PDA

View Full Version : Potrebe biljaka za hranljivim elementima

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Raka Radovic
28-12-10, 00:23
Iznošenje hranljivih elemenata iz zemljišta sa 1 tonom prinosa

N (kg) P2O5(kg) K2O (kg) MgO(kg)

Paprika 4,0 3.5 7.0 1.5
Paradajz 3.5 3.0 6.5 1.0
Šargarepa 4.0 2.5 7.0 1.2
Celer 5.0 3.0 6.5 1.2
Cvekla 4.0 2.5 6.0 1.2
Crni luk 4.0 3.5 5.0 1.0
Beli luk 3.5 3.0 5.5 1.0
Krastavac 3.0 2.5 4.0 1.2
Karfiol 6.0 4.0 8.4 2.4
Kupus 4.0 2.7 5.0 0.3
Salata 4.0 3.5 5.2 1.2
Spanać 7.0 6.0 8.0 2.0
Krompir 3.5 2.5 5.4 1.0

Prof.dr Rudolf Kastori

ljubek
30-12-10, 11:23
Fina tabela na osnovu koje se lako može izračunati koliko vam treba hraniva za proizvodnju kvalitetnog i zdravog povrća.
Povrtari snimite ovaj post negde za podsetnik >:({ >:({

radujko
04-04-11, 13:40
zdravo ja imam paradajz i sad vec ima 64 dana , do sada sam ga zalivao sa prihranom fosfora Fito Fert pa me zanima dal da nastavim i dalje sa tom prihrano ili da predjem na neku drugu mada paradajz mi jos nije poceo da cveta ?Hvala unapred

JuRa
04-04-11, 18:51
Pretpostavljam da si pre sadnje bacio osnovno djubrivo.E sad ja paradajz 4-5 dan posle sadnje prepolijem ponovo i pustim fosforno djubrivo i onda bar 10-ak dana nista da se malom ukoreni i krene.Posle toga 20 20 20 pola grama i to je to.Gledaj samo vrh da se ne usilji list i ne boj se.Inace ja ne
koristim fitofert nisam bas zadovoljan sa tim djubrivom

Miladin
04-04-11, 19:42
Pretpostavljam da si pre sadnje bacio osnovno djubrivo.E sad ja paradajz 4-5 dan posle sadnje prepolijem ponovo i pustim fosforno djubrivo i onda bar 10-ak dana nista da se malom ukoreni i krene.Posle toga 20 20 20 pola grama i to je to.Gledaj samo vrh da se ne usilji list i ne boj se.Inace ja ne
koristim fitofert nisam bas zadovoljan sa tim djubrivom

JuRa. Koje vodotopivo đubrivo koristiš.

JuRa
04-04-11, 20:44
Najbojle su se pokazali Novalon i i i ne mogu sad da se setim pa me ubi.Jedno je grcko a drugo Tursko.Sve ostalo sto je do prosle godine bilo u prodaji je izgleda secerna vodica.Ja sam najzadovoljniji sa Grckim(verasol setio sam se).Treba ga probati ako nista drugo.

siki2
04-04-11, 20:53
Kako misliš da se list ne ušilji šta se onda dešava molim te objasni mi to.

JuRa
05-04-11, 09:29
Svaka promena na biljkama treba da se uoci na vreme.Nedostatak u hranivima se najpre vidi na vrhu,Kada biljka ima sve sto je potrebno ona napreduje.Promene se vide na vrhu list odjednom postaje manji uzi,Znaci da treba da se reaguje prihranom.Vece potrebe za hranom kod paradajza pocinju otprilike sa trecim rodom i tada pocinje intezivnija prehrana.

Miladin
05-04-11, 10:14
Tačno je to da biljku treba znati pročitati ko to nauči taj je car. JuRa jeli ti poznato vodotopivo đubrivo Gro Green Belgisko.

JuRa
05-04-11, 18:59
Svi mi vecinom koristimo djubriva koja se mogu kupiti u lokalnoj apoteci ili blizoj okolini,a djubriva se uvoze odasvud i ima ih mnogo.E sad svakom se svidja razlizito ali treba zapaziti koje pravi razliku.Gro Green mislim da nisam koristio nisam siguran ali ga i nema kod nas.Ova dva su provereno dobra iz mog licnog i iskustva mojih kolega.Uvek je dobro obici i videti i neciju drugu proizvodnju i razmeniti iskustva ne mora se uvek sve prvo isprobati kod sebe.Ako se posle 7-10 dana ne primeti razlika onda valja menjati,a ja sam kod Verasola video razliku posle 2 dana.

Miladin
05-04-11, 19:15
Ja sam koristio samo Yaru i Gro Green, ali u različitim godinama tako da neznam koje je bolje. Jura imaš li neki recept koliko đubriš po hektaru u punoj sezoni (paprika ikrastavac). Ja paprikama u berbi dajem 15-20 kg nedeljno na 1000m2. a krastavcu 1 gr po struku svaki dan ( u berbi).

Miladin
05-04-11, 19:18
Koliko vodotopivog đubriva (ako nije tajna) daješ paprikama i krastavcu u berbi.

JuRa
06-04-11, 18:27
Papriku ne radim i nisam je u plastenicima ni radio a krastavce djubrim gram po bijci 5 puta nedeljno.Koristim konfiguraciju 2 1 2.
6-ti dan kalcijum magnezijum,a 7-i samo voda sada nisam zadovoljan krastavcima ali se nadam da cu ih sledecih 10-ak dana popraviti.

Miladin
06-04-11, 22:19
Što se tiče količine đubriva tu smo približni, ni ja nisam baš zadovoljan krastavcima valjda će se popraviti.

Deda Lala
09-04-11, 22:43
JuRa,Miladine
Okačite slike da vidimo.

JuRa
09-04-11, 23:29
Ma ja imam slike i to kamaru ali sam izgubio kabl i ne mogu da prikacim foto aparat na komp,a kakav sam drugi cu kupiti valjda do sledece sezone.

Miladin
10-04-11, 19:47
JuRa,Miladine
Okačite slike da vidimo.

Evo slike.

http://img200.imageshack.us/img200/5913/dsc01651qm.jpg (http://img200.imageshack.us/i/dsc01651qm.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Miladin
10-04-11, 19:56
Evo još jedna.

http://i54.tinypic.com/2rgz5lj.jpg

topalovic
11-04-11, 08:44
Ovo na fotografijama je ocigledno visak azota u zemljistu i nedostatak kalcijuma

JuRa
11-04-11, 09:50
Moj je jos gori.Meni je pobegao na rasadu,suvise su mu velike internodije.Vrh se popravio sada je ok cveta i napreduje lepo,ali opet noci javljaju hladne i eto problema.
Miladine jedan savet.
Ja bih pokidao prva tri roda na tvom mestu.Bar probaj na nekoliko biljaka pa ces videti razliku.

