Razne mere za površine zemljišta

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
"..imam dva duluma pod lucerkom, jedno jutro krompira, dva lanca psenice i cesticu kukuruza...."
Ovo je jako slikovito ali ne znaci nista. Bar nama "novokomponovanim seljacima" sa asfalta.
Kada kupis seme tamo pise utrosak po ha ( hektaru ),
kada se govori o prinosu govori se o kg/ha ili t/ha,
kada se govori o potrosnji herbicida, fungicida, insekticida govori se o ha,
kada se govori o radnom ucinku mehanizacije govori se hektara na sat,
i tako dalje.
Pa kad mogu ( s mukom ) Englezi i Ameri da prelaze na metricke mere, hajde i mi da se iz turskih i austrougarskih vremena presaltujemo u 21. vek !
 
Ko voli poljoprivredu i njome da se bavi to mu neće predstavljati problem, a Ameri i Englezi....pusti njih.
 
1 červorni hvat (hv) = 3.596652 m2 (~3.60 m2)
1 katastarsko jutro = 1600 hv = 5754.643 m2
1 ar = 100 m2
1 hektar = 100 ar = 10000 m2
1 motika = 800 m2
1 dulum = 1000 m2
1 lanac = 2000 hv

Ovo sam prepisao iz neke knjižice gde su napisane svakojake mere... Međutim ja sam još čuo:

1 bostan = 200 hv
1 katastarsko jutro = 8 bostana
1 lanac = 11 bostana

Ovo za lanac se očigledno ne slaže sa podacima iz gore pomenute knjižice pa sad ne znam šta je tačno. Uostalom, to mi nije ni bitno jer ja sve računam u hektarima.
 
cugi je napisao:
Ko voli poljoprivredu i njome da se bavi to mu neće predstavljati problem, a Ameri i Englezi....pusti njih.
Ma jeste, ima nekog sarma samo mislim da te mere pripadaju vise muzejima i etno istoriji. Volim ja prijatelju u jelek i opanke pa se tako ne oblacim. Hocu da kazem da je decimalni sistem superioran u odnosu na te arhaicne mere pa su cak i vrlo tradicionalni Englezi morali to da prihvate. A i inace nije mi jasno ako neka od tih starih mera nije okrugla kako se onda izrazava ? Npr dulum i 2 ara ? Kazes lepo 12 ari i svi te razumeju.
Pod uslovom da je 1 dulum = 1000 m² = 10 ari.
 
Verovatno će generacije koje dolaze koristiti "normalne" mere, ja i dalje merim u jutrima i nastaviću tako. :cao:
 
Čugi je u pravu, što se tiče mera u jutrima.

Ovde su nekada tako i parcelisali, dakle i međusono prodavali, zemlju, tako da je to sada vrlo teško promeniti u svesti čitavih generacija.

I ja bih rado računao u ha, ali ovde bukvalno svi koriste mere poput lanac, jutro (KJ), dulum itd. :D

Jednostavan proračun što se tiče katastarskog jutra (KJ) jeste:

1 KJ = 0,58 ha, odnosno 1 KJ = 1 ha/1,75.
 
E tako i ja racunam u KJ ili ha......a kad mi neko kaze lanac, onda znam da je vise od jutra a manje od ektara, bar kod mene.....

A kad mi kaze prava duz, znam da je 400 metara.....a ak je kojim slucajem ona kraca onda je 360 metara.

IIIII sta jos a da, 24 brazde idu na kratku duz, a 20-21(zavisi kako odores komsiju) na pravu duz

Zasad mi nista vako sanjivom ne pada na pamet :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
dukej je napisao(la):
1 červorni hvat (hv) = 3.596652 m2 (~3.60 m2)
1 katastarsko jutro = 1600 hv = 5754.643 m2
1 ar = 100 m2
1 hektar = 100 ar = 10000 m2
1 motika = 800 m2
1 dulum = 1000 m2
1 lanac = 2000 hv

Ovo sam prepisao iz neke knjižice gde su napisane svakojake mere... Međutim ja sam još čuo:

1 bostan = 200 hv
1 katastarsko jutro = 8 bostana
1 lanac = 11 bostana
1 jutro = 8 motika
 
S ovim u vezi bas mi nesto pade na pamet. Kako bi mogao da izgleda neki razgovor :
Pita jedan-Koliko zemlje imas ?
a onaj drugi kaze- 4 jutra i 3 motike !
- a koliko vas ima u kuci ?
- Nas petoro. Ja, zena, dvoje dece i deda !
- Au, pa to ispadne 7 motika po glavi !
----------------------------------------------

Ja sam ipak za ha !
 
Hektar jeste najsavršenija mera koja se koristi i trebalo bi svi da ga koriste. Mislim bilo bi lepo da ga svi koriste, ali pošto znam moć navike, ja sam se ipak upoznao sa tim svim merama koje se koriste. Jer mi je poznata moć navike i nemože se očekivati od nekoga ko je unazad ko zna koliko godina koristio neke druge mere umesto hektara, da to sada promeni.

Nema mnogo mera, pa ih nije teško ni zapamtiti bar okvirno, tako da se nemora baš uvek zapitkivati. :cao:
 
Postoji još i problem usitnjenosti parcela.
Postoji jako puno katastarskih parcela čija je površina 1 jutro, tj 0,575ha, ali i mnogo manjih.

Nakon drugog svetskog rata je na ovim prostorima uveden pojam "zemljišnog maksimuma" od 10ha. Svima koji su imali zemlje više od toga zemlja je oduzimana, i davana ciganima i raznim neradnicima, da bi kasnije ovi - "novi vlasnici" nudili na prodaju tu istu zemlju onima od kojih je ta zemlja oduzeta. Mnogi ljudi su tada svoju zemlju podelili na parcele manje od 10ha i preveli na sinove, ćerke, unuke, rodbinu itd ne bi li na taj način zadržali ono što je njihovo a što im je država na silu otimala...
Sami smo sebi zakomplikovali život. Parcele su zatim dodatno usitnjene tokom višegeneracijskog procesa nasleđivanja. Dakle, otac podelio parcelu na dva sina, zatim oni na njihove naslednike itd.
Ja imam slučaj da radim u zakup parcelu površine oko 1 ha, ali koja se katastarski vodi kao sedam manjih parcela. To su parcele prosečne površine od 12 ari. Sadašnji vlasnik je jednostavno pokupovao te parcele, preveo na sebe gruntovno, tj u sudu - i ništa više. U katastarskim knjigama on i nije vlasnik. Tako su sada katastarski vlasnici te parcele ljudi koji su svi poumirali pre 20 do 30 godina. Smešno.
Problem, dakle, nije samo u našim navikama, nego i u nasleđu, ali i u strašno komplikovanoj administraciji i dvojnim knjigama, jer se napr. u sudu parcela vodi pod jednim brojem a u katastru pod drugim brojem, i to nepotrebno komplikuje stvari.
Posebna priča su takse koje se plaćaju za bilo kakve "usluge" gruntovnice ili katastra, i uglavnom neprijatno osoblje koje tamo radi.
:D
 
Ti si ljut, a dijagnoza ti je tacna. Nasi posedi su usitnjeni. A nova parola glasi: nema vise poljoprivrede (pre svega ratarstva ) na malom imanju. To jest nece biti. Kao sto je konfekcija "ubila" krojace....To treba otvoriti kao novu temu. Treba kroz razgovor ljudi da se pripreme za neminovne promene. I bas zato je karakteristicna ova prica o "motikama", "dulumuma" i sl.
Ok je "dulumiti" u kafani uz picence, koje je nekad bilo vino ili bar spricer a danas je pivo ( eto i to se na moju zalost promenilo), ali kada danasnji poljoprivrednik pravi neku matematiku on mora da racuna u ha.
Interesantno je da ti ljubitelji starina i protivnici menjanja navika ne ceznu da oru svoje dulume sa konjima ili parnim traktorima, vec ,kao sto se vidi na ovom forumu, ceznu za traktorcinama od vise stotina konja. A takvim masincinama sa sestorednim plugovima i hektari su mali. Znaci moze dulum ako bi dulum bio 100Ha pa da sa takvim traktorom radis jedno 2-3 duluma.
Tar je napisao(la):
S ovim u vezi bas mi nesto pade na pamet. Kako bi mogao da izgleda neki razgovor :
Pita jedan-Koliko zemlje imas ?
a onaj drugi kaze- 4 jutra i 3 motike !
- a koliko vas ima u kuci ?
- Nas petoro. Ja, zena, dvoje dece i deda !
- Au, pa to ispadne 7 motika po glavi !
----------------------------------------------

Ja sam ipak za ha !
e sad mozda nisam bio dovoljno jasan. Pa da pojasnim:
Ja sam ipak za ha,...ha..ha ha-ha-ha :haha:
 
Tar je napisao(la):
A nova parola glasi: nema vise poljoprivrede (pre svega ratarstva ) na malom imanju. To jest nece biti.

Dobro si naglasio to da važi za ratarstvo, jer ipak ima dosta grana poljoprivrede gde treba i manje zemlje. Mislim ja sam skoncentrisan na pčelarenje, pa malo pametujem, ne zamerite. :pcelac::
 
Ne Tar, nisam ljut. Tada nisam još ni bio živ, ali zato je babin brat platio glavom zbog toga. Ludilo.
Ali tu parcelu koju spominjem - jednostavno ne mogu da prijavim, nema premije, nema povraćaja akcize itd. A kada sa plaća zakup uvek je problem, jer vlasnik oće novaca isto kao i za zemlju koja ima uredne papire, zato svake godine imam sa njme teške pregovore, a za samo jedan hektar.

Inače novii, moj san je da sa ratarstva pređem na cvećarstvo, ili rasadnik zimzelenog bilja. Samo, nema ko da me "pogura"... :sreca:
 
Poenta je i u tome što kod mene na primer u jednom delu atara ima u preko 40 parcela od jednog jutra, jedno pored druge i sve od različitih vlasnika, i šta da kažu kada ih neko pita koliko imaju zemlje. 57 ari? Naravno da će reći jutro, i verujem da će se ta jedinica mere najduže održati u odnosu na neke druge, ne računajući ha.
 
Nazad
Vrh