Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    133
majilovac je napisao(la):
racunaj balu ujutro i naveca,bala oko 12-15kg,racunaj zobi oko 3 kg dnevno,,pa ti sam odluci koliko kojoj treba hrane,meni licno neigra ulogu koliko pojedu,mislim da ovce priblizno jedu nebitno rasa,pojedu koliko ih sam forsiras,meni je bitno da izgledaju fino a ne da im se poznaju kosti,nema tu koreknih odgovora jer svi mi imamo razlicito misljenje koliko i sta se daje i kako treba grla izgledati,
imam 7 ovcica i ovna,toliko pojedu dnevno.bala ujutru,bala uvece,velike bale 15 kg i vise jedna,i oko 2kg zobi dnevno.
 
ovo je receno od prilike kg,nazalost ja svojim ovcama ne merim ali forsiram dviske jer su 10 mesec a pripustene,postujem sve ali nemora znaciti da ja dajem korektno mozda treba njima manje
 
@majilovac druze samo ih hrani da izvuces max iz njih,ko drzi od meraka ne gleda koliko ce pojesti ako se ima hrane dovoljno
:ppozdrav:
 
hvala kolega miladinovicu na podrsci ali mislim da je cilj da dviske izvucu maksimu do prvog jagnjenja,ponavljam da hrana kodmene neigra ulogu i da je ovo odprilike sto sam naveo
 
Ishrana ovaca prakticna iskustva

Svakako da mlada grla treba hraniti maksimalno. Zbog loše ishrane pramenka je neopravdano na lošem glasu. Dobrom ishranom u prvoj godini dobijaju se dosta kvalitetnija grla koja će sve uloženo u njihov kvalitetan odgoj višestruko vratiti u budućem periodu. Počeo sam sa pramenkama teškim u proseku 40kg. Već sledeća generacija koja je kvalitetno odnegovana dobila je na gabaritu oko 15kg. Bez kvalitetnog podmlatka bez obzira na rasu nema uspeha.
 
ja sam tek pocetnik ali moje iskustvo je sledece,ja imam tek dve ovce nadam se sjagnjene,ovna sam zaklao posto sam pustao sa drugim,uzeo sam ga u julu 21kg.je imao a zaklao za bozic 83kg.rasa vitemberg/melez neznam koji posto je isti vitemberg,hranio sam detelinom i obrok kukuruz,tritikal...so jedom nedeljno i to je to...neka moja pocetnicka iskustva....poz,posto planiram prosirenje boze zdravlja jako me interusuju iskustva i koliko je potrebno hrane po jedinki ako se hrani detelina i obrok,unapred hvala :cool:
 
mene interesuje dali je bolje da ovcama dajem u zrnu jecam i kukuruz pomesano, ili da to sameljem pa da im dajem kao prekrupu.. ? sta je bolje.. ? do sad sam davao u zrnu kukuruz i jecam pomesan.. pa reko da nije bolje da im to sameljem :ppozdrav: pozz
 
Odgovor

Mislim da je bolje mleti ali što krupnije samo koliko da ne budu cela zrna. Ako sada daješ nemleveno pažljivo pregledaj balegu ovaca i videćeš po neko celo zrno ječma ili kukuruza pa ćeš i sam doneti zaključak. Mlevenu hranu ovce lakše preživaju i bolje koriste.
 
bas sam im danas cistio,normalna im je balega sve je ok.. nego sam slucajno uzeo danas od svinja one prekrupe i bacio im pojedose ono slatko pa reko da im sad malo ubacim mleveno, do sad sam im samo zrno bacao...
 
