Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
NEsto malo redova zrna ima 3381 ....po specifikacijama od 14-16 :sta:
 
Probaću ove godine da sejem na 18cm sviđa mi se što brzo otpusti vlagu.Mislim da mogu da ga skladištim u šupi bez sušenja.
 
Napravljen plan setve kukuruza :D :
KWS 3381, oko 5% povrsina, setva na 19cm
Pioneer f73, oko 30% povrsina, setva na 20,5cm
dkc 5143, oko 15% povrsina, setva na 21,5
pioneer f38, oko 20% povrsina, setva na 21,5
dkc 5783, oko 15% povrsina, setva na 20,5cm
as72, oko 15% povrsina, setva na 23cm.

Sve njive su dobile 260-300 kg NPK 15:15:15 po ha, i dobice u februaru jos 200 kg/ha UREE. Njive imaju P i K u proseku oko 22 mg/100g zemljista...karbonatni cernozem, pH vrednost oko 6, procenat humusa oko 3%...
Ovih dana cu da odem do PSS, malo da se konsultujem oko broja biljaka po ha, a ako neko ovde ima neku sugestiju, misljenje...slobodno :ppozdrav:
 
ph ti je malo nizi ali je u principu OK (treba da se krece od 6-7,5), problem bi ti se mozda javio u startu sa ureom jer ce ona u trenutku primene dodatno zakiseliti zemljiste (privremeno), mooozda bi bolje bilo da ides sa KAN-om da ph vrednost priblizis 7 tj. neutralnoj sredini, ali u principu moze i urea ako je ekonomski isplativija.

Za planirani prinos od 12.000 kg/ha (vrednosti su u kilogramima aktivne materije po hektaru)
N - 110-130 kg
P2O5 - oko 45 kg
K2O- oko 66 kg

za prinos od 10.000 kg/ha
N-100-120
P-35kg
K-55 kg

A ti si obezbedio
N-39
P-39
K-39
Nisi nagovestio da li su zaorani neki zetveni ostaci ?
Kalijum je specifican u odnosu na ostale elemente on konstantno prelazi iz adsorbovanog stanja u zemljisni rastvor (balansira) i na cernozemu njega retko kad fali (osim ako je biljka izrazito zahtevna prema njemu)
Post je spojen: [time]1297054925[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VVxnY_WlVYQ[/youtube]

evo malo videa kako da odredite da li je neki hibrid otporan na stres i lose uslove sredine (hladno vreme i veliku vlagu), kao sto je bila ova godina za nama.
 
Kod mene sve povrsine bice zasijane hibridom Ns 640 oko 10 hektara toliko planiram zasijat ovog proleca kukuruz :D.
 
Evo mog konačnog trebovanja semena kukuruza za ovu godinu:
-Pioneer F02 9 jedinica
-Pioneer F38 18 jedinica
-Syngenta Paco 5 jedinica
-Syngenta Helico 14 jedinica
-Monsanto DKC 5783 7 jedinica(50000 zrna)
Gustinu sam za sve računao na 70000 biljaka po hektaru.
 
Seme kukuruza po ha ce me prosecno izaci 13000 dinara. Sve tretirano Ponchom, ili Furadanom...
Prosle godine seme me je kostalo oko 8000 din/ha, tretirano Furadanom.
Prosle godine u februaru kukuruz 10,30 dinara tel-kel, i seme po ha je kostalo 765 kg kukuruza.
Ove godine u februaru kukuruz oko 19 dinara tel-kel, i seme po ha kosta oko 684 kg kukuruza.
Sve u svemu, slicna situacija...
 
Oltimer koliko kosta ta setvena jedinica,ako te izade prosek 13000 din po ha.dali je to zlatno zrno
 
Za mene je zlatno :D
Salu na stranu, pa ide od 3000 din za kws 3381, pa do 5500 za Pioneer F73 sa Ponchom.... Pa sklop od 70000 biljaka/ha, i eto ti racunice :cao:. Jos tu dodam relativno sitan trosak za Furadan, i par litara Slavola, i dodjem do 13000/ha, tj 7500 din/kj. To je ustvari 1,5sj/kj...ne znam zasto ti je to cudno :cao:
 
Postovani forumasi,imam jedno pitanje za vas:do sada sam uglavnom sejao kukuruza NS 640(pre nekoliko godina sam probao nekog pioneera-ne secam se imena).Sad razmisljam o tome da mozda bi trebalo da ga zamenim.Na osnovu toga sto sam tu na forumu citao i iz jedne licne preporuke kao favorit je AS 72 eventualno NS 6030.Da napomenem da bi bio bran u klipu,znaci prednost svakako hibridima koji imaju malo veci klip.Pa da podelite iskustva iz prakse :D ,hvala vam!
 
Znam da nije najbitnije velicina klipa,ali posto mi beremo u klipu,pa iz kotarke malo po malo (s krunjacem-rucno) krunimo lakse i brze nam je sa vecim klipovima,inace hvala za savet!
 
Dragan18 je napisao(la):
diklofen je napisao(la):
Pošto sav kukuruz krunim najverovatnije ću sejati:
Pioneer:F02 i F38
DKC 5783
Prošle godine su mi najviše dali i veoma su mi se svideli.
verovano ista setvena struktura, eventualno cu probati KWS 3381 ili Krabas .
AS 72 za klip
Hibridi koje cemo sejati:
Pionir: F02,F38,V74,V52-(kombajniranje)
i D11 za klip
AS 72 klip
Dekalb 5276 za kombajniranje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh