IMR - Rakovica

Odg: Hidraulik na Rakovicu 60

Ja sam jednom bio pa poljoprivrednom fakultrtu i tamo sam kupio knjigu za 539 . U toj knjizi je bilo sve objasnjeno kako sam popraviti svoj traktor. Mislim da je bila objasnjena i generalna motoru. Nazalost knjigu sam poklonio jednom autumehanicaru.
 
Poštovane kolege Ljubitelji a i mrzitelji Rakovice.
Juče i danas sam pročitao celu ovu temu vezanu za Rakovicu.
Imam R47 i služi mi kao laki traktorčić.Kupljena je 1994 god. Ima blizu 20.000rs (traktor se baš redovno održava ali i radi)
Prošlog proleća je rađena generalna o. motora i hidraulika.
U razgovoru sa majstorom koji je održava došli smo do toga da ja 15 god. ne koristim hidraliku na ogovarajući način. (čovek je inače 2. generacija ovlašćenih servisera za IMT,IMR i Univerzal - zna znanje jaaako dobro) On kaže "ručice za rad sa hidraulikom su postavljene kontra u odnosu na IMT". Velikom se određuje dubina oranja(osetljivost na opruzi) jer velika ručica je u sprezi sa toplingom, a mala ručica sluči za dizanje i spuštanje hidroulika.
Ja mu tvrdim da ja dižem i spuštam sa velikom ručicom kao i na IMT i da radi kao džojstik na video igici na plovini putanje ručice je zablokiran hidroulik a gore ili dole od toga diže ili spušta.
On tvrdi da se velikom ručicom hidroulika šteluje fino a kratkom diže i spušta. Pošto je upravo to i opravljao-kontrolisao nemam razloga da mu neverujem. Tako da nepunh godinu dana na ovaj način koristim hidrouliku i sad radi kao na IMT koliko malu ručicu podignem toliko se podignu i poluge hidroulike baš kao na IMT sa velikom ručicom, da ne poveruješ da sediš u traktoru po 1000-1300rč. godišnje i za 15 god takvo nešto ne provališ a smeta ti što hidroulik ili diže ili spušta. Sad je sledeća operacija produžiti kratku ručicu da se nebi saginjao kad dižem ili spuštam i ja pobedio.
 
Ovo je stvarno neverovatno,da ne poverujes.Probacemo,pa cu javiti.Bas cu pitati nekog od vlasnika IMR da li zna za ovu caku??
 
Dođe čoveku da pozepa priručnik za upotrebu i pojede ga ,ako ga je uopšte dobio sa traktorom.
Treba mi savet nekog iskusnog vlasnika Rakovice da mi odgovori pošto ja neznam. Pitanje glasi:
kad bih neku težu mašinu podigao s hidaulikom i okernuo razvodni ventil na kipovanje "dali bi se poluge hidaulike sa mašinom spustle , ili bi ostale zaljučane gore"?
 
pa da bi kipovanje radilo prvo moras rucice da spustis dole da tek onda okrenes taj saraf pa da onda rucice dignes gore tek onda radi razvodnik za kipovanje
 
kod mene je procedura sledeca podignem poteznice gore i onda rucicu malo spustim dole okrenem ventil na desno i podignem rucicu skroz gore i onda na rucicu od kipovanja dizem i spustam a poteznice mogu i da spustim :cao: :cao: :cao:
 
@agrotraders
ja sam kupio novi lane i bas sam sada isao da vidim kod mene je mala u sprezi sa toplingom i stoji mi blaze sediste u sprezi je sa onom sarafom iza kucista gde se kaci tolpling,kad je podizem taj saraf se uvlaci odnosno udaljave se od kucista od toplinga,ja sam jesenas orao sa tockom posto na plugu ga vec imam,otkocio sam toping obe rucice spustio dole i bilo je dobro
Post je spojen: [time]1265378278[/time]
_________________________________________________
i sada sam probao kad malu rucicu dignem do kraja ne podignu se poluge do gore skroz
 
I netreba da se podignu do kraja. Moja hidraulika je išla na opravku(ispostavilo se) zbog toga. Jako se izvuče (ili uvuče) klip iz cilindra i ošteti cilindar pri spuštanju hidraulike jer izgubi pravac i malo zaglavi. Meni je oštetio cilindar pa znam. Nemoraju i drugi plaćati školu kad sam ja platio. No naravno svako sa svojim radi kako hoće. Namera je najiskrenija pomoći.

nego jel zna neko kako bi mogao da fiksiram poluge hidroulika gore da se ne spuštaju pod teretom kad prebacim na izvode za kipovanje
Pitam ovo zato što mi je prednja hidroulika na R47 pogonjena uljem sa izvoda za kipu. Na prednjoj hidraulici hoću da nosim 6 reda x45cm špartč za repu(soju) a nazad mi treba da nosim prskalicu da bih prskao po redovima kao član Branko (ako se nevaram)
 
verovatno ces moci da okrenes ali ne znam sta ce se desiti sa polugama ja mislim da ce da padnu dole nema sta da ih drzi,a koja je tebi rucica spojena sa toplingom ajde daj neku sliku molim te slikacu ja i moje pa da uporedimo
 
Odg: Hidraulik na Rakovicu 60

ovo nije normalan rad. podigni orudje i prebaci ventil na kipovanje, ako spusta onda je u pitanju mazetna na klipu hidraulike, ako drzi visinu onda je upitanju ventil na razvodnoj ploci,treba je remontovati, ima jedna firma u cacku koja to radi.Neko je pitao za prirucnik imam ga ja samo ne znam koji,radionicki ili za rukovanje.
 
vzvpdj.jpg

eo i moje Rakovice :) i naravno ako neko ponudi dobru cenu ^_^
 
agrotraders je napisao(la):
Poštovane kolege Ljubitelji a i mrzitelji Rakovice.
Juče i danas sam pročitao celu ovu temu vezanu za Rakovicu.
Imam R47 i služi mi kao laki traktorčić.Kupljena je 1994 god. Ima blizu 20.000rs (traktor se baš redovno održava ali i radi)
Prošlog proleća je rađena generalna o. motora i hidraulika.
U razgovoru sa majstorom koji je održava došli smo do toga da ja 15 god. ne koristim hidraliku na ogovarajući način. (čovek je inače 2. generacija ovlašćenih servisera za IMT,IMR i Univerzal - zna znanje jaaako dobro) On kaže "ručice za rad sa hidraulikom su postavljene kontra u odnosu na IMT". Velikom se određuje dubina oranja(osetljivost na opruzi) jer velika ručica je u sprezi sa toplingom, a mala ručica sluči za dizanje i spuštanje hidroulika.
Ja mu tvrdim da ja dižem i spuštam sa velikom ručicom kao i na IMT i da radi kao džojstik na video igici na plovini putanje ručice je zablokiran hidroulik a gore ili dole od toga diže ili spušta.
On tvrdi da se velikom ručicom hidroulika šteluje fino a kratkom diže i spušta. Pošto je upravo to i opravljao-kontrolisao nemam razloga da mu neverujem. Tako da nepunh godinu dana na ovaj način koristim hidrouliku i sad radi kao na IMT koliko malu ručicu podignem toliko se podignu i poluge hidroulike baš kao na IMT sa velikom ručicom, da ne poveruješ da sediš u traktoru po 1000-1300rč. godišnje i za 15 god takvo nešto ne provališ a smeta ti što hidroulik ili diže ili spušta. Sad je sledeća operacija produžiti kratku ručicu da se nebi saginjao kad dižem ili spuštam i ja pobedio.

Sad baš čitam uputstvo od Rakovice 65 i ne piše tako. Kod mene kad hoću da dižem onda veliku ručicu dignem skroz gore (jer drugačije ni ne krene hidraulik gore) i kad se podigne dokle hoću onda samo tu veliku ručicu vratim malo dole (otprilike dva prsta niže od graničnika) i hidraulik se odmah zaustavlja. E, tu je problem ako se više vrati dole onda se radilo polako spušta dole, a ako se ne vrati dovoljno dole onda može da nastavi da diže hidraulik (jednom sam sredio kardan zbog toga). Ovde sam mislio na ciklon i prskalicu, tj. radila koja stoje u vazduhu prilikom rada (ali je isto i kod transporta sa radilima koja rade u zemlji).
 
tako i kod mene funkcijonise hidrulika na r 76 a za ovo drugo :sta:
Post je spojen: [time]1266428925[/time]
_________________________________________________
Citat: agrotraders 05.02.2010 On kaže "ručice za rad sa hidraulikom su postavljene kontra u odnosu na IMT". Velikom se određuje dubina oranja(osetljivost na opruzi) jer velika ručica je u sprezi sa toplingom, a mala ručica sluči za dizanje i spuštanje hidroulika. Ja rakovicu imam nekih 6 godina za koji mesec bice i 7 ali sa malom rucicom da podignes orudje u transportu a sa velikom odredis dubinu prilikom obrade :sta:
 
Nazad
Vrh