Miladin
11-04-11, 21:27
Topalović.
Po čemi si zaključio da ima višak azota a manjak kalcijuma.

JuRa
Pokidao sam mu rod i tić na prvom listu i prvi list, ina slabim strukovima sam skidao rod i na drugom listu.

topalovic
12-04-11, 09:30
Joj u nekoj sam zurbi pa tek sad videh post ,pa kad krastavac ima visak azota on se manifestuje zutilom rubnih delova lista krastavca,ali iz iskustva znam da i kalcijum tako se slicno pokazuje kad nedostaje

JuRa
12-04-11, 12:44
Jeste sve to ali i nedostatak magnezijuma se isto manifestuje. zato kada prskate krastavac obavezno ubacite i magnezijum,a calcijum sada moze i kroz kap.>:({::prica::

Miladin
12-04-11, 21:25
I ja sam mislio da je višak azota onaj žuti rub lista, a skoro sam 100% siguran jer sam mu prošle nedelje da bi ga malo pogurao dao dvije jake doze azota.

Deda Lala
12-04-11, 21:30
Da ste me u Karlovcima pažljivo slušali i da niste žurili na pivo nešto bi vam i ostalo u pamćenju.

Miladin
13-04-11, 13:08
Da ste me u Karlovcima pažljivo slušali i da niste žurili na pivo nešto bi vam i ostalo u pamćenju.

Pošto ja nisam bio u Karlovcima, šta se to trebalo zapamtiti?

Miladin
14-04-11, 17:31
Ima li neko odgovor zašto mi je dosta bolji krastavac u niskim plastenicima nego u visokim.

http://i52.tinypic.com/2r26gie.jpg

ivanovic
19-04-11, 00:34
dali je neko koristio djubrivo Ferti Care 1. 2 .3 i kakvi su rezultati.

Miladin
19-04-11, 07:50
Ja sam koristio to đubre rezultati su dobri. Sada koristim fertikare i gren grin, fertikare je malo skuplie.

ivanovic
22-04-11, 00:04
miladine jel bi mogao da mi objasnis koliko djubriva bi trebalo da rastopim u 5l vode.

topalovic
22-04-11, 08:14
miladine jel bi mogao da mi objasnis koliko djubriva bi trebalo da rastopim u 5l vode.
Folijarno ide 20-30g u 10l vode a doziranje sitemom kap po kap ja radim 1g na 1ar povrsine jednom,do dva puta nedeljno.

sllobam
22-04-11, 17:25
Jel ima neko iskustva sa djubrenjem rastopljenim kokosjim dubretom?

Miladin
22-04-11, 17:54
Folijarno ide 20-30g u 10l vode a doziranje sitemom kap po kap ja radim 1g na 1ar povrsine jednom nedeljno.
Topalović.
nešto mi nije jasna ta tvoja doza kroz sistem, ili ti daješ malo ili ja mnogo. Koliko je kvadrata 1 ar? Ja krastavcu posle pete berbe dajem 1gr po jednoj biljci dnevno. Tako mi je pisao recepturu menadžer Yara đubriva.

siki2
22-04-11, 19:06
Topalović.
nešto mi nije jasna ta tvoja doza kroz sistem, ili ti daješ malo ili ja mnogo. Koliko je kvadrata 1 ar? Ja krastavcu posle pete berbe dajem 1gr po jednoj biljci dnevno. Tako mi je pisao recepturu menadžer Yara đubriva.

Jedan ar = 100 m2 1 gr na 1 ar računica nikako ne štima ja stavljam 1% u vodu za zaljevanje i kako berba odmiče povećavam na 2% i na kraju 3% i nema greške. U plastenik od 600 m2 za jedno zaljevanje ide jedan kg gnojiva tako ja radim možda nije ispravno ali je učinkovito.

JuRa
22-04-11, 21:15
Ma to je lapsus kakav gram na100m2 to se ne vidi ni mikroskopom gram po biljci je mera ali tek kada biljka udje u punu berbu,dotle je dovoljno jednom nedeljno uz redovna i obimna zalivanja.

Miladin
22-04-11, 21:34
Jedan ar = 100 m2 1 gr na 1 ar računica nikako ne štima ja stavljam 1% u vodu za zaljevanje i kako berba odmiče povećavam na 2% i na kraju 3% i nema greške. U plastenik od 600 m2 za jedno zaljevanje ide jedan kg gnojiva tako ja radim možda nije ispravno ali je učinkovito.

Siki, slažem se sa 1% i 2% a 3% je čini mi se prejako. Nego ti to meni objasni malo drugačije pošto nisi napisao dali zaljevaš jednom dnevno , dva puta dnevno ili svaka 2-3 dana. Ja sada krastavac zaljevam svaki dan, dnevna doza đubriva je 0,8gr,po jednoj biljci, posle petog branja isto zaljevam svaki dan (ali sa više vode) a dnevna doza po jednoj biljci je 1gr. Ako đubrim svaki treći dan to znači 1gr po jednoj x 3 = 3gr/1 biljka. I na kraju rezultat je, na 1000m2 x 2,5 biljaka =2500 biljaka x 1gr = 2500gr x 7 dana = 17,5kg.
Znači ovo je bitno nedeljna doza je 17,5 kg za 1000m2 bez obzira kako i kad se zaljeva.

Miladin
22-04-11, 21:39

Ako se radi o đubrivu Yara ili nekim sličnim (vodotopivim kristalnim) u 5l vode možeš da rastopiš max. 10 gr đubriva i time da zaliješ biljke.

ivanovic
22-04-11, 22:46
Hvala svima na ovim lepim savetima.Koristim Yaru 1 kombi vodotopivu jer mi je rasad star 40 dana .ja sam stavljao otprilike jednu kafene kasiku na 5l vode.

siki2
23-04-11, 06:59
Preko ljeta zaljevam tri puta dnevno pošto mi je plastenik kraj kuće pa to i mogu ali gnojivo ide samo jednom dnevno ostalo je čista voda gnojivo koje upotrebljavam je do sada bilo yarino a sada je soldrup (Italija) pošto je jeftiniji a učinak isti svaki dan ide drugo gnojivo prvo 9-12-36 onda multi-k 13-0-46 i na kraju kalcijev nitrat i pretprošle godine je iz Eurovoća došla preporuka da špricamo sa 8-16-34 + mikroelementi. A prošle godine sam probao da pojeftinim proizvodnju pa sam probao rastopiti 15-15-15 i bilo je dobro samo moraš paziti da ne povuče talog. Sva zaljevanja vršim pomoću dozatora za gnojivoi kako si napisao što je biljka starija sve više vode i gnojiva tako da tri posto nije previše. Ostalo ako te zanima na pp.

