Uzgoj glista - lumbrikultura

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Na svetu ima oko 3 000različitih vrsta glista, ali je ovaj podatak samo jedna zanimljivost. U ovoj temi će se pisati o uzgoju glista, a za te potrebe se koristi crvena kaliforniska glista, od koje je stvoreno nekoliko hibrida.

Glista ima izduženo telo, koje je okruglo na preseku i koje se sastoji iz većeg broja segmenata. Na svakom od tih segmenata nalaze se ojačane dlačice, koje se nazivaju čekinjama. One služe glistama da im olakšaju kretanje kroz hodnike koje prave u zemlji.

Sistem ishrane glista je relativno jednostavan, jer one krećući se kroz zemljište, prosto rečeno usisavaju komadiće organskih materijala. Prilikom varenja tih organsih materijala koje su crvene kaliforniske gliste unele u sebe, veliku ulogu odigravaju bakterije koje se nalaze unutar creva. Takođe organskim materijama pri prolasku kroz creva se povećava kiselost, radi bržeg razlaganja u crevima. I zbog tog razloga se gliste mogu naći i u zemljištima koja imaju povećanu kiselost.

Razmnožavanje glista je veoma bitno razumeti, kada je reč o uzgoju crvene kaliforniske gliste. Svaka glista poseduje muške i ženske polne organe, kao i posebne semene mehurove u kojese smešta veća količina sperme, prilikom sparivanja glista. Ona se koristi za kasniju oplodnju jer su susreti glista u prirodi prilično retki. I dok gliste u prirodi polašu jaja jednom u dva meseca, one koje se gaje na farmama polažu jaja svakih 15 dana. Iz jaja se izležu mlade gliste u zavisnosti od temperature, posle 14 do 20 dana. Mlada glista kada se izleže je bele bojei može se odmah starati sama o sebi.

Crvena kaliforniska glista naraste do 8 cm i bude prosečne težine oko 1 grama. Prilikom ishrane one od svega što unesu u organizam izbace oko 60 % napolje kao humus. Mogu da snesu oko 1200 jaja godišnje a ako su im uslovi uzgoja dobri to može biti i više.

Leglo je mera koja se koristi prilikom uzgoja glista za potrebe dobijanja humusa. U takvom leglu bi se trebalo nalaziti oko 100 000 glista, mladih glista i jaja. Jedno takvo leglo kaliforniskih crvenih glista se posle 90 dana može podeliti na dva. Ako seipak odluči za odvajanje glista za prodaju, odrasle se mogu izdvajati iz legla svakih 30 dana. Kontejner za jedno leglo ima dimenzije 200 x100 x25 cm. Oprema koja se koristi prilikom uzgoja je standardna za baštovanstvo, ali je nepohodan aparat za merenje kiselosti zemljišta, ili trakice koje se koriste za merenje kiselosti.

Ovo su neki osnovni podaci, ako neko još ima interesovanja, mogu da iznesem neka praktična iskustva pošto gajim pomalo gliste za pecanje. One koje se kupuju po pecaroškim prodavnicama su iz uvoza, iz Mađarske. Pošto već sve uvozimo što nebi onda uvozili i crvene kaliforniske gliste.
 
Zdravo,Odmah na pocetku da razjasnimo neke pojmove :bravo: Crvicima ne zelim da se bavim iz biznisa,nego kad vec imam djubre sto da ne :cool: Imam koze + zivinu.Znam da je zivinsko puno proteina sto za njih nije povoljno,no primetio sam da se na zivinskom djubru (zajedno je s kozjim) odmah pojave glive koje razloze proteine.Nameravam uzeti 2-3 pecaroske porcije i pustiti ih.
Oce uginuti ili se namnoziti i napraviti glistenjak?
 
Ako ti djubre stoji na zamlji nece uginuti. Naime tada gliste mogu da se sklone u zemlju dok traju nepovoljni procesi u svezem djubretu, kao sto je povisena temperatura i sl. U susnom periodu treba s vremena na vreme da zalijes djubre i dobro je da se nalazi negde u hladu. A inace djubre mozes da iskoristis za gajenje pecuraka a ono sto ostane i dalje je odlicno djubrivo.
 
Stavio sam ih ukarton i pokrio slojem djubra,zasad cute :osmeh: .Nakon kolko vremena da ih pogledam dal napreduju il su gotove.
 
Ja sam moje postavio u zemlju, iskopao sam oko 15 cm. Onda sam nabacio sloj peska, jer sam kontao da im neće valjati a iznad će biti đubra, pa će zato ostati. Pošto je gomila đubra stalno poprilično velika, gliste se premeštju, valjda kako dolazi do sagorevanja đubra. Probam na nekoliko mesta, pa kada naiđem na gliste velika ih bude koncentracija.

Probaj ti slobodno da vidiš šta se dešava, ali polako. Čisto da vidiš dali su gliste žive, jer ako nisu, da nečekaš bezveze
 
@ novii

Mene interesuje glistenjak za mene ,ne za prodaju.Malo sam se bavio tom tematikom ,reci mi kolika povrsina treba da bude i koliko od te povrsine mozes u kom periodu da ocekujes glistenjaka.I koja su ulaganja za pocetak?Inace se spremam za ozbiljno sadjenje lesnika na velikoj parceli kad sam cuo cenu po lit.glistenjaka rekao sam kako je to super jeftino ali kada sam stavio na digitron nije malo .A s obzirom da prihrane vockama uvek treba tj.glistenjaka zasto ne bih sam probao da proizvedem.
 
Pa ja sam radio tako što sam na gomili gde bacamo đubar, jedan deo odvajao za gliste: Tu bih se brinuo da imaju sve što im treba, a gliste koristim samo za pecanje. One prerađuju đubar, ali je za mene to bio sporedan efekat na koji nisam mnogo obraćao pažnju. Ali da se isplati, sigurno je tako, međutim problem je što ljudi ovde imaju malo iskustva, pa je neophodno eksperimentisanje u sopstvenoj režiji. :cao:
 
Ja bas nisam nesto strucan za gliste ali evo sta znam(?):

1-kalifornijske gliste nece pobeci u zemlju jer u obicnoj zemlji ne mogu da zive. Tako da ne postoji potreba da se sprecava bezanje glista. Sa druge strane moze da se dogodi da se djubre "upali" to jest da procesi fermentacije krenu malo brze pa to proizvodi povisenu temperaturu i cini mi se vecu kolicinu nezeljenih gasova sto u kombinaciji moze da pobije gliste. Zato je dobro da gliste mogu da se povuku u zemlju ispod djubreta, da bi prezivele. Cim se proces stabilizuje one se vracaju jer su gladne a u obicnoj zemlji nema za njih hrane.
Neki proizvodjaci glisti i glistenjaka stavljaju na zemlju rabic mrezu pa preko nje formiraju gredicu za uzgoj glisti. Svrha ove mrezice je da spreci stetu od krtice koja kao sto je poznato obozava gliste. Znaci krtica ne moze unutra a gliste po potrebi mogu tamo amo....

2-Sto se otpadaka tice oni treba da budu sto sitniji i vec prevreli pa se tako proces ubrzava. Na primer dobro je da se (sto sitniji)biljni otpaci iz baste i kuhinje potapaju u neko staro bure. Vrlo brzo ova smesa pocinje da smrdi kao kombinacija stale i svinjca. Posle nekog vremena kada smesa prestane jako da smrdi ocedi se tecnost koja se mesa 1 : 10 sa vodom i tako se dobije izvrsno ekolosko djubrivo za bastu, vocnjak... a talog iz bureta se baca glistama. Ovako fermentisane otpatke gliste ce brzo da prerade.

3-mislim da djubre treba, s vremena na vreme, po slojevima, posipati sa malo gasenog kreca da bi se smanjila kiselost. Ovo se preporucuje za svako kompostiranje ali nisam 100% siguran da je obavezno i za gliste.

4-Ako su uslovi dobri gliste se brzo mnoze pa treba duplirati povrsinu gde se gaje ili prepoloviti broj glisti. Za one koji su zainteresovani za totalnu eko-proizvodnju gliste su super proteinska hrana za zivinu
 
Tar je napisao(la):
Za one koji su zainteresovani za totalnu eko-proizvodnju gliste su super proteinska hrana za zivinu
Od pre paaar godina je Z A B R A N J E N O koriscenje hrane animalnog porekla u ishrani zivotinja.{zbog ludih krava}
Ph se regilise izpirajnem,djubre bi trebalo biti pregorelo usitnjeno izprano.kreda ih stiti od proteina(za njih otrovan)
Preporucujem brosuru "Gajenje glista" iz serije mala poljoprivredna biblioteka
Moje gliste su dobro,morao sam im rasturiti dom priblizavale se krtice,djubre sam pretovario na mrezu
 
@ivanhoe.
Ti to mnogo bukvalno shvatas.
Da li to znaci da po novim propisima kokoske vise ne smeju da trce po drvoristu i kljucaju muve, crve i gliste?

Hajde objasni kokoskama to...... :haha:
Znaci po tebi zabranjeno je i riblje brasno....Pa kako se onda hrane curici koji moraju da jedu puno proteina jer su im u prirodi bube,crvi i gliste glavna hrana u mladosti?
Pogledaj natanane te propise ponovo pa ces videti da se to po svoj prilici odnosi na prezivare : krave, koze, ovce, jer tu su nastali problemi kada su umesto hrane bogate biljnim proteinima ( lucerka, razne mahunarke, galega...) poceli da ih hrane preradjenim otpacima iz klanicne industrije.
Dobili su brzi prirast i lude krave!
Gliste su najbolji prirodni izvor po sastavu idealnih proteina za zivinu. Tamo gde se zivina dodatno hrani glistama to se istice sa ponosom i TO opravdava visoku cenu takvog mesa ili jaja!
Ne postoji ni najmanja dilema da li su gliste dobra hrana. Problem je kako ispravno proizvesti dovoljno glista!
 
Tar je napisao(la):
@ivanhoe.

Ti to mnogo bukvalno shvatas.
Da li to znaci da po novim propisima kokoske vise ne smeju da trce po drvoristu i kljucaju muve, crve i gliste?

Hajde objasni kokoskama to...... :haha:

Nije to problem, nego jem problem zakonska regulativa. Sećam se kada je izašlo da svako pojedinačni primerak stoke mora da ima identifikacioni broj. To je za nekoga ko sedi u Beogradu i piše propise sasvim logično. Međutim javili su se pčelari i vlasnici ribnjaka pa su pitali kako da oni obeleže sve svoje životinje koje poseduju.
Tako je i sa hranom animalnog porekla, jednostavno su propisi ili nedorečeni ili dvosmisleni. I iz toga proizilaze zabune i problemi. Ja jesam za zabranu ishrane stoke sa hranom animalnog porekla, neshvatljivo mi je da se na primer na farmama svinja, crknute svinje melju i koriste za ishranu živih. E to je ono što bi ovakav zakon trebao zabraniti.
Ali ovo sve već izlazi iz teme uzgoja glista, koja je kao što mogu videti interesantna posetiocima. A i treba da bude jer otvara mnoge mogućnosti.
 
:off_topic:
Tar je napisao(la):
@ivanhoe.
Ti to mnogo bukvalno shvatas.
Nazalost nisam ja :nono: U uniji su toliko strogo shvatili da sada inspekcija obilazi restorane i ko ne prikaze potvrdu o predatim kuhinjskim odpatcima u kolicini logicnoj prometu kaznjavaju deebeelo ::lose:: Naime isovremeno sa zabranom upotrebe dodataka animalnog porekla zabranjena je i upotreba kuhinjskog otpada.
@ novii ovo moze porvrditi posto Apatinci isto prate Hu programe.
Bilo je pre ~ mecec dana na RTL klub-Fokus
 
Dobro de,
malo smo to razjasnili. Ali kada se daje komentar pozivajuci se na propise, koji nisu dovoljno jasni onda bar komentar mora da bude jasan
ivanhoe Citat:
Od pre paaar godina je Z A B R A N J E N O koriscenje hrane animalnog porekla u ishrani zivotinja.{zbog ludih krava}

nam ja da birokratija moze da "ispali" razne gluposti. Ali pitam se, da li je neko toliko glup da zabrani ishranu pasa, macaka i drugih mesozdera hranom animalnog porekla?
Dakle toliko glupi nisu ni u EU.
Te zabrane odnose se na biljojede, krave koze, ovce verovatno i konje.
Verujem da je zabranjeno kanibalisticko recikliranje klanicnog otpada i da je zabranjeno hraniti svinje pomijama iz restorana ali neke zivotinjke moraju da jedu proteine zivotinjskog porekla a medju te koje moraju spada i zivina.
Ono sto sam tvrdio a i dalje to tvrdim da je glista ne samo najbolji izvor proteina za zivinu i ne samo da je njeno koriscenje dozvoljeno vec se i preporucuje
 
@ivanhoe
Jeste da imam mnogo madjara u familiji ali ne razumem madjarski nazalost.
Ajde lepo, ti to nama prevedi....ili bar izvuci sustinu.
 
U pitanju je zvanicni strucni list komsijske poljoprivrede
Sta ce biti posle zabrane ribljeg brasna?
Ovako brzo jos nisu prihvatili zakon u Nemackoj kao zbog BSE zabrane upotrebe zivotinjske proteine i masnoce u ishrani
Od 2.XXII 2000.je zabranjena upotreba mesa-krvi-kostanog brasna-klanicnog otpada-ribljeg i perjanog :sta: brasna.

Dalje komentarise da je sastav biljnih aminokiselina nepovoljniji od zivotinjskih,da ce se morati ici na zamenu skrobom lizinom sojom zitaricama,ali posto se biljna hrana losije vari bice gubitaka u proizvodnji,manje vitalnog podmlatka
 
dobro, hvala,
ajde jos malo podataka.....nekako mi deluje kao da nije kompletna informacija?
 
Tar je napisao(la):
nije kompletna informacija
Znam, guglam za dokumentom njihovog ministarsva poljoprivrede koji sam 1om skino 01.-02.god prevod dokumenta EU iz kojeg sam zapamtio da je pisalo o zabrani svih hraniva animalnog porekla,za sve zivotinje.Posle skoro godine zooloskom vrtovima je skinuta zabrana.
Uostalom pogledaj na EU programima reklame za kucecu-maciju hranu sve vegetarijanski sastojci :haha:
 
Zaista ne bi škodilo objašnjenje šta se nalazi u onom tekstu koji je linkovao ivanhoe, sada me baš živo zanima. :sta:
 
novii je napisao(la):
Zaista ne bi škodilo objašnjenje šta se nalazi u onom tekstu koji je linkovao ivanhoe, sada me baš živo zanima. :sta:
Poenta je to da se zabranjuje upotreba sirovina animalnog porekla u ishrani zivotinja.isto je zabranjena upotreba otpadaka sa ljudske kuhinje.
Tolko su bukvualisti da su letos kaznjavali restorane koji nisu mogli da prikazu potvrdu o predatoj kolicini kuhinjskog otpada na bezbedno unistavanje :udri:
Akciju inspekcije sam gledao na RTL klub_u
Od rodjaka/prijatelja sam saznao da se ista akcija sinhrono odvijala i u Ceskoj,Slovackoj i Poljskoj :udri: :udri: :udri: ::lose::
 
Nazad
Vrh