IMR - Rakovica

Pozdrav svima!Potrebna mi je pomoc...doslo vreme da se radi generalna na rakovici 65,pa sada koji delovi i gde...?ciji sklopovi?
Svaka informacija je dobro dosla!Unapred zahvalan!
 
Još samo nešto oko hidraulika na Rakovici. Da li ima neko neki radionički priručnik ili neku drugu knjigu ili skriptu gde se može videti kako je konstruisan taj hidraulik i princip njegovog rada?

Kad sam kupio IMT 560, čitao sam u njegovom uputstvu kako se rukuje hidraulikom ali sam pritom imao još sto pitanja šta se desi ako se uradi to i to, zašto baš tako, kako to radi... a čega nije bilo u tom uputstvu. Onda sam nabavio radionički priručnik za 560 gde je skicama bio predstavljen ceo hidraulik kao i objašnjenje njegovog rada. Čak su bile skice (ilustrovani prikaz) za svaku pojedinačnu situaciju položaja ručica hidraulika. Prikazano je kako je to fizički rešeno u samom hidrauliku, tj. koja ručica je gde povezana, šta koje polugice rade, kako izgleda i funkcioniše ventil... Kad je tako to detaljno opisano, sasvim lako je bilo uvideti šta se dešava pri svakoj kombinaciji ručica, gde se ulje usmerava, kako reaguje, šta se može desiti i sl. Tako da je meni, bar teoretski, do tančina jasno kako hidraulik radi i šta se unutra stvarno dešava, odnosno jasno je potpuno šta se može očekivati i šta raditi u pojedinim situacijama, odnosno podesiti hidraulik za rad.

Kod Rakovice o hidrauliku pojma nemam a hteo bih isto kao i kod IMT-a da to proučim. Međutim nigde nisam našao tako neko uputstvo ili objašnjenje za Rakovicu. Ako neko ima, bio bih mu zahvalan da to ili skenira ili mi pozajmi da fotokopiram.
 
Rakovicu 65 imam od 91godine i ovakav primer rada kako je gore naveden uopšte nema smisla.
Ni teorijski a kamoli praktično.
npr. oranje: sa malom ručicom podesiš dubinu oruđa, a velikom podižeš i spuštaš.
Što je mala ručica "niže" plivajući sporo reaguje (naravno na plugu ima točak)
Što je u višljem položaju plivajući brže reaguje i samim tim plug manje "tone" u zemlju i lakše i bolje radi i traktor i plug.
 
Čak ako me sećanje služi na starim zadrugarima je hidraulik bio takav kao sadašnji na rakovicama samo što su ga vremenom "poboljšavali"
 
mmb je napisao(la):
Pozdrav svima!Potrebna mi je pomoc...doslo vreme da se radi generalna na rakovici 65,pa sada koji delovi i gde...?ciji sklopovi?
Svaka informacija je dobro dosla!Unapred zahvalan!
pozdrav svima :cao:.koliko ja znam samo je rakovica radila DM (direktno ubrizgavanje) verziju motora tako da se samo klipovi PETAR DRAPŠIN mogu naći za ovaj motor i obično ih prodavci uvek i nude.ja obično nabavljam delove u NS u mediteranautu.neki delovi pašu i od R 60
Post je spojen: [time]среда, 17. фебруар 2010. 14:11:34 MST[/time]
_________________________________________________
dukej je napisao(la):
Još samo nešto oko hidraulika na Rakovici. Da li ima neko neki radionički priručnik ili neku drugu knjigu ili skriptu gde se može videti kako je konstruisan taj hidraulik i princip njegovog rada?

Kad sam kupio IMT 560, čitao sam u njegovom uputstvu kako se rukuje hidraulikom ali sam pritom imao još sto pitanja šta se desi ako se uradi to i to, zašto baš tako, kako to radi... a čega nije bilo u tom uputstvu. Onda sam nabavio radionički priručnik za 560 gde je skicama bio predstavljen ceo hidraulik kao i objašnjenje njegovog rada. Čak su bile skice (ilustrovani prikaz) za svaku pojedinačnu situaciju položaja ručica hidraulika. Prikazano je kako je to fizički rešeno u samom hidrauliku, tj. koja ručica je gde povezana, šta koje polugice rade, kako izgleda i funkcioniše ventil... Kad je tako to detaljno opisano, sasvim lako je bilo uvideti šta se dešava pri svakoj kombinaciji ručica, gde se ulje usmerava, kako reaguje, šta se može desiti i sl. Tako da je meni, bar teoretski, do tančina jasno kako hidraulik radi i šta se unutra stvarno dešava, odnosno jasno je potpuno šta se može očekivati i šta raditi u pojedinim situacijama, odnosno podesiti hidraulik za rad.

Kod Rakovice o hidrauliku pojma nemam a hteo bih isto kao i kod IMT-a da to proučim. Međutim nigde nisam našao tako neko uputstvo ili objašnjenje za Rakovicu. Ako neko ima, bio bih mu zahvalan da to ili skenira ili mi pozajmi da fotokopiram.
imam ja radionički priručnik :cao:
 
borko jagodinac je napisao(la):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tCx4XJZjqTU[/youtube]
evo nekih klipova od moje rajke
Post je spojen: [time]среда, 17. фебруар 2010. 12:38:38 MST[/time]
_________________________________________________
http://www.youtube.com/my_videos_edit
jos malo

Malko ispravio . ::namigivanje::
Drugi ti nešto nije OK .
 
dukej je napisao(la):
Još samo nešto oko hidraulika na Rakovici. Da li ima neko neki radionički priručnik ili neku drugu knjigu ili skriptu gde se može videti kako je konstruisan taj hidraulik i princip njegovog rada?

Kad sam kupio IMT 560, čitao sam u njegovom uputstvu kako se rukuje hidraulikom ali sam pritom imao još sto pitanja šta se desi ako se uradi to i to, zašto baš tako, kako to radi... a čega nije bilo u tom uputstvu. Onda sam nabavio radionički priručnik za 560 gde je skicama bio predstavljen ceo hidraulik kao i objašnjenje njegovog rada. Čak su bile skice (ilustrovani prikaz) za svaku pojedinačnu situaciju položaja ručica hidraulika. Prikazano je kako je to fizički rešeno u samom hidrauliku, tj. koja ručica je gde povezana, šta koje polugice rade, kako izgleda i funkcioniše ventil... Kad je tako to detaljno opisano, sasvim lako je bilo uvideti šta se dešava pri svakoj kombinaciji ručica, gde se ulje usmerava, kako reaguje, šta se može desiti i sl. Tako da je meni, bar teoretski, do tančina jasno kako hidraulik radi i šta se unutra stvarno dešava, odnosno jasno je potpuno šta se može očekivati i šta raditi u pojedinim situacijama, odnosno podesiti hidraulik za rad.

