Ispravljači-punjači akumulatora,starteri

CVIJA

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2010
Poruka
96
Lokacija
Vajska
Zna li neko keko napraviti srarter za paljenje traktora i auta?
 
Odg: Starter za paljenje traktora i auta

bhhyxj.jpg


Treba da ti neko izracuna i namota trafo i da nabavis diodu za nazivnu struju koju trafo nominalno daje.
Ovo je jadnostrani ispravljac i dovoljno bi bio . Za nesto komplikovanije poskupljuje izradu . Moze da se izvadi i napon sa aparata za varenje , no treba bar neko ko se iole razume u to .
 
Odg: Starter za paljenje traktora i auta

Moje mišljenje je, da je najjevtinije i najkomfornije, kupiti nov akumulator. Za starter ispravljač je potreban dosta jak trafo, 20-30A, i akumulator koji može kolko-tolko da "zavergla". Dakle starter samo pomaže akumulatoru da brže "zavergla". Pri tom su moguća razna varničenja koja mogu izazvati eksploziju akumulatora, koju ne treba ni slučajno podcenjivati.Znam ljude koji su oslepeli zbog toga. Dakle-nov akumulator i "vozi Miško" :D.
 
Odg: Starter za paljenje traktora i auta

Čovek iz Idjoša pravi startere, a može i da prepravi aparat za varenje.
 
Otvaram ovu temu jer nema neka slična u kojoj bi pisali o ovim uređajima koje ima nesmalo svako domaćinstvo
Viđao sam razne uređaje od samogradnje do kombinovanih koji mogu i da startuju
Posedujem Iskrin koji ima blizu 30 god. i koji je do skoro funkcionisao besprekorno(što me je i navelo da otvorim temu),
znači kada ga priključim na akumulator on je na početku punio sa oko 6 A pa kako se puni akumulator postepeno smanjivao do 2A,u poslednje vreme zakačim ga na prazan akumulator on puni sa 2.5-3A,danas sam ga otvorio i merio napon na trafou pokazuje 14 V a na klemama 7 V.
Ispravljač nema diode već tzv. selenske ploče sad zna li neko u čemu je problem,ja predpostavljam da je u tim pločama,da li on može da se preradi na diode....
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Dobro pretpostavljas, imas na pijacama, vasarima... tkzv gretcov spoj."Kockicu" sa cetir izvoda dva ulaz naizmenicne i dva izlaz jednosmerne
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Ja sam stavio grecov spoj umesto starih dioda od kojih su 2 crkle ,grecov spoj od 30 Ampera čini mi se platio 300 din .sada radi ko sat
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Pošto su im cene slične uzmi najjači koji nađeš, manje će se grejati.

edit: Sad sam malo gledao na netu, grec 400V 25A 102 din, a grec 400V 35A 82 din.
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Od ovoga što sam ja uzeo ne traba ti jači, i moj je punio 6A maksimalno
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Nevalja ni kad je struja punjenja prevelika, pogotovo akumlator manjeg kapaciteta kao u autu..
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

http://www.sprintel.rs/

Nadam se da nije reklama. Dok sam se bavio RTV poslom kod njih sam uzimao delove. Ali ako ti treba samo grec onda njega možeš naći i na vašarima i boljim pijacama.

Evo ti slika ako ne znaš kako izgleda, lako ćeš ga prepoznati na tezgama.

31-GBPC.jpg


Grec ima četiri priključka. Onaj čiji je izvod drugačije okrenut od ostala tri je plus izvod (obično bude obeležen i oznakom "+", a trebalo bi i da je ćošak kod "+" izvoda malo "odsečen"). Dijagonalno naspram njega je "-" priključak, a preostala dva su naizmenični priključci "~". U sredini greca postoji rupa da bi se pomoću nekod šrafa grec pričvrstio za neki hladnjak (preko gornje metalne površine) radi hlađenja.

Obrati pažnju da ti trafo iz tvog punjača nije sa srednjim izvodom (tad se koriste samo dve diode a ne četiri). I u tom slučaju može da se iskoristi grec ali se drugačije spaja i ne koristi se jedan priključak (ili plus ili minius u zavisnosti od orijentacije starih dioda u punjaču, odnosno da li je srednji izvod plus ili minus, obično je minus).

Ako imaš neke nedoumice oko spajanja slobodno se javi! :ppozdrav:
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

nije mi jasno kako misliš "trafo sa srednjim izvodom"
trafo ima tri izvoda 6-12-24 V
+ ide preko selenskih ploča na ampermetar pa na klemu
- na termo zaštitu pa klemu
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

meni je juče moj crko tj svese u njemu istopilo neznam zašto i nosio akumulator u servis a majstor kaze jedna ćelija je otišla toje onaj ruski punjač jel to vredi popravljati ili ne
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

dsc01628x.jpg


Ako sam dobro shvatio, tvoj trafo ima ovakve izvode (kao na prvoj slici) i nekim preklopnikom biraš koji ćeš napon koristiti. To mi je logično za 6 i 12 V ali za 24 ne, osim ako nije predviđeno da se pune i dva redno vezana akumulatora od 12V ali ja to još nikad nisam čuo da se radi.

Na drugoj slici je spajanje grecovog spoja (ili 4 pojedinačne diode) kad je trafo samo sa jednim sekundarnim namotajem i taj namotaj ima onoliko volti koliko želiš da imaš jednosmerni napon na izlazu.

Na trećoj slici sam ti skicirao primer kad trafo ima dva identična namotaja (sa naponom u svakom od njih onoliko koliko želiš da imaš izlazni jednosmerni napon) čiji su krajevi tako spojeni da se dobija u stvari jedan namotaj sa srednjim izvodom, odnosno na tom izvod je tačno polovina napona u odnosu na ceo skupni namotaj. Kod ove varijante struja kroz svaki pojedinačni namotaj (odnosno kroz polovinu takvog skupnog namotaja) je duplo manja nego u varijanti sa druge slike pa se trafo može motati tanjom žicom.

Možda je i kod tebe upotrebljena ta varijanta da ti 0-12-24 obrazuju sekundar sa srednjim izvodom a možda se koristi samo jedan namotaj 0-12V. To zaista ne znam, kad bi možda slikao unutrašnjost tog punjača pa da tako pokušam da prepoznam kako je povezano kod tebe.
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

iz trafoa ima tri izvoda 6-12-24 i preklopnik kojim biram
pre nekoliko dana rođak mi nosio izpravljač i zajebao preklopnik(kružni prekidač) tad sam ga otvorio da povežem direktno jer mi je trebao
kada sam premerio izvode bili su 7-14-27 povezao sam srednji od 14 da bi mi unimer ne izlazu pokazao nešto oko 7 V
u taj prekidač tj. prklopnik su išle samo te 4 žice,3 sa trafoa i jedna što vodi do selenskih ploča
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Komso, ocisti spojeve na plocicama.
Najbolje ti je da skines sa nekog starog alternatora diode i nabacis na punjac.
Samo moras staviti dve aluminijumske plocice, radi hladjenja dioda.
Na jednu + i -, tako i na drugu.
Sutra postavljam slike mojih ispravljaca.
Imam tri u funkciji, i dva, tri komada od 12- 24v ali mi fale kutije da ih upakujem.
Ova prva tri su kupljena nova ranije, a ostali su sklapani, ali nisu dovrseni fale neke sitnice. :cao:
 
Odg: Ispravljči-punjači akumulatora

Diode iz alternatora komplikuju montažu, grec je mnogo jednostavnije namontirati. Ovi snažni grečevi imaju priključke na koje se lako natiču papučice pa je i to olakšanje za montažu.

Pretpostavljam da ti je crkla jedna dioda pa sad imaš polutalasno ispravljanje i zbog toga ti instrument pokazuje polovinu napona. Da sam ja na tvom mestu, ja bih izbacio te selenske ploče, ubacio jedan grec i iskoristio namotaj 0-14V.
 
Nazad
Vrh