Predskazanja običaji i verovanja

cukaneca

Banned
Učlanjen(a)
21 Sep 2008
Poruka
2.088
Lokacija
kambodza
Ideja je da ovde razmenimo iskustva iz naših krajeva o svim verovanjima i običajima sa kojima se srećemo ili smo se sretali u životu ili kroz priče starijih. Počeću sa jednim banalnim primerom iz ličnog iskustva a to je bila priča o kradji ili nestajanju mleka od krava i odlasku mojih starijih kod nekog 'belog maga'. Koliko se sećam poseta je bila uspešna. Na ovo razmišljanje i otvaranje teme me je malo 'pogurala' supruga a posle čitanja članka u 'Vesti online' -- http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/100509/Poceo-Treci-svetski-rat
mali izvod koliko da vas zagolica-
Iako je prošlo 14 godina od njene smrti, njena proročanstva i dalje privlače pažnju javnosti. Pogotovo ono da će Treći svetski rat, koji će se voditi nuklearnim i hemijskim oružjem, početi u novembru 2010. godine kao običan rat i trajati sve do oktobra 2014. godine. Tome će, ''videla“ je baba Vanga, prethoditi atentati na četiri predsednika i rat u Indoneziji.
8zpawl.jpg
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Znam par priča o predskazanjima i verovanjima, to su mi pričali stari ljudi a ja sam nekoliko zapamtio....

Predskazivanje vremena: običaj je da se na Badnji dan uveče od glavice crnog luka iscepa dvanaest belih ljuski. U svaku se stavi po malo soli, pa se stave na prozor da prenoće. Sutradan na Božić najstariji član porodice prilazi prozoru, razgleda i zapisuje redom. Ako u nekoj ljuski ima vode taj mesec će biti kišovit. Ako je suva biće sušan mesec. I tako svaka ljuska predstavlja po jedan mesec.

Ovo je priča koju mi je ispričao pradeda, znam još dosta ovakvih, lično ne verujem u ovo ali volim ovakve priče i predanja. :cao: :cao: :cao:
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Badnji dan i Djurdjevdan su prepuni običaja staroslovenskih koje je crkva prećutno prihvatila što bi rekli neki asimilovala. Ovo za beli lukac nisam znao. Što se tiče prognoze vremena u mom kraju su dve varijante kod starijih ljudi u opticaju- 1. dvanaest dana pre Božića se svakog dana zapisuje vreme i svaki dan je mesec, 2. varijanta je na sam dan Božića, to jest posmatra se vreme od izlaska sunca do zalaska. Nisam siguran za podelu u mesecima u ovom slučaju, moraću da konsultujem mali broj starijih.
Da li se negde koristi plećka božićne pečenice?
 
Odgovor

Evo jednog verovanja o predskazanju vremend iz mog kraja. Ako imate mačku posmatrajte je dok se umiva. Ako se okrene istoku ili jugu biće lepo vreme ako se okrene zapadu sledi pogoršanje a kad se okrene severu eto nevremena pod garanciju. Goveda takođe prognoziraju vreme. Krave na paši kada podignu visoko glave šire nozdrve kao da njuše nešto eto kiše uskoro.
Post je spojen: [time]1297424099[/time]
_________________________________________________
Još nesto o vremenskoj prognozi po verovanju naroda iz mog kraja. Ako svinje po voću skupljaju travu korov i sl pa prave brlog bliži se nevreme. Ako kokoške ne idu rano na sedalo već lutaju po mraku biće kiše.
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Ja znam kad je bilo bombardovanje da su kerovi pre dolaska aviona 20-30 minuta lajali kao ludi i samo jednom zacute kroz nekoliko minuta se cuju sirene za vazdusnu opasnost.To mi bas cudno kako osete zivotinje
 
