Štrojenje - Kastracija kunića

ePajko

Član
Učlanjen(a)
25 Jun 2010
Poruka
338
Lokacija
Zrenjanin/Beograd, Srbija
Ova tema se provlaci i pominje po raznim drugim temama mislim da zavredjuje paznju da bude zasebna jer mnogi neznaju da li ih neko zeza ili je sto stvarno radi :haha: Posto nije zezanje otvorio sam temu da se clanovi malo edukuju povodom kastriranja kunica.

Za sada drzim mesance i mnogo me interesuje da cujem iskustva drugih clanova jer je poznato da mesanci se obicno tove malo duze od 3 meseca. Muzjak oko 3ceg meseca se pocinje bitnije interesovati za zenke i da problemi bas tada nastaju oko parenja. Lako je kod Panonaca kad se oni sa 3 meseca kolju pa se problem gotovo ni ne nadzire. Sa mesancima i ostalim rasama koji se kasnije tamane problem se javlja.

Malo nezgodna tema nas muski rod al sta da se radi :haha: sta je tu je pa da cujemo vasa iskustva :D
 
Iz tih istih razloga koje si naveo i moj rodjak pre jedno mesec dva resio da stroi kunice, pitao prvo mene da pogledam na netu da nema sta na tu temu, j mu rekao da nema i da to mozd ne posti , mislim neradi se. On otisao i doveo veterinarskog tehniscara koi mu je rekao da to moze da se radi ali posto je mladina da on to nece tada da uradi, nego mu nesto objasnavao kako treba. Moj rodjak sve shvatio i kada je prosla mladina postroio sta je imao, oni nestrecni kunici ziveli posle toga jos desetak petnaest dana i poceli da crkavaju jedan po jedan. Ja mogu da vam ostavim broj telefona mog rodja ali neverujem da ce nekome da zatrebaju njegovi saveti!!
 
Znas kako svaki savet je uvek dobro dosao i od onog sto je lose prosao i od onog sto je dobro. Uvek su vazna i pozitivna i negativna iskustva da bi se stvorila jasnija slika o necemu. Bilo bi dobro cisto da pitas tvog rodjaka da ti malo isprica kako i sta se odvijalo sta je radio... pa da nam ovde napises par recenica kako bi svi imali uvid u situaciju i izvukli neke pouke. Jer sad ako mene jako zanima iskustvo tvog ujaka i nazovem ga ja cu znati sta je bilo ali ostali clanovi nece a recimo i ostale da isto zanima i da pozovu tvog rodjaka i sad recimo nas 10 ili 20 da ga nazove i isto pita mislim smoricemo coveka oduzimati mu slobodno vreme narusavati privatnost ... :haha:
Ako ti nije tesko kad budes iamo malo vremena pitaj ga ti nesto na tu temu pa nam ovde napisi par recenica cisto da ljudi imaju neku sliku i budu malo vise informisani.
 
Zbog zajednickog drzanja na jednom mestu,jer kada muski dostignu polnu zrelost para se sa zenkama,a to ne valja jer su u krvnom srodstvu,a i zbog brzeg rasta...
 
E kad bi to bilo nesto sto svaki kunicar moze sam kuci uraditi svojim kunicima bez da se nosa po veterinarima i bez da ima bilo kakvog rizika.Pa to bi onda bilo super.Ali ako sami to radimo po meni to je preveliki rizik i od infekcije i od ko zna kakvih gresaka.A vet opet,pa dodatno kosta.Pa jedna kastracija kosta vise nego sam kunic.Uglavnom se kastriraju oni koje drze za kucne ljubimce.Ideja je lepa i super, al ajde da vidimo ko je to uspeo sprovesti u delo sam bez veterinara i bez gubitaka.
 
Ja mislim , a verujem da da se samnom slaze vecina na ovom forumu da je sustina u tome da se gaje hibridne rase koje stizu za klanje u 3-4 meseca starosti, znaci pre polnih nagona, nama koi smo zaljubljeni u druge lepse plemenitije rase osrtaje da razdvajamo po kavezima i da se snalazimo. U kastraciju neverujem!
 
SAM-ne znam koji broj.
Strojenje odlucenih muzjaka
Ako hocemo bolji prirast odlucene muzjake strojimo.Drze se zajedno u kavezu ili ispustu.Ovakvi muzjaci imaju zdravije,kvalitetnje i ukusnije meso,bolju kozu i bolje koriste hranu.
Strojimo ih ujutru,pre hranjenja jer kunici moraju biti gladni.Najcesce se koristi tzv. krvav nacin strojenja.Pomocnik cvrsto drzi kunica - u desnoj ruciobe desne noge a u levoj ruci obe leve noge kunica.Pre strojenja ruke treba oprati sapunom u toploj vodi.Vodu dezinfikujemo hipermanganom(ne onu od ruku) i u nju stavimo instrumente - makaze,noz i zilet.pre strojenja instrumente iskuvamo.Duzina reza je oko 1cm.Posle vadjenja semenika rana se dezinfikuje jodom.U nas vrlo mali broj odgajivaca koristi strojenje.Uz vrlo malo truda mogu se postici izvanredni rezultati u ishrani i kvalitetu.
-Napominjem da ovo ima najmanje 20god od kad je napisano ali vljda ce nekom dobro koristiti.
Pozdrav iz ivanjice :cao: :cool: :cao: :cool: :cao: :cool: :cao: :cool: :cool: :cao:
 
Mislim da je štrojenje kunića nepotreban i riskantan.Sad,ako neko drži kunića kao kućnog ljubimca više godina pa neće da se razmnožava,može to da odradi,naravno sa veterinarom da to bude stručno, nikako fatalno za kunića.
 
Evo nekog misljenja mog drugara koji je stari kunicar sad trenutno nema jer nema vremena stalno je na terenu i on kaze ovako ./Da ima jednog jajakog muzijaka koji kad mu pustis drugog muzijaka malo slabijeg malo se pobiju i onda ga ovaj ustroji.Kaze da mnogo brze napreduju kad su ustrojeni i da im je bolje meso,pitao sam ga sta posle radi kad ga ustroji kaze da sipa malo penacilina onog praska da mu zasusi malo kaze boluje dan dva.I posle kaze jede kao provaljen ja to nisam radio ali to je kaze jedino resenje za strojenje.To je njegov savet kaze da drugacije ne moze sem da se pozove veterinar pa da ga ovaj jos vise muci.
 
To je istina i kod mene su se ovi muzijaci postrojili i oni su isto bili kao zenke i jos mirniji samo jedu i napreduju debeli kao patke. A kod djeda je stari muyijak sve mlade muzijake kako polno sazre on ih stroji i posle toga ih nedira. Kod njega je sve to bilo zajedno i zenke imladi i nikad muzijak taj stari nije dirao mlade koji su bili tu okoceni u istom prostoru gdje i on.
 
Kod mene nijedan kunic (osim priplodnih) ne dozivi vecu starost od 3-3,5 meseca.:osmeh:Tad je uveliko nabio kilazu za klanje a i meso je mekano kao puter.Sve posle toga je bacanje hrane,novca i vremena....(naravno govorim o hibridima). Do te starosti nemaju polne aktivnosti i problem resen.Ukoliko kastrirate kunice morate racunati na to da vam kavezi moraju biti idealno cisti i dezinfikovani jer u suprotnom ce doci do infekcije i na kraju do nezeljenog ishoda-uginuca.Sve je to mnogo komplikovano....
 
Kod mene nijedan kunic (osim priplodnih) ne dozivi vecu starost od 3-3,5 meseca.:osmeh:Tad je uveliko nabio kilazu za klanje a i meso je mekano kao puter.Sve posle toga je bacanje hrane,novca i vremena....(naravno govorim o hibridima). Do te starosti nemaju polne aktivnosti i problem resen.Ukoliko kastrirate kunice morate racunati na to da vam kavezi moraju biti idealno cisti i dezinfikovani jer u suprotnom ce doci do infekcije i na kraju do nezeljenog ishoda-uginuca.Sve je to mnogo komplikovano....
Ma slazem sa tim CRNI i ja cekam 4meseca i pod noz taman kad pocinju da lude sad sam zadnju turu poklao na 3,5meseca jer su mi bili vise muzijaci pa sam ranije to resio da se ne kolju.
 
Kod mene nijedan kunic (osim priplodnih) ne dozivi vecu starost od 3-3,5 meseca.:osmeh:Tad je uveliko nabio kilazu za klanje a i meso je mekano kao puter.Sve posle toga je bacanje hrane,novca i vremena....(naravno govorim o hibridima). Do te starosti nemaju polne aktivnosti i problem resen.Ukoliko kastrirate kunice morate racunati na to da vam kavezi moraju biti idealno cisti i dezinfikovani jer u suprotnom ce doci do infekcije i na kraju do nezeljenog ishoda-uginuca.Sve je to mnogo komplikovano....
Tako je ,drugar,treba napraviti razliku između prirodnog i veštačkog kastriranja.Mislim da smo o tome već dosta pisali...neka se pregleda malo Forum...
 
Malo je stara tema ali da se ukljucim. Nisam imamo licno iskustvo ali po literaturi, muzijak kunica se stroji u slucaju kada se zeli ostaviti duze u tovu. Dakle ne u slucajevima kada se kolje mlad. Ovo ima svoje prednosti jer navodno bolje napreduje, lakse se deblja... Evo kako to rade Rusi:
http://www.youtube.com/watch?v=60_Lwi1NHhQ
 
Nazad
Vrh