Nov zasad, malina ili borovnica?

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
ali dobro se preispitajte da li ćete moći funkcionisati u troje i kad dodju teški dani da li ćete biti dovoljno toleratni u odredjenim momentima i sl. jer ste vi sada u odredjenoj euforiji i sve izgleda mnogo lepše nego što jeste pa upravo zbog svega toga predlažem da dobro razmotrite sve aspekte i da se konsultujete još sa nekim iz svojih porodica jer to što vi nameravate je veliki zalogaj i može uspeti samo ako se krajnje trezveno i realno sagledaju svi činioci i predvide problemi na koje možete naići

Kolega Urban je napisao jedan lep post i valjda mi neće zameriti što ga citiram kao uvod u ovoj temi. :ppozdrav:

Nisam poljoprivrednik i nemam iskustva ali imam želju i nameru da podignem voćnjak. Trenutno prikupljam informacije a kako ima svakakvih, rešio sam da svoju dilemu iznesem pred Vas, ljude od znanja i iskustva, jer opreznost je ipak majka mudrosti.

Da li malina, koja traži manje novca u startu, nije zahtevna po pitanju uzgoja i daje dobre prinose, ili borovnica, koja mnogo traži ali može i mnogo da da, znatno više cene i pogodna za organsku proizvodnju? Molim za mišljenja i savete. :cao:

e9zwua.jpg
34ye4jc.jpg
 
jos jedna tema o borovnici... :D
ni ja nisam poljoprivrednik(bar ne jos) ali se interesujem za podizanje vocnjaka... samim tim nemam jos nikakakvog iskustva ali sam se dosta raspitivao dosta..

jedna od bitnih stvari koju sam cuo je da je malina poprilicno zahtevnija od borovnice... ako lazu oni mene i ja lazem vas... :haha:

ja razmatram iskljucivo sadnju borovnice ili eventualno brusnice, tako da o malini se nisam puno ni raspitivao, ali znanja nikad dosta, super tema... :ppozdrav:
 
O borovnici mnogo tema ali malo info uzgajivača. Što se brusnice tiče, kad sam video kako je valja brati/kombajnirati/žnjeti, odmah sam se ohladio. :cao:
 
ma i ja sam se ohladio ali opet mi kao zanimljivo jer nju skoro nikone gaji, ima je bas jako malo, sa jedne strane velika sansa, a sa druge ogroman rizik. nego da ne pravimo off topic u startu. :D

u pravu si da jako malo ima ljudi koji gaje borovnicu a da pisu ovde na forumu svoja iskustva sto bi nam mnogo znacilo.
 
Danas sam radio sa jednim ubeđenim "malinarom u nameri" i malo sabirali i oduzimali brojke, ipak je borovnica dobila +. Videćemo šta kažu pravi voćari sa foruma, ako se jave. :ppozdrav:
 
malinu imam 10 god i veoma sam zadovoljan i poslom i prinosima i keshu, brusnicu sam hteo da posadim i njome sam zadovoljan i poslom i prinosima i keshom, borovnicu sam hteo da posadimi njome saam zadovoljan i poslom i prinosima i keshom tako da sa malinom je sigurno sa ovo dvoje neznam
 
nisam bas siguran da sam te razumeo... pa sto nisi posadio ako s zadovoljan i prinosom i poslom i kesom:haha: :sta: tj kako znas da si zadovoljan kad nemas zasad:haha: izvini ako sam te j anesto lose razumeo i ako sad postavljam glupa pitanja... :cao:
 
Pozdrav svima :cao:
Evo i ja da napisem nesto sto ce vam mozda biti od koristi. I malina i borovnica su voce koje je dosta na ceni i za kojim je potraznja konstantno velika. Srpska malina je nas brend koji ne znamo da iskoristimo. Borovnica je voce koje dosta obecava ali mora jos dosta da prodje vremena da bi se kod nas stvorio odgovarajuci sistem uzgoja koji bi dao odlicne rezultate. Pod ovim se podrazumeva da nije ista tehnologija uzgoja ovde i recimo u Holandiji, Italiji ili bilo gde drugde.
Malina je razradjena i kod nje nema greske, pod uslovom da se sve obavi kako je zacrtano. Ovde je prisutan veoma kvalitetan sortiment, sva sredstva za zastitu su prisutna, sistemi za navodnjavanje su dostupni, iskusni ljudi. U glavnom sto se tice maline sve je pokriveno, dok kod borovnice jos ima dosta da se uci. Jeste da malina trazi vise rada ali je otkup siguran. Malina ekstra klase uvek ima i imace dobru cenu( nece dugo ni hladnjacari da zezaju oko cene).
Kao prvo trebali bi da vidite da li neko u vasoj okolini gaji malinu ili borovnicu, da li u vasoj okolini ima nekog ko otkupljuje ove vocne vrste. Kolika je povrsina koju hocete da posadite?
 
znaci ovako imas dve mogucnosti:
1. da sa te male povrsine dobijes maksimalan rod i da ga plasiras ti sam direktno na pijacu u Beogradu ili Zemunu jer je tamo uvek cena najvisa i uvek moze da se proda a i odlicno zaradi ::novac::
2. da proveris da li neko u tvom okruzenju uzgaja istu vocnu vrstu na slicnoj ili vecoj povrsini i da li se tu gde ces ti saditi otkupljuje, jer ce ti biti lakse da prodas rod.

Sto se direktno tice uzgoja maline za nju je najbolje da se uzgaja na brdovitom terenu, mada moze i na ravnicarskom ali je kvalitet neuporedivo losiji. Sortiment je sledeci Vilamet, Miker, Moling eksploited, Polana, Tjulamin(zadnje dve su dvorodne). Sistem uzgoja je shpalir. Navodnjavanje kap po kap
Eto to ti je otprilike
 
Sad sam video da studiraš voćarstvo, najbolje da sednemo Srki, ti i ja, i još ko bude zainteresovan da nama zelenima bude mentor, pa uz piće, meze i kako to sve ide po redu, vidimo šta nam valja činiti za dogodine. :D :ppozdrav:
 
imamo podosta vremena da razmislimo i da se dobro raspitamo sta kako... ja evo skoro god dana kako se vec interesujem za borovnicu.. :bravo:

p.s. uvek su pametnije tri glave od jedne.. :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
nema problema :ppozdrav: moj e-mail je pavle85@eunet.rs pa kada budete zainteresovani mozemo da se nadjemo negde porazgovaramo ozbiljnije o ovoj temi jer za gajenje maline ili borovnice mora da se odvoji dosta vremena i truda.
Srdacan pozdrav
 
North ARMY je napisao(la):
I ja vas posmatram. :cao:

Nema posmatranja, samo možeš da nam se pridružiš u ozbiljnoj diskusiji uz iće i piće! :D :ppozdrav:

pavle85, kako ti se čini mogućnost uzgoja borovnice u organskom režimu? Vidim da su na Institutu za voćarstvo u Čačku pravili ogled sa malinom ali mi se čini da bi to teško išlo ako je malina u pitanju.
 
Dobro vam jutro,malinari.Ja sam totalni amater sto se voca tice..ali posla nemam..a nesto para da zapocnem nesto imam!Imam i 24 ara zemlje u okolini Grocke,koja je poznata po vocarstvu..PKB plantaze..jagoda,tresnja,breskva,grozdje..da ne nabrajam dalje.Imam jedno strucno pitanje.Zasto niko u ovom mom kraju ne gaji malinu.Brdovito je..klima je dobra..mnogi se bave vocarstvom!Ja bih sadio malinu,ali me plasi da li to ne uspeva kod nas (koji bi bio razlog za to?),ili malina nije nikome bila inreresantna za sadnju?Ja imam to parce zemlje..pod nagibom je 3-4%,proteze se pravcem sever-jug,imam bunar na sredini placa,sa oko 1,5 m3 vode (stalno),plac je na samom vrhu brda (nema jaruga,uvalina..)..Da li tu malina moze da rodi?Radio bih i analizu zemljista!Pozdrav svima!
 
futurefarming sto se konkretno borovnice tice nisam aposlutno siguran da li kod nas postoje svi uslovi da se organski gaji borovnica( konkretno mislim na odredjene pesticide ) jer organska proizvodnja ipak podrazumeva i redukovanu zastitu prirodnim sredstvima tipa odredjeni virusi, bakterije i gljivice koje parazitiraju na stetocinama a takodje i prirodnim pesticidima na biljnoj bazi... tih stvarcica kod nas ja nisam primecivao u odredjenoj kolicini i ceni. tako da sam ja pre ili za klasicnu proizvodnju ili za organsku proizvodnju drugih vocnjih vrsta.

miki zasto niko ne gaji malinu to ne znam ali znam da ti je polozaj idealan za bilo koju vocnu vrstu. povrsina koju imas nije bas velika pa bih ti ja preporucio da razmislis o organskoj proizvodnji recimo jabuke( ima odlicnih sorti kod profesora Ognjanova koje su ove godine oni koji ih imaju prskali maksimalno 5 puta sto je za jabuku ispod minimuma). u sustini prica je sledeca: da sa male povrsine uberes sto vise profita a to ti je najrealnije sa organskom proizvodnjom jer ce cena takvih plodova ovek biti visoka a hvala Bogu ima u Beogradu toliko ljudi koji su spremni da plate za svoje zdravlje da ces bez problema prodati sve.
 
Za deo pesticida sam shvatio da mogu da se naprave u domaćoj radinosti+domaća pamet (preparati na bazi koprive, belog i crnog luka, maslačka itd.), deo je već dostupan na našem tržištu (uvoze Koppert-ov bio materijal) a ostatak, čini mi se da je samo pitanje vremena. Sve se to da nabaviti samo je pitanje cene i malo više cimanja.

Ne volim hemiju pa bih probao, valjda nisam skroz lud što to činim (samo malo).
 
Nazad
Vrh