Ako do sada nisi onda pročitaj post od dr. bobostar str.23 post 222 Proizvodnja kornišona za industrijsku preradu u kojem doktor daje plan gnojidbe kornišona koji važi za sve krastavce.

topalovic
23-04-11, 22:25
Ljudi ja sam napravio gresku, a tek sad video 1g na 1 kvadratni metar povrsine dva puta nedeljno i meni se pokazala naj bolje kombinacija 21x11 21 haifino djubrivo

Miladin
23-04-11, 22:36
Ljudi ja sam napravio gresku, a tek sad video 10g na 1ar povrsine dva puta nedeljno

topalović.
Koja je sada zvanična doza.

topalovic
23-04-11, 22:44
1g na jedan kvadratni metar tako vec radim godinama tako mi je jedan profa sa poljoprivrednog fakulteta predlozio i prvo sam radio sa kemirom a onda sa haifom 21x11x21 je za krastavce najbolja kombinacija probaj te pa ce te videti.

ivanovic
24-04-11, 00:39
[QUOTE=Miladin;298000]Ako se radi o đubrivu Yara ili nekim sličnim (vodotopivim kristalnim) u 5l vode možeš da rastopiš max. 10 gr đubriva i time da zaliješ biljke.[/QUO Koliko djubriva Yare treba za paradajz i papriku folijarno i kap po kap.

siki2
24-04-11, 08:47
Topaloviću nemoj da se uvrediš nikako ne sumnjam u tvoje znanje niti u tvoju sposobnost da napraviš dobar proizvod ali ja bi računao gnojivo po biljci a ne po m2 bez obzira na sve profesore i doktore iz razloga što gredice nisu kod svih jednako udaljene jedna od druge niti svi sade jednak broj sadnica na m2 a gnojivo prilikom zaljevanja ostaje pored sadnice neide po cjelom m2. Ako uzmeš krastavce koji se sade u jedan red na najlon a 2,5 sadnica na metar dužni ispada da svaka dobije po 0,4 grama gnojiva. Primjera radi plastenik širine 8x50=400m2 ima četiri reda krastavaca ili isti plastenik sa šest redova krastavaca razlika u gnojidbi je ogromna. Meni su svi savjetovali 0,1% gnojiva prilikom zaljevanja pa nije bitno koliko je m2 niti bilo šta drugo a svima bi preporučio da uzmu dozatore za gnojivo onda će otpasti sve dileme oko gnojidbe. Kod nas nema proračuna koliko po čemu uzmeš kantu rastopiš kilu gnojiva u deset litara vode i to je to. I kao što sam rekao ja bi računao ovako zato što smatram da je ispravnije i sigurnije.

JuRa
24-04-11, 10:23
Cemu toliko ubedjivanje kada svi mi imamo nekakav svoj recept koji funkcionise i koji primenjujemo.Razlika moze da se vidi samo u plasteniku a mi smo svi udaljeni prilicno jedan od drugog,tako da mozemo samo iznositi neke svoje stavove.Ja recimo sada kombinujem dve vrse djubriva i zalivam i djubrim svakog dana.recimo i ovo da kornison i sajatar nemaju iste potrebe za hranom.Kod mene neki koriste samo AN,ali svi idu otprilike gram po biljci na jedan litar vode i to bi po meni bila najtacnija formulacija.
Hrisos voskrese kolege uzivajte danas zasluzili smo::suncanje::::prica::

bosserb
24-04-11, 15:11
U potpunosti se slazem Jura sa tobom.

Miladin
24-04-11, 15:52
Cemu toliko ubedjivanje kada svi mi imamo nekakav svoj recept koji funkcionise i koji primenjujemo.Razlika moze da se vidi samo u plasteniku a mi smo svi udaljeni prilicno jedan od drugog,tako da mozemo samo iznositi neke svoje stavove.Ja recimo sada kombinujem dve vrse djubriva i zalivam i djubrim svakog dana.recimo i ovo da kornison i sajatar nemaju iste potrebe za hranom.Kod mene neki koriste samo AN,ali svi idu otprilike gram po biljci na jedan litar vode i to bi po meni bila najtacnija formulacija.
Hrisos voskrese kolege uzivajte danas zasluzili smo::suncanje::::prica::

JuRa
Nisi se izjasnio do kraja. Nije isto 1gr po biljci na litar vode kada je hladno vrijeme pa zaljevaš jednom nedeljno, i 1gr po biljci na litar vode kada zaljevaš svaki dan. Kada je toplo vrijeme biljka dobije dnevno 2-3 litre vode onda ispada da će biljka tada dobiti dnevno 2-3 grama đubriva .

topalovic
24-04-11, 16:02
Topaloviću nemoj da se uvrediš nikako ne sumnjam u tvoje znanje niti u tvoju sposobnost da napraviš dobar proizvod ali ja bi računao gnojivo po biljci a ne po m2 bez obzira na sve profesore i doktore iz razloga što gredice nisu kod svih jednako udaljene jedna od druge niti svi sade jednak broj sadnica na m2 a gnojivo prilikom zaljevanja ostaje pored sadnice neide po cjelom m2. Ako uzmeš krastavce koji se sade u jedan red na najlon a 2,5 sadnica na metar dužni ispada da svaka dobije po 0,4 grama gnojiva. Primjera radi plastenik širine 8x50=400m2 ima četiri reda krastavaca ili isti plastenik sa šest redova krastavaca razlika u gnojidbi je ogromna. Meni su svi savjetovali 0,1% gnojiva prilikom zaljevanja pa nije bitno koliko je m2 niti bilo šta drugo a svima bi preporučio da uzmu dozatore za gnojivo onda će otpasti sve dileme oko gnojidbe. Kod nas nema proračuna koliko po čemu uzmeš kantu rastopiš kilu gnojiva u deset litara vode i to je to. I kao što sam rekao ja bi računao ovako zato što smatram da je ispravnije i sigurnije.
Ne sumljam ja ovako da je isparavnije ,forum i sluzi da ovde razni proizvodjaci razmene svoja iskustva i znanje.Ja radim po metru kvadratnom a ne po biljci jer jednostavno znam koliko plastenika imam i koja je povrsina u pitanju.Tako prihranjujem paradajiz,boraniju,tikvice i sve ostalo naravno sve ima svoje ostupanje i nista nije fiksno.Kod nas u kraju vecinom svi rade kao ja ,ovo gore se odnosi za krastavce korisone ne za salatare i naravno za predhodno uradjenu analizu zemljsta.Nisam imao dosad problema sto se tice prihrane preko sistema KPK, s tim sto u zastitu obavezno dodajem i folijarno djubrivo.

JuRa
24-04-11, 16:09
Miladin

sa jednim gramom djubriva na litar vode ide djubrenje a ne zalivanje.Primer Uzmimo hiljadu biljaka.
Za 1000-u biljaka treba 1kg djubriva i 1000-u litara vode.Ako pumpa izbacuje 100litara vode u minuti za celu operaciju znaci treba 10 minuta.Tih 10 minuta su djubrenje,a pre toga mozes zalivati 5 sati,to nema veze.Svakog dana se djubri kada je biljka u berbi,a sada vise nema hladnoce jer nocna ne pada ispod 10 stepeni u plasteniku,znaci krastavac radi non stop.2-3 litra vode u berbi je malo za krastavac.

Miladin
24-04-11, 16:44
Miladin

sa jednim gramom djubriva na litar vode ide djubrenje a ne zalivanje.Primer Uzmimo hiljadu biljaka.
Za 1000-u biljaka treba 1kg djubriva i 1000-u litara vode.Ako pumpa izbacuje 100litara vode u minuti za celu operaciju znaci treba 10 minuta.Tih 10 minuta su djubrenje,a pre toga mozes zalivati 5 sati,to nema veze.Svakog dana se djubri kada je biljka u berbi,a sada vise nema hladnoce jer nocna ne pada ispod 10 stepeni u plasteniku,znaci krastavac radi non stop.2-3 litra vode u berbi je malo za
krastavac.

Sada smo se razumjeli. A što se tiče vode ja ovih dana zaljevam oko 2-3 litre vode po struku, možda si u pravu da mu je malo ima poneki plod špicast moguće je da bi trebao malo povećati vodu. Ja imam tenziometar za vlagu zemljišta i on veoma precizno pokazuje koliko biljka povlači vode, ali treba znati i gdje ga postaviti (zavisno od zemljišta) jer nije isto koliko je instrument udaljen od crijeva KPK i od biljke.

siki2
24-04-11, 16:51
Gospodo svima vama želim Sretan Uskrs. Očito da JuRA i bosserb nisu svatili šta sam ja rekao a rekao sam samo šta mislim da je bolje i to je moje osobno mišljenje nemam namjeru nikoga ubjeđivati u bilo čega i bilo što kao što je jura rekao svi mi imamo nešto svoje za koje smatramo da je dobro i nismo spremni na promjene a zašto i bi ako je to dobro. I kao što Topalović kaže svi znamo koje plastenike imamo i kako treba da primjenimo đubrenje i u kojoj količini.
@Topaloviću tvoje postove redovito čitam i mogu reći da može dosta naučiti onaj koji hoće da uči.
Pozdrav svima i lijepo se provedite na ovaj blagdan.

bosserb
24-04-11, 19:08
@Jura po onome sto ja i vecina mojih komsija radimo 10 minuta djubrenja je malo.
Prihranu pustamo najmanje pola sata a potom jos 10 minuta sa cistom vodom.Kakva su vasa iskustva.

Miladin
24-04-11, 19:17
Ja đubrivo pustam od pola sata do sat, ako moram da zaljevam duže od 1 sat to radim naknadno čistom vodom.

JuRa
24-04-11, 19:48
Ja sam naveo samo primer a svako moze da izracuna u svojoj proizvodnji koliko treba da djubri,Drugim recima 0.1%rastvora.Kada su vrucine i pun rod to se radi ujutru a popodne zalivanje cistom vodom.Koliko ja vidim svi otprilike radimo isto ali su razlicite sorte u pitanju(najverovatnije) pa sse ni one ne ponasaju isto.Ja radim Ekron i Cartu(Karta) a vi

bosserb
24-04-11, 20:30
Ja od krastavca radim CRISPINU mada nisam ljubitelj zalijevanja poslije podne.

Miladin
24-04-11, 20:38
Jeli ko probao kroz sistem KPK domaću petnesku, ima li kake vajde od nje pošto je vodotopivo preskupo.

Miladin
25-04-11, 14:05
Evo kolege problem na krastavcu . Prinosi su dobri samo ima ga dosta završava u špic. Šta mislite šta je u pitanju.

http://i52.tinypic.com/wi6ox.jpg

topalovic
25-04-11, 15:05
jel to partenokapi hibrid ili je sa zenskim cvetovima

Miladin
25-04-11, 22:00
jel to partenokapi hibrid ili je sa zenskim cvetovima

To je partenokarpni hibrid.

JuRa
26-04-11, 08:54
U ovom periodu se takav vrh javlja zbog sokova koje je biljka preziveja i tu nemozes prakticno nista.Kada se to javi kasnije to je zbog nedostatka kalcijuma i kalijuma,ali pre zbog kalcijuma

Miladin
26-04-11, 20:38
U ovom periodu se takav vrh javlja zbog sokova koje je biljka preziveja i tu nemozes prakticno nista.Kada se to javi kasnije to je zbog nedostatka kalcijuma i kalijuma,ali pre zbog kalcijuma

Ja sam mu zasad malo pojačo zaljevanje, kalcijuma dodajem 5 kg nedeljno na 1000m2, videćemo kasnije šta će biti.

ivanovic
26-04-11, 22:14
miladine koliko je potrebno djubriva Yare za papriku i paradajz u fazi rasada.

Miladin
27-04-11, 08:34
miladine koliko je potrebno djubriva Yare za papriku i paradajz u fazi rasada.

Rasadu đubrim petnaesti dan posle nicanja a radim ga na substratu klasman. Biljka u substratu ima hrane negdje oko 15 dana i posle ga obavezno treba prihranjivati sa vodotopivim đurivima starter 15-30-15. svako drugo zaljevanje dodam đubrivo u dozi 1 gr na 1 litar vode.

JuRa
27-04-11, 17:05
Miladine sve je to ok ali kalcijum je slabo pokretan element najbolje je folijarno tako ga biljka svud usvoji a preko 1m visine ga nemoze povuci iz zemlje bar tako kazu.>:({

siki2
27-04-11, 18:50
Miladine sve je to ok ali kalcijum je slabo pokretan element najbolje je folijarno tako ga biljka svud usvoji a preko 1m visine ga nemoze povuci iz zemlje bar tako kazu.>:({

Kalcij jeste slabo pokretan ali zato se mora dodavat kalijum koji pomaže da kalcijum bude pokretljiviji i lakše dostupan biljci a jedina gnojiva koja se mogu mješati su kalcijum i kalijum.

JuRa
27-04-11, 18:55
siki2
jeste ali kada treba brzo delovati onda folijarno i tada se ne mesa sa drugim djubrivima a inace se slazem;D}

Miladin
27-04-11, 20:03
Ja svu prihranu dajem kroz sistem KPK, ima najmanje 6-7 godina kako ne prihranjujem preko lista, ne smatram da to nije dobro naprotiv ali imam puno plastenika pa mi je to valiki posao. Trudim se da kroz sistem dam ono što treba na vrijeme. A što se tiče kalcijuma to prvi put čujem da biljka preko 1m visine nemože da usvaja kalcijum. To ćemo da saznamo od Yarinog menadžera, on je poloprivredni inženjer i on to sigurno zna, pošto stalno luta po Evropi valjda je od njih nešto naučio.

JuRa
27-04-11, 21:21
Kako god da bilo nikakav problem nije kada se prska da se ubaci kalcijum ili magnezijum ne moze da skodi.
Iz licnog iskustva ne bih bas mnogo verovao menadzerima koji prodaju odredjeno djubrivo.Ima tu i dobrih i postenih ljudi ali biznis je biznis.Doduse i kalcijum nije skup tako da nije problem ni pustati ga redovno kroz kap.

Miladin
27-04-11, 22:30
Nije ono loše ubaciti prihranu(usputno) uz prskanje ali sa bakrenim preparatima nemože sa enidorom (protiv pauka) nemože, Kad pršćem protiv botritisa ubacujem neki insekticid onda neznam dali smijem i treći preparat, tako da tu ima malo mjesta za prihranu. Ja se malo bojim tog miješanja preparata, a još niko od struke to nije dobro prostudiro.

Miladin
28-04-11, 13:18
JuRa.

Danas sam dobio odgovor što si ti čuo da biljka preko 1m visine nemože da usvoji kalcijum, stručnjak kaže da je to glupost.

JuRa
28-04-11, 16:46
Miladine
ne zelim sa nikim da se ubedjujem i prepucavam oko toga,ali da razmotrimo problem na ovaj nacin.Ima strucnjaka i strucnjaka nisu svi isti i ne znaju svi sve itd.Jedan kaze da biljka ne moze da digne kalcijum preko meter a drugi kaze da moze,ko je u pravu ne znam ali sam te price cuo i od profesora sa fakulteta pa sad ako je taj tvoj onaj pravi onda ti ne trebaju saveti nas obicnih smrtnika koji nemaju takve probleme.E sad ako taj tvoj strucnjak nije u pravu ti onda nemas taj efekat koji mislis da imas i tu je opet problem.Ja bih ipak povremeno praktikovao folijarnu primenu bar za svaki slucaj.>:({

ljubek
28-04-11, 18:38
ma jura u pravu si ima sto mišljenja za kalcijum i ja se takođe slažem sa tobom.kod mene u plasteniku nikada nije bilo nedostatka kalcijuma na plodovima paprike i paradajza a u zemlji ga ima 7.2.dok na njivi ima 1.8 i redovno imam problema sa paprikom.
komercijalizacija priče o kalcijum nitratu je verovatno po meni išla na ruku trgovaca a pitam ja njih kako se paprika proizvodila pre 30 godina kada niko nije imao pojma o kalciju i nedostacima....

topalovic
28-04-11, 19:45
ma jura u pravu si ima sto mišljenja za kalcijum i ja se takođe slažem sa tobom.kod mene u plasteniku nikada nije bilo nedostatka kalcijuma na plodovima paprike i paradajza a u zemlji ga ima 7.2.dok na njivi ima 1.8 i redovno imam problema sa paprikom.
komercijalizacija priče o kalcijum nitratu je verovatno po meni išla na ruku trgovaca a pitam ja njih kako se paprika proizvodila pre 30 godina kada niko nije imao pojma o kalciju i nedostacima....
Proizvodila se tako sto neko izruci 40t stajnaka na njivu i onda kada rasadi papriku zaliva sirokom vodom(sirce) a voda sve minerale i materije koje su vodorastvorljive rastopi i one su tu biljkama.A danas nam prodaju sisteme kap po kap pa uz njih lepo ide tehnologija djubrenja jer traka za zalivanje moze da nakaplje samo tridesetak santima i biljka potrosi hranu za nedelju dana.Pa onda fali ovaj element pa fali onaj,nefali ni jedan nego probajte zalite sirokom vodom i videce te za dva zalivanja kako se biljka oporavi i moze da prodje i bez kalijuma i bez kalcijuma....

bosserb
28-04-11, 22:14
@Topalovicu potpuno se slazem sa tobom ali to mogu samo pojedinci da rade koji imaju punu kucu radne snage.Kod mene ti je u kuci za stolom kad je rucak nas sestero a na njivi ja sam,pa kad bi jos sam svaki dan nosio cijevi imao bi dvije grbe na ledjima.

Miladin
28-04-11, 22:29
Proizvodila se tako sto neko izruci 40t stajnaka na njivu i onda kada rasadi papriku zaliva sirokom vodom(sirce) a voda sve minerale i materije koje su vodorastvorljive rastopi i one su tu biljkama.A danas nam prodaju sisteme kap po kap pa uz njih lepo ide tehnologija djubrenja jer traka za zalivanje moze da nakaplje samo tridesetak santima i biljka potrosi hranu za nedelju dana.Pa onda fali ovaj element pa fali onaj,nefali ni jedan nego probajte zalite sirokom vodom i videce te za dva zalivanja kako se biljka oporavi i moze da prodje i bez kalijuma i bez kalcijuma....

E topalović svaka čast. Ovo što si napisao svaka je na mjestu, mene ova tehnologija Kpk i vodotopivo đubre pojede. Da se malo vratim unazad negdje 2000 g, radio sam papriku čak i bez stajnjaka đubrio sam samo našom petneskom i kanom a zaljevao sa rinka pištoljima. Prinos sam postizao oko 8 tona na 1000m2. Kada sam počeo raditi na sistemu KPK i vodotopivim đubrivom (koje me koštalo duplo više od petneske) nijedne godine nisam mogao postići stare prinose. I na kraju sam zabatalio potpuno vanjsku proizvodnju. Sad a radim samo plastenike a tu je đubrenje nenormalno skupo. Kod mene neki ljudi proturuju petnesku i kan kroz sistem ali nemam pravi podataka koliko je to uspiješno.

topalovic
29-04-11, 08:17
Miladine nemoj ni probati ja ovu nasu petnesticu nisam mogao ni rastvoriti a sa kanom sam zapusio bar 1000 metara traka.Ja samo AN i UREJU rasvaram i doziram i to samo krastavcima i nekom lisnatom povrcu tako da tije moj savet da nepokusavas

dzionik
29-04-11, 08:30

Svašta si pametno rekao Topaloviću ali bez š ć ž teško se razume... Ajde reci malo više o tom sirćetu ? Ja stavljam decilitar jabukovog sirćeta na bure 200 litara zato što mi je voda 8-8,5 PH

topalovic
29-04-11, 09:56
izvinjavam se dzonik nije sirce nego "širce" i "širokom vodom" stari povrtari znaju sta to znaci pusti se voda i onda se brazdama navodi u leju gde je rasadjivano povrce.To sa sirćetom nije losa zamisao vidjao sam ljude koji su prepravljali stare hlorinatore i umesto hlora stavljali jabukovo sirće

siki2
29-04-11, 17:11
Miladine nemoj ni probati ja ovu nasu petnesticu nisam mogao ni rastvoriti a sa kanom sam zapusio bar 1000 metara traka.Ja samo AN i UREJU rasvaram i doziram i to samo krastavcima i nekom lisnatom povrcu tako da tije moj savet da nepokusavas

Topaloviću nisi u pravu za kan i petnajsticu. Jedno i drugo gnojivo ima dio koji se nemože otopiti ali zato niti jedno gnojivo ne puštaš isti dan pogotovo ureu koja može služiti i za hlađenje pive. Kan i petnajsticu ja koristim svake godine i bude dobro samo moraš ga otopiti i ostaviti jedan dan da se slegne i paziti da se talog ne digne prilikom korištenja. A o uspjehu gnojidbe ovim sistemom nije potrebno puno govoriti.

Miladin
29-04-11, 17:15

Znam topalović da je problem sa talogom, a šta misliš dali bi valjalo rastapati đubre od Yare ali ono u granulama koje je duplo jeftinije od onog vodotopivog. Ali varijanta da se rastopi dan prije pa da se povuče kad se slegne talog. Pošto imam prijatelja hemičara koji radi na ispitivanju voda mogao bi sa njim da uradim analizu kada se slegne talog od đubriva šta ostaje u bistroj vodi.

dzionik
30-04-11, 06:53
izvinjavam se dzonik nije sirce nego "širce" i "širokom vodom" stari povrtari znaju sta to znaci pusti se voda i onda se brazdama navodi u leju gde je rasadjivano povrce.To sa sirćetom nije losa zamisao vidjao sam ljude koji su prepravljali stare hlorinatore i umesto hlora stavljali jabukovo sirće

:-) natapanje, tako video davno da rade u leskovačkom kraju, papriku su natapali ali po stazama.

JuRa
30-04-11, 19:27
Voleo bih da mi neko malo vise objasni to sa sircetom.Nemam problema ali nije na odmet cuti nesto novo.

Miladin
01-05-11, 14:09
Kolege kidate li vi tiće u paprikama u plasteniku.

dzionik
02-05-11, 14:38
U mom slučaju samo da popravi PH, inače i omekšva vodu pa se lakše izdvaja kalcijum, negde sam mislim pročitao da je stimulator u malim količinama, a herbicid nerazredjeno cirće.

topalovic
02-05-11, 21:25
jel neko tretira folijarno biljke rastvorom bora

JuRa
02-05-11, 21:58
Da zato sto bor pospesuje oprasivanje ako si na to mislio.Kada je nedodostatak bora kod paradajza drska na plodu bude prevelika i to izgleda zaista ruzno.

Miladin
02-05-11, 22:43
Ja bor dajem kroz sistem.

siki2
03-05-11, 07:37
JuRa nisam baš siguran da bor služi da posšješuje oprašivanje prije bi bilo da utječe na cvatnju da pospješuje cvatnju kod povrća a kod šećerne repe utječe na slador tako da nema veze sa oprašivanjem .

@Miladine postoji veliki broj sredstava na bazi Bora koja su tekuća i biljka ih brže usvaja i jeftiniji su. Pošto se Bor ne koristi često mislim da je bolje ići folijarno nego kpk. Ovo je samo moje mišljenje pošto ja koristim bor ali samo folijarno.

Miladin
03-05-11, 12:12
JuRa nisam baš siguran da bor služi da posšješuje oprašivanje prije bi bilo da utječe na cvatnju da pospješuje cvatnju kod povrća a kod šećerne repe utječe na slador tako da nema veze sa oprašivanjem .

@Miladine postoji veliki broj sredstava na bazi Bora koja su tekuća i biljka ih brže usvaja i jeftiniji su. Pošto se Bor ne koristi često mislim da je bolje ići folijarno nego kpk. Ovo je samo moje mišljenje pošto ja koristim bor ali samo folijarno.
Siki, kažu da idu male količine i vjerovatno si ti u pravu ali je meni jednostavnije kroz sistem, krenem ga malo ranije dodavati 2-3 nedjelje nekoliko puta pa biljka neka polako usvaja.

topalovic
03-05-11, 20:32
bor zbog efikasnosti je bolje koristiti folijarno i to dva do tri puta u toku vegetacije,tacno je da pospesuje i cvetanje i oplodnju jer je bor mikroelement koji je neophodan da polen na tucku ima vecu klijavost.

Miladin
03-05-11, 21:39
bor zbog efikasnosti je bolje koristiti folijarno i to dva do tri puta u toku vegetacije,tacno je da pospesuje i cvetanje i oplodnju jer je bor mikroelement koji je neophodan da polen na tucku ima vecu klijavost.

topalović.

