PDA

View Full Version : IMR - Rakovica

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28

borko jagodinac
17-10-13, 20:15
Dewsava se io sto sta drugo, ali ne mogu sve da ispisem, moze na primer da pukne klipnjaca i da ostane tu zaglavljena i na veliku rucicu ne reaguje, a na malu hoce par cm da podigne poluge zato sto je taj deo klipnjace ostao tu zaglavljen, ali da ne plasim coveka neka proba ovo sto je napolju pa onda sve ostalo

cira92
17-10-13, 20:15
Ubedjen sam da se oko toga krije problem cim hidraulika reaguje na malu rucicu....

nikola indjija
17-10-13, 20:20
j.... ga sutra cemo da vidimo sta je ako ja nevidim majstor valjda oce:lol:

borko jagodinac
17-10-13, 20:29
Samo polako druze

nikola indjija
18-10-13, 12:07
ispala mi je igla iz razvodnika,ali ima i onaj deo koji se vidi iznad igle sa rupom jel i on mora da se navuce na ventil u koji ide igla posto nevidim od onog gore ventila

sremac88
18-10-13, 12:25
Samo igla ulazi u ventil taj profil ostaje ispred ventila, ali igla prolazi kroz rupu na tom profilu, ako se razumemo.

nikola indjija
18-10-13, 12:31
jel to moze odgore da se vrati nevidim od onog velikog ventila

- - - - - - - - - -

razvodnik nemoram da odvajam?

sremac88
18-10-13, 12:32
Može samo će biti malo teže, ali ako skineš razvodnik onda ćeš videti sve lepo samo ćeš imati posla.

nikola indjija
18-10-13, 13:15
na igli od pozadi nevidim sraf uopste jel treba da bude

- - - - - - - - - -

dize se:-)

cenejac111
18-10-13, 18:50
http://www.dodaj.rs/f/n/YA/3zEEdnpm/hidraulika.jpg ljudi prosle godine kad sam orao mi se na rakovici 76 pojavio problem sa hidraulikom... posto na plug nije bio namontiran tocak desavalo se da hidraulika gura plug jako duboko u zemlju taj problem sam resio sa tockom a proletos kad sam setosfremirao isto sam imao taj problem i onda sam nasao caku da to resim tako sto sam izmedju ovog srafa i ovoga gde se kaci topling stavio parce gvozdja sirine oko 2-3mm posluzilo je kad je bilo hitno a sad hocu pre oranja to da sredim ako neko zna u cemu je problem i ako mogu to sam da resim a ako ne onda zovem majstora.. Lkl{{

cira92
18-10-13, 19:43
Nasteluj to na onom srafu.. Tu ti je stelovanje ide kljuc 17... >:({

cenejac111
18-10-13, 19:52
probao jos prosle godine verovatno je sraf izlizan ili tako nesto

cira92
18-10-13, 19:54
Nisam se susretao sa takvim tipom sto ide direkt u plocu hidraulike,moja Rakovica ima to preko poluga to je druga prica... Moguce da je sraf upitanju.. Jer nemoze da se nasteluje sa njim dovoljno????

nikola indjija
18-10-13, 20:01
Ciro mozda je na rakovici 76 to drugacije

- - - - - - - - - -

Danas sam resio problem sa iglom i razvodnikom dize poluge dobro,ali kada prebacim ventil na kipu opet nece da kipuje dogod negurnem rukom onaj tockic nazad kod toplinga napred ka traktoru,verovatno treba nesto nastelovati ili na igli ili na sipkama

savle
18-10-13, 20:07
Исти је фидраулик на 65-ци и 76-ци.
@nikola indjija Супер ти је то, имаш спољашњу команду хидраулике:lol:, шала мало.

borko jagodinac
18-10-13, 20:11
Moze da se nasteluje na 76-ici na tom srafu malo se samo razvije i onda se ne zabada toliko.
nikola indjija@ ne pritiska ti dovoljno poluga ventil

cira92
18-10-13, 20:15
Ciro mozda je na rakovici 76 to drugacije

- - - - - - - - - -

Danas sam resio problem sa iglom i razvodnikom dize poluge dobro,ali kada prebacim ventil na kipu opet nece da kipuje dogod negurnem rukom onaj tockic nazad kod toplinga napred ka traktoru,verovatno treba nesto nastelovati ili na igli ili na sipkama

Nikola samo se motor razlikuje izmedju 65 i 76...

cenejac111
18-10-13, 20:47
na srafu je najverovatnije otisao navoj tako da nemoze da se nasteluje... a jel zna neko jel moze da se zameni samo taj sraf ili treba ceo deo da se menja?

borko jagodinac
18-10-13, 21:14
Tu bi trebalo ispod te zastitne gumice da se drzi osovinica da se ne okrece , a sraf se razvija

nikola indjija
18-10-13, 21:47
Moze da se nasteluje na 76-ici na tom srafu malo se samo razvije i onda se ne zabada toliko.
nikola indjija@ ne pritiska ti dovoljno poluga ventil
Sta treba da radim?

borko jagodinac
18-10-13, 21:55
Tu trebas sad da pritegnes onaj sraf o kome sam pisao sto puta da bi poluga uvek bila nategnuta,a ne tako labava pa da ispada i jel ste proverili polugu od male rucice dal nije ona spala na dole kad se to sve desilo.

gagy68
18-10-13, 22:48
Pozdrav Borko nisam bas vican sa ovim porukama ali ako vidis ovo oglasi se imam jedan problem koji verovatno za tebe i nije problem. Pozdrav.

cira92
18-10-13, 22:51
Pa da cujemo problem... Lkl{{

borko jagodinac
18-10-13, 22:59
Kao sto rece kolega Cira da cujemo o cemu se radi, a poslao sam ti i privatnu poruku pa moze i tamo

gagy68
18-10-13, 23:12
Hajde da pokusam da vam objasnim o cemu se radi. Naime imam Rakovicu R76 iz 97 godine sa novijom verzijom hidraulika i vretena.
Hidraulik je radio perfektno do pre neki dan kada mi se desio peh i pukla klipnjaca hidraulika, sa pesnicama na obe strane. Kupim novu i zamenim kad ne lezi vraze pukne i ona pa sam nakon toga kupio i nosac klipnjace i zamenio i to tako radi komande se korektno odazivaju u oranju drzi dubinu i radi plivajuci rezim osim sto poluge stucaju ali ja iskljucim pumpu i to tako resim. Medjutim desava se sto ranije nisam primetio ili se pak nije desavalo da kad podignem veliku rucicu do kraja cuje se zujanje dok poluge ne dodju u zadnji polozaj i onda zujanje prestaje, ali se nakon nekih 15 20 sekundi opet cuje isto to zujanje kao kad podizetepoluge i ja samo malo vratim veliku rucicu nazad i ono prestane. Ali kad je opet vretim u zadnji gornji polozaj ciklus se ponavlja. Nadam se da sam jasan i da znate o cemu je rec i kako da resim ovo. Unapred hvala.

borko jagodinac
18-10-13, 23:33
Meni to sve lici na servo ventil u razvodniku, ali opet...
Kad je pukla klupnjaca? Jel bilo neko orudje zakaceno ili u radu?

- - - - - - - - - -

Da se nije ostetio iskljucivac prilikom loma klipnjace, pa sad kasno reaguje iskljucivanje i zbog toga pravi opterecenje pumpi

gagy68
19-10-13, 00:11
Jeste bio je plug i kad sam hteo da podignem alat na uvratu cuo se lom. Isto tsko je bilo i drugi put. To se desilo pre desetak dana . A iskljucivacem zoves ventil sigurnosti jel tako.

- - - - - - - - - -

Jeste bio je plug i kad sam hteo da podignem alat na uvratu cuo se lom. Isto tsko je bilo i drugi put. To se desilo pre desetak dana . A iskljucivacem zoves ventil sigurnosti jel tako.

borko jagodinac
19-10-13, 08:26
Cim se to desava da poluge tako poskakuju i pumpa zuji moze da bude servo ventil ili blokirajuci ventil. Ti ventili se nalaze u kucistu razvodnika na samom hidrauliku.
Blokirajuci ventil sprecava da istice ulje iz cilindra,a otvara se pri dizanju i pri odredjenom pritisku, e sad moze tu da se javi problem , a moze i kod servo ventila koji se otvara kad su poluge skroz podignute i tada ulje cirkulise slobodno kroz sistem.
E sad moze da bude i jos dosta toga, meni je isto sumnjivo pozadi poluge uklkjucivanja i iskljucivanja koje je mogla polomljena klipnjaca veoma lako da osteti.
Jel bio malo neravan teren tu gde si orao ili je bila neka obala

VicaIMV
19-10-13, 22:30

Kod mene na Rakovicama kipovanje radi ovako: Prvo moram da spustim poluge, onda okrenem ventil na kipovanje, onda da bi poceo da dize podignem rucicu za poluge I pocnem da kipujem, a kad hocu da spustam recimo prikolicu prvo spustim rucicu za poluge pa spustam da nebi opterecivao pumpu prilikom javljanja pritiska na drugoj cevi za kipovanje.
Hocu da kazem da mozda I kod tebe treba prvo da podignes rucicu za poluge pa da radi kipovanje.

borko jagodinac
19-10-13, 22:37
Covek je napisao da podigne rucicu, ali nece ni tad dok ne pogura polugu pozadi koja dodatno pritisne ventil, a to sto spustas rucicu kad spustas prikolicu da ne opterecujes puimpu mozes i drugacije da uradis.
Kod tebe je na razvodniku ukljucena dvosmerna hidraulika, ako ti nije potrebna iskljucis je i nemas problema >:({

cira92
19-10-13, 22:40
Dok ne podignes rucku za poluge nema kipovanja ni na jednoj rakovici... Bar ja nisam naisao na takvu... ^-^

borko jagodinac
19-10-13, 22:42
Dok ne podignes rucku za poluge nema kipovanja ni na jednoj rakovici... Bar ja nisam naisao na takvu... ^-^

Sad te nista nisam razumeo? Ko je pisao o ne podizanju rucice?

- - - - - - - - - -

Moze svaka da kipuje ali nije pisano o tome Lkl{{

cira92
19-10-13, 22:43
Moja nema sanse da iskipa dok ne podignem rucku... Ja sa njom kipam tek druga godina do tad nikad nije kipovala...

nikola indjija
19-10-13, 22:44
J...m konstruktora:P{

cira92
19-10-13, 22:46
To nikad necu da razumem k je smislio!!!! Da treba da spustim poluge pa da orenem onaj sraf pa da podignem rucku za pouge pa da kipujem!!!! A ako mi zatrebaju i poluge i kip onda mogu da se slikam!!!! Najvise ali najvise mrzim da kipujem sa njom!!!!!

borko jagodinac
19-10-13, 22:47
Moja nema sanse da iskipa dok ne podignem rucku... Ja sa njom kipam tek druga godina do tad nikad nije kipovala...

Kazem da niko nije pisao o NEpodizanju rucice prilikom kipovanja, procitaj gornje postove ponovo, a kazem da moze svaka da kipuje a da se ne podize rucica ali opet mora nesto drugo da se uradi i to sad nije bitno.

cira92
19-10-13, 22:48
Razumem borko,ali ti si pomenuo da moze bez podizanja ja to nisam provalio kako...

borko jagodinac
19-10-13, 22:50
Razumem borko,ali ti si pomenuo da moze bez podizanja ja to nisam provalio kako...

Ja sam to napisao tek kad si ti napisao post 4531.
Kazem da moze, ali nije bitno niti korisno

cira92
19-10-13, 22:58
Jer ima nacina da se nesto ugradi na rakovici da kipuje brzo ka recimo Belarus???? (nemislim na brzinu podizanja prikolice) nego jednostavnost.. Samo ubacim crevo i odmah mogu da kipujem nema nista da pomeram cvakam i tako,ja sam nemogu da iskipam rakovicu pa neznam sta da bude,jedan mora da pritisne poluge na dole dok ja okrenem sraf,posle jedan mora da drzi rucku za kipovanje povucenu napred da uopste mogu da prikljucim crevo!!!!!

borko jagodinac
19-10-13, 23:01
Jer ima nacina da se nesto ugradi na rakovici da kipuje brzo ka recimo Belarus???? (nemislim na brzinu podizanja prikolice) nego jednostavnost.. Samo ubacim crevo i odmah mogu da kipujem nema nista da pomeram cvakam i tako,ja sam nemogu da iskipam rakovicu pa neznam sta da bude,jedan mora da pritisne poluge na dole dok ja okrenem sraf,posle jedan mora da drzi rucku za kipovanje povucenu napred da uopste mogu da prikljucim crevo!!!!!
Ja to prvi put cujem da se tako radi, nego ajd.
A postoji, fabricka ugradnja jos jedne pumpe koja bi samo opsluzivala kiper dok poluge ostaju za sebe

cira92
19-10-13, 23:03
Pa ako mi je frka da sto pre iskipam,moram da izadjem i pritisnem poluge na dole.... Jer tri dana spustaju bez opterecenja...

borko jagodinac
19-10-13, 23:08
Ti spustis rucicu dole i okrenes preklopnik i tad si spustanjem rucice rasteretio mehanizam, a gde su ostale poluge to te ne zanima.
Ja na primer dosta puta kad kacim rotacionu prvo podignem poluge skroz gore, pa onda okrenem preklopnik i spustim rucicu dole i odmah je podignem i koristim hidrauliku i ako sam podigao poluge gore, nikakve veze nema

cira92
19-10-13, 23:19
JA sam probao nekoliko puta i kad mi ostanu poluge na pola tad nece da kipuje... Mozda nisam nesto lepo uradio bas cu sledeci put da pokusam...

nikola indjija
19-10-13, 23:23
Ja isto sada kada bacam vestak moram da podignem rasturivac pa mi tek onda treba hidraulika za zatvaranje-otvaranje

Homoljac
21-10-13, 11:16
Da li neko prodaje vreteno volana od Rakovice 65 da je u dobrom stanju....verovatno imaju ljudi koji su ugradili hidrauliku?

Pitanje postavite u oglasima!(PS)

Vasilj
22-10-13, 22:24
Drugari, da li neko ima sliku sklopa menjaca R60, 65, malo detaljnije, sa redosledom zupcanika... Trebao bih da menjam lezajeve, lupka mi na 60-ici kada je u leru nesto... kad stisnem kvacilo, cuti... Majstor rece da su ti lezajevi u pitanju. Sta vi kazete? Na nekim postovima pisu ljudi i da je druk lezaj, pa srce lamele, itd, itd.. ^-^

gagy68
22-10-13, 22:44
Pozdrav kolega.
Ja nisam mehanicar, ali ti mogu pomoci svojim malim iskustvom. Naime po onome sto pises pre bi se reklo da je korpa kvacila a to ces proveriti kad je budes gasio ako prakticno ne stane mirno nego prolupa jos koji trenutak nakon gasenja to je korpa. Kad je pritisnes druk lagero to se ne cuje. To je moje misljenje a ti se konsultuj jos sa nekim. Potrazi katalog rezervnih delova za neku rakovicu i tu ces naci menjacki sklop sa zupcanicima i ostalim. Pozdrav!

Vasilj
22-10-13, 22:48
Ma ne bih rekao da je korpa, ne cuje se isto u svakom polozaju traktora, tj kad je na nizbrdici ili uzbrdici... I dosta galami u trecoj bryini, nebitno dali je brza ili spora. Sacekacu da vidim sta kazu i ostali
E, da druk lezaj, lamela i onaj jedan veci lezaj sto ide u zvono su menjani...

sinisa1979
22-10-13, 23:13
Imam ja katalog ali pravo da ti kažem,mislim da ti ne treba... Ma nije traktorski menjač spejs šatl,barem ne rajkin,pa da ti treba katalog.... Rastavljaj brate i pamti malo gde šta ide. Inače mišljenja sam da ti lupa spojnička osovina,odnosno osovina koja izgledom malo asocira na prirubnicu i hardijev zglob kao kod fiće. Samo ti njega rascepi do menjača i samo će ti se reći. Obavezno promeni i ležaj kod tog Hardijevog zgloba. Mislim da je 6210.... Možda.... Jbg nije mi kat. pri ruci...

Kosjerac
23-10-13, 06:31
Ja sam letos na jednoj rakovici menjao sve ležajeve, traktor na pola,pa skinuti zvono menjača, skida se kućište volana, skidaju se trube na točkovima i mora se izvaditi konusno tanjirasti i tek onda možeš rasklapati menjač. Ležajevi su bili negde oko 16000 rsd, ali sam stavio kvalitetne.

Manjevic
23-10-13, 08:00
Koliko je brza Rakovica na kardanu kada se odradi brzi kardan? Koliko okrece na 2000 obrtaja motora, ili koliki gas joj treba da bi okretala 540 obrtaja kardana?

Farmer II
23-10-13, 18:35
Kako je resen kompresor na ovim novijim rakovicama 65, da li stalno radi ili se moze i iskljuciti?

savle
23-10-13, 19:19
Стално ради, наравно.

Nikola SP
23-10-13, 19:49
Da bi okretala 540 obrtaja kardana treba negde oko 1600 do 1800 obrtaja motora.. a sa 2000 obrtaja ima ces mozda 600 obrtaja na kardanu.

mirmir
23-10-13, 19:50
Koliko je brza Rakovica na kardanu kada se odradi brzi kardan? Koliko okrece na 2000 obrtaja motora, ili koliki gas joj treba da bi okretala 540 obrtaja kardana?
Precizno 1750 obrtaja motora za 540 kardana.Samo da znas da nije dzabe kod svih traktora oko 2000 obrtaja motora za 540 kardana jer se gubi na snazi motora kad je kardan ubrzan.Mi smo stavljali od landine na rakovicu i dosta gubi na snazi.Jedino je IMT oko 1500-1600 za 540 kardana ali je i sasvim drugaciji sistem u odnosu na druge proizvodjace.Naprimer ferdza na 1500 obrtaja ima 540 i veoma lako tera vecinu prikljucaka.

Manjevic
25-10-13, 20:02
Precizno 1750 obrtaja motora za 540 kardana.Samo da znas da nije dzabe kod svih traktora oko 2000 obrtaja motora za 540 kardana jer se gubi na snazi motora kad je kardan ubrzan.Mi smo stavljali od landine na rakovicu i dosta gubi na snazi.Jedino je IMT oko 1500-1600 za 540 kardana ali je i sasvim drugaciji sistem u odnosu na druge proizvodjace.Naprimer ferdza na 1500 obrtaja ima 540 i veoma lako tera vecinu prikljucaka.
Hvala, majstore, na ovako detaljnom odgovoru.

hazzee
26-10-13, 18:49
Sad komsija dodje kuci iz oranja sa R65 i ostala mu u prvoj brzini. Po njegovoj prici ne moze ni u jednu drugu brzinu. Da li je pomijesala il zaglavila ? Jel se nekome desilo kada slicno ?

borko jagodinac
26-10-13, 18:54
Sad komsija dodje kuci iz oranja sa R65 i ostala mu u prvoj brzini. Po njegovoj prici ne moze ni u jednu drugu brzinu. Da li je pomijesala il zaglavila ? Jel se nekome desilo kada slicno ?

Nije pomesala brzine, nego je pukla elasticna civija na viljuski, skine lepo poklopac menjaca i stavi novu civiju i teraj dalje

steve73
27-10-13, 07:37
ako je imao srecu ali ako ne onda treba da zameni vilu od prvog i rikverc i resen problem, za dva sata bez brige cena vile je oko 3500 din (Jusel recimo)

mirmir
27-10-13, 17:20
99% elasticna civija,standardna boljka.

Manjevic
27-10-13, 18:42
Koliko moze da vredi Rakovica 65 koja nije radila skoro nista, godiste je izmedju 85. i 90. Deda nije jos nasao saobracajnu. Traktor je sa kabinom i tegovima napred, bez hidro volana. Koliko bi vi dali za tako nesto?

cira92
27-10-13, 19:37
Kod mene u okolini ima isto tako jedna rakovica sa svega par radnih sati godiste 86,isto kao sto si ti opisao,tegovi kanina nema servo,ceni je nesto preko 5000e oko 5500e... Svake godine kad se vrate iz inostranstva nude mi je... Kaze cu te cekam za pare koliko treba... Ja se stalno premisljam sta da radim.... Na dve rate po 2500e pa da vozim.. Lkl{{

Manjevic
27-10-13, 19:52
Meni ovaj trazi 4500e, dao bi je 4000e. A ja mu nudim 3500e. Videcemo sta ce na kraju da bude.

cira92
27-10-13, 19:55
Ako je tako onda je kupuj naj bolje da uzmes nju jer znas u kakvom je stanju...

Manjevic
28-10-13, 19:45
Ova Rakovica sto sam je nasao, o kojoj sam vec pisao, nije paljena 2 godine. Da li to moze da smeta?

ch93PA
28-10-13, 19:47
Imam problem na Rakovici 60. Nesto nije uredu sa punjenjem. Naime, u nje ubacena cetvoropolna dinama sa rusa pre 25 godina. Sve do pre 5 dana nije bilo problema. Prvog dana, odem da orem i posle 5 sati oranja upali lampicu da ne puni. Do kraja dana nije gasio. Sutradan ja sednem upalim ona sve normalno, ceo dan bez problema. Sledeceg dana cim sam je upalio ona odmah pokazuje da nepuni, posle jedno pet minuta na leru ona ugasi. Kad sam se tog dana vratio ja ugasim i lampica nesvetli, kad sam izvadio kljuc ona ckilji. Sta moze biti kvar?

cira92
28-10-13, 20:10
Baci tu dinamu i stavi alternator.. Ja sam odavno zavrsio sa tim dinamama,mrzim ih!!! Ubacio sam svuda alternatore,na Vladimirca odavno,posle i na Zmaja... Sva sreca pa na ostalim traktorima imam alternatore fabricki... A to sto ti ne puni je zato sto je crkla,probaj skini klemu dok radi traktor i upali svetla ako ima svetla znaci da puni ali nesto nije uredu sa tom kontrolkom... >:({

- - - - - - - - - -

Danas predvece nasao vremena malo i Rakovicu da operem,vise se nista nije videlo kroz zadnje staklo od prasine,ceo traktor je bio prasnjav,a kako i ne bi jer od pocetka setve samo drljaci... Lkl{{

http://www.dodaj.rs/f/g/uL/32tK3img/img2333.jpg

Manjevic
28-10-13, 20:31
Jel je za nju zakacena vucna tanjiraca ili se meni cini?

