Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    133
vec dve godine koristim rezanac od jabuke u njega ubacujem kostano brasno i kukuruznu prekrupu ovako dosta ustedim na senu
 
zmajar je napisao(la):
vec dve godine koristim rezanac od jabuke u njega ubacujem kostano brasno i kukuruznu prekrupu ovako dosta ustedim na senu
da li mislis na rendanu jabuku?ako ne,kako pravis taj rezanac?koliko kostanog brasna na koliko prekrupe i taj rezanac?da li smeju da jedu i sjagnjene ovce?volela bih da i ja to probam i ustedim na senu,jer ga kupujem a nije jeftino.
hvala unapred na odgovoru.
 
rezanac je nus proizvod u fabrici soka.Ja sam ga konkretno nabavio u vino zupi.dajem kozama po 2kg a kostano brasno odprilike 1kg na 100kg prekrupa 200g po kozi.Inace o hranjivosri rezanca nemam podatke
 
Kao kabastu hranu iskljucivo dajem seno. Od zitarica pravim smesu: kukuruz, tritikal,suncokretova sacma, stocno brasno. U zadnje vreme sam počeo da koristim kukuruzni treber.
 
zmajar je napisao(la):
rezanac je nus proizvod u fabrici soka.Ja sam ga konkretno nabavio u vino zupi.dajem kozama po 2kg a kostano brasno odprilike 1kg na 100kg prekrupa 200g po kozi.Inace o hranjivosri rezanca nemam podatke
ah da,sto sam glupa,pa i ja sam cedila sok od kabuke i onaj ostatak davala kozama,samo nisam znala da se to zove rezaac.hvala ti na odgovoru.
200 gr,prekrupe sa kostanim brasnom,po kozi....dnevno ili vise puta na dan?
 
U temi melezenje pojedine kolege pisuci o dnevnom prirastu jagnjadi pominjali su i prihranu. U nadi da ce pomenute kolege pogledati i ovu temu, zeleo bih pre svega kolegu @majilovac da zamolim da nam sa aspekta iskusnog odgajivaca pojasni kolike su dnevne potrebe za hranom odraslih jedinki Sarole i Texel. Sto se ostalih rasa tice manje vise mi je sve poznato ali Sarole i Texel su mi nepoznanice.Za nas koji nemamo uslove za ispasu, podatak o prirastu jagnjadi jeste vazan ali ne i presudan u svodjenju ukupnog bilansa.
I te kako je vazno koliko i sta pojede majka za 365 dana na jaslama.
 
Moje stado dvaput dnevno dobije koncentrat,koji sam radim od zobi,kukuruza,tritikala(ili ječma),sojine sačme i pšeničnih posija,sa premixom Ovisan 5%.Dobivaju kvalitetno livadno sijeno i sijeno lucerne.

Kad je pašni period,onda u proljeće radi prevencije od nadimanja ujutro dobiju sijena,a zatim dok prođe rosa idu na pašu 2 sata, i 2 sata uvečer.Ljeti su cijeli dan na paši.

Vidim da čak i neki profi ovčari koriste Kostovit,što me čudi.Kao prvo,njegov sastav je nekako univerzalni,da paše svim životinjama,a to ne može zadovoljit potrebu svake vrste dovoljno_Osim toga,jako je skup.Na mom imanju kako sam napisao koristim Ovisan,premix za ovce i janjce,koji je dosta jeftiniji od Kostovita,a učinkovitiji.Ne reklamiram nikoga,samo želim reći da ima jeftinijih a boljih premixa od klasike na koju smo navikli.
 
rancer je napisao(la):
VetMed je napisao(la):
rancer je napisao(la):
Nusproizvod industriiskog alkohola.
Gde nabavljas taj kukuruzni treber? Kako se pokazao u ishrani?

Pokazao se dobro uz dodatak stocnog brasna, nabavljam ga u Kostojevicima zapadna Srbija.
Ja sam iz Kostojevica, pa te zato i pitam. Nisam do sada koristio taj treber ali planiram da pocnem. Znaci dobar je uz stocno brasno? Ja bih ga mesao sa koncetratom, mislim da ne bi bilo lose. Jel uzimas na vise, koliko dugo moze da stoji u onim dzakovima neotvoren? Pozdrav zemljak.
 
kolega zemu,nisam video vase pitanje ranije izvinjavamse,ja sam na selu gde imam mogucnosti na ispasu tako da sa proleca pa do kasne jeseni su grla na pasi,u mom slucaju neigra mi uloga hrane jer je sam proizvodim tako da nikada nisam merio,mogu samo uprediti jednu prema drugoj rasi,na primer sarole i bergamo,posto su grla odvojena i pustena na parenje podjednakog broja po 5 dviski i ovan u obe rase jedna bala deteline saroleu treba vise vremena da pojede nego bergamu,bergamo je zbrise u roku od sat vremena dok sarole vise gostira,sto se tice i zobi teko je isto,nesmem reci koliko treba zobi ili lucerke po grlu jer nisam merio nikad,do duse teksel je malo brzi ali i on je sporiji u jelu,neznam zasto ali mozda gostiraju,
 
abrkili je napisao(la):
Moje stado dvaput dnevno dobije koncentrat,koji sam radim od zobi,kukuruza,tritikala(ili ječma),sojine sačme i pšeničnih posija,sa premixom Ovisan 5%.Dobivaju kvalitetno livadno sijeno i sijeno lucerne.

Kad je pašni period,onda u proljeće radi prevencije od nadimanja ujutro dobiju sijena,a zatim dok prođe rosa idu na pašu 2 sata, i 2 sata uvečer.Ljeti su cijeli dan na paši.

Vidim da čak i neki profi ovčari koriste Kostovit,što me čudi.Kao prvo,njegov sastav je nekako univerzalni,da paše svim životinjama,a to ne može zadovoljit potrebu svake vrste dovoljno_Osim toga,jako je skup.Na mom imanju kako sam napisao koristim Ovisan,premix za ovce i janjce,koji je dosta jeftiniji od Kostovita,a učinkovitiji.Ne reklamiram nikoga,samo želim reći da ima jeftinijih a boljih premixa od klasike na koju smo navikli.

Jako dobro zapazanje, a nije prvi put ljudi pogresno da procenjiju stvari, recimo ovi ozboljniji stocari treba da koridte specijalizovane premikse za posebne vrste zivotinja, dok oni manji socari culi samo za kostovit i samo to kupuju,

Takogje konkretno za ovce premiks pricam za ovce koje idu na ispasu nemoraju tokom cele godine da uzimaju kad recimo u prolece to sve one nadoknade u prirodu dk posle jagnjenja zimus obavezno kad je i najpotrebnije kao i mesec dana pre mrkanja.
 
majilovac je napisao(la):
kolega zemu,nisam video vase pitanje ranije izvinjavamse,ja sam na selu gde imam mogucnosti na ispasu tako da sa proleca pa do kasne jeseni su grla na pasi,u mom slucaju neigra mi uloga hrane jer je sam proizvodim tako da nikada nisam merio,mogu samo uprediti jednu prema drugoj rasi,na primer sarole i bergamo,posto su grla odvojena i pustena na parenje podjednakog broja po 5 dviski i ovan u obe rase jedna bala deteline saroleu treba vise vremena da pojede nego bergamu,bergamo je zbrise u roku od sat vremena dok sarole vise gostira,sto se tice i zobi teko je isto,nesmem reci koliko treba zobi ili lucerke po grlu jer nisam merio nikad,do duse teksel je malo brzi ali i on je sporiji u jelu,neznam zasto ali mozda gostiraju,
Izvinjvam se, mozda sam ja s obzirom na godine malo zastarelih shvatanja i neznam kako kod vas mladjih funkcionise ovcarstavo ali malo mi je neobicno da odgajivac nezna koliko mu ovce dnevno pojedu hrane i da mu nije vazna kolicina hrane jer sve sam proizvodi?!
Ali dobro, da se fokusiramo na tih 5 dviski i jednog muzjaka sarole-a koji pojedu jednu balu lucerke, samo da razjasnimo da li dnevno ili u jednom obroku ?
 
racunaj balu ujutro i naveca,bala oko 12-15kg,racunaj zobi oko 3 kg dnevno,uz to se dasava da dobiju mesto lucerke balu silaze,ponekad i ovas ili seno,medjutim opet to u proseku bude neke 2 bale,rotiram na ishrani,kolega zemun sve zavisi kako hoces da ovce izgledaju,na ovoj hrani izgledaju meni ok odi na sarole da vidis,mozda je cak i malo previse,video sam sarole i na toluzini i znatno manje sena i njih imas na slikama u sarole temi,pa ti sam odluci koliko kojoj treba hrane,meni licno neigra ulogu koliko pojedu,mislim da ovce priblizno jedu nebitno rasa,pojedu koliko ih sam forsiras,meni je bitno da izgledaju fino a ne da im se poznaju kosti,nema tu koreknih odgovora jer svi mi imamo razlicito misljenje koliko i sta se daje i kako treba grla izgledati,
 
ja insistiram kolega zemun da kazete.a nek smatra ko sta hoce.ali vrsta hraniva i kolicina-kompletan obrok
 
Nazad
Vrh