Norveski landras

Kurkela

Banned
Učlanjen(a)
24 Feb 2010
Poruka
1.432
Lokacija
Zvezd, Sabac
Norveski landras

Dali neko ima iskustva u gajenju ove sorte svinja?
Tragajuci po netu pronasao sam neke informacije. Po svim predispozicijama je iznad
Svedskog i Nemackog landrasa. Nije toliko rasprostranjena kod nas.
Ima je u G Milanovcu i Valjevu.

Ako imate vise info, :ppozdrav:
 
imam dve kramace norveskog landrasa
259ye6e.jpg

ovp je od letos oprasila 14 !

2ltpjjm.jpg

i ova je !
 
Video sam da je Agronor uvozio nazimice, nisam ih kontaktirao.

@ Nicyolas

Dali si zadovoljan sa N, landrasom?
Ostavljs za tov ili prodaja prasica?
 
Oprasile su se u julu prve prasice sam poklao to jest prodao za ove slave sto su bile sada a ova druga tura od njih cetrnaes ostalo 10 rolovao sam ih ovako za sebe za rodjendan i tako ovi nisu cisti mesani za durokom !
 
Nicyolas je napisao(la):
Oprasile su se u julu prve prasice sam poklao to jest prodao za ove slave sto su bile sada a ova druga tura od njih cetrnaes ostalo 10 rolovao sam ih ovako za sebe za rodjendan i tako ovi nisu cisti mesani za durokom !
ima li ko od kolega u cistoj rasi N.Landrasa, kako su se pokazali kao majke, koliko prase kom.?
 
Ja sam osemsnjavao Švedskog landrasa sa Norveškim.Ostavio sam 6 nazimica ,jednu sam prpustio ostale još 5.Videćemo šta će biti,sa ovim krmačama sam zadovoljan.Ima negde slike od nazimica nemogu da se setim gde sam ih postavio :sta:
 
ja za svetskog landrasa nisam cuo,znam da norveski landras prasi i po18-20 komada ali je normalno da odhrani 14 komada,ja sam cesto u norveskoj pa mogu da slikam par slike i da posaljem,nisu uvezli nego su dobili tu rasu kao donaciju,u norveskoj je to jedina svinja koju priznaju oni
 
Od svih landrasa, imam informacije da je Norveski najbolji.
Video sam ih i uzivo, prva liga.
Landasa ima koliko znam iz cetiri zemlje.
Danski, Nemacki, Svedski i Norveski.
 
Sve je to uglavnom isto,samo sto su Nemci recimo,radili na poboljsanju forme butova.Izgledaju kao jorksiri pozadi,bas siroki.
 
Za tov je prava stvar.
Planiram da moje krmace polako izbacim, ali u medjuvremenu da
zapatim u cistoj rasi, Norveskog ili Nemackog.
Nisu ni ove lose, ali mora se raditi na poboljsanju.
 
obavezno.Genetika je presudna.Majka landras,otac jorksir ili durok i pici samo.Dobar je i pietren,al ima malo manji prirast od ove dvojice,sto bi rekli "tvrdji je na 'rani"
 
Kupite landrasa nebitno čiji je a posle pravite landrasa po svojoj voji.Po meni landras je najbolja osnova za majku ,mada ni jokšir nije loš ali to sve zavisi od odgaivača šta mu više odgovara.Ijokšir i landras,nebitno iz koje zemlje potiču,su nezamenljive majke.A sa čime ćeš posle osemenjavati to ti diktira tržište. :ppozdrav: :cao:
 
Sto se tice prodaje tovljenika najtrazeniji su pietreni, mada su bar po meni
daleko tezi za tov.
Mojim svinjama u tovu, nemogu prici pijetreni.
Meni je samo da poradim na butovima.
Da dobiju malo bolju sirinu.
 
Dobri su norveški landrasi i kao majke,a i tovljenici od njihovih nerastova imaju dobar randman.Jedina mana je što traže bolje uslove za držanje i kvalitetniju ishranu ukoliko se želi izvući maksimum iz njihovog potencijala.Veoma su prijemčivi na bolesti pogotovo respiratornog sistema i to u fazi odgoja.Imunitet im je slabiji nego kod jorkšira a o duroku da ne govorimo.
Ali pravilo kaže što je bolja rasa i njene performanse,to je i zahtevnija po pitanju ishrane i ambijetalnih uslova,kao i zdravstvene zaštite.
To su moja iskustva stoga ja pretežno držim jorkšir krmače i sečem sa durokom,jer smatram da su mi uslovi neadekvatni za tako da kažem meku rasu svinja.
 
Kurkela je napisao(la):
Sto se tice prodaje tovljenika najtrazeniji su pietreni, mada su bar po meni
daleko tezi za tov.
Mojim svinjama u tovu, nemogu prici pijetreni.
Meni je samo da poradim na butovima.
Da dobiju malo bolju sirinu.

Nabavi seme hungahib nerasta (Belgijski Landras x Durok) i dobices tovljenike sa cetiri buta sto bi se reklo!
 
prosle godine je pustan pijatren na norveskog landrasa,doduse pijatren iz svecke koji je dao dobar rezultat,u norveskoj je organizovano osemenjavanje tako da svake trece godine se isprobava melez sa norveskog landrasa i neke druge rase ko zeli,jedan prijatelj u norveskoj ima nekih 300 komada prasilje kod koga ja idem cesto u posetu i mogu reci da krmace ovoliko velike u zivotu nisam video a toliko mirne,ja nema svinje niti imam neko znanje ali kada vidim kolike su a on slobodno kod njih kada se prase mene jeza uhvati,zamisli te krmacu od 350 do 500kg
 
majilovac je napisao(la):
prosle godine je pustan pijatren na norveskog landrasa,doduse pijatren iz svecke koji je dao dobar rezultat,u norveskoj je organizovano osemenjavanje tako da svake trece godine se isprobava melez sa norveskog landrasa i neke druge rase ko zeli,jedan prijatelj u norveskoj ima nekih 300 komada prasilje kod koga ja idem cesto u posetu i mogu reci da krmace ovoliko velike u zivotu nisam video a toliko mirne,ja nema svinje niti imam neko znanje ali kada vidim kolike su a on slobodno kod njih kada se prase mene jeza uhvati,zamisli te krmacu od 350 do 500kg
Slikaj nam te krmace i objekat tvoga prijatelja kada budes isao kod njega, mozda nesto vidimo, naucimo....
Pozdrav za tebe u tudjini......
Post je spojen: [time]1296571682[/time]
_________________________________________________
sviki je napisao(la):
Nabavi seme hungahib nerasta (Belgijski Landras x Durok) i dobices tovljenike sa cetiri buta sto bi se reklo!
Gde da nabavimo to seme prijatelju?
 
Nazad
Vrh