PDA

View Full Version : Obrada papaka

Advertisement

Advertisement

Advertisement

abrkili
29-11-10, 17:05
Pošto vidim da nema teme pod ovim nazivom,a vrlo je bitna stavka u ovčarstvu,volio bih da krenemo neko razmjenjivanje iskustava.

Ja to radim jednom godišnje,kad šišam ovce.Imam ih 2-3 kojima moram i dvaput godišnje jer im se izvrnu papci na vanjsku stranu.E sad,zanima me što vi mislite,jel bolje loš papak očistit radikalno,do krvi ili ipak ostaviti prazne prostore u koje se opet može uvlačiti blato?

Evo i slike obrezivanja papaka ovnu,nakon što je bio do 8 mjes. starosti u boksu na dubokoj stelji.Zahvat napravljen prije puštanja u stado.Radi se o čistokrvnom slovencu.

http://i514.photobucket.com/albums/t342/abrkili/DSC00983.jpg

http://i514.photobucket.com/albums/t342/abrkili/DSC00982.jpg

strile
29-11-10, 21:53
Mislim da do krvi nije dobro rezati, izuzev ako se radi o nekroznom tkivu.
Ovakav nož je jako nepraktičan za rezanje, jer je teško kontrolirati rez.
Radije bih koristio škare.
Poslije obrezivanja, obavezno pranje u otopini plavog kamena.

vla
30-11-10, 07:09
Nikako do krvi. Papke treba orezivati posebnim alatima/makaze za orezivanje i poseban nož, čak koristiti i klješta/, potkivački alat.
Ako su papci predugački, pa se ne mogu pravilno oblikovati bolje je orezivati u dva navrata.
Dezinfekcija je obavezna

spensi
30-11-10, 13:06
Ukoliko se radi o trulezi kao kod sepavosti, obavezno skinut sve dok je vidljiva trulez. I najmanju tockicu skinit. Ako triba i cili papak.
Ako je zdravo ne ici do krvi, jer otvaras ulaz infektu.
Najbolje ti je sisat papke s nozicama za obrezivanje vocaka i loze. I obavezno skinit komad s unutrasnje strane svakog papka. Izjednacit ga, jer uglavnom se tamo nakoplja i zaostaje blato i sl.
Uzmi dermo spej i kad god vidis krv postrapaj.
Narocito kod muzjaka ne ici previse i to prije pustanja s ovcama. Jer zbog boli mogu ne skakati.

miljko
30-11-10, 13:24
Orezivanje papaka je sigurno jedna od bitnijeh tema u ovcarstvu. Jedan od uzrocnika stvaranja sepavosti su upravo neorezani papci gde se bakterijama omogucava da se u anaerobnim uslovima izmedju zida papka koji se obicno povije na unutra i donjeg dela papka razmnozavaju. Kolege su vec dobro objasnile kako se to treba u kom slucaju raditi a ja mogu jos samo dodati da se cak i kod jagnjadi koja se gaje u dubokoj prostirci papci trebaju korigovati da bi se pravilno ravili odnosno da ne dovedu do krivljenja zgloboda. U zdravim stadima dezinfekcija nije bas neophodna ali je preporucljiva dok se u zarazenim stadima to obavezno vise puta mora raditi kao i sanacija pasnjaka.

zemun
30-11-10, 15:33
Sto bi rekao jedan stari i iskusni ovcar, sepavost je bolest ovcara a ne ovaca.

abrkili
30-11-10, 15:56
Ovo je slikano dok sam još rezao sa skalpelom.Proljetos sam kupio kliješta za rezanje papaka.Jedan brid je kao običan nož,dok je drugi nazubljen.Jedna izuzetno kvalitetna stvar.

miladinovic
30-11-10, 16:09
Orezivanje papaka je sigurno jedna od bitnijeh tema u ovcarstvu. Jedan od uzrocnika stvaranja sepavosti su upravo neorezani papci gde se bakterijama omogucava da se u anaerobnim uslovima izmedju zida papka koji se obicno povije na unutra i donjeg dela papka razmnozavaju. Kolege su vec dobro objasnile kako se to treba u kom slucaju raditi a ja mogu jos samo dodati da se cak i kod jagnjadi koja se gaje u dubokoj prostirci papci trebaju korigovati da bi se pravilno ravili odnosno da ne dovedu do krivljenja zgloboda. U zdravim stadima dezinfekcija nije bas neophodna ali je preporucljiva dok se u zarazenim stadima to obavezno vise puta mora raditi kao i sanacija pasnjaka.

Sto bi rekao jedan stari i iskusni ovcar, sepavost je bolest ovcara a ne ovaca.

upravo tako Miljko i Zemun,nista tuznije nego videti jagnje sa krivim zglobovima zbog neorezanih papaka.Ko ima nesrecu sa zaraznom sepavoscu to su vec daleko ozbiljniji problemi od orezivanja papaka,to je samo jedan deo problema

cukaneca
30-11-10, 16:57
Moja malenkost koristi makaze za vinograd a nož nikako

abrkili
30-11-10, 16:59
A iskustvo je iskustvo.Sad ne bi mjenjao škare za nož ni u ludilu. :<<>

miladinovic
30-11-10, 17:28
Svajcarski noz ostar kao zilet,na to sam naucio i ne menjam ga niposto:)

nju-viliđ
30-11-10, 17:33
Nikako do krvi.
Tada ostecujes kapilare i pocne krvarenje.
I sto je jos gore,moze dodi do ulaska raznih mikroorganizama.
A i zivotinje dozivi stres jer sto jos vise zarezes (do krvi) ostecujes krajeve zivaca.
Zato bolje polako i po malo,nego odmah naglo i odjednom zarezati do kraja.

Gačević
15-02-11, 20:39
Ima li neko ideju kako da se napravi sto za držanje ovce dok se obrezuju papci, da bi se sve to lakše i bezbednije uradilo

crni tekir
30-03-11, 20:21
Gledam ovu sliku gore...sve deluje jednostavno ali...Nisam nikada rezao papke i imam veliki problem kako to da uradim.Je li mora zivotinja da se zavali na zemlju?Odakle da pridjem papku,odozdo ili odozgo?Koliko duboko da zasecem a da ne povredim zivac?Au ljudi ja se sad jezim dok ovo pisem,stvarno ne znam kako cu to da izvedem~pomozite!!! >:({

Maestro
30-03-11, 21:26
Gledam ovu sliku gore...sve deluje jednostavno ali................................a da ne povredim zivac?Au ljudi ja se sad jezim dok ovo pisem,stvarno ne znam kako cu to da izvedem~pomozite!!! >:({

Crni,
imaš ovde: http://poljoinfo.com/index.php?topic=426.msg309080#msg309080, pripremio kao odgovor Gačeviću, ali u Temi "Korisni linkovi .....". Date i dve brošure u *.pdf formatu, pa ih "skini" sa Box net-a. Mislim da ima dosta interesantnih stvari!

>:({

strile
30-03-11, 21:28
Jednostavno i bez straha.Ovcu povališ na leđa, uzmeš oštre škare za rezanje vočaka i po malo kreneš rezat rubove papka dok ga ne poravnaš i vidiš da je rožina postala mekša blago roskaste boje, što znaći da je blizu prokrvljeni dio.
Ako pretjeraš malo će krvarit, ali se ništa strašno neće dogodit.

crni tekir
30-03-11, 22:20
Drugari,veliko hvala na pomoci,sada su stvari mnogo jasnije.
@ Maestro. Link je odlican,zaista strucno prikazano i detaljno ceo postupak.Jos jednom~veliko hvala >:({

minutauro
10-05-11, 14:20
ja sam juce na savet jednog ovcara uzeo ocistio jedan spoljni deo tora do zemlje skroz i nasuo sljunkom,al papci su im ok .. cisto radi prevencije .. kaze da to ima efekta.. tako sam i uradio pa cu videti sta ce ispasti..

Gačević
10-05-11, 22:02
Ja после обраде папке редовно потопим у формалдехид.

strile
10-05-11, 22:24
Formaldehid je izuzetno otrovna kemikalija i za ovčara i za ovce.Puno je zdravije raditi sa otopinom plavog kamena, a efekat je isti a usudio bih se reći i bolji ( iz ličnog iskustva).

made-in-matejevac
10-05-11, 22:34
Ja sam mislio da kad sam krenuo na pasu sa njima da ce im papci sami doci na normalu medjutim oni su poceli da se kidaju pa sam probao sa vinogradaskim makazama ali ni to nije bas islo. Na kraju sam uzeo secice za zicu (elektricarske) i nekako ih skrati

crni tekir
11-05-11, 00:26
Ja sam se prvi put zestoko namucio,svaki sledeci pokusaj je sve lakse~rutina dolazi sama po sebi.A i zivotinja se navikne pa nece mnogo da se buni i da otezava.

Gačević
21-07-11, 16:30
Ошишано свих 54 и обрезани папци, било је и мало крви, а било је и сечење " санки " од 5 сантиметара.... Лаке, нова обућа, трава зелена, млад ован, а увече тритикале, немам боље услове ни за мене.... ха...ха.....