Dare
28-10-13, 20:38
Ja bih gledao da nekako izokrećem radilicu da motor ne upali ali da koliko toliko razbaca ulje. Jer verovatno je sve suvo unutra posle dve godine stajanja i lako bi zaribalo nešto.

velja imt 540
28-10-13, 20:45
povuces polugu za gasenje i verglas

cira92
28-10-13, 22:13
Jel je za nju zakacena vucna tanjiraca ili se meni cini?

Jeste vucna tanjiraca je zakacena za nju.. Lkl{{

Manjevic
29-10-13, 21:55
Evo je, ipak sam je uzeo.
http://www.dodaj.rs/f/3W/113/2JAQkona/fotografija0059.jpg
http://www.dodaj.rs/f/o/HW/zMv7hey/fotografija0060.jpg
Nije hteo da spusti cenu, ali sigurno vredi i vise, gume fabricke, traktor 90. godiste, ima kabinu, ali su je skinuli prethodni vlasnici da bi je stavili u garzu, trenutno je prljava i masna, posto su je naftirali sa previse nafte, pa izgleda prljava, kada je operem stavicu opet slike.
Puno hvala nasim clanovima Mirku 015 i clanu Okrim iz Kule na savetima i podrsci.

mirmir
29-10-13, 22:10
Kao sto sam ti i reko telefonom neka te sluzi 100 godina a za posle se snalazi>:({
Dobio si novu Rajku za male pareLkl{{

- - - - - - - - - -

Da ti pomognem do kraja

http://i39.tinypic.com/14jagqf.jpg

cira92
29-10-13, 22:17
Svaka cest lep traktor... Nek te sluzi 100 godina sto akze Mirko.. >:({

Brale
29-10-13, 22:57
odlicna masina,dobra kupovina i da sluzi dosta

Manjevic
29-10-13, 23:10
Gde bi mogao da nadjem poteznicu za nju i topling, ajde topling mogu u svakoj prodavnici, ali mi poteznica treba, vlasnik to nije mogao da nadje....

cira92
29-10-13, 23:13
Koliko para nudis za poteznicu?? Moze na PP... Mozemo da se dogovorimo .. Ali prvo da pitamo u temi koliko bi to vredelo???

- - - - - - - - - -

Moze i topling uz nju... Lkl{{

Manjevic
29-10-13, 23:16
Ajde da vidimo koliko kazu ostali, pa cemo da nadjemo neku sredinu. I topling hocu ako je dobar i nije kriv....

cira92
29-10-13, 23:18
Ja imam dve poteznice za moju Rakovicu.. Moja je dosta porosena,psa m naisao na otpad i uzeo je da imam u rezervi... I ako imam dve necu da prodajem ni jednu od tih,ali mogu da ti nabavim.. Samo da vidimo sta kazu ostali za koliko moze da se nadje...

dukej
30-10-13, 02:03
Šta podrazumevate pod poteznicom? Onaj polukružni deo koji se šrafi za traktor, ili onaj pravi deo koji ulazi u taj polukružni i za koji se kači prikolica? (Ili oba zajedno? )

Ja isto planiram da ako negde nađem za povoljne novce da kupim onaj polukružni deo, i da onda od njega napravim poteznicu kao na IMT traktorima tj. sa mogućnošću da kardan može da ide gore dole a da ne udari u taj polukružni deo... (Ako iko shvati šta je pisac hteo da kaže... :lol: )

Manjevic
30-10-13, 08:00
Ja sam mislio na onaj pravi deo sto ulazi u polukruzni deo.

nikola indjija
30-10-13, 18:00
Kod ovog iz Nove Pazove verovatno 300€:lol:

cira92
30-10-13, 18:18
Drustvo ozbiljno koliko se krece ta poteznica??? ^-^

Kosjerac
30-10-13, 20:15
Neki to zovu rudica, i traže za nju 50€.

Manjevic
30-10-13, 23:05
Kada bih stavio vece gume na Rakovici, npr. 16.9 28, dobio bih brzi traktor ili?
I da li bi savetovali tako nesto na Rakovici, ja sam vidjao 560 i 565 sa takvim gumama...

brankovic
30-10-13, 23:16
Dobilo bi se malo na brzini,ali se malo gubi na snazi.Zavisi kakve potrebe imate sa tim traktorom.Ako bi se koristio pretezno za transport,onda je u redu staviti vece.Ako ce vise vremena provoditi u njivi,treba imati u vidu tezinu zemljista za obradu,da li su parcele na brdovitom terenu,i sl.,jer,kao sto rekoh,malo se gubi na snazi sa vecim gumama

Manjevic
30-10-13, 23:22
A ja hteo da stavim da bi dobio na snazi. Mnogi mi kazu da cu dobiti na snazi, a sta je istina od svega toga ne znam.

cira92
30-10-13, 23:37
NA snazi neces sigurno,ali na brzini hoces.... Meni se isto svidjau te 16-tice gume ali ja mislim da uopste ne bi stale pod krila?? Ili bi stale pa bi posle u oranju bilo problema jer bi glavilo izmedju blatobrana...

pocerina
31-10-13, 11:16
Kako su 76 stale ispod krila...

borko jagodinac
31-10-13, 16:09
Staju Ciro 16-tice bez problema, cak kod mene u selu ima jedna R65 sa 16-9-30 gumama

mirmir
31-10-13, 16:37
Na mojoj Rajki su bile prvo gume 16,9-28,na snazi nisam primetio razlike ali na brzini jesam.Imao sam problem sa blatom do krila,kasnije sam kupio 14,9-28.

cira92
31-10-13, 19:29
Vidim da mirko zna o cemu ja govorim... Kad bi na moju Rajku stavio 16 gume bilo bi jako malo mesta izmedju gume i kabine,tu bi bilo problema po mokrom oranju garantujem!!

mali.alen
31-10-13, 19:50
ja na svojoj R60 imam 16.9 gume otkad je kupljena prije 15 god i skroz radim s njima. ne skuplja se blato u blatobran, orem 1. brzinom sa plugom 12 cola na dubini do 30 cm. jedino što je ta guma malo šira pa malo ugazi brazdu kod oranja

gagi84
31-10-13, 20:34
Koju tanjiracu biste mi preporucili za Rakovicu 65?Moze li neka vucena, njive su ravne?

brankovic
31-10-13, 20:55
@gagi84
Mozda bi moglo ovako nesto
http://poljoinfo.com/showthread.php?281-Tanjira%C4%8De/page218&highlight=tanjirace

Manjevic
31-10-13, 21:15
Evo odgovora na tvoje pitanje, ali je vuce samo u prvoj brzoj.
http://www.youtube.com/watch?v=T-WNbrVjyXg
http://www.youtube.com/watch?v=d5lR5lOBVTs
http://www.dodaj.rs/f/2v/Ep/2UkrFpnO/1/20042013091.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2N/Ul/2LgJLryl/1/20042013092.jpg

mirmir
31-10-13, 21:15
ja na svojoj R60 imam 16.9 gume otkad je kupljena prije 15 god i skroz radim s njima. ne skuplja se blato u blatobran, orem 1. brzinom sa plugom 12 cola na dubini do 30 cm. jedino što je ta guma malo šira pa malo ugazi brazdu kod oranja
Kakvo oranje prvom brzinom,sad ima da te kritikuju:lol:
Ma sluzi to sa gumama 16,kako 76-ca ima vece gume a ista krila.Imao sam problema jer sam dosta koristio traktor u sumi i po jako losim putevima pa je blata bilo i previse,pa se nemoze proci,slajfovanja i propinjanja i previse i preterano.Inace u tanjiranju je mnogo bolja sa gumam 16,po meni lakse nosi tanjiracu i ne propada.

gagi84
31-10-13, 21:24
Evo odgovora na tvoje pitanje, ali je vuce samo u prvoj brzoj.
http://www.youtube.com/watch?v=T-WNbrVjyXg
http://www.youtube.com/watch?v=d5lR5lOBVTs
http://www.dodaj.rs/f/2v/Ep/2UkrFpnO/1/20042013091.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2N/Ul/2LgJLryl/1/20042013092.jpg
Ako nije problem napisi mi samo koji proizvodjac je u pitanju ili neku karakteristiku da bih znao sta da jurim za r65.Hvala

Manjevic
31-10-13, 21:36
24 diska, nikako diskovi veci od 510mm. A mozes uzeti i nosenu 24 diska 510mm, ili jos bolje 20 diska 560mm, od proizvodjaca Minav ili Ferocoop.

mali.alen
01-11-13, 06:47
Ma sluzi to sa gumama 16,kako 76-ca ima vece gume a ista krila.Imao sam problema jer sam dosta koristio traktor u sumi i po jako losim putevima pa je blata bilo i previse,pa se nemoze proci,slajfovanja i propinjanja i previse i preterano.Inace u tanjiranju je mnogo bolja sa gumam 16,po meni lakse nosi tanjiracu i ne propada.

evo imam i video oranja, po zvuku se čuje da joj uopće nije teško:

http://www.youtube.com/watch?v=JPNSVil9Hbk

a evo i slika kak to izgleda:
http://i1054.photobucket.com/albums/s492/malialen/CAM00054_zpsf4a6939b.jpg (http://s1054.photobucket.com/user/malialen/media/CAM00054_zpsf4a6939b.jpg.html)
Plug je 755, raširen za nekih 6 cm tako da hvata oko 62 cm.
Tanjuraču imam 28 lemind i s njom radi bez problema

Manjevic
03-11-13, 21:11
Danas sam orao sa ovom Rakovicom sto sam je uzeo skoro, ide mnogo dobro. Vucem 757 prvom brzinom, a sa onom sto je imam duze vreme vucem sa trecom sporom. E, sada me kopka sta to moze da bude? Traktori su isti, iste gume, sve isto na njima. Da nije do bosh pumpe?

mirmir
03-11-13, 23:08
Pumpa ili dizne,ako su motori dobri.

Otkud to da Rakovica moze da ore prvomLkl{{

Manjevic
03-11-13, 23:12
Pumpa ili dizne,ako su motori dobri.

Otkud to da Rakovica moze da ore prvomLkl{{
Bogami ide kao luda. I ona sto je imam od ranije ide prvom ali nije to to, hoce da zaslajfuje, hoce da zadimi. A ova sto sam je sada uzeo u vezi koje sam te zvao, ide pa cepa, kao da ima jaci motor....

dukej
04-11-13, 02:14
Što se tiče hidraulike, radi odlično. Pošto je dobra prilika, evo da napišem par mojih iskustava sa hidraulikom posle zimošnje opravke...

