PDA

View Full Version : Razne mere za površine zemljišta

Advertisement

Strane : [1] 2

Tar
27-04-08, 13:37
"..imam dva duluma pod lucerkom, jedno jutro krompira, dva lanca psenice i cesticu kukuruza...."
Ovo je jako slikovito ali ne znaci nista. Bar nama "novokomponovanim seljacima" sa asfalta.
Kada kupis seme tamo pise utrosak po ha ( hektaru ),
kada se govori o prinosu govori se o kg/ha ili t/ha,
kada se govori o potrosnji herbicida, fungicida, insekticida govori se o ha,
kada se govori o radnom ucinku mehanizacije govori se hektara na sat,
i tako dalje.
Pa kad mogu ( s mukom ) Englezi i Ameri da prelaze na metricke mere, hajde i mi da se iz turskih i austrougarskih vremena presaltujemo u 21. vek !

Čugi
27-04-08, 15:25
Ko voli poljoprivredu i njome da se bavi to mu neće predstavljati problem, a Ameri i Englezi....pusti njih.

dukej
27-04-08, 15:27
1 červorni hvat (hv) = 3.596652 m2 (~3.60 m2)
1 katastarsko jutro = 1600 hv = 5754.643 m2
1 ar = 100 m2
1 hektar = 100 ar = 10000 m2
1 motika = 800 m2
1 dulum = 1000 m2
1 lanac = 2000 hv

Ovo sam prepisao iz neke knjižice gde su napisane svakojake mere... Međutim ja sam još čuo:

1 bostan = 200 hv
1 katastarsko jutro = 8 bostana
1 lanac = 11 bostana

Ovo za lanac se očigledno ne slaže sa podacima iz gore pomenute knjižice pa sad ne znam šta je tačno. Uostalom, to mi nije ni bitno jer ja sve računam u hektarima.

Tar
27-04-08, 19:04
cugi je napisao:
Ko voli poljoprivredu i njome da se bavi to mu neće predstavljati problem, a Ameri i Englezi....pusti njih.
Ma jeste, ima nekog sarma samo mislim da te mere pripadaju vise muzejima i etno istoriji. Volim ja prijatelju u jelek i opanke pa se tako ne oblacim. Hocu da kazem da je decimalni sistem superioran u odnosu na te arhaicne mere pa su cak i vrlo tradicionalni Englezi morali to da prihvate. A i inace nije mi jasno ako neka od tih starih mera nije okrugla kako se onda izrazava ? Npr dulum i 2 ara ? Kazes lepo 12 ari i svi te razumeju.
Pod uslovom da je 1 dulum = 1000 m² = 10 ari.

Čugi
27-04-08, 19:57
Verovatno će generacije koje dolaze koristiti "normalne" mere, ja i dalje merim u jutrima i nastaviću tako. >:D

mladen
27-04-08, 20:52
ako ocemo u evropu moracemo da koristimo hektare ai lakise je racunat >:({

branko
27-04-08, 21:30
Čugi je u pravu, što se tiče mera u jutrima.

Ovde su nekada tako i parcelisali, dakle i međusono prodavali, zemlju, tako da je to sada vrlo teško promeniti u svesti čitavih generacija.

I ja bih rado računao u ha, ali ovde bukvalno svi koriste mere poput lanac, jutro (KJ), dulum itd. :D

Jednostavan proračun što se tiče katastarskog jutra (KJ) jeste:

1 KJ = 0,58 ha, odnosno 1 KJ = 1 ha/1,75.

BobanNB
28-04-08, 08:44
E tako i ja racunam u KJ ili ha......a kad mi neko kaze lanac, onda znam da je vise od jutra a manje od ektara, bar kod mene.....

A kad mi kaze prava duz, znam da je 400 metara.....a ak je kojim slucajem ona kraca onda je 360 metara.

IIIII sta jos a da, 24 brazde idu na kratku duz, a 20-21(zavisi kako odores komsiju) na pravu duz

Zasad mi nista vako sanjivom ne pada na pamet >:({ >:({ >:({

Tar
28-04-08, 15:54
S3RiOUS je rekao:
Ljudi za nedelju dana stize lova 10000 po ha
Pa to nije fer da dobiju samo ovi sto imaju hektare. A sta cemo sa ovima koji imaju jutra i lance..?

novii
28-04-08, 16:26
S3RiOUS je rekao:
Pa to nije fer da dobiju samo ovi sto imaju hektare. A sta cemo sa ovima koji imaju jutra i lance..?

:lol: :lol: :lol: :lol:

BobanNB
29-04-08, 13:44
S3RiOUS je rekao:

;D} ;D} ;D} ;D}

S3RiOUS
29-04-08, 20:43
E jebiga pa vi onda necete dobiti nista :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ivanhoe
18-06-08, 16:27
1 ar = 100 m2
1 motika = 800 m2
1 dulum = 1000 m2
1 lanac = 2000 hv

Ovo sam prepisao iz neke knjižice gde su napisane svakojake mere... Međutim ja sam još čuo:

1 bostan = 200 hv
1 katastarsko jutro = 8 bostana
1 lanac = 11 bostana
1 jutro = 8 motika

Tar
19-06-08, 07:02
S ovim u vezi bas mi nesto pade na pamet. Kako bi mogao da izgleda neki razgovor :
Pita jedan-Koliko zemlje imas ?
a onaj drugi kaze- 4 jutra i 3 motike !
- a koliko vas ima u kuci ?
- Nas petoro. Ja, zena, dvoje dece i deda !
- Au, pa to ispadne 7 motika po glavi !
----------------------------------------------

Ja sam ipak za ha !

novii
19-06-08, 07:44
Hektar jeste najsavršenija mera koja se koristi i trebalo bi svi da ga koriste. Mislim bilo bi lepo da ga svi koriste, ali pošto znam moć navike, ja sam se ipak upoznao sa tim svim merama koje se koriste. Jer mi je poznata moć navike i nemože se očekivati od nekoga ko je unazad ko zna koliko godina koristio neke druge mere umesto hektara, da to sada promeni.

Nema mnogo mera, pa ih nije teško ni zapamtiti bar okvirno, tako da se nemora baš uvek zapitkivati. >:D

branko
19-06-08, 08:45
Postoji još i problem usitnjenosti parcela.
Postoji jako puno katastarskih parcela čija je površina 1 jutro, tj 0,575ha, ali i mnogo manjih.

Nakon drugog svetskog rata je na ovim prostorima uveden pojam "zemljišnog maksimuma" od 10ha. Svima koji su imali zemlje više od toga zemlja je oduzimana, i davana ciganima i raznim neradnicima, da bi kasnije ovi - "novi vlasnici" nudili na prodaju tu istu zemlju onima od kojih je ta zemlja oduzeta. Mnogi ljudi su tada svoju zemlju podelili na parcele manje od 10ha i preveli na sinove, ćerke, unuke, rodbinu itd ne bi li na taj način zadržali ono što je njihovo a što im je država na silu otimala...
Sami smo sebi zakomplikovali život. Parcele su zatim dodatno usitnjene tokom višegeneracijskog procesa nasleđivanja. Dakle, otac podelio parcelu na dva sina, zatim oni na njihove naslednike itd.
Ja imam slučaj da radim u zakup parcelu površine oko 1 ha, ali koja se katastarski vodi kao sedam manjih parcela. To su parcele prosečne površine od 12 ari. Sadašnji vlasnik je jednostavno pokupovao te parcele, preveo na sebe gruntovno, tj u sudu - i ništa više. U katastarskim knjigama on i nije vlasnik. Tako su sada katastarski vlasnici te parcele ljudi koji su svi poumirali pre 20 do 30 godina. Smešno.
Problem, dakle, nije samo u našim navikama, nego i u nasleđu, ali i u strašno komplikovanoj administraciji i dvojnim knjigama, jer se napr. u sudu parcela vodi pod jednim brojem a u katastru pod drugim brojem, i to nepotrebno komplikuje stvari.
Posebna priča su takse koje se plaćaju za bilo kakve "usluge" gruntovnice ili katastra, i uglavnom neprijatno osoblje koje tamo radi.
:D

Tar
19-06-08, 10:42
Ti si ljut, a dijagnoza ti je tacna. Nasi posedi su usitnjeni. A nova parola glasi: nema vise poljoprivrede (pre svega ratarstva ) na malom imanju. To jest nece biti. Kao sto je konfekcija "ubila" krojace....To treba otvoriti kao novu temu. Treba kroz razgovor ljudi da se pripreme za neminovne promene. I bas zato je karakteristicna ova prica o "motikama", "dulumuma" i sl.
Ok je "dulumiti" u kafani uz picence, koje je nekad bilo vino ili bar spricer a danas je pivo ( eto i to se na moju zalost promenilo), ali kada danasnji poljoprivrednik pravi neku matematiku on mora da racuna u ha.
Interesantno je da ti ljubitelji starina i protivnici menjanja navika ne ceznu da oru svoje dulume sa konjima ili parnim traktorima, vec ,kao sto se vidi na ovom forumu, ceznu za traktorcinama od vise stotina konja. A takvim masincinama sa sestorednim plugovima i hektari su mali. Znaci moze dulum ako bi dulum bio 100Ha pa da sa takvim traktorom radis jedno 2-3 duluma.

S ovim u vezi bas mi nesto pade na pamet. Kako bi mogao da izgleda neki razgovor :
Pita jedan-Koliko zemlje imas ?
a onaj drugi kaze- 4 jutra i 3 motike !
- a koliko vas ima u kuci ?
- Nas petoro. Ja, zena, dvoje dece i deda !
- Au, pa to ispadne 7 motika po glavi !
----------------------------------------------

Ja sam ipak za ha !

e sad mozda nisam bio dovoljno jasan. Pa da pojasnim:
Ja sam ipak za ha,...ha..ha ha-ha-ha :lol:

novii
19-06-08, 10:52
A nova parola glasi: nema vise poljoprivrede (pre svega ratarstva ) na malom imanju. To jest nece biti.

Dobro si naglasio to da važi za ratarstvo, jer ipak ima dosta grana poljoprivrede gde treba i manje zemlje. Mislim ja sam skoncentrisan na pčelarenje, pa malo pametujem, ne zamerite. :pcelac::

branko
19-06-08, 11:44
Ne Tar, nisam ljut. Tada nisam još ni bio živ, ali zato je babin brat platio glavom zbog toga. Ludilo.
Ali tu parcelu koju spominjem - jednostavno ne mogu da prijavim, nema premije, nema povraćaja akcize itd. A kada sa plaća zakup uvek je problem, jer vlasnik oće novaca isto kao i za zemlju koja ima uredne papire, zato svake godine imam sa njme teške pregovore, a za samo jedan hektar.

Inače novii, moj san je da sa ratarstva pređem na cvećarstvo, ili rasadnik zimzelenog bilja. Samo, nema ko da me "pogura"... :-*

Čugi
19-06-08, 16:30
Poenta je i u tome što kod mene na primer u jednom delu atara ima u preko 40 parcela od jednog jutra, jedno pored druge i sve od različitih vlasnika, i šta da kažu kada ih neko pita koliko imaju zemlje. 57 ari? Naravno da će reći jutro, i verujem da će se ta jedinica mere najduže održati u odnosu na neke druge, ne računajući ha.

Tar
19-06-08, 17:52
@Čugi,
nekako sam predosetio da ćeš ti da se javis. Ali , veruj mi, nije ovo bila varalica (u pecaroškom smislu) za tebe.
Brzina je jedna od odlika ovog našeg vremena. U okviru te brzine dobri su oni koji brzo reaguju. Znači brza poslovna reakcija na zahteve tžišta i novog vremena. Novi PAOR nije ništa drugo do poslovnjak agrarnog smera!
Dakle ha. Dakle ne rakija u gradima već u procentima alkohola(pogledaj bilo koju etiketu pića). I samo na forumu. OK je u razgovoru koristiti lokalne mere. Ali nadamo se da ovo citaju i drugi, koji s mukom razumeju nas jezik a tek dulume...kapiraš..
To je kao nekad, neki su se opirali metru i santimetru, pa su insistirali na colu, laktu, aršinu i sl... To je unapred izgubljena bitka. Novi( ne naš Novii)poljoprivrednik mora da zna engleski, da piči po netu, i da ide ne samo na sajam u NS nego i na kongrese u inostranstvu. Ko to ne ukapira sutra će da vozi traktor onoga gazde! E sada kada uradiš stvari kako treba onda možes iz zezanja da gajiš konje, da slušas tamburase (i salaše), da voziš fijaker i da zaje....š u dulumima!
To je moja teza- radiš u ha a zaje....š u dulumima. Valjda ćemo se na kraju složiti.
P.S. Ovo mi bas ne govori u prilog ali iz nekog razloga vodovodne cevi i daske se i dalje mere colovima a grede u cm... ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^
I sasvim na kraju molim našeg moderatora da nadje nekog smajlija koji nazdravlja vinom a ne pivom. >:({

branko
19-06-08, 18:05
Ovo za vino ti je dobra ideja... :D

Čugi
19-06-08, 21:01
Tar, šta te je navelo da pomisliš da ću se ja javiti?
Slažem se ja u potpunosti sa time što navodiš i to je sve ok, ne branim ja jutra i dulume, nego samo predočavam činjenično stanje. Ja bih prvi hteo da mi zemlja koju obrađujem bude u tabli-dve, od po 50ha i da idem tim putem o kome pričaš, ali pored M.M. i sličnih to je ne moguće....moj primer-dogovorim se sa čovekom o kupovini zemlje i pred samo zaključenje posla pojavi se lokalni M.M. koji je čuo da se ta zemlja prodaje i ponudi 100eura više, ja poravnam, on digne za 300 i ja popušim, no to je sad već neka druga tema....... Kako god, ja sam moju egzistenciju rešio, ali kako sam se počeo baviti i poljoprivredom, zavoleo sam je i hteo sam da mi to bude primarna delatnost, no pored gore navedenih, ostaće najverovatnije na dosadašnjem nivou, eventualno sa minimalnim pomakom bar što se tiče količine zemlje.

Tar
19-06-08, 22:11
Eto,
postigli smo koncenzus!
Jedino sam ja omanuo pa da se ispravim. Dakle :
...tamburaše, salaše i snaše!
:veseljak::

Arsa
01-07-08, 22:07
Pitanje
Ral = ?

Cuo sam za ovaj izraz ali koliko je to ari neznam

Čugi
01-07-08, 23:49
Pitanje
Ral = ?

Isto što i jutro.

Arsa
02-07-08, 21:02
Pitanje
Ral = ?

Isto što i jutro.

Hvala Cugi >:D

branko
28-11-08, 20:57
Dakle, koliko vidim, i pored težnje da prođemo na merenje zemlje hektarima, većina od nas se i dalje drži merenja u jutrima... :lol:

Živeli... >:({

mityoo
26-12-08, 12:49
Priznajem da je i meni lakse reci jutro ili lanac kad je parcela tolika! Ali ako je parcela 1ha ili 2 ha onda necu reci "lanac i jutro ipo" ^-^ :lol: :lol: Kogod se na ovim prostorima bavi poljoprivredom neminovno ce se sretati sa tim merama i nakon par godina ce nauciti kako da barata sa tim merama! Priznajem da sam i ja brkao mere pre 7 godina kad sam "upao" u poljoprivredu naglavacke ali nakon godine dve sam naucio i hektare i lance i jutra pa kazem koja mi je mera laksa. A ako nekom neka mera nije jasna i nezna da preracuna...pa ljudi ovo je forum pa pitajte koliko je to u drugoj meri...
Inace tacna mera Lanac je 7912m2 >:D

šandor
26-12-08, 14:02
kod mene svi kažu lanac za 5755m2

North ARMY
26-12-08, 14:46
kod mene je lanac 1kj i 1/4kj

kloki
26-12-08, 16:01
1 lanac-5755m2 ako je njiva 1 ili 2 lanca nareavno da cu reci u lncima

mityoo
26-12-08, 18:06
Jod nas je 5755m2 jutro (madjarski: hold) a 7912m2 je lanac (lánc) >:D

popovic
26-12-08, 20:09
I koliko je sad jedan lanac?

Tar
26-12-08, 21:24
eto ispade ova tema kao humoreska!
Sada sam uzeo da procitam sve od pocetka i bas je zabavno. Sve mora da se preracunava. Na primer kada ovi na tv-u kazu da je ove godine prosecan prinos necega 3.7 tona po ha, pa hoces da vidis gde si ti sa svojim prinosom i sl. Onda normativi u stocarstvu su isto tako izrazeni u broju grla po ha......
Zatim vrlo vazno je i ko se iz kog kraja javlja. Tamo gde je Austro-Ugarska parcelisala zemljiste mere su okrugle, pa se to nekako odrzava ali tamo gde se radila komasacija ili su neke zadruge postale vlasnici pa su ukrupnjene parcele...Eto i meni kobajagi nesto bi nesto trebalo da se vrati i sve je to upisano u lancima. A ja jednostavno u glavi ne mogu da formiram sliku lanca, a ha mi je lako 100 X 100 ili 50 X 200 ili 40 X 250, nekako imam sliku,....

nikt
26-12-08, 22:25
1 Јутро=1600 квадратни хвати=5754,643 квадратна метра.
1 Ланац=2000 квадратних хвати=7193,304 квадратна метра.

branko
26-12-08, 23:05
Pojam lanca je kod mene totalno nepoznat.

Koristi se isključivo pojam Jutro, to je onih 5754,643 kvadrata.

Pojam hektara koristimo samo na ugovorima.

mityoo
27-12-08, 02:24
1 Јутро=1600 квадратни хвати=5754,643 квадратна метра.
1 Ланац=2000 квадратних хати=7193,304 квадратна метра.

Ispravka 1 lanac=2200kvadratnih hvati
Nepitajte zasto je lanac i zasto je toliko ali da je tako to je sigurno!
Kod nas se upotrebljava vise lanac nego jutro ali i ja sam primetio da u drugim krajevima mnogi neupotrebljavaju ovu velicinu!

mityoo
27-12-08, 17:09
Moje izvinjenje! obojica smo bili u pravu!
Lanac u zavisnosti od lokaliteta koriscenja menja velicinu tako da je u jednom slucaju (preuzeto sa sr.wikipedia.org):

kvadratni hvat = 3.5967 kvadratnih metara
motika = 200 kvadratnih hvati = 719,34245 kvadratnih metara
jutro ili katastarsko jutro = 8 motika = 5754,7396 kvadratnih metara ali se često zaokružuje i na 5760 kvadratnih metara
lanac = 10 motika = 7193,4245 kvadratnih metara

A u drugom slucaju (preuzeto sa www.rgz.sr.gov.yu(republicki geodetski zavod)):

U upotrebi su, u nekim krajevima, i sledeće jedinice za površinu:

1 jutro = 5755 m2 = 0,5755 ha
1 lanac = 7912 m2 = 0,7912 ha
1 dulum = 1000 m2 = 10 ari
1 šinik = 1000 m2 = 10 ari

A cuo sam vec da kazu za lanac 20 kvadrata pa sam mislio da nesto brkaju!?! ^-^ ^-^ >:D

Čugi
27-12-08, 18:44
U svakom slučaju je geodetski zavod merodavniji od wikija.

Tar
27-12-08, 20:30
to smo nekako rascistili :lol:
ali sta cemo sa onim krajevima gde ima kolonista? Tamo imaju nekakve čestice ?

kloki
27-12-08, 20:45

da ali i zavod racuna lance kao i stanovnistvo zavisi iz kog je kraja
kod mene 1lanac zavod racuna 0.5754,643ha
njiva 400mx21-22 reda=1lanac=1jutro to je kod mene isto.
ali ha je ha i tu je prici kraj,ostalo je stvar navike

ivanhoe
27-12-08, 21:24

U dokumentima se pored kolicine u narodnoj vejicini napise i po JUS-u

mityoo
27-12-08, 22:02
Delim misljenje prethodnih postova!

branko
28-01-09, 08:11
Opet me bune te mere...
Koliko je lanac? 78 ari?
Ako je to, onda je rod stvarno super.
Meni je prosek bio oko 58 meteri sa jutra, 57,5 ari.

banatski
28-01-09, 09:00
Nisam siguran kako je u drugim delovima nase zemlje, ali u mom kraju 1 lanac = 1jutro =1600 kvadratnih hvati tj. 57,5 ari.

ervin
28-01-09, 10:18
i kod mene 1 LANAC=57.7 ari isto i za jutro kodmene :'({

mityoo
28-01-09, 11:46
Procitajte temu dogovor o merama! Ja se izvinjavam svima ali kod nas je svugde lanac i onda mi se omakne!

ivanhoe
28-01-09, 16:50
Procitajte temu dogovor o merama! Ja se izvinjavam svima ali kod nas je svugde lanac i onda mi se omakne!
To je u redu ali zmajevka jos nije uvrstena :lol:

branko
28-01-09, 17:29
To je u redu ali zmajevka jos nije uvrstena :lol:

E tu važe tzv. "odokativne mere".

mityoo
28-01-09, 20:07
@ ivanhoe
Zmajevka je zmajevka i tu nema sta da se prica! Krunjeni kukuruz mora da ide na nju bar 8 tona ili nije puna!

branko
28-01-09, 20:31
Eto ovde je dobar primer kako treba standardizovati mere...

ivanhoe
29-01-09, 15:38
Znam da je tovare od 5 - 12t
zato sam pitao za tvoju meru >:({

mityoo
29-01-09, 18:58
5 tona je ako tovaris zob ili suncokret! A psenice moze lako natovariti i 10 tona!

Moj 500-ti post :-X

case ih
29-01-09, 20:13
@ ivanhoe
Zmajevka je zmajevka i tu nema sta da se prica! Krunjeni kukuruz mora da ide na nju bar 8 tona ili nije puna!

moj rekord 9.4t suvog kukuruza u zmajevki sa original stranicama

rasa02
29-01-09, 20:37
@ ivanhoe

moj rekord 9.4t suvog kukuruza u zmajevki sa original stranicama

Bez uvrede ali to je nemoguce pa koliki hektolitar ima taj kukuruz?

case ih
29-01-09, 20:50
tovario sam kukuruz ispod krunjaca i namesto sam ga lopatom. bila je neka vrsta opklade pa je bila puna da je skoro curelo sa svih strana, za hektolitar neznam ali znam da je kukuruz bio jako dobar.
ja kazem sta je bilo, ko hoce nek veruje, ko nece nemora

Čugi
29-01-09, 20:55
8200 suvog zrna prosek uvršene original Zmajevke (1m visina stranice), jednostavno je ne moguće preko toga. Nema tu verovali ili ne, to su činjenice ili vaga gde si merio nije ok.

case ih
29-01-09, 20:58
OK, duzan sam dokaz.

Čugi
29-01-09, 21:03
Naravno da jesi, svi tovarimo približno isto, a ti 1200kg više. >:D

branko
29-01-09, 21:24
Toliko stane kokičara u Zmajevku kada sa uzvrši.

case ih
29-01-09, 21:34
kolko? reci cifru!

branko
29-01-09, 21:56
Ne mogu reći tačno, jer nikada nisam merio punu prikolicu kokičara u rinfuzi. Nisam imao potrebe, ali...

Ako u običan džak stane prosečno 50kg običnog kukuruza, kokičara stane otprilike u istu zapreminu 55kg. To je oko 10% više.
Ako u Zmajevku stane prosečno 8200kg običnog kukuruza, onda kokičara stane još 10% više, tj. oko 9000kg.

>:D

mityoo
29-01-09, 21:57
Bez ljutnje ljudi ali ja sam na dve zmajevke imao 19200kg imam i kantarsku potvrdu negde nemoj da je trazim! Ali za to mora da bude stvarno dobar kukuruz! Ili da je vlaga visoka!

Čugi
29-01-09, 21:58
Branko, zato što je sitniji i ima veću gustinu time i težinu u istoj zapremini u odnosu na običan kukuruz, kao i žito.

mityoo, pričamo o suvom zrnu.

case ih
29-01-09, 22:01
hvala mityoo na podrsci >:({

mityoo
29-01-09, 22:03
Zato sam i napisao da mora biti dobre gramaze! Bas zbog toga sam prosle godine pravio daske na zmajevke pa sad ako ostane 5-6 natovarim malo jace da nemoram da vozim prikolicu za 10-20 meteri!

Čugi
29-01-09, 22:05
Čekaj sad, tovariš tu težinu na visinu stranica veću od 1m?

mityoo
29-01-09, 22:48
19200 je bilo bez povisenja! to je 8600kg/prikolica! a sa daskama od 20 cm tucem ako treba i vagon! Samo ako nemora onda ne tovarim toliko jer ce mi trebati prikolice i dogodine!

case ih
29-01-09, 22:52
19200 je bilo bez povisenja! to je 8600kg/prikolica! a sa daskama od 20 cm tucem ako treba i vagon! Samo ako nemora onda ne tovarim toliko jer ce mi trebati prikolice i dogodine!

19200/2 je 9600 po prikolici :D

North ARMY
29-01-09, 22:55
a dobro case tona manje vise,ko da je bitno,na toliku kolicinu se i ne primeti :D :lol: :lol: >:({

Čugi
29-01-09, 23:01
Ovo sa 8600 prolazi.

case ih
29-01-09, 23:02
a,ne covek je reko da ima odvagu na 19200

Čugi
29-01-09, 23:06
Mićo da ti nisu možda stranice na Zmajevkama 110cm, bilo je i takvih u seriji 489.

mityoo
29-01-09, 23:16
Nisam ih merio ali ako dobro znam 100 cm!
Case je u pravu ja sam racuno iz glave pa se preracunao! 9600kg!
A sa 17000-18000kg sam vozio kukuruz za Kanjizu! cca45-50km!

branko
29-01-09, 23:51
E sada ste mi dali volju da pronađem jesenje odvage sa mlina i uporedimo ko je u pravu...

Čugi
29-01-09, 23:55
Svake godine kad krunim iz kotobanje u moju Zmajevku tovarim oko 6500kg visina stranica 80cm, zato ovo ne mogu nikako da shvatim. Branko kažeš jesenja odvaga, suvo zrno ili...?

branko
30-01-09, 00:01
Suvo zrno...
Natovario sam sušeni kukuruz kod Barešića, da drugar ne bi plaćao ležarinu par meseci, i odmah zatim otero u Napredak da razdužim svoje zaduženje, pa mi nisu odbijali vlagu i troškove sušenja, nego samo kalo... 50kg. Moraju nešto. Drugar sada dolazi i po potrebi uzima kukuruz koji sam ja sušio, jer tovi piliće.

rasa02
30-01-09, 01:11
Bez ljutnje ljudi ali ja sam na dve zmajevke imao 19200kg imam i kantarsku potvrdu negde nemoj da je trazim! Ali za to mora da bude stvarno dobar kukuruz! Ili da je vlaga visoka!

Sto je vlaga veca tezina je manja!

rasa02
30-01-09, 01:20
Neznam kakve vi prikolice imate,ja imam 3 zmajevke 489 i kakav god da je bio kukuruz od 86,87 metara nema sanse vise ni kg da se natovari a ako je kukuruz vlazan to je onda dosta manje.Psenice stane ako je dobar hektolitar i ako je suva tu negde do 93 metra ni kg vise tako da mi nije jasna racunica da u dve zmajevke stane 19200 kg kukuruza,to je nemoguce jedino ako nisu neke prosirene stranice.

ervin
30-01-09, 02:33
ma to MITYO mislio zmajevka+spediter :lol: :lol: :lol:

mityoo
30-01-09, 07:13
To bi onda po ervinovoj logici bila kompozicija tipa:
Traktor+zmajevka+spediter+zmajevka+spediter! Lelllle ^-^ :lol: :lol: :lol:

ivanhoe
30-01-09, 19:19
Onih 12t i par meteri je izmereno ali ovcijeg djubra rucno tovarenog.
Kolega je za zadrugu nesto odradjivao,cinilo mu se previse pa je isput navratio do Iglo-ve vage

branko
30-01-09, 23:28
Danas sam baš gledao kantarske potvrde za izvezeni sušeni kukuruz i od prošle i od pretprošle godine...

Gle čuda, ni jednom nisu uspeli da mi natovare Zmajevku više od 8300 kg, a sipali su direkt iz silosa i još ja polako pomerao prikolicu da stane što više...

Tako da ona preterivanja sa 9 tona ne piju vodu.

Čugi
31-01-09, 00:10
O tome ja govorim od početka >:D

tarana
17-05-09, 19:21
aj kad si vec tu, kad kazu da im je pao inč kiše, to je koliko mm po m**2?

manager
17-05-09, 20:16
http://eslus.com/Gizmos/inchcm.html

aj kad si vec tu, kad kazu da im je pao inč kiše, to je koliko mm po m**2?

tarana
17-05-09, 20:38
ma znam koliko je inch, ali ne znam da li racunaju po kvadratnoj stopi ili kako...

mityoo
17-05-09, 20:47
Pa svejedno koju meru za povrsinu ces uzeti! 1mm/m2 ili 1mm/feet2 je isto!

tarana
17-05-09, 21:08
tako je...

oldtimer
17-05-09, 21:31
kako moze biti isto?
kolicina padavina od 1mm po metru kvadratnom odgovara jednoj litri po metru kvadratnom.
jedna kvadratna stopa iznosi, grubo receno oko 0,10 metara kvadratnih.
Kolicina od 1mm po kvadratnoj stopi ustvari iznosi oko 10mm po kvadratnom metru

mityoo
18-05-09, 06:12
Pa kako nije isto? Ako je palo 1mm vodenog taloga(kise) onda je palo 1mm kise bez obzira na koliku povrsinu racunas! nemoj da te brka da je feet2 manji! Stavi dve serpe na zemlju kad pocne kisa! Posle izmeri koliko mm(ne litara) vode imas u jednoj i drugoj serpi! Rezultat ce biti isti jer u manju serpu padne manje ali tacno toliko manje koliko je serpa manja!

szeky
18-05-09, 06:58
Ne treba mešati zapreminu (litar, mm3, ...) ili masu (kg) koje idu po površini, i dužinu u mm koja ide sama ne po jedinice površine

oldtimer
18-05-09, 10:05
U pravu si MItyo za kolicinu padavina, ali to su dve razlicite mere.
Ako kazes da je pao 1mm/ft2, to nije isto sto i 1mm/m2.Da bi uporedio te dve velicine, moras da svedes na iste jedinice

mityoo
18-05-09, 22:59
Tako je nebi bilo isto da je pisao mm3/m2...milimetara kubnih... a kad kazes mm onda se podrazumeva da meris jednu dimenziju a to je u ovom slucaju visina...

jhon dere
17-11-09, 07:32
sta znaci ovo 26 kj. da li je to mozda 26 kilojutara
kj = katastarsko jutro

mityoo
17-11-09, 07:45
hvala. tek sam na pocetku karijere, ali moja porodica poseduje 26 kj zemlje, tako da sam u poljoprivredi vec preko 10 godina.

sta znaci ovo 26 kj. da li je to mozda 26 kilojutara? kolko jutro ima ari?
Izvinjavam se ali mi iz unutrasnjosti merimo u arima pa neznam kakva je veza sa jutrima lancima itd
Onda procitaj ovu temu i nauci nesto novo!
http://poljoinfo.com/predlozi-i-kritike/dogovor-oko-mera/

draganpan
17-11-09, 08:02
hvala. tek sam na pocetku karijere, ali moja porodica poseduje 26 kj zemlje, tako da sam u poljoprivredi vec preko 10 godina.

sta znaci ovo 26 kj. da li je to mozda 26 kilojutara? kolko jutro ima ari?
Izvinjavam se ali mi iz unutrasnjosti merimo u arima pa neznam kakva je veza sa jutrima lancima itd
Onda procitaj ovu temu i nauci nesto novo!
http://poljoinfo.com/predlozi-i-kritike/dogovor-oko-mera/

1 ar = 100 m2
1 motika = 800 m2
1 dulum = 1000 m2
1 lanac = 2000 hv

He He he Bas bih voleo da vidim kako merite ovu meru. ustvari koji je merni alat kojim se mere ove jedinice?
ps. Izgleda da cu ''nesto nauciti...''

nebojsa
17-11-09, 10:38
Pa i tu meru, kao i ove druge, merimo jednom novom i sofisticiranom napravom zvanom METAR. Posle još jedna prosta računska operacija i to je to.

draganpan
17-11-09, 11:46
http://i33.tinypic.com/16ly9tw.jpg
kad sam se setio da imam ovaj kalkulator, proverio sam to je to
Postoji neznatna razlika koja nije velika

peto1
17-11-09, 13:15
01. AR 100.00 m2
01.KVADRATNI HVAT 3,6 m2
01 MOTIKA 800 m2
01.DULUM 1000.00 m2
01.JUTRO 5754.642 m2
01.LANAC 7192.00 m2
01.HEKTAR 10 000.00 m2

mirko_markovic67
17-11-09, 21:01
bilo bi lepo da se mere za površinu izražavaju u m2- hektarima. oni koji su ih izmislili davno su otišli sa ovih prostora i ni oni ih ne koriste više. ko će da računa: 230Kg/kj=X/ha...lako je obrađivati lance i motke sa jutrom je malo teže.

Dragan18
17-11-09, 21:04
samo ide puta 1,75 i reseno >:({

Post je spojen: 1258488310________________________________________ _________
a u KATASTRIMA je merna jedinica jutro

mirko_markovic67
17-11-09, 21:09
iskreno , ne mogu da verujem da ni posle skoro 100 godina nisu prešli na m2.

dicki
17-11-09, 21:15
iskreno , ne mogu da verujem da ni posle skoro 100 godina nisu prešli na m2.
Ni ja. >:D

branko
17-11-09, 21:20
Ta mera KATASTARSKO JUTRO = 0,57,546 ha je ovde toliko u upotrebi, da se često ljudi zbune kada im spomeneš pojam hektar.

dicki
17-11-09, 21:50
Ta mera KATASTARSKO JUTRO = 0,57,546 ha je ovde toliko u upotrebi, da se često ljudi zbune kada im spomeneš pojam hektar.
Bas tako.Kada pitas koliki ti je plac kazu nesto manje ili vise od po jutra.Niko tacno ne zna dok se ne izrazi u m2.

North ARMY
17-11-09, 21:52
vecina ljudi u selu ima do 25kj zemlje i njive su u proseku 1.5-4kj i ljudima je lakse da kazu
pola jutra,frtalj(3/4),jutro,lanac(kj+1/4kj) jutro ipo...jednostavno imaju predstavu o velicini njive a dok prebace u ha...

dicki
17-11-09, 22:05
NA@ moj plac je 997,5m2. Kako to komplikovano zvuci u jutrima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

North ARMY
17-11-09, 22:08
ujakov plac je na ravno 2kj (selo sremacko kuca do kuce) ali je i dugacak a i sirok,kako to puno zvuci u kvadratima ::namigivanje::

dicki
17-11-09, 22:18
ujakov plac je na ravno 2kj (selo sremacko kuca do kuce) ali je i dugacak a i sirok,kako to puno zvuci u kvadratima ::namigivanje::
Ipak nisi razumeo. Nagradno pitanje:Pretpostavi da tvoj ujak ima 14,7m2 vise placa od ta 2kj. Koliko je to u jutrima bez mesanja sa m2 ?

mirko_markovic67
17-11-09, 22:26
ma te mere su zakonom zabranjene za javnu upotrebu još od 1980g. al kad ga katastar ne poštuje što seljaci da se muče. moje njive su u arima i hektarima od 16ari do 1,5 ha il od 0,28kj do 2,63kj ako sam dobro izračunao. 16ari=1600m2=0,16ha=0,0016km2, 0,28kj=? koja je manja jedinica a koja veca? zornjak, večer, te jedinice su bezsmislene, ostavite ih vašim dedovima a vi pređite na metričke jedinice kao sav razvijen svet osim: UK,USA i AUS.

