PDA

View Full Version : Stvaranje "Farma Kunica"

Advertisement

Mak Kunic
09-11-10, 17:58
Otvaram ova tema za da podelim ono sto je amaterizam i profesionalno gajenje kunica. Znaci poenta mi je da ozbilno piseme za pravene farma kunica sa vecim brojem zenke.... Epa pisete....

igorp93
09-11-10, 19:03
hvala druze ideja je odlicna i podrzavam je u svakom slucaju.
pozz >:({

perje
09-11-10, 21:13
Bravo za temu ;D}
Već dugo razmišljam o njoj. Bilo ti isplativo, samo u početku malo teže. Objekt i svi papiri, kao da gradim stambeno naselje {"{": A kasnije kad se uhoda, vjerujem da bi posao napredovao. Samo treba naći dobro tržište.
Ako se netko razumije u papirologiju i sve što je potrebno za izgradnju farme, nek se slobodno raspiše.
Pozdrav >:({

NEBOJSA1977
09-11-10, 21:44
Ima tu dosta zanimljivih chinjenica, treba ih navoditi sto vishe.
Prvo sto mi pada na pamet je kako ubediti nase trzishte da pocne da kupuje kunice za ishranu. Vidite kupac , kolko sam mogao da naucim iz ispitivanja trzista, trazi ukusno meso, pa tek onda hranjljivo. To vam je veoma vazno, jer mozete imati najhranjiviji i najzdraviji obrok na svetu ako nije ukusan nechete imati previshe uspeha. To je po meni realnost. Pre bih mogao da predlozim da se prvo napravi jedan dobar recept kako pripremiti recimo batake na skari ( zechje), da se usalamure ili da se izdime prvoklasno, pa kada dobijete neodoljiv ukus mesa koje moze da parira shniclama i pilecim batacima u skrami , onda treba poceti razmisljati o prodaji.
Posle toga probati sa prodajom , recimo otvoriti specijalizovanu roshtiljarnicu sa zechjim mesom na skari ili nesto slicno , kako kome vech budu pocele da padaju ideje, i onda ispitivati trziste. Ako sve to dobije zeleno svetlo onda startovati sa farmom koja che imati prvoklasne proizvode. Sto se tiche prodaje mesa, vech sam citao na nekom americkom sajtu da je bitan i kvalitet ali i jednoobraznost proizvoda ( prostije recheno, da kada prodajes meso da svi zaklani zechevi budu priblizno iste tezine i velicine, da ne pricam o ukusu) jer brend se stvara originalnoshchu koju morate odrzavati istim kvalitetom ( kupci strasno ne vole kada je jedan proizvod svakog meseca drugaciji, restorani dosta greshe sa time jer je tesko postici uvek jedan te isti ukus).
Posle svega ovoga treba pronaci genijalan pristup ( najbolje ga platiti preko konsultantskih firmi koje nude pomoc u predstavljanju vasheg proizvoda, recimo zechijeg bataka na skari-roshtilju, cime chete ustedeti vreme a vreme je novac, da ne pricam o ne znanju koje mi svi imamo a mislimo da znamo nesto o biznisu).
Ja bih gadjao na zensku osetljivost prema zdravlju i lepoti. Zenskom trzistu prikazati zechje meso kao delikates pun zdravlja za koji imamo fakte da je izvrstan za liniju ( zecje meso nije masno i puno je minerala) i udarati po njihovoj sujeti. Kad zene mogu da ugradjuju hirurshkim putem silikone, sta tek ima da rade da bi ostale lepe ako josh i ne boli.
ovo je nesto malo od mene, to mi je palo prvo na pamet, a vi pucajte svoje ideje, jedva cekam da ih cujem.pozdrav
P

ePajko
09-11-10, 22:36
Vece farme po meni nece zaziveti sve dok ne bude ozbiljnih klanica. Nebojsa sto prica oko reklame to je ipak uglavnom do klanica. Sirovi proizvodjaci ce se tesko reklamirati jel retko ko reklamira sirovinu. Obicno se reklamira finalni proizvod i to onaj ko ga prodaje. Kao sto mozete primetiti reklamiraju se renomirane preradjivacke industrije na TVu a nikad farme svinja, krava, kunica ...

Ono sto mozete uciniti je da razradite prodaju na crno to uglavnom ide u vecim gradovima na selu je to tesko jel velika vecina ima svoje meso.
E sad oko neke pecenjare ili nekog manjeg objeta sa hranom da se otvori nije losa ideja ali opet mora vam mesto biti zaklano u nekoj klanici. Tj treba tu otvoriti neki objekat brze hrane dali specijalizovan za zeciju hranu ili ce biti mesano to je stvar poslodavca. Onda navatati nekog klanicara da sklopite ugovor sa njim da vam usluzno kolje kako bi se ispostovala procedura oko standarda za mesne preradjevine. E sad postoji i velika mogucnost da kunici sa farme moraju biti pod veterinarskim nadzorom opet zbog neke papirologije standarda ali o tome bolje da kaze neko drugi ko poseduje farmu i prodaje meso na redovnom trzistu.
Sa objektima hrane je zajebano jer nedaj boze da se nekoj musteriji nesto dogodi a da procedura nije ispostovana kostace vas mnogo para dovoljno da zatvorite objekat i farmu a obicno i mnogo vise. Osim ako niste neki tajfun pa da uticete na sudije, ispekciju ... koliko ja znam tajfuni se ne bakcaju sa kunicima tako da pamet u glavu i pre nego sto se upustite u nesto dobro sve preispitajte. :lol:

NEBOJSA1977
10-11-10, 08:55
Pa uporedjujuchi zapad i nashu zemlju, u NIsu recimo Mcdonalds nema prodju, postoji ali retko ko ide, jer nemogu parirati niskom "leskovackom" roshtilju koji je skoro najbolji u zemlji. Kod nas postoji kultura pljeskavica i retko ko che zameniti pljesku za neki mcdonalds meal.
Sto se tiche da klanice prodaju finalan proizvod, ja bih rekao da je to mozda realnost ali i velika greska sistema, treba to promeniti. Klanice su tu da kolju a ne da vrshe marketing. Ja bih to uzeo u svoje ruke, ali prvo napraviti ukusan roshtilj obrok od zechjeg mesa, ponuditi ljudima i videti. To se moze proveriti i sa malo para ( par hiljada). Kod nas je tako startovala Carska mini pica ( slusaj taj markentiski potez "carska mini pizza"-carska a mala, da bi smanjio utisak velicine), i ljudi su se prebogatili ( pare u jastucnicama su iznosili). Zamislite neki Zechji dimljeni kare na skari, koji je pritom extra kvaliteta ( dijetalan obrok) kako ceka da se proda , a zene navaljuju jer je kao to extra zdravo.
vozdra

Toma13
10-11-10, 10:53
Problem prvi: tržište, problem drugi: papirologija i količina... Potrebne su velike količine mesa da bi se opravdala početna investicija i vratila ulaganja koja odnese silna papirologija. Također, teško je odrediti moment kada se prebaciti sa nekakve proširene proizvodnje na crno u "službene" tj. registrirane vode. Puno sam istraživao o tome, od papira do uvjeta gradnje i sl. Konačni je zaključak da se malo kome to može isplatiti. Bilo bi neophodno u blizini imati klaonicu koja bi radila "uslužno" klanje, a da ne govorim o plasmanu... Po meni još nisu stvoreni uvjeti za normalni razvoj manjih poljoprivrednih gospodarstava... ":":{ ":":{

M-Kunic
11-11-10, 18:18
Ja mislim da to nije neki problem, osim da se nadje klanica za usluzno klanje kunica. Treba da se funkcionise kao mesara. Znaci mesara kupi svinja ili telad od neka farma unosi je u klaonice i tamo usluzno zakole , konfekcionise i isporuci u mesara gde se vrsi prodaje mesa.
Znaci i kod kunica je isto. Ne mora da prijavis farma kunica. Treba ti samo da registriras firma (mesara ili mesarski magacin ) i da radis legalno . Posle ovo mozes i da distribuiras meso po marketima i sl.
Do sad mislim da ovako funkcionise svi mesari. Nadje neki farmer koi gaje teladi na primer i jednostavno samo u klaonice vrsi usluzno klanje. Inace treba papirologija ali ne tako strasna ili da trebaju mnogo pare. Pitate negi vlasnik na mesare da vi objasni neki stvari. Pozdrav

DEKI
14-11-10, 15:30
Po meni koliko sam ja upucen, registrovana klanica na teritoriji Srbije nepostoji.
Evo mogu da vam prosledim njihovo pismo iz (ministarstva) meni ako nekoga interesuje da procita, sta su meni trazili za klanicu, i jos nesto da bih mogao da na legalan nacin prodajem svoj produkt, samo neznam dali tako nesto mogu staviti ovde za citanje molim da mi javite

peto1
14-11-10, 15:39
Bas da vidimo sta sve treba i koliko bi to novca trebalo uloziti da se moze prodavati kunici. I koliko kilometara papira treba da se sve to ostvari a da ne racunamo vreme koliko treba cekati svaki pecat.

DEKI
14-11-10, 16:25
Pozdrav,
Mary Puškarica
Samostalni savetnik
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Uprava za veterinu

U skladu sa Zakonom o veterinarstvu (Sl.glasnik RS, br. 91/2005) objekat za klanje i/ili preradu mesa mora da ispunjava veterinarsko-sanitarne uslove i bude upisan u registar objekata u Upravi za veterinu.

Iz vašeg E-maila smo pretpostavili da je u pitanju objekat (u selu) koji treba da se adaptira/rekonstruiše da bi mogao da se koristi kao objekat za klanje i/ili preradu mesa kunića.
Prvo se obratite u opštinu kojoj selo pripada radi dobijanja saglasnosti za gradnju objekta za klanje, a ako opštinske vlasti daju pozitivan odgovor onda bi dalja procedura bila:
- Izrada tehničko-tehnološki projekta za adaptaciju i rekonstrukciju objekta ili izgradnju novog objekta.
- Potom se u Upravi za veterinu podnese: zahtev za dobijanje odobrenja na projekat, prilaže se projekat i plaća taksa .
- Uprava za veterunu na osnovu zahteva, projekta i potvrde o uplati takse donosi rešenje o ispunjenosti veterinarsko-sanitarnih uslova.
- Po dobijanju pozitivnog rešenja može se pristupiti adaptaciji/rekonstrukciji.
- Kada su adaptaciji/rekonstrukciji završeni, potrebno je ponovo podneti zahteva Upravi za veterinu za utvrdjivanje veterinarsko-sanitarnih uslova i uplatiti taksu.
- Uprava formira komisiju koja na licu mesta utvrdjuje ispunjenost uslova i na osnovu toga se donosi rešenje i objekat upisuje u registar uprave.
Veterinarsko-sanitarni uslovi koje je potrebno ispuniti za objekat mogu sa naći u Pravilniku o uslovima koje treba da ispunjavaju objekti za klanje, obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinskog porekla. (Sl.list SFRJ, br. 53/89) i Pravilniku o veterinarsko-sanitarnim uslovima objekta za proizvodnju i promet hrane životinjskog porekla (Sl.glasnik RS, br. 11/2007) – za objekte za rasecanje, skladištenje, preradu mesa.
Kontakt osobe za dalje informacije po ovom pitanju je u Upravi za veterinu, Odeljenje za veterinarsko javno zdravlje

Post je spojen: 1289750940________________________________________ _________
Ako nesto nije ok! molim vas da me ispravite u tome

žećo
14-11-10, 18:33
To neizgleda komplicirano,osim novca i dobrih susjeda koji će dati suglasnost za izgradnju treba se naoružati i strpljenjem,jer spora birokracija odvraća ljude da ožive svoje ideje i umjesto da ti država olakša i stimulira izgradnju i poslovanje oni se trude da ti otežaju jer svojim radom nekom smetaš!! Tako je u HR,a kod vas je malo bolja situacija i ide brže naprijed -tako bar mediji prikazuju.
hrabro!!!

DEKI
14-11-10, 19:30
Potrebno je mnogo novca dabi se odradio posao kako treba po mojoj nekoj proceni 500.000 eura
mozda gresim ali ne puno,sve zavisi sta mi hocemo uraditi.
- Farma kakvu farmu mi zelimo, sada recimo u eu nemozete prodavati meso kunica ukoliko ti kunici
dolaze iz baterija( uzgoj u kavezima ) rigorozne su kontrole pa sada mi nije ni cudo zasto vise nepostoji farma dul-mil iz prokuplja cara dusana 8 sa predstavnistvom u nisu dimitrija tucakovica 16
Zivkovica slobodana.
Pa sa Kunisom u bosnjacima hrvatskoj jer su im stali na put vier pfoten(cetiri sape), a podrzalih Rewe jer ako neko zeli da izvozi recimo meso kunica u evropsku uniju potrebno je uzgajati kunice u slobodnom....
Vec sam nabavio neke slike iz tih farmi koji posluju( slobodan uzgoj) po najvisim standardima koji oni postavljaju. Jer u Nemackoj se pojede 41 tona mesa, oko 20 tona nemci tojest njihovi farmeri proizvedu sami rest uvoze iz kine nesto malo iz ceske madjarske i mislim da iz bugarske zasto tako rade ja neznam meni je nelogicno ali..... pa recimo francuskoj se pojede oko 80 tona u spaniji 120 tona u italiji 180-200 tona itd.......

NEBOJSA1977
14-11-10, 21:35
...........Ajde:lol:, Nemci zele meso koje nije bilo u kafezima:lol: Bash me chudi to!! :lol: :lol: :lol:. A ja mislio da smo mi najpametniji, da mi znamo sta je dobro a ne Oni.
zajeb...a na stranu , zezam se.
Pa naravno da traze meso koje je shetalo barem 1/3 zivota,i nije bilo mnogo u kafezu, imaju svoje razloge za to. Ne bih voleo da mi objasne zasto je to tako, verovatno bih poceo mnogo da oklevam kad treba da probam neko meso. :lol: >:({ ljudi dolazimo opet na pocetak. Dobra i zdrava ishrana i mozemo se nadati kvalitetnom mesu.
razmislite o brdskim livadama punim lekovitog i cistog bilja ( da ne preterujem ko onaj BojanSD :<<>) koje vasa mala farma zeka moze da pojede i uziva. U tom senu ima barem 40-50 razlicitih biljaka. Jedna od druge je zdravija.
uzdravlje ;D} ::svaka cast::

DEKI
20-11-10, 13:23
Ove izlozene podatke sto sam objavio u proslom izdanju, su veoma korisna ako neko zeli da se bavi
farmom ozbiljnom, imam jos dosta podataka, statistike itd....
Ja licno mislim da bi mozda bilo dobro da se pokusa da osnujemo neku druzinu i pokusamo da napravimo
jednu klanicu za kunice.
Koja bi bila na usluzi svim farmerima koji su osnovali druzinu,i pokusamo svi da svoj produkt preko jedne glavne zentrale izvozimo meso kunica koji ce biti definisani po pravilniku nase glavne zentrale,
naravno i u skladu eu.... molio bih da neko ako zeli i moze da pomogne ovom mom izlaganju i mozda ostvarenju cilja svih nas, ako sam nesto gresao molim da me neko podrzi i udruzi.....

NEBOJSA1977
20-11-10, 15:06
Odlicna ideja, treba prvo dobiti uputstva iz Evrope sta zahtevaju pod standardima, onda prvo i najosnovnije oformiti jednu agenciju koja che kontrolisati farmere dali drze po standardima i proizvode li meso kako su i potpisali da hoche. Recimo da se agencija sastoji iz par clanova koji che biti placheni da rade svoj posao. Primera radi, organic proizvodnja se strogo kontrolise i to postoje 3 agencije koje izdaju sertifikate. A posle toga kada neko dobije ponudu da moze da izvozi onda moze i da se upusti u malo vechi rizik. Mada ja mislim da se dobrim marketingom moze pokriti i nashe trzishte, mislim da se kultura ishrane zechetinom moze stvoriti za neko vreme. Reklama bi tu odradila posao.
Ja predlazem prvo jedno centralno udruzenje odgajivacha zecheva . To je prvi korak ::svaka cast:: ::svaka cast::

Post je spojen: 1290262540________________________________________ _________

Ove izlozene podatke sto sam objavio u proslom izdanju, su veoma korisna ako neko zeli da se bavi
farmom ozbiljnom, imam jos dosta podataka, statistike itd....
Ja licno mislim da bi mozda bilo dobro da se pokusa da osnujemo neku druzinu i pokusamo da napravimo
jednu klanicu za kunice.
Koja bi bila na usluzi svim farmerima koji su osnovali druzinu,i pokusamo svi da svoj produkt preko jedne glavne zentrale izvozimo meso kunica koji ce biti definisani po pravilniku nase glavne zentrale,
naravno i u skladu eu.... molio bih da neko ako zeli i moze da pomogne ovom mom izlaganju i mozda ostvarenju cilja svih nas, ako sam nesto gresao molim da me neko podrzi i udruzi.....

cek cek cek......... pa valjda moze neka klanica koja to vech radi sa drugim zivotinjama da samo malim prepravkama , to jest proizvodnih linija prilagodi sebe za preradu kunica.
Sto se tiche klanica, sve je tu manje vishe isto, treba samo pronaci koja je razlika u klanju zeceva u odnosu na krave i svinje i tu razliku prepraviti, to jest ponuditi klanici da invenstira u neku mini liniju za klanje zecheva koju che montiratii ili upotrebljavati po potrebi. Pa klanica ima sve ostalo sto joj treba, prostorije bla bla bla, samo treba ubaciti i liniju za zeke koja moze da se isplati ako na svakog zeca zaradis makar po evro.

ePajko
20-11-10, 16:55
Pa klanica ima sve ostalo sto joj treba, prostorije bla bla bla, samo treba ubaciti i liniju za zeke koja moze da se isplati ako na svakog zeca zaradis makar po evro.

Da nije makar po evro malo mnogo za 1 kunica jer ako klanica zaradi 1evro pa ti kao proizvodjac 1 evro pa onaj u marketu 1 evro koliko ce onda krajni korisnik platiti tog kunica u marketu :lol:
Klanica sto zakolje usluzno svinju naplacuje 3 evra ajde bar da smanjimo klanicarima zaradu na bar pola evra :lol:
Salim se ja malo al tako ispada >:({

NEBOJSA1977
20-11-10, 17:00
Pa svakako , treba pronaci isplativost, ako treba i pola evra je super.

deve
20-11-10, 19:09
Vi stigli svi lepo do klanice i do prodaje do cega nam je svima stalo ali gde je tu pocetak odnosno proizvodnja. Ajdemo redom, treba prvo da vidimo koju rasu da drzimo ili ko sta hoce pa gde se nadje u racunici, kolika kilaza zive jedinke da bude da ne budu razlike od 1,5kg do 2,3kg ociscenog nego da je to sto ujednacenije, zatim higijena u uslovi drzanja, stalna veterinarska kontrola u toku tova i pred klanje, da nema leka u kunicima i slicno. Zatim klanje, klanica koja hoce da instalira liniju za klanje kunica i to u odvojenom delu zgrade ili zasebnoj prostoriji, cuvanje zaklanih zivotinja, na kojoj temperaturi i koliko smeju da se drze ako se ne vrsi duboko zamrzavanje. Transport od klanice do prodavnice, restorana i slicno, ambalaza i nacin pakovanja (ceo ili u delovima). A oko formiranja cene nema mnogo filozofije, meso kunica je uvek bilo u visini cene cureceg mesa.

szeki-telep
20-11-10, 20:06
Bravo,Deve,to je to,čista utopija!!!

MikiPalić
20-11-10, 20:42
Treba razumeti i to da je kod nas nedovoljan broj strucnih kadrova tj. nikakav sto se tice uzgoja i genetike...kao i mala zastupljenost kunica u ishrani(bar kod nas)....svaku robu je lako proizvesti ali je najteze prodati...standardi i ostale gluposti se lako rese...sto se tice izvoza da bi bili konkurenti na trzistu treba proci mnogo vremena tj radnog staza...
sve ovo ovde je mlacenje prazne slame...
Nek mi se javi neko iz Srbije ko iskljucivo zivi od proizvodnje tj uzgoja kunica...cije finansije zavise samo od toga i niceg vise(to sam napisao iz dobre namere)...
I naravno kod nas u Srbiji nepostoji garancija da ce vam neko i platiti tj. da ce te naplatiti svoj rad i trud( i ako ispunjavate sve uslove sto se tice kvaliteta,kolicine i ispunjenja vremenskog roka)...

Zelim vam sve dobro i najbolje...naravno da sto pre stvorite farme kunica i da svoj rad i trud unovcite...

DEKI
20-11-10, 22:32
Pozdrav i hvala svima koji su ostavili svoj komentar na moj predlog, prvo Nebosa 1977 imas jedno ispravno razmisljanje u tom pravcu koje ja uveliko podrzavljam, za standarde sa evropske unije to mi je vec poznato znam sve sta treba(ja zivim u Austriji vec dvadesetak god). ,Zato i nemoze bilo koja klanica koja kolje krave ili bilo drugo sta nego samo za kunice zato sve to mnogo kosta, ako zelimo plasman na eu....,
Gospodine Deve hvala ti na kometaru ja licno mislim da si u pravu ali je klanica i skladiste (hladnjaca) u nasem poslu najveci izdatak koji mi samostalno pojedinacno nemozemo da ulozimo toliko kapitala,treba raditi timski jer prepucavanja i slicno nevodi nikuda....,sto se tice farmi svako od nas ce registrovati svoju farmu(od 100 zenkih)recimo toje sam jedan predlog te farme ce poslovati po pravilniku clanova osnivaca udruzenja,agencija,sto se tice rase ja predlazem jednu veoma dobru ( hibrid ZIKA) Gospodin Dr.Zimmermann je napravio hibrida zvanog Zika mog ako zelite njegove podace da izlozim karakteristike.
Za pocetak se dobro i polako probijamo ali sigurno psihologija je monogo vazna svih nas hvala

Post je spojen: 1290290715________________________________________ _________
Zika zec
Uzgojni program 40 generacija selekcije u oplemenjivanju bazu uzgoja

Poreklom iz nekoliko performanse orjentisane rase kunica
Cetiri uzgoj linije su formirane. Baza koristi genetske vrednosti uzgoja,analizi populacije
I testove performansi i izabran od kombinacije cetiri preseka linije da proizvede hibridnog zeca
Koji uci iz heterozisa I polozaj efekata ,znacajno povecanje perfomansi .
Cilj oplemenjivanja I dalje selekcija polodnih, robustan roditeljskog zivotinja
Teske zeceve sa odlicnim trupa I kvalitet mesa proizvode.
Glavni izbor karakteristika za sve linije,plodnost,prirast,snage,snaga,izdrzljivost, tacno usaglasenost.
Linija majke sledece funkcije su zadrzane.
- Majcine karakteristike
- Mleko
- Reproduktivni ucinak ne(Koncept stopa, legla velicine, Leglo tezine, znaci prasenja intervala)
- Od oca linije sledece karakteristike u prvom planu
- Sperma kvaliteta
- Brzo raste I tezina
- Konverziju hrane
- Miran temparamenat
- Pogodnost za grupno drzanje
- Kvalitet mesa
- Brojni uporedi testovi iskustva potvrdjuju ZIKA hybrid zecevi visokog genetski potencijal
- ZIKA hibrid ima u proseku 8 kotenja godisnje sa po 9 mladih po kotenju
- Tov zivotinja u starosti od 84 dana zive vage 3,2 kg konverziju hrane 3:1

peto1
21-11-10, 06:19
@ DEKI

Samo citam sta se sve pise tu a niko ne govori o uslovima drzanja na primer 100 zenki. Naravno po evropskim standardima bez kaveza i ogoj u slobodi, koliko ti je hektara zemlje potrebno da bi imao takvu farmu. Koliko mi je poznato zivis u inostranstvu pa nam mozda mozes poslati neke slike sa tamosnjih farmi kunica da i mi imamo pojma kako je to zamisljeno i izvedeno. Naravno i koliko puta sme jedna zenka da se pari godisnje jel verujem da je i to tamo zakonom predvideno. Bilo bi dobro da se jedan primerak zakona o drzanju kunica po evropskim standardima postavi i ovde na forum pa da se vidi koji su ti njihovi uslovi. Naravno da nas interesuje i cena kuneceg mesa u EU. Dali se radi o prirodnoj opolodnji ili vestackoj, cime ih hrane i koliki prostor treba za zecicu a koliko za mlade.

Drugo koja ce se klanica prihvatiti da odradi jednu liniju za klanje kunica. Naravno i da se prihvati dopremanje tih silnih kunica treba da bude stalan a ne da se jedan dan donese 1000 a onda pet dana nijedan, malo je to komplikovano udruzenje jer se u udruzenju opet stvaraju veze, vezice i nekom opanci a nekom obojci. Gde bi ta klanica mogla da posluje malo siri pojam mozda u Nisu ili Subotici uvek ce se naci neko da mu ne odgovara da na tu daljinu noci kunice. Ima sto razloga da se uvek neko pobuni sto nije ovako ili onako. naravno da se tu jos nijednom nije spomenula cena kunica, sto mnoge interesuje.

Sto se hibrida Zike tice imali smo vec jednog Peru koji nije bas bio hibrid al se lepo predstavio. Zasad ovo o Ziki cujem prvi put pa ne bi bilo lose i neka slika i malo podrobnije objasnjenje o toj vrsti kunica. Sigurno da postoje neki podaci o njima cim se spominju kao hibridi. Gde se mogu nabaviti i sve o tome.

Eto otvoricemo temu o tom hibridu Ziki da se ne bi preplitale razne teze u rubrici.

http://poljoinfo.com/kunicarstvo/hibrid-zika/

Pozdrav.

NEBOJSA1977
21-11-10, 14:30
Sve bi bilo resheno, kada bi se povezali sa nekim udruzenjem kunicharra u recimo Nemackoj i kada bi neko skoknuo na nedelju dana da sve to lepo vidi , ispita i zabelezi. Ili najbolje da se pozove neko iz evropskog udruzenja da dodje i da odrzi seminar sa svim podacima u vezi stvaranje farme i plasiranja mesa u EU.
Garantujem da mi nemozemo parirati po ceni nemackim farmama, kod nas bi to izaslo skuplje, ali mozda da im se ponudi nesto sto oni nemaju to bi bilo drugacije.
Zato nam treba udruzenje koje moze da posalje nekog clana i da mu plati putne troskove.
Cekaj, pa sta ja pricam pa gosp.Megi moze da se raspita u Madjarskoj sve u vezi standarda i ekonomije poslovanja velikih farmi. Mnogo je lakse do Madjarske nego do Nemacke.

Mada ja mislim da prvo treba pronaci neki zanimljivi proizvod od zechjeg mesa kojim bi mogli konkurisati piletini i svinjetini ili udarati na organskog kunica ( sto bi moglo u evropi biti interesantno a ne kod nas mislim!!). Ako se napravi nesto sto moze da se takmici u ceni i ukusu sa ostalima onda cemo mochi da rasmisljamo o sredstvima i pokretanju neke veche proizvodnje.
Sta mi to mozemo bolje da ponudimo EVROPI od nje same.CENA? kvalitet? ajd to prvo da utvrdimo i razmiislimo.

igorp93
21-11-10, 16:25
megi je rekao da kod nas postoji nekoliko legalnih klanica za kunice koji vrse i pakovanje jedino je problem sto nece da kolju 10 kunica, treba im dobra cifra.kunicje meso se slabo jede kod nas.u jednom starom clanku sam procitao da se meso kunica pojavilo u c marketu jedno vreme i bilo je veoma brzo rasprodato, posle toga se nije ni pojavljivalo u masivnoj prodaji.eto poente!!!smatram da osnivanje farme nije losa ideja jedini problem bi bio start ali kasnije kad se kolicina dostigne to bi bilo prilicno isplativo.
pozdrav iz ivanjice 8)

Mak Kunic
21-11-10, 19:27
Evo ja sam poceo da prodam na veliko kunice meso.(razume se na crno) .Pratim 30 komada sto dodje neji 50 kg meso. A posle za vtora tura nema kunice. To je kod nas na balkanu sta site polemisemo a niko ne radi ozbilno. Sad pred Novu Godinu mogao sam da prodam najmalo 500 komada ali imam samo 100. Znaci i ja nisam svatio ozbiljno stvari. Potrebna je investicija , kolicina mesa a pazar sam dodje. Do sad sam dobio 3 ponude za legalno prodavanje na kunice meso ali jebiga nemam kapacitete.......
Buducnost ima ali moramo da ga stvorimo...

peto1
21-11-10, 19:57
Mene mnogo vise zanima kako je to zakonom propisano u EU. Kako treba da izgleda ta farma koja nije sa kavezima posto oni insistiraju na tome da nece kunice iz kaveza.

DEKI
21-11-10, 20:00
Ako vec te klanice postoje voleobih da znam kao naravno i svi ostali koji su zainteresovani ovom temom, gde oni njihove kunicevo meso plasiraju na cije trziste ako izvoze u eu ondak je za mene problem zavrsen a sta mislite vi :lol:?
Naravno da je lakse otici do Madjarske,ja znam jednu farmu u Madjarskoj koja drzi kunice ne u kavezima naravno da ih ima vise, koja radi za evropsko trziste i Svajcarsku pa recimo da moze kod njih da se raspitamo za standarde evropske unije.

Post je spojen: 1290366635________________________________________ _________
Peto1 ako nemas nista protiv poslacuti na email neke slicice sa klanicom i sa farmom bez kaveza sta kazes

MikiPalić
21-11-10, 21:32
Proizvodnja biokunica je mnogo zahtevnija stvar od klasicnog uzgoja...
Trebalo bi prvo da se pozabavimo klsicnim a tek kasnije sa biokunicem...

DEKI
21-11-10, 21:49
Ja bi recimo predlozio da svi zainteresovani prvo da se okupimo negde upoznamo i tek ondak da vidimo sta se uraditi moze jer je nama svima to u interesu da nesto napravimo.
Da vidimo ko moze da bude od nas svih domacin ja predlazem sebe da budem prvi domacin, mozda buduceg udruzenja kunicara i farmera ako neko zeli da bude prvi domacin nemam nista protiv razmislite o predlogu pa ostavite komentar i jasno DA

NEBOJSA1977
21-11-10, 22:24
Mene mnogo vise zanima kako je to zakonom propisano u EU. Kako treba da izgleda ta farma koja nije sa kavezima posto oni insistiraju na tome da nece kunice iz kaveza.

ja sam pre 5-6 meseci postavio par linkova sa youtube o organskim kunicima,ima ih u nekim temama, nemogu da se setim gde precizno, cuvaju se u zagradjenim prostorijama, sa trinom na zemlji i hrane se obicnom hranom. Malo je cudno videti ali to su njihovi standardi.

Megi
21-11-10, 22:35
Deki
klanice ne da postoje nego sigurno postoje i one sa tvojim kunićima za plasman nemaju ništa.
500 komada je minimum za klanje dnevno maxkapacitet 3000,oni sa plasmanom nemaju ništa oni ti zakolju upakuju a ti ih čovo prodaješ dali organskog ili neorganskog dali iz kaveza ili ne to je tvoj problem.Oni ih pregledaju odrade uslužno iskeširaš i nosiš.O kakvom ti plasmanu govoriš nije mi jasno šta oni imaju sa tvojim ili bilo čijim kunićima,oni rade uslužno klanje a može i smrzavanje sve ostalo je tvoje.
Druga stvar mešate babe i žabe.Kunići se na svim farmama drže u kavezima čak je za tov i propis donešen,majke moraju imati najmanje 70% tvrde podloge kao i mužjaci.Kod bio kunića se razlikuje izđubrivanje i normalno hrana.Obiđite par farmi u inostranstvu koje plasiraju preko 100.000 komada godišnje na evropsko tržište pa onda idite korak dalje.Ima tačno propisane dimenzije za tovne kuniće za majke i mužjake,kao i temperatura,vlažnost vazduha,mikroklima,a kod biokunića čak je propisana i visina buke koja je dozvoljena u objektu u decibelima zbog stresa jer kunić pod stresom nije bio kunić ali nebi sada o tome.
Evo ovako jedna mini farma sa 100 ženki nekih 15000 evra za ulaganje što se tiče matičnog jata,kaveza,stručne podrške(mislim na papirologiju) jer samo papirologija,seminari.savetovanje sa genetičarima i tehnolozima košta oko 1000e godišnje mislim na papire.Pa kad se uzme u obzir da svaki dan podležete novim zakonima i promenama mislim na novčano tada vam predlažem da organizujete odgajivačnice kunića što vas i papirološki i usvakom drugom smislu mnogo jeftinije izlazi samo je broj kunića ograničen ali do 100 majki je sasvim dovoljno.Razmislite malo u ovom pravcu,normalno onaj ko hoće da radi.Vaše je da nađete tržište klanje vam nije problem verujte mi,mnogo veći problem vam je hrana ako hoćete biokunića jer kod nas to niko nepravi,a čak će vam biti problem i kod ovog drugog slučaja jer kada odnesete meso u Bečej na analizu(meso kunića nemože na tržište bez tog certifikata) biće vam sve jasno,zašto je neki koncentrat dobar a neki ne,zašto nemogu jesti ječam i kukuruz imnogo drugih odgovora.Samo pazite kada jednom tamo padnete teško se posle oprati. >:D

NEBOJSA1977
21-11-10, 23:34
Megi, pa sto ne mogu da jedu jecham, moji se dave u jechmu, dali ti znas zasto to ne valja??

Megi
22-11-10, 14:03
da,nemogu zbog kvaliteta mesa,moraju oni stosta drugo pojesti pa da bi meso imalo dosta kalorija,uglj hidr.,masti belancevina itd.
da bi kunic imao odredjenu trazenu partiju misli se na butove i ledja po kvalitetu,nemere jesti samo jecam i kukuruz,za tebe moze ali za trziste nikako.ishrana kunica je citava filozofija koja se izucava decenijama,odnosno godinama se daje na kvalitet zbog normi koje postavlja sutrasnjica ali nebi ja sad o tome jer to pokrece razne polemike i prepiranja i prepiske sto nikako ne zelim.Vreme ce pokazati mislim na tvoje godine u kunicarstvu.Nemoze se sve pronaci na internetu,nesto ide na iskustvo.Za par god ces reci samom sebi sta je to ono onda pricao Megi.Obicno kazu kad pocinjes da radis neki posao u ovom slucaju je to kunicarstvo, onda najmanje 7-8 godina radis po knjigama,pa tek onda pokusavas nesto svoje da ubacis i promenis.A dotle ce ti se vec neke stvari kasti same sto bi rekli Banacani.Mozda ja i gresim aliiiiiiiiiiii.......
Vozdra :D

Mak Kunic
22-11-10, 14:27
Slazem se so Megi. Imate megalomanski pogledi na sve ovo. Razmisuvate za izvoz a ja mislim da nema kapaciteta za prodaje u Srbije. Znaci da plasirate kunice niz cela Srbija i da radite sa zdruzene sile , nemacete toliko kapaciteta.

Post je spojen: 1290432591________________________________________ _________
Na ovaj nacin funkcionise svaka mesara . Nosi napr. svinja na usluzno klanje u klanice i mesara proda meso. Isto je i za kunice . Treba samo registrovati mesara i nadjie plasman na kunice meso

zdravko84
22-11-10, 14:38
Ja bi recimo predlozio da svi zainteresovani prvo da se okupimo negde upoznamo i tek ondak da vidimo sta se uraditi moze jer je nama svima to u interesu da nesto napravimo.
Da vidimo ko moze da bude od nas svih domacin ja predlazem sebe da budem prvi domacin, mozda buduceg udruzenja kunicara i farmera ako neko zeli da bude prvi domacin nemam nista protiv razmislite o predlogu pa ostavite komentar i jasno DA
Citao sam sve sto pisete svidja mi se ideja. ja sam za

igorp93
22-11-10, 19:31
ok ljudi klanje znaci nije problem onda treba gledati na trziste.
prut je lako slomiti ali debeli snop..
poenta je da sami ne mozemo nista da ucinimo,drzava je gluva dok joj se usi ne procackaju,papirologija suvisna a i bez ikakvog udruzenja sve bi bilo prilicno tesko,zapravo slazem se sa dekijem trebali bi da se sastanemo i dogovorimo o sledecim koracima,govorim o zainteresovanima naravno.

veliki pozdrav od mene 8) >:D

Post je spojen: 1290400554________________________________________ _________
evo kako izgledaju indijske farme bez nekih velikih ulaganja 8)

http://www.youtube.com/watch?v=zKd2BO3QLqM

Post je spojen: 1290426684________________________________________ _________
i francuzi su interesantni

http://www.youtube.com/watch?v=Z0P22pRYP6k&feature=related

Post je spojen: 1290451920________________________________________ _________
a sto se tice petovog eko farminga mali prilog

http://www.youtube.com/watch?v=Ld0m6Ez7JbA&feature=related

pozdrav >:D

peto1
22-11-10, 20:17
Ako oni jedu samo kunice koje nisu gajeni u kavezima neka jedu. Ti kunici se setaju po hrani i izmetu i to im odgovara pa onda nek im je na zdravlje. Ipak cu ostati pri mojim kavezima gde je bar hrana zasticena od zadadivanja izmeta i mokrace i siguran sam sta jedem. Treba veci kavezi i jedan problem manje. Hranilica i voda koju nemogu da zagade izmetom po meni je uvek zdravije i higihena je veca nego kod tih humanih odgajivaca. Moji ce ostati u kavezima sa resetkama.

DEKI
23-11-10, 09:17
Pozdrav ako tvoji ostaju u kavezima to je tvoja odluka ja se nemesam u to i nezelim.
Samo bi hteo da kazem, da ti kunici se nesetaju po hrani jer imaju svoje hranilice, i vodu piju ne iz nekog lonceta nego sistem poilice, ( ako gospodo zelimo da prvo vidimo te njihove farme kako to izgleda u praksi daj da odemo kod njih pa da se uverimo i tek ondak da sabiramo utiske.....) izgleda da sume mnogi koji su do sada ostavljali nekakve komentare na ovu temu pogresno mozda svatili ili sam ja pogresno formulisao pozdrav 8) ::svaka cast::

pragmaticar
04-12-10, 00:08
15 godina sam držao kuniće.Gotovo svih rasa.I sad sam napravio pauzu.Probao sam prodaju i po pijacama i po restoranima i jednostavno ne ide...
Ljudi,mi jednostavno nemamo kulturu,za ishranu mesom kunića,ako krene nešto ozbiljno da se radi,ja sam za.Mada skeptičan nažalost još uvek po tom pitanju.

DEKI
07-04-11, 19:26
KUNIĆARSTVO U SVETU

Po oceni eksperata FAO (Međunarodna specijalizovana organizacija za poljoprivredu i ishranu), u narednim dekadama korišćenje mesa kunića u ishrani osetno će porasti. To pokazuje da sve više zemalja u svetu intenzivno radi na organizovanoj proizvodnji kunića.

U svetu ne postoji religija koja bi zabranjivala upotrebu mesa ovih životinja, a nema ni države koja ne bi svim sredstvima stimulisala i podsticala gajenje kunića jer je uzgoj ovih životinja praćen socijalno-ekonomskim motivima, koji se manifestuju u ozbiljnom deficitu belančevina životinjskog porekla, kao i težnji da se ishrana učini što raznovrsnijom.

Stimulativni faktori brzog napretka u gajenju kunića bili su uspesi kunićarstva u zemljama kao što su: Francuska, Italija, Španija, Mađarska… U njihovom iskustvu je mnogo poučnih elemenata. Prvo što pada u oči je, pre svega, ekonomski prilaz. Bilo koja, čak i najmanja odgajivačka farma, mora biti rentabilna, odnosno ostvarivati dobit. Emocionalni motivi su takođe prisutni, ali glavna pitanja koja rešava svaki inostrani farmer su: planiranje rada, utroška energije, hrane. Tu dolaze i razni rashladni uređaji tokom letnjeg perioda, konstrukcije krova, hranilica, pojilica. Sve to može da poveća koeficijent korisnog učinka, visinu dobiti po svakom kuniću i mnoga druga pitanja koja se ne mogu odvojiti od ekonomije, kao što se ekonomija ne može odvojiti od tehnologije. I tako dolazimo do optimalnih uslova koja inostranom odgajivaču omogućuju da prosečno godišnje proizvede 45-50 kunića u svakom kavezu..

Ovde treba obratiti pažnju na činjenicu da se dobit – rezultat ne računa po ženki već po kavezu koji ona zauzima! Na taj način se postiže maksimalna iskorišćenost prostorija i uređaja. Naravno, sve se to postiže sa dosta rada i zalaganja, ali kako reče jedna kunićarka : iz Švedsske: „Naš rad nije lak, on se ne ogleda u brigama već u radosti…“

Izboru tipa kaveza za držanje kunića, pribora i uređaja inostrani kunićar pristupa veoma brižljivo i odgovorno. U svim zemljama sa razvijenim kunićarstvom postoje mnoge specijalizovane firme za izradu kompletnih farmi ili pak izradu elemenata od kojih se može konstruisati pribor. Oštra konkurencija u toj oblasti primorava svakog da traga za najefikasnijim tehničkim rešenjima. To ne znači da su sve farme u inostranstvu opremljene najsavremenijim priborom i uređajima. Kao i kod nas sve zavisi od veličine farme, namene, iskustva odgajivača, obima realizacije proizvodnje i mnogih drugih faktora. Ali, najbitnije što treba istaći je obaveza svakog farmera da brine o ekonomičnosti, higijeni i opštoj kulturi proizvodnje. Držanje kunića u ograđenim torovima, rupama, na prostirci koja se ne menja, bez automatskih pojilica i hranilica više se ne praktikuje. Šta više smatra se uzaludnim trošenjem rada, sredstava i vremena, mada su primitivniji uređaji i kavezi osetno jeftiniji i dostupniji.

Inostrani kunićar, po pravilu, daje prednost kavezima sa klima uređajima. U slučajevima kada mu za to nedostaje sredstava, opredeljuje se za gajenje kunića na otvorenom prostoru, postavljajući kaveze ispod nastrešica.

Dobit u kunićarstvu, pre svega, zavisi od dobro isplanirane i realizovane reprodukcije. Zato nikom u inostranstvu ne pada napamet da drži ženku kunića od koje će tokom jedne go- dine dobiti 2-3 okota. Sve se čini da ženka bude iskorišćenja tokom cele godine. Ako kunićar to obavalja krajnje savesno i profesionalno dobiće tokom godine i po 6-7 koćenja. Ipak, mora se znati da se to ne može postići bez specijalnih zatvorenih prostorija, sa klima uređajima i najkvalitetnijom hranom.
U krajevima sa hladnom klimom držati zimi kuniće na otvorenom, bez utopljavanja, je takav primitivizam kao kad bi u ovo naše vreme spremali hranu na otvorenom ognjištu. Optimalne termo-izolacione uslove omogućuju prostorije sagrađene od tvrdih izolacionih materijala. Skupi sistemi grejanja retko se koriste.

Na malim farmama u osnovi se primenjuje kombinovani način gajenja kunića. Pri tom kunići se veći deo godine nalaze u kavezima na otvorenom prostoru, dok zimu provode u zatvorenim prostorijama. Neretko u zatvorenim prostorijama drže se samo ženke. Ponekad one se tamo smeštaju u vreme parenja i koćenja.

Povećanje broja kunića moguće je u uslovima više rednog držanja. U inostranstvu u 2-3 više redna kaveza smešta se samo razlučeni podmladak. Matično stado kunića, koje iziskuje više pažnje, treba držati u jednorednim kavezima. Na taj način je lakše brinuti o životinjama, a jednostavnije je sprovoditi kompletnu negu što podrazumeva i normalne mikro klimatske uslove. Postizanje čvrstine prostorije na uštrb mikroklimatskih uslova je nedopustivo. Ova činjenica ni kod koga ne bi trebala da izaziva sumnju. Troškovi na održavanju optimalnih uslova uvek se nadoknađuju.
Velika pažnja posvećuje se automatskom pojenju, koje primenjuju i najmanje farme, jer je to dobar pokazatelj nivoa kulture svakog gazdinstva.

ePajko
24-06-11, 23:35
Evo reportaze sa TVa koja se nedavno prikazala. U pitanju je emisija Domacin koja se emituje na Prvoj Srpskoj televiziji.

Prilog moze posluziti i nama ostalim ljubitelja ove plemenite zivotinje kao podsticaj da podignemo ovaj nas lep hobi na malo vece visine. Najvise me je obradovala vest da je u Srbiju stigla nova vrsta hibrida kunica uvezena iz Francuske :) Osim sto imaju odlican prirast i reprodukciju jako lepo izgledaju.

U pitanju je nas prijatelj Megi i njegova farma. Ko nije pogledao emisuju moze pogledati sledeci prilog:

http://www.youtube.com/watch?v=ebWUMOtySE4

JocoIlievski97
27-06-11, 13:57
To je odlicno!!! Svidja mi se ta nova rasa hibrida Hajkom,izgled je slican na ovi kaliforniski mesanci :)

Gabesz20
28-06-11, 00:45
Hycole je pravo ime tog hibrida

ePajko
28-06-11, 10:49
Onda se valjda izgovara hajkol ebem li ga Lkl{{

Gabesz20
28-06-11, 12:37
Ne znam:) Madari izgovaraju kao Hikol:)

ePajko
28-06-11, 18:55
Bez obzira sto je ovo francuski kunic i sto madjari imaju svog Panononca video sam na netu da se ova rasa zastupljena i u Madjarskoj. Sad u kojoj meri pitanje je sigurno se nece odreci svoh nacionalnog hibrida. Ali ako postize dobre rezultate siguno ce naci svoje mesto na Madjarskim farmama.
Valjda ce nam Megi saopstiti posle nekog vremena kad sumira utiske kako je zadovoljan sa njima :)

Gabesz20
29-06-11, 10:41
Zastupljen je ovaj hibrid i to dosta u Madarskoj, ima velikih farmi koji iskljucivo drze francuskog hibrida. Pored toga postoji farma i sa nemackih hibridom, i imaju Madari jos jednog svojeg hibrida Debrecenski beli.

jomabo
27-09-11, 03:21
Postovani prijatelji. Vecinom vas odgajate kunice zbog mesa, al mene zanima farma patuljastih kunica, dimenzije kafeza, kotilice, ishrana i uzgoj ali sve to na otvorenom. nova sam u uzgoju kunica, imam lavjoglavih muzjaka 8 meseci koji je vec pario i zenku 11 meseci, (mozda i Vise)za koju ne znam dali se vec parila. Zasad ih cuvam odvojeno, ali uskoro hocu sagraditi mini farmu (kafeze i kotilice) napolju, pa bih uzela jos neku zenku i pocinjem biznis sa pet shopovima. (recite - sa srecom). Kako nisam uspela otvoriti novu temu, zbog pravila foruma ili mog neznanja oko toga, postiram pitanja ovde. Hvala vam.

poni
25-11-11, 16:51
Svaka ccast !drago mi je da na ovaj nacin upoznam megi.stvarno ima dobre savete zasluzuje sve pohvale!molim vas ako smem da pitam kako se moze nabaviti maticno jato panonaca!

peto1
25-11-11, 18:03
Ako bas oces maticno jato prve reprodukcije to moras traziti u Kaposvaru, Madarska.

DEKI
07-01-12, 20:44
Mene zanima dali neko zna koja firma izradjuje klanice, nemorate odgovoriti ako neko zna nesto radi reklame ali zato moze da mi posalje poruku na DEKI26@gmail.com...
Megi @ je napisao da postoje neke klanice oklinu ns.
Ali meni je potreban ko to radi kod nas ako neko nesto zna moliobih da mi da neke informacija firme itd...
Hvala svima koji zeli da mi pomognu

agroekonomista
19-03-13, 22:08
Ocigledno smo slabi sa tim klanicama?::sramota::

Vruljanin
24-06-13, 13:18
Koja je razlika izmedju Hila i Hajkoma u izgovoru ili u vrsti hibrida?

mikash
27-06-13, 16:31
U vrsti hibrida.hila je stariji hibrid i koristi se uglavnom na velikim farmama gde se radi vestacka oplodnja .hajkom je francuski hibrid.

Vruljanin
27-06-13, 19:22
Hvala druze Mikas na objasvhenju.pozdrav.

ePajko
16-12-13, 21:31
Evo jos jednog klipa ko nije bio budan u nedelju Lkl{{ nadamo se jednom da cemo se odvojiti konacno iz mrtve tacke i da ce biti konavno ta klanica. Postoje neka interesovanja da se napravi veca farma a vrlo moguca i klanica kod nas. Dal ce biti i kad ce biti vreme ce pokazati.

http://www.youtube.com/watch?v=rIDdop9au4k

naze
22-12-13, 23:32
Postovanje
ja mislim da je jedini nacin na nasim prostorima da se odgajivaci samostalno udruzuju sve ostalo je nemoguca misija
evo primjera clan foruma je imao potraznju od 500 kunica a imao je 100 kunica za prodaju .moje misljenje je da koliko ima odgajivaca na forumu da su mogli ispuniti tu brojku .tek kad budemo tako funcionisali moze se pricati onecemu veoma ozbiljnom sa velikim rizikom.
slazem se sa PETO1 neka oni iz EU hrane kako hoce ja hranim kako ja hocu jer to je moj kunic moja hrana a bice i moja cijena

Zhexy
23-12-13, 07:56
Taj neko ko je imao potraznju 500 komada mogao je obavestiti ostale i lako bi se nakupilo jos 400...

ePajko
23-12-13, 20:44
Takva vrsta otkupa naze kao sto si pomenuo koliko ljudi ima na forumu sakupilo bi se 400 je jako komplikovana i ekonomski totalno neopravdana. Jer onaj recimo iz Zajecara recimo ima 20 komada onaj iz Cacka 10 neko iz Vrsca 5 komada i neko nek ima i 50 sto je vec malo verovatno dok vozilo predje 500km da sakupi 400 kunica kostace vise nafta i dnevnica vozaca nego kunici Lkl{{. Jos bitnih stvari tu ima kod ozbiljnog otkupa gleda se uglavnom da ziva vaga kunica ne prelazi 3kg, starost kunica da nisu stariji od 3 meseca, bitno je da kvalitet mesa bude podjednak znaci svi se trebaju hraniti istom hranom da ne kazem da je i rasa kunica pozeljna da bude ista tako kad se kunic zakolje da svaki bude istog sastava i pod mikroskopom i po okom Lkl{{

Ko je pogledao ovaj iznad klip sto sam postavio cuo je i racunicu Aleksandrovu da nekih 30 majki je potrebno da bi jedna porodica mogla se osloniti na jednu solidnu platu i da bi proizvodnja imala efekta. Onda imas neku kolicinu i prica dobija smisao ovako manje kolicine 5 6 majki nema smisla udruzivanju jer nit ti se negde isplati da nosis malu kulicinu kunica nit nekom se isplati da dolazi po njih a svakom ko zivi u osrednjem gradu moze to na crno prodati ako se malo potrudi.

Sto se tice udruzivanja nije to tesko lako ce se to zavrsiti samo da se nadje neko sa klanicom da bi se to moglo legalno preraditi, tako da se traga za klanicarom dal postojecim ili nekim ko bi otvorio novu klanicu. Za sad ima nekih interesovanja za novog klanicara sad vreme ce pokazati dal ce se ljudi upustiti u taj biznis ili ne jer u svakom ozbiljnom biznisu prvo se rade procene i istrazivanja trzista da bi se u nesto upustilo. Ima i 5 6 ozbiljnih odgajivaca koji imaju zavidan broj zenki ne bas 80 do 100 kao Aleksandar ali imaju nesto manje tako da ako klanica proradi imace za pocetak ko da je snabdeva a sigurno ima prostora da se jos ljudi prikljuci jer je to nedovoljno.

Od kako sam napravio sajt koji je posvecen samo kunicima imao sam vise ozbiljnih porudzbina za otkup kunica. Npr jedna od vecih je bila lik me je kontaktirao i trazio mi je da mu obezbedim za pocetak 1 tonu mesecno mesa kunica ociscenog da ide za Rusiju a u narednim mesecima bi isporuka morala da se poveca od 3 do 5 puta sto ja naravno nisam mogao da prihvatim Lkl{{ Tu nemoze da jedan kunic ociscen bude 1,5kg a drugi 3kg, jedan da je star 3 meseca a drugi 3 godine i slicno i naravno da svi moraju da budu zaklani u klnici koja ne postoji u Srbiji Lkl{{

Da sad ne pisem vise smorio sam vas sigurno i do sada sa ovolikim dugim tekstom Lkl{{

Zhexy
23-12-13, 23:30
Epajko... Ako ti meni sredis zagarantovan otkup ja cu imati 1tonu mesecno sigurno :D

ePajko
24-12-13, 16:42
I da ti sredim opet nemas gde te zeceve da zakoljes da bi moglo da se legalno proda i jos da se odrade papiri da odu preko granice Lkl{{ Lako ce se proizvesti kunici, eto vidis ti bi hteo da tovis ja opet za sat vremena mogao bi nadjem bar jos 10tak ljudi koji bi isto bili raspolozeni da to rade no postoje mnogo veci problemi od toga a to su klanica i jos ovakvih kupaca koji bi uzimali vece kolicine kunica.
Da se covek zaleti i da se upusta u masovnu proizvodnju kunica ili bilo cega drugoga a da ima samo jednog kupca to je besmisleno. Sta bi ti radio kada posle 2 3ce isporuke ti kupac npr kaze vise nisam u mogucnosti da ti otkup placam 3,5e po kili nego recimo ponudi 3e a recimo tebe kilogram kosta 3,2e? Imao bi tonu kunica sa kojom ne bi znao sta da radis ako mu das bices u gubitku ako mu nedas sta sa tim mesom da radis? Opet za jos mesec dana ti pristize jos tona sta tek sa njom da radis? Nije to rakija pa lako ce moci da saceka u buretu da se nadje neki drugi kupac Lkl{{
Kompleksna je to stvar i prvi korak mora biti klanica da bi se otislo napred onda ce i novi kupci da se pojavljuju a samim tim rasce i potreba za novim i vecim odgajivacima.

Zhexy
24-12-13, 18:55
Recimo da je klanicu moguce resiti. Druga stvar. Da mi ponudi 3 evra a mene proizvodnja kosta 3.2 e odmah bih ugasio masovnu proizvodnju i dao mu tu i mozda sledecu isporuku po toj ceni. Dok sam u sto manjem gubitka. Valjda bih bio u zaradi do tog trenutka. Naravno mene bi troskovi proizvodnje bili minimalni jer imam sve svoje. Obavestio bih ga da njegova ponudjena cena ne odgovora tj ne pokriva same troskove proizvodnje i ako nije u stanju da povisi prestaje mu isporuka itd itd. To stvara njemu probleme. Verujem da bilo koja mesara koji ima HACCP standard za klanje pilica/svinja bi rado pruzila usluge klanja za iste kunice.

deve
24-12-13, 19:01
Posto je tema u razbuktavanju da se malo i ja nadovezem. Za tako nesto od 1 tone mesecno nije problem naci ljude i utoviti pogotovo kad se radi za poznatog kupca, ali sa druge strane koliko tura njemu treba to se resava nije problem i nema otkazivanja, pre ulaska u posao morali bih da se potpisu ugovori koliko meseci ce da otkupljuje po kojoj ceni i ne treba nikog da interesuje da li ce na kraju tova imati kome da proda, bitno je samo da dostignu tezinu, nije to mala stvar sakupiti 350 kunica i neko da te zavrne sta sa njima. Gde je tu hrana preventiva i ostalo nego ima da plati a nemora da ih uzme. Dosta je prevare u ovoj zemlji nadam se.

Zhexy
24-12-13, 20:34
Ja bih bio veoma srecan da se tako neki kupac pojavi. Onda bih se 100% posvetio kunicima i uzivao. Zamisli da ih pustim 300 (kao spartanci :D) da trckaraju po dvoristu :D hehe ko bi ih onda skupio :D.
sa tonom cistog mesa po mesecnoj proizvodnji i da recimo primera radi epajko ti obezbedis pola, ja pola.. to je 500 kg mesa mesecno sa nekom cenom od 5e kg ocisceni, 1 e za kozu, sa iznutricama jos nisam razmisljao... itd. neka bude tezak prosek 1.5kg . to je 8.5evra po kunicu bez iznutrica. 2500 evra mesecno. Neka utrosak hrane, klanja, svega.. bude 1500 evra. mesecna plata od 1000 evra je sasvim fino
Izvinjavam se moderatorima na velikim i malim slovima

pitbullns
24-12-13, 20:38
Ko to u Srbiji otkupljuje kozu?

peto1
24-12-13, 20:39
Koliko je meni poznato niko.

Zhexy
24-12-13, 20:42
Neka gospodja iz Sabca. Prima posiljke od minimalno 10 komada placa 100 din po kozi. Salje se kurirskom sluzbom i ona placa uslugu dostave pri preuzimanju.

Drobac
24-12-13, 23:57
Ja bih bio veoma srecan da se tako neki kupac pojavi. Onda bih se 100% posvetio kunicima i uzivao. Zamisli da ih pustim 300 (kao spartanci :D) da trckaraju po dvoristu :D hehe ko bi ih onda skupio :D.
sa tonom cistog mesa po mesecnoj proizvodnji i da recimo primera radi epajko ti obezbedis pola, ja pola.. to je 500 kg mesa mesecno sa nekom cenom od 5e kg ocisceni, 1 e za kozu, sa iznutricama jos nisam razmisljao... itd. neka bude tezak prosek 1.5kg . to je 8.5evra po kunicu bez iznutrica. 2500 evra mesecno. Neka utrosak hrane, klanja, svega.. bude 1500 evra. mesecna plata od 1000 evra je sasvim fino

A kavezi, prostorija u kojoj će da budu kavezi, matično stado... To će da ti padne sa neba? ;)

pitbullns
25-12-13, 00:06
I zamisli uvale ti skart vakcine u apoteci i udari ti miksomatoza na tu kolicinu zeceva...