Pošto na plugu imam točak, spustio sam ga na oko 2 cm više od radne dubine, tek toliko da imam orijentir na kojoj dubini radim, a i da mi ne potone plug previše ako uleti u jako mekano. Evo da malo pojasnim to oko točka: kad plug ide na radnoj dubini onda se točak samo ovlaš oslanja na zemlju i kotrlja se po njoj (pošto u mehanizmu kojim se podešava visina točka ima taman toliko lufta), ali se po njemu tad tačno vidi da nije sva težina pluga na njemu jer se mrda levo desno i čuje se da malo tandrče Lkl{{ . Kad plug potone za oko 2cm više od radne dubine tačno se po točku vidi da se sva težina pluga oslonila na njega, niti mrda levo desno, niti tandrče... Međutim, kad plug naiđe u jako tvrdo zemljište, hidraulik podigne plug za oko 2-3 cm (vidi se i po točku koji se tad odvoji od zemlje za ta 2-3 cm), tako da hidraulika jako lepo održava radnu dubinu.

Hidraulik sam podesio po uputstvu iz Rakovicinog uputstva za upotrebu, dakle sa velikom ručicom skroz dole, malom sam tražio potrebnu dubinu. Podignem malu ručicu sve do neke visine gde bi već trebalo da diže hidraulik, ostavim je u tom položaju i uđem u brazdu (veliku ostavljam skroz dole posle spuštanja pluga u brazdu), i polako malu ručicu guram na dole sve dok plug ne potone na traženu dubinu.

(Naravno, to ne može trenutno, već prvo malo spustm malu ručicu i odmah potom veliku ručicu brzo podignem skroz gore i odmah spustim skroz dole da bi hidraulik odreagovao na ono pomeranje male ručice. Onda pređem desetak metara (ili čak i više uz još poneko brzo dizanje/spuštanje velike ručice) i stanem pa proverim dubinu, pa ako nije dobra ponavljam postupak sve dok ne nađem traženu dubinu.)

I kad sam pronašao potreban položaj male ručice, nju onda fiksiram, pa onda vratim veliku u položaj na kvadrantu gde počinje brzo spuštanje oruđa (rasterećenje hidraulika).

(Stanem, plug je u zemlji, velika ručica je skroz dole, polako podižem veliku ručicu sve dok plug ne krene da se diže, kad plug krene gore odmah veliku ručicu malo vratim dole tek toliko da se zaustavi dizanje pluga (jer da ne vratim veliku ručicu samo malo dole od položaja gde krene dizanje - hidraulik bi se podigao skroz gore bez obzira i da veliku ručicu ostavimo u tom položaju, tj. čak i da ne nastavimo da je podižemo još više na kvadrantu). Plug je sad zaustavljen u dizanju i tek je izašao nekoliko cm (npr. desetak cm) u visinu. Sad polako veliku ručicu počnem da guram još dole i plug počne polako da se spušta na dole, ali ono baš polako mic po mic. Veliku ručicu i dalje nastavljam da polako guram na dole i u jednom položaju plug iz spuštanja mic po mic naglo padne dole. To je taj položaj gde nastaje rasterećenje hidraulika. U tom položaju je onaj točkić koji je oslonjen na upornicu, i preko kog se prenosi sila sa toplinga na razvodni ventil baš na vagi i trenutno reaguje na promene sile preko toplinga kad se plug počne zabijati u zemlju da ga hidraulik cimne na gore. To da je taj položaj velike ručice baš onaj pravi, se lako vidi po tome što ako posmatrate kupu pluga i topling, onda vidite niz kratkih i brzih udaraca toplinga i odgovrajućih cimanja hidraulika na gore. Što su ti udarci brži i kraći, to je bolje podešen položaj velike ručice, tj. tu je najbrže reagovanje hidraulika.
(Kad plug krene da se zabija topling počne da pritiska upornicu, i to hidraulik oseti pa onda cimne plug na gore, i samim tim vrati taj topling nazad pa se to čini kao da je kratak udarac toplinga u upornicu. Što je taj udarac kraći i brži, znači da je hidraulik brže odreagovao i sprečio veće zarivanje pluga, a samim tim i preneo dodatnu silu preko točkova na zemlju pa se smanjuje proklizavanje i traktor "korača", a ne šlajfuje. Ako je velika ručica u nekom drugom položaju od onog najboljeg, onda onaj točkić koji se oslanja na upornicu nije na vagi i ne prenosi trenutno silu sa toplinga na razvodni ventil, pa dolazi do kašnjenja reagovanja hidraulika, odnosno cimanja pluga na gore pa se zbog toga plug više zabija u zemlju pa i traktoru bude teže, a istovremeno kasni i potisak preko točkova na zemlju pa se onda to odaržava povećanim proklizavanjem i sporijim radom... Ako će nekom biti jasnije, ta vaga o kojoj govorim (verujem prilično nerazumljivo Lkl{{ ) je ono što npr. Borko radi sa štelovanjem onog šrafa na sisitemu poluga (a koji je povezan sa velikom ručicom) kojim se od točkića na upornici prenosi sila do ventila, kad podešava dubinu oranja...

Da još samo napomenem da je kod mene hod velike ručice na kvadrantu oko 1-2 cm između rasterećenja hidraulika i položaja gde krene spuštanje mic po mic, i još oko 3 cm gde je hidraulik zabravljen, a nakon toga kreće dizanje.)

Slučajno se potrefilo da su tad i mala i velika ručica jedna naspram druge, i kad spuštam plug na početku brazde onda samo veliku ručicu spustim do položaja male (koju više ne diram, tj. fiksiram je na tom mestu), a i flomasterom sam obeležio na kvadrantu položaj rasterećenja hidraulika pa i po njemu mogu da se ravnam koliko da spustim veliku ručicu kod spuštanja pluga na početku brazde. I tad hidraulik jako lepo radi, tj lepo održava potrebnu dubinu sa +/- 2-3cm (namestio sam na 26-27, a dubina je varirala (na mnooogo merenja) od 24 - 30 cm zavisno od toga da li je trag iza kombajna ili međured gde se nije uopšte gazilo od setvospremiranja, s' tim da je u najvećem broju merenja dubina bila baš traženih 26-27 cm).

Knjiga kaže da se ovaj postupak ponovi uvek kad se prelazi s' parcele na parcelu zbog različitog otpora zemljišta. Međutim, moje iskustvo je da je isti položaj ručica bio bez obzira da li sam radio sojište (koje se ove godine ekstra lako i lepo ore), ili džombišta koje se već malo teže radi i manje lepo rasipa (mada i dalje lako u odnosu na neke druge godine). Tako sam ja ponavljao postupak na 2-3 parcele i kad sam video da se uvek radi o istim položajima ručica, onda ih više nisam dirao i nisam primetio razliku u dubini bez obzira da li sam radio sojište ili džombište gde je brao berač ili vro kombajn.

Takođe, knjiga kaže da se velikom ručicom može anulirati kad se naiđe na promenu otpora zemljišta, tako da ako se naiđe na tvrđe onda se velika ručica malo više gurne dole iz onog pronađenog položaja koji odgovara prethodnom otporu zemljišta, i obratno ako se naiđe na manji otpor zemljišta. Moje iskustvo je da ako se naiđe na veći otpor zemljišta da veliku ručicu treba mnogo više gurnuti dole da bi se videla promena reagovanja hidraulika. (Tako npr. kad ulazim u brazdu ja veliku ručicu mahinalno gurnem skroz dole da ne vodim računa o njenom položaju - jer tad pazim o pravom momentu spuštanja i preciznom ulaženju u brazdu, pošto to sve radim iz jednog poteza bez stiskanja kvačila (uradim i po desetak krugova bez diranja kvačila). Kad sam već ušao u brazdu onda samo veliku ručicu iz skroz donjeg položaja podignem do one oznake flomasterom, i vidno se u tom trenutku olakša traktoru, kao da je znatno poplićio rad. Međutim, probao sam da u normalnom radu pokušam da produbim rad spuštanjem velike ručice još malo dole - onako kako knjiga kaže. Ali tu je bilo potrebno spustiti veliku ručicu znatnije (možda čak i do polovine puta skroz do dna na kvadrantu) da bi se dobilo par cm dubine. Malo je kontradiktorno sa malopređašnjom pričom o ulasku u brazdu, ali se kod mene sad tako ponaša hidraulik.)
Što se tiče priče o poplićenju kad se naiđe na mekšu zemlju, tu sam brzo odustao od eksperimenata jer u povlačenju velike ručice na gore od onog položaja gde je rasterećenje hidraulika vrlo lako se može doći do momenta gde ponovnim ulaskom u tvrđu zemlju hidraulik potpuno podigne plug. Ali ta varijanta mi je i manje važna, jer šta mi smeta da plug ode i na 30-32 cm ako pri tom ne povećava otpor vuči traktora. A uostalom, zato i imam točak na plugu pa ako se zahteva idealna dubina onda nek točak odradi svoje...

Sad bi se neko pitao čemu onda uopšte podešavanje hidraulika ako se već točkom i toplingom može podesiti radna dubina pluga. Može, ali nije to - to! Evo i tog iskustva: završio sam jednu parcelu i rešio da idem kući. Očistim plug i prebacim onaj peckeš što blokira topling u transportni položaj. I u putu se predomislim, i odem da započnem jednu parcelu gde je komšija posejao žito, pa da po suvom uradim taj prvi prohod gde jednim točkom gazim po žitu. I naravno, zaboravim da odblokiram topling. Tu sam uzorao oko 1 kj i primetio sam da mi povremeno traktoru bude teško, čak i da počne da proklizava, ponekad skoro i stane... Kad sam se okrenuo u tim trenutcima vidim da plug ide dublje nego u normalnom radu, ne mnogo ali prva brazda se baš vidi da ide dublje. Samo sam malo cimnuo veliku ručicu i plug se malo izdigao, i opet je išao na radnoj dubini jedno vreme pa se opet malo zabio. Tako sam morao da ga cimnem nekad jednom, nekad dva puta, a nekad ni jednom na 400m. Već sam se pomirio da se nešto poremetilo na hidrauliku, da bih pri polasku kući krenuo da blokiram topling i video da ga nisam ni odblokirao, i da sam to jedno jutro uzorao bez hidraulične regulacije dubine. Dakle može, ali jako jako teško, i uz dosta proklizavanja, i stalnom gledanju nazad pa pravovremenim cimanjem podizanja na hidrauliku...

mali.alen
04-11-13, 07:26
Evo da se nadovežem. Kod mene na rakovici 60 (koja ima samo jednu ručicu za hidraulik) ove jeseni sam prvi put uspio orat bez točka nakon štelovanja po uputama člana "Borko Jagodinac", i funkcioniralo je isto ovako, samo što se sve određuje tom jednom ručicom

bojcetic
04-11-13, 07:59
@dukej
Nemam Rakovicu, ali sam tvoj post procitao u jednom dahu. Svaka ti cast na isrpnom objasnjenju >:({

borko jagodinac
04-11-13, 08:12
Mirko 015@ Sve dok ti je IMT540 Bolji od Rakovice u svakom pogledu izbegavaj ovakve komentare, jer meni mnogo sto sta izgleda nebulozno sto ti napises pa nisam nikada komentarisao tvoje postove. >:({
Ko kako ore neka ore, ako ces ovako da ores onda uredu moze prva-
http://youtu.be/hPzDz_SWF2w
Ako ores nesto ovako posle paprike ili kupusa sto je polevano celog leta onda nema druge ili manji plug pa prva ili treca spora i blokada i dubina preko 30cm-
http://youtu.be/hMa5CZj1ZbI
Ili ores zimsko oranje, i hoces malo dublje a zemlja specena toliko da posle hektara ostris raonike-
http://youtu.be/iH5Ny_9-PRY
E opet kazem, ako orete sa 755 plugovima ili nekim oltovim nema sta dalje da diskutujemo, ako orete do 20cm zimsko onda isto nemamo sta da diskutujemo.
I jos jednom ponavljam Mirko 015@ izbegavaj da komentarises moje postove

Manjevic
04-11-13, 11:11
Jel je ovo na snimcima 3. spora?

borko jagodinac
04-11-13, 12:51
Samo prvi snimak je prva brza

cenejac111
04-11-13, 14:54
ja ove godine prvi put orao sa prvom brzom (poceo sam da orem pre 4 godine) rakovica 76 i regent 14 coli ide rajka ko luda malo joj nije bilo svejedno sto sam orao kukuruzovinu sto je skidana u zrnu a na kukuruzovini sto je brana i sojistu ide ko luda jako se lepo ore ove godine.. :D

cira92
04-11-13, 17:07
Dukej- Ja godinama tako radim sa Rakovicom bez tocka na plugu... Kad se to lepo namesti bas kao sto si ti opisao milina je raditi,samo postavim veliku rucicu (i ja sam obelezio markerom gde je taj polozaj) u taj polozaj i samo gas.... Tad hidraulika sama vadi plug kad zapne dublje.... Nikad nisam video potrebu za tockom...

Ali moram priznati da kad sam probao plug od Belarusa sa rakovicom (ima tocak) to je druga prica,mnogo je lake orati sa tockom... On kopira teren i nema brige.. Bar po meni je nezamenjivo oranje sa tockom.....

- - - - - - - - - -

Slazem se sa Borkom!!!!!!!!!!! Ajde da vidimo tu rakovicu da ore kao na drugom snimku sa 1 brzom!!!!

jjova
04-11-13, 17:18
@dukej
Nemam Rakovicu, ali sam tvoj post procitao u jednom dahu. Svaka ti cast na isrpnom objasnjenju >:({isto i ja. svaka cast za objasnjenje, moga bi biti profesor ako vec nisi.

mirmir
04-11-13, 18:41
Cepajte i prvom sporom ako hocete,a ja cu sa mojom rajkom prvom direktnom,ali vec slabo orem sa njom,uskoro cu je prodam i kupujem 565 ili jos bolje 577.Naravno,novo.

Manjevic
04-11-13, 20:04
Evo i moje Rakovice
http://www.youtube.com/watch?v=YAQJUyVleNw&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=2_jwLV1trV8
Na prvom snimku nije pun gas, a na drugom jeste...

saleso
04-11-13, 21:11
i ja orem uglavnom bez tocka ali je obe rucice drzim do dole a onaj sraf kod upornice samo kada ocu deblje za repu malo uvrnem a kada ocu za ziti mada vise ni neorem za zito onda malo izvrnem mada ove godine ga nisam ni dirao i sve islo oko 30

lucky
04-11-13, 23:09
Da li neko zna gde ima da se kupi nov hidraulični cilindar upravljača za Rakovicu 65 i koliko bi mogao da košta?

Manjevic
05-11-13, 19:18
Probaj ovde, ima dosta delova za traktore....
http://www.kupujemprodajem.com/Servo-IMT-558-7014235-oglas.htm

- - - - - - - - - -

Evo i moje rakovice u oranju
http://www.dodaj.rs/f/3B/jg/4xG13nX1/fotografija0082.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1j/Fe/4q1njXOM/fotografija0083.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2K/19/4TSswFha/fotografija0084.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2m/ts/1AOKiVBz/fotografija0085.jpg

AcA OPEL
05-11-13, 19:55
Jel vise trosi R 65 ili IMT 560?Koliko bi potrosila R 65 za sat vremena rada kardanom na 1200-1300o/min(obrtaja motora)?

cira92
05-11-13, 20:03
Manjevic- Tu nesmes da zadremas dok ores jer ences da upadnes u prazan kanal.... Lkl{{ :lol:

pankin
05-11-13, 20:09
bilo bi onda-aj trula građa potopi se lađa

cira92
05-11-13, 20:13
E bas tako... :lol: :lol: :lol: Mani nije mi svejedno kad vidim tu sliku.... ^-^

pujol
05-11-13, 20:17
Ja ljudi moji nikako ne mogu da nastelujem moju rakovicu 65 i plug imt 756 a da mi ne vuce traktor u desno,sve sam zivo pokusao i nece.

mirmir
05-11-13, 21:19
Kosu vucu podesavas na rucici,a ako mora da ti bude dosta ukosen plug da bi normalno orao onda je plug kriv 100%.

dukej
05-11-13, 21:33
Ja ljudi moji nikako ne mogu da nastelujem moju rakovicu 65 i plug imt 756 a da mi ne vuce traktor u desno,sve sam zivo pokusao i nece.

Nećeš nikad ni uštelovati da ide bez kose vuče sa zahvatom od 60 cm. Ja sam kod mene (identična kombinacija) namestio da plug hvata 70cm i sad ide dobro.

Manjevic
05-11-13, 21:39
Mnogo losa situacija, nesmem ni da se zamislim ili da gledam nazad, a kamoli da zadremam, a imam 3 takve njive koje obradjujem...
Sto se kose vuce tice, ja na jednoj Rakovici mogu da podesim, na drugoj ne mogu uvek vuce ka oranom.... Jedino da razmak tockova nema isti. Ili ima jos nesto sto bi moglo da se uradi, ako neko ima resenje neka kaze....

- - - - - - - - - -

Jel vise trosi R 65 ili IMT 560?Koliko bi potrosila R 65 za sat vremena rada kardanom na 1200-1300o/min(obrtaja motora)?
Meni je u branju trosila od 15- 20 litara po hektaru, trebalo mi je oko tri sata za hektar, znaci oko 6l na sat, ali sam je vozio na 1800-2000 obrtaja.

mali.alen
06-11-13, 07:11
Nećeš nikad ni uštelovati da ide bez kose vuče sa zahvatom od 60 cm. Ja sam kod mene (identična kombinacija) namestio da plug hvata 70cm i sad ide dobro.
Ja orem s r60 i plugom imt 12 cola (755 proširen) i ne vuče nikud, plug podešen da hvata 60 cm, španeri otpušteni. mora se to moć uštelat (osim ako je plug kriv)

dukej
06-11-13, 08:14
Ja orem s r60 i plugom imt 12 cola (755 proširen) i ne vuče nikud, plug podešen da hvata 60 cm, španeri otpušteni. mora se to moć uštelat (osim ako je plug kriv)

Hajde, molim te, slikaj položaj kolenaste osovine na plugu (koliko je koleno pomereno od kupe pluga).

brankovic
06-11-13, 12:02
Vise trosi IMT 560 od R65

mali.alen
06-11-13, 18:02
Hajde, molim te, slikaj položaj kolenaste osovine na plugu (koliko je koleno pomereno od kupe pluga).
iskreno da kažem nisam ja neki stručnjak, al sam isprobavao dok nisam uspio uštelat. puno su mi pomogli ljudi s ovog i hr foruma i zato puno hvala svima. e sad jedino ne znam jel ima razlike u dužini koljenaste na 755 i 756 ili su jednako dugačke. i ne znam jel ima veze što na mojoj rajki nisu njene original poliuge hidraulika, nego od nekog imta, i mislim da su par cm duže nego original. evo slike
Ovako stoji osovina:
http://i1054.photobucket.com/albums/s492/malialen/PB060563_zps564de241.jpg (http://s1054.photobucket.com/user/malialen/media/PB060563_zps564de241.jpg.html)

http://i1054.photobucket.com/albums/s492/malialen/PB060564_zpsf02dc409.jpg (http://s1054.photobucket.com/user/malialen/media/PB060564_zpsf02dc409.jpg.html)

http://i1054.photobucket.com/albums/s492/malialen/PB060567_zpsdaf42299.jpg (http://s1054.photobucket.com/user/malialen/media/PB060567_zpsdaf42299.jpg.html)

A ovako stoji ručica - jedan zub od sredine prema nazad:
http://i1054.photobucket.com/albums/s492/malialen/PB060565_zpsaa8cf113.jpg (http://s1054.photobucket.com/user/malialen/media/PB060565_zpsaa8cf113.jpg.html)

mirmir
06-11-13, 19:01
Normalan polozaj za normalan plug

cira92
06-11-13, 19:23
Ja na rakovicu svaki put kad otkacim prikolicu skinem poteznicu.... Nikad ne rizikujem da nosim nesto na polugama da slucajno poluga zapne ispod poteznice...

miki96
06-11-13, 20:58

Hahah sto da ga kritikuju i ja sa rakovicom 60 orem prvom brzom samo kad orem neku tvrdju njivu onda 3 spora da ne mucim traktor :D

Milance.
07-11-13, 20:42
pozdrav svima,evo ovako kupio sam novu rakovicu 76 s pa se dvoumim koje plugove da kupim dali 757-14 ili 757-16 ili 3 brazde 12 coli?sta vi predlazete?

Janosh
07-11-13, 20:54
Koji si traktor do sada imao I sta si vukao od plugova?

mirmir
07-11-13, 20:58
pozdrav svima,evo ovako kupio sam novu rakovicu 76 s pa se dvoumim koje plugove da kupim dali 757-14 ili 757-16 ili 3 brazde 12 coli?sta vi predlazete?
Zavisi gde ces da ores,u Macvi ili Pocerini i dali je 76S ili 76S-DV i koje su zadnje gume.

Milance.
08-11-13, 10:25
Koji si traktor do sada imao I sta si vukao od plugova?
imam 560 i vuce 757-14.

- - - - - - - - - -

Zavisi gde ces da ores,u Macvi ili Pocerini i dali je 76S ili 76S-DV i koje su zadnje gume.
u macvi 76s nije dv...zadnje gume su 14-9-28.postavicu je na forum ako stignem...

mirmir
08-11-13, 18:04
Mozes u macvi sa njom i tim gumama i trobrazni 756 i dvobrazni 757.Posto je kod vas bela zemlja mislim da bi joj legao 756.3.
Montoya je u Sovljaku vukao sa 577 trobrazni 756,ekstra plug kao nov,najbolja serija,dao ga za 600 ako se ne varam.

bewisa
08-11-13, 18:10
U. Macvi Rakovica 76s moze 756.3 samo da nosi, a sa 757.2 moze i da ore.Lkl{{

milan971
08-11-13, 18:13
Prava mera za nju ako hoce cestito da ore i da mu u masi ne stopa plug svaki cas je 758-20.

bewisa
08-11-13, 18:32
Bogami 758.2 moze da vuce 577, a za 76-cu nisam siguran.

mirmir
08-11-13, 23:44
I kad uzore sa 758 ko da posle to tanjira?Sa istom rajkom,da spadne sa nje.
Lakse je vuci 756.3 od 758. Za 758 treba snage,to grabi 40cm jedna brazda.

cira92
08-11-13, 23:58
Moje neko misljenje ti plugovi od 40 pa na vise to treba sve da se pretopi!!! PA zamisli kako posle to da se tanjira!!! ZAhvat 40-50cm po brazdi... JA nisam pristalica ni 35cm.. Bolje da vuces 3 manjeg zahvata nego dve ogromne!!

dukej
09-11-13, 00:05
To zavisi od zemlje. Ako je lakša i rasipa se, šta fali i da je veći zahvat glave? Prvo omogućuje dublje oranje, a drugo više zemlje po glavi lakše zaore masu sa površine. Pogledajte oranje člana @mirmag, pa recite šta tom oranju fali? Dakle, sve zavisi od zemlje...

cira92
09-11-13, 00:12
ZAboravio sam da napomenem to... Moze u nekoj peskusi,kod mene i ako je relativno laka zemlja ja mislim da bi bilo previse,bila bi cela bela tehnika posle oranja... Lkl{{

dukej
09-11-13, 00:20
Da li se nekom desilo da prilikom zagušenja zemljom između točka i blatobrana bude pokidan kabel koji napaja zadnja svetla? Meni se to u četvrtak desilo na desnoj strani (točak u brazdi), pa ne znam da li je od zemlje, ili je nešto uletelo između točka i blatobrana. Kabel je bio uredno fiksiran onim plehovima na blatobranu. Ovo je prvi put da mi se to desilo, ali je i prvi put da orem po vlažnijem od kad sam suzio zadnji trap na Rakovici...

Bi Zeleni
09-11-13, 01:14
U. Macvi Rakovica 76s moze 756.3 samo da nosi, a sa 757.2 moze i da ore.Lkl{{
Dali si ti gledao kako je orati sa ta dva pluga mislim na istoj parceli isti traktor,757.20 se vuce vrlo malo lakse skoro indenticno kao 756.30,14 i 16 cola su smrt za traktor,za mene su najbolji plugovi zahvata 30cm >:D

borko jagodinac
09-11-13, 08:44
Da li se nekom desilo da prilikom zagušenja zemljom između točka i blatobrana bude pokidan kabel koji napaja zadnja svetla? Meni se to u četvrtak desilo na desnoj strani (točak u brazdi), pa ne znam da li je od zemlje, ili je nešto uletelo između točka i blatobrana. Kabel je bio uredno fiksiran onim plehovima na blatobranu. Ovo je prvi put da mi se to desilo, ali je i prvi put da orem po vlažnijem od kad sam suzio zadnji trap na Rakovici...

Dukej@ Meni se desilo pre par godina, orao po vlaznom jos tu bila paprika posto smo tad sadili 1Ha, a posto je polevano preko celog leta onda je bilo bas dosta vlazno.
Mada ja mislim da je to blato samo potpomoglo nekom korenu od biljke ili stablu da se tu zavuce i da napravi stetu.

dukej
09-11-13, 09:09
Sad sam baš sredio to!

cira92
09-11-13, 19:12
Meni se nikad nije desilo da iscupa taj kbal ali kod mene ide sa spoljne strane??? ^-^

- - - - - - - - - -

Mislim sa unutrasnje nije do tocka...

Nikola SP
10-11-13, 03:33
drugari treba mi pomoc , pre neki dan u transportu pod punim gasmo mi se traktor ugasio iz cista mira , posle sam ga jedva uplio odvijao diznu , cistio casicu itd isl , i jedva ga nekako upalim i kad sam stigo kuci da ga utram pod senaru opet isto i sve iz poctka ...

filtere za naftu sa menja pre skoro mesec dana , ko da negde povuce vazduh tako mi se cine .

sta to moze da bude?

borko jagodinac
10-11-13, 08:29
drugari treba mi pomoc , pre neki dan u transportu pod punim gasmo mi se traktor ugasio iz cista mira , posle sam ga jedva uplio odvijao diznu , cistio casicu itd isl , i jedva ga nekako upalim i kad sam stigo kuci da ga utram pod senaru opet isto i sve iz poctka ...

filtere za naftu sa menja pre skoro mesec dana , ko da negde povuce vazduh tako mi se cine .

sta to moze da bude?

Kreni od rezervoara, prvo proveri kako ide gorivo kroz slavinu (da nije mozda ona zapusena) pa proveri pumpu niskog pritiska(membranu,ventile,sito), filtere i PVP
Ne znam kako drugacije da ti pomognem, ima toliko stvari a dok ne krenes sa proverom neces znati, a ni mi

CVEJA Po
10-11-13, 10:37
. Ovo je prvi put da mi se to desilo, ali je i prvi put da orem po vlažnijem od kad sam suzio zadnji trap na Rakovici...
Postavi neku sliku da vidim to suzenje.

dukej
10-11-13, 16:30
Ma nije to ništa specijalno. Iz fabričkog položaja "1.49m" sam prebacio točkove na položaj "1.45m". Stavio sam navodnike jer su merenja pokazala druge vrednosti: 1.49 je kod mene izmereno 151.5cm, a suženje nije 4cm već 7cm.

http://s6.postimg.org/45wxgein5/DSC02634.jpg (http://postimage.org/)
how to do a screen shot (http://postimage.org/app.php)

CVEJA Po
10-11-13, 17:10
Zar ti ne zakacinje u blatobrane?Ja desni blatobran ne mogu da pomerim zbog hidraulika a i kod mene su gume 16.9 30

dukej
10-11-13, 18:07
Ne zakačinje. Kod mene su 14.9-28 gume. Ima sasvim dovoljno mesta do blatobrana (baš ću izmeriti kad budem prao traktor), al' izgleda da je sa zemljom uletela i neka kukurzovina, možda i grana jer sam orao pored bandere gde raste neka zova, pa mi je iščupala kabel. Oranje sam završio i više se to nije dešavalo.

CVEJA Po
10-11-13, 18:17
Znaci kod mene to nece moci.Zar ti nije kabal sa unutrasnje strane blatobrana?

cira92
10-11-13, 18:18
I ja se cudim kako nije sa unutrasnje???? Kod mene je sa unutrasnje...

kombajner
10-11-13, 18:46
Kod mene je sa spoljasnje strane tj izmedju blatobrana i tocka, ali mi se nije nikad desilo da iskida kabal...

CVEJA Po
10-11-13, 19:52
Kombajner izbrisi poruke!

AcA OPEL
10-11-13, 21:51
Kad vec pisete o sirini kod R 65,jel moze neko da mi kaze koliko je standardno siroka R 65 i do koliko moze da se suzi?Znaci zanima me sirina,a ne razmak izmedju tockova.

dukej
10-11-13, 21:59
Kod mene je kabel između točka i blatobrana. Blatobran ima savijenu donju ivicu u neki vid kanala, i u taj kanal je položen kabel, i osiguran je malim plehićima da ne ispadne iz tog kanala.

Što se tiče širine, blatobrani određuju min. širinu traktora, a koliko je to stvarno ne znam. Mogu sutra izmeriti koliko je kod mene.

bewisa
11-11-13, 10:34
@ Bi Zeleni
Ovde je rec o traktoru koji bi trebalo da da radi sa plugom u kraju gde ja zivim. Valjda si razumeo.

Manjevic
11-11-13, 18:05
http://www.dodaj.rs/f/d/o9/1XJ8Mk1b/fotografija0088.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3F/mX/1EeE8wPq/fotografija0089.jpg

cira92
11-11-13, 19:56
MAnjevic- ajde sam mi iskreno reci koja je lepsa od ove dve tvoje Rakovice??? Meni je bar 5 puta lepsa ova levo sa manjom kabinom!!! Ova desno mi lici na Zetore... Veca kabina od traktora...

Kremator
11-11-13, 20:00
Meni je lepsa desna... ima hidro volan Lkl{{.

cira92
11-11-13, 20:01
Ma to se slazem,a i lako se prebaci na levu.. Lkl{{

CVEJA Po
11-11-13, 20:21
MAnjevic- ajde sam mi iskreno reci koja je lepsa od ove dve tvoje Rakovice??? Meni je bar 5 puta lepsa ova levo sa manjom kabinom!!! Ova desno mi lici na Zetore... Veca kabina od traktora...
Jeste veca Ciro ali atestirana za troje!I dozvoljeno je vozac plus dvoje u kabini.

cira92
11-11-13, 20:21
To nisam znao da je za 3 atestirana??? ^-^

CVEJA Po
11-11-13, 20:26
To nisam znao da je za 3 atestirana??? ^-^
Da,da.Lkl{{

Manjevic
11-11-13, 20:30
I meni je lepsa ova sa uzom kabinom, ja nju vozim, a ova desno je bolja za voznju, zbog hidro volana i nekako je bolja unutra, tapaciri, ventilacija, ali nju vozi moj otac...

dukej
11-11-13, 21:16
Jeste veca Ciro ali atestirana za troje!I dozvoljeno je vozac plus dvoje u kabini.

A mene je policija jednom zamalo kaznila jer je samnom u toj velikoj kabini bio jedan radnik. Vozili smo neki šut na smetlište, i pokušao sam policajcu da objasnim da sam smatrao da je bezbednije da radnik bude u kabini, nego da sedi na teretu već pretovarene prikolice... Policajac je tražio da mu pokažem u saobraćajnoj da je kabina predviđena i za prevoz ljudi, i tu prestaje svako ubeđivanje. Srećom, bili su ljudi, i pustili su me bez kazne.

cira92
11-11-13, 22:23
Ma ja nevolim tu siroku kabinu nikako!!!!!!!! Moj drug je nedavno kupio novu Rakovicu 76 i kad je posle nekog vremena stavio tu kabinu bas sam se razocarao!!!! Stvarno lici na Zetora sa njom.... A i ona vrata nakrivo stoje nemozes da udjes u kabinu lepo....

brankovic
11-11-13, 22:25
Ali ipak lakse udjes u takvu kabinu,siroku,nego u ove nove (iz Cacka,Uzica ili odakle vec...)

cira92
11-11-13, 22:30
Rakovica sa hidraulicnim volanom je traktor jedanput stvarno... Koliko ono moze da smota vise nego 539!!!

dukej
11-11-13, 22:31
A i ona vrata nakrivo stoje nemozes da udjes u kabinu lepo....

Ta vrata su jedna u nizu stavki kad joj opsujem konstruktora... Lkl{{

Manjevic
11-11-13, 22:32
To je tacno, gde okrenem nju, 539 tesko. Najverovatnije cu i na ovu drugu da ugradim hidro....

cira92
11-11-13, 22:34
A na moju je vrh kad treba da rasturim pola kabine da zamenim osigurac!!!! I to kad ostanem bez svetla usred njive!!!! A posle toga je kad na 539 moram da skinem onaj deo od filtera za vazduh isto zbog osiguraca!!!!!!

Takva resenje (neponovilo se)..

Manjevic
11-11-13, 22:34
Ta vrata su jedna u nizu stavki kad joj opsujem konstruktora... Lkl{{
Zato sam ja lepo skinuo leva vrata sa te siroke kabine....

cira92
11-11-13, 22:37
Jedanput sam i ja skinuo vrata pa sam tako pokisao da to nije bilo moguce... Pljusak i grad iz sve snage i to u zetvi sva sreca bila prazna prikolica... Sad vrata vise ne skidam kao ni zadnje staklo... Na mojoj kabini je najveca mana sto se samo zadnje staklo otvara!!!! Kad otvorim zadnje staklo i ventilaciju na MAX isto je pretoplo u kabinu... Bar da se otvaralo jos jedno bocno staklo kao na 539...

Manjevic
11-11-13, 22:43
Preradi i prednje staklo da ti se otvara kao zadnje, to barem nije tesko....

cira92
11-11-13, 22:44
Druze to nemogu da smislim kad vidim da se otvara prednje staklo!!!! To nevolim stvarno... Da mi ono duva vetar u lice sa prasinom kao da vozim motor.. To ne bi nikad...

dukej
11-11-13, 22:50
Uh, to sa otvaranjem prednjeg stakla na toj kabini je još i najbolje. Meni je to spas u letnjoj žezi, a ventilator u kabini nikad ne palim, bude mi samo još toplije od njega. Pre dve godine sam promenio sva 4 gasna amortizera i sad je relativno podnošljivo u vrućinama.

cira92
11-11-13, 22:53
JA nevolim to otvaranje... Vozim cesto od drugara tu 76-ticu a ona sipka ispod stakla dodje bas u vidnom plju.... Pa to je ludnica.... :lol:

ddragan
11-11-13, 22:53
Ali ipak lakse udjes u takvu kabinu,siroku,nego u ove nove (iz Cacka,Uzica ili odakle vec...)Ovo je tacno 100%,ja kod mene moram sa strane da ulazim koliko se malo vrata otvaraju.

KimiKG
12-11-13, 21:03
Molim za pomoc poznavaoce Rakovice.Na 560 mi je produvao motor i isekao sam gumu tako da oranje moram da zavrsim sa Rakovicom.Problem je sto od kada je kupljena pre osam godina do sada nije isterana iz garaze.Kada sam je upalio hidraulika nije radila ali kada sam zamenio gumice na prednjem dekliju i manzetnu na klipu proradila je mada mi se taj rad i ne svidja.Ali kada sam hteo da zamenim filter vidim da tamo nema nicega.Neko je jednostavno izbacio filter.Dali tu ide neko leziste, kuciste i sta jos da bih mogao da ubacim filter i da li to pstoji kao rezervni deo i gde da trazim?
http://www.dodaj.rs/f/2q/U8/480gSteJ/1/pb090020.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3h/mu/1JgHvhou/1/pb090021.jpg
http://www.dodaj.rs/f/j/114/2QuRVy5d/pb090022.jpg
http://www.dodaj.rs/f/P/Pl/38NqxJX9/1/pb090023.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3Q/q5/3TrGejAs/1/pb090024.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3r/130/xGbzscT/1/pb090026.jpg

pocerina
12-11-13, 21:07
Ti nju 8 godina nisi uopste palio ? PA za sta ti sluzi ?

mirmir
12-11-13, 21:11
Za rezervu izgleda,ako zatrebaLkl{{
Filter ima da se kupi posebno i nije skup.

KimiKG
12-11-13, 21:29
pocerina

Pa evo za ovakve situacije i dodje njenih pet minuta
mirko 015
znam za filter ali ide li tu jos nesto jer nemam gde da vidim

ch93PA
12-11-13, 21:58
Trebalo bi da pored filtera ima i jedna opruga sa platnom. Ako je nema nije probrem posto bi nju trebalo da dobijes zajedno sa filterom.

cira92
12-11-13, 22:51
Imati trktor u vlasnistvu i ne upaliti ga 8 godina???? Druze skidam kapu... ^-^ Zar nije postojao nikad momenat da ti je zatrebala.... Mada ima jedan moj prijatelj RAkovicu i 560 a taj 560 je godinama stajao u garazu jer isekao gumu!!!! Pa ja bi uzajmio pare i kupio gumu.. A on jok sve radio sa jedan traktor....

Manjevic
12-11-13, 23:10
Mnogo mi se svidja ovaj traktor.
http://www.dodaj.rs/f/2s/aA/3JwHuV29/3c7b0429dad6-800x600.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2Q/9R/3dnLfojN/7e0f8e314f76-800x600.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1M/IK/4Lja4YLb/2346b585d3b8-800x600.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1U/ts/3gdtrLDk/751768053b5d-800x600.jpg

cira92
12-11-13, 23:18
Meni se nesto vise svidja 76DV.. Lkl{{

KimiKG
12-11-13, 23:33
cira92
Pa u predstavljanju sam napisao da se poljoprivredom bavim od leta prosle godine i teze poslove je radio 560 a lakse 539.Uplanu je prodaja sva tri traktora jer sam kupio Torpeda 48 i Maseja 188 koji su u odlicnom stanju sa vrlo malo radnih sati.

AcA OPEL
13-11-13, 10:38
Mnogo mi se svidja ovaj traktor.
http://www.dodaj.rs/f/2s/aA/3JwHuV29/3c7b0429dad6-800x600.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2Q/9R/3dnLfojN/7e0f8e314f76-800x600.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1M/IK/4Lja4YLb/2346b585d3b8-800x600.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1U/ts/3gdtrLDk/751768053b5d-800x600.jpgI meni,posebno sto je sumska verzija.

cira92
13-11-13, 17:18
Necu sad u :){{ ali dal je blesav taj sto je pravio tu prikolicu!!!!!!!!!!!!!!!! Pa pogledajte koliko je nazad stavio osovinu!!! DA je pomerio napred bar 1m nebi se prikolica toliko oslanjala na traktor!!!

spasoje
13-11-13, 17:29
Možda zbog izvlačenja.Ako bi sve nosili ovi mali nebi smeo u šumu ako je malo meko.

cira92
13-11-13, 17:32
Ovo je previse za traktor po meni... Ovaj lako moze da ostane bez onog vucnika na Rakovici..!!!!

pocerina
13-11-13, 17:42
Nece joj nista biti, bolje sto je vise osovina pozadi, zbog izvlacenja karete uzbrdo a i spustanja nizdbrdo...

cira92
13-11-13, 17:53
Ovako lako moze da se podigne... Uzbrdo....

pocerina
13-11-13, 18:07
Podizala bi se u svakom slucaju, ali ova malo teze, ima DW samim tim je teza, plus tegovi i ta razgrtaca napred, tako da nece tako lako u vis...

cira92
13-11-13, 19:14
Za ovu se slazem sa tobom dosta je otezana napred.... Kod mene su stvarno retke Rakovice DV... Ima samo jedna 76dv i stvarno je masina jedanput... Covek obradjuje sa njom 80h (po njegovim pricama) voze je radnici dan i noc i u tanjiranju i u oranju.... Jeste da malo malo kod mehanicara ali opravdano!!! Sa njom i sa 539 radi 80h to je dosta posla... Posto ima strugaru radnici kad nemaju posla na strugari je voze bez milosti..

AcA OPEL
13-11-13, 22:49
Na sumskim prikolicama se namerno osovina stavlja sto vise nazad,jbg mora traktor da se optereti.Ima kod mene jedna R 65 DV,koriste je za sumu vec godinama i opet je u odlicnom stanju.Prosle zime je jedna u blizini bila na prodaju za oko 6000e.

borko jagodinac
13-11-13, 23:04
Evo je Rajka DW sa slika
http://youtu.be/MH0E4GLcReo

bata87
14-11-13, 00:03
Da ne odem u off. moze u temi sumarstvo da se prica o tome. Ali kod "sumskih" rakovica vucnik se obavezno izbacuje i pravi se kuka koja bude sto vise uvucena i onda nema propinjanja. A ako dodje do prevrtanja prikolice, ista se vrlo lako otkaci sa kuke. Uglavnom tako rade profesionalci koji se bave secom sume.

U mom kraju se ovakav nacin (poprecke) transporta drva kao na ovoj prikolici sto ste postavili retko srece, uglavnom se drva tovare uzduzno pa postoje prikolice sa 4 i 5 polja (naravno rucno pravljene). U one sa 4 polja stane do 8 metara a u one sa 5 do 10 metara ogrevnog drveta. Uvek se jedno polje pravi da bude iza osovine. jedno na osovini a ostala idu napred. Izuzetak su prikolice sa manjim gumama tipa 7.50-16 gde sva polja idu napred. Tako obicno rade, ali sad svako radi kako mu je zgodno i kako je navikao.

mirmir
14-11-13, 16:48
http://www.polovniautomobili.com/oglas4049550/imr_rakovica_120/

cira92
14-11-13, 17:39
Uslikah kako sam sredio prednji vucnik na Rakovici... Sa onim njenim orginalnim nemogu da skidam tegove ai nemogu prikolicu u rikverc prednjinom da teram... Ovako sam vucnik fiksirao za jedan teg... Mozda nekom zatreba...

http://www.dodaj.rs/f/2Q/iC/1dTUkmOp/img2402.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/3B/BZ/gKCfpog/img2403.jpg

Manjevic
14-11-13, 18:48
Hteo bih da stavim neke farove gore na kabini i napred i nazad po dva komada. Koje bi mi preporucili, da li ima neki jaci od pvih klasicnih?

panonac
14-11-13, 19:03
Ruske halogenke,male a jake.

Manjevic
14-11-13, 19:05
Koliko kostaju i gde ima da se naruce?

panonac
14-11-13, 19:09
Ja ih kupujem na vasaru direktno od rusa,pogledaj negde u nekoj bolje snabdevenoj prodavnici,mozda ih nadjes.

cira92
14-11-13, 19:25
I ja bi ti preporucio te kao na Belarus sto su na kabini.. Nisu lose a kostaju 1000din komad... Ima i cetvrtaste i okrugle cena je ista....

CVEJA Po
14-11-13, 19:37
Uslikah kako sam sredio prednji vucnik na Rakovici... Sa onim njenim orginalnim nemogu da skidam tegove ai nemogu prikolicu u rikverc prednjinom da teram... Ovako sam vucnik fiksirao za jedan teg... Mozda nekom zatreba...

http://www.dodaj.rs/f/2Q/iC/1dTUkmOp/img2402.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/3B/BZ/gKCfpog/img2403.jpg
Nuje bun Ciro.Teret moze da ti odigne teg.:

cira92
14-11-13, 20:00
MA sluzi mi samo za prikolicu da ubacim u rikverc... To nije nikakv teret.... >:({

talianu
14-11-13, 20:12
Veži tegove sa nekom žicom da ne odigne teg I moja je tako rešena I par puta mi se desilo kada parkiram prikolicu da mi "iskoči" teg ,poslednji put probušio hladnjak I tada sam ga fiksirao.

CVEJA Po
14-11-13, 20:14
Kazem Ja
:<<>

cira92
14-11-13, 20:19
JA nisam znao kako drugacije da resim to... Jednostavno nje dobro kad stavim recimo 3 tega i zasrafim vucnik za kolevku traktora... Posle ako hocu da skinem jedan teg ili dodam sve treba ponovo plus sa vise ili manje tegova ne odgovaraju srafovi...

Ovako sam resio pre izvesnog vremena i navozao sam se prikolica u rikverc tako i nikad se nije maknuo teg.... ^-^ Mozda je u tome jer je uvek po ravnom guram prikolice...

Farmer II
15-11-13, 10:09
povoljna i opasna rakovica http://www.polovniautomobili.com/oglas4049550/imr_rakovica_120/

Traktorist
15-11-13, 10:36
Molim za pomoc poznavaoce Rakovice.Na 560 mi je produvao motor i isekao sam gumu tako da oranje moram da zavrsim sa Rakovicom.Problem je sto od kada je kupljena pre osam godina do sada nije isterana iz garaze.Kada sam je upalio hidraulika nije radila ali kada sam zamenio gumice na prednjem dekliju i manzetnu na klipu proradila je mada mi se taj rad i ne svidja.Ali kada sam hteo da zamenim filter vidim da tamo nema nicega.Neko je jednostavno izbacio filter.Dali tu ide neko leziste, kuciste i sta jos da bih mogao da ubacim filter i da li to pstoji kao rezervni deo i gde da trazim?
http://www.dodaj.rs/f/2q/U8/480gSteJ/1/pb090020.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3h/mu/1JgHvhou/1/pb090021.jpg
http://www.dodaj.rs/f/j/114/2QuRVy5d/pb090022.jpg
http://www.dodaj.rs/f/P/Pl/38NqxJX9/1/pb090023.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3Q/q5/3TrGejAs/1/pb090024.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3r/130/xGbzscT/1/pb090026.jpg
koji je to torpedo u pozadini?

KimiKG
15-11-13, 12:30
To je Torpedo 48A 1989g. sa 836rs.Mozda zbunjuje prednja maska koja je polomljena pa je napravljena nova od rebrastog aluminijumskog lima.http://www.dodaj.rs/f/C/ky/4qGu5YXJ/3/pa210017.jpg

pocerina
15-11-13, 18:32
JA nisam znao kako drugacije da resim to... Jednostavno nje dobro kad stavim recimo 3 tega i zasrafim vucnik za kolevku traktora... Posle ako hocu da skinem jedan teg ili dodam sve treba ponovo plus sa vise ili manje tegova ne odgovaraju srafovi...

Ovako sam resio pre izvesnog vremena i navozao sam se prikolica u rikverc tako i nikad se nije maknuo teg.... ^-^ Mozda je u tome jer je uvek po ravnom guram prikolice...
A Talianu gura po brdima...

D_Magnum
16-11-13, 18:13
Meine zanima zasto pojedini skidaju uopste tegove?
(neki kaze dere Gume vakonko) Tegoci su tacno
izracunati za otrebu i bez njiga jetraktor mlitav i
nema istu tacku ramnotze

- - - - - - - - - -

Ako ima neko da mi ukratko putem privatne poruke
objasni kako danetlm Rakovicu 65 za Oranje.....
Neznm tacno na koju strn apreacim onu ruckicu na
hidrauluki ispod sica

CVEJA Po
16-11-13, 18:16
Meine zanima zasto pojedini skidaju uopste tegove?
nema istu tacku ramnotze

- - - - - - - - - -

Ako ima neko da mi ukratko putem privatne poruke
objasni kako danetlm Rakovicu 65 za Oranje.....
Neznm tacno na koju strn apreacim onu ruckicu na
hidrauluki ispod sica
Zato sto brzo jede gume na asfaltu i zato sto se strahovito tesko okrece volan(ona koja nema servo).I zato sto su u mnogim slucajevima bespotrebni.

mirmir
16-11-13, 18:44
Za zadnje i meni nije jasno zasto ljudi skidaju tegove,a za prednje je jasno ko dan,tegovi napred rajki malo pomognu u propinjanju,uspravim ja nju bez problema i sa celom garniturom tegova.

cira92
19-11-13, 17:40
[QUOTE=D_Magnum;768159]Meine zanima zasto pojedini skidaju uopste tegove?
nema istu tacku ramnotze

- - - - - - - - - -

Pitao bi ja tebe druze kad bi radio neki posao koj zahteva mnogo motanja a imas napred sve toegove!!!! Posle jednog dana ces imati upalu misica...

KimiKG
19-11-13, 21:59
Procitao sam sve sto je napisano u vezi podesavanja hidraulike za oranje.Vidim da ima razlicitih nacina na koje to rade neki clanovi.Uglavnom svi pisu za podesavanje na R-65 i R-76 ali mene interesuje vazi li to i za R-60.Ako nije isto sta mi predlazete da uradim?

cira92
19-11-13, 22:22
Bese Rakovica 60 ima samo jednu rucku za hidrauliku????? ^-^

borko jagodinac
19-11-13, 22:25
Procitao sam sve sto je napisano u vezi podesavanja hidraulike za oranje.Vidim da ima razlicitih nacina na koje to rade neki clanovi.Uglavnom svi pisu za podesavanje na R-65 i R-76 ali mene interesuje vazi li to i za R-60.Ako nije isto sta mi predlazete da uradim?

Mala rucica sa strane na kucistu hidraulika stavis skroz dole i kad spustis veliku rucicu i plug krene da se zariva onda veliku vratis malo na gore dok ne nadjes zeljenu dubinu i tu je ostavis, ostalo sve samo regul;ise

cira92
20-11-13, 19:37
Danas i Rakovica spremna za zimski san.. Za ovu godinu definitivno kraj.. Sad krecemo da popravljamo masine... Ima da se popravlja sitnica koliko hoccu...
Na Rakovicu u poslednjih nekoliko dana nisam imao vise dugacko svetlo i stop svetlo.... To jedino moram da namestim i zamenim ulje kao i zadnje gume za sledecu sezonu... Lkl{{

http://www.dodaj.rs/f/2k/3o/14776riS/img2478.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1U/Hh/20YAeA7G/img2476.jpg

Tomix
20-11-13, 20:42
http://www.kupujemprodajem.com/Kabina-za-Rakovicu-8404723-oglas.htm?filter_id=49114692
Kolege forumasi trazim vase misljenje ,po izgledu sa slike, sta mislite da li je cena za ovu kabinu realna?

SSurla
20-11-13, 20:50
jeste ,odlicna cena

cira92
20-11-13, 20:58
To je ista kabina kao kod mene na rakovicu.. Samo se razlikuje onaj krov malo...

Tomix
20-11-13, 21:06
Ciro jer kod tebe ono belo na krovu nize ?

cira92
20-11-13, 22:15
Pa neznam bas dal je nise... I ja imam ventilaciju u krovu (kao neka ventilacije) nije ona kabina bez ventilacije ona ima samo ravan taj pleh...

mirmir
26-11-13, 19:44
Egipatski odmor,prasina,san,cemu sluze a uz to i ne radeLkl{{
http://i44.tinypic.com/2a6oy1u.jpg

cira92
26-11-13, 19:50
I provali ni jedna nema orginal sediste.. Evo na kapiji se izgleda vidi vlasnik.. Lkl{{

Manjevic
26-11-13, 19:53
I posle nisu dobre Rakovice? Pa zasto bas Rakovice da Idu za Egipat, od tolikih traktora?

mirmir
26-11-13, 19:56
Ma imaju neke,samo se nevidi dobro.

- - - - - - - - - -

I posle nisu dobre Rakovice? Pa zasto bas Rakovice da Idu za Egipat, od tolikih traktora?
To jos nije jasno jer nece ni arapi da pricaju zasto,ali one tamo definitivno nerade,samo stoje i kupe prasinu.Samo da znas kakvi su samo grobovi tovareni i oterani u kontejneru.

Manjevic
26-11-13, 19:59
Ma imaju neke,samo se nevidi dobro.

- - - - - - - - - -

To jos nije jasno jer nece ni arapi da pricaju zasto,ali one tamo definitivno nerade,samo stoje i kupe prasinu.Samo da znas kakvi su samo grobovi tovareni i oterani u kontejneru.
Nije mi jasno, pa zasto ih onda uzimaju, a ne rade sa njima. Verovatno ih koriste za neki transport ili tako nesto?

pocerina
26-11-13, 20:00
Komso gde iskopa sliku ? Dal nisi od mog rodjaka on im je isao skoro u posetu u Egipat...

cira92
26-11-13, 20:03
Sad ni meni nije nista jasno kupuju traktore da im stoje samo i kupe prasinu???? Mozda ovde stoje kod nekog prodavce pa cekaju da ih ljudi pazare jednu po jednu????^-^

CVEJA Po
26-11-13, 20:04
Kao da ima razlike izmedju nove i stare Rakovice.oni komplet da je izremontuju i da bude pola cene od nove 5000e pa vidi kolko zarade kad ih ovde kupuju po 2000e.

Manjevic
26-11-13, 20:08
Jeste, sigurno za 2000e. Pa gde ima Rakovica 65 za 2000e, evo ja cu odma da je kupim....

cira92
26-11-13, 20:09
Mozda se i to sprema da ih prodaju kao nove tamo???? ^-^

- - - - - - - - - -

Tesko se moze naci za 2000e i Rakovica 60 a kamoli 65..

pocerina
26-11-13, 21:37
Prodaju se one tamo kao polovne....
E sad jedno pitanje, koliko vredi Rakovica 60 sa kabinom i novim zadnjim gumama, solidan motor, pristojno traktor izgleda ?

Manjevic
26-11-13, 21:43
Ja mislim da vredi 2500-3000e....

mirmir
26-11-13, 21:44
Komso gde iskopa sliku ? Dal nisi od mog rodjaka on im je isao skoro u posetu u Egipat...
Kako ga pogodiLkl{{,naravno od bugija

Nista mi nije rekao da je isao,za njega nije problem, uklopio se 100%:lol:

Kosjerac
26-11-13, 21:46
A možda će arapi da ih srede pa da ih ponovo prodaju nama.

pocerina
26-11-13, 21:47
Pa zato sto je skoro isao u Egipat kod onih sto uzimaju od njega Rakovice, pa sam pretpostavio da je slikao...

mirmir
26-11-13, 21:50
Ja kako sam razumeo oni su slikali,ali nema veze bitno je da smo videli gde suLkl{{

velja imt 540
26-11-13, 21:53
jel su samo te oterane ili ih ima jos

German hunting terrier | Jagdterrier