Kod Rakovice o hidrauliku pojma nemam a hteo bih isto kao i kod IMT-a da to proučim. Međutim nigde nisam našao tako neko uputstvo ili objašnjenje za Rakovicu. Ako neko ima, bio bih mu zahvalan da to ili skenira ili mi pozajmi da fotokopiram.
ja imam samo skicu hidraulika, a uzimao sam od jednog kolege i radionicki prirucnik za rakovicu, pa je tamo sve detaljno objasnjeno. ja sam moj hidraulik 2 puta rasturao tako da sam ga upoznao do detalja. mogu da skeniram i da ti ubacim ovo sto imam, a ako te nesto interesuje pitaj
Post je spojen: [time]среда, 17. фебруар 2010. 00:11:06 MST[/time]
_________________________________________________
mmb je napisao(la):
Pozdrav svima!Potrebna mi je pomoc...doslo vreme da se radi generalna na rakovici 65,pa sada koji delovi i gde...?ciji sklopovi?
Svaka informacija je dobro dosla!Unapred zahvalan!
ja sam radio generalnu na mojoj rakovici i to ja licno. delove iskljucivo PERKINS IMAS OVLASCENI SERVIS kod novog sada(budisava). napravio sam do sada 2000radnih casova i rajka i dalje kao nova
Post je spojen: [time]среда, 17. фебруар 2010. 08:22:22 MST[/time]
_________________________________________________
ja imam rakovicu od 86 godine i nikada nisam orao sa tockom, to rajki ne treba(imate klip gore). meni su obe rucice spustene dole u oranju, jer kada dubinu podesite na maloj tada hidraulik je blokiran.
ja stelujem dubinu na onoj polugi pozadi koja je oslonjena na poteznici na srafu(17kljuc) kada se odvija tada ide dublje jer poluga kasno reaguje na ventil, a kada se zavija tada poluga brze reaguje.
tako da hidraulik uvek pliva i odrzava istu dubinu oranja jer topling uvek gura tu polugu.
nebitno na kojoj nse rupi nalazi, ako je zimsko oranje , srednja, a ako je ugarivanje onda gornja.
ne sme se preterivati sa odvijanjem i zavijanjem srafa jer tada hidraulik m oze da se spusti i nece da se podigne dok ga ne zavijes malo i obratno.
verujte da je za dubinu nekad bitno i pola kruga.
kada krenem da orem i nastelujem zeljenu dubinu, vise se ne okrecem pozadi, dubina je svuda ista.
rakovica65,76 imaju automatsku regulaciju dubine, tako da nikada nisam koristio tocak i oranje ide bez problema, a kazem rucice su uvek dole kada krenem da radim i hidraulik pliva to je mnogo bitno ako je neravan teren.
Post je spojen: [time]среда, 17. фебруар 2010. 16:51:07 MST[/time]
_________________________________________________
evo i nekih slika, gde ja stelujem dubinu
fwlw74.jpg
28u72vp.jpg
om/kb7l9k.jpg[/IMG]
bitno je da ovaj klin gore na poteznici bude okrenut na levo kako bi topling mogao da gura poteznicu, a i polugu za odrzavanja dubine
Post je spojen: [time]четвртак, 18. фебруар 2010. 00:54:00 MST[/time]
_________________________________________________
http://i49.tinypic.com/fwlw74.jpg[/IM
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: [time]четвртак, 18. фебруар 2010. 10:20:40 MST[/time][/b][/color][/size][/right]_________________________________________________
citam ove komentare celo vece i ne mogu da verujem sta ljudi pisu.
ja imam rakovicu65, 86 god. i radio sam sa imt 560 koji je stricev, uglavnom sa ga ja vozio posto stric zivi u gradu, sad ga prodao. i razlika je ogromna, a rajka je majstor za oranje samo ako znas da koristis hidrauliku nema problema. od kako je imam ona vuce 14" leskovacki i kod nas ima i lake , a vise teske zemlje(smonice). Nikada nisam koristio tocak, niti je varkam na rucicu za podizanje, oranje od 20cm do 35cm bez problema.
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: [time]четвртак, 18. фебруар 2010. 18:23:21 MST[/time][/b][/color][/size][/right]_________________________________________________
[url]http://www.youtube.com/watch?v=hNjjcb5fi84[/url]


evo jos iz oranja
 
borko jagodinac je napisao(la):
ja imam samo skicu hidraulika, a uzimao sam od jednog kolege i radionicki prirucnik za rakovicu, pa je tamo sve detaljno objasnjeno. ja sam moj hidraulik 2 puta rasturao tako da sam ga upoznao do detalja. mogu da skeniram i da ti ubacim ovo sto imam, a ako te nesto interesuje pitaj

Hajde, molim te, skeniraj to i okači na forum. Ako ti nije problem, mogao bi da tražiš od tog kolege radionički priručnik pa da i njega skeniraš. Mislim da bi mnogim ljudima ovde to dobro došlo i pomoglo im. Hvala unapred!
 
takodje i ja isto mislim svaki komentar je dobro dosao,samo nerazumem gde sti se nalazi ta matica za stelovanje hidraulika a taj radionicki prirucnik skeniraj pa kacaj ovde vidi koliko nas ima rajke a svaki dan cujemo nesto novo sto se tice hidraulike :cao: :cao: :cao:
 
Eee ljudi,
e pa tek sad vidim da neke stvari ne znam!!!!
Istina je ono sto se kaze:"Ucis se ceo zivot", bem'mu lebac!!!
Kaci bre sve sto imas brate!!

Imam R-65 od 1989 god, nova kupljena, a o tom stelovanju nisam imao pojma za taj sraf 17''

Orem sa leskovackim 16", tezak ali vuce Rajka, i nikad nisam nista stelovao osim sto prvo zavijem zadnje poluge skroz, pa onda pustim prvu brazdu pa onda nastelujem na topling i zadnje poluge odvijem po potrebi, zatim krenem drugu brazdu i tada su obe rucice za hidraulik u donjem polozaju, ee tad vracam na gore malu rucicu do zeljene dubine, stegnem osigurac za rucicu da nebi spadala i onda sve radim sa velikom ruckom dizanje i spustanje.

Predlazem da se za svaki vid tehnicke dokumentacije bilo to za neku masinu ili za neko orudje otvori nova tema kao :
RAKOVICA
R-65
teh.dokumentacija(radionicki prirucnik) za motor
teh.dokumentacija (radionicki prirucnik) za menjac
teh.dokumentacija (radionicki prirucnik) za hidraulik...

Dajte misljenje. :D ili ::lose::,
Pozdrav ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh