i sto je najvaznije sitance u pumpi bude cisto kao suza i posle 300 sati rada sto znaci da extra filtriraju. Ja ih toplo preporucujem svima!

FL
29-05-11, 10:07
Bubu,gde moze Fleetguard filtere kupiti?

saleso
29-05-11, 20:55
ja sa filterima nikad nemam problema ulje menjam na 150 sati onda menjam i filtere i onako mi bidu prljavi nista posebno samo menjajte redovno i nema problema a sipam samo na pumpu to istina

White Shadow
31-05-11, 18:34
Ja sam na svoju r60 ugradio rentar katalizator goriva- potrosnja smanjena po mojim proracunima (finansijskim :)) oko 10%, crnoca dima prepolovljena. U pocetku nisam verovao da ce imati ikakvog efekta i bilo mi je glupo da ugradjujem neki skup uredjaj na krs traktor i visoka cena me je odbijala ali kad sam se preracunao... Fora je u tome da sto je traktor stariji i sto je gorivo losijeg kvaliteta to bolje rezultate katalizator postize, da ne pricam da mi traktor radi cele godine. Mislim, aj da ne pravim reklamu, samo kazem da sam zadovoljan. Pozdrav!

Kosjerac
31-05-11, 21:08
White Shadow može li koja slika od toga uređaja i malo konkretnije gde se kači, cena i ost.

White Shadow
31-05-11, 22:23
Nemam slike u kompu, samo na telefonu, pokusacu sutra nekako da ih prebacim, evo slike sa interneta ako i tu budem umeo da postavim i moj izgleda potpuno isto.

http://dev.rentar.com/rs_images/index_catalyst.jpg

Kaci se na crevo za dovod goriva, znaci iza drugog filtera, a pre pumpe, znaci na poslednjoj tacki ulaska u blok motora. Sto blize tacki sagorevanja, to bolje. Nema pokretnih delova, ne zahteva odrzavanje, garancija je 10god... Merenja se vrse nakon 200 sati rada sa katalizatorom zbog moguceg stepena zapusentosi dizni. Smanjuje potrosnju po deklaraciji proizvodjaca od 2% do 12%, emisiju CO, CO2, NOx jer je potpuniji i cistiji proces sagorevanja.

~Kiki~
31-05-11, 22:27
A cena , ko to proizvodi ?

White Shadow
31-05-11, 22:50
Proizvode ga amerikanci. Italijansko ministarstvo odbrane ga ugradjuje od 1999 a u americkoj vojsci od 2003 i to odlukom kongresa. to me je i ubedilo da ga uzmem. kad je njima valjao valjce valjda i meni. Cena je na prvi pogled malo povisoka za nase uslove, al kad stavis sve na papir brzo sam sebe otplati. Ima nekih silnih popusta na kolicinu koje ja nisam mogao da realizujem jer sam uzeo samo jedan komad. ako neko zeli, mogu da posaljem broj coveka koji mi je prodo pa da se raspitate za aktuelnu cenu. pozdrav

Inace, katalizator se moze ugraditi u sve motore koji za pogon koriste fosilna goriva- u traktore, kamione, gorionike, brodske motore, cak i avione...

~Kiki~
31-05-11, 22:53
Dobro za koliko si ga ti kupio ?

White Shadow
31-05-11, 23:05
Pokusavam da ti posaljempp ali dobijam sledeci odgovor

~Kiki~ has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

Oslobodi malo mesta pa da ti posaljem poruku. Pozdrav!

sinisa1979
31-05-11, 23:52
pa daj okaci cenu ovde da svi vidimo!

White Shadow
01-06-11, 08:11
Reko sam da necu da pravim reklamu. Neumesno je na forumu baviti se ciframa. Ako zelite mogu da vam posaljem cenu i broj prodavca preko pp pa se sve lepo raspitajte. Covek je ljubazan, strpljiv i rado odgovara na svako pitanje. Pozdrav!

maki_vs
01-06-11, 09:48
nije nikakva reklama ako stavis cenu.ljdi kupe traktor pa stave cenu da bi drugi i znali ne moras da stavljas ime firme.skontao sam da ti taj uredjaj spara gorivo,ali kako na kom principu radi,kakva se to merenja vrse na 200 sati ko ih vrsi,objasni malo bolje?

White Shadow
01-06-11, 10:32
Pazi, veze nemam sa hemijom, koliko sam ja razumeo, poenta je u tome da katalizator menja hemijsku sliku nafte, nekako je rasprsuje, menja joj polaritet. Problem kod nafte je sto su njeni molekuli gusto grupisani tako da molekuli koji su unutra ne mogu da dodju u kontakt sa kiseonikom od molekula koji su spolja tako da samo spoljni molekuli izgore. Katalizator razbija te grupe i omogucava svakom molekulu ponaosob da dodje u kontakt sa kiseonikom i izgori. Na taj nacin dobija se i cistije sagorevanje i veca efikasnost motora, ali i znacajna usteda na gorivu. Osim toga, pri reakciji oslobadja se vodonik koji dodatno potpomaze sagorevanje. Spansko selo za mene, al mene interesuje samo kranji rezultat.
Sto se merenja tice, ona nikada ne mogu biti precizna jer zavise od raznih faktora kao i od vrste posla koji se obavlja. Najbolje merenje koje sam ja uspeo da obavim to je da mi je za isti posao koji sam radio prosle godine sa istim traktorom i istim plugom na istoj dubini u istim vremenskim uslovima na istoj zemlji sa istim rezimom rada ove godine trebalo 10% manje nafte. Grubo merenje, ali, racunica je jasna. Umesto da potrosim 26l/ 1ha nafte u oranju, ove godine sam na istoj parceli potrosio malo vise od 23l. Znaci, pre odlaska u njivu istocim svu naftu iz rezervoara pa naspem 35l, za slucaj da mi ustreba. Nakon obavljenog posla, opet istocim naftu i proverim koliko mi je ostalo. Inace, do njive imam par km voznje, zemlja je peskovita i lako se ore, a njiva je duzna, ima 32 vrste po 500m duzine i ne gubi se mnogo na okretanju i to se racuna.

~Kiki~
01-06-11, 12:11
Sve je to uredu , ali mi nije jasno što je problem staviti cenu . Jel taj što prodaje ima neku SPIKU-reklamu, kojom prodaje te proizvode , pa ga je zato potrebno lično zvati ? ^-^

White Shadow
01-06-11, 12:26
U momentu kada sam ja to kupio to je bilo tek ispitivanje trzista, ja sam bio jedan od prvih koje je to kupio i ugradio, uradili su ljudi neka merenja i dosli do rezultata. Sada tek treba da se krene sa formiranjem maloprodajne cene i sirom ofanzivom na trziste. Ja sam vec kupio i ne znam kako se stvari dalje razvijaju. koga zanima moze da dobije broj, samo sam to hteo da kazem.

saleso
20-06-11, 22:04
ljudi imam jedno pitanje jel moze rakovica da nosi obrtac koji se hidraulicno okrece

sinisa1979
20-06-11, 23:30
I moze i ne moze. Sto se tice podizne moci moze,ali ne moze sto se tice skoro istovremenog dizanja,koriscenja,poluga i spoljne hidraulike tj obrtanja pluga. Jedna pumpa a vise potrosaca. Glup sistem. Mada ni to ne bi bio problem samo da su stavili ventil konstantnog pritiska. Kao kod torpeda,zmaj kombajna.... Ne znam dali sam bio jasan ali pokusacu ukratko da objasnim sta te ceka ako krenes da se koristis originalnom izvedbom rakovicine hidraulike... Morao bi na svakom kraju njive prvo da podignes plug,zatim 17kljucem s prednje strane ploce da prekines dotok ulja koji ide u hidrauliku(poluge),zatim preusmeris ulje na spoljnju hidrauliku i onda polugu kojom dizes i spustas orudje moras da spustis(jer je u prvoj fazi procesa ostala gore)i opet podignes kako bi ulje krenulo u spoljnu hidrauliku. Desavalo se da ljudi povrsno procitaju rakovicino uputstvo i samo pomere 17-ku prema spoljnjoj hidr. i kazu ne radi hidraulika-ne ispravna je. A ne znaju da treba i polugu podici gore. Planiram kad dodje zima da razdvojim te dve hidraulike jer i mi imamo problem na rakovici jedna pumpe a vise potrosaca. Ako hoces poslacu ti sliku na pp kako izgleda trenutno resenje kod nas. Mada ima i ovde u temi samo par stranica unazad.