Zhexy
25-12-13, 07:41
Moj prijatelj trenutno ima oko 30 majki odraslih. To je vec priblizno ta kolicina

peto1
25-12-13, 08:25
I zamisli uvale ti skart vakcine u apoteci i udari ti miksomatoza na tu kolicinu zeceva...
A sta ako se prospe led pred zetvu. Ko nesto ima mora da ima i stete ko nema nista nemoze da ima ni stete.

Drobac
25-12-13, 10:52
Moj prijatelj trenutno ima oko 30 majki odraslih. To je vec priblizno ta kolicina

Koliko su ga koštale?

pigsfarm
25-12-13, 11:08
http://www.youtube.com/watch?v=ea0Lo7Q_vlU&list=PL46B08E4018B508B9&index=2

ePajko
25-12-13, 17:00

Jako lepo samo nzm kako bi ta klanica dobila dozvolu za rad, kod nas jer postoje propisi koji imaju propisanu minimalnu visinu objekta u ovom slucaju klanice mislim da je sigurno negde oko 3 m sto ova na snimku nema. Sigurno bi bilo nekih peripetija sa papirima da bi se nesto ovakvo moglo pustiti legalno u rad valjda bi se nekako do dozvole doslo Lkl{{

- - - - - - - - - -

Ti si ga odmah sve izracunao samo jos penziju da izracunas koliku ces imati i onda je sve kompletno Lkl{{ Salim se malo, takav sam ti ja nema nikakve zle namere :lol:

Malo da ti svedem racunicu na realnost tj sadasnje cene na trzistu ziv kunic kad se prodaje na veliko cena mu je od 250 do 300din po kili i to racuna se ponekad samo do 3kg a preko toga se zanemaruje i ne placa se. Citao sam studije i preporuke vezano za kunicarstvo sa stranih farmi i kazu da je najisplativije zaklati kunica sa neka 2,5 meseca starosti eventualno do 3 meseca sve sto se tovi preko 3 meseca starosti stvara vecu stetu nego korist ekonomski je neisplativo. Maticno jato mora biti kvalitetno, kvalitetna hrana i uslovi drzanja i klanje sa 2,5 meseca mogu doneti profit pri masovnom uzgoju i onda se komotno moze uklopiti u ovu gore pomenutu cenu u protivnom docice do pucanja balona i farma nece opstati i bice kao u onoj paroli dzba ste krecili :lol:

DEKI
25-12-13, 20:19
Ovo mi se dopada.....

Zhexy
25-12-13, 21:58
Drobac dao je puno para :). Znam da se cena na vise krece 220din po kg, neko placa 180 din/kg, a neko 250din/kg.

Drobac
25-12-13, 23:25
Drobac dao je puno para :).

Znaci da ti racunica nesto ne stima. ;) Nemoj da se ljutis, samo hocu da te navedem da malo bolje razmislis, posto je racunica mnogo drugacija od one sto si je izveo gore. :)

Zhexy
26-12-13, 06:59
Sve stima :)

Megi
26-12-13, 08:14
Nije to baš tako kako neki to zamišljaju.
Najeksplatuviji kunić pr.Eu.a i kod mene je
to dokazano je od 2.9-3.2 kg.
Pakovanje,klanje kvalitet mesa i mnogo dr.stvari
propisano je zakonom i standardom,
pa kad se uzme još uz to uslov i zakonitosti
držanja kako tova tako i m.jata dolazimo
do zaključka da za 1000 kg mesa je potrebno
malo više od ovakvih računica.
Dolazimo do cifre da 100 majki treba
da se okoti u roku od 3 dana.Cifra za
klanje negde cirka 650 komada ujednačene
težine sa ne većim odstupanjem od 150-200 gr.
po komadu što nedopušta gore pimenuti standard.
Trenutno raspolažem sa 100 majki i još oko 400 majki
u kojekakvim kooperacijama pa nisam
siguran da bi nekom smeo da obećam 1000 kg mesa.
Tako da dobro proverite šta pišete
možda vas neko uzme i za ozbiljno.
Možda nije tema ni mesto za ovo što ću
napisati ali od danas na tržištu i nova
hrana koju sam vrlo dobro usaglasio.
U hrani prisutni fitobiotici i kokcidiost.
koji nemaju karencu.Receptura će biti
veoma ozbiljna cena veoma pristupačna.
Danas se prave prve 2 tone za probu.Nadam se
u skorije vreme će biti dostupno i široj javnosti.
Ova hrana bi bila jedan od preduslova za proizvodnju tone mesa o kojoj je ovde reč.Čika moderatoru ti ovo negde premesti ako mu ovde nije mesto.
Mislim da sam donekle pojasnio oko proizv.mesa,što se tiče cene od 250 din je veoma nerealna i dobro naduvana međutim biće i kratkog veka,realna i sasvim korektna cena žive vage je 220 din što obezbeđuje po kuniću 3evra čiste zarade a pri tome pričam o 3 kg žive vage.Što po jednoj ženki čini minimum 150 evra po godini.Ovo je ponavljam proverena računica uz minimalne i optimalne uslove koji su po propisu i standardu normalno uz odgovarajuću rasu koja je takođe propisana standardom o radmanu i kvalitetu mesa.
Ja ga oduži izvinjavam se zbog toga ali ovo čitaju mnogi a po postovima mogu da zalutaju tamo odakle nema povratka.

Zhexy
26-12-13, 09:08
Megi zato postoje zadruge i udruzenja. Ljudi dele rizik ali i zaradu. Ako ti, ne daj Boze puknes sa tolikim kunicima, a nemas neku dobru finansijsku pozadinu ugasio si. Npr. imamo 10 kunicara koji su iz okoline Subotice. Normalno usaglasi se kvalitet kunica, ishrana, maticni itd. I sad stigne porudzbina 1000 kg mesa. Neko ce uskociti sa 100 komada neko sa 200 itd itd. Dok ne kapnu vece pare. Onda moze malo da se prosiri itd. Ali sam ulaziti u tako nesto veliko je poprilican rizik. To je neko bar moje misljenje. Isto kao sto mislim da je drug uleteo sa 30 odraslih zenki previse olako. On je iz Indjije verovatno ga neki i znaju. Koliko znam iz primera jabuka Rusi nisu toliko zahtevni, isto tako koliko znam oslobodjeni smo carine prema Rusiji, isto tako mozemo da obezbedimo sigurno bolje kvalitet mesa nego sto mi uvozimo crklu piletinu iz Brazila i prodaje se trenutno kod nas u marketima za 160 dinara/kg :D. Ona afera sa Zlatiborcem i mesom iz Argentine itd itd. Mislim da mozemo da obezbedimo daleko veci kvalitet :D

Drobac
26-12-13, 10:46
Sve stima :)

Ne štima, pošto nisi uračunao nikakve druge troškove (kavezi, prostorije, matično stado i druga oprema), niti sam početak proizvodnje (usaglašavanje koćenja, kilaže i sl.). Što kaže Pajko, ti si već i penziju zaradio, a još nisi ni počeo. ;)
Uostalom, Megi te je lepo demantovao.

Zhexy
26-12-13, 11:57
Pazi ovako :D moji se muce i rade povrce vec 10 godina. Tu ti niko nista ne garantuje, pod vedrim nebom gledas hoce li sneg mraz sunce poplave ma nista ne valja. Ovako lepo ugovor i ti koliko je to moguce kontrolises uslove, tipa klima itd itd. Ja im mogu proizvesti neprskanu detelinu nepraskane jabuke ili bilo sta drugo neprskano i time dobiti jos bolji kvalitet. Imam uslova bolje nego i Megi verovatno. Sto se tice hrane. Prostoriju imam 12m siroku 10m i visoku 7m.. Stoji prazna :)

Itd itd :D
Normalno sve ima svoj rizik ali ako postoji nas vise u proizvodnji i svi se udruzimo delimo rizik zaradu ili propadanje. Ako npr prodamo 100 komada mesecno svaki. i posle 1 godinu mi puknemo.. Puce nam ta tura od 100 komada relativno 200 komada, i tu smanjujemo proizvodnju dok smo u plusu . Sa tih 200 komada lako se barata.. Imam komoru za dimljenje mesa po sa filterom od kamena, osusim vakumiram :D itd :). Megi je daleko jaci od nas svih ali ako on pukne ili mu uleti neka bolest ne daj Boze, ugasio je. Ja vise gledam na celinu nego kao pojedinac :).

- - - - - - - - - -

Uglavnom pricu o tih cuvenih 1000kg mesecno nisam ja poceo :) samo kazem da je izvodljivo.
Finalni proizvod ima cenu. Pocetni sirovi neobradjani poljoprivredni proizvod nema.

peto1
26-12-13, 14:13
Ima tu i drugih razbibriga kako upariti 100 zenki da se kote u razmaku od 2-3 dana, sa koliko muzjaka ili vestacko osemenjavanje sto opet ima svojih prohteva i iskustva. Granula treba da je od jednog proizvodaca proverenog kvaliteta. Jel se dosadasnja praksa pokazala losa u odnosu na granulu svaki je proizvodac za sebe. Nema kvalitene granule a i cena i je diskutabilna, racunaj da za svakog malog zecicz ti treba oko 10 kg granule zajedno sto pojedu i majke. Treba sesti pa racunati rashodi i moguci prihodi. Koju rasu drzati za tov, jel nije svejedno da se kaze samo kunici.

Drobac
26-12-13, 14:22
Pazi ovako :D moji se muce i rade povrce vec 10 godina. Tu ti niko nista ne garantuje, pod vedrim nebom gledas hoce li sneg mraz sunce poplave ma nista ne valja. Ovako lepo ugovor i ti koliko je to moguce kontrolises uslove, tipa klima itd itd. Ja im mogu proizvesti neprskanu detelinu nepraskane jabuke ili bilo sta drugo neprskano i time dobiti jos bolji kvalitet. Imam uslova bolje nego i Megi verovatno. Sto se tice hrane. Prostoriju imam 12m siroku 10m i visoku 7m.. Stoji prazna :)

Itd itd :D
Normalno sve ima svoj rizik ali ako postoji nas vise u proizvodnji i svi se udruzimo delimo rizik zaradu ili propadanje. Ako npr prodamo 100 komada mesecno svaki. i posle 1 godinu mi puknemo.. Puce nam ta tura od 100 komada relativno 200 komada, i tu smanjujemo proizvodnju dok smo u plusu . Sa tih 200 komada lako se barata.. Imam komoru za dimljenje mesa po sa filterom od kamena, osusim vakumiram :D itd :). Megi je daleko jaci od nas svih ali ako on pukne ili mu uleti neka bolest ne daj Boze, ugasio je. Ja vise gledam na celinu nego kao pojedinac :).

- - - - - - - - - -

Uglavnom pricu o tih cuvenih 1000kg mesecno nisam ja poceo :) samo kazem da je izvodljivo.
Finalni proizvod ima cenu. Pocetni sirovi neobradjani poljoprivredni proizvod nema.

Sve je to u redu, ali grešiš u nekim stavkama. Ako hoćeš farmerski da hraniš kunića, na jabuke i ostale "džidža-bidže" zaboravi. Seno (lucerka) i granula i samo granula i ništa osim granula, ako hoćeš da proizvedeš kunića za klanje u odgovarajućoj kilaži sa odgovarajućom starošću. Jedino tako će da ti se isplati. Znači, to što imaš svoju hranu, ti ne vredi, ako od te hrane ne možeš da napraviš granule. A da bi to uradio, pored peletirke (koju možeš da kupiš ili napraviš), treba da znaš i recepturu. Nije neizvodljivo, ne kažem, ali nije ni tako jednostavno kao što ti misliš.

- - - - - - - - - -

Ima tu i drugih razbibriga kako upariti 100 zenki da se kote u razmaku od 2-3 dana, sa koliko muzjaka ili vestacko osemenjavanje sto opet ima svojih prohteva i iskustva. Granula treba da je od jednog proizvodaca proverenog kvaliteta. Jel se dosadasnja praksa pokazala losa u odnosu na granulu svaki je proizvodac za sebe. Nema kvalitene granule a i cena i je diskutabilna, racunaj da za svakog malog zecicz ti treba oko 10 kg granule zajedno sto pojedu i majke. Treba sesti pa racunati rashodi i moguci prihodi. Koju rasu drzati za tov, jel nije svejedno da se kaze samo kunici.

I ne samo to, nego nije svejedno da se kaže samo Hajkomi ili Panonci, jer se tu ne može koristiti za rasplod F16 generacija, koja je izgubila sve moguće i nemoguće proizvodne karakteristike hibrida, nego se moraju uzimati kunići F1 generacije, da bi se postigli pravi rezultati.

deve
27-12-13, 10:59
Ova tema postaje jos i interesantna, mozda i najinteresantnija na forumu, u pitanju su pare. Ovde neko pominje Megija, ne bih da ga dizem ali bio sam kod njega i video kako to izgleda a bilo je i jos nekoliko clanova foruma, ko nije bio neka ide da vidi i dobije ideju kako izgleda farma, ja sam video i kad je bila prazna i puna, ima tu dosta toga ne samo prostorija 12 x 10 i neznam koliko visoka. ima tu dosta toga, posebna prostorija za maticno jato, prostorija za hranu, dezinfekcione barijejere koje bi i on trebao da ima (mozda je sada napravio) i ostalo, ventilatori, sistem pojenja sa stalnim dotokom ciste vode jer kada jedu granule kunici popiju mnogo vode, u letnjim uslovima popiju mnogo vode obavezna klima, kao sto su neki naveli standardizovana hrana i jedinstvena zbog kvaliteta mesa. Na domacu hranu zaboravimo jer sa njom nema brzog prirasta, kunic sa domacom hranom pre bi se moglo reci da je to u danasnje vreme populano organski kunic koji mozda ima vecu cenu ali i duzi period tova a i ukusnije meso. Na kraju ja sam isto optimista i verujem u klanicu ali lagano i pitanje je dana kada ce se desiti.

Drobac
27-12-13, 11:07
kunic sa domacom hranom pre bi se moglo reci da je to u danasnje vreme populano organski kunic koji mozda ima vecu cenu ali i duzi period tova a i ukusnije meso.

Nije ni to organski kunić, organski kunić mora da jede organsku hranu i ne sme da bude u kavezu.

Zhexy
27-12-13, 15:17
Drobac mislio je samo da je meso ukusnije i zdravije.

Drobac
27-12-13, 17:59
Ja ne znam da čitam misli, samo kako je napisano. ;)

Zhexy
27-12-13, 22:09
Ali isto tako verovatno nisi ni blesav da nisi skontao da gospodin zeli reci :)

Drobac
27-12-13, 22:39
Nisam skontao, mene su učili da čitam kako je napisano, a ne da gledam u pasulj šta je ko mislio ili hteo da kaže (uz dužno poštovanje Deveu, govorim uopšteno). Da sam skontao ne bih napisao ono što sam napisao. Kada napišeš "organski kunić", ja pomislim na "organski kunić", ne na "ukusnije meso", pošto su to dve različite stvari. Isto tako mi nije jasno zbog čega kunić hranjen zrnom (ukusniji, kako ti kažeš) ima veću cenu na tržištu.

deve
28-12-13, 11:46
Sto se tice mog posta vidim da nekima treba detaljno objasniti a neumeju da skontaju malo iz teksta neke stvari i dodju do zakljucka. Da sam pisao sve i objasnjavao bila bi to malo veci komentar, ali evo da pojasnim. Kad sam napisao organski kunic mislio sam na kunica koji jede stogo selekcionisanu domacu hranu, koja nije tretirana hemijskim sredstvima vec iskljucivo prirodna a to da bi se sve proizvelo i doslo do toga treba ja mislim bar 3 godine da se na zemljistu na kome proizvodimo organsku hranu proizvodi hrana bez pesticida pa nakon toga dobije sertifikata za proizvodnju organske hrane i tek onda poceti sa proizvodnjom organskog kunica. To u vremenu bi trajalo nekih 4 godina do prvog klanja za trziste ali i ne samo to nego i posle treba dobiti sertifikat da je to organski kunic. Cena ....din/kg??? ko hoce neka racuna pa neka odabere sta mu se svidja vise.

Drobac
28-12-13, 13:17
Druže, ja nikoga nisam hteo da vređam, ali kao što sam već rekao, organski kunić je jedno, ukusnije meso je drugo.
To što si sad napisao jeste organski kunić, ali pod još jednim uslovom - da nije u kavezu. Kunić hranjen domaćom hranom (dakle, zrnom koje nije organsko), nije organski kunić i tu je nastala zabuna.
Ja volim preciznije izražavanje, bez da neko misli šta je pisac hteo da kaže, jer da je tvoj post čitao neko ko se ne razume, mogao bi da shvati da je organski kunić onaj kunić koji jede zrno, bez granula, a tako sam i ja shvatio, jer tako i piše. Opet kažem, bez ljutnje, nisam mislio nikoga da vređam, samo kažem kako jeste. >:({

peto1
28-12-13, 13:32
Sto se tice mog posta vidim da nekima treba detaljno objasniti a neumeju da skontaju malo iz teksta neke stvari i dodju do zakljucka. Da sam pisao sve i objasnjavao bila bi to malo veci komentar, ali evo da pojasnim. Kad sam napisao organski kunic mislio sam na kunica koji jede stogo selekcionisanu domacu hranu, koja nije tretirana hemijskim sredstvima vec iskljucivo prirodna a to da bi se sve proizvelo i doslo do toga treba ja mislim bar 3 godine da se na zemljistu na kome proizvodimo organsku hranu proizvodi hrana bez pesticida pa nakon toga dobije sertifikata za proizvodnju organske hrane i tek onda poceti sa proizvodnjom organskog kunica. To u vremenu bi trajalo nekih 4 godina do prvog klanja za trziste ali i ne samo to nego i posle treba dobiti sertifikat da je to organski kunic. Cena ....din/kg??? ko hoce neka racuna pa neka odabere sta mu se svidja vise.

Samo jos nisi napisao za koliko vremenski dostizu kilazu od 3kg. Od te organske hrane.

Zhexy
28-12-13, 15:06
5-6 meseci :)?

Megi
29-12-13, 07:34
I organska hrana je granulirana.
Proizvode ih firme koje za to imaju komponente i Licencu.
Poslednji put kad sam se susreo sa njom otprilike kad sam preracunao u dinare
bilo je 170 din po kg granula,u pitanju je bilo inostranstvo,kod nas nepostoji.Komponente su indenticne onima koje se stavljaju u
recepturu ali ne svih granula kod nas.
Tov takodje kao i sa ovom hranom traje 3 meseca za 3.2 kg zive vage s tim da je potrosnja nesto veca.
Otprilike kunic izadje tada a to je bilo pre dve godine oko 2000 din po komadu.
Interesovanje nije poveliko tako da nije nesto posebno rasprostranje uzgajanje i farme takvih kunica.

darkodex
03-03-14, 22:36
https://www.facebook.com/pages/Kunici/776865659009337
Lajk novi smo na fb.

Pojavi li se ova poruka u jos kojoj temi slede sankcije.

Zhexy
16-03-14, 17:59
Pokrenula se neka prica o otkupu kunica za Italiju. Oni imaju klanicu kapaciteta 2000 kunica na sat, ali zainteresovani su za nase trziste jer je kod nas radna snaga jeftinija, a kvalitet takodje dobar. Vise o tome ce se znati u narednih mesec dana.

deve
17-03-14, 11:06
Sve zavisi ko je pokretac price i koliko je ozbiljan ali nista bez ugovora i njegovog ulaganja u proizvodnju, a ne ulozi neko para za 100 komada u tovu i kad dodje otkup i preuzimanje nema ga nigde, nije uzlozio dinara a sta raditi sa 100 komada sve u zamrzivac a troskova koliko hoces.

German hunting terrier | Jagdterrier