Facelija

danger

Član
Učlanjen(a)
8 Jan 2008
Poruka
5.690
Lokacija
Opstina Sid
pozdravljam sve clanove ovog dela foruma,pcelarstvo nije moj hobi al imam pitanja za vas koji se time profesionalno bavite,ako znate pomozite i posavetujte,bavim se poljoprivredom a stric pcelarstvom,cuo je za neku biljku pod imenom facelija koja je medonosna a ujedno i zdrava za drustva,jaca ih,i pitao me da kada ovrsim psenicu na nakoj njivi odmah posejemo tu faceliju,vegetacija joj je oko 90 dana,izgleda nesto poput uljane repice,pa navodno to moze da se kombajem ovrsi,dal je neko nesto cuo u vezi toga,dal prilikom vrsenja kad se raspe po njivi jer je seme sitno ima problema za sledecu godinu ako naprimer stavim soju a pocne da mi nice i ta facelija kao korov pa onda imam problema sa suzbijanjem pomenute,nisam video kako izgleda ta biljka,mozda neko ima sliku,u svakom slucaju hvala na savetima :cao: :cao:
 
facelija1.jpg


facelija2.jpg
 
Zna li ko gde se može pronaći seme facelije?

Svaka informacija će mi mnogo značiti a iskustva ću podeliti s vama na forumu nakon uzgoja
 
U časopisu Pčelar, se povemeno među malim oglasima može naći da neko nudi seme facelije. Sad ja nemem ovde novijih brojeva, da bih pogledao.
 
Zasta se moze iskoristiti posle pcelinje pase , mozelise pokositi u seno

- - - - - - - - - -

Mislim da sem negde procitao da medobrani 45 dana posle nicanja
 
фацејија

- Најлакше је само заорати.

-Покосити за лепог времена и оставити да провене ,иситнити и тако заорати.


-Покосити,испрскати с раствором ефективних микроорганизама,оставити да они ураде своје ,иситнити па заорати.

Важно:уУ овом случају никаква хемија пре сејања фацелије као ни хемијска заштита нити после заоравања није дозвољена.
 
- u proseku, koliko kg. semena moze da se dobije sa 1kj povrsine ?

Nije ti to neki biznis sa semenom facelije.
Sejao sam je pre nekoliko godina u prolećnoj setvi, oko pola jutra.
Pčele je vole. Nije upotrebljiva za stočnu ishranu.
Ovršeno seme sam nudio preko časopisa "pčelar" besplatno.
Jedan pčelar je došao po malo semena a drugom sam poslao poštom, i to je bilo sve.
 
Kod nas ima par parcela pod pomenutom kulturom u parcelama do 50 jutara,ako nekog interesuje mogu se raspitati ko odkupljuje i kakvi su uslovi..
 
Mislim da ce ova godina posle skidanja zita biti pogodna za setvu Facelije,ima dovoljno vlage.Drugar mi ima pcele stacionirane u autobusu vazdusne linije od njive gde mi je zito 100 metara.(izmedju se nalazi kanal i vikendice)Parcela ima 2,4 kj. O sejanju facelije neznam nista-prakticno.Ako nadjemo seme planiram cim se skine zito,skloni slama sutra dan da pogruberisem strnjiku.Posijemo i povaljamo(sacuvamo vlagu).Ostavimo sve do novembra,potanjiram faceliju i odma uzorem.(zaorem)
On dobije jaka drustva spremna za zimu,a ja zeleno djubrenje njive.Dobro svima.E sada:
Gde da nadjemo seme,koje su cene,koliko nam treba semena po jutru ili hektaru(sejao bi nam covek koji seje detelinu-OLT okrugla masina)
Dali sam negde pogresio sto se tice obrade?
 
Mislim da ce ova godina posle skidanja zita biti pogodna za setvu Facelije,ima dovoljno vlage.Drugar mi ima pcele stacionirane u autobusu vazdusne linije od njive gde mi je zito 100 metara.(izmedju se nalazi kanal i vikendice)Parcela ima 2,4 kj. O sejanju facelije neznam nista-prakticno.Ako nadjemo seme planiram cim se skine zito,skloni slama sutra dan da pogruberisem strnjiku.Posijemo i povaljamo(sacuvamo vlagu).Ostavimo sve do novembra,potanjiram faceliju i odma uzorem.(zaorem)
On dobije jaka drustva spremna za zimu,a ja zeleno djubrenje njive.Dobro svima.E sada:
Gde da nadjemo seme,koje su cene,koliko nam treba semena po jutru ili hektaru(sejao bi nam covek koji seje detelinu-OLT okrugla masina)
Dali sam negde pogresio sto se tice obrade?





Pitaj na broj 060 073 66 35 Nikolić Šid. Mislim da je dovoljno 6 kg po hektaru ako je moguće sejati svakom drugom lulom, ,što se ređe seje više se bokori i ima i više mase i cveta.
 
Proizvodnju organizuje firma iz Subotice, Confido Tim, radi se o semenskoj proizvodnji za izvoz semena na zapad.
Ako se dobro secam otkupna cena je 2000 ili 2200 eura/tona, ali nisam vec siguran.
Kod setve mislim da se sema mesa sa prekrupom ili grizom da bude veca kolicina i lakse se raspodeli, ako se dobro secam 6 ili 7 kg/kj.
 
Nazad
Vrh