Dutra

steva 1984

Član
Učlanjen(a)
16 Nov 2010
Poruka
2.010
Lokacija
Lok
Niko da se seti ovih projzvodjaca traktora kod nas u selu je jedan covek pre jedno 15 godina koristio pored mtz 52 za sumu i dve Dutre prave mrcine u jednu je ubacen Fap motor a druga je Steyr motor imala ovu sa Steyr motorom je pre prodao zbog delova.Koliko se secam mogla su sva cetiri tocka da se smotaju zbog izbegavanja panjeva inekih prepreka.
m0lfs.jpg
2qs1kj7.jpg
2w30q61.jpg
ddcgn8.jpg
16lwvmx.jpg

Post je spojen: [time]1293575720[/time]
_________________________________________________
Sta niko nema komentare na ove traktore iskustva jel ih neko vozio u Srbiji video?

Evo jednog u oranju
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5rPK2S30AUk[/youtube]
 
Pozdrav Steva. Ovi su vrlo retki traktori tu u Srbiju, jer su proizvedeni u Mađarskoj. Ja mislim da je tvrtka propala. Pogledaću na mađarskim forumima, šta pišu o njima, pa ću ti javiti. ok? :)
 
Miša 1989 je napisao(la):
Pozdrav Steva. Ovi su vrlo retki traktori tu u Srbiju, jer su proizvedeni u Mađarskoj. Ja mislim da je tvrtka propala. Pogledaću na mađarskim forumima, šta pišu o njima, pa ću ti javiti. ok? :)
Da u madjarskoj je prevljen neproizvode se vise takvi traktori.Na ovom snimku mi bas deluje snazan traktor sa tim plugom.
 
Pozdrav. Pročitao sam na stranici http://mezogeparchivum.hu/tema_magyartraktor.html sledeće o ovim traktorima. Tvrtka je radila ok 1948 do 1975. Tvrtka se zvala Fabrika traktora crvena zvezda. Na slici onaj zeleni sa 8 brazdenim plugom je najberovatnije Dutra 1000 i imao je 90 konja. Ako ti još nešto interesuje onda mi javi slobodno rado ću da ti prevedem. :cao: :ppozdrav:
 
nije mi nesto jasno ako traktor od 90ks vuce 8 brazdi onda bi moj traktor mogo da vuce 4 brazde.
mora da zeleni ima vise konja
 
velja imt 540 je napisao(la):
nije mi nesto jasno ako traktor od 90ks vuce 8 brazdi onda bi moj traktor mogo da vuce 4 brazde.
mora da zeleni ima vise konja

Ne, ima 90KS, ali pogledaj ostale karakteristike:

Motor: Csepel 613.15 Sechszylinder Diesel
Hubraum: 7.983 cm³
Leistung: 90 PS bei 1850/min
Anzahl der Gänge vorwärts/rückwärts: 6/2
Länge: 5.020 mm
Breite: 2.100 mm
Höhe: 2.530 mm
Radstand: 1950 mm
Masse: 5.100 kg

Mozes misliti koliko je momenta taj motor imao, a traktor bez tegova tezak 5 tona i dugačak 5 metara, dakle nema teorije da se prednji kraj podigne. Taj recept za rezultat moze imati samo jedno: ogromnu vučnu moć. Sem toga, taj motor bi praktično mogao vječno da radi sa tako malom specifičnom snagom, daj molim te, 8000 kubika a 90 konja...danas se iz tako velikih motora vadi preko 500-600KS (npr u Versatile i Chalenger traktorima).
 
I mene je cudilo kako ima toliko snage u vuci mi kad smo se kupali kao klinci u dunavcu pored drvenog montaznog mosta koji je spajao ostrvo sa nasipom uvek su prolazili par puta dnevno izvlacili sa 2 Dutre drva iz sume prave su grdosije ali su prodati jer je gazda umro rodjake nije to zanimalo da ih zadrze.
Mislim da i teziste same sasije igra dobru ulogu u vuci dosta je napred pomerena + tezina traktora
 
Dutra, ili skraženo od Diesel Universal TRActor, je madjarska marka traktora, čije su se fabrike nalazile u blizini Budimpešte. Marka je postojala od 1961. do 1973. godine, a originalno je nosila ime "Crvena zvezda" (prevod). Posle 1973. ime Dutra se gubi i brend kao takav prestaje postojati, mada je iz istog izrasla današnja "RABA".

DUTRA je proizvodila gotovo isključivo traktore, i to uglavnom mašine relativno velike snage. Najpoznatiji model bio je, sada u nekim krugovima legendarni DUTRA D4K-B 4WD sa šestocilindarskim motorima od 100 do 125KS, mada treba napomenuti da se uglavnom radilo o originalnom Perkins dizel motorima koji su ugradjivani na šasiju proizvedenu u Budimpešti, što je imalo za posljedicu da i danas veliki broj ovih traktora živi i čak i radi na polju, gdje bez problema posle više od 40 godina vuku 3 ili 4 brazde.

Na narednim slikama prikazano je nekoliko ovih starih, divnih mašina, sa kojima se današnje nalickane elektronske džidže ne mogu mjeriti, ne po snazi, već po šarmu.

dutrad4kb_01.jpg


lindeny03.jpg


3624612661_11ea0fd0a7.jpg
 
Ajde da tema ne ode u zaborav na internetu nedavno pronadjoh jednu bas lepo sredjenu Dutru!!! Bas je retkost videti ovako nesto kod nas na prodaju i ovako sredjenu... Svaka cast za trud.. :bravo:

c41ffafc3963-800x600.jpg



8485b3b80089-800x600.jpg




76936f205ddf-800x600.jpg



Slike sam nasao na Polovnim Automobilima i nadam se da vlasnik nece da se ljuti.... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh