Razne mere za površine zemljišta

@Čugi,
nekako sam predosetio da ćeš ti da se javis. Ali , veruj mi, nije ovo bila varalica (u pecaroškom smislu) za tebe.
Brzina je jedna od odlika ovog našeg vremena. U okviru te brzine dobri su oni koji brzo reaguju. Znači brza poslovna reakcija na zahteve tžišta i novog vremena. Novi PAOR nije ništa drugo do poslovnjak agrarnog smera!
Dakle ha. Dakle ne rakija u gradima već u procentima alkohola(pogledaj bilo koju etiketu pića). I samo na forumu. OK je u razgovoru koristiti lokalne mere. Ali nadamo se da ovo citaju i drugi, koji s mukom razumeju nas jezik a tek dulume...kapiraš..
To je kao nekad, neki su se opirali metru i santimetru, pa su insistirali na colu, laktu, aršinu i sl... To je unapred izgubljena bitka. Novi( ne naš Novii)poljoprivrednik mora da zna engleski, da piči po netu, i da ide ne samo na sajam u NS nego i na kongrese u inostranstvu. Ko to ne ukapira sutra će da vozi traktor onoga gazde! E sada kada uradiš stvari kako treba onda možes iz zezanja da gajiš konje, da slušas tamburase (i salaše), da voziš fijaker i da zaje....š u dulumima!
To je moja teza- radiš u ha a zaje....š u dulumima. Valjda ćemo se na kraju složiti.
P.S. Ovo mi bas ne govori u prilog ali iz nekog razloga vodovodne cevi i daske se i dalje mere colovima a grede u cm... :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
I sasvim na kraju molim našeg moderatora da nadje nekog smajlija koji nazdravlja vinom a ne pivom. :ppozdrav:
 
Tar, šta te je navelo da pomisliš da ću se ja javiti?
Slažem se ja u potpunosti sa time što navodiš i to je sve ok, ne branim ja jutra i dulume, nego samo predočavam činjenično stanje. Ja bih prvi hteo da mi zemlja koju obrađujem bude u tabli-dve, od po 50ha i da idem tim putem o kome pričaš, ali pored M.M. i sličnih to je ne moguće....moj primer-dogovorim se sa čovekom o kupovini zemlje i pred samo zaključenje posla pojavi se lokalni M.M. koji je čuo da se ta zemlja prodaje i ponudi 100eura više, ja poravnam, on digne za 300 i ja popušim, no to je sad već neka druga tema....... Kako god, ja sam moju egzistenciju rešio, ali kako sam se počeo baviti i poljoprivredom, zavoleo sam je i hteo sam da mi to bude primarna delatnost, no pored gore navedenih, ostaće najverovatnije na dosadašnjem nivou, eventualno sa minimalnim pomakom bar što se tiče količine zemlje.
 
Eto,
postigli smo koncenzus!
Jedino sam ja omanuo pa da se ispravim. Dakle :
...tamburaše, salaše i snaše!
:veseljak::
 
Pitanje
Ral = ?

Cuo sam za ovaj izraz ali koliko je to ari neznam
 
Dakle, koliko vidim, i pored težnje da prođemo na merenje zemlje hektarima, većina od nas se i dalje drži merenja u jutrima... :haha:

Živeli... :ppozdrav:
 
Priznajem da je i meni lakse reci jutro ili lanac kad je parcela tolika! Ali ako je parcela 1ha ili 2 ha onda necu reci "lanac i jutro ipo" :sta: :haha: :haha: Kogod se na ovim prostorima bavi poljoprivredom neminovno ce se sretati sa tim merama i nakon par godina ce nauciti kako da barata sa tim merama! Priznajem da sam i ja brkao mere pre 7 godina kad sam "upao" u poljoprivredu naglavacke ali nakon godine dve sam naucio i hektare i lance i jutra pa kazem koja mi je mera laksa. A ako nekom neka mera nije jasna i nezna da preracuna...pa ljudi ovo je forum pa pitajte koliko je to u drugoj meri...
Inace tacna mera Lanac je 7912m2 :cao:
 
Jod nas je 5755m2 jutro (madjarski: hold) a 7912m2 je lanac (lánc) :cao:
 
:D
eto ispade ova tema kao humoreska!
Sada sam uzeo da procitam sve od pocetka i bas je zabavno. Sve mora da se preracunava. Na primer kada ovi na tv-u kazu da je ove godine prosecan prinos necega 3.7 tona po ha, pa hoces da vidis gde si ti sa svojim prinosom i sl. Onda normativi u stocarstvu su isto tako izrazeni u broju grla po ha......
Zatim vrlo vazno je i ko se iz kog kraja javlja. Tamo gde je Austro-Ugarska parcelisala zemljiste mere su okrugle, pa se to nekako odrzava ali tamo gde se radila komasacija ili su neke zadruge postale vlasnici pa su ukrupnjene parcele...Eto i meni kobajagi nesto bi nesto trebalo da se vrati i sve je to upisano u lancima. A ja jednostavno u glavi ne mogu da formiram sliku lanca, a ha mi je lako 100 X 100 ili 50 X 200 ili 40 X 250, nekako imam sliku,....
 
1 Јутро=1600 квадратни хвати=5754,643 квадратна метра.
1 Ланац=2000 квадратних хвати=7193,304 квадратна метра.
 
Pojam lanca je kod mene totalno nepoznat.

Koristi se isključivo pojam Jutro, to je onih 5754,643 kvadrata.

Pojam hektara koristimo samo na ugovorima.
 
nikt je napisao(la):
1 Јутро=1600 квадратни хвати=5754,643 квадратна метра.
1 Ланац=2000 квадратних хати=7193,304 квадратна метра.
Ispravka 1 lanac=2200kvadratnih hvati
Nepitajte zasto je lanac i zasto je toliko ali da je tako to je sigurno!
Kod nas se upotrebljava vise lanac nego jutro ali i ja sam primetio da u drugim krajevima mnogi neupotrebljavaju ovu velicinu!
 
Moje izvinjenje! obojica smo bili u pravu!
Lanac u zavisnosti od lokaliteta koriscenja menja velicinu tako da je u jednom slucaju (preuzeto sa sr.wikipedia.org):

kvadratni hvat = 3.5967 kvadratnih metara
motika = 200 kvadratnih hvati = 719,34245 kvadratnih metara
jutro ili katastarsko jutro = 8 motika = 5754,7396 kvadratnih metara ali se često zaokružuje i na 5760 kvadratnih metara
lanac = 10 motika = 7193,4245 kvadratnih metara

A u drugom slucaju (preuzeto sa www.rgz.sr.gov.yu(republicki geodetski zavod)):

U upotrebi su, u nekim krajevima, i sledeće jedinice za površinu:

1 jutro = 5755 m2 = 0,5755 ha
1 lanac = 7912 m2 = 0,7912 ha
1 dulum = 1000 m2 = 10 ari
1 šinik = 1000 m2 = 10 ari

A cuo sam vec da kazu za lanac 20 kvadrata pa sam mislio da nesto brkaju!?! :sta: :sta: :cao:
 
Nazad
Vrh