Setvospremači

Odg: Setvospremači

netreba setvospremacu tockovi on treba da je oslonjen na zadnje paker valjke i na hidrauliku traktora i tu nema potrebe za tockovima i dubina se regulise spustanjem ili dizanjem valjaka ili hidraulike :cao:
 
Odg: Setvospremači

pa jbg sve ima svoje mane pa tako i ti tockovi
vidi ovako podesis tockove i radisi radis i onda u njivi imas rupu ili na uvratinama ili u razoru vlazna zemlja i polepi se na jeda ntocak i onda ceo spremac defektno radi :nono:
 
Odg: Setvospremači

imaš čistače na točkovima ja uvek radim sa njima i uvek je extra
 
Odg: Setvospremači

može ga vući ako se vozi na valjcima ali ako ga spustiš da radi kako treba i rus 82 ima probleme s dimom iz ođaka :haha:ZNAM IZ ISKUSTVA-ali da uradi zemlju- uradi :D :D
 
Odg: Setvospremači

Germinator je daleko drugacija sprava od setvospremaca. Slicne jesu,ali ne i iste. Razlika u radu je velika. germinator je daleko preciznija i finija masina. Probaj germinatorom uci u dzombu (kukuruziste) posle oranja,pre i jedne operacije,ako nisi popalio. Staces posle 10 metara,dog ces setvospremacem ici bez problema. Germinator nije nastao sanm od sebe on jeste evolucija setvospremaca.
 
Odg: Setvospremači

KONGSKLIDE sjetvospremaci trebaju raditi s dubinskim tockovima, jer su zicani valjci pre krhki da bi drzali cjelu tezinu sjetvospremaca koji se zeli do sasije zabiti u zemlju. Zeljezni, da ne kazem kruti, valjci su za tu svrhu dobri, dok se u mom kraju na malo tvrdjoj zemlji valjci raspadaju kao da su od plastike, ako nemas tockove na sjetvospremacu.

Samo iz tog razloga tockovi, a u vojvodjanskoj zemlji koja je u sjetvi kao pepeo, tockovi ne trebaju, cak ne trebate ni sjetvospremac ;)

Sto se garminatora tice, Ja i dalje tvrdim da je to samo KONGSKILDE naziv za malo slozeniji sjetvospremac koji mozes kupiti bilo gdje...
UNIA proizvodi samo sjetvospremace i ako ga kupis u istoj konfiguraciji kao i KONGSKILDE germinator, UNIA proizvod ce se i dalje zvati sjetvospremac, jer ga ne smiju nazvati germinatorom, posto je to zasticeno ime...
 
Odg: Setvospremači

A na sajmu prosle godine IMT-ov GERMINATOR (pise na njihovom standu) 7000 Eura.
 
Odg: Setvospremači

IMT ako nisi znao proizvodi SVE svoje sjetvospremace po KONGSKILDE licenci i zato svi imaju zicane KONGSKILDE valjke... Ako su licencirali proizvod, licencirali su i ime...

Gdje si ikada vidio IMT sjetvospremac a da nije imao zicane valjke na sebi? Nikada ;)
 
Odg: Setvospremači

A covjece, sve moram crtati... IMT po licenci pravi sjetvospremace... Danska firma KONGSKILDE je u pocetku slala svoje spremace rastavljene i samo su se u IMT-u sastavljali, a kasnije su ih poceli praviti po licenci...


Cudi me kako to ne znas?

OK, moze se drzati na hidraulici, mozes ga u svojoj zemlji bez problema drzati i na valjku, al ovdje koji god IMT spremac vidim a da nema tockove, na valjku fali djelova (zica) i to na ocigled, jer je zemlja jako busenata a valjak jako propada i pod tzinom spremaca s vremenom popusti...
 