Dali bor može da se miješa sa nekim praparatima za zaštitu bilja u paprikama, kao što je teldor, sumileks, swič ili sa mankozebom, sa bakrom vjerovatno nesmije.

topalovic
03-05-11, 22:02
NIKAKO bor se primenjuje samostalno ,to je moje iskustvo prosle godine antrakol+bor=haos u boraniji i krastavcima

Miladin
03-05-11, 22:38
NIKAKO bor se primenjuje samostalno ,to je moje iskustvo prosle godine antrajol+bor=haos u boraniji i krastavcima

E onda od toga nema ništa idem ja kroz sistem.

Blaza79
13-05-11, 12:41
Ljudi recite ako nisam na dobrom mestu, ali imam jedno pitanje . da li neko zna šta može biti ovo po paprici?
http://i55.tinypic.com/2ytsj8o.jpg

topalovic
13-05-11, 21:37
uh nisi dobro okacio slike ali ovako bih reko da je lisna vas ili trips

Blaza79
13-05-11, 23:42
uh nisi dobro okacio slike ali ovako bih reko da je lisna vas ili trips
pa ne znam šta može biti ali nikakve živuljke ne vidim na paprici, pregledao sam i one što im ništa ne fali. ja sam pomislio da možda nedostaje kalcijum.

http://i56.tinypic.com/111tkkx.jpg

http://i53.tinypic.com/1672id.jpg

http://i53.tinypic.com/16hu6wl.jpg

pa Topaloviću ako ti nešto pada na pamet slobodno reci

Deda Lala
16-05-11, 23:34
Погрешна и недовољна минерална исхрана биљака!

topalovic
16-05-11, 23:45
Blaza79 (http://poljoinfo.com/member.php?4046-Blaza79)
Zainteresovala me paprika i par dana razmisljam i preturam po literaturi sta moze da joj bude i konacno sam nasao odgovor "VIRUS BRONZAVOSTI PARADAJIZA NA PAPRICI" Verovao ili ne to je to nemogu sad da skeniram odlomak iz knjige ali moj savet ti je unistavaj lisne vasi i prskaj je bakarnim preparatom koji je sistemik i to do cvetanja,ako pak imas cvetova onda je prskaj kasno uvece kada su zatvoreni.Hemiska srestva nedeluju na viruse ali ovim ces bar probati da nesiris zarazu.Pozzzz i puno uspeha u daljoj proizvodnji

JuRa
17-05-11, 09:29
Ovo bi trebalo da se zaustavi bakarnim preparatima.Lici na bakteriju ali ja stvarno to ne mogu videti na slici.Jednostavno samo uzivo mogu videti, na svim slikama meni je nerazumljivo.Bakarni preparati se ne mesaju sa ostalim preparatima, i javi rezultate.

Blaza79
17-05-11, 17:16
Hvala vam svima probaću pa javljam rezultate, mada sam joj dao kalcijum i od onda je prestalo da se širi, čak i ovi listovi koji su smežurani počinju da se oporavljaju

topalovic
17-05-11, 20:11
Blazo probaj napraviti fotografije malo vece rezolucije

Deda Lala
17-05-11, 20:53
Недостатак калцијума се огледа прво на младим вршним листовима биљака тако што постају светло зелене боје и уфрћкају се а листови испод постају наборани.Баш као код тебе.

Kurkela
17-05-11, 21:41
@ Blaza

Juce sam otvorio temu, ''Simptomi nedostatka hem, elemenata"
Pogledaj i bice ti jasno.\
Cepaj VUXAL KALCIJUM, i sve ce biti ok.
Zemljiste je kiselo.

topalovic
17-05-11, 21:57
Недостатак калцијума се огледа прво на младим вршним листовима биљака тако што постају светло зелене боје и уфрћкају се а листови испод постају наборани.Баш као код тебе.
Jesu to siptomi za kalcijum ali i stres(toplo danju,hladno nocu) isto se ispoljava.A i sva virusna oboljena izgledaju kao nedostatak nekog elementa u zemljistu...

Blaza79
17-05-11, 23:24
Blazo probaj napraviti fotografije malo vece rezolucije
Pa ja ne mogu veću rezoluciju podesiti na aparatu. ne znam da li si probao sa desnim klikom na sliku pa onda view image pa je onda možeš zumirati

ivanovic
19-05-11, 02:10
Cao svima, imam jedno pitanje. Koliko cesto treba prihranjivati papriku i paradajz posle rasdjivanja na stalno mesto(folijarno i kap po kap)

Kurkela
19-05-11, 10:08
Mi praktikujemo prihranjivanje na svako drugo zalivanje.
Po manju dozu.
Mada ne treba preterivati.
Pre sadnje idemo sa 3* 15, a kasnije kao sto sam gore napisao.
I uz svaku zastitu, prihranjivanje preko lista.

ivanovic
20-05-11, 01:04
hvala Kurkela.

ivanovic
29-05-11, 21:37
zdravo topalovicu,imam jedno pitanje u vezi prihrane paradajza u fazi pre otvaranja cvetova.ja ga trenutno prihranjuem folijarno yarinim djubrivom 14-11-21,a imam i kalcijum i kalijum.hvala

topalovic
29-05-11, 21:45
zdravo topalovicu,imam jedno pitanje u vezi prihrane paradajza u fazi pre otvaranja cvetova.ja ga trenutno prihranjuem folijarno yarinim djubrivom 14-11-21,a imam i kalcijum i kalijum.hvala
To je odlicna kombinacija sto je koristis,ali po meni ja bih je koristio folijarno a kroz sistem bi na svako drugo zalivanje ubacivao kalijum(jos ako je nitrat),a kalcijum po potrebi mozda na desetak dana jedno tretiranje kroz sistem....Naravno sve zavisi od velicine paradajiza i njegovog stanja u plasteniku.

ivanovic
29-05-11, 23:23
jeste kalcijum nitrat,a velicina paradajza je oko 40-50cm.poceo je da formira cvetove ima ih oko pet po svakom struku inace sorta je uragan i fantom.kazi mi jos nesto dali da mu orezem prva dva tri lista citao sam da je to dobro za bolji napredak biljke.

hanza
09-08-11, 20:54
Fina tabela na osnovu koje se lako može izračunati koliko vam treba hraniva za proizvodnju kvalitetnog i zdravog povrća.
Biljke iz zemlje uzimaju 2-6% hraniva sve ostalo iz vazduha, to jest 94-98%, e pa sada neka doktor izračuna koliko otrova treba ubaciti u zemlju.
Korišćenjem komposta sa mikroorganizmima, izbegavate bacanje para na kojekakvu hemiju.

bobostar
11-09-11, 14:32
Hvala vam svima probaću pa javljam rezultate, mada sam joj dao kalcijum i od onda je prestalo da se širi, čak i ovi listovi koji su smežurani počinju da se oporavljaju
Kako je na kraju bilo sa tom paprikom? Je li doista bio problem kalcija?

hanza
19-09-11, 18:53
Biljke uzimaju hranu iz zemlje, u procentima, 2-6% sve ostalo iz vazduha.
Znači, unošenjem, mineralnih đubriva u takvoj količini, u kojoj smo izneli, samo štetimo biljkama i svojem džepu.

