Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
D-11 je moj favorit i biće posejan na dve trećine površina uz uslov da ga nadjem iz uvoza.
Dragan18 je napisao(la):
Drugar nije presudno koliki je klip nego koliko klipova ima. Moze AS72 ,dobar hibrid.
ha-ha isto i kod mene moji seljaci i komšije se trude da imaju što veći/klip/ kukuruz, pa onda kad ja krenem da izvlačim prikolice iz njiva ...
 
Za mene najbolje klipove ima ns 640 i naj bolje radja od svih hibrida ns istituta najbolje podnosi susu u julu i avgustu :D .
 
Zvjezdan Babic je napisao(la):
Za mene najbolje klipove ima ns 640 i naj bolje radja od svih hibrida ns istituta najbolje podnosi susu u julu i avgustu :D .
Podnosi sušu,k'o ja kad se najedem šunjke. ::namigivanje::
 
sve hibride razne sam sejao od svih ns 640 daje najbolje rezultate svake godine prosle godine sejao sam as 72 nije se nesto pokazao kao ns 640 i ove godine sejacu kralja prinosa ns 640 :ppozdrav: .
 
Zvjezdan Babic je napisao(la):
Za mene najbolje klipove ima ns 640 i naj bolje radja od svih hibrida ns istituta najbolje podnosi susu u julu i avgustu :D .


I kod mene se pokazao 2007. godine. :udri: :udri: :udri: ::lose::
Vise nikad nece doci na moje njive. :ppozdrav:
 
Zvjezdan Babic je napisao(la):
sve hibride razne sam sejao od svih ns 640 daje najbolje rezultate svake godine prosle godine sejao sam as 72 nije se nesto pokazao kao ns 640 i ove godine sejacu kralja prinosa ns 640 :ppozdrav: .
Pitam, jer u mom kraju je ns640 otisao u istoriju pre 7-8 godina...Mislim da imas mnogo boljih hibrida, i kod NS, a i kod Zp-a mozda jos i vise... O kolikim prinosima se radi, ako nije tajna?
 
Ajd da budemo malo realni , izbor hibrida ili proizvodjača hibrida nas sve često zavara i navede na neko mišljenje često i pogrešno . Hoću da kažem da vrsta sjemena za odredjivanje prinosa dolazi tek iza dosta drugih uslova (klase zemljišta , sklopa pri berbi,agrotehnike, raznih uslova itd) . Nije dovoljno reći ,"imao sam dva hibrida u istoj parceli..." , pošto vrhunski hibridi traže ispunjenje mnogih specifičnih uslova da iskažu svoju neznatnu nadmoć. Što ne znači da neki nisu i u stresnim uslovima bolji od drugih. Da rezimiram ( nisam našo bolju riječ) , mislim da realno kad se sve uradi maks kako treba , i sklop naravno ipak Decalb i Pioneer malo bježe od ostalih.
 
Prinosi se krecu od 12 do 16 tona zrna suvog hibrida ns 640 po hektaru sve zavisi kakva je godina ja sam prezadovoljan sa ns 640 :ppozdrav:.
 
Zvjezdan Babic je napisao(la):
Prinosi se krecu od 12 do 16 tona zrna suvog hibrida ns 640 po hektaru sve zavisi kakva je godina ja sam prezadovoljan sa ns 640 :ppozdrav:.

Koje godine moze da rodi ns640 16t/h suvog zrna. Na koliko hektara ga sejes? Koji je sklop? Da li mislis da ljudi na forumu nikad nisu sejali ns640 ili mislis da smo svi grickali lesnike?
 
Naša zemlja ovde se ne može porediti sa vašom u Vojvodini , realno na prosječnim parcelama ostvarivao sam do sada prinose 7.5 do 9t /ha . Nije da nemože bolje ali treba mnogo više truda nego kod vas , ali zbog toga nam je to dobar poticaj jer imamo više prostora da povećavamo prinos.
Može i 15 , 20 , 30 t/ha ali u crtanim filmovima :spavam:.
Da dodam da ove godine planiram dosta novina u kukuruzu , možda će prinosbiti veći , ali čućete na jesen kad predje preko vage.
 
Ma biće raznih proba na manjim površinama. Na primjer redovi na 50cm a malo veći razmak u redu , pa negdje ću probati poslije jednog prohoda sjetvospremača podrivanje pa ravnanje još ako dovršim na podrivač neku napravu da pustim tečno djubrivo na dubinu . Možda ću pokušati malo s nekim djubrivima sa mikroelementima (ZN i B) . Možde malo i prskanja u klas sa insekticidom i folijarnom. Malo nekih hibrida iz grupe 200 u kasnijoj sjetvi da vidim šta bi bilo kao drugi usjev poslije nekog povrća npr. Biće svakakvih gluposti da ne bude dosadno. :haha:
O da ostavio sam i par redova neuzorano da probam i no till.
 
Mi cemo sejati K 67 i F 38 hteo sam V 74 ali nema semena.Ja sam apsolutno za domace hibride ali sta vredi kad forsiraju starije sorte koje su prevazidjene treba malo da prorade na novim hibridima
 
@steva1984
Kako nemaju novije hibride?Mozda nisi u toku ali imas gomilu novih domacih hibrida,nizih stabljika,nisko nasadjenog klipa,tolerantnih na susu i brzo otpustanje vlage iz zrna,kratkoreceno modernih hibrida a nisu GM.Iz ZP kolekcije imas najnovije hibride ZP505,ZP555,ZP544,ZP560,ZP600,ZP606,ZP666 :ppozdrav:.Ima tu jos dosta prednosti poput besplatnog tretiranja semena insekticidom i to sa punom dozom :ppozdrav:
 
Zvjezdan Babic je napisao(la):
Prinosi se krecu od 12 do 16 tona zrna suvog hibrida ns 640 po hektaru sve zavisi kakva je godina ja sam prezadovoljan sa ns 640 :ppozdrav:.
Cak i strucnjaci iz NS instituta bi te zamolili da ne hvalis NS 640, nego neki njihov noviji hibrid, jer ga i oni izbacuju. Zasad probaj na istoj njivi da posejes pored NS 640 Pioneerov N43 na 22,5 cm, samo jednu vrecu semena. Od toga sigurno neces propasti. A na jesen kad ga oberes, javi kako je proslo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh