PDA

View Full Version : IMR - Rakovica

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

saleso
11-12-09, 20:42
a kakve su bile jel vrede te novce mislim da su 1300evra

rakovica65
13-12-09, 18:21
pogledaj te moju rakovicu 65
http://www.youtube.com/watch?v=bO17_Ewnq5I
http://www.youtube.com/watch?v=05jGhl8fpj4
http://www.youtube.com/watch?v=wzCqx75tc4k
http://www.youtube.com/watch?v=1y4I8FJYT7o
http://www.youtube.com/watch?v=i4eKmukHsqM
http://www.youtube.com/watch?v=PcNPyjNu1ys
http://www.youtube.com/watch?v=H1G1DrrmRTs

macvanin
14-12-09, 10:00
ovo je kabina arme iz baca kakvu su radili pre 93-95 godhttp://i46.tinypic.com/fk3338.jpg

Dragan18
14-12-09, 10:45
mislim da i sada rade iste takve (ako se i razlikuju to su neke zanemarljive sitnice ) >:D

saleso
14-12-09, 14:25
sad sam zvao arma bac nemaju je momentalno imace posle nove godine a cena je 1800 evra bas mi ja puno lepsa mi ja ona iz cajetine i jos ne dolaze da ugradjuju nego da eventualno ja oteram traktor tamo kod njih ubi boze

Post je spojen: 1260793814________________________________________ _________
ustvari ima i u uzicu ova u cajetini je pogon rakovice to su one koje su sad na novim rakovicama aova u uzicu je ona sa okruglim blatobranima i cena joj je sa montazom kod mene 1750 ebra sa grijanjem a bez grijanja 1550

saleso
17-12-09, 22:41
pa jel ima neko tu novu kabinu iz uzica

Dragan18
18-12-09, 02:41
ta kabina iz uzica je bila na sajmu u ns-u ja kad sam zvao rekli su da ih rade i da u slucaju da je kupim doteruju mi iz uzica u BAcku Topolu i ugradjuju cena je onda bila oko 2000 evra . kabina je imala i grejanje i ventilaciju ,mislim da je bila hermeticki zatvorena. u svakom slucaju jako dobra kabina . proizvodjac je MD METAL iz uzica . broj tel javljam kad nadjem sutra

ivanm
18-12-09, 11:58
Imam problem sa kočnicama na mojoj ljutoj mašini zvana Rakovica 60. Naime kupio sam je pre 3 godine i već tada su joj bile slabe kočnice, ali obzirom da sam je vrlo malo koristio , a i kod mene je potpuna ravnica, tako da mi to nije ni smetalo. Medjutim sada više ne koči uopšte, pa me interesuje može li da se to nekako samo malo došteluje, kao na primer kvačilo? Ja sam doduše malo stegao na navojima od pedale i imalo je malo efekta, ali je to samo malo značilo.
Da li se teško menjaju paknovi kočnica za R-60? Koliko koštaju? Gde se nalaze? Ima li neko nešto od tehničke dokumentacije u elektronskom obliku vezano za Rakovicu?
Da se razumemo, ne bežim od majstora, svako treba da radi svoj posao, ali jednostavno kod mene u kraju nema dobrih majstora, a da nisu ili nenormalno preskupi ili su jednostavno samohvalno "dobri majstori" iza kojih moras sve da proveris i sam...
unapred hvala >:({

ivanm
18-12-09, 12:08
Nisam video da si vec postavio ovo pitanje na forumu , zapravo napravili su poseban podforum.
I ja imam isti problem sa R-60.
Jesi li uspeo da rešiš tvoj problem?

Dare
18-12-09, 12:31
Nisam. Kad se prolepsa vreme bice rasklapanja. izgleda da nista drugo ne preostaje :(

cukaneca
18-12-09, 12:44
kad dodjes do paknova onda se lako zamene,al dok dodjes... moras da skidas tockove i cizme jer se obloge nalaze otprilike gde su ti pete kad sedis na traktoru.

topalovic
18-12-09, 18:39
pa ljudi jel moguce da niko nema upustvo za rakovicu 65

milan_spay
18-12-09, 18:58
@Topalovic
uputstvo ili katalog?

ivanm
18-12-09, 19:22
Znaš li možda kako se nameštaju te kočnice? Mora li da se rastura na pola? Trebao bih da menjam lamelu, semering na radilici i druk ležaj, pa ako mora se rastura onda bih sve to uradio u jednom naletu... >:({

ivanm
18-12-09, 19:45
Znaš li možda kako se nameštaju te kočnice? Mora li da se rastura na pola? Trebao bih da menjam lamelu, semering na radilici i druk ležaj, pa ako mora se rastura onda bih sve to uradio u jednom naletu... >:({

cukaneca
18-12-09, 20:27
kad skines cizme videces i sam kako to izgleda vrlo jednostavno odatle.skines obloge i iznitujes druge vratis nastelujes na poluge i to je to.a sto se tice ovih drugih stvari lamele itd. pa moraces da ga razdvajas.mozda bi trebalo otvoriti posebnu temu sto se tice dihtovanja radilice da li grafitni snjur ili pletenica kako vec ko zove ili silikonski semenik. stavljao sam obe varijante i ni sa jednom nisam nesto bog zna kolko zadovoljan

ivanm
18-12-09, 20:33
Izvini možda sam malo dosadan, ali samo još nešto da te pitam. Čuo sam da neku ulogu u štelovanju kočnica imaju ona dva šrafa ispod zvona. Da li je to tačno ? Šta da radim sa njima?

cukaneca
18-12-09, 20:43
^-^ slikaj

topalovic
18-12-09, 21:04
Ma kupio sam novi traktor a nisam dobio teh. upustvo!

Nikola_91
18-12-09, 21:57
ljudi imam nesto da vas pitam: mnogo mi je nizak pritisak ulja kad se zagreje motor kada je na ler gasu a kad dam pun gas onda ima pritisak 2,5-3 ? zbog cega je to sta moze da mu fali? ?

Dragan18
18-12-09, 22:18
koliko je na ler gasu?

topalovic
18-12-09, 23:02
mozda je lose ulje a mozda je i los sat

kombajner
18-12-09, 23:49
ljudi imam nesto da vas pitam: mnogo mi je nizak pritisak ulja kad se zagreje motor kada je na ler gasu a kad dam pun gas onda ima pritisak 2,5-3 ? zbog cega je to sta moze da mu fali? ?
nebrini se >:({ ako imas ulja dovoljno i nisi sipao pogresno nista nefali... samo vozikaj vidjao sam traktore i sa manjim pritiskom ulja nista nefali vice vise godina...

Dare
19-12-09, 00:11
ne, ne , kocnice nisu "na pola". One su negde levo i desno od diferencijala. Moraju da se skidaju trube.
btw semering na radilici sam menjao kada je traktor bio potpuno nov, jer je kupljen pred zimu, garanciju od 6 meseci je "prespavao", a i da nije ne verujem da bi bilo koristi. Tako da sam radio u svojoj reziji i bilo je uspesno.

kombajner
19-12-09, 00:53
prosle godine sam menjao gurtne na oba tocka kod rakovice 65, to ces morati i ti da uradis da vidis sta je unutra zajebano, naravno moras skinuti tocak pa cizmu ili kako ti kazes trubu... i sve ce ti se lepo videti ,tu je jedna opruga oblika kruga na kojoj su gurtne niktovane koci na principu zatezanja tog obruca vrseci otpor...pazi kada ces skidati kocnice imaju zajebanu tehniku za skidanje mislim na taj obruc... pozz toliko od mene mozda ti nisam od pomoci ali eto >:({

Nikola_91
19-12-09, 09:14
pa na ler gasu pada ispod jedan ulazi u creveno! a neki pu s vrati skroz na pocetak!

cukaneca
19-12-09, 09:36
ako u radu ima dobar pritisak teraj bez razmisljanja.inace pritisak mozes da nastelujes samo mora se skinuti karter,ali mislim da nema potrebe.gde si tacno blizu smo

Nikola_91
19-12-09, 10:02
izmedju s palanke i velike plane - guberas ako si cuo?

cukaneca
19-12-09, 10:14
da >:D

ivanm
19-12-09, 12:52
nasao sam vec nekoliko slika
http://poljoinfo.com/tehnicke-i-ostale-diskusije-o-traktorima/kocnice-rakovica-47/

Nikola_91
19-12-09, 14:51
e ljudi da vas pitam el vam se desilo nekad da vam zamrzne nafta u traktoru?? i da vam zamrzne sat za ocitavanje pritiska ulja??

ivanm
19-12-09, 16:46
Nikola, ja sam kupio Rajku (moj prvi traktor) pre 4 godine i naslušao sam se svega i svačega. Ono što mogu da ti kažem iz ličnog iskustva - upali Rajku, pusti da se zagreje, i onda joj promeni i ulju i filter z aulje. Ali nemoj da slušaš one koji ti kažu da je svako ulje dobro. NIJE !!! Jedino koje zadovoljava i kvalitet i cenu je FAM FENIX 20-60 iz Kruševca. Em je multigradno, em vrlo lepo drži kompresiju i kad zagreje motor i kod velikog opterecenja (siliranja, teško oranje).
Pre nego što sipaš novo ulje, proveri da li se ono ispušteno oseća na naftu !! Može da se desi da ti pomalo AC pumpa ispuštala naftu u karter, pa je razredila ulje, a nije to uradila odjednom da bi podgla nivo ulja - i to mi se dešavalo kada sam morao da sipam eurodizel !!!

Dare
19-12-09, 17:57
hvala kombajner >:({

otprilike znam princip na kome radi, bas tako kako si i objasnio. Gledao sam jedne godine na sajmu u NS rasecenu rakovicu. Tada jos nisam imao ovu 47icu pa me nisu zanimali detalji, ali ponesto sam i upamtio. Inace, jos mi se ni jedan mehanizam nije izvukao da ne proradi, tako da sam i ovoga puta optimista. Malo sam alergican na mehanicare pa ih maksimalno izbegavam i svo odrzavanje radim sam. Samo da smeksa vreme malo pa se bacam na posao. Evo obecavam da ce biti i slika. Mozda jos nekome zatrebaju.

Nikola_91
19-12-09, 20:23
ja neznam sta su ovi moji sipali al kolko sam cuo sipali su neko rusko ulje sa buvljaka a sipao sam i ja linq moli (nisam siguran dal se ovako pise) i opet isto!!!

tomica
19-12-09, 20:24
ako me secanje ne vara ispod traktora sa obe strane diferencijala imas sarafe sa kontramaticom pa ih probaj dostelovat ako to ne pomogne skidajtockove pa bocne reduktore pazi tesko je da ne ostetis lezaj a posebno semering koji ne dozvoljava da ti ule iz dif. ne pokvasi kocione obloge. Za ovu operaciju ti ne treba majstor samo par jaki komsija ili neka dizalica.

Edit by Branko: nastavak prepiske prebačen u novu temu

http://poljoinfo.com/tehnicke-i-ostale-diskusije-o-traktorima/odg-imr-rakovica/msg82686/#new

macvanin
25-12-09, 10:24
mtd metal uzice 031/572-752 mislim da je ovo njihova kabina slikana u agroriduhttp://i49.tinypic.com/inxzyo.jpg

~Kiki~
25-12-09, 14:26
Tako lepa kabina i nikad se nesete da je naprave malo širom , tapaciranom ... To je neznatno više para , a značilo bi . Ne razume našu filozofiju . ^-^

saleso
25-12-09, 15:18
da to ja ta sto sam mislio tapacirana je ta cena joj je u uzicu da ti je donesu i namontiraju 1750 evra

SasaK
25-12-09, 19:36
I ja imam rakovicu 65 i imam isti problem sa uljem,ali teram je tako,ide nista joj ne fali

siks
26-12-09, 13:47
ja sam se moje ratosiljao (prodao sam ).A sto se tici pritiska ulja i ja sam imao problem pa sam zamenio sat i onda je je bolo ok.A mozes da probas i da odvijes dovod ulja do sata i malo zaverglas da izbaci ono ulje sto je u cevi pa da probas ali ipak je u pitanju sat. ::novac:: >:({

Dragan18
27-12-09, 16:52
mtd metal uzice 031/572-752 mislim da je ovo njihova kabina slikana u agroriduhttp://i49.tinypic.com/inxzyo.jpg

Nije MTD nego MD Metal Uzice

Darko Cirovic, dipl.ing.masinstva
064/1230208
ili broj koji je gore naveo macvanin

Farmer Bob
27-12-09, 18:06
Da li je neko video kakve su to kabine za IMR sto prodaje neki privatnik u Rumi na vasaru.Remontovane.Ja sam samo cuo. I da li je jos kome "otisla"spojnicka osovina na R65 na 550 sati rada?Sta tu preduzeti da se to ne desi ponovo? >:({ >:({

mityoo
27-12-09, 18:25
Da li je neko video kakve su to kabine za IMR sto prodaje neki privatnik u Rumi na vasaru.Remontovane.Ja sam samo cuo. I da li je jos kome "otisla"spojnicka osovina na R65 na 550 sati rada?Sta tu preduzeti da se to ne desi ponovo? >:({ >:({
Prodati rakovicu i kupiti TRAKTOR

Farmer Bob
27-12-09, 18:33
kad bi to bilo samo tako....jbg. >:({

mityoo
27-12-09, 18:50
E jbg... zato ja nemam rakovicu i imt-a u dvorištu!

Rale 83
27-12-09, 20:06
Pazljivosam procitao sve postove, imaosam rakovicu r60 (nazalost u nedostatku ::novac::prodo)
niko nespominje koliko traje lamele kod r60-r65 , nistese setili da uporedite rad na uzbrdici stoje na strani rakovice. Dabi orali sa rakovicom treba puno vestine (poteznice moraju bitimax produzena dabi vucna sila padala na tockove) ajslang-radijus okretanja neverovatan, snaga na prikljucnom vratilu 34kw (pici frezu 2.5) 540obrtaja postize na 1800 obrtaja motora za r60 kipovanje katastrofa( hidraulicno ulje kapacitet 7l) potrosnja je rentabilna. Setvospremacem 2.9m 2 transportnom brzinom ^-^ mozda 3-4 cm u pesku. Moje misljenje mnogobolj od 560 akose zna iskoristiti (50% jetraktor a 50% vozac i orudje). Umalo da zaboravim davno nisam video 560 da solidno koci :D

sasa22
27-12-09, 20:08
@ farmer bob
Jel to novija rajka?Prijatelj mi se zalio pre neki dan.Na 5 sati,motor (blok, radilica) na vracanju motora pri prvom verglanju jos jednom motor, lezaj na radilici (sve pod garancijom 5 x za bgd na ubedjivanje da je do njih). Posle tog,na nekih 10/12 sati menjac neki lezaj oko spojnicke pa na 25 jos jednom.Posto su menjac radili sami nazovu fabriku da cuju el ima neka caka ,i tip im ladno kaze da je spojnicka nesto duza nego sto treba i da treba ubaciti valjkasti lezaj mesto kuglicastog (valjda je uzi) negde treba duplirati klingerit da bi se dobilo na duzini, sipati malo vise ulja u menjac da bi valjci bolje radili.Sve u svamu ispostavilo se da su sva sranj upravo zbog spojnicke nastala. Rajka mu danas ima 250h i posle svega onoga kaze da radi skroz ok al i kaze da john deer za njega vise nije skup traktor.

Rale 83
27-12-09, 20:15
Slazemse da novije nisu u tom hvalitetu i dasu najgore 65 narandjste boje (65n) sa crnim motorima

siks
27-12-09, 21:13
Ja sam moju 65 rajku odkacinjao posle 2-3 brazde i zakacinjao 558 da bi mogo da orem ko covek,a ko nije probao neki drugi traktor on misli da je rakovica ok.

p.s. to vise u moju "avliju" ne ulazi pa da mi je neko da za dz...

North ARMY
27-12-09, 21:18
jel ima neko -icu da menjamo dam mu ja 560 :D

Rale 83
27-12-09, 21:22
Ok 558 jako dobar traktor , leva strana-poteznica se nesteluje, potrosnja ^-^ menjac skoro isti kao na r60 bocni reduktore mislim da ima tezina ita razlika ostaje samo hidraulika :D potrosnja ::lose::

siks
28-12-09, 00:15
Rale gde je to tvoje Kobilje
>:({

saleso
28-12-09, 08:52
ja sam kupio novu na sajmu prvi sam doterao u nas kraj kako drzava subvensinise,kod mene je otisla ac pumpa to su mi odma poslali i sad kad sam orao poceo da curi polumesecasti na radilici sad ce dici da ga promenu

Rale 83
28-12-09, 09:50
@siks
Branicevski region, opstina M.Crnice Kobilje je prelaz iz stiga u Homoljske planine.
Vecita polemika ikod nas je Rakovica-IMT560/558, na ravnicama prednost dajemo IMT-ju a u brdima Rakovici,

saleso
28-12-09, 10:56
@ rale 83
objasni mi molim te to za produzene poteznice za oranje ja sam ove jeseni prvi put orao sa rakovicom islo je solidno ali me ipak interesuje,a sta si mislio koliko traje lamela

Farmer Bob
28-12-09, 14:49
Hvala Sasi 22 na objasnjenju.Da,to je traktor od 4 god.Bilo je jos sitnih problema,a kad sipam vise ulja ona sve to izbaci malo po malo.Tu ispod sedista je masna dibidus.Vidis,i to je zanimljivo,moram probati jos da spustim poluge.Mislim da joj najbolje lezi,sve osim pluga i setvospremaca 2.9m.Mora prvom,a u oranje i trecom sporom sa plugom imt 757 i to 25 do 28cm.Jedna anegdota:kazu vlasnici stare R60,da ni ne znaju sta je to spojnicka osovina?!Verujem... >:({

Igor578
28-12-09, 16:02
Dali neko ima na prodaju alnaser za Rakovicu 65 (Brzi alnaser)?
Hvala unapred!

~Kiki~
28-12-09, 16:15
Pazljivosam procitao sve postove, imaosam rakovicu r60 (nazalost u nedostatku ::novac::prodo)
niko nespominje koliko traje lamele kod r60-r65 , nistese setili da uporedite rad na uzbrdici stoje na strani rakovice. Dabi orali sa rakovicom treba puno vestine (poteznice moraju bitimax produzena dabi vucna sila padala na tockove) ajslang-radijus okretanja neverovatan, snaga na prikljucnom vratilu 34kw (pici frezu 2.5) 540obrtaja postize na 1800 obrtaja motora za r60 kipovanje katastrofa( hidraulicno ulje kapacitet 7l) potrosnja je rentabilna. Setvospremacem 2.9m 2 transportnom brzinom ^-^ mozda 3-4 cm u pesku. Moje misljenje mnogobolj od 560 akose zna iskoristiti (50% jetraktor a 50% vozac i orudje). Umalo da zaboravim davno nisam video 560 da solidno koci :D

Objasni malo šta to znači? ^-^

Rale 83
28-12-09, 20:47
http://i45.tinypic.com/2i08ccz.jpg
ovo je poluga za stelovanje poteznica (bioje lapsus produzivanje poteznice, produzujese poluga a poteznica spusta) levu treba produziti na 3/4 pa onda iz desne i toplinga stelovati plug , tako da poteznice budu blago nadole prilikom oranja , tako da prenese opterecenje vuce na zadnje tockove
a da nepodize prednjinu. Ovako ce u transportu biti malo problema al ..... i nemoj sparati blokadu
toje skoro neunistljivo i cuva srce(kuciste)diferencijala . Lamele kratko traje 300/700 sati imaju mali precnik i lako proklizava pase i korpa ugreje tosuresili katastrofalno , cuosam da stavljju neke platne da ojacaju neke federe u korpi.

leka
28-12-09, 21:15
Naravno cenim i postujem svacije misljenje ja imam samo reci hvala za rakovicu,a rakovicu ko nije imao bar 5-6 godina ne treba da komentarise negativno,nego treba malo bolje da se raspita.Svi mi bi voleli da imamo JOHN DEER :D ali kakvo je stanje kod nas u poljoprivredi jedino nekog polovnog od 20 god kome je dusa isterana ali ipak to je samo moje misljenje >:({

Farmer Bob
28-12-09, 21:39
Naravno cenim i postujem svacije misljenje ja imam samo reci hvala za rakovicu,a rakovicu ko nije imao bar 5-6 godina ne treba da komentarise negativno,nego treba malo bolje da se raspita.Svi mi bi voleli da imamo JOHN DEER :D ali kakvo je stanje kod nas u poljoprivredi jedino nekog polovnog od 20 god kome je dusa isterana ali ipak to je samo moje misljenje >:({
>:({u pravu si leko,ja je vozim 4god.al'ipak mislim da je skupa naspram njenih kvaliteta u odnosu na druge traktore.npr.MTZ 82 itd. >:({

topalovic
28-12-09, 23:20
Ja poznajem coveka koji nije menjo ulje u rajki punih 8 godina samo je dolivo i verovali ili ne ona jos uvek pici a da nepricam sta je sa njom radio ::lose::

mityoo
28-12-09, 23:57
Pa ako je stalno dolivao to mu dodje kao da je redovno menjao... Znam rakovice u selu koje troše litru ulja na tank goriva! Tu nemože da bude rabljeno ulje kad mu na 50-60 sati dospeš ulja u količini koja se sipa prilikom zamene ulja!

Matic
29-12-09, 00:00
Ali ulje se po nekim pravilima mora menjati jednom godišnje radio motor ili ne radio

gagi
29-12-09, 00:02
samo lirtu na tank prsole godine covek na 577 u oranju 10 litara ulja na sto litri nafte

mityoo
29-12-09, 00:26
Ali što da menja ulje kad je faktički uradio 4-5 zamena godišnje?(potrošio je 40 litara ulja za godinu dana...)

Farmer Bob
29-12-09, 00:30
Au,gagi ko je taj paor,bog te mazo:lol: ::lose:: ::lose:: >:({

Matic
29-12-09, 00:45
Faktički ispadne da jeste zamenio ulje 4-5 puta ali realno gledano to nije menjanje ulja već dosipanje i mešanje prerađenog sa novim a to je kombinacija udri me do zore koja baš i nije preporučljiva

KishRobert
29-12-09, 00:49

pa vranjevcan!
:D

gagi
29-12-09, 00:52

pa vranjevcan!
a sta si ti

Farmer Bob
29-12-09, 00:53

pa vranjevcan!
He,he,he... ::jako_besan:: ::jako_besan:: ":":{dacu ja tebi... {"{":

Post je spojen: 1262041060________________________________________ _________
Znas gagi,on je na granici :lol:,ali koperira sa becejcima tako daaa... ":":{ ":":{

~Kiki~
29-12-09, 02:02
http://i45.tinypic.com/2i08ccz.jpg
ovo je poluga za stelovanje poteznica (bioje lapsus produzivanje poteznice, produzujese poluga a poteznica spusta) levu treba produziti na 3/4 pa onda iz desne i toplinga stelovati plug , tako da poteznice budu blago nadole prilikom oranja , tako da prenese opterecenje vuce na zadnje tockove
a da nepodize prednjinu. Ovako ce u transportu biti malo problema al ..... i nemoj sparati blokadu
toje skoro neunistljivo i cuva srce(kuciste)diferencijala . Lamele kratko traje 300/700 sati imaju mali precnik i lako proklizava pase i korpa ugreje tosuresili katastrofalno , cuosam da stavljju neke platne da ojacaju neke federe u korpi.

Čekaj kako kažeš blago nadole , pa taj ugao ti određuje dubina rada pluga sa visinom pluga naravno . Kačenje donjih poluga nemožeš štelovati . Nerazumem baš ili si ti pomešao sa toplingom .

dukej
29-12-09, 04:49
Mislim da znam šta je Rale hteo da kaže, ali to ne igra ulogu nikakvu, jer plug određuje kako će stojati poluge a ne poluge kako će stojati plug. Pretpostavljam da želi takav položaj poluga (on ih naziva poteznicama), da se zamišljene linije koje povlači preko poluga ka središtu traktora seku u težištu traktora i tako dobije najbolju vučnu silu. A za to, gde će se preneti opterećenje na traktor, veliku ulogu ima i dužina kolenaste osovine pluga, al' to se već ne može štelovati već šta imaš s' tim se pati. :D

Rale 83
29-12-09, 11:03
@ dukej
hvala stosi obrazlozio umesto mene.
Moj ujak je samo dosipao ulje u kombi i posle 50.000 km mu prolupa ispred kuce zacepiomu filter ulja.
Ako vec dosipamo ulje u velikim kolicinama pase neisplari menjatiga zamenite bar filter onisu jeftini, a ko ima
centrifugalni ^-^ nekaga ocisti

~Kiki~
30-12-09, 14:37
Malo je OFF , ali se izvinjavam .

Rale 83 je to malo više pojednostavio . U vertikanoj ravni produžena linija donjih poluga se seče sa linijom toplinga i ona određuje kolika će sila biti prenešena na prednje , a kolika na zadnje točkove . U horizontanoj ravni produžena linija donjih poluga daje tačku koja spajanjem sa napadnom tačkom na plugu daje kako će delovati sila tj. da li će traktor imati kosu vuču ( tu igra ulogu dužina kolenastog vratila na plugu ). O tome ima više u temi IMT i Leoprad .

http://i46.tinypic.com/2hplj6f.jpg

dalibor79
07-01-10, 15:27
ako neko ima tehnicke podatke od rakovice R-120 ili R 135 turbo i menjaca ili bilo sta od tog traktora neka ostavi pozzzz

dalibor79
11-01-10, 00:09
imam rakovicu 135 turbo imrov motor ljudi to je masina, zf menjac nemacki i prednja vuca zf,orao sam sa tri brazde za voce dubune 45 santimetara u zemlji koja i nije bas lagana,nemam dvobrazni plug i netreba mi i to krajem avgusta ,kidao je sante skoro kao televizor velicine ppotrosnja dvadeset litara po jutru natu dubinu i sirinu dimi ali i pici temperaturu mi je drzao na 75 stepeni masine su to ;D} ;D} ;D}poslacu neke klipove za par dana ,drugar mi je to snimao sa telefonom samo ako nije izbrisao nadam se da cuva jos poz svima >:({

mims
11-01-10, 15:06
Kakvi su orači ove veće Rakovice od 120 i 135ks, pošto kažete da ove manje i nisu neke.

diklofen
11-01-10, 16:16
Od traktora u tom rangu što se godina i konjskih snaga tiče nema im premca(među naj boljima).Svako ko bude rekao drugačije onda nije vozio te traktore.

Dragan18
11-01-10, 16:37
76 je solidan orac sa imt 757 2 brazde, samo... neki kazu da nije najblje konstruisan neki kazu obrnuto... e sad...kome je verovati ...razlicita su iskustva >:D

kombajner
11-01-10, 16:48
76 je solidan orac sa imt 757 2 brazde, samo... neki kazu da nije najblje konstruisan neki kazu obrnuto... e sad...kome je verovati ...razlicita su iskustva >:D
i rakovica 60 i 65 su dobri oraci onako solidni ali upravo to nisu dobro konstruisani i plug nekakko uvek zapinje nikako neide kao da pliva i uvek je napor u poteznicama pa zato nama u sezoni recimo zimskog oranja puknu sigurno sarafovi spanera poteznica po 2 3 put

MONTOYA
11-01-10, 16:56
Kod nas rakovice ne smatraju u neke orače,65 i 76 su i malo veći potrošači,drug koji je kupio novu 76 pre 3-4 god. kaže da ne može bez 30-35 l po hektaru

kombajner
11-01-10, 17:00
Kod nas rakovice ne smatraju u neke orače,65 i 76 su i malo veći potrošači,drug koji je kupio novu 76 pre 3-4 god. kaže da ne može bez 30-35 l po hektaru
meni 65 ne preko 20l po hektaru

MONTOYA
11-01-10, 17:07
Možda se kod vas lakše ore,kada smo orali za setvu pšenice pitao sam jednog druga ima 65 i plugove imt 756.20 koliko mu troši,rekao mi je 25 l po hektaru dubina oko 20 cm a duboko kaže i 30l

kombajner
11-01-10, 17:11
Možda se kod vas lakše ore,kada smo orali za setvu pšenice pitao sam jednog druga ima 65 i plugove imt 756.20 koliko mu troši,rekao mi je 25 l po hektaru dubina oko 20 cm a duboko kaže i 30l
pa mi uvek oremo na 30cm i kazem ti nisam siguran da bas 20 neka bude 20 do 25 ali 30 l bas je mnogo...nije nasa zemlja bas laka kako mislite

Boki-Vl
11-01-10, 17:18
Ja sam imao Rakovicu 60 74god. prodao sam je 2007god., prezadovoljan sam bio s njom, na 12000 sati sam radio generalku to je bilo 1999 god. do tada ni bos pumpu joj nisam radio znaci nista dirao na njoj nisam. I dan danas mi je zao nje, ali hocemo vece traktore, vise zemlje da radimo. Tako nesto ja mislim da nikad vise nece da se proizvodi.

cukaneca
11-01-10, 17:29
rakovica 60 1979.god. prvi vlasnik samo sam dva puta menjao semering radilice i jednom lamele i to je to.sat je odavno stao tako da neznam koliko r.s. nije na prodaju i nikada nece biti :D

kombajner
11-01-10, 17:42
Ja sam imao Rakovicu 60 74god. prodao sam je 2007god., prezadovoljan sam bio s njom, na 12000 sati sam radio generalku to je bilo 1999 god. do tada ni bos pumpu joj nisam radio znaci nista dirao na njoj nisam. I dan danas mi je zao nje, ali hocemo vece traktore, vise zemlje da radimo. Tako nesto ja mislim da nikad vise nece da se proizvodi.

rakovica 60 1979.god. prvi vlasnik samo sam dva puta menjao semering radilice i jednom lamele i to je to.sat je odavno stao tako da neznam koliko r.s. nije na prodaju i nikada nece biti :D
sta jos da se kaze KADA najbolje znaju vlasnici!!!Ko nije vozio moze da kaze sta hoce ali ko je poseduje i cak ko je kupio novu najbolje zna ipak je RAKOVICA veoma dobar traktor >:({

Rale 83
11-01-10, 17:45
Doksam radio sa rajkom R60 sa 756-20 ako moze da ore 1.brzom 20l po hektaru ako 3sporom skoro 30 i naravno sa blokiracem. Jesanas sam gledao R76 kako leti po njiovi sa plugom 620.20 mislim znam da hvata 2x40 malo je zaostajao za mojim fergusonom sa sajelicom, rominjalaje kisa pa sam forsirao sejalicom 2 na 1600-1800 obrtaja, i rajka nije dimila.

saleso
11-01-10, 19:04
ja sam kupio novu 65 u maju mesecu ne mogu da kazem da trosi malo ali ljudi kakvih 30 litara po hektaru moja je u repistu trosila 11 po jutru a ostalo nije prelazila 9-10 vukla je plug 756

topalovic
11-01-10, 19:10
bravo za rajke ;D} posto sam i ja korisnik iste >:({

SasaK
11-01-10, 19:16
Ljudi ja imam rakovicu 65 84 godiste,orem zimsko 25-30,potrosnja do 16 po jutru,plug 757,1 brzinom,ko je nije vozio neka cuti...transport je cepam 30,jos malo pa ko rus :D :D

Farmer Bob
11-01-10, 21:22
i rakovica 60 i 65 su dobri oraci onako solidni ali upravo to nisu dobro konstruisani i plug nekakko uvek zapinje nikako neide kao da pliva i uvek je napor u poteznicama pa zato nama u sezoni recimo zimskog oranja puknu sigurno sarafovi spanera poteznica po 2 3 put
Napor je zato sto nosis manji plug.Sa IMT 757 nema napora,na spanerima.A njen hidraulik nije ni blizu kao IMT.I ja orem sa njom.Laka je,menjac krut,sreca sad u servo volan.Ja neznam ovi vlasnici onih starih 60tki,sto su toliko zaljubljeni....istina,onda je bio veci kvalitet.Ja sam na 550 sati vec menjao spojnicku osovinu.... >:({

Post je spojen: 1263237887________________________________________ _________

Ljudi ja imam rakovicu 65 84 godiste,orem zimsko 25-30,potrosnja do 16 po jutru,plug 757,1 brzinom,ko je nije vozio neka cuti...transport je cepam 30,jos malo pa ko rus :D :D
Jel si ti oro sa nekim IMT traktorom...?Hidraulik u dlaku!!!!!

saleso
11-01-10, 21:29
a jel si ti nekad orao sa rusom netrba mu fina hidraulika on ide kao blasav

Rale 83
11-01-10, 21:53
Tih 5cm razlike u plugumoze se nadoknaditi suzenjem traktora pa da sve legne na svoje mesto.
Stare R60 se motaju kao mali frguson jos u kombinaciji sa gasom kakav servo , imr ugraduje hidro glave-orbitore

Farmer Bob
11-01-10, 22:00
a jel si ti nekad orao sa rusom netrba mu fina hidraulika on ide kao blasav
Pa kao i IMR treba mu tocak na plugu.Sve zavisi od tipa zemlje.O tome bi mogli do ujutru... >:({ >:({ E,Rale 83 kako to mislis.."Asuzenjem traktora.."A za volan,pa dobro na to sam i mislio.

mityoo
11-01-10, 22:12
Ma kakav točak na plugu ursusu to netreba, a ko je orao sa ursusom9xx taj neverujem da će hvaliti rakovicine oračke osobine!

topalovic
11-01-10, 22:21
ja znam da kada se prebaci onaj "dilcik" gde se kaca topling rajkin hidraulik je onda plivajuci i onda reaguje na finije stelovanje pa mozes orati kao sa imt traktorima >:D

saleso
11-01-10, 22:22
ja imam i rakovicu i t-40 oba oru sa istim plugom rakovica mozda ide za nijansu bolje samo zato sto je novija i blokada dobro drzi i zesci je motor ipak je ona nova a i na t-40 me zeza blokada to ja u principu tu samo sto t-40 trosi kao upaljac

Post je spojen: 1263241512________________________________________ _________
a nije taj "dilcik" za to ne moze to da se meri sa imt hidraulikom ali moram da priznam da mu to jako pomaze ustvari ako je dobro mamesteno radi kao neki hidropojacivac kad se zariva on ga uvek malo odize

kombajner
11-01-10, 22:29
Ma kakav točak na plugu ursusu to netreba, a ko je orao sa ursusom9xx taj neverujem da će hvaliti rakovicine oračke osobine!
ajmo hvalimo svoje KONJEEE :D haha

North ARMY
11-01-10, 22:31
evo sta se povela prica o rajki kod druga na slavi 9-og znaci pre par dana.
R 60 puuuno kvalitetnija od r65 i motor ali ima i poluosovine jace i jos neke .... r65 je odlicna kao univerzalac(povrsinske i transport) ali nije za oranje i kazu da voli da srkne goriva.

Dragan18
11-01-10, 22:34
R65 u odnosu na R60 = r65 puuuno zivahnija na gasu zbog direktnog ubrizgavanja , motor je zbog toga za nijansu kratkovecniji od R60 zbog vise karika. R65 bolji volan (sa hidrovarijantom) ostalo je sve slicno ili isto.

Post je spojen: 1263242121________________________________________ _________
samo je razlika u kvalitetu izrade i kontrole >:({

Chille
11-01-10, 22:51
po meni R65 imaju samo jednu manu, i to je lamela. mala je.
u setvi trosi malo vise od 539, za setvu i medjurednu kultivaciju je idealna na 4 reda
dobar i za transport...vuce ko blesav >:({

Farmer Bob
11-01-10, 23:15
ja imam i rakovicu i t-40 oba oru sa istim plugom rakovica mozda ide za nijansu bolje samo zato sto je novija i blokada dobro drzi i zesci je motor ipak je ona nova a i na t-40 me zeza blokada to ja u principu tu samo sto t-40 trosi kao upaljac

Post je spojen: 1263241512________________________________________ _________
a nije taj "dilcik" za to ne moze to da se meri sa imt hidraulikom ali moram da priznam da mu to jako pomaze ustvari ako je dobro mamesteno radi kao neki hidropojacivac kad se zariva on ga uvek malo odize
Kod mene to stoji prebaceno na levo i ne primecujem ja neku pomoc.A cuo sam da to nije kod svakog isto nastelovano,a ja ne smem da diram.Sa tockom mi je puno lakse da orem.Bez tocka,u jednom prohodu moram nekoliko puta sa velikom rucicom da vracam plug,jer tone.

kombajner
11-01-10, 23:40
Ko kaze da rakovica trosi vise od 22 23 litra po hektaru u oranju TAJ LAZE... pa se vi ljutite koliko hocete i to je maximum potrosnja jer moja ima preko 4000rc i nista zamenjeno ili se pokvarilo ne trosi vise od 20l po hektaru u oranju!! te price o 25 30 samo dokazuje da neznate onda o rakovici i da je nemate!!!

kiraj
11-01-10, 23:41
Neko je obecao da ce postaviti slike hidraulike od rakovice.Postavite nekoliko slika od pozadi da vidimo kako to izgleda.

Farmer Bob
11-01-10, 23:48
Ko kaze da rakovica trosi vise od 22 23 litra po hektaru u oranju TAJ LAZE... pa se vi ljutite koliko hocete i to je maximum potrosnja jer moja ima preko 4000rc i nista zamenjeno ili se pokvarilo ne trosi vise od 20l po hektaru u oranju!! te price o 25 30 samo dokazuje da neznate onda o rakovici i da je nemate!!!
I kod nas ona vazi za manjeg potrosaca.Oko 12l/jutru.Naravno,u ritu vise.

kombajner
11-01-10, 23:50
Neko je obecao da ce postaviti slike hidraulike od rakovice.Postavite nekoliko slika od pozadi da vidimo kako to izgleda.
sta treba da se uslika??

kiraj
11-01-10, 23:58
Masto kacenja toplinga i sistem koji blokira polugice koje idu prema hidrauliku,kao i rucice za dizanje i regulaciju hidraulika.Davno sam video rakovicu izbliza ,ali mi se cini da ima sistem poluga koji regulise plivajuci polozaj.

