Pomoć za početnika u plasteničkoj proizvodnji povrća

knez

Član
Učlanjen(a)
27 Dec 2010
Poruka
65
Bio bih zahvalam da mi neko pomogne i da me uputi u tajne proizvodnje povrća u plastenicima.Nikada se nisam bavio poljoprivredom niti moji clanovi porodice ali zbog teske finansiske situacije primorani smo da krenemo u tom pravcu(mada ja sam imao tu zelju odavno).Pre tri meseca podigli smo plastenik koji je dosada bio prazan i sada je dosao trenutak da se nesto nradi u njemu pa molim one koji znaju sta bi bilo pametno da se sada ali sada zasadi unutra?

P.S:Nemam grejanje unutra mada bih se nekako za to vec snasao.
Da podsetim muka me naterala da radim ovaj posao i kao ocajnik trazim slamku spasa za svoju porodicu jer nisam lopov pa da umem da kradem ali volim posteno da radim i posteno da zaradim!
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

Zdravo @Knez ne treba toliko kukati nikom nije bajno sve sto imas trudi se da zadrzis za sebe to je neko moje misljenje, postavi konkretna pitanja na ovom forumu i ljudi ce ti sigurno odgovoriti,na forumu su uglavnom dobri i radni ljudi sa velikom praksom i znanjem.Ono u cemu bih jamogao za pocetak da ti pomognem je da si zakasnio za bilo koju kulturu sad si miran do marta samo se potrudi da nabavis rasadu do tada pogledaj malo po forumu ima ljudi koji se bave proizvodnjom rasade pa kotaktiraj.Sto se tice neke ozbiljne zarade sa jednim plastenikom neces mnogo postici ne znam koje je dimenzije ali ako je mali imaces za kucu i po koju kilu za pijacu,ako je veci bice vise za pijacu.Prelistaj forum naci ces dosta odgovora koji ti mogu pomocu.
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

Hvala na odgovoru!Dakle plastenik je povrsine 50m2,e sad dali je kasno da otpocnem sada proizviodnju rasada za papriku,paradajz,krastavac i sta znam sta jos i dajte savet ako nije kasno kako to inace ide tjst sta je sve i kako potrebno za proizvodnju rasada sobzirom da je upitanju negrejan plastenik mada bih se mozda ja i nekako snasao da ga dogrevam?!
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

Za proizvodnju rasada ti je jos rano a ne kasno,ona krece oko 15-og januara ali sa grejanjem bez grejanja nema rasade. Sto se tice tog tvog plastenika ako si dobro napisao 50kv.a ne 500kv ja biti rekao da ne radis sam rasadu.Da se ti nebi puno zamlacivao i gubio vreme (seme,sadnja,rasadjivanje,struja,supstrat,kontenjeri,case) tebi za 50kv treba oko 120 struka paradajza ili sta vec hoces da radis manje vise komada ne sadi se sve na istoj razdaljini,120*35=4200din kupi zasadi do sredine marta i imaces za sebe pa cak i nekom malo da prodas.
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

Ako sam ja kneza shvatio, on bi da posadi rasad, proda dobar deo i zasadi kod sebe ostalo, tako da mislim da bi bilo fino ako se neko razume da mu objasni kako se seje rasad, jer je ocito da je muka stigla coveka.
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

NPR. ja posijem paradajz i papriku tek oko 15-og februara! nikada ranije,jer rasad iznosim u plastenik (bez grijanja) od 25marta do 03 aprila,zavisi od vremena. Najbolje je da biljke budu stare oko 40 dana od sijanja do presađivanja,jer se tada najbolje prilagođavaju novim uslovima.I uvijek sam imao dobar rasad. Nije to veliki problem,samo bi trebao da imaš neko grijanje,da u klijalištu održava optimalnu tem.25 stepeni.Niču 6-dan,a paradajz treći-četvrti...
Dosta prodam rasada,što ljudi kupuju za svoje bašte,paprika,paradajz,krastavci,lubenice,dinje.........a to sijem tek oko 20-og marta,a stignu do đurđevdana,baš kad treba
samo govorim kako ja to radim,pa ako može pomoći.......
Ja mislim da je na 50 kv najbolje napraviti dobar rasad....svega po malo,pa kad se proda,onda posaditi paradajz unutra
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

Pozdrav svima koliko sam mogao da izvucem iz predhodnih poruka od @kneza,on zbog svojih situacija i problema planira da krene proizvodnju povrca i apeluje i zamoljava da mu neko otkrije(tajne proizvodnje povrca)@Nikola_vuk poruku treba opsirnije procitati i po koju predhodnu covek navodi da bi radio ali da krene od rasada jer da bi neka biljka pocela da raste ona treba prvo da se zasadi.
Sto se tice@Ssseve moram da dodam da u predhodnoj poruci koju sam poslao nisam pisao opsirnije iz razloga sto smatram da mu je plastenik mali i da bi mu bilo cimanje za tu povrsinu,ja rasadu pravim sam gde mi pomaze drug koji ima grejanje pa od 15-og januara bude kod njega u plasteniku do 15-og februara zatim se presadjuje u case i i znosi pocetkom marta.Ja na tome ustedim skoro hiljadu evra.Mozda vi u Banja Luci iznosite kasnije zbog klime a i koliko sam mogao da primetim nemas grejanje.Pozdrav
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

sasa j je napisao(la):
Pozdrav svima koliko sam mogao da izvucem iz predhodnih poruka od @kneza,on zbog svojih situacija i problema planira da krene proizvodnju povrca i apeluje i zamoljava da mu neko otkrije(tajne proizvodnje povrca)@Nikola_vuk poruku treba opsirnije procitati i po koju predhodnu covek navodi da bi radio ali da krene od rasada jer da bi neka biljka pocela da raste ona treba prvo da se zasadi.

Mozda gresim, ali ako uzmes seme onda je logicno da ga posejes, a kad iz tog semena nesto iskljija onda dobijes biljku koju rasadis, tj. prvo sejes pa sadis. A koliko sam shvatio covek nezna nista i pokusava da zaradi bilo koju paru, posto mu je rano za sadjenje bilo cega ne bi lose bilo da proba da napravi nesto rasada, mozda taman toliko da mu ostane dzabe posle za njega tj. da ga ne placa.

Mada s obzirom da mu je poslednji post bio pre nedelju dana verovatno i nema vise neka interesovanja na forumu.
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

sasa j je napisao(la):
Pozdrav svima koliko sam mogao da izvucem iz predhodnih poruka od @kneza,on zbog svojih situacija i problema planira da krene proizvodnju povrca i apeluje i zamoljava da mu neko otkrije(tajne proizvodnje povrca)@Nikola_vuk poruku treba opsirnije procitati i po koju predhodnu covek navodi da bi radio ali da krene od rasada jer da bi neka biljka pocela da raste ona treba prvo da se zasadi.
Sto se tice@Ssseve moram da dodam da u predhodnoj poruci koju sam poslao nisam pisao opsirnije iz razloga sto smatram da mu je plastenik mali i da bi mu bilo cimanje za tu povrsinu,ja rasadu pravim sam gde mi pomaze drug koji ima grejanje pa od 15-og januara bude kod njega u plasteniku do 15-og februara zatim se presadjuje u case i i znosi pocetkom marta.Ja na tome ustedim skoro hiljadu evra.Mozda vi u Banja Luci iznosite kasnije zbog klime a i koliko sam mogao da primetim nemas grejanje.Pozdrav
Pozdrav,tačno je da ja nemam grijanje u plasteniku,pa iznosim malo kasnije,ali šta ćeš...........mrazevi prestaju krajem marta.Puno pozdrava za Jakovo..........lijepe uspomene :cao:
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

sasa j
A ucemu drzis rasad tih prvih mesec dana. Ako jeu kontejneru to je mnogo dug period.Ja ga pikiram posle 20-ak dana maksimalno.
 
Odg: POMOC ZA POCETNIKA I PLASTENICKOJ PROIZVODNJI POVRCA

JuRa je napisao(la):
sasa j
A ucemu drzis rasad tih prvih mesec dana. Ako jeu kontejneru to je mnogo dug period.Ja ga pikiram posle 20-ak dana maksimalno.
One su kao sto si rekao u kontenjeru ali drug mi to radi u plasteniku sa grejanjem da se nebih posebno zezao oko toga (struja,maltretiranje)ovako on radi sebi ja mu platim uslugu cuvanja.On ih ne forsira nego ih kali na nizoj temperaturi tako da sporije raste(manja lisna masa)zato je koren sav isprepletan,koren ti je najbitniji ako njega nema dzabe lista,zatim ga presadjujem u case gde ostaje jos nekih 10-15-20 dana,i tada treba povesti racuna zbog mrazeva.Kad dostigne zeljenu visinu a stablo joj bude debelo ko prst(nema sekiracije)Pozdrav
 
Pozdrav svima,kupio sam dva plastenika dimenzija 40x8 i čim vremenski uslovi dozvole planiram da ih postavim. Zbog polozaja baste ulazi u plastenik bi bili sa istoka i zapada. Da li je uopste bitnno kako se oni postavljaju, ako jeste da li je ovo ok a ako ne da li je onda bolje da ih skratim pa da ulazi buda sa severa i juga.
 
Zemljače, za naš grad su bitniji vetrovi od uravnotežene osunčanosti.
Događa se svakog proleća da sunce sija i košava jako duva. Tada je problem provetravanje i tada je konstrukcija na ispitu.
Pored košave (jugoistok, ili tu negde, gde ima prolaz) kod nas je opasan i severozapadni smer (svako nevreme dolazi iz tog smera).
Najslabiji vetrovi su sa juga i sa istoka (i nevreme je odatle veoma retko i malo slabije jačine).Bitno je i odakle imaš neku zaštitu.
Sa severa imam visok zid (kao ogradu), ali i odatle gadno duva kada stiže zahlađenje.
I kod mene su ulazi bili na istoku i zapadu ( plastenik 39 x 15m). ali sam ih premestio na jug, a lufteri su ostali na istoku i zapadu.
 
Pozdrav,kao mladi povrtari sa ne mnogo iskustva u plastenickoj proizvodnji voleli bih kad bi neko mogao da podeli svoje znanje u vezi vremena sejanja/sadnje i berbe povrca. Znaci da podeli neki link ili da napravi neku tabelu u kojoj moze da se vidi vreme sejanja/sadnje i berbe povrca. Npr : Paprika - setva (1-5 januar), sadnja (4-20 april), berba (10-20 jul) i tako za ostale povrtarske kulture.

Zena i ja bi smo da uzmemo kredit i da podignemo plastenik/plastenike na 16 ari, zavisno od cene same izrade stavili bi jedan visebrodni ili vise manjih. Takodje bi isla dupla folija,grejanje, bocno provetravanje.... sve sto ide za proizvodnju u toku cele godine. Zelja nam je da se povrtarstvom bavimo ozbiljno i da nam to bude glavni prihod novca. Stoga nam je i potrebna pomoc.

Najlepse hvala unapred svima. Marjan i Sandra :osmeh:
 
Sve to imas na internetu kad i sta mozes sijati saditi..ako dignet kredit i budes sve novo radio trebat ce ti par godina u idealnim uslovima da sve vratis(kredit) je li imas sigurnu prodaju? Ako ne pametnije ti je napravit za pocetak npr.500m2 pa vidjeti,ako vas je samo dvoje a hoce te 1600m2 bit ce vam posla preko glave
 
Pokusali smo da nadjemo i na internetu al je dosta tesko jer postoje razni sajtovi na kojim pise ili ne pise vreme radova ili cak sta vise razlicite su informacije. Za sad smo nasli 2-3 mesta na kojima bi mogli da prodamo povrce. Sto se tice radne snage bice nas troje a po potrebi, kad su veliki posao (sadnja, berba...), mozemo naci jos ljudi koliko god da je potrebno. Tako da radna snaga nije problem :osmeh: Posle se ne bojimo, navikli smo da radimo i zena i ja, jedino sto nas u ovom trenutku brine je ne iskustvo i to sto ne znamo sta bi bilo najbolje uzgajati kako bi mogli da imati prodaju cele godine.::vadjenje_repe::
 
A da vi napisete vas plan kako ste to zamislili pa da dobijete informacije.
Koliko sam ja razumeo niste jos ni postavili plastenike znaci cela prica je za iducu godinu.
Neko moje licno razmisljanje .......... ne morate se sloziti, a ne zelim ni da Vas obeshrabrim.
Podici kredit i krenuti u povrtastvo je vrlo hrabar potez, narocito u ovom vremenu i u ovoj drzavi.Uci u tako veliku investiciju bez imalo iskustva, ja licno ne bih smeo.
Ne mozete se nadati nekim prevelikim informacijama sa interneta.Moze se tu nauciti ponesto ali je bitno iskustvo.
Evo vam primer.........Paradajz sam sejao 15-oj januara, rasadio sam ga 7 i 8-og marta, a prvi zreo sam obrao 23-eg marta.
Krastavac........... setva 2-og februara rasadjivanje od 10-og do 14 marta, prvi plodovi obrani oko 10-og aprila.Bez grejanja.
Biljke su imale 3 teska perioda u plastenicima i zbog toga mislim da je berba kasnila.Kasnila je i kod ovih sto imaju grejanje.
Da bi imao prodaju cele godine mora se raditi 3 sadnje, rana letnja i zimska.Sa zimskom treba uklopiti da se sve ocisti i spreme se plastenici na vreme za ranu sadnju.
Sve u svemu puno srece.
 
@JuRa Hvala puno na informaciji :osmeh: Dobro ste shvatili, slazem se sa vama da je potrebno iskustvo i da je to najbolji nacin da se nauci posao. Zato se i razmisljamo da li da stavimo 2-3 manja plastenika 10x50m ili da odmah postavimo plastenik na celu povrsinu od 16ari.

Nas plan je da od 12 meseci, 10 meseci proizvodimo povrce. Mislili smo da uzmemo da uzgajamo nekih 3-4 kultura. Svideo nam se paradajz,krastavac kao i paprika, zelena salata, rotkvice a mozda i karfiol. Ono jedino sto jos ne znamo je kako da uklopimo sve zajedno, da li na primer da u jednom plasteniku gajimo samo krastavac tokom cele godine a u ostalim druge kulture.
Dobra stvar je sto smo uspeli da nadjemo 2 mesta gde bi mogli da prodamo robu.

Svaki predlog je dobrodosao.
 
Jura je u pravu.Prije ozbiljnog posla,prikupite iskustva sa proizvodnjom i iskustva sa prodajom a i iskustva kako se boriti sa uvozom.Najmanji je problem infrastruktura.Postaviš plastenik i onda krenu problemi,svaka kultura je jako zahtjevna.Primjer salata-zimska i ljetna proizvodnja ti je nebo i zemlja,svaka sezona ima drugačije zahtjeve i probleme.Nije isto saditi paradajz ljeto ili za jesen.Ja bih savjetovao 2-3 manja za školu.I uzmite si vremena i prođite sve teme temeljite na forumu.Tu su stvarni problemi,internet je malo i "svet mašte",tamo je puno toga uljepšano i jednostavno.LP
 
Nazad
Vrh