North ARMY
17-11-09, 22:31
aj da odem malo u off a ko mari za tih 14kvm kad pricas sa covekom i kazes mu da je 2kj on onda zna koliki je to plac a ako mu kazes u kvm ima da se preracunava....
ako me razumes sta sam hteo reci??
to su lokaliteti i tesko da ce se izbiti kad slusam bosance oni imaju dulume,neko motike i sl kod mene je jutro i prethodno nabrojane velicine izvedene od jutra i to narod koristi jer mu je tako najlakse da stvori velicinu parcele u glavi

nebojsa
17-11-09, 23:31
Pa kad mogu Amerikanci da mere dužinu u stopama, jardima i miljama (kako li to preračunavaju?), tempeaturu u farenhajtima..., Englezi težinu u funtama i ko zna još šta, i svi se dobro razumeju možemo i mi. Niko nije savršen. Nije to ništa komplikovano, dve operacije x0.57 i :1.75 i to je to.
Moj ujak i dalje meri prinos u "zmajevkama" Lkl{{

mirko_markovic67
17-11-09, 23:39
@ nebojša i englezi su prešli na metričke jedinice mora se. koristimo i mi takve mere: kola, tovar, kaiš slanine... šta kažeš za metar brašna?

tarana
17-11-09, 23:50
a sta kazes za "dva jaja brasna"?
recept za kolace...
jedva sam skont'o da se dva jajeta stave na tas s jedne strane, pa sipas brasna dok se ne uravnotezi...

nebojsa
17-11-09, 23:57
Prešli su i Amerikanci na metričke jedinice ali da vidim koji će u neobaveznom razgovoru, ovako kako mi ćaskamo, reći metar a ne stopa, jard... Pa i u američkom fudbalu se još uvek koriste te mere. Jedno su zvanične mere a drugo ono što je u narodu. Nije ni nama problem da se izražavamo u ha, ali nam nekako lakše u kj, a i ima ih više pa lepše zvuči :lol:

draganpan
18-11-09, 06:24
recept za kolace...
jedva sam skont'o da se dva jajeta stave na tas s jedne strane, pa sipas brasna dok se ne uravnotezi...

Odlicno.
Evo zadatka
Jedna cigla je teska kilo i jos pola cigle,
Koliko je teska cigla (kilograma)?

Farmer II
18-11-09, 06:56
recept za kolace...

Odlicno.
Evo zadatka
Jedna cigla je teska kilo i jos pola cigle,
Koliko je teska cigla (kilograma)?

Baš zanimljiva debata. Inače kod mene se računa u kj u gotovo 95% slučajeva. Hektari su samo u posedovnim listovima, a m2 za baš manje parcele, bašte i sl.
U vezi cigle, da nije 2kg težina? >:D

draganpan
18-11-09, 10:13
Da da jeste dva kilograma...
a mnogi se namuce da rese ovaj vrlo prosti zadatak ;D}

dicki
18-11-09, 18:37
Mera kj. kao jedinica povrsine je ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose::

nebojsa
18-11-09, 22:56
Ja ne razumem čemu ovolika frka oko kj/ha kad se svi dobro snalazimo sa obe mere. Naravno da plac od 4-5 ari nećeš računati u kj a za veće površine meni je sasvim sve jedno.

dicki
19-11-09, 00:28
Ja ne razumem čemu ovolika frka oko kj/ha kad se svi dobro snalazimo sa obe mere. Naravno da plac od 4-5 ari nećeš računati u kj a za veće površine meni je sasvim sve jedno.
Stvar je u tome sto je ne prakticna mera zato sto ta mera kao sama bez m2 ne moze da bude shvatljiva vecini kod nas u Srbiji.Stvar je u shvatljivoj cifri a ne o sitnicarenju.Zasto uvek preracunavati u okrugle cifre?Svi smo navikli da preracunavamo,ali to nije lakse od ''ne racunanja'' ma koliko neko bio vredan.Jedna stalno bespotrebno prisutna komplikacija. U skoli smo od malih nogu ucili prvo okrugle jedinicne mere,u skoro svemu upotrebljavali te mere i ...Jos nisam dobio odgovor na nagradno pitanje...

dukej
19-11-09, 03:18
Svi smo navikli da preracunavamo,

Devize... >:D

Što se tiče nagradnog pitanja, da li možeš malo da pojasniš, kako misliš bez mešanja kj i m2 kad si ih ti već pomešao u postavci pitanja? (2.0025543 kj :D)
Inače, slažem se da bi trebalo zaboraviti sve "jedinice" osim m2 i njegovih umnožaka, ar i ha.

draganpan
19-11-09, 06:47

Da li cemo u Evropu sa ovim merama? :lol: :lol: :-*

mims
19-11-09, 08:56
Tu je problem što su skoro sve moje njive u lancima (57 ari), tako se kaže kod nas, i onda je lakše kazati 1 lanac, 3 lanca, 10 lanaca nego o,57 ha, 1,71 ha ili 5,7 ha. Tako je kupovano i sve površine su na taj način zaokružene na ceo broj. Kad se trguje, prijanjuje gazdinstvo ili slično onda se na papiru izražava sve u ha ar i m2. ;D}

draganpan
19-11-09, 09:28
Tu je problem što su skoro sve moje njive u lancima (57 ari), tako se kaže kod nas, i onda je lakše kazati 1 lanac, 3 lanca, 10 lanaca nego o,57 ha, 1,71 ha ili 5,7 ha. Tako je kupovano i sve površine su na taj način zaokružene na ceo broj. Kad se trguje, prijanjuje gazdinstvo ili slično onda se na papiru izražava sve u ha ar i m2. ;D}

A kako kazete za 0,59 ha...? Ako trgujete sa celim brojem ako dobro razumem lanac ipo ne postoji pa verovatno hektar kupujete kao jedan lanac a prodajete kao dva lanca

branko
19-11-09, 10:29
E ako ovde zaluta neki laik, ima glava da ga zaboli od silnih mera za površinu. :D

mims
19-11-09, 10:32
Ne, ne. Sve njive su tačne, nema ništa po pola. Kad je vršena komasacija početkom prošlog veka urađeno je sve na meru od lanca, osim nekih vinograda oko sela, a ja tu nemam ništa.

telnett
19-11-09, 10:47
Koga briga kako ko zove svi znaju koliko je koje, ja sam navikao na jutro, tako je babo go govorio i njegov babovorio i njegov babo itd. Mislim da bi trebalo closed page

~Kiki~
19-11-09, 12:56
KJ mislim da je uredu jer ga i u katastrima koriste . Mada bi bilo bolje da se pređe na SI sistem ali mislim da će to da potraje jer nismu u stanju d odrade ni lakše stvari . Npr. recimo kod nas u katastru postoje karte još iz XIX veka pa vi vidite . >:D

nebojsa
19-11-09, 23:35

Da li cemo u Evropu sa ovim merama? :lol: :lol: :-*

Pre ćemo mi u Evropu (ma šta to značilo) sa tim merama nego sa mnogim drugim navikama. Džaba tebi HEKTAR kad ti na svakom tom HEKTARU rodi 3-4 t žita i 5t kukuruza.

Goran IHC
20-11-09, 07:18
kakve veze ima evropa sa nasim jutrima >:D

dicki
20-11-09, 10:45
U Vojvodini se koristi nekoliko "mernih jedinica''.Glupost! Neko pomenu gore kako su kod njega sve mere okrugle,a primenjuju se lanci ^-^ Kada tri naslednika podele na pr. 2,4,5,7,10...lanaca ostade uvek neka karika.Ajd' da kazemo u redu je sto nekakvim uredbama ili zakonom ne mozes prodati manje od na pr. jednog lanca,ali u imovinsko pravnim odnosima javljaju se nekakvi zaperci koje retko ko moze definisati bas zbog tih mera.Ja imam jednu njivu povrsine 10550 m2. a u selu se primenjuju jutra.Kada kazem kombajneru 10550m2 on samo trepce i pokusava da izracuna koliko je to u jutrima. Ipak je glupost primenjivati nekoliko merih jedinica i tako praviti zabunu. Primera ima zaista puno.

Zoran Kostović
20-11-09, 12:09
Kod nas ne postoji ništa osim ara i hektara.Trudim se da savladam i ostale mere zbog lakšeg praćenja foruma ali ide mi teško.Moraću da odštampam tabelu.

nebojsa
20-11-09, 16:51
Površine čijom bi deobom nastale parcele manje od 1 ha po zakonu se ne smeju deliti.

~Kiki~
20-11-09, 20:47
Ja neznam za taj zakon i kod nas se dele sve parcele (dok su i ovako sitne) . {"{":

nebojsa
21-11-09, 14:26
Zakon bi trebao da je svuda isti. Nisam baš upućen u sve pojedinosti, znaš da se kod nas zemljište vodi i u sudu i u katastru pa možda tu ima neka fora. Mogu da se raspitam iz prve ruke ako nekog baš zanima.

draganpan
25-11-09, 08:57
Raspitaj se pa objasni >:D

Sumadinac-Gruzanin
05-12-09, 20:19
a mere za tezinu ? tovar i slicno ima li toga na forumu ?

branko
05-12-09, 21:41
Pa tu nema nekih nedoumica.

Svi koristimo standardne mere.

Dakle:
1 kg = 1000g
1 tona = 1000kg
1 vagon = 10 tona = 10000kg
1 metrička centa = 100kg ( u žargonu "1 metar")

E sad ima i "specijalnih" mera za težinu kao što je napr. 1 džak = 48kg robe+ambalaža.

To su mere za težinu koje se najčešće koriste.

:){{ Ovo je tema namenjena merama za površinu zemljišta.

Sumadinac-Gruzanin
06-12-09, 18:05
da dodam i ovo

1 tovar = 100 kg

angorac
04-01-10, 13:13
[

Zakon bi trebao da je svuda isti. Nisam baš upućen u sve pojedinosti, znaš da se kod nas zemljište vodi i u sudu i u katastru pa možda tu ima neka fora. Mogu da se raspitam iz prve ruke ako nekog baš zanima.

[/quote]Evo male pomoći oko mera za površinu pošto sam po struci geometar, pa da pojasnimo.
Naravno da je i u Vojvodini zvanična mera hektat,ar i metar kvadratni, ali je u narodu i dalje ukorenjeno koprišćenje k.j. ili lanca kako ga gde zovu. Ta mera je bila stara Austro-ugarska mera i kada se u Vojvodini radio premer i ustrojavanje katastra i zemljišnih knjiga (1900-1913 god.) ona je zaživela i skoro do 1968 je bila zvanična mera za površinu. Stariji ljudi a i mladji dobro znaju da koriste te mere jer su one imale i kvadratne hvate, pa je tako i svaka manja površina mogla biti iskazana.
Što se tiče deljenja ili cepanja parcela po zakonu o katastru u mestima gde je uradjen premer ili komasacija nova parcela koja nastane cepanjem nemože biti manja od 1 hektara. Kod slučajeva (nasledja, deobe a i kupovine) kada je parcela manja postaje se suvlasnik na toj parceli ali parcela ostaje cela.
Ako treba još neka pomoć samo pitajte >:D

milan_spay
04-01-10, 14:44
@angorac
Tu si u pravu, tako je.
Ali ipak svako zeli da bude sam svoj pa plati geometra da ovaj premeri, izkolci i u svakom katastru imas inzinjera geodezije koji zakonski ima pravo da "cepa" parcele, pa nastaju na primer: parc.br.15504/1, 15504/2, 15504/3 itd. znaju da idu u nedogled, zar ne?

angorac
05-01-10, 08:28
Milane nisi u pravu. Tamo gde nema zakonskih uslova za parcelaciju tj. usitnjavanje parcela (minimalna parcela 1 ha. posle komasacije) nema šanse da može cepanje da sprovedeš zvanično kroz katastar. Tu ti nemože pomoći ni privatni a ni geometar iz katastra. Privatni geometar ti može na terenu izmeriti površinu na terenu (ako si sa nekim suvlasnik) koju ti treba da radiš, ali zvanično si ti na svakom kvadratnom metru i dalje suvlasnik.Znači nemože se u nedogled usitnjavati parcela.

draganpan
05-01-10, 12:23
:){{ Ovo je tema namenjena merama za površinu zemljišta.

Има ли неки геометар да објасни овде како се мери површина на нагнутим и брежуљкастим теренима. Нешто сам начуо да није то баш узмеш метар измериш и помножиш....
Значи да ли одступа та катастарска или... (незнам тачан назив) површина и колико од стварне површине на терену?

angorac
05-01-10, 13:07
Dragane, svaka katastarska površina se računa svedena na ravan. to jest kao da je njiva potpuno ravna, te tako ako ti je njiva na nekoj strmini faktički radiš više zemlje nego što ti se vodi zvanično u katastru.Kada se meri takva njiva opet se svodi na ravan, pa tako kad na primer imaš parcelu od 1 hektat to je 100m x 100m. ali na strmom terenu ako meriš pantljikom ta tvoja njiva zbog kosine može biti recimo 101.50m x 102m. Neznam dali si me razumeo.

draganpan
05-01-10, 13:32
A da li je ta ravan pod uglom pod kojim jeste ili je ravan u horizontali tj projekcija kose ravni u horizontali

angorac
05-01-10, 13:41
Пројекција косе равни у хоризонталу.

draganpan
05-01-10, 13:48
:D Angorac... veliko hvala. Potpuno sam vas razumeo

mityoo
05-01-10, 20:48
:D Angorac... veliko hvala. Potpuno sam vas razumeo

A zahvaljujući vama dvojici i ja sam naučio nešto što dosad nisam znao! :D
Ono jes' da je kod mene sve ravno k'o tepsija ali nije na odmet znati! ::svaka cast::

nebojsa
06-01-10, 00:44
Da je drugačije bila bi Crna Gora k'o Vojvodina Lkl{{

~Kiki~
06-01-10, 12:14

:lol: :lol: :lol: šoj nam taj đavo fali da se mećemo u isti koš . ":":{

Dejann
30-01-10, 15:11
kod mene u okolini se najvise koristi hektar i ar za merenje povrsine

Ranko Cuvrk
04-02-10, 18:19
Kod mene se korist ha za mjerenje povrsine i mislim da je to standardna mjera za povrsinu u svijetu i bilo bi dobro da se koristi i na forumu jer vecina korisnika van Srbije nezna vase mjere koje vi navodite tako da nam je tesko shvatiti kolika je to stvarno povrsina.

sasa j
04-02-10, 22:06
Kod mene se korist ha za mjerenje povrsine i mislim da je to standardna mjera za povrsinu u svijetu i bilo bi dobro da se koristi i na forumu jer vecina korisnika van Srbije nezna vase mjere koje vi navodite tako da nam je tesko shvatiti kolika je to stvarno povrsina.

U pravu si pokusavam da shvatim koja je merna jedina(kj)vidim da se dosta pominje,i ovde kod nas je samo (h i ar)

panonstib
04-02-10, 22:08
katastarsko jutro = 5750 m kvadratnih

Tar
16-02-10, 13:56
Svasta smo naucili ovde ali problem ostaje. Ostaje cinjenica da bez obzira u kojoj meri za sopstvenu ili lokalnu upotrebu racunate kada primenjujete mere djubrenja ili zastite morate da preracunavate u ha, jer
od drzave dobijate lovu po ha,
vestacko djubrivo ima normiran utrosak kg/ha
pesticidi kg/ha,
prinos se racuna tona/ha,
radni ucinak masina je u ha/cas....
i tako dalje.
Zato mislim, iako je vecina clanova iz Vojvodine ne treba da na forumu insistiraju na Austrougarskim merama, pogotovo sto inace moraju da preracunavaju.

Sto se tice padavina (koliko je kise palo) To se izrazava u mm(visina vodenog stuba)i nema veze sa povrsinom. U poljoprivredi se cesto koristi i litara/m² zbog kapaciteta sistema za navodnjavanje na primer.
To se lako preracunava. Svaki milimetar padavina je = 1 litar/m² pa tako 100mm = 100litara/m², ili godisnji vodeni talog od 800 mm znaci da godisnje po m² padne 800 litara kise.

Nisam znao kako se meri povrsina zemljista u brdsko-planiskim reonima. Zanimljivo. To znaci da na nagibu od 45° katastarski 1ha stvarno iznosi 1.4 ha.

angorac
18-02-10, 11:59
Tako, tako , samo baš neznam dali bi mogao da radiš njivu na nagibu od 45 stepena, malo bi bilo strmo :lol:

~Kiki~
18-02-10, 12:49
Tako, tako , samo baš neznam dali bi mogao da radiš njivu na nagibu od 45 stepena, malo bi bilo strmo :lol:

Da tu bi i ovce pasle sa planinarskom opremom . :lol: :lol:

dkocic
19-03-10, 12:47
Tema je dobra i poucna za ljude koji se granice sa dva nacina izrazavanja a ne merenja kao sto u Vojvodini da kazem austrougarskoj podeli parcela na duz koja je 400 metara ili ona kraca. Zna se koliko brazde koliko reda kukuruza i za cuveka sa tog podrucja je jasno kad vidi koliko redi zna kolika je parcela. Za centralnu Srbiju i sire su ar ili Hektar mera jer ima deonicu od 7 ari paprike ili paradaiza u Leskovcu ili okolini. U Vojvodini kombajner zna koliko prolaza ima u x kj. i to je jedini razlog jer su parcele iste duzine. Ja sam na granici pa kad dodje kombajn da vrsi jecam a parcela 60 ari a izgubi duplo vise vremena nego da je jutro ili lanac jer je nepravilnog oblika. Deda je imao 3 lanca, stric dobio 1,5 lanca i sad ponovo na pola i to dodje 3 frtalja ako bi se i ovo delilo ? a brat bratu da proda neznam da postoji ta tema.

dukej
19-03-10, 18:36
U Srbobranskom ataru su duži od 500m.

dkocic
19-03-10, 22:30
Dao sam neke komentare na mere Jutro lanac imam izvod iz gruntovnice na 2 parcele u kojima pise da je povrsina 85.96 ari a kupio sam lanac ipo a druga parcela isto lanac ipo 86.21 ari obe su u KO Ivanovo oranica Marijenfeld.
Obradjujem jos 4 takve parcele koje su slicne ali su komsije odradile svoje i sejalica ne moze da se vrati. To je poenta jutro Ha zna se koliko prolaza.

dicki
21-03-10, 20:39
Kakve sada ima veze sejalica sa povrsinom? Osnovni problem kod lanaca, jutara... su manje mere [1/2, 1/4 i td.], tako da se u vecini slucajeva mera mora prevoditi u metricke jedinice. Poenta je u tome sto nije dovoljno jedno prevodjenje zato sto se ljudi ponovo vracaju na jutra i tako u krug.

angorac
22-03-10, 07:53
Da bi ljudi u Vojvodini prešli na korišćenje zvaničnog hektara, moraće da prođe
još dosta genaracija, jer se generacijama i koristi lanac kao parametar za sve radnje.
Mada i dosta mladih koristi lanac ali znaju i da računaju pa onda nije problem za hektare,
pogotovu sad moraju da računaju zbog registracije i subvencije.
Veći je problem ljudima sa strane, pa kad im kažeš 3 lanca i tri i po frtalja malo
je teže da odmah shvate koliko je to.(to je kao naš mali Vojvođanski brend).

Dr.Gruja
14-04-10, 22:28
:<<> :<<> Ja mislim da gresis jedno kj.=0,5755 hektara >:({

oldtimer
20-04-10, 01:01
5750 m2=0,575 ha >:D
kao sto je drug clan Panonstib i napisao ::svaka cast::

dukej
20-04-10, 01:46
Mislim da je Dr.Gruja ciljao na onih 5 kvadrata. 1kj=5755m kvadratnih (ne znam kako da napišem dvojku iznad m). :D

Bibliotekar
20-04-10, 06:31
Mislim da je Dr.Gruja ciljao na onih 5 kvadrata. 1kj=5755m kvadratnih (ne znam kako da napišem dvojku iznad m). :D

Kvadratni metar se piše ovako: u delu stranice predviđenom za odgovor, napisati glas/slovo m, potom gore kliknuti na ikonu sup/superscript/izložilac i između dva para dobijenih srednjih zagrada upisati broj 2 . Kao rezultat (koji se vidi korišćenjem opcije pregledaj) dobija se m2.
Interesantno, zar ne !?

Meni je interesantna i sledeća mogućnost ovog tekst editora, korišćenje ikone sub/subscript/index, na primer, za korektno pisanje formule Fibonačijevog niza*:
an = an-1 + an-2

* Fibonači Leonardo (Bonacci Pisano Leonardo, zvani Fibonacci, 1180.-1240.), italijanski matematičar; napisao aritmetiku Liber abaci .
Fibonačijev niz, beskonačni niz: 1,1,2,3,5,8,13,21,...; u kojem je, počev od trećeg člana, svaki član jednak zbiru prethodna dva člana: an = an-1 + an-2

p.s.
Naš Forum stvarno ima dobro urađenu podršku za direktno pisanje tekstova, bez ikakvih problema !!!

cukaneca
20-04-10, 07:29
sta bi mi radili kada bi /npr/ svaka fabrika poljomasina imala svoje dimenzije srafova, lezajeva...
zato je u upotrebi medjunarodni sistem jedinica u kome je mera za povrsinu m2. bar smo u necemu mi iz centralne srbije ispred vojvodjana >:({ >:D

oldtimer
20-04-10, 10:32
Tacna povrsina za 1 kj je 5754.6 m2.
1 kj je mera jos iz 18 veka, i ona iznosi 1600 kvadratnih hvati. Hvat je mera koja oznacava duzinu raspona ruku kod ljudi. Posto ova mera nije standardna (neki ljudi su duzi od drugih ::namigivanje::), 1756. god. ova mera je "standardizovana'', i usvojeno je da hvat iznosi 1,896484 m.
Standardna duzina njive u to vreme je bila 200 hvati (379 m), a sirina 8 (15,17 m).
1 hvat2=1,8964842=3.5966 m2
1 kj = 1600*3,5966=5754,6 m2.

Bibliotekar
20-04-10, 11:23
Idemo dalje: vrlo tehnički i matematički, naučno !!!

Dr.Gruja
20-04-10, 21:49
^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ >:({ ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

:<<> :<<> Ja mislim da gresis jedno kj.=0,5755 hektara >:({

5750 m2=0,575 ha >:D
kao sto je drug clan Panonstib i napisao ::svaka cast::

Tacna povrsina za 1 kj je 5754.6 m2.
1 kj je mera jos iz 18 veka, i ona iznosi 1600 kvadratnih hvati. Hvat je mera koja oznacava duzinu raspona ruku kod ljudi. Posto ova mera nije standardna (neki ljudi su duzi od drugih ::namigivanje::), 1756. god. ova mera je "standardizovana'', i usvojeno je da hvat iznosi 1,896484 m.
Standardna duzina njive u to vreme je bila 200 hvati (379 m), a sirina 8 (15,17 m).
1 hvat2=1,8964842=3.5966 m2
1 kj = 1600*3,5966=5754,6 m2.

dman
18-05-10, 12:53
sto se tice lanca (i site-a geodetskog zavoda)
1 lanac = 10 motika = ~7193 m^2

na geo. site-u pise (http://www.rgz.gov.rs/template1.asp?PageName=merne_jedinice&MenuID=0000162&LanguageID=2)

1 lanac = 7192 m2 = 0,7912 ha
odnosno,greskom su permutovali brojeve, tako da je i tamo i "vamo" 1 lanac = 10 motika :)

evo i slicice ako mi ne verujete
http://i43.tinypic.com/24pcfsz.jpg

imam jednu "primedbu" na pokretaca teme, buni se za kj, kako to nije SI jedinica, a koristi konjske snage...
tako da,ne vidim sta je tako veliki bauk ako se koristi kj,motika,lanac
jedino treba "poduciti" ljude koji nisu upoznati s tim jedinicama,koliko je to
(a i mozes reci npr. jutro i po, nisu jutra samo citava,isto kao ni hektari)

---
imam pitanje za geodeta, da li je ta uredba da parcele ne mogu biti manje od 1ha nedavno uvedena?
i da li se odnosi samo na poljoprivredna zemljista?

Chille
18-05-10, 13:52
Ova polemika oko toga sta treba koristiti Kj ili ha nema svrhu dok se ne srede parcele u celoj drzavi.
Imam njive koje su tacno na pr. 1ha ali takodje imam parcele koje su tacno 1, 2, ili vise jutara, stoga dok se to ne sredi ne preostaje nam niste vise nago da znamo koliko ha je jedno kj i da to preracunaavamo svaki dan...

sumar
21-05-10, 17:16
Kod nas je ovako kada je res o mernim jedinicama za povrsinu
1m x 1m = 1m2
10m x 10m = 1ar
4ari = 1čerek
4čereka = 1dulum
6duluma + 1čerek = 1ha
1dulum = 16ari = 1600m2

Dejan I
10-07-10, 10:33
Je li pravilno reci dulum ili dunum? ^-^

bojcetic
27-07-10, 13:07
dulum

pidikanac
19-09-10, 09:03
pa moglo bi to i ovako kod mene je duž (dužina njive )400m pa tako da u lanac ima 20 vrsti pa kada u loznicu stane 6 vrsti b23 onda je to eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekstra :D :D :D

Dolovac
19-09-10, 09:07
Koliko ja znam lanac = jutro = 57 ari i jos neki metar kvadratni >:D

Zoran0230
19-09-10, 09:12
Seljaćki rečeno -lanac je jutro i frtalj.
Izgleda da koliko god ja ne verovao da će prinos biti oko vagona(u zrnu).Iz vaših usta u Božije uši.Videću kad počnem da berem.Ovi prinosi se verovatno odnose na parcele gde ih vremenske neprilike nisu pogodile ali biće i gde će prinos biti apsolutna nula {"{":

galki
19-09-10, 09:14
pa u evropi nema lanaca i jutara :lol: :lol: :lol: kako cete se tamo snaci dajte to sve u arima i hektarima :D

Zoran0230
19-09-10, 09:19
Evropa će morati da nauči naše mere ako hoće da uđemo :lol:To je bar jasno :lol:

baca
19-09-10, 09:44
Koliko ja znam lanac = jutro = 57 ari i jos neki metar kvadratni >:D

Tako je i kod nas.

peto1
19-09-10, 09:51
Koliko je meni poznato ovo su neke mere za povrsinu zemljista.

01. AR 100.00 m2
01.KVADRATNI HVAT 3,6 m2
01.DULUM 1000.00 m2
01.JUTRO 5754.642 m2
01.LANAC 7192.00 m2
01.HEKTAR 10 000.00 m2

mladenmaso
19-09-10, 09:57
pa u evropi nema lanaca i jutara :lol: :lol: :lol: kako cete se tamo snaci dajte to sve u arima i hektarima :D

i ja sam za to da se daju mjere u hektrima lakse je 1 ha = 10000 m2
i tako se mjeri u vecini zemalja u okruzenju :D

kiraj
19-09-10, 10:19
Neznam da li znaš koje mere koriste Englezi a i oni su Evropa.
Možda je za nekog lakše ali mnogi su naučili na lokalne mere pa onda kada pišu moraju da preračunavaju u ha.Konkretno ja sve moje njive znam u KJ i lakše mi je da pišem u tim merama nego da držim digitron pored sebe.

bojcetic
19-09-10, 10:22
Zabuna je jedino sto kolege iz dela banata (pancevo, opovo) jutro zovu lanac, dok kod ostalih je lanac=5/4 jutra ili jutro i frtalj. Meni je svejedno u cemu cete da napisete, jedino kad pisete lanac naglasite da li lanac od 57,5 ari ili od 72 ara!
Vojvodjanima je teze da pisu u hektarima jer su nam njive dimenzionisane na jutro.

Dolovac
19-09-10, 10:32
eto ti sad...nisam znao....sad mi se posed smanjio,nemam vise toliko lanaca :lol: :lol:

branko
19-09-10, 10:57
Inakče mera K.J. odnosno katastarsko jutro potiče još iz vremena Austo-Ugarske. Ovde kod nas, a verujem i u mnogim drugim mestima širom Vojvodine, je problem usklađivanja tzv. gruntovnih brojeva parcela koje se vode u sudskim spisima (gruntovima, koji su ustanovljeni 1880. godine) i novijih tzv. katastarskih brojeva parcela koje su uvedene 1946. godine u vreme FNRJ, a koje se koriste u opštinskim "manipulacijama".

Dolovac
19-09-10, 11:08
zna se šta je lanac zemlje (valjda),nemožete pod lanac dimenzionisati KJ.više raščistite šta je lanac a šta KJ jer to nemože biti isto.uglavnom svi iz južnog banata neznaju mere za lanac-pa samo druge zbunjuju sa svojim merama
Prosvetli ti nas iz juznog banata ::)

diklofen
19-09-10, 11:41
Kod mene je jutro i lanac jedno te isto od vajkada i tako će i ostati >:({

Farmer Bob
19-09-10, 11:46
Omg......pa 1 lanac je jutro i cetvrt(1.25 jutara).Kako to moze biti isto.
@diklofen,iznenadjujes me.... :<<>

Lala iz Banata
19-09-10, 12:02

potpisujem.

diklofen
19-09-10, 12:03
Pa ja mere znam veoma dobro ali takođe znam kako je kod mene u ataru.Ne obećavam ali potrudiću se da okačim neki cenovnik sa zadruge koji će potvrditi moju priču.

GANGA
19-09-10, 12:09
Koliko je meni poznato ovo su neke mere za povrsinu zemljista.

01. AR 100.00 m2
01.KVADRATNI HVAT 3,6 m2
01.DULUM 1000.00 m2
01.JUTRO 5754.642 m2
01.LANAC 7192.00 m2
01.HEKTAR 10 000.00 m2

@peto ovo su najtačniji podatci o merama koje se koriste kod nas ali problem je u izražavanju i kod mene kažu lanac a u stvari je jutro.

mladenmaso
19-09-10, 12:24
pa zar nije tacnije hektar i nema zbune.
Kako se pise u gruntovnici ili katastru kod vas?
odosmo mi u :){{
kad ministarstvo prica zasijano je toliko i toliko naprimjer soje dali je u lancima,arima, k jutrima ili je u hektrima >:D

Farmer Bob
19-09-10, 12:27

potpisujem.
Ala ste vi tvrdoglavi.....u narodu je mozda isto,a na papiru nije,sto vam je lepo i @Ganga objasnio.
Ma nema veze,to je isto kao i ovo:cokanjica,coka,sapurina,coke,kocanka itd,itd....... >:D

Prijatan rucak svima..... >:({ >:D

telnett
19-09-10, 12:30
Mladene od kada sam na njivi , to je bilo pre poprilicno godina nisam cuo rec hektar osim kada je neko govorio koliko radi zadruga zemlje sve je u kj pa je taj naziv deo mene , po narodski 20 - 21 red kukuruza na 70 cm i puta duz duzine ( obavezno stavis ruke na ledja i tada ti je korak 70 ravno ) . Snasao bi se ja i sa novim ali ...

maki_vs
19-09-10, 12:37
znam da nije mesto za to ali kod nas se kaze tuluz za oklasak.i lanac=kj,juzni banat je izgleda poseban

peto1
19-09-10, 12:41
Ma bio to Dulum, Jutrp, Lanac ili Hektar, bitno je da se napuni Kotarka, Cardak, Kotoban ili Silos I da su svi zadovoljni, veseli i debeli, Novcanici, Slajpici, Budelari.

KishRobert
19-09-10, 13:10
Omg......

:lol: :lol:
jel ti znas sta ovo znaci?

Zoran0230
19-09-10, 13:16
Za to ti treba poznavanje engleskog a ja učio ruski :lol:

dukej
19-09-10, 14:32
Banaćani za katastarsko jutro koriste izraz lanac i to uopšte ne bi bio problem u komunikaciji da se u Bačkoj pod istim izrazom (lanac) ne označava površina koja je veća od katastarskog jutra. (Zato @ Farmer Bobe, nije ti dobar onaj primer sa šapurikama :D >:({ .)

Ljudi koriste one izraze koji su odomaćeni u njihovoj sredini i onako kako su naučili i za to ih se ne sme kriviti. Ali da bi izbegli nesporazume na forumu, ja sam pristalica da se sve označava u hektarima i podržavam ideju da se kad se piše o prinosima i sl., uvek u zagradi doda površina u hektarima ako se već koriste stare, ukorenjene mere.

Evo još jedan, moj lični, primer zabune oko različitog tumačenja starih oznaka za mere. Ja sam pre ovih internet (forumskih :D) vremena smatrao da je lanac negde približno oko 1.4 k.j. ili nešto sitno ispod 80 ari. U dva navrata sam kupovao neke njive i u oba slučaja su mi prodavci govorili da se radi o lancu zemlje a posle sam u katastru video da je jedna 79 ari i još nešto malo kvadrata, a druga 80 ari i još nešto sitno kvadrata (da ne tražim sad u papirima precizno u m2). Oba prodavca su bili stariji ljudi koji o arima, hektarima i m2 veze nisu imali. Oni su te njive oduvek znali kao lanac zemlje... U svu ovu priču uplešću i mog oca koji stalno tvrdi da je jutro 8 bostana (bostan je 200 kvadratih hvati), a lanac 11 bostana. Ova računica se slaže za katastarsko jutro ali za lanac ne. Po forumskim podacima lanac bi bio 10 bostana, ali on ipak tvrdi da je 11. Zato sam ja i bio uveren da je lanac približno 80 ari, a sad vidim da ipak nije...

Bez obzira na duboko ukorenjenje starih mera za površinu, mislim da će se to vremenom izgubiti i da će svi preći na are i hektare. Već prilikom obnove gazdinstva se barata sa hektarima, dalje sva hemija ima doziranje izvršeno po hektarima a i sve novije mašine (kombajni, sejalice) imaju u sebi hektometre pa će se baratanjem ovim merama polako istisnuti jutro, lanac i dr. npr. motike :D, (bio sam pre desetak godina sa drugom u vinogradu njegove babe kod Subotice (ispod same granice) i tamo se parcele računaju u motikama).

mladenmaso
19-09-10, 14:46
Mladene od kada sam na njivi , to je bilo pre poprilicno godina nisam cuo rec hektar osim kada je neko govorio koliko radi zadruga zemlje sve je u kj pa je taj naziv deo mene , po narodski 20 - 21 red kukuruza na 70 cm i puta duz duzine ( obavezno stavis ruke na ledja i tada ti je korak 70 ravno ) . Snasao bi se ja i sa novim ali ...

izgleda da nisi nista cuo izvan sela

Peet
19-09-10, 15:58
Lanac=jutro kod nas i tako ce ostati bar ovde, a to je 400 m. duzine i 21 red na 70 sirine. = 57 ari.
Koje cene kukuruza rod 2010 jos ste culi?

Farmer Bob
19-09-10, 16:27
Ma bio to Dulum, Jutrp, Lanac ili Hektar, bitno je da se napuni Kotarka, Cardak, Kotoban ili Silos I da su svi zadovoljni, veseli i debeli, Novcanici, Slajpici, Budelari.

Bravo,bravo.......tako je @Peto 1.
Omg(o,moj Boze) :lol: mada sam i ja ucio ruski. >:D
Izvinjavam se za :){{

oldtimer
19-09-10, 23:00
1 ha jeste SI jedinica za povrsinu, ali daleko od toga da se koristi svuda osim kod nas....evo mali pregled jedinica za povrsinu u svetu:
Amerika : 1 Acre= 0,404 ha
Velika Britanija : 1 Virgate =30 acre
Francuska : 1 arpent carré =0,402 ha
Rusija :1 десяти́на = 0,109 ha

branko
20-09-10, 00:20
Dakle ruska desetina ista kao dulum u Bih.

bojcetic
20-09-10, 00:27
Sad mi nije jasno. Da li je dulum 10 ari ili 10,9 ari?

branko
20-09-10, 00:28
Ma to je samo približno...

sumar
20-09-10, 10:13
Kod nas je ovako kada je res o mernim jedinicama za povrsinu
1m x 1m = 1m2
10m x 10m = 1ar
4ari = 1čerek
4čereka = 1dulum
6duluma + 1čerek = 1ha
1dulum = 16ari = 1600m2

Kod nas u jablanickom okrugu je ovako 1 dulum =16 ari dok u bosni sam cuo da je kod njih 1 dulum =10 ari

dkocic
23-09-10, 00:28
Prijatelju jedan dulum je 16 ari i neko kaze da ima 20 ari kad prodaje a nije sa tog podrucja. Neka svako koristi svoje mere gde je rodjen i tu kupi zemlju molim lepo.

Jedan od forumasa je lepo objasnio sve jedinice na balkanu.
Motike, hvat, duz, dulum ...
Mislim da posle Hektara koji je u SI treba prihvatiti i KJ kao i lanac ali mi smo sa razlicitih krajeva ove balkanske drzave pa je moguce koristiti sve mere.
Nebih da citiram coveka koji je rekao da u gruntovnici pise kj a to se smatra kao lanac sto nije isto.
Nek se dogovore nadlezni dali ja imam 57 ari ili jedan lanac od 72 po jutru ili parcelu od lanac i frtalj.

markodanube
23-09-10, 03:34
koliko je M² jedan ral ?

kombajner
30-10-10, 11:22
U mom kraju samo Hektar i ar!!

toshiba
09-11-10, 00:35
1 hektar = 0.404685642 americkih akri... (cisto ako nekoga zanima) >:D

futurefarming
12-11-10, 19:49

Obrnuto kolega >:({

1 acre = 0.404685642 hectares

toshiba
12-11-10, 21:27

Obrnuto kolega >:({

1 acre = 0.404685642 hectares

Sad vidim i ja :lol: :D

Krlemrle
14-12-10, 01:00
kod mene svi kažu lanac za 5755m2

Tamo kod tebe u Južnom Banatu se pod lancem podrazumeva jedno katastarsko jutro, i 1 lanac, lanec ili ret'az(kako kažu u Kovačici i Padini) jeste = 1 jutro, a to što mi ovde zovemo lanac, to je u stvari veliki lanac.

Dakle, vaš(južnobanatski) lanac je isto što i jutro, a naš lanac je isto što i kod vas zovu veliki lanac, tj 1,25 KJ.

Post je spojen: понедељак, 13. децембар 2010. 18:51:14 CST_______________________________________________ __
Stare, trivijalne mere su nakon pronalaska metričkog sistema konačno i same postale standardizovane i danas kako god da ih nazovemo one jesu fiksne, te nije problem koristi ih i dalje jer zapravo predstavljaju samo određeni ekvivalent u metričkim jedinicama.
Pre pronalaska metričkog sistema, te iste trivijalne mere su unosile dodatnu zabunu jer nisu bile fiksne. Šta je to deset stopa? Čijih stopa? Pa, verovatno kraljevih, a šta kad kralj umre? Da li su pravili nove metre za merenje sa novim stopama i inčima(colima) po merama stopala i palčeva novog kralja? Da li je baš svaki seljak ili sitni trgovac imao kod sebe aktuelne zvanične merne instrumente ili su merili u sopstvenim stopama, colima, jardima...
Koliko je dugačak jedan jard? Oko 90cm, jelte? A koliko je bio dugačak u vreme dok se nije znalo za centimetre? Bio je dugačak onoliko koliko je bilo od vrha nosa do vrha placa bočno odručene ruke onog istog kralja. Tako se, na primer, merilo platno. Dakle kupuješ platno od nekog trgovca i koliko je sad jedan jard? Hoće li doći kralj da ti meri platno? Da sam ja trgovac u to vreme, lično bih merio platno kad bih ga kupovao, a mojoj ženi bih ustupio tu čast da meri kad bih ga prodavao.
E, to su bile muke sa trivijalnim merama, a ne ovo danas - uzmeš digitron i tabelu sa formulama, pa pretvaraš lance i motike i ostale nun-čake u dva jutra i tri sutra, do mile volje, a sve preko onog dosadnog metričkog sistema. {"{":

Proka Azanja
14-12-10, 21:36
I u mom kraju samo hektari i ari,samo po neko od starijih ljudi koristi meru lanac i sve ostalo mi je poprilicno konfuzno. ^-^ Verovatno nisam navikao i zato jedan ovakav forum moze da bude vrlo poucan po mene. :D

mirko_markovic67
14-12-10, 23:08
koristiti te stare mere vise je nepotrebno, cak su ih i englezi zabranili. inace jedan inc je jednak duzini tri prosecna zrna jecma, a karat je prosecna tezina nekog semenja, toliko o tim standrdima.

Krlemrle
15-12-10, 10:45
Nema govora o odbacivanju starih mera i nije istina da su ih englezi zabranili. Ja imam totalku i gledam engleske televizije i oni sve govore isključivo u njihovim merama. Plugovi će se zauvek meriti colima, a i vodovodne cevi, daske i ko zna šta sve. Većina nas nema pojma koliko mu koji traktor ima snage u kilovatima, ali zato bi i pijan znao da kaže koliko koji ima konjskih snaga. Danas su i stare mere precizne, a na svakom mobilnom telefonu postoji digitron, a da ne pričamo tek o konverterima na internetu.
Službeni jezik je službeni jezik, ali u svakodnevnom govoru, kao i velika većina u mom kraju i ja kao meru za površinu najčešće koristim jutro i nemam u planu da tu naviku menjam.

E, da sad sam se setio, da li je neko čuo za nemačku milju? Ako u nekim starim spisima naiđete na razdaljinu u miljama, a da se radi o današnjoj severnoj pokrajini, treba imati na umu da nije u pitanju englaska milja od oko 1,6 km, već nemačka od oko 10 km.

zicko
09-02-11, 23:31
eeee bato to je nasa srbija 116 mera i naziva za jedno te isto to moze samo kod nas pa neka neko kaze da ni smo posebni :lol: :lol: :lol:

sova
23-02-11, 11:14
Da se i ja nadovezem na diskusiju.Dakle ovako,kod mene u Semberiji povrsina se izrazava u dulumima sto je okruglo1000 kvm.Iliti ovako.
1 dulum=1000kvm=10ari=0,1 hektar
Po meni je ovo dosta jednostavan nacin,jer dulum koristi OKRUGLU mjeru kvadratnih metara(metar/ osnovna jedinica u SI sistemu).Zgodna mjera je i ar i hektar,ali prvi je premali adrugi preveliki za neke njive.U praksi to izgleda ovako recimo.Povrsina od 43850kvm-43 duluma i 850 kvadratnih(metara).U katastarskim knjigama,planovima i rjesenjima ovdje u Bijeljini sve je izrazeno u kvadrat. metrima sto je i najpravilnije mada je malo neprakticno za neku njivu reci da ima recimo 150 000 kvm. >:({
Savoris da li je ovako i kod tebe ?

3 FU
23-02-11, 11:53
I vamo kod mene, ja sam od dede i caleta ucio da zemlju merim u LANCIMA! Ali, pojavili su se ovi malo savremeniji paori, ili ti poljoprivrednici koji sada zemlju mere u hektarima. OK je to, preciznije, sta ti ja znam, ali sam ja navikao na lance, fate, vrste. Pa kad sumnjam da mi je komsija usao u njivu ja mu odokativnom metodom odfikarim vrstu, dve-tri, pa neka se on malo pita posle. Pozdrav iz Alibunara

sova
23-02-11, 18:18
I vamo kod mene, ja sam od dede i caleta ucio da zemlju merim u LANCIMA! Ali, pojavili su se ovi malo savremeniji paori, ili ti poljoprivrednici koji sada zemlju mere u hektarima. OK je to, preciznije, sta ti ja znam, ali sam ja navikao na lance, fate, vrste. Pa kad sumnjam da mi je komsija usao u njivu ja mu odokativnom metodom odfikarim vrstu, dve-tri, pa neka se on malo pita posle. Pozdrav iz Alibunara

Ma u pravu si kad poznajes svoju njivu OCIMETAR je najbolje mjerno sredstvo za neuljudne komsije. :D :lol: :lol: :lol:

Krlemrle
24-02-11, 23:07
Dakle ruska desetina ista kao dulum u Bih.

Ili dekar vo Makedonija.

Pregovarac
05-03-11, 21:58
Dragi forumaši, vidim da je naša nam lepa zemlja toliko različita po pitanju mera, a čak se može reći i da je unikatna. ::namigivanje::

Različitost u merama površine potiče od naše istorije i definitivno predstavlja zaostavštinu na kojoj u budućnosti treba raditi. Treba uređivati ovu našu lepu zemlju, a samim tim i mere za površinu, na taj način da svima bude lakše, univerzalno, i u skladu sa standardima. Moje je mišljenje, da treba "preći" na metre, are i hektare, jer samo tako ćemo ići u korak sa svetom. ( SI sistem...)
Kao što je neko napisao u prethodnim postovima, sve se izražava "po hektaru", npr. đubrivo/ha, prskanje/ha... Pa zar ne bi bilo lakše da svako zna koliku površinu obrađuje u hektarima? ^-^
Mislim da bi svaki poljoprivrednik u našoj zemlji trebao da površinu svoje imovine izražava u ha/ar/m, i da to bude univerzalno za sve.

Krlemrle
07-04-11, 13:48
Dragi forumaši, vidim da je naša nam lepa zemlja toliko različita po pitanju mera, a čak se može reći i da je unikatna.

Različitost u merama površine potiče od naše istorije i definitivno predstavlja zaostavštinu na kojoj u budućnosti treba raditi. Treba uređivati ovu našu lepu zemlju, a samim tim i mere za površinu, na taj način da svima bude lakše, univerzalno, i u skladu sa standardima. Moje je mišljenje, da treba "preći" na metre, are i hektare, jer samo tako ćemo ići u korak sa svetom. ( SI sistem...)
Kao što je neko napisao u prethodnim postovima, sve se izražava "po hektaru", npr. đubrivo/ha, prskanje/ha... Pa zar ne bi bilo lakše da svako zna koliku površinu obrađuje u hektarima?
Mislim da bi svaki poljoprivrednik u našoj zemlji trebao da površinu svoje imovine izražava u ha/ar/m, i da to bude univerzalno za sve.

Je, u tvom kraju govore u hektarima, pa ajcad svi da se prebacimo onako kako si ti navikao. Eto, sad sam još ispao i zagovornik trivijalnih mera. :lol: More, sve bih ja vas zagovornike dosadnog metričkog sistema prvo pitao koliko vam koji traktor ima snage u kilovatima i koje su im dimenzije guma u milimetrima? Al, kao iz topa da kažeš, a ne da čitaš na prste! :lol:
Ja, baš kao i ti nemam nameru da menjam navike, ali ja bar ne tražim od drugih da se prilagode meni. Verujem, da si kojim slučajem iz nekog drugog okruženja, da bi i sam govorio u fatovima i motikama i prodavao kuruz na mericu. Kad bi ovde kod mene neko probao da govori sa običnim ljudima u metričkim merama, ljudi bi ga gledali kao da je pao s Marsa - Šta ovaj tu izigrava nekog "stručnjaka"? Kad oćeš da govoriš ko gospoda što govoru odma nisi njihov čovek i neće ništa ni da ti kažu ili pomognu, samo još gledu da te zaj**edu. Sije se na dubinu od tri ili četir prsta, na rastojanje od jednog opanka i ore se duboko ko flaša piva.
U ostalom NS seme pakuje setvene jedinice posebno za hektar i za katastarsko jutro, pa ko kako voli nek izvoli. Moja žitna sejačica se podešava na lbs/acre, pa ajcad neznaj mere nego teraj pravdu sa tvojim SI sistemom. :lol:
Sad ozbiljno mislim. Nismo ovde da bismo se ubeđivali da li su bolje stare - trivijalne ili metričke mere. Ovde smo da bismo eventualno pomogli jedan drugome kako da konvertujemo iz jedne u drugu meru. I eventualno objasnimo šta znači koja mera i gde je ko i zašto koristi.

dman
06-07-11, 12:17
naisao sam na zanimljiv tekst, evo izvod (izvor (http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac445.nsf/AllWebDocs/Lanac_na_livadi_))

Ako su ljudi iz konteksta i shvatili da je riječ o zemlji, još ne znaju koliko je to zemlje – malo ili mnogo – ako ne znaju ni približno koliko zemlje obuhvaća jedan lanac. No čim je riječ o mjerama, pa još k tome starima, sigurno ćemo se zaplesti kao pile u kučine. U jednim izvorima piše da jedan lanac iznosi 793 m2, a u drugima 7193,3 m2, što je velika razlika, no kako se ti podaci ponavljaju na više strana, možda je riječ i o pukom prepisivanju podataka bez računanja. Tomislav Ladan (Riječi, ABC naklada, Zagreb, 2000) piše da lanac odgovara jutru zemlje (ralu), danu oranja ili jugeru (lat. iugerum). Negdje se govorilo i vreteno (lat. aratrum, plug), a sve su te mjere u starom Rimu iznosile 2520 m2. Martin Jakšić pak u svojoj knjizi Divanimo po slavonski (Pergamena, Zagreb, 2003) kaže da je lanac zemljišna mjera od 19 m ili 10 hvati. Ako krenemo tragom tih mjera, naći ćemo se u nebranom grožđu. Naime, dan oranja iznosi kod nas 4000 m2, a jutro (zemlje) ili ral 5760 m2 ili 4320 m2. Jutro ili ral (oralo se ralom, ralilo) obično se mjeri u četvornim hvatima (ili, razgovorno, fatima), a jedan hvat ima 3,5 m2. No i opet se postavlja pitanje: u čemu računamo – u bečkoj ili u mađarskoj mjeri. To nije svejedno, jer ni vrijednosti neće biti iste. Po bečkom izračunu, ral obuhvaća 1600 četvornih hvati (5760 m2), a po mađarskom 1200 čhv (4320 m2). Valjda su Austrijanci orali brže od Mađara, pa im je i mjera veća. Dan oranja, da smo jako dobrohotni, još bismo nekako i mogli nategnuti na sličnu mjeru, premda 4000 m2, 5760 m2 i 4320 m2 nisu iste veličine, no od lanca koji iznosi 793 m2 ipak se bitno razlikuju. Ako počnemo malo računati, vidjet ćemo da 2000 čhv ipak daje 7193,3 m2 (2000 x 3,6), što odgovara jednom lancu, i to srijemskom. No kako veličina lanca varira, kao što varira i trajanje dana, sve se te veličine podudaraju negdje više, a negdje manje. Mene ovdje lanac zanima u prvom redu kao riječ, a ne kao veličina, no i o ovim raskoracima valjalo bi povesti računa, jer su mnogi podaci s raznih društvenih mreža (neprovjereni kakvi već jesu) pravi rasadnik pogrešaka. Ima još jedna stara mjera za površinu zemlje koja je već potpuno zaboravljena. To je motika zemlje. Iznosila je 800 m2 (no ni ona nije svuda ista, jer npr. na Hvaru može biti i gotovo upola manja). Motika je poljoprivredni termin i odnosi se na oruđe koje je starije od pluga. Razumljivo. Čovjek je najprije sve radio sam, a kasnije je pripitomio životinje da mu pomažu u radu. Danas više nema ni konje ni volove nego traktore i motokultivatore. Motika, prasl. *motyka, izvodi se iz ie. korijena *mat-, što znači kopati, udarati. On je i u lat. mattea, iz čega će se ispiliti i macola (mlet. mazzola, željezni bat kojim se tuče kamenje) i mačuga (toljaga, kijača). Motika zemlje rabila se (gdjegdje se rabi i danas) osobito za vinograd, a matornik je mjera za vinogradsku česticu koju može okopati jedan radnik u danu.
Od starih mjera ne treba zaboraviti ni dunum / dulum (tur. dönüm), što je 1000 m2 ili 10 ara. Ar je (uz ral) najčešća mjera za površinu zemlje koja se spominje u križaljkama (=100 m2), a društvo joj pravi i akra (engl. acre), koja također varira od izvora do izvora (4048 m2, 4047 m2 i 4046,8 m2). Nije zapostavljen ni hektar (10.000 m2 ili 2780 čhv), kod kojega pretvorbeni račun iz mjere u mjeru uglavnom štima.

Deda Lala
19-07-11, 22:22
Једне године дошли неки Босанци код нас да раде.Биће од сејања све док се не обере кукуруз.Кад је било друго копање одведе их мој деда у њиве зване "у две дужи" у Владимировачки атар.Двоје кола на сваку увратину по једна.Воде за коње и људе мора бити,Две дужи су дведужи,
није кратко.
Путовали смо целу ноћ.Кола шинска без амортизера.Кад смо стигли било је близу 7 сати и одмах се фруштуковало па мотике у руке и напред.Отишли су и вратили се и таман за ручак.Још један круг и вечера.После вечере пита мог деду један од њих:Јел домаћине јесу ти све њиве овако дугачке?
Ма не ,ова је најкраћа .Мало се деда нашалио а они мислили озбиљно.Па јес`800 метара у једном правцу и није мало а још кад се на њиви трипут ноћи!
Беше година Господња 1959.

pocerina
30-07-11, 23:49
I u mom kraju, tj Macvi i Pocerini povrsina se izrazava u hektarima i arima

telnett
31-07-11, 00:51
Ovde je sve u kj i fatima . 1 kj 1600 fati . Prvu meru sto sam cuo kad sam imao 3,5 godine je jutro tj 20 21 red na duz . Za hektar sam cuo tek kada sam krenuo da ucim SI system . Znaci ruke na ledja i korak je u dlaku 0.7 metra .

IVAN ILIC
13-09-11, 22:45
U mom kraju oduvek zemlju izrazavamo u arima i hektrima.To je vec poznato 1 ar=100kvadratnih metra,1 hektar=10.000 kvad.metra.Druga prisutna mera je dulum,samo ovde pod dulum se podrazumeva 16 ari ili 1.600 kvad.metra.Zato se i ja teze snalazim sa ostalim merama, ali ucimo polako.

ivan610988
21-09-11, 13:07
Kod mene samo m, ar, Ha. Niko ne koristi druge mere, niti sam cuo da se ikad koristilo. Pa cak ni od najstarijih nisam cuo da koriste druge mere.

velja imt 540
21-09-11, 16:03
kod mene nema hektar nego ektar ari ostalo manje

draganpan
21-09-11, 17:29
Predstojeci popis stanovnistva ce se popisivati tako sto ce se vlasnistvo zemlje upisivati u ha i ar. Da bi se prevazisle te stare mere u vodicu za popisivace na zadnjoj strani je dat pregled preracunavanja svih uobicajenih mera u ha i ar... pa izvolite preracunajte na vreme...

petre
09-11-11, 23:28
Je li koja je to mera ''skok'' ?

Krlemrle
10-01-13, 16:03
Predstojeci popis stanovnistva ce se popisivati tako sto ce se vlasnistvo zemlje upisivati u ha i ar. Da bi se prevazisle te stare mere u vodicu za popisivace na zadnjoj strani je dat pregled preracunavanja svih uobicajenih mera u ha i ar... pa izvolite preracunajte na vreme...

Ja sam sve rekao u merama kojima se služim u svakodnevnom životu, a nek ih pretvara u metrički sistem onaj kome treba. Ko će čuvati našu tradiciju ako mi ne budemo.

- - - - - - - - - -

Evo jedne interesantne nedoumice - izražavanje površine u merama za dužinu?!?!
Pre desetak dana sam bio kod tasta i sedimo nas dvojica tako za stolom, pijemo pivo i slušamo radio i baš išao oglas da se prodaje "desiat siáh ornej pôdy"(deset fati oranice) i učini se meni da je to nenormalno velika cifra, a opet mi došla i sama parcela suviše mala za poljoprivredno zemljište. Tu se tast samo nasmeje i razjasni mi nedoumicu.
Nisu u pitanju kvadratni fati nego dužni fati! Podrazumeva se, dakle da su u pitanju normalne duži. Znači standardna duž puta deset fati(ili 60 stopa), a to mu dođe jedan (veliki)lanac.
Dakle tih 10 fati nisu deset kvadratnih fati nego čak 2000 kvadratnih fati.

pocerina
10-01-13, 17:44
A kada predajes zahtev za subvencije jel i onda povrsinu zemlje prijavljujes u merama koje svakodnevno koristis ?

Krlemrle
11-01-13, 01:02
Subvencije trebaju meni pa onda moram da radim kako oni traže. Pošto podaci popisa ne trebaju meni nego njima onda neka se oni late digitrona - "Ja sam ti kaz'o kako ja znam a ti piši tvoje kako moraš!"
U mom kraju nikad pa čak ni onda neće obični seljaci u svakodnevnoj upotrebi koristiti are i hektare kao mere za površinu ili tonu po hektaru kao meru za prinos i to ne treba ni pokušavati nametati jer će samo stvarati kontraefekat i inat. To znaju i semenarske kuće pa pakuju semana i u hektarske i u jutarske vreće. Čak i agronomi iz savetodavne službe takođe kada se obraćaju usmeno, govore sve u opšteprihvaćenim merama.

piv975
19-01-13, 13:39
Jedno jutro je 16 "kvadrata".
A što se tiče lanaca, oko Zrenjanina sam pričao sa nekim ljudima i oni kažu "lanac" a misle na jutro pa to malo zbunjuje.

Inače, postoje dve vrste "lanca" - turski i austrougarski, verovatno u Vojvodini pričamo o ovom drugom...

Krlemrle
04-03-13, 22:56
Jedno jutro je 16 "kvadrata".

Ma otkud?!?!? Sto puta smo rekli da je jedno jutro pet hiljada sedamsto pedeset tri ipo kvadratnih metara, odnosno približno 0,575 ha

Inače, postoje dve vrste "lanca" - turski i austrougarski, verovatno u Vojvodini pričamo o ovom drugom...

Nema turskog lanca nego mađarsko i nemačko jutro. Južni Banaćani jutro kažu lanac, a lanac kažu veliki lanac.

piv975
11-03-13, 20:47
Krlemrle, postoji i mera "kvadrat" a to je šesnaesti deo jutra - znači kada kaže neko 4 kvadrata onda je to 1/4 k. jutra.

Kris80
11-03-13, 20:57
Katastarsko jutro je 16 kvadrata,a veliki lanac 22 kvadrata,i veliki lanac dođe 1,375 kj.>:({

MILOJKO
12-03-13, 21:41
Zar jedno katastarsko jutro nije 1600 kvadratnih hvati, lanac 2000 kvadratnih hvati?
Odnosno jedan lanac je jutro i frtalj.

Kris80
13-03-13, 00:29
Nisam je nigde napisao da je kvadratnih hvati,nego Kvadrat u nekim delovima Vojvodine koriste kako neko koristi Hektar,Lanac,KJ.Na primer u Bajši sam čuo da Kvadrat košta 300 evra i upitam čoveka koji je to deo Katastarskog jutra i on mi je objasnio.>:({

MILOJKO
13-03-13, 20:25
Pusti ti Bajšu,
kako je kod tebe u Sentamašu?

Kris80
13-03-13, 20:32
::super::Katastarsko jutro je 5754.64 m2 ili ti 8 bostana,a veliki lanac je 11 bostana.Pričamo svi u KJ uglavnom.>:({

Krlemrle
20-04-13, 00:03
Krlemrle, postoji i mera "kvadrat" a to je šesnaesti deo jutra - znači kada kaže neko 4 kvadrata onda je to 1/4 k. jutra.

Nikad nisam čuo za takvu meru.
Nego, koliko je jedna čestica? Znam koliko je jedna sesija, nije to valjda isto?

German hunting terrier | Jagdterrier