Свилена буба

pustimela

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Nov 2010
Poruka
8
Lokacija
Smed. Palanka
Пре пола века, Србија је била шеста земља у Европи по производњи природне свиле,
Негде око 2002-3 године причало се о неком пројекту обнављања производње.
Има ли трага Свиленим бубама и белим дудовима данас у Србији?
 
Lepa tema, počeli su obnovu svilarstva u hrvatskoj, možda bude i kod nas.

2ag0ky0.jpg
 
Moji su gajili bubu dok je moja majka još bila klinka, to je bio dečji posao branje lišća i hranjenje buba.
Mislim da je u to vreme to bio više posao za sopstvene potrebe, za devojačke spreme itd.
 
Моја Мајка је као дете (рођ.1930) гајила свилопреде.
То им је било "успутно", а Баке и Деке се осећали потребним,
јер снаге за нешто више нису имали.

Услови код нас су идеални за гајење, радна снага џаба, свила скупа,
па ми није јасно да неком паметном (министарство пољ.) не сине да покрене нешто по том питању,
( и онако смо навикли да "неко" ради за нас). :haha:

Свилена је поред пчеле једина која ради џаба, даје џаба,
ништа не узима а нема ни жалац! ::namigivanje::
 
Viš ti to nikad mi nije palo na pamet... Svilajnac

Pirot, Leskovac itd imaju dugu tekstilnu tradiciju od konopolje, lana, bube, vune a posle i sintetike.
Nekad se Leskovac zvao Mali Mančester dok se posle rata nisu setili magarci da isele fabrike u sloveniju i eto ti mure, našice i kojekakve firme koje su počele proizvodnju sa mašinama iz Leskovca.

Neznam zašto ovo pričam ali ako nema koristi bar ne škodi...
 
dzionik je napisao(la):
Viš ti to nikad mi nije palo na pamet... Svilajnac

.............
dzionik je napisao(la):
Viš ti to nikad mi nije palo na pamet... Svilajnac

Pirot, Leskovac itd imaju dugu tekstilnu tradiciju od konopolje, lana, bube, vune a posle i sintetike.
Nekad se Leskovac zvao Mali Mančester dok se posle rata nisu setili magarci da isele fabrike u sloveniju i eto ti mure, našice i kojekakve firme koje su počele proizvodnju sa mašinama iz Leskovca.

Neznam zašto ovo pričam ali ako nema koristi bar ne škodi...
dok se posle rata nisu setili magarci da isele fabrike u sloveniju i eto ti mure, našice i kojekakve firme koje su počele proizvodnju sa mašinama iz Leskovca.
............i mnoge druge fabrike. A ima veze sa temom. Kada su iseljene fabrike polako je zamrlo gajenje bube.
 
У Панчеву је била свилара са неколико стотина запослених радница и радника.Оне који су гајили свилену бубу мислим да нико није бројао а било их је више хиљада по селима јужног Баната.Тако је било и у Срему и Бачкој.Садили су се бели дудови.Они имају велико и сочно лишће,и још приде слатко.За свилене бубе права посластица.Посао одговоран а нимало тежак.Могла је да га ради и нејач и стари .И да се и заради.
И онда је прогрес донео из бела света пластику,и пластичне кошуље и сукње и мантиле шушкавце.Немојте се смејати,тако је било.Људи су били жељни промена ,макар и пластичних.
Сад опет имамо вештачку свилу,вештачки памук,вештачки лан,вештачку вуну вештачку храну.У белом свету има ,кажу и вештачка(извините не могу ни да превалим преко језика шта)Тако нам треба кад смо памет пустили да оде у....
 
Nazad
Vrh