Odgovor

Evo još nekih verovanja. Kuća koju po noći nadleće ćuk ili ti mala sova pa još i pusti onaj svoj jezivi glas nesluti na dobro. Kad neko kaze noćas se čula ,,ona tica kod tog i tog" to znači da je u toj kući neko bolestan i da će uskoro umreti. Mozda je ovo praznoverje ali nikad se nezna. Kažu ljudi ako često naleću gavranovi biće bune u narodu ili rata. Devedesetih ih je bilo baš puno. Jutros sam video jedan par posle više godina.
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Kod mene u zadnje vreme gavrani prave žurke :D To za sove je i kod mene ali važi kad stane na odzak.
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

sarbanac je napisao(la):
Evo još nekih verovanja. Kuća koju po noći nadleće ćuk ili ti mala sova pa još i pusti onaj svoj jezivi glas nesluti na dobro. Kad neko kaze noćas se čula ,,ona tica kod tog i tog" to znači da je u toj kući neko bolestan i da će uskoro umreti. Mozda je ovo praznoverje ali nikad se nezna. Kažu ljudi ako često naleću gavranovi biće bune u narodu ili rata. Devedesetih ih je bilo baš puno. Jutros sam video jedan par posle više godina.

To je prethodnica :haha:
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Karalic je napisao(la):
I kod mene ima jedna izreka: Sreća ga gleda, đavo mu ne da :haha:

Izuzetan odgovor pobratima Karalica !!! ::svaka cast::

Da se priključim forumskom pisanju...

Pre neki dan posrao me golub po zimskoj odori.
Gledaju me mili Bližnji i vele:
1) TREBA očistiti govna sa odeće !!!
2) NEKA ostane golubije govno, IMAĆEŠ PUNO NOVCA !!!
3) MNOGO je ružan prizor da časni Bibliotekar nosi leteća govna na zimskoj odori !!!

Bilo kako bilo:
časni Bibliotekar NIJE dužan nikome osim Gospodu Preumilnom.

Živi bili i u svakom preduzeću uspešni
:D
 
Poruka

Nešto iz tradicije mog kraja. Naime jutros mi bili neki ljudi koji traže pomoć za neko lečenje deteta. Zadnje dve tri god često nailaze. Uglavnom se radi o prevarantima koji hoće hleba bez motike. Međutim narod daje i retki su oni koji odbijaju. O čemu se radi kad svi znaju šta je po sredi. Kao dete čuo sam od jedne babe iz familije koja je bila škrta i stroga ovu izreku a koju je i ona čula od svojih starih. "Daj onom ko prosi pa nek dolamu nosi". Prosjacima se uvek daje i veruje se da kuću bije maler ako se neda. Kaže se ako misliš da je lako prosjaku probaj sam to da radiš. Bog je njega osudio da to radi i zato ljudi daju bez obzira što su današnji prosjaci uredno obučeni i doterani neidu pešice već autom. Dajte neki komentar i kako se ovo tretira kod vas.
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Tako i meni reče jedan- 'aj ti ispruži ruku ako misliš da je lako!'. I u pravu je sto posto!
 
Odgovor

Biće lepog vremena medved nije video svoju senku i ne vraća se u rupu. Dolaze lepi dani. Dren je napupio videćemo kad će procvetati. Medved videvši dren da je pupao mislio je da će prvi doneti rod pa je čekao i čekao.... Kad je izgubio strpljenje naljutio se i polomio ga. Zato dren ima koru kao da ga je medved grebao kanđžama.
 
Odg: Predskazanja običaji i verovanja

Kod mene kazu kad cuju kukuviju da ce neko da umre.Inace kukuvijama zovu sove koje se javljaju uvece i nocu. A isto kazu da kad okrene lipa list da ce da bude kise.Ili kad se ovce biju glavama takodje ce kisa.
Post je spojen: [time]1297875771[/time]
_________________________________________________
i ovo , iz kuce u kojoj je neko skoro umro ne valja kupovati nista od stoke.
 
Nazad
Vrh