Rale 83
12-01-10, 00:02
@kombajner
koliko ti trosi rajka kad ores 3spora u smolnici
@FarmerBob
suzis zadnje tockove i imt756 gurnes do kraja na kolenastu i smanjices 1brazdu , samim tim i bocnu vucu.
Stabilizator na rakovici dobro reaguje nagore kad zapne plug ona odreaguje super, al kad naidjes na meku zemlju radijoj sta oces plug ima da tone ako nema p.tocak :lol: :lol:

kombajner
12-01-10, 00:07
@kombajner
koliko ti trosi rajka kad ores 3spora u smolnici
@FarmerBob
suzis zadnje tockove i imt756 gurnes do kraja na kolenastu i smanjices 1brazdu , samim tim i bocnu vucu.
Stabilizator na rakovici dobro reaguje nagore kad zapne plug ona odreaguje super, al kad naidjes na meku zemlju radijoj sta oces plug ima da tone ako nema p.tocak :lol: :lol:
retko veoma retko oremo sa 3 sporom jer gde je smolnica rakovica isto ide sa 1.brzom!!! ali recimo kad je i tvrdje onda mora 3 spora pa i potrosnja raste preko 25l!sto je normalno!
da se nadovezem za ovo da to ne plug NI TO NIJE TACNO regulator je fenomenalno izmisljen i napravljen na rakovici i nema teorije da potone plug kako god da bude zemlja,moze se nastelovati.Kod mene cim malo zapne u kamen ili nesto odmah cimne po tom pitanju nema sta da se kaze ODLICNO uradjeno i funkcionise !!
@kiraj uslikacu i sve si tacno rekao sutra slike!!

Rale 83
12-01-10, 00:19
Ok moze bez potpornog tocka , ako radis 12-15 sati uvece ti iskrivljen vrat gore nego violinisti posle svadbe
:lol: :lol: :lol:
(preteca r 60 je bio zadrugar-landin rezervar muje 35l i moze sa 2brazdnim plugom da uzore preko2h i dase vrati kuci)

kombajner
12-01-10, 00:23
Ok moze bez potpornog tocka , ako radis 12-15 sati uvece ti iskrivljen vrat gore nego violinisti posle svadbe :lol: :lol: :lol:
a ovako ti nije iskrivljen sa tockom? isto ti je skor

Rale 83
12-01-10, 00:32
U svakom slucaju kad stignes kuci netrazis ni da jedes ni da je.... operes umijesse operes ruke i ako imas snage skinesse :lol: :lol: racunam da jedes kad ti donesu naftu na njivu. jel na 76ici veci rezervoar

leka
12-01-10, 00:37
Rezervoar na r 76 je 60-65 l to su inzinjeri u rakovici napravili da ne mozes da se umoris ne znam tacno a koliki je na r 65

Rale 83
12-01-10, 00:43
isto 65 l. leko jel moze 76 da potrosi 3 rezervara za jedn dobar radni dan, koji joj radni ucinak

leka
12-01-10, 00:48
ne znam ja ne radim puno zemlje 30 kj nisam nikad orao ceo dan sa njom kad potrosim gorivo idem kuci otprilike 4-5 kj zavisi kako kad

saleso
12-01-10, 08:09
@farmer bob
u koju si rupu topling stavio uglavnom reaguje na gornjoj rupi i kad ja jako tvrdo onda na srednjoj koristim ja tocak isto samo ovo mu pomaze da ga na zariva napred ide stvarno odlicno

Bećarina pusta
12-01-10, 11:05

Kažeš laže, jel? A na idućoj stranici kažeš...

retko veoma retko oremo sa 3 sporom jer gde je smolnica rakovica isto ide sa 1.brzom!!! ali recimo kad je i tvrdje onda mora 3 spora pa i potrosnja raste preko 25l!sto je normalno!

Neslažu ti se informacije. ^-^

No nije bitno. Malo ću otići u OT. Potrošnja traktora u oranju raste ili se smanjuje ovisno o uvjetima oranja, tipu tla, predkulturi, vremenskim uvjetima... itd. Negdje sam napisao da da sam sa svojim MTZ-892 ostavrivao potrošnju goriva od 16 do 25 l (pa nekad i više) po jutru iliti 28-43 l po hektaru. Nemamo svi lagana tla da se ore ko od šale. Ima tala gdje se MTZ-892 sa plugom 2x14" teli dok ore, a negdje sa 3x12" ore i neosjeti plug.

Da se vratim na temu. Sa Rakovicama nisam imao prilike orati, nešto malo sa špartao sa R-65, no iz razgovora sa nekoliko vlasnika istih došao sam do informacija da one nisu najbolje rješenje za oranje. Možda je to zbog malo težih tala kod nas il možda neki neznaju uštimati hidrauliku, plug...? Jednom sam orao repište sa IMT-558 i plugom IMT 2x12", a na susjednoj tabli je Rakovica R-65 orala repište sa IMT 2x12". Orali smo na istoj dubini (oko 25 cm) no Rajka je uvijek kasnila jer nije mogla orati 1. brzom, dok sam ja sa 558 peglao sa 1. brzom bez brige. Vjerojatno je IMT-ova prednost puno bolja hidraulika i bolji prjenosni omjer u mjenjaču ("pogođena" 1. brza). Za transport, bacanje gnojiva, sjetvu, prskanje, špartanje Rajka je majka, no za oranje mislim da i nije neki izbor.

kombajner
12-01-10, 12:13

Kažeš laže, jel? A na idućoj stranici kažeš...

Neslažu ti se informacije. ^-^

No nije bitno. Malo ću otići u OT. Potrošnja traktora u oranju raste ili se smanjuje ovisno o uvjetima oranja, tipu tla, predkulturi, vremenskim uvjetima... itd. Negdje sam napisao da da sam sa svojim MTZ-892 ostavrivao potrošnju goriva od 16 do 25 l (pa nekad i više) po jutru iliti 28-43 l po hektaru. Nemamo svi lagana tla da se ore ko od šale. Ima tala gdje se MTZ-892 sa plugom 2x14" teli dok ore, a negdje sa 3x12" ore i neosjeti plug.

Da se vratim na temu. Sa Rakovicama nisam imao prilike orati, nešto malo sa špartao sa R-65, no iz razgovora sa nekoliko vlasnika istih došao sam do informacija da one nisu najbolje rješenje za oranje. Možda je to zbog malo težih tala kod nas il možda neki neznaju uštimati hidrauliku, plug...? Jednom sam orao repište sa IMT-558 i plugom IMT 2x12", a na susjednoj tabli je Rakovica R-65 orala repište sa IMT 2x12". Orali smo na istoj dubini (oko 25 cm) no Rajka je uvijek kasnila jer nije mogla orati 1. brzom, dok sam ja sa 558 peglao sa 1. brzom bez brige. Vjerojatno je IMT-ova prednost puno bolja hidraulika i bolji prjenosni omjer u mjenjaču ("pogođena" 1. brza). Za transport, bacanje gnojiva, sjetvu, prskanje, špartanje Rajka je majka, no za oranje mislim da i nije neki izbor.

to je druga stvar ako ores 3 sporom!!!zar nisam napisao da se retko ore sa 3 sporom?? kad su takvi uslovi ni ne ore se vec se ceka kisa ili sta vec!!!!Dali mozda zemlja moze da zavarava na oko? kada orem ovde kod mene plug nikako ne razbacuje zemlju kao sto imam prilike da vidim kod vecine vas vec ostavi brazdu samo je okrene i bas izgleda zajebano:lol:,Za IMT-558 jeste dobar orac upravo zbog "POGODJENE" prve brzine!!!

b_a_t_a
12-01-10, 13:03
@ Rale kako mislis da se suze zadnji tockovi? ^-^ Kod Rakovice postoji mogucnost samo da se rasire.

Post je spojen: 1263295403________________________________________ _________
@ Kiraj jesi li na ovo mislio?
http://i47.tinypic.com/r9o7dv.jpg
http://i48.tinypic.com/szke83.jpg
http://i46.tinypic.com/wl3sbk.jpg

kombajner
12-01-10, 13:38
Eto b_a_t_a je postavio al da postavim i ja neke!!!
@kiraj http://i48.tinypic.com/14brqq.jpg http://i48.tinypic.com/10icu9s.jpg http://i47.tinypic.com/357q1ic.jpg

kiraj
12-01-10, 14:05
Na to sam mislio.Po ovim slikama rakovica ima plivajuci polozaj hidraulika i ako se to podesi kako treba (pod uslovom da je sve ispravno) mora da radi kako treba i da kopira teren.Slike sto je B.A.T.A. postavio pokazuju kako izgleda otkocen i zakocen davac impulsa za plivajuci polozaj,jedino neznam u kom polozaju trebaju da stoje rucice koje daju komandu za dizanje i spustanje hidraulika.Kad se topling kaci u gornju rupu hidraulik brzo reaguje u srednju rupu sporije a u donju rupu ni ne reaguje.Ovo je slicno kao i kod torpeda samo sto kod torpeda moras malu rucicu hidraulika da premestis u gornji polozaj da bi imao funkciju kopiranja terena .Na TD 75 i TD 90 ima drugaciji sistem zakljucavanja hidralika (sa srafom ukruti sistem za kacenje toplinga).Usustini i MTZ imaju slican princip.

Farmer Bob
12-01-10, 14:30
@farmer bob
u koju si rupu topling stavio uglavnom reaguje na gornjoj rupi i kad ja jako tvrdo onda na srednjoj koristim ja tocak isto samo ovo mu pomaze da ga na zariva napred ide stvarno odlicno
Pa,na traktoru mi topling stoji u srednjoj rupi a na plugu mislim da je druga odozgo.Pazi:ja nastelujem dubinu oranja na maloj(unutrasnjoj)rucici a velika je skroz dole.I onda mi plug malo po malo tone,pa ga vratim sa velikom rucicom,i tako svakih oko 200 metara. >:({

milan_spay
12-01-10, 14:38
Tačno tako Kiraj.
Velika ručica služi za podizanje i spuštanje priključne mašine a mala ručica za podešavanje željene dubine.
Ako poluge tj. veze između razvoda hidraulika i toplinga razštelovane (labave i neupiru dovoljnom silom u ušicu gde kačiš topling) kopir tj. plivajuci ne reaguje kako treba.

Farmer Bob
12-01-10, 14:50
Tačno tako Kiraj.
Velika ručica služi za podizanje i spuštanje priključne mašine a mala ručica za podešavanje željene dubine.
Ako poluge tj. veze između razvoda hidraulika i toplinga razštelovane (labave i neupiru dovoljnom silom u ušicu gde kačiš topling) kopir tj. plivajuci ne reaguje kako treba.

Eto ti razloga da dodjes.Mislim da sam te razumeo.Kod mene bas ne reaguje tako precizno,a i da reaguje,ljudi,daleko je to od plivajuceg hidraulika!Pa IMT je debelo platio licencu za hidraulik Masej-fergusonu.Tako kazu stariji.... >:({ >:({

milan_spay
12-01-10, 15:08
da >:({

dukej
12-01-10, 15:10
Čak i kod ispravnog i dobro podešenog hidraulika kod Rakovice, on nije ni prineti IMT-ovom hidrauliku. Imam i Rakovicu 65 i IMT560, pa mogu da sudim.
Upravo taj superioran hidraulik kod IMT-a je zaslužan za to što je IMT odličan orač a ne toliko dobro potrefljena prva brzina jer je ona mal te ne ista kao i kod Rakovice. Kod IMT-a hidraulik drži plug u plivajućem položeju tako što STALNO pomalo diže plug koji opet teži da se zabija dublje. Kako on diže plug tako točkovi traktora za tu dižuću silu još više pritiskaju zemlju i smanjuju proklizavanje i traktor ide a ne šlajfuje. Kad naiđe na jako tvrdo hidraulik će poplićiti plug i tako održati zadato opterećenje za traktor, odnosno smanjiti to opterećenje u poređenju sa slučajem kad se održava konstantna dubina. Ta ravnoteža između sile zabijanja pluga u dubinu i dizanja hidraulika je kontinualna i stalna i praktično se ni ne oseti da traktor to radi.
U principu to bi trebalo kod svih hidraulika da je tako, ali ni jedan nije konstrukciono rešen tako kao IMT-ov pa se manje-više svuda oseti cimanje hidraulika, odnosno jedan mali delić vremena se oseti veće opterećenje za traktor pre nego ga hidraulik rastereti. IMT nema te pauze (ma koliko one bile male) i kod njega se ne oseća to cimanje. Uz bolji raspored težine ovaj hidraulik je ključni za to što je IMT bolji orač od Rakovice.

saleso
12-01-10, 15:20
ja ima novu kod mene je to drugaciju stavi na gornju rupu da vidis kako onda odlicno reaguje

Farmer Bob
12-01-10, 17:02
Citao sam temu SETVOSPREMACI,a nisam nasao koji koristite za Rakovicu?Ja koristim IMT 2.9m i teram prvom brzinom ako hocu da uradim kako treba.I to sa tockovima koristim.

cukaneca
12-01-10, 17:59
setvospremac 2,5m prvi prolaz idem 1 a drugi pred sejalicu 2 i po gasu i da bez tockova

kiraj
12-01-10, 18:07
@ Dukej je u pravu za cimanje svih hidraulika osim IMT,ali radio sam sa torpedom 48 i 75 te znam da fino reaguju kad se sve ustima.Ovo se ne odnosi na novije traktore koji imaju elektro podesavanje.Mislim da je kod IMT to reseno sa slabijom i elasticnijom oprugom koju treba savladati a samim tim se taj trzaj ublazuje

topalovic
12-01-10, 18:47
ma kod rakovice moras da budes brz tokom oranja i da stalno drzis ruku na rucici za fino stelovanje i onda nece biti problema :D

kombajner
12-01-10, 18:53
@Farmer Bob Ja imam IMT-ov spremac 2.4 i ide rakovica drugom na nekoj normalnoj dubini na kojoj se sprema zemlja... mislim da je za rakovicu odlican spremac ne preko 2.8!!!a i zna se da je kod setvospremaca brzina glavni faktor za lepu obradu!! >:({
@kiraj jeste bolja hidraulika na IMT traktorima ali kad se zna lepo nastelovati ide i kod rakovice ,poznato je da rakovica SAMO DIZE I SPUSTA :D nema bas finu hidrauliku recimo da mozes podizati po 2 3cm ali sta je tu je
@topalovic nisi upravu nikad nedrzim ruku na rucici na pocetku njive spustim i do kraja nema diranja osim kada je mokro pa pocne da slajfuje onda mora da se cimne!!!

SasaK
12-01-10, 19:17
E ljudi znam ja sta je dobro,ko ima love taj ce da kupi fenda pa ce da ore ko covek,ali ide i rajka,kad je dobro nastelovano i kad je plug ok,mora da ide!!Znam ja da je zetor bolji od nje,al kad nemamo uslove da ga priustimo sebi,neki imaju,mi koji vozimo rakovice zadavoljni smo njom,bar ja... :D

kiraj
12-01-10, 19:27
ma kod rakovice moras da budes brz tokom oranja i da stalno drzis ruku na rucici za fino stelovanje i onda nece biti problema :D
Probaj da dostelujes tu polugicu sto ide do komandi hidraulika.Ako sam dobro video na slici ima deo koji moze da se steluje.Po meni probaj da je produzis.Verovatno nemoze da prenese impulse od toplinga pa zato moras da cimas tu manju rucicu.Ili probaj da zakacis topling u gornju rupu.

Korisnik1787
12-01-10, 19:31
Malo da se umesam u ovu raspravu.Dobro je dukej u predhodnom delu objasnijo rad hidraulika na IMT traktorima.Jedino imam da dodam da IMT ima regulaciju silu vuce preko gornje tacke (tacka gde se kaci toplink) koja je zasticena gumom od atmsferskih padavina i necistoce koja je znacajna u poljoprivredi.Kod ostalih traktora to ide spolja i podlozno je ostecenjima.Drugo tu ima tri rupe za kacenje toplinka i samo se gornje dve koriste za plug, a donja za ostale teske masine kojima nije bitna regulacija polozaja (sejalice, rasipaci, setvospremaci sa tockovima ...) inace dolazi do istezanja poluga koje prenose signal do regulacionog ventila hidraulike.
Za razliku od ostalih hidraulika IMT ima i regulaciju brzine reagovanja.To se koristi u zavisnosti od tipa zemljista koje se ore, jer nije ista brzina reagovanja na teskiom ritskom zemljistu i na peskovitom zemljistu. >:D

kiraj
12-01-10, 19:44
Ima i kod MTZ da regulises brzinu reagovanja. >:({

Korisnik1787
12-01-10, 19:55
Slazem se da ima samo je to kod IMT daleko savrsenije ako se slazete. >:({

kombajner
12-01-10, 19:56
nije mi jasno o cemu se radi topalovicu manju rucicu nediram uopste a veliku samo za podizanje i spustanje povremeno cimanje!!! ostalno sve radi regulator i nemam brige uopste,probajte vi nastelovati malo te vase rakovice >:({

milan_spay
12-01-10, 19:57
Još jedna veoma bitna stvar! Rakovica i ostali traktori imaju zupčaste pumpe koje snabdevaju sistem hidraulike i zato se kod njih javlja poskakivanje hidraulika a IMT koristi klipnu pumpu i ceo sistem je konstantno pod pritiskom i nema toga, samim tim je i precizniji.
Odo ja u :){{

kiraj
12-01-10, 20:01
Slazem se da ima samo je to kod IMT daleko savrsenije ako se slazete. >:({
U potpunosti se slazem.

Rale 83
12-01-10, 20:06
Pa i na rakovici imas steloanje brzine reagovanja
@kiraj
ja sa MTZ orem sa plivajucem polozaju sa potpornim tockom i nemam problema al nije na odmet da znam gdese steluje brzina reagovanja (mozda mi nekad zatreba)moze na pp ili u temi MTZ
IMT ima jednu od najboljih hidraulika

Chille
12-01-10, 20:20
nije mi jasno o cemu se radi topalovicu manju rucicu nediram uopste a veliku samo za podizanje i spustanje povremeno cimanje!!! ostalno sve radi regulator i nemam brige uopste,probajte vi nastelovati malo te vase rakovice >:({

imam rakovicu 65 94.god
evo..manja rucica sluzi za podesavanje dubine, na pr. podesis dubinu oranja sa malom rucicom, fiksiras ga, posle toga sve radis sa velikom rucicom i nema brige uvek ores na istu dubinu, bez tocka.

Pa i na rakovici imas steloanje brzine reagovanja
@kiraj
ja sa MTZ orem sa plivajucem polozaju sa potpornim tockom i nemam problema al nije na odmet da znam gdese steluje brzina reagovanja (mozda mi nekad zatreba)moze na pp ili u temi MTZ
IMT ima jednu od najboljih hidraulika

...da ima, i pored toga ima i kontrolu vucne sile...topling u gornju rupu i odblokirati oprugu >:({

Korisnik1787
12-01-10, 20:34
Još jedna veoma bitna stvar! Rakovica i ostali traktori imaju zupčaste pumpe koje snabdevaju sistem hidraulike i zato se kod njih javlja poskakivanje hidraulika a IMT koristi klipnu pumpu i ceo sistem je konstantno pod pritiskom i nema toga, samim tim je i precizniji.
Odo ja u :){{

Ovo mi nije jasno.

karasi
12-01-10, 21:00
sta te tacno interesuje ,motor ti je s46 ili ts 46 ,menjac ZF i hidraulik ti je ZF ( isti ili slican RX 170)

dalibor79
12-01-10, 21:02
http://i46.tinypic.com/15f64ua.jpg

Post je spojen: 1263323111________________________________________ _________
nek neko posalje semu telovanja razvodnika

Farmer Bob
12-01-10, 21:31
E sad mi je krivo sto sam sve uzorao.Sve neverujem,da bi lakse oro da mi je topling u gornju rupu??!!Jel moguce da je u tome caka?Ja stalno orem u srednju rupu.A da li to vazi i za setvospremac?Kako to radite?I taj posao bez onih mali tockova mi nije po volji.Nego,izjednacim tockove,izravnam na topling i gas. >:({ >:({

mims
12-01-10, 22:07
Jel može još koja slika, hvala.

saleso
12-01-10, 22:25
@farmer bob
ma razlika izmedju srednje rupe i gornje je cudo,ide kao avion niti slajfuje ide u prvoj u punoj brzini ja orao za repu na 38 iso ko blesav a trosio 10 litara po kj,za setvospremac neznam jel ga vucem sa t-40

lucky
12-01-10, 22:53
Ja imam Rakovicu 65 od pre tri godine. Prve dve godine sam ima problema sa oranjem. Orala je sa IMT 755 plugom i stalno je proklizavala. Ove godine sam od dva jednobrazna IMT pluga napravio dvobrazni zahvata 2x35 i orala je fenomenalno na dubini 25cm prvom brzinom bez tocka za odredjivanje dubine. Kod moje je hidraulik izuzetno dobro podesen i moze da reaguje na 2-3 cm gore dole ako zatreba. Podesavanje hidraulika na mom traktoru se vrsi na sledeci nacin: kada je plug podignut podesim malu rucicu od prilike u srednji polozaj a zatim spustimo veliku rucicu da se poklopi sa malom. Ako dubina nije odgovarajuca onda skroz podignem plug velikom rucicom i korigujem malu gore ili dole, spistim veliku da se poravna sa malom i probam kolika je dubina. Ovaj postupak se ponovi dok se ne dobije zeljena dubina sa uparenim rucicama. Korigovanje dubine za par cm se u toku oranja vrsi velikom rucicom. Toplink je u gornjoj rupi. Nisam probao u srednju.

Farmer Bob
12-01-10, 23:58
Ja imam Rakovicu 65 od pre tri godine. Prve dve godine sam ima problema sa oranjem. Orala je sa IMT 755 plugom i stalno je proklizavala. Ove godine sam od dva jednobrazna IMT pluga napravio dvobrazni zahvata 2x35 i orala je fenomenalno na dubini 25cm prvom brzinom bez tocka za odredjivanje dubine. Kod moje je hidraulik izuzetno dobro podesen i moze da reaguje na 2-3 cm gore dole ako zatreba. Podesavanje hidraulika na mom traktoru se vrsi na sledeci nacin: kada je plug podignut podesim malu rucicu od prilike u srednji polozaj a zatim spustimo veliku rucicu da se poklopi sa malom. Ako dubina nije odgovarajuca onda skroz podignem plug velikom rucicom i korigujem malu gore ili dole, spistim veliku da se poravna sa malom i probam kolika je dubina. Ovaj postupak se ponovi dok se ne dobije zeljena dubina sa uparenim rucicama. Korigovanje dubine za par cm se u toku oranja vrsi velikom rucicom. Toplink je u gornjoj rupi. Nisam probao u srednju.
Sta da kazem?Hvala,probacu sve,al'znam samo da kad NEKAD orem bez tocka me uvece boli vrat od okretanja i vise gledam nazad nego napred. ":":{ ":":{ >:({

mityoo
13-01-10, 09:42
Mene vrat boli samo kad orem kukuruzište koje je loše istarupirano, pa se bojim da se ne zaguši plug! Inače samo gas i neokreći se sine!

kombajner
13-01-10, 10:36
E sad mi je krivo sto sam sve uzorao.Sve neverujem,da bi lakse oro da mi je topling u gornju rupu??!!Jel moguce da je u tome caka?Ja stalno orem u srednju rupu.A da li to vazi i za setvospremac?Kako to radite?I taj posao bez onih mali tockova mi nije po volji.Nego,izjednacim tockove,izravnam na topling i gas. >:({ >:({
Pa zar ti nije ocigledno da se stavlja topling u gornjoj rupi?? mnogo mnogo preciznije

Farmer Bob
13-01-10, 12:01
Mene vrat boli samo kad orem kukuruzište koje je loše istarupirano, pa se bojim da se ne zaguši plug! Inače samo gas i neokreći se sine!
Pa zato sad imas one pretpluznjake! :lol: Ej,sve ocu da te pitam,sto ne probas neki plug sa malo vecim klirensom i zahvatom,pa onda nece gusiti??Ili si i ti kao moj drug.Ima Ursusa 160ks a ore sa trobrazdnim vogelom 3x35?!Kaze,on voli brzo da ore dosta mu je sporog oranja sa prethodnim traktorima(zetor,577).Koliko konja ima tvoj Ursus?

b_a_t_a
13-01-10, 13:10
Ma laze Djoka,nece da kupi veci plug. :lol: :lol:

Farmer Bob
13-01-10, 13:12
Ma laze Djoka,nece da kupi veci plug. :lol: :lol:
Moze biti... :lol: :lol: :lol:Mozda sumnja u Ursusa.. :lol: :lol: >:({ >:({

b_a_t_a
13-01-10, 13:17
Po mojoj proceni njegov ursus od 160 konja di dosta brzo orao i sa 4x35,ali takav je on tip.Pre ce kupovati zemlju nego gvozdje,tako kaze. >:({ >:({ Upss,odosmo malo u :){{

MONTOYA
13-01-10, 15:25
Kod nas najbolje su se pokazale Rakovica 60 SUPER one narandžaste,dosta izdržljivija od 65-ice

mityoo
13-01-10, 15:55
Pa zato sad imas one pretpluznjake! :lol: Ej,sve ocu da te pitam,sto ne probas neki plug sa malo vecim klirensom i zahvatom,pa onda nece gusiti??Ili si i ti kao moj drug.Ima Ursusa 160ks a ore sa trobrazdnim vogelom 3x35?!Kaze,on voli brzo da ore dosta mu je sporog oranja sa prethodnim traktorima(zetor,577).Koliko konja ima tvoj Ursus?
Moj ursus je 82 konja i sasvim mu je dosta 3x35cm, e sad sa ovim tamjirom izbegnem da ostane kukuruzovine na površini, a to me nekošta para, a plug inače lepo ore pa zašto da bacam pare na novi plug?
Ako kupim većeg ursusa onda ću da razmišljam kakav plug da kupim za njega! I ako nisi primetio pisao sam da samo onda je bilo problema kad tarup nije radio kako treba! U mojim njivama što sam ja obrađivao nije bilo problema...Samo kod uslužnog oranja... Šteta pa nisam uslikao šta sam orao juče... ::lose:: ::lose:: {"{": :<<>

b_a_t_a
13-01-10, 16:05
Ima narandzaste i 65-ice.Rakovica 65 N

MONTOYA
13-01-10, 16:15
narandžastu 65 nisam video,po čemu se razlikuje od plave 65-ice sem po boji

Rale 83
13-01-10, 16:36
Motor joj ofarban u grno .
mozda si mislio na landin, oni su narandjasti i razlikuju se od r60 po anaseru i za 12cm je kraci ima linijsku pumpu i 5 ks manje

MONTOYA
13-01-10, 17:25
ma kakvi landin

Ima narandzaste i 65-ice.Rakovica 65 N
samo sam pitao za razliku između te i plave rakovice ,sem boje

b_a_t_a
13-01-10, 17:42
Ne znam kakva je razlika,samo znam da postoji.Ima kod nas jedna u selu.

Zoran Kostović
13-01-10, 18:25
Kod nas u selu ima jedna narandžasta,prevtali su je u planini, pregrevali,potapali u Moravi i još uvek ide ko zmaj.

topalovic
13-01-10, 18:27
i ja mislim da su to landini ima jedan moj komsija iz 1968.Danas sam orao sa rakovicom 65 i topling je bio u srednjoj rupi a plug je bio 755 i islo je fenomenalno zao mi je sto nisam poneo telefon da uslikam.Kad prokliza ja samo malo pipnem malu rucicu i to je to.

Zoran Kostović
13-01-10, 18:37
Nije sigurno Landini jer se sećam natpisa dok je bila nova.

francuz
13-01-10, 18:43
Nije sigurno Landini jer se sećam natpisa dok je bila nova.

Obicno Landini imaju farove na sredini a Rakovice na vrhu haube.

Post je spojen: 1263401431________________________________________ _________
Imam Rakovicu 65 iz 89 godine, mazga je sa spora na vretenu u p.... m.... sa njom teram presu Welger AP41 pod 2000 do 2200 o/min, dok sa IMT 558 na oko 1500 ima jos bolji rad.
Cuo sam (mozda je trac ili mi je majstor isao uz dlaku) da je jedna serija R-65 izasla sa nekom modifikacijom u tom skopu gde je vreteno i ima veci broj obrtaja na manji gas kao kod IMT-a.
Sta vi znate o tome??

Rale 83
13-01-10, 18:56
Ima serija R65n narandjaste boje , imamo 1 u selu i gazda joj nije zadovoljan.
Retke su te serije a landina ima puno a malo za prodaju, kazu da trose za nijansu vise od fergusona
a u oranju oko13-15lit po hektaru . Da se nelazeno to oranje moze biti da 20-22cm stvarno zvuci malo al videosam da oru po 2h i idu kuci. Oraosam paralelno sa landinom sa r60 na svaka moja 4 kruga on napravi 5 a razlika u dubini ?

topalovic
14-01-10, 01:34
Ima serija R65n narandjaste boje , imamo 1 u selu i gazda joj nije zadovoljan.
Retke su te serije a landina ima puno a malo za prodaju, kazu da trose za nijansu vise od fergusona
a u oranju oko13-15lit po hektaru . Da se nelazeno to oranje moze biti da 20-22cm stvarno zvuci malo al videosam da oru po 2h i idu kuci. Oraosam paralelno sa landinom sa r60 na svaka moja 4 kruga on napravi 5 a razlika u dubini ?

kakva je razlika u dubini dobra ili losa,ja mislim da je landin idetican sa rakovicom 60 samo mu je zvono na menjacu krace bos pumpa je liniska i svi navoji su mu colovni

kombajner
14-01-10, 01:39
od toga kakav je traktor najvise zavisi od vozaca!!!

Rale 83
14-01-10, 16:08
Landin ima brzu 1 brzinu a motor je 54-55 ks i nemoze da ore duboko, kadbi orao na 30cm gubiobi snagu traziobi 3sporu.
@kombajner
traktor mnogo zavisi od vozaca, mislim njegov ucinak zavisi od vozaca >:({ >:({

topalovic
16-01-10, 21:00
danas i juce sam orao sa rakovicom probao sam sve i ovde je neko napomenuo da topling mora da ide u gornju rupu i STVARNO tako najbolje ore sutra ce biti slika >:D

Nikola_91
16-01-10, 21:09
pa uvek u oranju na rakovici topling ide u gornju rupu bar kolko ja znam!!! >:({

Chille
17-01-10, 20:36
moramo pomoci jedni drugima >:({

kombajner
17-01-10, 20:38
danas i juce sam orao sa rakovicom probao sam sve i ovde je neko napomenuo da topling mora da ide u gornju rupu i STVARNO tako najbolje ore sutra ce biti slika >:D
ja sam to rekao jer znam da je tako :D

North ARMY
17-01-10, 20:41
sto ne slusate coveka Kombajnera??
Pa njegova rakovica vuce 3 brazde sigurno ima neku caku koju cuva za sebe :lol:

topalovic
17-01-10, 20:48
Ma rece on nama jednog dana >:D

cukaneca
17-01-10, 21:06
http://i47.tinypic.com/30lo17q.jpg :D

Rale 83
17-01-10, 22:37
Ja se izvinjavam , moram stati na stranu kombajnera. Ima kod nas tri trobrazdna pluga napravljena od oltovih T2 plugova , sa kojima rkovice 60-65 mogu da rade (ugare ,plitko oranje )
max 25 cm . Tri x 25=75 i smanjite prvu za pet ostane 70cm , moj drug ore sa zekom 7011 sa trobrazdanom 3x25 prevrtac zasto nebi i rajka u lakom zemljistu? >:({ >:({ >:({

North ARMY
17-01-10, 23:45
on tera u zimskom oranju imt 755 3*10 i ide,bas mu se svidja ucinak masine a ima srednje tesku zemlju.

dragan82
25-01-10, 22:51
Otvaram ovu diskusiju da bi nesto vise saznao o radu hidraulika na rakovicu 60 i o popravci istog. Da li je normalno da jako brzo spusta i laksi teret (plugove). A dok traktor radi , a hidraulik je podignit , on spusta teret za koj cm i ponovo dize. Ovakva pojava je jako cesta( na svakih 5-10sekundi)

tomica
25-01-10, 23:18
moje iskustvo ti je ovakvo. Probao sam takav kvar da resim samo zamenom vetila na razvodniku ali to obicno nije dosta vec treba zameniti citav razvodnik sto je na rajki povece parce gvozdja ispod sedista one velike matice cena repariranog razvodnika je oko 11000 dinara staro za novo i obavezni zameniti manzetu na klipu nezgodno je sto se mora skiniti poklopac menjaca i drzac volana ono uspravno gvozdje na prednjici poklopca menjaca

b_a_t_a
25-01-10, 23:29
@ Dragan 82 Imas jedan sraf kod hidraulika u kabini sa strelicom koji hvata 17 kljuc.Strelica ima 3 pozicije.Kada je strelica prema desnim vratima gledajuci traktor od pozadi, onda ti rade izvodi za kipovanje,kada je prema gore onda sporije pusta orudja, i kada je okrenuta levim vratima,brzo pusta.

Cuprija
25-01-10, 23:38
da li je neko resio ubrzanje kardanskog vratila? imr sada to prodaje po ceni od 850 eura kao rezervni deo a ne ugradjuje u nove traktore.

Rale 83
25-01-10, 23:40
@bata
ne r60 to nema , to je na r 65
na r 60 je sa desne strane , na desnu nogu ima mala rucica sa oznakama mislim p-b polako i9 brzo reagovanje i proveri ulje u hidraulici jer je odvojeno od menjaca i diferencijala

b_a_t_a
25-01-10, 23:43
@ Rale nisam znao da na R-60 to nema.

dragan82
25-01-10, 23:52
Nema jer je bas primitivno napravljena. Kod mene ta rucica uopsre ne reaguje.

Rale 83
25-01-10, 23:52
nema paje za kipanje problematicna, videosam da ljudi ugradjuju dodatne rezervare za ulje jer je kapacitet samo 7l. Pumpa za hidraulik se nalazi u nutra nije kao na r65 ekstermna-spoljna i nema one rucke dugacke samo rucku za podizanje i spustanje >:({

dragan82
25-01-10, 23:59
Proverio sam ulje, na to uvek vodim racuna. Inace ide motorno SAE30.

Rale 83
26-01-10, 00:09
stvarno to sada nbisam siguran mislim da sam i u reduktore i u hidrauliku sipao sae80 ali nisam siguran, jel se trese i ladan. Mislim da je puma ista kao na IMT ako jeste onda ide gusto kao na IMT zetor sae 80-90.
Doksam je imao samo sam jedanput proverio ulje u hidraulik . Napraviosam u 3 god 1500sati i prodao ispravnu
>:({ >:({

tomica
26-01-10, 00:17
ja se izvinjavam malo sam fulnio rakovica 60 i 65 se bitno razlikuju u hidraulici mada r60super ima hidrauliku kao r65 ulje je hd46 ali ako igra hidraulika to je razvodnik valjda to postoji na toj tvojoj rakovici ako ti pomaze imam digod knjigu radionicki prirucnik r60 >:D

dragan82
26-01-10, 00:38
Ipak bi staro za novo, samo zato sto nemam vremena da je ja sam radim.Jer ja sam kuci maksimalno mesecdana godisnje. Sad kad sam bio u novembru sam sam je rasturio i zamenio dihtung i gumicu. Veruj mi da mi je jako bila potrebna ta knjiga. A da li se moze iz razvodnika izvuci 2 izlaza. Mislim da u isto vreme 1 da vrsi pritisak na odredjeni cilindar, da drugi da prima ulje iz istog. i obrnuto.

cukaneca
26-01-10, 06:58
Proverio sam ulje, na to uvek vodim racuna. Inace ide motorno SAE30.
ako ti je to ulje u njoj prospi ga i zameni filter i sipaj hidrol 46 ili 56. imas firmu u cacku koja radi sve hidraulike i pumpe za hidraulike i sto je najbitnije dobri su mislim da rade i zamenu uz doplatu

francuz
26-01-10, 10:34
Cuprija
jel to ceo snop zupcanika sa poklopcom na zadnjem delu traktora gde je izlaz za kardan??
ako je to, majstor koji mi je radio presu iz Kraljeva mi je rek'o da je samo jedna serija izasla i da postoji kao rezervni deo ta "skalamerija"

da li je neko resio ubrzanje kardanskog vratila? imr sada to prodaje po ceni od 850 eura kao rezervni deo a ne ugradjuje u nove traktore.

topalovic
26-01-10, 21:41
mozeli neki prirucnik za rakovicu 65

~Kiki~
26-01-10, 22:10
Zar ne mogu da se odrade novi zupčanici , koji će ubrzati kardan .

mityoo
26-01-10, 22:31
Zar ne mogu da se odrade novi zupčanici , koji će ubrzati kardan .
E Kiki, kiki...treba to znati i izračunati pa i napraviti... Nije svugde mala privreda kao u Adi...

MONTOYA
26-01-10, 22:34
Kod nas kupuju vratilo kardana i zubčanik od zadrugar-landine za rakovicu 65 i dobiju brži kardan 540 pri 2000 motora ali izgube na snazi

francuz
26-01-10, 22:39
Pa ni 539 nema neku snagu pa okrece presu k'o lud,
ja licno mislim da za osnovne operacije ne mora da traktor ima vecu snagu od 50 KS, a vise od 15 KS ne moze da izgubi u snazi pa da je pita!!

Kod nas kupuju vratilo kardana i zubčanik od zadrugar-landine za rakovicu 65 i dobiju brži kardan 540 pri 2000 motora ali izgube na snazi

MONTOYA
26-01-10, 22:53
Nisam ni napisao da neće imati snage na kardanu,nego da će izgubiti nešto na snazi ^-^

francuz
26-01-10, 23:00
ok, razumeli smo se ::namigivanje::

Rale 83
26-01-10, 23:37
kod nas svi sto rakovicama voze berac ubrzavaju berac . Rakovica ovako ima jako veliku snagu na prikljucnom vratilu ako negresim 45ks

francuz
26-01-10, 23:40
Sta su uradili Rakovici da bi je ubrzali??

kod nas svi sto rakovicama voze berac ubrzavaju berac . Rakovica ovako ima jako veliku snagu na prikljucnom vratilu ako negresim 45ks

Dragan18
26-01-10, 23:48
Sta su uradili Rakovici da bi je ubrzali??

ne ubrzavaju rakovicu nego berac , verovatno stave veci zupcanik tamo gde je potrebno

francuz
27-01-10, 00:04
Mi beremo sa Rakovicom i beracem Sip KK 30, pa gde bi se to ubrzavalo, na kojem zupcaniku:lol:?

North ARMY
27-01-10, 00:08
nisam video ali sam cuo da je covek na osovinu pogonsku od sempetera jednoradnog ubacio menjac od fice i postigao extra rezultat jer velikim traktorom vuce mali berac na jako malo obrtaja.

Okrim
27-01-10, 00:25
@ francuz

Imao sam berač KK30 i jasam ga sam remontovao i ubrzao. To se radi na glavnoj pogonskoj osovini, odnosno zameni se glavni pogonski zupčanik koji u originalu ima 10 zuba sa zupčanikom od 13 zuba,
Potrebno je i produženje lanca, prilagođavanje španera itd. Tu se dobije 30% brže, ali se mora obazrivo voziti jer dolazi do gušenja na komušačkom stolu.

Isto takvu izmenu sam napravio i na EKO 3500, stim da sam ubrzao i elevator tako što sam za pogon lanca stavio veći pogonski zupčanik i tu nisam imao problema sa gušenjem.
Norma mi je bila 1 jutro za oko 2,5 sata dobrog kukuruza, IMT542 3-5. spora brzina.

Ako te interesuju detalji slobodno pitaj, mada već 7 godina ne berem pa se moram prisećati!!

@ NA

Ja sam imao prilike da vidim menjač ubačen ispred glavnog pogona, ali to je po meni teška "budževina" !!

francuz
27-01-10, 00:57
Hvala Bata Mirko!!!
nas kraj je pasivan do zla Boga, prvi sam kupio presu pre 6-7 godina, prva rotacijona kosa sip 165 '89 god, itd..
Ali ovde neke prepravke na poljomasinama nisu nikad izvedene da nesto daju rezultate.
Eto dobre teme,
PREPRAVLJENE POLJOMASINE, ko sta kako za koliko........, gotov sam za 15tak dana 26 sati na forumu :){{, zena oce da se razvede.......
Pozdrav

dragan82
30-01-10, 23:57
Ja sam jednom bio pa poljoprivrednom fakultrtu i tamo sam kupio knjigu za 539 . U toj knjizi je bilo sve objasnjeno kako sam popraviti svoj traktor. Mislim da je bila objasnjena i generalna motoru. Nazalost knjigu sam poklonio jednom autumehanicaru.

agrotraders
05-02-10, 11:23
Poštovane kolege Ljubitelji a i mrzitelji Rakovice.
Juče i danas sam pročitao celu ovu temu vezanu za Rakovicu.
Imam R47 i služi mi kao laki traktorčić.Kupljena je 1994 god. Ima blizu 20.000rs (traktor se baš redovno održava ali i radi)
Prošlog proleća je rađena generalna o. motora i hidraulika.
U razgovoru sa majstorom koji je održava došli smo do toga da ja 15 god. ne koristim hidraliku na ogovarajući način. (čovek je inače 2. generacija ovlašćenih servisera za IMT,IMR i Univerzal - zna znanje jaaako dobro) On kaže "ručice za rad sa hidraulikom su postavljene kontra u odnosu na IMT". Velikom se određuje dubina oranja(osetljivost na opruzi) jer velika ručica je u sprezi sa toplingom, a mala ručica sluči za dizanje i spuštanje hidroulika.
Ja mu tvrdim da ja dižem i spuštam sa velikom ručicom kao i na IMT i da radi kao džojstik na video igici na plovini putanje ručice je zablokiran hidroulik a gore ili dole od toga diže ili spušta.
On tvrdi da se velikom ručicom hidroulika šteluje fino a kratkom diže i spušta. Pošto je upravo to i opravljao-kontrolisao nemam razloga da mu neverujem. Tako da nepunh godinu dana na ovaj način koristim hidrouliku i sad radi kao na IMT koliko malu ručicu podignem toliko se podignu i poluge hidroulike baš kao na IMT sa velikom ručicom, da ne poveruješ da sediš u traktoru po 1000-1300rč. godišnje i za 15 god takvo nešto ne provališ a smeta ti što hidroulik ili diže ili spušta. Sad je sledeća operacija produžiti kratku ručicu da se nebi saginjao kad dižem ili spuštam i ja pobedio.

Farmer Bob
05-02-10, 12:21
Ovo je stvarno neverovatno,da ne poverujes.Probacemo,pa cu javiti.Bas cu pitati nekog od vlasnika IMR da li zna za ovu caku??

agrotraders
05-02-10, 12:55
Dođe čoveku da pozepa priručnik za upotrebu i pojede ga ,ako ga je uopšte dobio sa traktorom.
Treba mi savet nekog iskusnog vlasnika Rakovice da mi odgovori pošto ja neznam. Pitanje glasi:
kad bih neku težu mašinu podigao s hidaulikom i okernuo razvodni ventil na kipovanje "dali bi se poluge hidaulike sa mašinom spustle , ili bi ostale zaljučane gore"?

Farmer Bob
05-02-10, 14:36
HM....mislim da ce pasti dole! ^-^ ^-^

saleso
05-02-10, 15:16
pa da bi kipovanje radilo prvo moras rucice da spustis dole da tek onda okrenes taj saraf pa da onda rucice dignes gore tek onda radi razvodnik za kipovanje

topalovic
05-02-10, 15:35
kod mene je procedura sledeca podignem poteznice gore i onda rucicu malo spustim dole okrenem ventil na desno i podignem rucicu skroz gore i onda na rucicu od kipovanja dizem i spustam a poteznice mogu i da spustim >:D >:D >:D

saleso
05-02-10, 15:55
@agrotraders
ja sam kupio novi lane i bas sam sada isao da vidim kod mene je mala u sprezi sa toplingom i stoji mi blaze sediste u sprezi je sa onom sarafom iza kucista gde se kaci tolpling,kad je podizem taj saraf se uvlaci odnosno udaljave se od kucista od toplinga,ja sam jesenas orao sa tockom posto na plugu ga vec imam,otkocio sam toping obe rucice spustio dole i bilo je dobro

Post je spojen: 1265378278________________________________________ _________
i sada sam probao kad malu rucicu dignem do kraja ne podignu se poluge do gore skroz

agrotraders
05-02-10, 20:44
I netreba da se podignu do kraja. Moja hidraulika je išla na opravku(ispostavilo se) zbog toga. Jako se izvuče (ili uvuče) klip iz cilindra i ošteti cilindar pri spuštanju hidraulike jer izgubi pravac i malo zaglavi. Meni je oštetio cilindar pa znam. Nemoraju i drugi plaćati školu kad sam ja platio. No naravno svako sa svojim radi kako hoće. Namera je najiskrenija pomoći.

nego jel zna neko kako bi mogao da fiksiram poluge hidroulika gore da se ne spuštaju pod teretom kad prebacim na izvode za kipovanje
Pitam ovo zato što mi je prednja hidroulika na R47 pogonjena uljem sa izvoda za kipu. Na prednjoj hidraulici hoću da nosim 6 reda x45cm špartč za repu(soju) a nazad mi treba da nosim prskalicu da bih prskao po redovima kao član Branko (ako se nevaram)

francuz
05-02-10, 21:03
@ agrotraders
Probaj digni rucke za hidrauliku, pa onda okreni sraf u desno, normalno ne bi trebalo da spadnu poluge pozadi.. ::namigivanje::

agrotraders
05-02-10, 22:02
To sam i mislio ali član saleso mili da neću moći da okrenem ventil dok je ručka u gornjem položaju.

mica967
05-02-10, 22:29
Ima kod nas na prodaju R-76 2005 god. :D

leka
05-02-10, 22:39
kolko para?

saleso
06-02-10, 12:59
verovatno ces moci da okrenes ali ne znam sta ce se desiti sa polugama ja mislim da ce da padnu dole nema sta da ih drzi,a koja je tebi rucica spojena sa toplingom ajde daj neku sliku molim te slikacu ja i moje pa da uporedimo

igor74
06-02-10, 13:44
ovo nije normalan rad. podigni orudje i prebaci ventil na kipovanje, ako spusta onda je u pitanju mazetna na klipu hidraulike, ako drzi visinu onda je upitanju ventil na razvodnoj ploci,treba je remontovati, ima jedna firma u cacku koja to radi.Neko je pitao za prirucnik imam ga ja samo ne znam koji,radionicki ili za rukovanje.

francuz
06-02-10, 16:01
JE LI TEMA PRODAJEM RAKOVICU, ILI RAKOVICA 65 UOPSTE {"{": {"{": {"{":

kolko para?

SerbiaPaor
17-02-10, 17:33
http://i50.tinypic.com/vzvpdj.jpg
eo i moje Rakovice :-) i naravno ako neko ponudi dobru cenu ^_^

dukej
17-02-10, 19:27
Poštovane kolege Ljubitelji a i mrzitelji Rakovice.
Juče i danas sam pročitao celu ovu temu vezanu za Rakovicu.
Imam R47 i služi mi kao laki traktorčić.Kupljena je 1994 god. Ima blizu 20.000rs (traktor se baš redovno održava ali i radi)
Prošlog proleća je rađena generalna o. motora i hidraulika.
U razgovoru sa majstorom koji je održava došli smo do toga da ja 15 god. ne koristim hidraliku na ogovarajući način. (čovek je inače 2. generacija ovlašćenih servisera za IMT,IMR i Univerzal - zna znanje jaaako dobro) On kaže "ručice za rad sa hidraulikom su postavljene kontra u odnosu na IMT". Velikom se određuje dubina oranja(osetljivost na opruzi) jer velika ručica je u sprezi sa toplingom, a mala ručica sluči za dizanje i spuštanje hidroulika.
Ja mu tvrdim da ja dižem i spuštam sa velikom ručicom kao i na IMT i da radi kao džojstik na video igici na plovini putanje ručice je zablokiran hidroulik a gore ili dole od toga diže ili spušta.
On tvrdi da se velikom ručicom hidroulika šteluje fino a kratkom diže i spušta. Pošto je upravo to i opravljao-kontrolisao nemam razloga da mu neverujem. Tako da nepunh godinu dana na ovaj način koristim hidrouliku i sad radi kao na IMT koliko malu ručicu podignem toliko se podignu i poluge hidroulike baš kao na IMT sa velikom ručicom, da ne poveruješ da sediš u traktoru po 1000-1300rč. godišnje i za 15 god takvo nešto ne provališ a smeta ti što hidroulik ili diže ili spušta. Sad je sledeća operacija produžiti kratku ručicu da se nebi saginjao kad dižem ili spuštam i ja pobedio.

Sad baš čitam uputstvo od Rakovice 65 i ne piše tako. Kod mene kad hoću da dižem onda veliku ručicu dignem skroz gore (jer drugačije ni ne krene hidraulik gore) i kad se podigne dokle hoću onda samo tu veliku ručicu vratim malo dole (otprilike dva prsta niže od graničnika) i hidraulik se odmah zaustavlja. E, tu je problem ako se više vrati dole onda se radilo polako spušta dole, a ako se ne vrati dovoljno dole onda može da nastavi da diže hidraulik (jednom sam sredio kardan zbog toga). Ovde sam mislio na ciklon i prskalicu, tj. radila koja stoje u vazduhu prilikom rada (ali je isto i kod transporta sa radilima koja rade u zemlji).

leka
17-02-10, 19:42
tako i kod mene funkcijonise hidrulika na r 76 a za ovo drugo ^-^

Post je spojen: 1266428925________________________________________ _________
Citat: agrotraders 05.02.2010 On kaže "ručice za rad sa hidraulikom su postavljene kontra u odnosu na IMT". Velikom se određuje dubina oranja(osetljivost na opruzi) jer velika ručica je u sprezi sa toplingom, a mala ručica sluči za dizanje i spuštanje hidroulika. Ja rakovicu imam nekih 6 godina za koji mesec bice i 7 ali sa malom rucicom da podignes orudje u transportu a sa velikom odredis dubinu prilikom obrade ^-^

dalibor79
17-02-10, 21:39
A evo i moje zveri
http://i46.tinypic.com/2mnfwc2.jpg

mmb
17-02-10, 21:58
Pozdrav svima!Potrebna mi je pomoc...doslo vreme da se radi generalna na rakovici 65,pa sada koji delovi i gde...?ciji sklopovi?
Svaka informacija je dobro dosla!Unapred zahvalan!

dukej
17-02-10, 22:33
Još samo nešto oko hidraulika na Rakovici. Da li ima neko neki radionički priručnik ili neku drugu knjigu ili skriptu gde se može videti kako je konstruisan taj hidraulik i princip njegovog rada?

Kad sam kupio IMT 560, čitao sam u njegovom uputstvu kako se rukuje hidraulikom ali sam pritom imao još sto pitanja šta se desi ako se uradi to i to, zašto baš tako, kako to radi... a čega nije bilo u tom uputstvu. Onda sam nabavio radionički priručnik za 560 gde je skicama bio predstavljen ceo hidraulik kao i objašnjenje njegovog rada. Čak su bile skice (ilustrovani prikaz) za svaku pojedinačnu situaciju položaja ručica hidraulika. Prikazano je kako je to fizički rešeno u samom hidrauliku, tj. koja ručica je gde povezana, šta koje polugice rade, kako izgleda i funkcioniše ventil... Kad je tako to detaljno opisano, sasvim lako je bilo uvideti šta se dešava pri svakoj kombinaciji ručica, gde se ulje usmerava, kako reaguje, šta se može desiti i sl. Tako da je meni, bar teoretski, do tančina jasno kako hidraulik radi i šta se unutra stvarno dešava, odnosno jasno je potpuno šta se može očekivati i šta raditi u pojedinim situacijama, odnosno podesiti hidraulik za rad.

Kod Rakovice o hidrauliku pojma nemam a hteo bih isto kao i kod IMT-a da to proučim. Međutim nigde nisam našao tako neko uputstvo ili objašnjenje za Rakovicu. Ako neko ima, bio bih mu zahvalan da to ili skenira ili mi pozajmi da fotokopiram.

milan_spay
17-02-10, 22:40
Rakovicu 65 imam od 91godine i ovakav primer rada kako je gore naveden uopšte nema smisla.
Ni teorijski a kamoli praktično.
npr. oranje: sa malom ručicom podesiš dubinu oruđa, a velikom podižeš i spuštaš.
Što je mala ručica "niže" plivajući sporo reaguje (naravno na plugu ima točak)
Što je u višljem položaju plivajući brže reaguje i samim tim plug manje "tone" u zemlju i lakše i bolje radi i traktor i plug.

leka
17-02-10, 22:47
moze rakovica da ore i bez tocka na plugu >:D

topalovic
17-02-10, 22:51
To znamo ja sam ugarivao sve sa imt plugom bez tocka ali je bitno da topling bude u prvoj rupi

leka
17-02-10, 22:57
To znamo ja sam ugarivao sve sa imt plugom bez tocka ali je bitno da topling bude u prvoj rupi

na plugu ili na traktoru,o dole prva ili od gore?

milan_spay
17-02-10, 22:58
Ne kažem da ne može ali u mom slučaju je bio plug sa točkom i orala je super. :D

milan_spay
17-02-10, 23:00
Čak ako me sećanje služi na starim zadrugarima je hidraulik bio takav kao sadašnji na rakovicama samo što su ga vremenom "poboljšavali"

igor74
17-02-10, 23:09
Pozdrav svima!Potrebna mi je pomoc...doslo vreme da se radi generalna na rakovici 65,pa sada koji delovi i gde...?ciji sklopovi?
pozdrav svima >:D.koliko ja znam samo je rakovica radila DM (direktno ubrizgavanje) verziju motora tako da se samo klipovi PETAR DRAPŠIN mogu naći za ovaj motor i obično ih prodavci uvek i nude.ja obično nabavljam delove u NS u mediteranautu.neki delovi pašu i od R 60

Post je spojen: среда, 17. фебруар 2010. 14:11:34 MST_______________________________________________ __

Još samo nešto oko hidraulika na Rakovici. Da li ima neko neki radionički priručnik ili neku drugu knjigu ili skriptu gde se može videti kako je konstruisan taj hidraulik i princip njegovog rada?

Kad sam kupio IMT 560, čitao sam u njegovom uputstvu kako se rukuje hidraulikom ali sam pritom imao još sto pitanja šta se desi ako se uradi to i to, zašto baš tako, kako to radi... a čega nije bilo u tom uputstvu. Onda sam nabavio radionički priručnik za 560 gde je skicama bio predstavljen ceo hidraulik kao i objašnjenje njegovog rada. Čak su bile skice (ilustrovani prikaz) za svaku pojedinačnu situaciju položaja ručica hidraulika. Prikazano je kako je to fizički rešeno u samom hidrauliku, tj. koja ručica je gde povezana, šta koje polugice rade, kako izgleda i funkcioniše ventil... Kad je tako to detaljno opisano, sasvim lako je bilo uvideti šta se dešava pri svakoj kombinaciji ručica, gde se ulje usmerava, kako reaguje, šta se može desiti i sl. Tako da je meni, bar teoretski, do tančina jasno kako hidraulik radi i šta se unutra stvarno dešava, odnosno jasno je potpuno šta se može očekivati i šta raditi u pojedinim situacijama, odnosno podesiti hidraulik za rad.

Kod Rakovice o hidrauliku pojma nemam a hteo bih isto kao i kod IMT-a da to proučim. Međutim nigde nisam našao tako neko uputstvo ili objašnjenje za Rakovicu. Ako neko ima, bio bih mu zahvalan da to ili skenira ili mi pozajmi da fotokopiram.

imam ja radionički priručnik >:D

topalovic
18-02-10, 08:23
posto imas radionicki prirucnik nebI bilo lose da ga skeniras i okacis ovde ::svaka cast:: ::svaka cast::

gabricn
18-02-10, 11:30
okaci ga i meni bi trebao :D

borko jagodinac
18-02-10, 13:37
http://www.youtube.com/watch?v=tCx4XJZjqTU
evo nekih klipova od moje rajke

Post je spojen: 1266493118________________________________________ _________
http://www.youtube.com/my_videos_edit
jos malo

~Kiki~
18-02-10, 13:39
http://www.youtube.com/watch?v=tCx4XJZjqTU
evo nekih klipova od moje rajke

Post je spojen: среда, 17. фебруар 2010. 12:38:38 MST_______________________________________________ __
http://www.youtube.com/my_videos_edit
jos malo

Malko ispravio . ::namigivanje::
Drugi ti nešto nije OK .

francuz
18-02-10, 22:03
Lacisled MTD MOTOR, provereno :D
ja sam uradio generalnu na pasata i tip top rade

igor74
18-02-10, 22:29
posto imas radionicki prirucnik nebI bilo lose da ga skeniras i okacis ovde ::svaka cast:: ::svaka cast::
Rado ali nemam skener moze fotokopija

borko jagodinac
19-02-10, 01:06

ja imam samo skicu hidraulika, a uzimao sam od jednog kolege i radionicki prirucnik za rakovicu, pa je tamo sve detaljno objasnjeno. ja sam moj hidraulik 2 puta rasturao tako da sam ga upoznao do detalja. mogu da skeniram i da ti ubacim ovo sto imam, a ako te nesto interesuje pitaj

Post je spojen: среда, 17. фебруар 2010. 00:11:06 MST_______________________________________________ __

ja sam radio generalnu na mojoj rakovici i to ja licno. delove iskljucivo PERKINS IMAS OVLASCENI SERVIS kod novog sada(budisava). napravio sam do sada 2000radnih casova i rajka i dalje kao nova

Post je spojen: среда, 17. фебруар 2010. 08:22:22 MST_______________________________________________ __
ja imam rakovicu od 86 godine i nikada nisam orao sa tockom, to rajki ne treba(imate klip gore). meni su obe rucice spustene dole u oranju, jer kada dubinu podesite na maloj tada hidraulik je blokiran.
ja stelujem dubinu na onoj polugi pozadi koja je oslonjena na poteznici na srafu(17kljuc) kada se odvija tada ide dublje jer poluga kasno reaguje na ventil, a kada se zavija tada poluga brze reaguje.
tako da hidraulik uvek pliva i odrzava istu dubinu oranja jer topling uvek gura tu polugu.
nebitno na kojoj nse rupi nalazi, ako je zimsko oranje , srednja, a ako je ugarivanje onda gornja.
ne sme se preterivati sa odvijanjem i zavijanjem srafa jer tada hidraulik m oze da se spusti i nece da se podigne dok ga ne zavijes malo i obratno.
verujte da je za dubinu nekad bitno i pola kruga.
kada krenem da orem i nastelujem zeljenu dubinu, vise se ne okrecem pozadi, dubina je svuda ista.
rakovica65,76 imaju automatsku regulaciju dubine, tako da nikada nisam koristio tocak i oranje ide bez problema, a kazem rucice su uvek dole kada krenem da radim i hidraulik pliva to je mnogo bitno ako je neravan teren.

Post je spojen: среда, 17. фебруар 2010. 16:51:07 MST_______________________________________________ __
evo i nekih slika, gde ja stelujem dubinuhttp://i45.tinypic.chttp://i49.tinypic.com/fwlw74.jpghttp://i45.tinypic.com/28u72vp.jpgom/kb7l9k.jpg
bitno je da ovaj klin gore na poteznici bude okrenut na levo kako bi topling mogao da gura poteznicu, a i polugu za odrzavanja dubine

Post je spojen: четвртак, 18. фебруар 2010. 00:54:00 MST_______________________________________________ __
[img]http://i49.tinypic.com/fwlw74.jpg[/IM

Post je spojen: четвртак, 18. фебруар 2010. 10:20:40 MST_______________________________________________ __
citam ove komentare celo vece i ne mogu da verujem sta ljudi pisu.
ja imam rakovicu65, 86 god. i radio sam sa imt 560 koji je stricev, uglavnom sa ga ja vozio posto stric zivi u gradu, sad ga prodao. i razlika je ogromna, a rajka je majstor za oranje samo ako znas da koristis hidrauliku nema problema. od kako je imam ona vuce 14" leskovacki i kod nas ima i lake , a vise teske zemlje(smonice). Nikada nisam koristio tocak, niti je varkam na rucicu za podizanje, oranje od 20cm do 35cm bez problema.

Post je spojen: четвртак, 18. фебруар 2010. 18:23:21 MST_______________________________________________ __
http://www.youtube.com/watch?v=hNjjcb5fi84

evo jos iz oranja

dukej
19-02-10, 04:11
ja imam samo skicu hidraulika, a uzimao sam od jednog kolege i radionicki prirucnik za rakovicu, pa je tamo sve detaljno objasnjeno. ja sam moj hidraulik 2 puta rasturao tako da sam ga upoznao do detalja. mogu da skeniram i da ti ubacim ovo sto imam, a ako te nesto interesuje pitaj

Hajde, molim te, skeniraj to i okači na forum. Ako ti nije problem, mogao bi da tražiš od tog kolege radionički priručnik pa da i njega skeniraš. Mislim da bi mnogim ljudima ovde to dobro došlo i pomoglo im. Hvala unapred!

ztg
19-02-10, 07:33
takodje i ja isto mislim svaki komentar je dobro dosao,samo nerazumem gde sti se nalazi ta matica za stelovanje hidraulika a taj radionicki prirucnik skeniraj pa kacaj ovde vidi koliko nas ima rajke a svaki dan cujemo nesto novo sto se tice hidraulike >:D >:D >:D

borko jagodinac
19-02-10, 11:57
skeniracu sada za vikend, posto radim do 23h. taj sraf za stelovanje se vidi gore na slici, pokusacu da ga obelezim

francuz
19-02-10, 12:20
Eee ljudi,
e pa tek sad vidim da neke stvari ne znam!!!!
Istina je ono sto se kaze:"Ucis se ceo zivot", bem'mu lebac!!!
Kaci bre sve sto imas brate!!

Imam R-65 od 1989 god, nova kupljena, a o tom stelovanju nisam imao pojma za taj sraf 17''

Orem sa leskovackim 16", tezak ali vuce Rajka, i nikad nisam nista stelovao osim sto prvo zavijem zadnje poluge skroz, pa onda pustim prvu brazdu pa onda nastelujem na topling i zadnje poluge odvijem po potrebi, zatim krenem drugu brazdu i tada su obe rucice za hidraulik u donjem polozaju, ee tad vracam na gore malu rucicu do zeljene dubine, stegnem osigurac za rucicu da nebi spadala i onda sve radim sa velikom ruckom dizanje i spustanje.

Predlazem da se za svaki vid tehnicke dokumentacije bilo to za neku masinu ili za neko orudje otvori nova tema kao :
RAKOVICA
R-65
teh.dokumentacija(radionicki prirucnik) za motor
teh.dokumentacija (radionicki prirucnik) za menjac
teh.dokumentacija (radionicki prirucnik) za hidraulik...
Dajte misljenje. :D ili ::lose::,
Pozdrav ::namigivanje::

German hunting terrier | Jagdterrier