Isplati li se zapoceti biznis sa prodajom prasica ili ne ?

bojanh66

Član
Učlanjen(a)
17 Maj 2010
Poruka
114
Lokacija
Šid
Posto nema leba od tovljenika,dakle prosecna zarada je oko 1000 dinara po komadu,a ja drzim 20 komada,znaci ja cekam 5-6 meseci da ih utovim,prodam i da zaradim pisljivih ~200e na celom turnusu,a mucim se da meljem kukuruz,mesam hranu svaki 2-3 dan,jer jedu dosta,trpim smrad,vozam se 10-ak puta cisternom od svinjca do njive da bih razbacao po njivi osoku,pa tu ide i utrosak goriva itd itd,da ne nabrajam dalje,uglavnom slaba vajda od tovljenika.

Zato smo cale,keva i ja dosli do racunice da bi mozda bilo isplativije drzati krmace i prodavati prasice.

Recimo,uzmemo 10 dobrih krmaca,koje se prase 2 puta godisnje.
Neka svaka ostavi u proseku 10 komada po jednom prasenju,nekad ce ostati prezivelih recimo 12-13,nekad 7-8,pa neka prosek bude 10.
Dakle jedna krmaca oprasi godisnje 20 komada,pa 10 takvih krmaca,znaci 200 malih prasica.
Neka ih rasprodam po recimo kilazi od 15kg i po losoj ceni od 140din.
To znaci 200 prasica puta 15kg prosecna tezina puta 140din cena jednako 420 000 dinara godisnje.
Dakle 4000e godisnja bruto zarada.
Imam svojih 17 jutara zemlje i jos par jutara u arendu,tako da sopstven kukuruz i soja nije problem.
Neka na hranu za krmace ode recimo 1500e,ostaje 2500e.
Skakanje nerasta na godisnjem nivou je oko 200e,a mozda i kupimo nerasta,videcemo jos.
Vodu i struju necu racunati.
Dakle po nekoj veoma gruboj proceni,racunajuci malu kilazu prasica i njihovu nisku cenu,ostaje zarada oko 2000-2300e na godisnjem nivou.

Posto je sve ovo tako lepo na papiru kada se podvlaci crta,zanima me da li je takva situacija i u realnom zivotu,odnosno praksi?

Sta kazu na moju racunicu ljudi koji se bave tim poslom,da li moze na 10-ak krmaca da ostane godisnja zarada minimalno 2000e ?
U svakom slucaju koliko vidim,veeeoma je tesko otici u minus,sto je izuzetno lagano sa recimo tovljenicima.

Pa eto,da vidimo sta kazu strucnjaci,verovatno da ima jos ljudi koje zanima ovaj biznis.
 
pozdrav bojane!veoma zanimljivo pitanje,medjutim ja ti ne mogu dati neki strucan odgovor posto drzim jednu eventualno dve krmace za moje potrebe a i radim u drzavnoj firmi tako da vrlo dobro znam onu devizu ,ko ne radi u drzavnoj firmi,ne moze da radi poljoprivredu,!mada me zanima sta ce ti strucniji ljudi koji se vec dugi niz godina bave svinjarstvom reci.jeste da mnogo njih gaji prasice,ipak ovu gagricu u gradu a i na selu koji nece da se muce treba nahraniti.moje misljenje je da ko proizvodi hranu ne moze da propadne posto svako mora danas tri puta da jede.u svakom slucaju zelim ti da uspes.
 
Hvala,cekam i ja da se jave strucna lica.
Vec sam malo prodivanio sa Crnim Grujom preko privatnih poruka,ali uvek je dobro cuti sto vise saveta.
 
Druze, moj ti je savet da bacis papir i olovku i manes se racunice.
Nema tu zarade.
Imam ja deset krmaca, prasice ostavljam za tov, sto se tice prodaje prasica i tu
nije nista bolje stanje.
Proizvodio ili kupovao hranu, nemas zarade.
Cena prasica u godini je dobra (ako se tako moze reci) sve skupa nekih mesec ipo dana.
Sve ostalo je cist gubitak.
 
Sta ima sigurno u ovoj zemlji? Ako imas uslove za drzanje krmaca bez nekih dodatnih ulaganja samo napred. Bar neces ici u minus kao sa tovljenicima. Ipak sa prasicima imas vise mogucnosti, a i lakse ih je prodati nego tovljenike. Sve je manje ljudi koji mogu da izdvoje 20.000 dinara za posek, a 2000-3000 za prase se uvek nadje. Ja licno sve sto radim brizljivo stavljam na papir i zato tovim samo tri tovljenika za sopstvene potrebe. Nije bas da je cena samo mesec ipo dobra. Imas Novu godinu, pa Bozic, pa Srpsku Novu , pa Sv. Jovan, pa pauza, pa Uskrs, pa onda pocinju preslave, pa u toku leta malo bolje rade pecenjare, pa svadbe na jesen... Sve u svemu pola pola... Daleko od toga da je sve to idealno, ali ulazis u manji rizik. Moj stric to radi malo ozbiljnije, videces, povezes se sa par svercera, pa kad udjes u pricu sve ti je jasnije. Samo mnogo je posla za malo para... Ja sam licno prekrsio obecanje koje sam dao svom pokojnom dedi da NE DRZIM NISTA STO IMA USTA, JER NA KRAJU MOZE I MENE DA POJEDE, tako je on govorio jer ga je zanimalo samo vocarstvo, malina,kupina i sljiva. Nerviralo ga je kaze sto Stoka ne zna kad je Nedelja i Crveno slovo... Ali boze moj... Ljudi imaju obicaj da kazu " Bolje dzabe lezati nego dzabe raditi " Ja se ne slazem sa njima. Kad si u poslu uvek moze nesto da se iskombinuje, pa cak i u ovoj nasoj PRSLOJ I OPLJACKANOJ ZEMLJI... Zato samo napred i sa srecom...
 
Da ne bude zabune, hteo sam samo da kazem da su krmace manje zlo od tovljenika... Daleko od toga da je dobit, ako je uopste ima srazmerna ulozenom trudu...
 
zoran sef je napisao(la):
Ja sam licno prekrsio obecanje koje sam dao svom pokojnom dedi da NE DRZIM NISTA STO IMA USTA, JER NA KRAJU MOZE I MENE DA POJEDE, tako je on govorio jer ga je zanimalo samo vocarstvo, malina,kupina i sljiva.

Ovo je najbolje :bravo:
Al svi volimo pečenje (kad nema jagnje može i prase).

U svakom slučaju želim ti uspeha u gajenju prasića.
:ppozdrav:
 
ako imas racunice i zelje radi i pre svega hvalitet a cena ko cena nekada vise nekad manje u principu vise ce ti ostati na godinu dana nego da rintas kod nekog privatnika za bednih 200evr
 
Pa da,ne vredi mi da radim kod nekoga za 200e,radije bih da radim posao na svom domacinstvu,sam svoj gazda,ali naravno da ostane zarade,a ne uzalud.

Videcemo sta cemo i kako cemo,nije lako,moracu detaljnu racunicu da napravim s caletom oko hrane i videti da li se isplati ili ne.

Inace hvala svima na savetima.
 
mislim da tin racunica nije bas najsjajnija meni rece covek koji je radio za sano da krmaca godisnje pojede oko 1200kg koncentrata + ono sto pojedu prasici pa izracunaj cenu hrane i podeli sa brojem prasadi(20 sam i ja racunao) troskovi veterinara i struju moras racunati svoj rad ...
 
Kad izračunaš tvoj rad,koliko krmača pojede u toku suprasnosti i prilikom dojenja prasića na nuli si. Pogotov štoi cena nije idealna. Ja delim tvoje mišljenje u teoriji pošto ja imam 10 krmača. Lepa je to računica, samotreba da predvidiš da postoji mogućnost da ti krmače i neostanu suprasne baš kad ti hoćeš. Ja sam tako prošao. 5 kom nije tražilo nerasta nikako 4 meseca. To je propast. Jedino što ti na kraju ostane je čistio je stajnjak ili osoka. Sve ostalo je obrtanje uloženog novca u krug. Ili kako se to već kaže presipanje iz šupljeg u prazno. Obično niko nema gotov novac da uloži u proizvodnju prasad nego ulaže kad koliko ima. Dobra strana je što te uložene prae prilikom prodaje prasadi dođu na gomili pa sa njima može čovek da pokrpi neke rupe! Želim ti puno uspeha u novom opredeljenju. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kako sam kazes,ako radis sa svinjama ostane ti neka bedna zarada.Ovako ja na to gledam,i ovako radim jer nemam svoju hranu vec kupujem:
Krmaca pojede za 6 meseci (za jedno nosenje i prasenje) 480kg koncetrata x 30din/kg=14400 din
Prosek prasadi je 10,pojedu mi 400kg koncetrata x 40din/kg=16000 din
Najniza cena prasadi ove god je bila 120 din/kg x 300kg zive mere prasadi =36000 din
Voda,struja,lekovi,netrudim se da racunam.
Zakljucak:j...š se 6 meseci za DZABE
 
Nikola.KV je napisao(la):
Kako sam kazes,ako radis sa svinjama ostane ti neka bedna zarada.Ovako ja na to gledam,i ovako radim jer nemam svoju hranu vec kupujem:
Krmaca pojede za 6 meseci (za jedno nosenje i prasenje) 480kg koncetrata x 30din/kg=14400 din
Prosek prasadi je 10,pojedu mi 400kg koncetrata x 40din/kg=16000 din
Najniza cena prasadi ove god je bila 120 din/kg x 300kg zive mere prasadi =36000 din
Voda,struja,lekovi,netrudim se da racunam.
Zakljucak:j...š se 6 meseci za DZABE
o tome pričamo. :bravo:bezo obzira kupovali hranu ili je sami proizvodili isto je.ako sami proizvedemo hranu istu smo mogli i prodati bez truda i ulaganja.
 
Nazad
Vrh