Azotofiksacija molekularnog azota iz vazduha,sledeći je važan zadatak bakterija u zemljištu.Azota u vazduhu ima oko 78 % i neiscrpan je izvor za biljke.
Azot iz vazduha ne mogu biljke direktno koristiti,nego to čine mikroorganizmi.
Razlikujemo: simbiotsku i asimbiotsku azotofiksaciju. Simbiotska azotofiksacija predstavlja značajan vid snabdevanja biljaka azotom iz vazduha putem simbiotskih bakterija koje žive na korenu biljaka.Ove bakterije na korenu stvaraju oštećenja(kvržice) u kojima su smeštene bakterije,a koje su spososobne da fiksiraju elementarni azot.Za ovo su karakteristične biljne vrste iz porodice leguminoza.Rhisobium sp.je bakterija koja ima tu sposobnost,ali najveći deo azotnih jejedinja stvoren na ovaj način postaje pristupačan za biljke tek kada se završi vegetacija biljaka, koju parazitiraju ove bakterije

Kurkela
19-09-11, 20:14
Malo je diskutabilno ovo od 2 - 6 % iz zemlje.
Neka neko proba da ne unese stajnjak u zemlju, ili vestacko djubrivo.
Ako se samo na hranu iz vazduha oslonimo lose cemo se provesti.
Ovo govorim iz prakse, ne kazem da to nije istina, samo je malo teze ostvarljivo.

hanza
20-09-11, 16:55
Malo je diskutabilno ovo od 2 - 6 % iz zemlje.
Neka neko proba da ne unese stajnjak u zemlju, ili vestacko djubrivo.
Ako se samo na hranu iz vazduha oslonimo lose cemo se provesti.
Ovo govorim iz prakse, ne kazem da to nije istina, samo je malo teze ostvarljivo.
Ovde mi je izbrisano 3/4 teksta gde je sve lepo objašnjeno.

Tintoreti
04-05-12, 10:35
Sta mislite o FitoFert Kristal 19:19:19 +1MgO+ME i o YaraFerticare 28:8:16 za prihranu paradajza u fazi do cvetanja eventualno do zametanja plodova? Sta je bolje od ovo dvoje ili mozda nesto trece? Kako se koristi u sistemu KPK, koja doza recimo u 10litara vode, ide toliko grama prihrane i tih 10lit je dovoljno za koliko biljki za koliko dana. Hvala..>:({

Miladin
04-05-12, 21:51
Ova dva đubriva se puno razlikuju, prva kombinacija je dobra ako su biljke dobre i lijepo izgledaju, ako su biljke loše i zaostaju u rastu onda je bolja druga kombinacuja. Doza u 10l vode opet zavisi od biljke, ako je biljka loša onda za brži porast ide kombinacija broj2 i maksimalno 20gr đubriva na 10l vode, ako je biljka dobra onda kombinacija broj 1 i 10gr na 10l vode. Što se tiče doze po biljci to sad zavisi i od stanja biljke i od džepa koliko je dubok i dali je pun ili je prazan, ako još ne cvjeta dnevno mu treba oko 0,2-0,3gr po biljci.

dejan 77
10-07-12, 19:09
treba mi preporuka za folijalnu prihranu bundeve

dejan 77
10-08-12, 09:37
jos uvek nista?

nane10
03-09-12, 00:07
jel tko možda koristio FitoFert gnojiva pronašao sam nešto o njima na agromarketovim stranicam vaša iskustva kako ste zadovoljni gnojivom i kolika je cijena pozdrav hvala

semmo
25-07-13, 07:20
koliko ide kana na 1000 lit vode a. koliko uree?

aleksaa
07-04-14, 18:10
e miladine druze kolike su dimenzije ovog plastenika na slici koja je visina sirina duzina, nema neko ojačanje veliko samo kroz sredinu ako dobro vidim po vrhu si ga povezao za sta krastavac vežeš gore i kad rodi zar nije opterecenje plasteniku ??? ako bi mogao ovo da mi kazes imam slicne plastenike koliko vidim na slici pa me to zanima, hvala ti.

- - - - - - - - - -

e miladine druze kolike su dimenzije ovog plastenika na slici koja je visina sirina duzina, nema neko ojačanje veliko samo kroz sredinu ako dobro vidim po vrhu si ga povezao za sta krastavac vežeš gore i kad rodi zar nije opterecenje plasteniku ??? ako bi mogao ovo da mi kazes imam slicne plastenike koliko vidim na slici pa me to zanima, hvala ti.

http://img200.imageshack.us/img200/5913/dsc01651qm.jpg (http://img200.imageshack.us/i/dsc01651qm.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)[/QUOTE]

Pseudomonas
16-07-14, 09:37
Svaka promena na biljkama treba da se uoci na vreme.Nedostatak u hranivima se najpre vidi na vrhu,Kada biljka ima sve sto je potrebno ona napreduje.Promene se vide na vrhu list odjednom postaje manji uzi,Znaci da treba da se reaguje prihranom.Vece potrebe za hranom kod paradajza pocinju otprilike sa trecim rodom i tada pocinje intezivnija prehrana.

Ne bih se bas slozio sa konstatacijom da se vizuelne promene prvo vide na "vrhu" lista. U zavisnosti od elementa koji je u deficitu, razlicito se na listu manifestuje taj nedostatak. Deficit K se manifestuje na celom listu, Zn sporadicno-uglavnom u sredisnjem delu (od lisne drske ka vrhu), Fe izmedju lisne nervature itd. Naravno deficit jednog elementa (komplikovana tematika) moze pratiti i visak drugog elementa, sto se mnogo teze moze vizuelno uociti i precizno detektovati... Dakle, prica je mnogo komplikovanija nego sto bi sada to neko mogao opisati u par recenica... Pozzz>:D

Evo vizuelnih prmera za Mg, B, K: http://www.uky.edu/Ag/IPM/ipmveg/solanaceousother/pg_7.pdf

German hunting terrier | Jagdterrier