CVEJA Po
21-06-11, 15:03
Da li to vazi za R65??

skender
21-06-11, 17:00
evo jedne modifikovane rakovice iz okoline subotice 105 ks
http://youtu.be/zQPSJhonyJY

sinisa1979
21-06-11, 17:38
Da li to vazi za R65??
ooo daaa! za sve!

CVEJA Po
21-06-11, 18:44
ooo daaa! za sve!
Ajd postavi sliku ovde.Posto i mene to interesuje.

francuz
21-06-11, 22:27
Da li neko ima sklop zupcanika izlaznog vretena od Landina, pase na R65 original...

Kosjerac
21-06-11, 22:41
Francuz probaj nazovi na ove brojeve i pitaj, ljude sam video u Rumi i prodavali su izlazno vreteno i zupčanikod landina i tražili su 180 savremenih, a ima u Valjevu prodavnica gde nabavljaju vretena koja su 27% ubrzana od fabričkog i cena je oko 300 savremenih.( nije reklama)
062/875-53-87 Sava i
063/87-90-355 Miroljub momci su iz Dolova.

francuz
21-06-11, 22:45
Kako cu da te castim pivom kad se sretnemo!!!!!!
A sto 27%, nije mi jasno, jel to neka merka?

sinisa1979
21-06-11, 22:58
http://poljoinfo.com/showthread.php?3339-Inovacije-%28improvizacije%29-na-poljoprivrednim-masinama (http://poljoinfo.com/showthread.php?3339-Inovacije-%28improvizacije%29-na-poljoprivrednim-masinama) @ Cveja po evo link da ne kacim opet sliku! Ali ako treba.... Korpus deliktikus sranjikus.... 2 posta ispod slike sam i objasnjavao problematiku.

Kosjerac
21-06-11, 23:22
Francuz na rakovici je prenosni odnos 1:3.6,veliki zupčanik 47 a mali (vratilo) 13, a ovo vreteno je ubrzano 27% u odnosu na fabričko pa izračunaj kolko dođe.

blaz
23-06-11, 20:20
koliko kod vas kosta glava motora za rakovicu 65?

pocerina
23-06-11, 21:18
Sad sam gledao na sajtu Jusela u Sapcu, veleprodajna cena glave za R60 je 13200 RSD, znaci da je i za 65 pribizna cena. Ali napominjem da je to veleprodajna cena

mirmir
30-06-11, 18:03
Narode veliki pozdrav,jel zna neko kako se pokazala ova rakovica 47,gledao sam cenu na placu oko 8000 eura sa subvencijom,ali imam malo podataka iz prakse kako se pokazala i u cemu je razlika u zadnjem mostu i menjacu ili je sve isto kao na R65.Mislim da nije skupa ako prodam moj 540 i dodam jos parica i imam nov traktor,cak malo jaci.Ipak je rajka masina.

pocerina
30-06-11, 18:46
Pa tih Rakovica i nema bas mnogo, tako da ne ja ne znam kako su se pokazale. Na mom kraju samo u susednom selu ima jedna i to je sve

mirmir
30-06-11, 22:23
Odprilike da je to ista za koju i ja znam,posto smo u komsiluku.Neznam ko je vlasnik a vidjao sam je.

zombie_666
30-06-11, 22:51
Evo ovo čudo sam našao na otpadu, ima IMR motor, mislim da je ovo Landin o kojem se ovdje nekad govorilo.

http://i52.tinypic.com/2uohu75.jpg

http://i55.tinypic.com/2hyyl2d.jpg

http://i56.tinypic.com/34qoe9l.jpg

http://i52.tinypic.com/26096c8.jpg

http://i54.tinypic.com/2a45e9.jpg

German hunting terrier | Jagdterrier