Setvospremači

Šta kažete na ovo :sta:
 
meni taj zeleni izgleda dobro napravljen sve se da štelati prva liga su valjci napred...
 
Ajd da ja nesto pitam...

Nasicka zvijezda je pocela praviti sjetvospremace sa KONGSKILDE valjcima (zicani valjci, kao na IMT-KONGSKILDE sjetvospremacima). Posto cemo u 3. ili 4. mjesecu kupovati sjetvospremac, ja sam mislio uzeti 4 reda "S" opruga, daska za ravnanje i 2 obicna valjka. 1.80 ili 2m, da ga mogu vuci po potrebi s obadva svoja traktora.

E, sad pitanje:

Imam u opciji zicane valjke, obicne valjke i (koliko znam) obicne valjke s nazubljenim letvama... Sto bi mi bilo najpametnije za uzeti, obzirom da imam relativno lako obradivu zemlju koja se nikad ne gruda, nego se u pravilu uvjek rasipa?
 
Ako je laka zemlja onda ja mislim da su bolji obicni zicani valjci!
 
zicani jednostruki ili dupli valjci su najbolji za laksa zemljista, to sam video i u engleskoj na vecini parcela zemlja je kao pesak posle obrade,to ide i kod nas odnosno i u hrvatskoj
 
U mojoj zemlji sam vukao sjetvospremac 3m sa 3 reda opruga i jednim obicnim valjkom sa 549 u 2. direktnoj i uzbrdo i nizbrdo... Radna dubina je bila zadovoljavajuca, i zemljiste je bilo super pripremljeno za sjetvu soje...

Samo, kad gledam IMT sjetvospremace svi ti zicani valjci su pokidani, fali im djelova pogotovo uz rub... a i bojim se da takav sjetvospremac necu moci drzati na valjku, nego cu mu radnu dubinu morati odrzavati finom regulacijom hidraulika, sto mi se nekako bas i ne svidja...

Ja sam nekako mislio da cete i svi preporuciti verziju s nazubljenim letvama na obicnom valjku, al cini se da sam se prevario...


Pricekat cu jos becarinu da se izjasni, posto on ima i 549 i nasicki sjetvospremac, pa da vidim sto ce on reci na sve ovo...
 
Ja mislim da onaj zeleni jako nabija zemlju zbog tih prednjih rotora.
 
Bobo ako ti je laka zemlja uzmi žičane, a ako bi da budeš siguran da će raditi dobro i ako je malo tvrđe uzmi jedan red nazubljenih i jedan žičanih.
 
'Fala. Valjda ce se dobro pokazati. Jedina mi je bila nedoumica da li da uzmem 3.6 ili 4.1 .
Imam traktor od 105 Hp.
 
Kazem, stvarno sam obisao pola Vojvodine i cinimi se da je ipak ovaj ubedljivo najjaci na izgled. Sto naravno ne mora da bude tacno.
 
Cestitam prava stvar,a i kvalitet je dobar sigurno :D.novo je ipak novo :ppozdrav:
 
koliki sjetvospremač bi bio najoptimalniji za torpedo 90 mislim koje širine??
 
Mislim da ti za traktor od 90 Hp nebi trebao veci od 3.3 m , eventualno 3.6 m.
Ipak radna brzina pri kultivitanju ide i do 12 km/h.
Naravno da najvise zavisi od same kakvoce zemlje.
 
dsc00276tp8.jpg


ovo je jedan od najboljih sjetvospremača kaoji sam vidio od jednog člana sa HR foruma ( nadam se da se neće ljutiti što sam posudio sliku)
 
Marko, pogledaj na Kresinoj slici koliko "duboko" treba raditi sjetvospremac... I to kod covjeka koji zna sto i kak ose radi!

Samo vi i dalje terajte sjetvospremace 10cm i vise u zemlju, pa ce vam i trajat... Vec smo o tome pisali, a evo Kreso nam stavio i sliku...
 
Nazad
Vrh