Sava21
03-11-11, 19:54
U subotu sam prvi put rezao papke ovcama.poprilicno je jednostavno,a koristio sam makaze za secenje papaka,malo nazubljene 1400 din,i lepo seku,mada mislim da i noz za papke moze lepo da odradi posao.on kosta 450 http://www.clair.si/pics/podroc/1302020.jpgdin.http://www.clair.si/pics/podroc/1302088.jpghttp://www.clair.si/pics/podroc/1302020.jpg

mitić
03-11-11, 22:34
Ja imam i noz i makaze, sa nozem je mnogo zgodnije makaze koristim bas kada nekada naletim na na nesto tvrdo.

Urke
20-12-11, 15:16
Makaze su mnogo bolje i lakse za upotrebu

srna
20-01-12, 10:29
E jarani das i ja malo ukljucim u ovu temu. imam 5 ovaca pramenki vise kao hobi a ujedno mi ciste njivu koju nemam racuna kositi ... posto kroz moje mesto prolaze ovcari tj sa Vlasica i drugih planina razgovarao sa njima pitao zasto imaju koze u stadima ovaca odgovor je da kozija mokraca unistava parazite u papcima ovaca informacija - odgovor me kostao litar sljive i termos kafe , a koliko je istina , mozda od vas neko zna ^-^

slavis
20-01-12, 12:37
to vise lici na sujeverje

Petrovo
20-01-12, 12:56
koza samo moze biti preventiva jer sam se licno uvjerio da ne donosi neko izlijecenje

srna
20-01-12, 15:21
Znaci nemam potrebu pustati na pasu ovce zajedno s kozama >:({

Sava21
20-01-12, 16:05
Primetio sam da i kod nas u mnogobrojnijim stadima ovaca ima i po koja koza,a razlog sam naucio na ekskurziji u prvom osnovne u ergeli na Zobnatici,primetio sam da u stali sa konjima ima i koza.pitao sam zasto,a upravnik ergele nam je objasnio da od svih domacih zivotinja nejcesce bolesti uglavnom napadaju prvo koze.Tako da se koze drze zajedno sa ostalim zivotinjama radi pravovremenog otkrivanja zaraznih bolesti i naravno brzog pristupa lecenju.

abadaba
10-12-12, 09:46
prvi put cujem obrada papak moj ovce nikad rezao papak samo sisanje vuna svako godina. zasto mora obrada papak?

- - - - - - - - - -

prvi put cujem obrada papak moj ovce nikad rezao papak samo sisanje vuna svako godina. zasto mora obrada papak?

Sava21
10-12-12, 17:27
Imas na prethodnim stanicama objasnjenje.papak se orezuje jer se on pri rastu uvija i tokom godine skroz zavrne,a unutra ostane prljavstina,pri zatvaranju papka stvaraju se bezvazdusni uslovi pogodni za razvoj mnogih bakterija i bolesti,narocito sepavosti.

abadaba
11-12-12, 09:59
shvatam se hvala sava21. mnogo sam radujem sto najpotreban sam ono poljoinfo.

Obratite pažnju na pravopis.Ubuduće ovakve postove brišem.

abadaba
02-04-13, 19:10
U subotu sam prvi put rezao papke ovcama.poprilicno je jednostavno,a koristio sam makaze za secenje papaka,malo nazubljene 1400 din,i lepo seku,mada mislim da i noz za papke moze lepo da odradi posao.on kosta 450 http://www.clair.si/pics/podroc/1302020.jpgdin.http://www.clair.si/pics/podroc/1302088.jpghttp://www.clair.si/pics/podroc/1302020.jpg
ovaj instrument obrada papak noz gde prodavac?

vojvođanin
02-04-13, 21:46
Ovde kolega http://poljoinfo.com/showthread.php?464-Bremenitost-i-jagnjenje-ovaca&p=651464&viewfull=1#post651464

nju-viliđ
23-05-13, 20:48
ja sam juce na savet jednog ovcara uzeo ocistio jedan spoljni deo tora do zemlje skroz i nasuo sljunkom,al papci su im ok .. cisto radi prevencije .. kaze da to ima efekta.. tako sam i uradio pa cu videti sta ce ispasti..
ovo je super ideja. djeluje li to da npr. nasujem 3-4 metra tucanika onog kao sa cim se nasipavaju pruge i da ih svaki dan 3-4 puta tuda protjeram?
ima netko iskustva?

Sava21
23-05-13, 22:00
Mislim da je neko pisao da je to jako korisno,dodje im kao turpija za nokte.Mozda je cak tucanik i bolji jer su ostrije ivice kamena.

German hunting terrier | Jagdterrier