Odg: Setvospremači

Bobo je napisao(la):
A covjece, sve moram crtati... IMT po licenci pravi sjetvospremace... Danska firma KONGSKILDE je u pocetku slala svoje spremace rastavljene i samo su se u IMT-u sastavljali, a kasnije su ih poceli praviti po licenci...




potpuno tacno. Kod mene u selu ima nekoliko tih "original danskih" setvospremaca.


Nije svugde u vojvodini zemlja kao pepeo. Kod nas u juznom banatu veruj mi jebe kevu kako je tvrda ritska crnica.
 
Odg: Setvospremači

Kazem u sjetvi i pripremi za sjetvu se raspe kao pepeo, ali u oranju je druga prica. Jesam li u pravu?

Uglavnom, mozes ti i spremas drzati na zicanim valjcima, ali taj valjak ce s vremenom popustiti ako se radi po grubo uradjenoj zemlji. Bar je ovdje tako. Tko god ima tockove, valjak je u boljem stanju nego kod onih koji rade bez tockova...
 
Odg: Setvospremači

Bobo je napisao(la):
Kazem u sjetvi i pripremi za sjetvu se raspe kao pepeo, ali u oranju je druga prica. Jesam li u pravu?

bas tako obicna drljaca odradi posao dobro tako da nema potrebe za setvospremac,ali zato oranje...
 
Odg: Setvospremači

Kod nas je cak bolje drzati na valjcima( ja imam 2 reda valjaka) jer tockovi toliko propadaju u mekanu zemlju da se ne okrecu vec samo guraju zemlju ispred sebe! Pa kako onda sa njima da stelujem dubinu :sta: Ovako pustim valjke da drze spremac i fino drze dubinu a i bolje sabijaju posteljicu! Tockovi jednostavno imaju suvise malu povrsinu oslanjanja na tlo da bi u mekanoj zemlji drzali spremac na zadatoj dubini! Nego bi spremac zaronio do dna brazde a traktor bi umro od muke, a na kraju nebi imao adekvatnu posteljicu za seme!
 
Odg: Setvospremači

IMT-ovi setvospremači (licenca KONGSKILDE) nemaju fiksnu kupu (piramidu), već je ona klateća i zajedno sa oprugom i sistemom poluga čini nekakav stabilizator dubine rada koji služi da obezbedi da setvospremač radi na konstantnoj dubini nezavisno od konfiguracije terena. Zato se kod ovakvih setvospremača regulacija dubine podešava sa točkovima a ne preko valjaka i hidraulika jer se onda teže postiže ujednačena dubina rada (zamislite da traktor pređe preko neke veće grudve, to bi se onda iskopiralo na setvospremač i nema konstantne dubine rada). Valjci mogu da se podešavaju koliko će sabijati zemlju nezavisno od ostatka setvospremača koji uvek mora da stoji vodoravno.
Kod setvospremača sa fiksnom (krutom) kupom se uglavnom i ne koriste točkovi, i onda se dubina reguliše valjcima i hidraulikom.

Što se germinatora tiče, ipak se on razlikuje od setvospremača u smislu da je namenjen za daleko finiju predsetvenu obradu zemlje (odnosno za pripremu zemljišta za setvu onih kultura koje traže finu predsetvenu obradu zemlje - one koje se plitko seju, sitnosemene, npr. repa) a sve u cilju što ujednačenijeg nicanja. Drugačiji su radni organi a i drugačije rade (npr. razlika između s-opruga i ravnih nije samo u obliku već i u načinu vibriranja prilikom rada u zemlji, efektu koji ostvaruju - npr. vađenje grudava na površinu ...). Što se tiče imena, i setvospremač i germinator služe za spremanje zemlje za setvu pa se prema tome i germinator može nazvati vrstom setvospremača (sa boljom opremom :D ) ali to svakako nisu ista oruđa.

Ovo je moje laičko mišljenje, tj. nisam siguran da je ovo baš tako kako sam napisao, pa bi baš dobro bilo da neko ko se razume u to (neki mehanizator ili sl.) bolje objasni.
 
Nazad
Vrh