Soja 2008

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

bubiša

Član
Učlanjen(a)
11 Sep 2007
Poruka
472
Lokacija
Srbobran
Najzad gotova setva soje.Posejao sam Mimu i Galeb.
Evo i par fotki:







Koje ste Vi sorte sejali i kakva su Vaša iskustva?
 
Soju Galeb sam posejao 4. i 5. aprila.
U subotu sam video prve biljčice.
Danas sam u prolazu samo viedo divne redove.
Slikaću kada se malo prosuši nakon ove kiše Bogom dane.

Jedini problem je što palamide ima na sve strane.
Stigao sam de je ošpricam totalom pre nicanja soje, tako ću i neke parcele kukuruza...
 
Fino.
Ja moram ponovo da trebim hrčkove, namnožili se ove godine opasno.

Postaviću neku sliku...
 
Juče sam završio prskanje soje i evo par slika (ovo je Mima)







Kod mene u komšiluku jedna soja je sejana sa žitnom mašinom i evo par slika





 
Juče sam gledao soju. Izgleda odlično, ali ima problem...
Pojavila se pokoja nova širokolisna travica...
Slike ću sutra postaviti.

Koliki je razmak između dvoredova kod komšijine soje?
 
Pitanje nije meni postavljeno ali pošto i ja imam komšiju koji isto tako seje soju, biću slobodan da napišem kako to on radi. Seje sa žitnom Amazone sejačicom tako što su dve baterije otvorene (to su ti "dvoredovi") a naredne tri su zatvorene (to je razmak između "dvoredova"). Koliko sam video rastojanje između baterija je 13 cm što znači da je rastojanje između "dvoredova" 52 cm. Tako praktično dobija setvu kao da je sejao na 50 cm (i sve prednosti koje ona donosi, npr. brže sklapanje redova...), a koristi mehanizaciju kao da je radio na 70 cm (ne razvlači točkove na traktoru a parač za 70cm presloži na 65 cm). :cool:
 
Ovako: pošto je razmak između dvoredova soje (od dugog reda soje jednog dvoreda do prvog reda soje sledećeg dvoreda) 52 cm i sam dvored je širok 13 cm izlazi da je rastojanje od sredine do sredine dvoredova 65 cm. Naravno, toliko je i rastojanje između sredina paranog prostora izmedju dvoredova, tj. tamo gde idu baterije parača (pravac gde stoji prednja (središnja) motika). Pošto je parač standardno namešten na razmak između baterija od 70 cm onda se te baterije nameste na 65 cm, tj. srednja baterija se ne dira, prve susedne od srednje se približe srednjoj za 5 cm a krajnje baterije se privuku za 10 cm unutra (prema sredini parača). Naravno i zadnje (krajnje) motike se skupe za uže međuredno rastojanje. (Ovo je za četvororedni parač.)
Nadam se da da je sad malo jasnije, kad se to nacrta na papir bude odmah jasno ali ja ne znam kako bih to na kompu uradio. :ppozdrav:
 
Hvala na detaljnom objašnjenju.
Ovo je konačno nešto stvarno novo, šta dosada nisam znao. :ppozdrav:

Probaću iduće godine.

Sutra špricam soju Fuzilejtom.
 
branko je napisao(la):
Ovo je konačno nešto stvarno novo, šta dosada nisam znao. :ppozdrav:

Forum baš zato i služi, da se razmenjuju iskustva i saznanja! Trebalo bi da ovog leta nabavim fotoaparat i kad se to desi slikaću nekoliko inovacija ili bolje reći "spretnih rešenja" na poljoprivrednim radilima kod jednog mog dobrog prijatelja. Možda će i to nekom poslužiti kao ideja za neku svoju modifikaciju... :ppozdrav:
 
Danas sam ošpricao soju sa četvrtim troliskom sa Basamaisom, po preporuci agronoma iz Delte - Napredak.
Šta će biti - videćemo.

Inače, on kaže da je soju najbolje sejati žitnom sejalicom.
Soja, kaže on, tada daje najbolje prinose, ali...
Najveći problem je tada uništavanje korova.
To je, kaže, glavni razlog zašto se soja seje na 50 cm - mogućnost više struke kultivacije i višekratne hemijske zaštite.

Sad me je potpuno zbunio. :sta:
 
Na koju foru je problem uništavanja korova ako se seje žitnom? Je li taj agronom iz one nove apoteke, ako jeste onda me i ne čudi jer sam pričao sa njim (ako je to taj) i izgleda da je diplomu dobio u Kragujevcu :haha: , veze sa vezom nema!
 
Pa ovaj radi u apoteci. E sad da li ih ima više agronoma tamo - neznam. Znam samo da ovaj ima veliko iskustvo, jer je dugo godina radio na Petrović salašu, na ratarstvu...

Verovatno je mislio na sirak koji kasnije nikne...
 
Verovatno ih je više. Što se tiče sirka koji kasnije nikne, rešenje je u špartanju onako kako je dukej objasnio, verovatno čovek ne zna za tu varijantu.
 
Čugi, nisi me shavtio.
Čovek je mislio da se soja poseje isto kao pšenica, bez međurednog razmaka...

Mada, mislim da je to valjano, onda bi i Napredak sejao svu soju tako.
 
Što se tiče hemijske zaštite soje tu je svejedno na koliko je posejana soja,na koji međuredni razmak.Soja se prska do trećeg trolista.
Sirak se može prskati i kasnije ali se ne preporučuje jer soja odbaci cvetove a donji cvetovi daju njbolji rod.
Špartanje je agrotehnička mera koja se preporučuje za svaku kulturu pa tako i za soju.Kada se seje na međuredni razmak 50 cm,70cm onda nema problema jer su špartači na klasičnom razmaku.Ako se seje na žitnu mašinu sa otvorenim lilama onda nema špartanja kao ni kada se seja na kockice(uskoro ću slikati kockice pa će te videti kako to izgleda).Tada se soja samo prska.Onda sve zavisi od njive koliko je čista jer nema špartanja.
Kod mene su ljudi probali i sa žitnom mašinom pa nije bilo većeg roda nago redovnom setvom,samo je ostajala prljavija njiva pa su odustali od tog metoda setve.
 
branko je napisao(la):
Čugi, nisi me shavtio.
Čovek je mislio da se soja poseje isto kao pšenica, bez međurednog razmaka...

Mada, mislim da je to valjano, onda bi i Napredak sejao svu soju tako.

Ok, sad se razumemo, u onom postu nisi pomenuo ključnu reč - bez razmaka. :osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh