PDA

View Full Version : Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3

Rale 83
02-01-11, 10:30
Posto se cena jagnjadi nije promenila već par godina, otvaram ovu temu u kojoj mozemo razmenjivati prakticna iskustva u ishrani ovaca, kako ušparati, cime poboljsati, dal jos uvek koristimo Lisnik, kukuruzovinu, lisce iz suma, koje seno koristimo.
Koja hraniva su nam dostupna - jednom recju realnost?

by Moderator: Neka ostane tema, mada ima sličnih, ali male korekcije u naslovu - bez ljutnje!

Rale 83
02-01-11, 10:39
Cime hranite vase stado u zimskom periodu kad nema pase

Maestro
02-01-11, 10:42
Rale daj prebaci ovaj upitnik na ranije otvorenu temu koju sam malo doradio, a ovo ćemo brisati, da ne dupliramo Teme
!?!?!
>:({

Post je spojen: 1293962707________________________________________ _________
@Rale 83

Sada sve OK, videćemo da sredimo i Upitnik, za sada neka ostane ovako.

alfa 9
02-01-11, 17:04
i ja bi voleo znati. pomoc trazimo od ljude koji imaju od 30kom. molimo vas

CAR
02-01-11, 17:12
Moje ako se gdje vidi čup trave iz snjega ja ih pustim van a koze bez obzira svaki dan idu bio snjeg ili ne.Otvorim stalu dam im jesti ali odaberu same da idu van znaci eto sto vole.Ponavljam po 100-ti put,ovcu u šarometinu ciganku u selo i nijedna nece ostati gladna naravno ako za to postoje uslovi a kod mene postoje.

Rale 83
02-01-11, 17:15
Moje ako se gdje vidi čup trave iz snjega ja ih pustim van a koze bez obzira svaki dan idu bio snjeg ili ne.Otvorim stalu dam im jesti ali odaberu same da idu van znaci eto sto vole.Ponavljam po 100-ti put,ovcu u šarometinu ciganku u selo i nijedna nece ostati gladna naravno ako za to postoje uslovi a kod mene postoje.

Za vas dopunsko pitanje , kako-cime dohranjujete ovce tokom zime, bremenitodti , laktaciji....

strile
02-01-11, 18:39
Dvaput na dan dobiju mješavinu kukuruzne pljeve, sojine pljeve i žitne pljeve(u svakoj pljevi je i veliko učešće lomljenog zrna), sa 1% stočne krede, i 0,5% kuhinjske soli.Pored toga sojina slama, svaki drugi dan dodatak zobene slame ili sijena.Vitaminska lizalica stalno.
Odvojene su one loje će se ojanjit za mjesec dana i one koje doje, dobiju duplu količinu hrane.
Odvojene su i one koje zasušuju (na sijenu i vodi)i koje se spremaju za parenje (pojačana prehrana).
One su posebnom režimu prehrane.

CAR
02-01-11, 20:18
Koje su ojanjene mijesam jecam,tritikal,zob i malo sojine sacme uz dodatak kostovita i soli.One koje se janje pocetkom aprila samo na sijenu i vodi uz 2 puta sedmicno davanje soli i 1 put sedmicno u sol pomijesam kostovita malo,ove sto se jagnje pocetkom aprila imaju slobodan ispust kao sto sam napisao vrata su im otvorena a stramci puni sijena pa na volju im.Koze se jare sredinom marta njima isto sijeno i voda koliko zele u stramcima sol 2 puta kad i ovcama sedmicno a kostovita 1 put sedmicno sa soli pomijesam a vrata otvorena.Posto su janjci od 8-15 dana starosti njih 20 jos su sa majkama u boksu a za 15-stak dana idu posebno u boks uz 2 puta pustanje pod majke i tako 5 dana nakon toga se otvara prolaz kad zele da uzimaju mijesavinu hrane kad hoce da sisaju majke i tako da prodavanja-odlucivanja sto je za ostaviti.Pred mrkanje 20dana dam im AD3 i katosal.S ovim sam zadovoljan zasad.

alfa 9
03-01-11, 10:42
prava farma tako radi,svaka cast :D ,nayalost ja jos nemam uslove da tako radim,ali trudicu se kako je kolega CAR i STRILE rade

Karalic
03-01-11, 13:06
Care, daj malo okaci neku sliku.."slika govori kao hiljadu reci" >:({

cukaneca
03-01-11, 13:11
Gore nema najisplativije opcije u ishrani, a bilo je reči o tome - silaža cele biljke kukuruza i senaža. Kod mene koristim silažu + seno lucerke + koncetrovani deo.

rajko gmilanovac
03-01-11, 15:24
Posto sam u oskudici sa pasnjacima ovce hranim jednilicno tokom cele godine od kabastih hraniva koristim dobro livadsko seno i seno od travnodetelinskih smesa zobanu slamu i kukuruznu silazu leti kad nestane silaze dobijaju svezu sudansku travu a od ove godine ce biti senaza prvog otkosa zbo jeftinije ishrane. Od koncetrovanog dela obroka tu je mleveni klip kukuruza u smesi sa zobom i tritikalem uz dodatak suncokretove i sojine sacme ovcama koje su pred jagnjenje i u laktaciji. Mineralnovitaminske dodatke dajem po volji da imaju non stop u kofu pomesam stocnu so stocnu kredu sano ovisan minazel i kostovit sa selenom soli ima najvise tako da ovce nemogu uzimati previse dodataka pa im nemoze skoditi. Mozda izgleda skup obrok ali varujte da nije najveci deo ovih hraniva proizvedem sam a i ovakvim tipom ishrane ovce vrate vecim brojem jagnjenja i jagnjadi tako da se na kraju ipak isplati. Ne treba gledati da li je nesto skupo nego da li je isplativo.

djura
03-01-11, 17:49
pošto u okržuenju moje farme ima dosta livada ovce su na paši sve do pojave snega.u tom periodi nemaju nikakvu dopunsku ishranu.po prestanku ispaše dobijaju dnevno oko 3kg kvalitetnog sena i oko 200 gr mešavine mlevenog kukuruza i tritikala.taj koncentrovani deo ide samo do odbijanja jagnjadi (sve koje su se oblinzile dobijaju oko 400 gr mešavine i nakon zasušenja još oko mesec dana po 200 gr. ove iste smeše.).mineralne dodatke u obliku lizalica imaju samo u zimskom periodu

CAR
03-01-11, 23:28
Karalic
Drug metao sam slike i filmove pa necu kao papagaj ponavljati.Svake godine isto radim i sto je bilo prije 10 godina tako je i danas.(sve ima na forumu).

Karalic
04-01-11, 00:12
Care, lakse je slikom objasnjavati, nego recima.. >:({

moravacgiga
04-01-11, 10:47
Dali bi bilo dobro da se koze zobe sve dok nse ne ojare ili bi trebalo pre jarenja ukinuti zob i davati samo seno?

CAR
04-01-11, 11:37
Karalic
pametnu covijeku je dosta 1 put reci a budali objasnjavas,pokazes,uslikas i slikovno objasnjenje das i nema koristi,ma nebitno o cemu i kome se radi da je moje dijete u pitanju >:({ .

Karalic
04-01-11, 12:14
Care, nas dvojica smo prijatelji, zar ne? A za slike, ma pusti, nije to razlog da mi se nerviras >:D Da su Ti meni ziv i zdrav , i da si dobro . kako Ti tako i Tvoja porodica...
P.S. Kako ti je tasta (Punica) ? Nista ne napisa o njoj, jel dobro... >:({ :lol: ::namigivanje::

yasmina
04-01-11, 14:23
Dali bi bilo dobro da se koze zobe sve dok nse ne ojare ili bi trebalo pre jarenja ukinuti zob i davati samo seno?

svoje koze sam zobila sve do jarenja proslog puta pa tako radim i sada.ako to nije ispravno,neka mi neko kaze da znam,jer nemam iskustva.mada im se nista nije desilo ni prvog puta.

CAR
04-01-11, 14:51
Karalicu druze moj :D ja neznam tko moju zenu rodi ^-^ ali rekao sam punici da je ona nije rodila tu smo se malo pokacili ali dobro je sad.Kad moze od kave do kave po selu nista je neboli a kad treba dijecu pripaziti odmah 1000 bolesti nabraja a ovce malo pustiti ma to kad je slusas nece dana dozivjeti ali dijecu nekako pripazava uz stalno gundjanje ali eto joj kceri pa nek se riktaju.Dodje mijesecno do mene jer nju je tesko kuci uhvatiti zena ode ali mora je po selu traziti,nikotin joj nesmeta :lol: jezik odlicno funkcionise a ja od sale recem da bi trebalo dijecu pripaziti odmah ona kako je nesto probada po ledjima,srce joj preskace itd.a zena mi umire od smija dok ja "palim vatru" ali nesmijem puno jer dodje do zla.

Post je spojen: 1294149675________________________________________ _________
:){{ Odosmo s teme debelo necemo vise imamo kafe za to i pp

Karalic
04-01-11, 17:33
Sta da se radi, idemo dalje :D >:({

zmajar
08-01-11, 06:51
vec dve godine koristim rezanac od jabuke u njega ubacujem kostano brasno i kukuruznu prekrupu ovako dosta ustedim na senu

yasmina
08-01-11, 20:56
vec dve godine koristim rezanac od jabuke u njega ubacujem kostano brasno i kukuruznu prekrupu ovako dosta ustedim na senu

da li mislis na rendanu jabuku?ako ne,kako pravis taj rezanac?koliko kostanog brasna na koliko prekrupe i taj rezanac?da li smeju da jedu i sjagnjene ovce?volela bih da i ja to probam i ustedim na senu,jer ga kupujem a nije jeftino.
hvala unapred na odgovoru.

zmajar
09-01-11, 07:33
rezanac je nus proizvod u fabrici soka.Ja sam ga konkretno nabavio u vino zupi.dajem kozama po 2kg a kostano brasno odprilike 1kg na 100kg prekrupa 200g po kozi.Inace o hranjivosri rezanca nemam podatke

rancer
09-01-11, 09:32
Kao kabastu hranu iskljucivo dajem seno. Od zitarica pravim smesu: kukuruz, tritikal,suncokretova sacma, stocno brasno. U zadnje vreme sam počeo da koristim kukuruzni treber.

alfa 9
09-01-11, 13:05
odakle je taj kukuruzni treber?nusproizvod?

rancer
09-01-11, 18:37
Nusproizvod industriiskog alkohola.

yasmina
09-01-11, 19:54
rezanac je nus proizvod u fabrici soka.Ja sam ga konkretno nabavio u vino zupi.dajem kozama po 2kg a kostano brasno odprilike 1kg na 100kg prekrupa 200g po kozi.Inace o hranjivosri rezanca nemam podatke

ah da,sto sam glupa,pa i ja sam cedila sok od kabuke i onaj ostatak davala kozama,samo nisam znala da se to zove rezaac.hvala ti na odgovoru.
200 gr,prekrupe sa kostanim brasnom,po kozi....dnevno ili vise puta na dan?

zemun
09-01-11, 20:35
U temi melezenje pojedine kolege pisuci o dnevnom prirastu jagnjadi pominjali su i prihranu. U nadi da ce pomenute kolege pogledati i ovu temu, zeleo bih pre svega kolegu @majilovac da zamolim da nam sa aspekta iskusnog odgajivaca pojasni kolike su dnevne potrebe za hranom odraslih jedinki Sarole i Texel. Sto se ostalih rasa tice manje vise mi je sve poznato ali Sarole i Texel su mi nepoznanice.Za nas koji nemamo uslove za ispasu, podatak o prirastu jagnjadi jeste vazan ali ne i presudan u svodjenju ukupnog bilansa.
I te kako je vazno koliko i sta pojede majka za 365 dana na jaslama.

VetMed
10-01-11, 18:51

Gde nabavljas taj kukuruzni treber? Kako se pokazao u ishrani?

rancer
12-01-11, 11:01

Pokazao se dobro uz dodatak stocnog brasna, nabavljam ga u Kostojevicima zapadna Srbija.

abrkili
12-01-11, 14:13
Moje stado dvaput dnevno dobije koncentrat,koji sam radim od zobi,kukuruza,tritikala(ili ječma),sojine sačme i pšeničnih posija,sa premixom Ovisan 5%.Dobivaju kvalitetno livadno sijeno i sijeno lucerne.

Kad je pašni period,onda u proljeće radi prevencije od nadimanja ujutro dobiju sijena,a zatim dok prođe rosa idu na pašu 2 sata, i 2 sata uvečer.Ljeti su cijeli dan na paši.

Vidim da čak i neki profi ovčari koriste Kostovit,što me čudi.Kao prvo,njegov sastav je nekako univerzalni,da paše svim životinjama,a to ne može zadovoljit potrebu svake vrste dovoljno.Osim toga,jako je skup.Na mom imanju kako sam napisao koristim Ovisan,premix za ovce i janjce,koji je dosta jeftiniji od Kostovita,a učinkovitiji.Ne reklamiram nikoga,samo želim reći da ima jeftinijih a boljih premixa od klasike na koju smo navikli.

VetMed
12-01-11, 19:46

Pokazao se dobro uz dodatak stocnog brasna, nabavljam ga u Kostojevicima zapadna Srbija.

Ja sam iz Kostojevica, pa te zato i pitam. Nisam do sada koristio taj treber ali planiram da pocnem. Znaci dobar je uz stocno brasno? Ja bih ga mesao sa koncetratom, mislim da ne bi bilo lose. Jel uzimas na vise, koliko dugo moze da stoji u onim dzakovima neotvoren? Pozdrav zemljak.

majilovac
12-01-11, 20:49
kolega zemu,nisam video vase pitanje ranije izvinjavamse,ja sam na selu gde imam mogucnosti na ispasu tako da sa proleca pa do kasne jeseni su grla na pasi,u mom slucaju neigra mi uloga hrane jer je sam proizvodim tako da nikada nisam merio,mogu samo uprediti jednu prema drugoj rasi,na primer sarole i bergamo,posto su grla odvojena i pustena na parenje podjednakog broja po 5 dviski i ovan u obe rase jedna bala deteline saroleu treba vise vremena da pojede nego bergamu,bergamo je zbrise u roku od sat vremena dok sarole vise gostira,sto se tice i zobi teko je isto,nesmem reci koliko treba zobi ili lucerke po grlu jer nisam merio nikad,do duse teksel je malo brzi ali i on je sporiji u jelu,neznam zasto ali mozda gostiraju,

bokuman
13-01-11, 00:32
Moje stado dvaput dnevno dobije koncentrat,koji sam radim od zobi,kukuruza,tritikala(ili ječma),sojine sačme i pšeničnih posija,sa premixom Ovisan 5%.Dobivaju kvalitetno livadno sijeno i sijeno lucerne.

Kad je pašni period,onda u proljeće radi prevencije od nadimanja ujutro dobiju sijena,a zatim dok prođe rosa idu na pašu 2 sata, i 2 sata uvečer.Ljeti su cijeli dan na paši.

Vidim da čak i neki profi ovčari koriste Kostovit,što me čudi.Kao prvo,njegov sastav je nekako univerzalni,da paše svim životinjama,a to ne može zadovoljit potrebu svake vrste dovoljno.Osim toga,jako je skup.Na mom imanju kako sam napisao koristim Ovisan,premix za ovce i janjce,koji je dosta jeftiniji od Kostovita,a učinkovitiji.Ne reklamiram nikoga,samo želim reći da ima jeftinijih a boljih premixa od klasike na koju smo navikli.

Jako dobro zapazanje, a nije prvi put ljudi pogresno da procenjiju stvari, recimo ovi ozboljniji stocari treba da koridte specijalizovane premikse za posebne vrste zivotinja, dok oni manji socari culi samo za kostovit i samo to kupuju,

Takogje konkretno za ovce premiks pricam za ovce koje idu na ispasu nemoraju tokom cele godine da uzimaju kad recimo u prolece to sve one nadoknade u prirodu dk posle jagnjenja zimus obavezno kad je i najpotrebnije kao i mesec dana pre mrkanja.

zemun
13-01-11, 11:46
kolega zemu,nisam video vase pitanje ranije izvinjavamse,ja sam na selu gde imam mogucnosti na ispasu tako da sa proleca pa do kasne jeseni su grla na pasi,u mom slucaju neigra mi uloga hrane jer je sam proizvodim tako da nikada nisam merio,mogu samo uprediti jednu prema drugoj rasi,na primer sarole i bergamo,posto su grla odvojena i pustena na parenje podjednakog broja po 5 dviski i ovan u obe rase jedna bala deteline saroleu treba vise vremena da pojede nego bergamu,bergamo je zbrise u roku od sat vremena dok sarole vise gostira,sto se tice i zobi teko je isto,nesmem reci koliko treba zobi ili lucerke po grlu jer nisam merio nikad,do duse teksel je malo brzi ali i on je sporiji u jelu,neznam zasto ali mozda gostiraju,

Izvinjvam se, mozda sam ja s obzirom na godine malo zastarelih shvatanja i neznam kako kod vas mladjih funkcionise ovcarstavo ali malo mi je neobicno da odgajivac nezna koliko mu ovce dnevno pojedu hrane i da mu nije vazna kolicina hrane jer sve sam proizvodi?!
Ali dobro, da se fokusiramo na tih 5 dviski i jednog muzjaka sarole-a koji pojedu jednu balu lucerke, samo da razjasnimo da li dnevno ili u jednom obroku ?

miladinovic
13-01-11, 11:56
i kolika je bala,10,12,18,25 kg...?

alfa 9
13-01-11, 12:30
sikina junica pojede 45kg,a moje ovce 30kom pojedu 30kg

majilovac
13-01-11, 15:01
racunaj balu ujutro i naveca,bala oko 12-15kg,racunaj zobi oko 3 kg dnevno,uz to se dasava da dobiju mesto lucerke balu silaze,ponekad i ovas ili seno,medjutim opet to u proseku bude neke 2 bale,rotiram na ishrani,kolega zemun sve zavisi kako hoces da ovce izgledaju,na ovoj hrani izgledaju meni ok odi na sarole da vidis,mozda je cak i malo previse,video sam sarole i na toluzini i znatno manje sena i njih imas na slikama u sarole temi,pa ti sam odluci koliko kojoj treba hrane,meni licno neigra ulogu koliko pojedu,mislim da ovce priblizno jedu nebitno rasa,pojedu koliko ih sam forsiras,meni je bitno da izgledaju fino a ne da im se poznaju kosti,nema tu koreknih odgovora jer svi mi imamo razlicito misljenje koliko i sta se daje i kako treba grla izgledati,

MIRKOPOZEGA
13-01-11, 18:19
ja insistiram kolega zemun da kazete.a nek smatra ko sta hoce.ali vrsta hraniva i kolicina-kompletan obrok

yasmina
13-01-11, 18:58
racunaj balu ujutro i naveca,bala oko 12-15kg,racunaj zobi oko 3 kg dnevno,,pa ti sam odluci koliko kojoj treba hrane,meni licno neigra ulogu koliko pojedu,mislim da ovce priblizno jedu nebitno rasa,pojedu koliko ih sam forsiras,meni je bitno da izgledaju fino a ne da im se poznaju kosti,nema tu koreknih odgovora jer svi mi imamo razlicito misljenje koliko i sta se daje i kako treba grla izgledati,

imam 7 ovcica i ovna,toliko pojedu dnevno.bala ujutru,bala uvece,velike bale 15 kg i vise jedna,i oko 2kg zobi dnevno.

majilovac
13-01-11, 19:09
ovo je receno od prilike kg,nazalost ja svojim ovcama ne merim ali forsiram dviske jer su 10 mesec a pripustene,postujem sve ali nemora znaciti da ja dajem korektno mozda treba njima manje

miladinovic
13-01-11, 19:36
@majilovac druze samo ih hrani da izvuces max iz njih,ko drzi od meraka ne gleda koliko ce pojesti ako se ima hrane dovoljno

majilovac
13-01-11, 20:48
hvala kolega miladinovicu na podrsci ali mislim da je cilj da dviske izvucu maksimu do prvog jagnjenja,ponavljam da hrana kodmene neigra ulogu i da je ovo odprilike sto sam naveo

sarbanac
13-01-11, 21:54
Svakako da mlada grla treba hraniti maksimalno. Zbog loše ishrane pramenka je neopravdano na lošem glasu. Dobrom ishranom u prvoj godini dobijaju se dosta kvalitetnija grla koja će sve uloženo u njihov kvalitetan odgoj višestruko vratiti u budućem periodu. Počeo sam sa pramenkama teškim u proseku 40kg. Već sledeća generacija koja je kvalitetno odnegovana dobila je na gabaritu oko 15kg. Bez kvalitetnog podmlatka bez obzira na rasu nema uspeha.

pijandura
13-01-11, 21:57
Ljudi koje stocne lizalice koristite koje su najbolje a koje napovoljnije .

mmmm
06-02-11, 17:43
ja sam tek pocetnik ali moje iskustvo je sledece,ja imam tek dve ovce nadam se sjagnjene,ovna sam zaklao posto sam pustao sa drugim,uzeo sam ga u julu 21kg.je imao a zaklao za bozic 83kg.rasa vitemberg/melez neznam koji posto je isti vitemberg,hranio sam detelinom i obrok kukuruz,tritikal...so jedom nedeljno i to je to...neka moja pocetnicka iskustva....poz,posto planiram prosirenje boze zdravlja jako me interusuju iskustva i koliko je potrebno hrane po jedinki ako se hrani detelina i obrok,unapred hvala 8)

gilgames
13-02-11, 21:42
mene interesuje dali je bolje da ovcama dajem u zrnu jecam i kukuruz pomesano, ili da to sameljem pa da im dajem kao prekrupu.. ? sta je bolje.. ? do sad sam davao u zrnu kukuruz i jecam pomesan.. pa reko da nije bolje da im to sameljem >:({ pozz

sarbanac
13-02-11, 21:52
Mislim da je bolje mleti ali što krupnije samo koliko da ne budu cela zrna. Ako sada daješ nemleveno pažljivo pregledaj balegu ovaca i videćeš po neko celo zrno ječma ili kukuruza pa ćeš i sam doneti zaključak. Mlevenu hranu ovce lakše preživaju i bolje koriste.

gilgames
13-02-11, 21:58
bas sam im danas cistio,normalna im je balega sve je ok.. nego sam slucajno uzeo danas od svinja one prekrupe i bacio im pojedose ono slatko pa reko da im sad malo ubacim mleveno, do sad sam im samo zrno bacao...

djura
14-02-11, 10:35
vec je ranije pisano o tome , prekrupljena hrana se brze i lakse vari a i potrebno je manje energije da se utrosi za njeno varenje pa je iskoriscenje bolje.takode i zubi se manje habaju pa se zivotni vek grla produzuje

gilgames
14-02-11, 12:51
ja nemam iskustva hrenjenja sa prekrupom pa me interesuje koliko bi kolicinski po 1 odraslom grlu trebao davati dnevno... da se nebi nadule itd? >:({

yasmina
14-02-11, 21:02
ja nemam iskustva hrenjenja sa prekrupom pa me interesuje koliko bi kolicinski po 1 odraslom grlu trebao davati dnevno... da se nebi nadule itd? >:({

i mene to zanima,jer sam od pre desetak dana presla da ih hranim prekrupom,a ne znam koliko smem dnevno da im dajem.za sada im dajem od prilike kilogram ipo na njih 8.da li je to malo za dan ili mnogo ili taman?za sad su OK.
pozdrav svima

entuzijasta
14-02-11, 21:59
i mene to zanima,jer sam od pre desetak dana presla da ih hranim prekrupom,a ne znam koliko smem dnevno da im dajem.za sada im dajem od prilike kilogram ipo na njih 8.da li je to malo za dan ili mnogo ili taman?za sad su OK.
pozdrav svima

to hranis neke pilice? :lol: salim se malo, ne stvarno sta hranis trenutno, malu jagnjad koja jos sisaju ili odrasle ovce? za ovce je neka normala oko 300gr dnevno e sad za jaganjce, zavisi koliko hoces brzo da ih uhranis ^-^

yasmina
14-02-11, 22:06
ne hranim pilice,imam 8 ovaca,tri dojilje su odvojene sa jaganjcima i njih hranim koncentratom za kravu,a 5 ostalih sa kilogramipo prekrupe dnevno.to mu dodje to sto ti kazes,300gr.po komadu.
malopre sam zaboravila da napisem da su mi te tri ovce odvojene i izvinjavam se.
pozdrav svima

entuzijasta
14-02-11, 22:16
ma nista, izvini ti zbog ovoga sa pilicima ::namigivanje:: jbg, volim malo da se nasalim takav sam sta mogu :lol: da ok je to, a koliko ti pojede sena njih 5 na dan?

gilgames
15-02-11, 15:43
ja inace na njih cetiri ovce dajem ujutru,3 fangle one standardne zidarske kukuruza i jednu jecma ,to pomesam u kanti i dam, i posle opet popodne isto to.. seno dobijaju odma posle toga cim pojedu to zrno 2 puta dnevnoo isto, maltene seno je stalno ispred njih, sto ostane u jaslama ja bacim svinjama one pojedu ili bacim pod ovce .. bacao sam im i cele klipove kukuruza da vidim jel oce da jedu i pojedu ga ostane kocanjak samo ali to sam samo 2,3 puta bacio cisto da vidim dal oce al sam prestao, bojim se da ne izlome zube.. zato bi sad malo presao na prekrupu malo da promenim,isto bi i prekrupio kukuruz i jecam, al bojim se da se ne nadunu nemam iskustva sa kolicinama itd .. pozz >:({

miladinovic
15-02-11, 15:46
nemoj mleti nema potrebe,melje se samo maloj jagnjadi do 3 meseca starosti
i tih 6 vangli na njih cetvoro je sasvim ok kolicinski od 2 puta ako dajes se nece naduti ne brini:)

radoje milovanovic
15-02-11, 19:04
evo i ja da dam svoje misljenje o ishrani ovaca mislim da je ovci prosecno teskoj 60-ak kilograma dovoljno 200 grama kukuruza dnevno oko 70 kg godisnje ako se daje svakodnevno ako je ociscena od parazita.Isto mislim da jednolicna ishrana duzi period lucerkom nije dobra i moze dovesti do mrsavljenja ovaca pa preporucujem u obrok seno obicnih livada tzv.planinskih mesanih vestackihtrava i sl. a iz razloga da lucerka sadrzi toksin Dikumarol u malim dozama ali posle duze jednolicne ishrane moze se deponovati i izazvati komplikacije sa mrsavljenjem za pocetak

Gačević
15-02-11, 22:34
Kada su zatvorene u farmi mojih 23 ovce pojedu dnevno oko 3-5 bala x 15 kg. livadskog planinskog sena i dajem im svako jutro kantu metalnu od 10 kg. tritikalea koga stane oko 9 kg. u kantu.U danima kada su puštene ,ovih zimskih dana, ako je prošarao sneg, ne jedu više od 1-3 bale sena dnevno isto tako uz obavezno žito u jutro. Interesuje me da li je takav način ishrane dobar, ne meljem tritikale dajem ga u zrnu i ovcama i jagnjadima. Jagnjadima po volji, stari su od 7 - 60 dana i svi su zajedno. Ne odlučujem ih od ovaca ni dani ni noći. Imaju prolaz i prolaze u svoj deo gde ne mogu proći ovce. Voda im je dostupna 24 sata.

djura
16-02-11, 10:50
sve je ok, ali ja bih odlucio jagnjad od 60 dana starosti. ne bih im stavljao koncentrat da imaju non stop vec dva puta dnevno i obavezno prvo seno pre toga. smesu samelji jer ce je bolje iskoriscavati kroz prirast , a ovce manje trose zube

miladinovic
16-02-11, 11:02
ovcama dodaj neke vitaminske lizalice ili premix i to je skroz ok,nema potrebe da meljes zrno odraslim grlima,pisao je @Miljko o tome sta nauka o tome kaze a i praksa
jagnjadima moj savet je da meljes do 2 meseca starosti bar,takodje sa tim tritikalom ako mozes im mesaj kukuruz i granule za jagnjad koncentrat, svega po trecinu i videt ces da ce da rastu ko iz vode:)

yasmina
16-02-11, 20:41
ma nista, izvini ti zbog ovoga sa pilicima ::namigivanje:: jbg, volim malo da se nasalim takav sam sta mogu :lol: da ok je to, a koliko ti pojede sena njih 5 na dan?

1 bala dnevno od 15 kg.ako im bas zahvali,ja pridodam jos pola bale predveche.

Gačević
16-02-11, 21:23
Pošto kod mene na Jabuci kod Prijepolja 1260 mnm. uspeva tritikale, ječam, zob i krompir, ja se trudim da napravim neko hranivo u ovoj kombinaciji, pa makar tov i duže trajao jer ispaše imam u neograničenim količinama, a trenutno vidim jedino zaradu na takav način jer da kupujem bilo šta drugo mnogo me košta. Uzgred šta mislite da li može na ovoj nadmorskoj visini da se seje nešto poput soje ili suncokreta ili već nečega drugog što bi bilo u kombinaciji sa travom dobro za ovce i jagnjad. Imajući u vidu da ja za sada neću da prodajem jagnjad već utovljene ovnove, a žensku većinom zadržavam za proširenje stada.

radoje milovanovic
17-02-11, 22:01

pozdrav svima
to je sasvim dovoljno ako dajes tu kolicinu svaki dan odnosno 200 gr po ovci je dovoljno pricam iz iskustva poz.

BOCA
19-02-11, 21:48
Kada su zatvorene u farmi mojih 23 ovce pojedu dnevno oko 3-5 bala x 15 kg. livadskog planinskog sena i dajem im svako jutro kantu metalnu od 10 kg. tritikalea koga stane oko 9 kg. u kantu.U danima kada su puštene ,ovih zimskih dana, ako je prošarao sneg, ne jedu više od 1-3 bale sena dnevno isto tako uz obavezno žito u jutro. Interesuje me da li je takav način ishrane dobar, ne meljem tritikale dajem ga u zrnu i ovcama i jagnjadima. Jagnjadima po volji, stari su od 7 - 60 dana i svi su zajedno. Ne odlučujem ih od ovaca ni dani ni noći. Imaju prolaz i prolaze u svoj deo gde ne mogu proći ovce. Voda im je dostupna 24 sata.
Mislim da je otprilike to to.Stim da u zrnu hranu ovce daleko brze jedu pa one rase koje su jace i halapljivije vise i pojedu .Pre svega tu mislim na virtenberga a negde u predhodni postovima sam video i ista zapazanja za Bergamo,pa tu nastaje razlika u uhranjenosti u kombinovanim stadima.Usvakom slucaju najbolje je da su ovce podeljene po starosti kategoriji i stadijumu u kome se nalaze a i rasno da su ujednacene.Prekrupana hrana se daleko bolje podeli po svakoj jedinki sto je takodje bitna stvar a moze u nju da se dodaju i premiksi.Ili to ili lizalice sa premiksima za ovce ,a za jagnjad je potrebno sa tritikalom kombinovati jos po nesto.

ovcar80
05-03-11, 21:46
Procitao sam ovu temu ,ali nisam nasao koliko puta na dan treba davati hranu(Seno/koncetrat)ovcama,odnosno na koliko obroka podeliti kolicinu sena.Licno ja im polazem tri puta na dan,stim sto uz jedan obrok sena im dajem zito.Da li mogu da predjem da im dajem dva puta na dan?isto me interesuje i za ishranu jagnjadi.Pozzzdrav svima. >:D

Gačević
05-03-11, 21:53
Kod mene im je seno non-stop dostupno i voda, 24 časa. Interesuje me kakva su vam iskustva sa stočnom repom, list i koren. Koliko koga je dovoljno, odnosno maksimalno po danu.

yasmina
05-03-11, 21:55
Procitao sam ovu temu ,ali nisam nasao koliko puta na dan treba davati hranu(Seno/koncetrat)ovcama,odnosno na koliko obroka podeliti kolicinu sena.Licno ja im polazem tri puta na dan,stim sto uz jedan obrok sena im dajem zito.Da li mogu da predjem da im dajem dva puta na dan?isto me interesuje i za ishranu jagnjadi.Pozzzdrav svima. >:D

ja svojim ovcama polazem seno dva puta dnevno,jutro-vece,a zob - prekrupu,samo ujutru.200 gr.po odrasloj ovci.jaganjce hranim iz ruke po malo,jer jos sisaju.kasnije..imaju odvojen deo za njih u koji mogu da udju i jedu a potom se vrate majci.ne preteruj u kolicinama koncentrata i zobi,bolje vise sena.
pozdrav

jockoso
22-03-11, 10:32
Pozdrav prijatelji , planiram da kupim 4-5 ovaca. Zanima me sta mi je potrebno za pocetak od hrane: seno,kukuruz........i kolicine.hvala

entuzijasta
22-03-11, 13:50
za koji period planiras da nabavis hranu, mesec dana-2, pet meseci, godinu, prvo moras to da kazes da bi neko mogao da ti odgovori na pitanje, trebao si da pitas koliko mi treba sena i zitarica za 5 ovaca za mesec dana i onda bi neko rekao toliko toga i toga... >:({

jockoso
22-03-11, 14:51
Koliko žitarica i sena bi mi trebalo za mesec dana za 5 ovaca?Hvala

entuzijasta
22-03-11, 15:04
kad nisu sa jaganjcima njih 5 (prosecnih ovaca) trebalo bi da pojedu 1 balu lepog sena i 1.5-2kg kukuruza dnevno, ako planiras da ih hranis samo tom kombinacijom, bar ja tako mislim, mozda ovo nije tacno, ovo je samo moje neko razmisljanje, takodje zavisi i od rase nece isto pojesti ovca od 45 i od 80kg, hoce ali efekti su drugaciji na jednoj ili drugoj. >:({

Petrovo
22-03-11, 18:37
mi ovcama dajemo u danu koncentrat a u vece kukuruza a i sjeno je skoro uvijek pred njima kako vi hranite jagnjad >:({

zemun
22-03-11, 19:57
mi ovcama dajemo u danu koncentrat a u vece kukuruza a i sjeno je skoro uvijek pred njima kako vi hranite jagnjad >:({

Kolega @petrovo , ja sam totalno zbunjen ovim postom.Ako se ne varam Vi ste nas sve vreme ubedjivali kako je pramenka rentabilna izmedju ostalog i zbog toga sto za razliku od ostalih (pre svega tovnih) rasa ne konzumira koncentrovanu hranu.
Ja sam Vama na pp pojasnio sta kako i koliko jedu moje ovce jer ste vi u pogresnom ubedjenju kako tovne rase "puno jedu" i ako se secate nigde nisam pomenuo rec koncentrat niti da je "seno skoro uvek pred njima".Takodje sam Vam pojasnio (ako se secate) da je svaki obrok strogo normiran, a vrsta i kvalitet hraniva zavisi od toga u kojoj se fazi trenutno one nalaze (npr. da li doje, da li su u fazi zalucenja, pripreme za parenje i sl) kao i od godisnjeg doba.

Petrovo
22-03-11, 20:14
zemun zar ja nesmijem hraniti svoje ovce cime hocu taj koncentrat je za jagnjad ali ga pomalo dajem i ovcama neznam sta hoces reci tvoje ove jedu sta jedu i nigdje ne mrdaju a moje su i napolju i to nejedu koliko hoce sve je u granicama jer je to koncentrat za jagnjad tako da to ce sada jesti a ostalo je kukuruz i pasa kad krane da li vi ocama dajete sijeno ljeti ja ne kad trava krene pa sve do jeseni one ne jedu sijeno
ponovo pitam vi hranite jagnjad >:({

Gačević
22-03-11, 22:08
Niste mi odgovorili može li koren stočne repe da se daje ovcama, na koji način i u kojim količinama:lol: Pozdrav...

Aga-Kadric
22-03-11, 22:20
mi ovcama svaki dane hranite stocno od svaki JECAM i STOCNA od NOVEMBAR do APRIL...itd ali STOCNA I SO od MAJ do OTKOBAR....a u vece jecam trava veci miljekaaa janjeg,,,,hranite koncentrat jagnjad i ovna i jos ovce hodati ide planina samo hranite trava i so..........

sarbanac
22-03-11, 23:25
Stočna repa je odlična hrana za ovce u zimskom periodu. Tako piše u literaturi o ishrani ovaca. Dnevno se daje oko 3kg po ovci. Curcic kaže u ratarskim urevima da je šećerna repa još bolja i može zameniti stočnu repu u ishrani stoke.

miladinovic
05-07-11, 08:04
gde se moze nabaviti zitni lom psenice ili kukuruza i koje su cene trenutno
ima li neko prakticna iskustva?
trenutne cene kukuruza i koncentrata i jagnjadi prave debeo minus u odgoju

Sava21
05-07-11, 11:51
iskustva su odlicna,ovce dobro iskoriscavaju tu vrstu hrane,ali problem je sto je ona desko dostupna.zitni lom se moze naci u mlinovima,cena mu je oko 14 din za kilogram,a lomljenog kukuruza bi trebalo da ima u silosima i susarama,medjutim,svi ti privatni mlinovi i susare vec imaju nekoga sa kim imaju dogovor i on odnosi sav taj otpad,tako da je nemoguce doci do toga na kilogram.pokusao sam.

Petrovo
14-07-11, 12:50
kolike su cijene granula kod vas po 1 kg>:({

Edin Crnalić
13-10-11, 17:15
OBROCI ZA RASPLODNE OVNOVE
Rasplodni ovnovi trebali bi biti cijelu godinu u rasplodnoj kondiciji.
Ovnove za sezonu pripusta treba početi pripremati mjesec do mjesec i pol dana prije početka sezone pripusta. U tom razdoblju ovnovima uz najkvalitetnije sijeno, ili pašu, ovisno o tome koje je doba godine, u obroke postupno treba uvoditi krmne smjese.
Krmne se smjese u tom razdoblju sastoje od prekrupe zrnja raznih žitarica, zobi, ječma, pšenice, a kukuruz ne smije biti zastupljen s više od 45 %.
Te smjese, ovisno o pasmini, tjelesnoj razvijenosti, kondiciji itd., ovnovi dobivaju do 800 grama/dan.
U sezoni pripusta uz spomenutu voluminoznu hranu ovnovima se daje do 1,5 kg smjese koja sadrži 16 % proteina, a poželjno je davati obrano mlijeko u prahu 1 kg/dan ili 4 kokošja jaja kao izvor proteina životinjskoga podrijetla.
Dnevni obrok treba biti sastavljen tako da u sezoni mrkanja ovnu osigurava 30 % više energije i 50 % više proteina i minerala u odnosu na pripremno razdoblje.
Primjer dnevnoga obroka:
KRMIVO
LJETNI OBROK (kg)
ZIMSKI OBROK (kg)
Sijeno, kvalitetno
-
2
Zelena masa, kvalitetna
5
-
Smjesa 16 % sp
1,5
1,5
Obrano mlijeko
1
1
Uz voluminozni i krepki dio obroka poželjno je ovnovima u pripremi za sezonu pripusta i sezoni pripusta u dnevnom obroku dati 1,5 kg do 2 kg stočne mrkve, šećerne repe ili sličnog krmiva.
7
Sastav smjese:
KRMIVO
POSTOTAK (%)
Prekrupa kukuruznog zrna
45
Prekrupa zobi
20
Prekrupa ječma
15
Sojina sačma (44%)
17
Stočna kreda
1
Mineralno-vitaminski dodatak
2
UKUPNO
100
HRANIDBA OVACA U PROIZVODNOM CIKLUSU
Hranidba priplodnih ovaca
Nakon razdoblja sisanja ili mužnje, ovce prestaju proizvoditi mlijeko, i u tom razdoblju sve svoje potrebe za hranidbenima tvarima namiruju iz voluminozne hrane. Jedino ako je voluminozna hrana loše kvalitete ili je nema dovoljno, ovcama je potrebno dodavati krepka krmiva, razne žitarice pojedinačno ili njihovu smjesu.
Ako je potrebno prihranjivati ovce, dnevno se daje 300 do 400 grama žitarica po ovci, količina ovisi o pasmini, tjelesnoj razvijenosti, kondiciji i sl.
Priprema ovaca za oplodnju – Flushing metoda
Šezdeset dana prije sezone pripusta, treba pregledati ovce i utvrditi u kakovoj su kondiciji. Ako su ovce previše iscrpljene u prethodnom proizvodnom ciklusu, i u lošijoj su kondiciji, provodimo pripremu ovaca za oplodnju odnosno flašing metodu.
Ta se metoda provodi 3 - 4 tjedna prije sezone pripusta, a sastoji se od poboljšavanja dnevnih obroka, popravljanja kondicije ovaca.
U tom razdoblju možemo ovce preseliti na kvalitetniji pašnjak i dodavati im manju količinu žitarica, ili ih ostaviti na istom pašnjaku i dodati im veću količinu žitarica.
Što su ovce u lošijoj kondiciji, obrocima se dodaje više žitarica, obično se daje 200 do 350 grama dnevno po ovci.
Provođenjem pripreme ovaca za oplodnju postižemo:
- intenzivnije tjeranje
8
- veću plodnost
- veću mliječnost
- vitalniju janjad itd.
HRANIDBA GRAVIDNIH OVACA
Nakon oplodnje, govorimo o hranidbi gravidnih ovaca.
Zbog različitih potreba za hranidbenim tvarima, što ovisi o rastu i razvijanju ploda, hranidbu u tom razdoblju podijelili smo na hranidbu od 1. do 105. dana gravidnosti ovce i od 106. dana do kraja gravidnosti.
Primjer dnevnoga obroka za gravidne ovce u prvih 105 dana i od 106 dana do kraja gravidnosti.
1. do 105. dana gravidnosti
od 106 dana do kraja gravidnosti
KRMIVO
Zima, (kg)
Ljeto (kg)
Zima (kg)
Ljeto (kg)
Livadno sjeno
0,70
-
0,9
-
Paša
-
4,5
-
4,5
Smjesa A
0,45
0,4
-
-
Smjesa B
-
-
0,75
0,65
Sastav smjese za dnevni obrok:
Smjesa A
Smjesa B
KRMIVO
%
%
Kukuruz, zrno
39
29
Zob, zrno
20
35
Pšenične posije
39
28
Sojina sačma (44 %)
-
6
2
2
9
HRANIDBA OVACA U DOJNOM RAZDOBLJU
Kroz razdoblje proizvodnje mlijeka različite su potrebe ovaca za hranidbenim tvarima i stoga je to razdoblje podijeljeno na proizvodnju mlijeka u prvih šest tjedana laktacije i zadnjih šest tjedana laktacije (Slika 4.).
Slika 4. Sijeno u ishrani dojnih ovaca
Primjer dnevnoga obroka za prvih šest tjedana laktacije i zadnjih šest tjedana laktacije:
prvih 6 mj.
zadnjih 6 mj.
KRMIVO
Zima (kg)
Ljeto (kg)
Zima (kg)
Ljeto (kg)
Livadno sjeno
1,5
0.0
1,0
0,0
Paša
0,0
5,0
0,0
5,0
Smjesa C
1,0
0,8
0,0
0,0
Smjesa B
0,0
0,0
0,75
0,65
10
Sastav smjese C za dnevni obrok
Smjesa A
KRMIVO
%
Kukuruz, zrno
47
Zob, zrno
15
Pšenične posije
15
Sojina sačma (44 %)
20
Stočna kreda
1
2
HRANIDBA JANJADI
Primjer dnevnoga obroka za janjad – prihranjivanje i tov
KRMIVO
Prihranjivanje janjadi
Tov janjadi
Livadno sijeno
po volji
0,5 kg
Smjesa
18 % sp količina prema uzrastu
16 % sp 0,65 kg/dan/grlo
Sastav smjese sa 18 % i 16 % proteina
KRMIVO
18 % proteina – prihrana (%)
16 % proteina – tov (%)
Kukuruz, zrno
39,5
45,5
Zob, zrno
10
15
Pšenične posije
20
15
Sojina sačma
19
13
Suncokret sačma
8
8
Stočna kreda
1,5
1,5
Min.-vit. dodatak
2
2
11
Janjadi ostavljenoj za rasplod potrebno je osigurati dovoljne količine kvalitetne voluminozne hrane, kvalitetne paše ili konzerviranih krmiva (sijeno, sjenaža, silaža).
Dnevnima obrocima dodaju se minimalne količine potpunih krmnih ili dopunskih proteinsko- mineralnih smjesa (Slika 5.).
Slika 5. Prihrana janjadi za vrijeme dojnog perioda
Tokom cijele godine ovce moraju imati na raspolaganju mineralnu sol za lizanje.
Sol može biti u obliku cigle (Slika 6.) ili koluta (Slika 7.).
Slika 6. Sol u obliku cigle Slika 7. Sol u obliku koluta

Petrovo
13-10-11, 17:34
nemoj bas ovolike poruke da pravis

vojvođanin
13-10-11, 17:38
Kada bi se ova tablica ispoštovala 100%, kolika treba da bude cena konzumnog jagnjeta po kg. žive vage da bi se nešto zaradilo?

sarbanac
13-10-11, 19:10
Kad bi ovako hranio onda bi moro da doplatim pojele bi same sebe. Jagnjad hranim nežalim 50kg kururuz 30 zob 20kg soja griz 2,5 kg ovisan 1.5 st kreda. Ovce pasu kad god vreme dozvoli. Zimi seno i silaza. Zrno samo zimi pred jagnjenje i 2meseca dok doje. Zadnjih mesec ipo teramo po strništu soje i kukuruzištu i to im je zrna do snega. Sad jedu koliko mogu pa će biti debele da lakše prezime. Jagnje pojede 20evra do 35kg a ovca 40 evra za godinu. Dobro bi bilo hraniti po ovim tablicama ali je neisplativo. U tome i jeste prednost ovaca da se može improvizovati što je kod goveda i svinja nemoguće.

Petrovo
13-10-11, 19:16
treba sto vise iskoristiti potencijale i sto jeftinije proci a veci dobit izvuci kod mene svaki dan ovce imaju kukuruz okoi 200g dnevno u zavisnostim o periodu
da li doje imaju koncetrat kaom jagnjad
pasa je u sva doba prisutna sem kad je snijeg i naravno sijeno sam vec poceo davati

Dzogi_89
13-10-11, 19:33
evo jos nema puna godina od kako sam poceo da gajim ovce........evo kako radim trenutno a vi recite sta da menjam..jaganjcima se daje 3 puta dnevno,kukuruz,trikital i imam neke psenice,kamena so i voda + seno po volji i ne izlaze napolje...ovce sjagnjene kombinacija kukuruz,tikital psenica ujutru posle toga kad spadne rosa pustm ih u ogradjen vocnjak,uvece njima samo seno,kamena so po volji i naravno uvek cista voda.....

rus 82
13-10-11, 19:38
edine ti izgleda puno citas knjige odakle ovo sve prepisujes.jagnje ovako hranjeno bi kostalo izmedju 500 i 1000 evrica.ovo je naucna fantastika:lol:

Petrovo
13-10-11, 19:44
Dzogi nemoras da jagnjad forsiras ovce pustaj u pasu regovno ali jagnjad nemoj toliko jer ce ti dosta pojesti a neces imati neku zaradu pusti i njih u travu a pogotovo ako ostavljas za priplod nemoj da sve drzati u stali

rus 82
13-10-11, 19:51
iskustva su odlicna,ovce dobro iskoriscavaju tu vrstu hrane,ali problem je sto je ona desko dostupna.zitni lom se moze naci u mlinovima,cena mu je oko 14 din za kilogram,a lomljenog kukuruza bi trebalo da ima u silosima i susarama,medjutim,svi ti privatni mlinovi i susare vec imaju nekoga sa kim imaju dogovor i on odnosi sav taj otpad,tako da je nemoguce doci do toga na kilogram.pokusao sam.

kod nas lom zita 3,5din ja prekljuce tovario 3 tone

Petrovo
13-10-11, 19:56
kod nas je to teze naci
sta mislite o graoriki ili pasuljevini praznim mahunama od pasulja u ishrani ovaca
meni svi govore da je to odlicna hrana za ovca koje se ojagnje

rus 82
13-10-11, 20:06
ako je za dzabe nece im smetati garantujem

sarbanac
13-10-11, 20:07
Dzogi hrani jagnjad kako hraniš dodaj bar 10% sojine sačme ili griza i vitamine. Što ih više forsiraš sve bolje jedu. Treba da sisaju 60 dana. Pojedu od 60 do 70kg kocentrata i 3 bale sena. Sa 100 dana treba da imaju 30 do 35 kg. Dosta zavisi dali su biznovi, muško žensko koliko je ovca mlečna itd. Veoma je vazna i rasa. Jagnjad za klanje obavezno melezi.

Petrovo
13-10-11, 20:16
dzaba im je imam nekoliko dzakova pa cu vidjet jedu je ko lude

Dzogi_89
13-10-11, 21:52
hvala za savete,poslusacu te i nabaviti...mislim da dobre jasle daju rezultate i time se upravljam,kao sto sam rekao apsolutni sam pocetnik i imam u planu da kupim jos koje grlo ali mi je najpotrebnije dobrog ovnica da nabavim...hvala jos jednom.>:({

BOCA
14-10-11, 19:17
Pasuljevina je za ovce odlicna hrana i jeftina tamo gde je ima. Provereno,uvek tu ima i dosta zrna koja ostanu jedu dobro i starija jagnjad i naravno napreduju.

Edin Crnalić
15-10-11, 08:31
Za RUS 82. Evo linka gdje sam pronašao tablicu www.komora.hr/adminmax/publikacije/o_hranidba.pdf-. Pridržavam se te tablice pri hranjenju svog stada i moram reći da je ekonomski potpuno opravdan sastav, u toliko više, jer sam proizvodim većinu sastojaka pa izađe još jeftinije nego da sve kupujem na tržištu. Prema tome po glavi ovce "realno" ode od 75 do 85 kg žita, jer ne važem svaki gram. Nekad ruka zagrabi više a tu su i ljubimice itd. Mislim da svako od Vas kad stavi na vagu šta 0d žita ovci daje tokom godine da će doći na tu računicu ako ne i više od toga. Opet treba imati na umu da meni nije svejedno kakvu dijetu ima ovca.

Skinite sebi tablicu sa linka i izračunajte koliko bi vas izašla smjesa od sto KG - A, B, C pa mučnite malo glavom mislim matematički da dobijete vrijednosti po grlu i danima kada im se žito daje i preporučenim količinama pa čete vidjeti da cijena žita sa primjesama ne prelazi 50 eura godišnje. Moje se ovce janje 3 puta u 2 godine sa prosjekom od 2.85 po janjenju.

Petrovo
15-10-11, 08:46
sve je uredu sa tablicama ali moje misljenje je da treba da ovce jedu sto jeftinije i srto vise iskorisavaju a sto vise od njih da se dobije zasto bi moje ovce bile stalno u stali i jele koncentrat a napolju udarila trava odlicnog kvalitetaq treba sve uskladiti i rasporediti

Sika
15-10-11, 09:56
Moje ovce skoro cele godine jedu livadsko seno,osim tokom proleca i jeseni kada idu malo na pasu ali to je zanemarljivo jel u godini mozda 30-40 dana idu na pasu jel nema ko da ih cuva.Kao dohrana dobijaju smesu: mekinja,prekrupa,jecam,ovas.Stim sto kada se ojagnje ako uocim da nemaju dovoljno mleka tj da jagnjad ne napreduju bas kako bih ja zeleo dobijaju u ovu smesu zobi premiks za krave muzare i sa tim znatno povecaju mlecnos.Sto se tice ovnova oni u sezoni parenja dobijaju duplu kolicinu prihrane.Jagnjad kada pocinju da jedu dobijaju lucerku i granule.Granule jedu dok ne ispune bonus a to je 1 dzace granula na 5 jagnjadi,posle toga prelaze isto na smesu koju jedu ovce.

rus 82
15-10-11, 21:42
pitanje za edina.dali je prosek od 2,85 broj prodani jaganjaca ili samo ojagnjeni(zivi mrtvi crkli kasnije itd)interesuje me broj prodanih

Sumadinac-Gruzanin
16-10-11, 13:27
Da li moze u ishrani ovaca da se koristi stocni grasak , kao seno ili je on vise za krave? I da li moze tritikale sa kukuruzom ili samo cist tritikale ?

Petrovo
16-10-11, 13:37
moze ovce sve jedu

Sava21
16-10-11, 16:31
Da li moze u ishrani ovaca da se koristi stocni grasak , kao seno ili je on vise za krave? I da li moze tritikale sa kukuruzom ili samo cist tritikale ?
moze.i te kakao.to su sve dobra hraniva za ovce,samo paziti da se ne pretera sa kolicinom,i naravno da nije radjeno tretiranje pre vrsidbe herbicidima koji bi bili pogubni za zivotinje.

Petrovo
16-10-11, 16:52
treba paziti ne davato ovci koliko ona moze vec rasporediti po obrocima

Edin Crnalić
16-10-11, 18:44
Sve sem onih koje sam odlučio zadržati za remont stada, odnosno povećanja broja jedinki!

---------- Poruka napisana u 18:44 ---------- Prethodna poruka je at 18:17 ----------

Kod Romanov i Finn ovaca umrljivosti pri janjenju gotovo nema, naravno ako se pazi da se svaka janji u svom boksu i da kad je taj period nema spavanja i odmora zbog mnogobrojnosti pa je potrebno ponekad asistirati! Nakon janjenja odnosno do 1 mjeseca starosti umrljivost je uvijek odnosno 95 % greška vlasnika (loša ili pogrešno izbalansirana ishrana ishrana, nedostatak adekvatnih i pravovremenih preventivnih mjera, nepažnja, neiskustvo, loši higijenski uslovi i smještaj, moglo bi se još nabrajati)!

rus 82
16-10-11, 18:55
ajd zivi bili pa videli krenuce i jagnjenje pa cemo mozda videti i slike a mozda i snimak

Edin Crnalić
16-10-11, 19:08
treba paziti ne davato ovci koliko ona moze vec rasporediti po obrocima
Tako je gospodine moj

Petrovo
16-10-11, 19:23
mom se striki desila jedna ogromna greska
imao je 4 sjagnjene ovce 2 su mu se ojagnjile blizanci i jedno sve mlade ovce
naravno ove je ovojio a one 2 pusta napolje i hranio pokvari se njemu neka salata i on nju pravo na djubre onako nijeih ni zatrpao a ovce dosle najele se kad sutradan one 2 umrle sta ce nije znao
imaju slike u temi melezanje sto sam postavio to mu se desilo prosle godine al je vec stado obnovio

minutauro
27-10-11, 11:14
Moje ovce trenutno uz kukuruz jedu ostatke kupusa iz moje a i komsijskih basta.. jedu ubijaju... a kupusa hvala bogu ima...

Sava21
27-10-11, 18:31
uuu,druze,i moje su se rasturale od kupusa,i to bas iz okolnih basta,nisam im davao puno,po malo,ali jedu u slast samo tako.
kod mene se sad kosi i 6a kosanja lucerke.vrlo je niska,i naravno bice jako malo mase,naravno to je normalno,kosimo je da se zimus ne bi misevi nastanili na tu parcelu,i pravili nam probleme sa lucerkom.da li valja tu lucerku davati po malo u sirovom stanju,posto nema vremenske uslove da se lepo osusi?

Petrovo
28-10-11, 20:39
kod mene kad umaknu pojedu koju glavicu kupusa i svidja im se
lucerka moze sirova ali u malim dozama 1 kg od prolike po ovci dnevno

kvicoje
30-10-11, 18:28
uuu,druze,i moje su se rasturale od kupusa,i to bas iz okolnih basta,nisam im davao puno,po malo,ali jedu u slast samo tako.
kod mene se sad kosi i 6a kosanja lucerke.vrlo je niska,i naravno bice jako malo mase,naravno to je normalno,kosimo je da se zimus ne bi misevi nastanili na tu parcelu,i pravili nam probleme sa lucerkom.da li valja tu lucerku davati po malo u sirovom stanju,posto nema vremenske uslove da se lepo osusi?
Baš je dobra da se daje sirova ali nevalja ako se ugrije. Ako bi mogao nekako da je rasprostreš i osušiš bila bi ti to prava hrana za jagnjiće kada stignu, za njih je najbolja peti otkos za to što je trava sitna sve pojedu

minutauro
30-10-11, 18:39
sava 21
inace smo imenjaci :) .. pravo da ti kazem i ja dajem mojima isto sitovu detelinu al kosim je rucno posto mi je tu pored kuce i isto je ostala zadnja kosevima visine mozda 20-30 cm tako da samo bacaj al naravno nemoj mnogo da se ne nadunu opasno je .. otp koliko im dajes sena preko zime od te kolicine bacis pola sirove lucerke .. nesmes mnogo kreni malo po malo videces kasnije i sam koliko im odgovara... pozz

vojvođanin
01-11-11, 19:21
Juče stigla jeftina hrana...5 tona.http://img27.imageshack.us/img27/3691/x002ra.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/x002ra.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img94.imageshack.us/img94/174/x003a.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/x003a.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

animal sciense sax
01-11-11, 19:41
Jel ovo sojina ljuska ne vidim bas dobro otprilike znam da moze do 15 % u obrok da se doda.....koja je cena

vojvođanin
01-11-11, 19:42
Sojina ljuska i lomljeno zrno soje. Zaboravio sam da napišem 4 din. kilogram.

bato87
01-11-11, 19:44
Juče stigla jeftina hrana...5 tona.
jel ovo otpad od soje ??
a vidim sada komentare

animal sciense sax
01-11-11, 19:48
Bravo.... pa to je dobro alal vera, svaka cast...to se isplati da covek nabavi vibro sito i ljustilicu i da samo pici.

miladinovic
01-11-11, 19:55
alal vera drug:)
dajes to tako ili mora da se doradi malo?

vojvođanin
01-11-11, 19:59
alal vera drug:)
dajes to tako ili mora da se doradi malo?

Mešam sa lomljenom pšenicom i plevom(ljuska pšenice). To bi trebalo da stigne 3 tone sledeće nedelje.

miladinovic
01-11-11, 20:11
nazalost mi juznije o tako jeftinoj hrani samo mozemo sanjati

vojvođanin
01-11-11, 20:16
Imamo veliki doradni centar koji posluje u sklopu Polj. instituta iz N.Sada i tog otpada uvek ima.Prijatelj mi tamo radi i kada ima nešto interesantno odmah javi.
Sutra bi trebao da idem u Vrbas u šećeranu po rezanac(ako kamion bude slobodan) 20 tona po 0,65 para kilogram.

bato87
01-11-11, 20:32
Odgajivaci u Macvi dosta koriste ovaj otpad, nazalos i kod mene je situacija slicna kao i u Miladinovica, ja sam se nadao uzeti svezi repin rezanac iz secerane u Bn kad i nju zatvorili ::jako_besan::

vojvođanin
01-11-11, 20:41
I Vrbaška šećerana radi još par dana i kraj.Rano počela kampanja šeć. repe.
Bojim se da ne pokvare rezanci....još je prilično toplo, a ja ne hranim do snega.Eventualno ako se koja ojagnji, ona se izdvaja na jasle.

bato87
01-11-11, 20:46
ova u Bijeljini nije pocinjala sa radom, sve neke afere, privatizaije..... katastrofa, a racunao sam na nju, vec 2/3 jedne silaze potoseno i ostala jos jedna, kako cemo preziveti zimu videcemo

miladinovic
01-11-11, 20:52
zimu cemo preziveti kupovinom sena za jagnjad 10 din/kg okvirno(otave nije bilo ni za lek zbog suse).za odrasla grla imam svoje seno
kukuruz kupljen po 18,5 din/kg
sojina sacma 60 din/kg
mekinje 530 din/30 kg
pa sad uporedite racunice drzanja,srecom ne zivimo od toga inace bi bilo neodrzivo

Petrovo
01-11-11, 20:56
kod mene nema nigdje da se nabavi ova jeftina hrana ali hvala Bogu ima pase koliko hoces i sjena sam kvalitetnog sakupio
imace ga dovoljno kukuruz ima stalno dajem u malim kolicinama

---------- Poruka napisana u 20:56 ---------- Prethodna poruka je at 20:55 ----------

i da kod nas ni zadruga vise na radi kako traba ugasena neki se ljudi idalje bore za nju imaju koseve kukuruz i bale uspremaju ali sve je to slabo

ljubo31
02-11-11, 22:49
Kolega, nije problem kod mene ima kukuruza a kod tebe sijena. Zima ne bi trebala predstavljati problem.

vojvođanin
03-11-11, 20:24
Stigli rezanci 22 220 kg.

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img406.imageshack.us/img406/6624/rezanci002.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/406/rezanci002.jpg/)
http://img269.imageshack.us/img269/192/rezanci003.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/rezanci003.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img443.imageshack.us/img443/2430/rezanci004ux.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/rezanci004ux.jpg/)
http://img407.imageshack.us/img407/896/rezanci005.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/rezanci005.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img835.imageshack.us/img835/406/rezanci006.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/rezanci006.jpg/)

Stigli rezanci....

bato87
03-11-11, 20:35
Za tebe kolega nema zime, jeftina hrana sa svih strana >:({

miladinovic
03-11-11, 20:46
znaci stigao je i rezanac,nadam se da mu nece smetati ovih 15 stepeni ovih dana

vojvođanin
03-11-11, 20:49
znaci stigao je i rezanac,nadam se da mu nece smetati ovih 15 stepeni ovih dana

Planirao sam ga za polovinu meseca, ali pošto je kampanja repe pri kraju moralo je sada.Nadam se da će zahladneti. inače će biti pekmeza.

CAR
06-11-11, 06:40
Moje ovce i koze sad uzivaju upravo sam ih pustio a ova 2 dana sam ih navikao u hrastovu sumu ici tako da im zira nefali za sat vremena samo poljegaju i prezivaju.

Duško58
06-11-11, 07:42
Planirao sam ga za polovinu meseca, ali pošto je kampanja repe pri kraju moralo je sada.Nadam se da će zahladneti. inače će biti pekmeza.

Sudeci po slikama tebi nece biti dosadno ovih dana.Lkl{{

maki_vs
06-11-11, 08:06
posto su rezanci?ovde kod nas traze 200e za vagon

vojvođanin
07-11-11, 08:03
U subotu sve završeno...upakovano,zagaženo, bome bilo je dosta posla.Trebalo je 10 tona uzbaciti, a sve lopatama.
Maki VS cena u Vrbasu je 0,65 para za kilogram....ovi tvoji ga baš preterali sa cenom.

Sava21
07-11-11, 17:59
juce sam nekako uspeo da otmem od vetra 6i otkos lucerke ove godine.sreca,vreme je posluzilo,pa se osusila,a skoro sav list je ostao na stablu,nije cak ni jednom pokisla.nisam je ni balirao vec lepo uplastio na tavanu u rinfuzi,pa ako Bog da da bude jaganjaca,ta detelina je namenjena za njih.

Marina
07-11-11, 18:06
Ja sam kupila kukuruz..6 tona, ječma 1,5 t..zobi 1,5 t..sad nabavljam sun.sačmu i sojinu sačmu. Kupila sam i vitaminske dodatke posebno za janjad..posebno za ovce...i kupila sam pšenične posije. Sad proučavam kako ću to mješati..Našla sam neki čekičar stari,neku mješalicu za mješanje suhog betona..i bože pomozi...Nadam se da će lijepo i uhranjeno prezimjeti..Planiram kupiti malu mješaonu stočne hrane..ali kasnije,,dok se financijski oporavim..
@vojvođanin...opskrbio si se na veliko ..bravo..nema zime kod tebe za tvoje stado

Sava21
07-11-11, 18:11
koliko si placala zob?a ko je proizvodjac vitaminskih dodataka koje si kupila?

vojvođanin
07-11-11, 18:12
Imamo 1800 bala sojine slame, 600 bala kukuruzovine,22 tone rezanca, 5 tona sojine ljuspice i lomljenog zrna i treba da donesem još 3 tone lomljenog žita.
Za jagnjad je spremljeno 100 bala deteline.
Trebalo bi da bude dovoljno za 150 ovaca.

Marina
07-11-11, 18:24
koliko si placala zob?a ko je proizvodjac vitaminskih dodataka koje si kupila?
zob sam platila 1.7 kn7kg
proizvođač je kušić promet..Sv I.zelina, Psarjevo...poznat je kao vrlo kvalitetni proizvođač stočne hrane

Petrovo
07-11-11, 18:25
ne da je dovoljno vec ima da uzivaju

Marina
07-11-11, 18:27
za koje vrijeme?? čini mi se puno..hehehe
ja sad dogovaram otavu..400 bala po 20 kg...
sijeno sam nabavila..velike rolo bale..a lucernu nemam..štete..svi kažu da je to najbolje

Sava21
07-11-11, 18:31
ja koristim milkivit vitaminsko mineralni premix,cena mu je 4 eura za 3 kg.u krmnu smesu ide oko 3 %,a receptura je varijabilna,u zavisnosti od raspolozivih hraniva,cak je prikazan i recept za spravljanje smese sa repinim rezancima i kukuruznom prekrupom.

vojvođanin
07-11-11, 18:33
za koje vrijeme?? čini mi se puno..hehehe
ja sad dogovaram otavu..400 bala po 20 kg...
sijeno sam nabavila..velike rolo bale..a lucernu nemam..štete..svi kažu da je to najbolje

Od prvog snega do 01.04.2012 godine.....

minutauro
07-11-11, 21:27
Interesuje me dali se, i u kolikim kolicinama ovcama smeju davati sirovi otpadci od sojinog zrna.. mislim na ljuspice od zrna i sitno prelomljeno zrno.. dosao sam do odredjene kolicine pa me interesuje dali bi im to smeo davati i u kojoj kolicini..sirova soja je u pitanju.. pozdrav i hvala unapred ! >:({>:({>:({

vojvođanin
07-11-11, 21:33
Ja je mešam sa lomljenim žitom i plevom, i dajem 12-13 Jupol kanti na 150 komada.

minutauro
09-11-11, 19:56
u kojoj razmeri mesas to? Ja bi je mesao sa kukuruzom,pa koliko otop da stavim?.. nisam hteo da im bacam dok ne pitam, jel ipak je sirova soja u pitanju .. nije se zezati sa tim.. znam da bi za svinje to bilo poslednje sto bi pojele.. :)

rus 82
17-11-11, 17:42
poceo sam danas da dajem ovcama silazu kukuruza nerado jedu tj nece bas .dali ima neki "trik"da pocnu da jedu?

Petrovo
17-11-11, 17:56
probaj da u silazu ubacis stocnu kredu

bato87
17-11-11, 17:59
Probaj ubaciti malo koncetrata koji dajes ili posoli malo, jbg u mene jedu kao lude. Predhodnih godina nisam koristio inokulante za silazu, ove jesam i ne vidim neku razliku, tj. i ovce i krave je normalno jedu.

---------- Poruka napisana u 17:59 ---------- Prethodna poruka je at 17:57 ----------

probaj da u silazu ubacis stocnu kredu
Stocna kreda ne popravlja ukus silaze, tj. bezukusna je tako da nista nece bolje da jedu silazu zbog krede. Kredu obavezno ubacujem u silazu zbog kalcijuma i odrzavanja acido-bazne ravnoteze.

rus 82
17-11-11, 18:07
koncentrat nisu videle u zivotu (niti ce)e sad neznam za so da li vredi da solim posto imaju onu kamenu po volji,a kreda znaci nije na odmet

Petrovo
17-11-11, 18:11
kredu bato i nisam reko da popravlja ukus samo sam reko da bi bilo dobrop da je da
jer poboljsava vitaminski dodatak i lakse vare hranu

bato87
17-11-11, 18:43
kredu bato i nisam reko da popravlja ukus samo sam reko da bi bilo dobrop da je da
jer poboljsava vitaminski dodatak i lakse vare hranu
Pa na pitanje kako da ovce pocnu da jedu silazu ti si odgovorio da ubaci stocnu kredu.

koncentrat nisu videle u zivotu (niti ce)e sad neznam za so da li vredi da solim posto imaju onu kamenu po volji,a kreda znaci nije na odmet
Obrok se sastoji iz Kabastog i koncentrovanog dela, kabasti deo je seno, silaza, senaza, a koncentrovani zrno zitarica. znaci koncentrovani deo obroka je kukuruz, jecam, zob, soja, suncokret itd. Kod tebe je koncentrovani deo obroka odpad iz industrije. Dakle pomesas taj otpad sa silazom i mislim da bih trebale bolje da jedu. Sto se tice stocne krede nije skupa a znaci puno, pogotovu za sjegnje ovce i ovce u laktaciju, zbog velikih potreba u kalcijumu. pri ishrani silazom koristi se da bi se neutralisala kiselost i sprečila pojava acidoze.

Petrovo
17-11-11, 18:52
svejedno necu da zapocinjem neka prazna naglabanja
ovce hrani cime imas i cime ti se isplati pravilnici postoje ali to je vec neiplativo sta imas to im i daj>:({

bato87
17-11-11, 19:20
Ne razumem kakva prazna naglabanja kolega necete da zapocinjete, slobodno recite sta ne stoji u mojim postovima, zasto vam smeta sto sam vas ispravio, a vi se niste pravilno izrazili sto se tice stocne krede? Ja sam napisao post da bih pomogao kolegi @Rus 82 i stojim iza svake moje reci u mom postu da nije prazno naglabanje vec pomoc kolegi.

Petrovo
17-11-11, 20:03
nisam rekao da su ti postovi prazna naglabanja bato sacuvaj Boze
neko krda ko kreda poboljsava varenje a i ovce lakse jedu barem sam tako vidio namoj nista pogresno shvatati

rus 82
17-11-11, 21:06
hvala vam ljudi sutra probavam sa otpadom i kredom.i nemojte se prepirati kako se ja nikad ne prepirem:lol:

sarbanac
18-11-11, 08:12
Ovce uvek na početku nerado uzimaju silažu. Trebaće im par dana da se priviknu. Stočna kreda reguliše ph silaže to jest kiselost. Dovoljno je 0.3kg na 100kg silaže. Da bi počele da jedu dobro bi bilo preko silaže baciti malo prekrupe dok se ne naviknu. Ako je silaza sumljivog kvaliteta trebalo bi joj malo dodati minazel da nebi bilo problema jer štiti od toksina. Bar na početku.

CAR
18-11-11, 09:07
Svaka cast momci pa vi to hranite solidno,moje sta upasu ljeti i samog livadskog sijena zimi,slame 1-2 puta sedmicno po 1 obrok(mala kolicina).Inace kad god pozele idu van,jutros sam im dao sijena i tor otvorio a posto je mraz veliki i temperatura -11 bila nisu htijele van nego su se sijena prihvatile ali sad vidim polako da se rasijavaju i odose jer zubato sunce se pokazalo.Koze nerado idu van iz stale ali na volju im.

rus 82
20-11-11, 21:36
dodao sam u silazu ljusku od suncokreta i kredu i pocele su solidno da jedu oko 4kg po glavi dali je to dovoljno

Petrovo
20-11-11, 21:41
sasvim dovoljno cak ces ima 70 % zadovoljiti podrebe za hranom samo malo slame ili sta dajes i dovoljno

Marina
21-11-11, 09:04
ja dajem 40 dkg doma rađene smjese(kukuruz,zob, ječam,sojina sačma, suncokretova sačma, posije, i 5% preimiksa) ,, zatim 1 kg sijena i 1 kg otave po ovci i janjetu dnevno . Različit je postotak miješanja za ovce i janjad. Site su i zadovoljne. Ovnovima dajem oko 1,5 kg smjese. Da li je to u redu? I naravno..uvijek imaju soli za lizanje...

entuzijasta
21-11-11, 09:56
cini mi se da je to previse ovnovima a ovo 40dkg nisam bas razumeo?