vec je ranije pisano o tome , prekrupljena hrana se brze i lakse vari a i potrebno je manje energije da se utrosi za njeno varenje pa je iskoriscenje bolje.takode i zubi se manje habaju pa se zivotni vek grla produzuje
 
ja nemam iskustva hrenjenja sa prekrupom pa me interesuje koliko bi kolicinski po 1 odraslom grlu trebao davati dnevno... da se nebi nadule itd? :ppozdrav:
 
gilgames je napisao(la):
ja nemam iskustva hrenjenja sa prekrupom pa me interesuje koliko bi kolicinski po 1 odraslom grlu trebao davati dnevno... da se nebi nadule itd? :ppozdrav:
i mene to zanima,jer sam od pre desetak dana presla da ih hranim prekrupom,a ne znam koliko smem dnevno da im dajem.za sada im dajem od prilike kilogram ipo na njih 8.da li je to malo za dan ili mnogo ili taman?za sad su OK.
pozdrav svima
 
i mene to zanima,jer sam od pre desetak dana presla da ih hranim prekrupom,a ne znam koliko smem dnevno da im dajem.za sada im dajem od prilike kilogram ipo na njih 8.da li je to malo za dan ili mnogo ili taman?za sad su OK.
pozdrav svima

to hranis neke pilice? :haha: salim se malo, ne stvarno sta hranis trenutno, malu jagnjad koja jos sisaju ili odrasle ovce? za ovce je neka normala oko 300gr dnevno e sad za jaganjce, zavisi koliko hoces brzo da ih uhranis :sta:
 
ne hranim pilice,imam 8 ovaca,tri dojilje su odvojene sa jaganjcima i njih hranim koncentratom za kravu,a 5 ostalih sa kilogramipo prekrupe dnevno.to mu dodje to sto ti kazes,300gr.po komadu.
malopre sam zaboravila da napisem da su mi te tri ovce odvojene i izvinjavam se.
pozdrav svima
 
ma nista, izvini ti zbog ovoga sa pilicima ::namigivanje:: jbg, volim malo da se nasalim takav sam sta mogu :haha: da ok je to, a koliko ti pojede sena njih 5 na dan?
 
ja inace na njih cetiri ovce dajem ujutru,3 fangle one standardne zidarske kukuruza i jednu jecma ,to pomesam u kanti i dam, i posle opet popodne isto to.. seno dobijaju odma posle toga cim pojedu to zrno 2 puta dnevnoo isto, maltene seno je stalno ispred njih, sto ostane u jaslama ja bacim svinjama one pojedu ili bacim pod ovce .. bacao sam im i cele klipove kukuruza da vidim jel oce da jedu i pojedu ga ostane kocanjak samo ali to sam samo 2,3 puta bacio cisto da vidim dal oce al sam prestao, bojim se da ne izlome zube.. zato bi sad malo presao na prekrupu malo da promenim,isto bi i prekrupio kukuruz i jecam, al bojim se da se ne nadunu nemam iskustva sa kolicinama itd .. pozz :ppozdrav:
 
nemoj mleti nema potrebe,melje se samo maloj jagnjadi do 3 meseca starosti
i tih 6 vangli na njih cetvoro je sasvim ok kolicinski od 2 puta ako dajes se nece naduti ne brini:)
 
evo i ja da dam svoje misljenje o ishrani ovaca mislim da je ovci prosecno teskoj 60-ak kilograma dovoljno 200 grama kukuruza dnevno oko 70 kg godisnje ako se daje svakodnevno ako je ociscena od parazita.Isto mislim da jednolicna ishrana duzi period lucerkom nije dobra i moze dovesti do mrsavljenja ovaca pa preporucujem u obrok seno obicnih livada tzv.planinskih mesanih vestackihtrava i sl. a iz razloga da lucerka sadrzi toksin Dikumarol u malim dozama ali posle duze jednolicne ishrane moze se deponovati i izazvati komplikacije sa mrsavljenjem za pocetak
 
Kada su zatvorene u farmi mojih 23 ovce pojedu dnevno oko 3-5 bala x 15 kg. livadskog planinskog sena i dajem im svako jutro kantu metalnu od 10 kg. tritikalea koga stane oko 9 kg. u kantu.U danima kada su puštene ,ovih zimskih dana, ako je prošarao sneg, ne jedu više od 1-3 bale sena dnevno isto tako uz obavezno žito u jutro. Interesuje me da li je takav način ishrane dobar, ne meljem tritikale dajem ga u zrnu i ovcama i jagnjadima. Jagnjadima po volji, stari su od 7 - 60 dana i svi su zajedno. Ne odlučujem ih od ovaca ni dani ni noći. Imaju prolaz i prolaze u svoj deo gde ne mogu proći ovce. Voda im je dostupna 24 sata.
 
Nazad
Vrh