Petrovo
21-11-11, 10:44
40 dekagrama ili 400 g to je za ovnove previse a i ovcama smanji na 200g osim kad doje ali zato jagnjadima samo daj da jedu jer imaces veliku potrosnju a trebalo bi da sto jeftinije izadje tako da namoj da dajes mnogo jer gubis na racunu ako msve te komponente kupujes

zarius011
21-11-11, 10:55
Imam pitanje vezano za ispasu ovaca. Zelim da na proljece posijem travu sijanicu na jednom dijelu zemlje.Tu prije bio kukuruz,. pa je sad gola zemlja. Da li ovce smiju da pasu tu travu? Jer je mnogo kvalitetnije od "obicne samorasatece"trave, pa se plasim nadutosti i proliva kod ovaca.A inace ta trava mnogo brze se obnavlja i raste, pa bi im bila dosta kvalitetnija ispasa ako im nece smetati.

Petrovo
21-11-11, 11:09
pa netreba pretjerivati najbolje je da je kosis ujutru a predvece dajes dok se ona provene a u sustini ovci je potrebno 4-5 kg zelene mase

zarius011
21-11-11, 11:16
Pa sta da posijem na tom dijelu zemlje , a da smiju da pasu? Jer bi taj dio zemlje bio ogradjen pa me zbog tog najvise zanima, da im ne umanjujem prostor za ispasu.

Petrovo
21-11-11, 12:27
ako hoces da imas dobru iskoristivist posij lucerku a opet ako zelis da imaju stalnu ispasu posij obicnu travu raspitaj sa naznam kakva je japanska trava

zarius011
21-11-11, 12:49
E to me zanima, stalna ispasa.znaci obicna trava im ne moze naskoditi,tj posijana trava.Plasio sam se da ne smiju da je pasu jer je "jaca" od samonikle trave.A lako cu ja za ostalo, lucerku i sjeno. Ovo me je zanimalo.

sarbanac
21-11-11, 13:10
Pa sta da posijem na tom dijelu zemlje , a da smiju da pasu? Jer bi taj dio zemlje bio ogradjen pa me zbog tog najvise zanima, da im ne umanjujem prostor za ispasu. Slobodno posej veštačku livadu i napasaj ovce. Uzmi što više različitih trava koje nestižu istovremeno tako da ovce uvek pasu mladu travu. Nemoj dodavati crvenu detelinu i lucerku u smešu jer u svezem stanju izazivaju nadun. Dobar je žutr zvezdan koji je leguminoza a neskodi. Znači nekoliko vrsta ljulja mačkov rep livadarka ježevica i žuti zvezdan. Prve god nemoj pustati da pasu jer bi ovce oštetile pašnjak već kosi. Tako će se biljke bolje formirati. Posle setve valjanje je obavezno.

zarius011
21-11-11, 14:31
Hvala! Od velike mi je pomoci tvoj savjet, jer ovo mi je prvi put da se susrecem sa ovcarstvom.Cjeli zivot sam zivio u gradu, a vec godinu i po dana zivim u selo nedaleko od grada u kojem sam zivio. Jer ipak je dvoriste najbolje za djecu, dosadila mi je gradska guzva! Pa tako da mi treba vremena da naucim neke stvari!>:({

Petrovo
21-11-11, 14:43
motzes i da napravis neso malo silaze da probas

zarius011
21-11-11, 16:29
Naravno i sa silazom cu da probam! U pripremi je objekat za ovce, pa kad se to sve zavrsi onda ce doci i stanari!Lkl{{ Moracu svu hranu im kupti da imaju do proljeca, jer cu ih ipak ove zime kupiti. Planovi su bili drugaciji.Bicu jos malo dosadan, pa ako mi mozete pomoci! Koliko treba sjena i koncentrovane hrane za recimo 5 ovaca i ovna ! Da imaju sledeca 4 mjeseca? Kupicu jos ovaca, ali neka ovih 6 bude za pocetak, dok se ne uhodam malo.

Petrovo
21-11-11, 16:37
od prilike 200 g koncentreta po ovci dnevno i 2 kg sjena

---------- Poruka napisana u 16:37 ---------- Prethodna poruka je at 16:32 ----------

ubaci nam i slike

zarius011
21-11-11, 16:55
E dobro! Cisto da znam.Hvala! Kad ih kupim postavicu par slika, da vidite kakvo je moje prvo stado!Lkl{{

Marina
21-11-11, 18:29
cini mi se da je to previse ovnovima a ovo 40dkg nisam bas razumeo?
dajem ovci dnevno 400 grama smjese..malo manje od pola kilograma
pozdrav

bato87
22-11-11, 00:37
Slobodno posej veštačku livadu i napasaj ovce. Uzmi što više različitih trava koje nestižu istovremeno tako da ovce uvek pasu mladu travu. Nemoj dodavati crvenu detelinu i lucerku u smešu jer u svezem stanju izazivaju nadun. Dobar je žutr zvezdan koji je leguminoza a neskodi. Znači nekoliko vrsta ljulja mačkov rep livadarka ježevica i žuti zvezdan. Prve god nemoj pustati da pasu jer bi ovce oštetile pašnjak već kosi. Tako će se biljke bolje formirati. Posle setve valjanje je obavezno.
Pre tri ili cetiri godine sam sejao vestacki pasnjak, kupio smesu za livade nekoliko trava, u smesi je bilo pored dve vrste ljulja jos nekoliko trava i crvena detelina i lucerka. U tu smesu strava sam dodao crvenu detelinu. Ovce je rado pasu i dosta je kvalitetna, a hvala Bogu sa nadunom za ove tri godine nisam imao problema, najvaznije je da se mikroflora u buragu prilagodi zelenoj travi i kasnije nema problema sa nadunom. Prvi otkos uvek kosim i dajem u jasle jer su proleca obicno kisna i ovce bih unistile pasnjak ako bih gazile po njemu, a i trava se bolje obnavlja kada je pokosena.

sarbanac
22-11-11, 00:42
Može da bude al za svaki slučaj. Žuti zvezdan je po kvalitetu ravan sa lucerkom i detelinom duže traje od deteline otporniji je na gaženje.

bato87
22-11-11, 00:48
Koliko je zastupljen u poljoprivrednim apotekama, kod mene ga slabo ima?

sarbanac
22-11-11, 15:14
Ima ga u apotekama i nešto je skuplji od crvene deteline ide 20kg po ha a u smeši sa travama oko 5kg.

futurefarming
22-11-11, 17:37
ako hoces da imas dobru iskoristivist posij lucerku a opet ako zelis da imaju stalnu ispasu posij obicnu travu raspitaj sa naznam kakva je japanska trava

Postoji japanska trava koja se koristi kao ukrasna biljka i pogoduje joj velika vlažnost ali kakva je za ispašu ko će ga znati. ^-^

http://www.beautifulbotany.com/STOCK G-I/Hakonechloa macra.jpg

Petrovo
22-11-11, 17:53
ma ovo ti je nekakva trava zovu je barem tako moj je komisja sije i daje kravama

sarbanac
22-11-11, 21:47
Šta je japanska trava? Jeli višegodišnja ili jednogodišnja.

kvicoje
23-11-11, 20:24
Ja sam nekoliko godina sijao Sudansku trava ali za Japansku nisam čuo

Petrovo
23-11-11, 20:28
pa slicne stvari lisasta trava slicna kao na slici futurefarminga samo manja naravno
jednogodisnja

vojvođanin
28-11-11, 08:53
http://img15.imageshack.us/img15/6963/bbbbb001q.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/15/bbbbb001q.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img685.imageshack.us/img685/8966/bbbbb002.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/bbbbb002.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img843.imageshack.us/img843/7599/bbbbb003.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/bbbbb003.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img607.imageshack.us/img607/254/bbbbb004.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/bbbbb004.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img404.imageshack.us/img404/7411/bbbbb005.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/bbbbb005.jpg/)

Počelo hranjenje....ide rezanac, samo puca....>:({

bato87
28-11-11, 10:51
Ekstra slike, nego onaj rezanac se nesto brzo trosi, hoceli ga biti do kraja zime?

vojvođanin
28-11-11, 14:37
Pokušaću da nabavim još 10 tona,ali sad trenutno nema,sve ide u neku zadrugu u B.Palanci.

Sava21
28-11-11, 16:49
kako lep prizor.svaka cast kolega,lepa,funkcionalna,ekonomicna i najpre domacinska farma.zelim ti puno uspeha u daljem radu.

Petrovo
28-11-11, 16:57
sve sredjeno na svom mjestu ljepota

Rale 83
28-11-11, 17:01
Fantastican prizor , jel konstantno borave na otvorenom , samo pod ovom strejom , jesi stavljao negde slike objekta?

rajko gmilanovac
28-11-11, 17:02
E ovo sam odavno zeleo da vidim jesenja idila obor pun ovce namirene cuje se samo sustanje po jaslama milina bozija zavidim ti kolega.

SasaK
28-11-11, 17:08
Stvarno sve na svom mestu,svaka cast,pravi domacin...

vojvođanin
28-11-11, 18:46
Drago mi je da vam se dopadaju fotografije i hvala na lepim komentarima.Trudimo se da da to bude što bolje i bez nekih velikih ulaganja.Nadstrešnica koja se vidi je površine 40 kvadrata i naslanja se na štalu od 80 kvadrata gde koja je nekada služila za držanje krava.Pored toga ima još jedna manja štala od 40 kvadrata koja služi kao "porodilište".
Ako se poveća brojno stanje za sledeću godinu, pravićemo još jednu nadstrešnicu od 40-50 kvm.

Sava21
28-11-11, 18:51
kolega,jel imas problem sa cupanjem ili opadanjem kod ovaca?primetio sam da ti pojedine ovce imaju pecate bez vune po ledjima?

vojvođanin
28-11-11, 18:54
kolega,jel imas problem sa cupanjem ili opadanjem kod ovaca?primetio sam da ti pojedine ovce imaju pecate bez vune po ledjima?

Isti slučaj kao kod Tebe.Jedna ide i redom čupka.Sad je izdvojena i kad se ojagnji i odhrani jagnje(ako Bog da), biće paprikaš.

Sava21
28-11-11, 18:57
pa,jel znas sta joj je?jel ti mozda neki veterinar na nesto skrenuo paznju?vidim,problema sa sugom nemas,znaci to otpada.

vojvođanin
28-11-11, 19:05
Nemam pojma.Nahranjene, napojene, so na raspolaganju stalno.Sve poležu a ona ide i čupa,kad je vidim pritisak mi skoči do plafona.

Sava21
28-11-11, 19:12
znam kako ti je.samo jos jedno pitanje,sto se tice ishrane,da li tvoje ovce imaju na raspolaganju onu obicnu kamenu so sa vasara ili onu mineralnu u kolutu?

vojvođanin
28-11-11, 19:17
Kamena so.Kupujem na Temerinskom vašaru.

Petrovo
28-11-11, 19:24
imali jagnjadi kako je krenulo sa jagnjenjem
ako ima jos daj nam slike da uzivamo>:({

vojvođanin
28-11-11, 19:35
Za sada samo jedna.Ojagnjila blizance,ali je jedno uginulo sutradan.Nisam ga video, kaže brat da je teško disao i "krčao".Pretpostavljam da se napio plodove vode.
Inače našto su se "stisle" očekivao sam da će 5-6 da se ojagnje do sada.Kad bude malih biće i slika.

Petrovo
28-11-11, 20:11
trebalo je samo brzo priletiti ocititi mi nosnice i dici u vazdu za zadnje nog
bice nebrini se

vojvođanin
29-11-11, 10:08
Za danas dogovorena jedna prikolica repića.Malo skuplje al" šta da se radi ^-^

Mladi Coban
29-11-11, 10:22
Za danas dogovorena jedna prikolica repića.Malo skuplje al" šta da se radi ^-^

Moze li cena koliko se krece?

sarbanac
29-11-11, 11:43
Mlinski otpad 50din vreća. Pšenica lom 7din kg. Probaćemo da vidimo kako je.

rus 82
29-11-11, 17:38
da li se sme davati silaza ovcama koje su se ojagnjile

bato87
29-11-11, 17:46
Ne vidim razlog zasto ne bih smeo, moje jedu, u prvi dan dva malo manje kolicine, a kasnije standardno.
http://www.youtube.com/watch?v=p4oy2TRvgwU Snimak sa Miljkove farme negde na 1:55 pa do 3 minuta i nesto se vide ovce sa jagnjadima a u koritu za hranu se nalazi silaza ili senaza ne vidi se dobro, uglavnom to su ta hraniva

rajko gmilanovac
29-11-11, 17:47
Imam identican odgovor kao bato87

rus 82
29-11-11, 17:49
pricaju ljudi svasta zato pitam

Petrovo
29-11-11, 17:50
samo uz silazu daj malo prihrane zrnaste hrane i ne boj se za njih

slavis
30-11-11, 07:05
nema potrebe za zrnastom hranom uz silazu vec na protiv treba kabastu (seno , slama )

vla
30-11-11, 18:10
Obavezno dodavati uz silazu stocnu kredu ili DKF-dikalcijum fosfat

Mladi Coban
30-11-11, 18:19
ja uz silazu nista ne dajem, bio je problem u pocetku ali sad su se navikle ni detelinu nece Lkl{{

sarbanac
30-11-11, 19:47
Obavezno dodavati uz silazu stocnu kredu ili DKF-dikalcijum fosfat još bolje zeolit koji se kupuje pod imenom Minazel. Jeste skuplji ali ga manje ide i bolji je od krede.

rus 82
30-11-11, 19:52
minazel i kreda su dva razlicita pojma i sluze za razlicite stvari

MEDOLINA
30-11-11, 20:12
http://img189.imageshack.us/img189/4854/dscf0866n.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/189/dscf0866n.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img163.imageshack.us/img163/7460/dscf0868fo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/163/dscf0868fo.jpg/)

Ija mislim da kalcij i zeolit služe u prehrani u sasvim različite svrhe!Cijena je 50kg-stočne krede 4€,5kg zeolita 2€.

bato87
30-11-11, 20:13
Da kolega Rus82 to su dva razlicita pojma, u svakom slucaju kreda ne bih smela da izostane u obroku u kome se daje silaza.

rus 82
30-11-11, 20:20
za kredu u silazi sam ovde od vas informisan,kada sam pitao pre par dana,ali naravno da znam razliku izmedju krede i minazela drzao sam nesto malo krmaca a one to "trose" kao lude

josip
07-12-11, 17:09
Poštovanje kolege .Imam 14 ovaca Viteberg i Il de france. Hranim ih kukuruzom zrnom, senom livadskim, sojinom slamom i kukuruzovinom.Zanima me koliko da dajem na dan kukuruza(kg)i bala sena.........

Sava21
07-12-11, 17:15
jesu li sad visoko sjagnjene ili mozda vec doje jaganjce?

josip
07-12-11, 17:19
Mislim da su sjagnjene ali ne visoko

Sava21
07-12-11, 17:30
onda im za sad daji dnevno po 100-150 gr kukuruza po grlu,a kad budu visoko sjagnjene i budu dojile onda povecaj 200-250 grama.a,sto se tice sena,okvirno mislim da bi malo manje od te bale bilo dovoljno za njih 14,sve zavisi od velicine bale,kukuruzovine i sojine slame naravno malo vise od bale,i to kao poseban obrok.uz obaveznu so i svezu vodu.

Velimir
07-12-11, 20:13
Да није то Саво мало преслабо, ипак су то овце већег формата, виртемберг и ил де франс а не праменке...
Јосипе, ако имаш могућност помешај са кукурузом још неког зрна а не сам кукуруз или бар сточног брашна.

josip
08-12-11, 14:11
U kom odnosu stočno brašno?Hvala

Rale 83
08-12-11, 15:43
Sta mislite o stocnom brasnu mekinje u ishrani ovaca ? Najvise se brinem za burag da moze da radi kako treba , ujutru dajem detelinu a uvece bi davao mekinje

Sika
08-12-11, 15:58
Ja stocno brasno dajem pomesano sa kukuruzom jecmom i ovsem.To im je prihrana,negde oko 300g takve smese dnevno po grlu.(u tu smesu dodajem malo dkf-a i soli)

MIRKOPOZEGA
08-12-11, 17:33
Trebalo bi da koriste uvek stocnu lizalicu(ako je moguce uvoznu jer su domace loseg kvaliteta)ovih dana treba meni da stugnu iz nemacke postavicu sliku kako izgledaju,10 kg 8Evra.ili dodavati u koncetrat ili na silazu umesano sa malo prekrupe ali viseprocentne premikse npr.3%.tj 10g minimum po ovci.

kvicoje
08-12-11, 19:15
Ako se daje redovno premiks 3% dali treba davati i lizalicu?

sarbanac
08-12-11, 19:27
Ako se daje redovno premiks 3% dali treba davati i lizalicu?. Ako daješ premix netreba so. Možeš staviti i lizalicu ali je ovce slabo posećuju. Ja koristim ovisan i stočnu kredu. 2,5kg+1,5kg.

rus 82
08-12-11, 19:32
danas kupio lizalicu 10kg 1250 din^-^

Sava21
08-12-11, 19:46
ja mojim ovcama dajem milkivit premix 3% i imaju stocnu lizalicu i dosta cesto je lizu.lizalica je domace proizvodnje,zove se amstel block i kosta 5 kg 580 dinara.

rus 82
08-12-11, 19:52
ja mojim ovcama dajem milkivit premix 3% i imaju stocnu lizalicu i dosta cesto je lizu.lizalica je domace proizvodnje,zove se amstel block i kosta 5 kg 580 dinara.ja ove godine na ns sajmu kupio taj amstel 5 kg za 350din.dobro su mu podigli cenu^-^

Sava21
08-12-11, 20:11
vrlo je verovatno da je na sajmu ta cena,kao i kod proizvodjaca,ovo ja kupujem u onoj prodavnici clair u ns.

MIRKOPOZEGA
08-12-11, 20:23
Kod mene ovce uvek imaju lizalicu,jer one najbolje znaju dali im nesto fali,a premiks je NUTRIPLUS za kraveL a kada su pred parenje(20-25 dana posle jagnjenja) idem sa kraveM(visoko mlecne krave) i dodajem oko 80-100 grama naklijale zobi plus koncetrat,i tako do 32-35 dana posle jagnjenja,sta se pari pari se posle toga normalna ishrana sa 15-20 grama po ovci premiksa ako ja mesam.a ako ne onda po jagnjetu 300 grama koncetrata 16-18% proteina(dvojke oko 600 itd)(mislim za ovcu).kad zasusim ovce nista posebno jer kada ovca izadje iz laktacije u dobroj kondiciji nema problema da je odrzava,malo ispasa malo hranilica i to je to.Jagnjad takodje lizalica na raspolaganju od rodjenja pronadju je posle par dana i onda kad im treba lizu.

zarius011
11-01-12, 22:21
Zdravo momci! Imam pitanje za vas, mozda nije pitanje za ovu temu. Covjek mi nudi 4 rol bale zobene slame za 75 eura.Sta mislite da li je to povoljna cijena? Posto ne znam koliko mogu biti teske rol bale zobene slame. Kaze da je tu slama sa 6,5 dunuma zemlje. Da li govori istinu ili ne ne znam. Hvala unaprijed na odgovoru!

NADEŽDA
11-01-12, 23:26
Da se uključim i ja u ovu temu pošto imamo malo veće stado od 30 ovaca a ishrana je silaža od kukuruza,seno,zob,jednom nedeljno malo soli i pošto je najveći jek jagnjenja dodajemo malo lucerke.To radimo godinama i zadovoljni smo.

miladinovic
11-01-12, 23:35
zarius
za 75 eura mislim da mozes naci 75 bala sena lepog a to je deff bolje i od 120 bala slame

Dzogi_89
15-01-12, 10:57
Vase miljenje bi mi znacilo,sta mislite:
100 kg kukuruza ili jecma
10 kg suncokret sacme
10 kg sojine sacme
premix za ovce
stocno brassno 30 kg
to bih davao ovcama,

Petrovo
15-01-12, 11:32
nije lose mozes malo durgaciju ishranu po meni
50 kg kukuruza jecma ili zobi ako imas
i sve ostalo sto si naborojao

Sava21
15-01-12, 12:01
ako vec imas raspoloziva hraniva,mislim da je sledeca receptura najbolja:50%kukuruzne prekrupe,30%jecmene prekrupe,i 20% sacmi.mozes suncokretovu,mozes sojinu,a mozes i kombinovati.u tu smesu naravno dodajes 1% stocne soli i najcesce 3% premixa za ovce.stocno brasno ti ne bih preporucio jer ono ima laksativno dejstvo pa moze izazvati prolive.ne kazem da hoce,ali moze.e,sad kolicinu ovog koncentrata ces prilagodjavati zivotnim ciklucima ovce,parenje,bremenitost,laktacija...uz ovo naravno obezbedi kvalitetno spremljena kabasta hraniva,svezu vodu uvek i kamenu so da je ovce lizu po volji.

Petrovo
15-01-12, 12:14
hrani cime raspolazes moze se hraniti mekinjama i koncentratom pomjesano i super je za ovce koje doje i naravno sva jeftina hraniva do kojih mozes doci mislim na mlinski otpad i ostalo samo hrani dobro i nebrini

Dzogi_89
15-01-12, 15:48
volim ovaj forum jer ima dobrih ljudi koji uvek sa zadovoljstvom ikreno hoce da pomognu.Hvala vam jos jednom.Ovako ih hranim ,al za sledecu turu izbacujem stocno brasno a umesto njega jecam ili psenica i to je to, 2 puta dnevno i bice njima super

Sava21
15-01-12, 16:49
ako imas mogucnost da nadjes zob,koristi i nju.najbolje da je dajes u periodu od odlucivanja jaganjaca do ponovnog parenja.zob je izuzetno bogata vitaminima,i u dobroj meri poboljsava kondiciju zivotinja.

Petrovo
15-01-12, 17:27
za šeriod dojenja po meni dosta isplativa mogucnoste je mjesati mekinje i koncentrat za krave muzare na 50 kg menkinja dodas 15-20 kg koncentrata i miran si imaju mlijeka

---------- Poruka napisana u 17:27 ---------- Prethodna poruka je at 17:26 ----------

a ako neko bas hoce da popravi dodas smjesu 50 kg mekinja 20 kg koncentrata i 30 kg kukuruzne prekrupe

Sava21
15-01-12, 17:38
zar nije jednostavnije kupiti gotov koncentrat za ovce u laktaciji i eventualno ga pomesati sa krupno prekrupljenim kukuruzom?

Petrovo
15-01-12, 17:42
pa jeste lakse ali ako hoces da ustedis itekako nije a prekrupa i mekinje isto daju mlijeko samo sto koncentratom se poboljsava kvalitet

Sava21
15-01-12, 17:52
za mleko su najbolja proteinska hraniva,znaci sacme,suncokretova i sojina,mekinje i kukuruz nemaju velike kolicine proteina,tako da mekinje ni po cemu ne dopunjavaju kukuruz,a cena koncentrata za ovce je cak nesto niza od onog za krave muzare.>:({

German hunting terrier | Jagdterrier