Setvospremači

mityoo je napisao(la):
E zato ja radim prvi prolaz drljacom ili odma posle oranja jos ujesen ilicim moze uci u njivu posle mrazeva u februaru ili martu! Pa onda spremac mozes da ganjas jer je njiva vec poravnata i brazde zatvorene!

Ispravno...

Isti sistem, u rano proleće.
 
ja imam drugaciji stav i misljenje i pri tom stojim i tako radim,zatvaranje brazde je svejedno cime ides jer ides po oranju i moras prvi put ici sporije da ti se nepokrene kamen u bubregu bilo to setvospremac ili drljaca,a bolji ucinak i poravnatost i usitnjenost imas kad uradis 2 puta setvospremacom nego drljaca pa setvospremac,jer prvi put lepse uradi setvospremac nego drljaca,narocito ako dobro izmrzne,ja idem rujom 1 put 6 pola gasa zbog oranja a drugi put 7 pun gas i bude kao pesak,a usput spremac ima i dasku tako da se bolje poravna zemlja iz dva puta narocito ako se seje soja sto je bitno,ima u mom kraju pacijenata koji idu samo drljacom dva puta, stede na nafti,nikako neurade i onda kad im ostavim na njivi pola soje jer je nemoguce pokupiti oni se bune
 
branko je napisao(la):
mityoo je napisao(la):
E zato ja radim prvi prolaz drljacom ili odma posle oranja jos ujesen ilicim moze uci u njivu posle mrazeva u februaru ili martu! Pa onda spremac mozes da ganjas jer je njiva vec poravnata i brazde zatvorene!
Ispravno...

Isti sistem, u rano proleće.
Isto tako. To je najbolja kombinacija.
 
Ispravka...
Opet sam bio brzoplet. ::lose::
Prvi prelaz u rano proleće radim sa setvospremačem upravo iz razloga koje je naveo danger.
 
@branko a sa cime radis drugi prolaz?
ja sam jesenas prosao sa spremacem svo oranje sad je ravno ko tacna!

KAKo radite spremanje za jesenju setvu?
 
U jesen ne radim zato što ako jesen bude suva, onda većinu busova, tj. grudvi zemlje ubaciš u zemlju i ona ne može da izmrzne... A poznato je da je "mraz najbolji orač".

Pošto je prošle godine drugi deo jeseni bio pun padavina a i sada tokom zime ima ih dosta, onda je tvoj postupak potpuno došao do izražaja i potpuno je ispravan.

Drugi prolaz takođe radim setvospremačem i to što brže može Ruja da ide. I onda ostaje takvo stanje kao što ga danger opisuje.
Jedino za repu još pre same setve ide germinator, ili drljača... Rađe germinator. Džanov kumić čuda radi sa tom spravom i jednim Agrotronom 105.

Za jesenju setvu isti postupak radim, ali nakon setve pšenice obavezno radim valjanje.
 
branko jel znas firmu iz vojke koja pravi setvospremace zove se atlas ?
ja sam uzeo od njih 2.9 sa duplim rotorima i nije se lose pokazao samo sam ga malo ojacao posto ga vucem sa rusom 82.1
 
Da, naravno.
To su meni, Čugiju, Meshtru i Dzanu komšije.


Tek sada primetih:

::traktor::1001 :veseljak:: :ppozdrav: :veseljak::
 
kao sto branja kaze"mraz najbolji orac",ja nikad nisam prckao u jesen da zatvaram brazdu,mislim da je to bespotrebno bacanje nafte,ove godine bar u mom kraju je dobro izmrzlo a i lane je super,sad ima dosta padavina i trebalo bi se lepo uraditi,ja obicno prvi put zatvaram u martu zavisi od vremena,krajem marta bacam vestak i pocetak aprila drugi put setvospremacem i sejem,samo sto ove godine cu najverovatnije dva puta u cugu jer nemislim za soju i suncokret da djubrim,samo preko lista,a za qqruz hocu
 
ja spremam samo jednom pred sejanje par dana u prolece jer se to dva puta spremanje nekad ne pokaze dobro samo izbacujes vlagu tim spremanjem
 
sve zavisi od godine normalno,prolecnih kisa itd....neidem bas zaredom dva puta.....nekad bude lose pa zatvorim prvi put brazdu pa posle 10-tak dana drugi put i to mozda po dvaput ako lose izmrzne,al retke su te godine,ove godine cu najverovatnije napraviti pauzu nedelju dana,zatvorim brazdu i posle par dana drugi put i odmah sijem,desi se ako je vreme toplo a bude kise izmedju setve i zadnjeg setvospremiranja uhvati se pokorica
 
Probao sam i sistem da dan pre setve najpre sa lakšim traktorom idem drljačom a za njim odmah sa drugim traktorom setvospremačem. Probao sam i obrnuto, ali onda drljača ide samo zadnji red šiljaka+ rotori i raspali što brže...
Ni jedan ni drugi sistem ne daju tako dobre rezultate kao sistem ranije opisan, jer ovaj drugi prelaz malo šta učini...
Takođe probao sam i dan pre setve dva puta zaredom sa setvospremačem, ili prelazi sa setvospremačem na pola, tako uvek ide dupli prelaz za pola širine. Takav sistem daje odlične rezultate ako je zemlja dobro izmrzla.
 
branko je napisao(la):
Ispravka...
Opet sam bio brzoplet. ::lose::
Prvi prelaz u rano proleće radim sa setvospremačem upravo iz razloga koje je naveo danger.

Upravo tako kako kažete ti i danger, pri prvom prolazu sa ssprem. "S" kuke izvuku/izbace na površinu grudve koje su eventualno izbegle smrzavanje i u drugom prolazu njih valjci razbiju, efekat je :D
 
kod mene cim se moze uci u njivu ide drljaca a par dana pre setve setvospremac
mislim da je nepotrebno dvaput sa setvospremacem.javascript:void(0)
 
e to je vec bolje drljaca malo da poravna a setvospremac da usitni malo zemlju i malo dublje da uradi :D
 
Čugi, odosmo u polu :off_topic:.

Možda bi trebalo da napraviš temu o pripremi zemlje za setvu...
 
Pa setvospremač je sprema za setvu :haha:, jeste malo vuče u off ali ipak je u suštini rasparava o upotrebi setvospremača, dva puta ili u kombinaciji sa drljačom, tanjiračom...bila bi suvišna još jedna slična tema.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234557005[/time]_________________________________________________
Inače imamo temu o zatvaranju zimske brazde http://poljoinfo.com/agrotehnika-u-ratarstvu/zatvaranje-zimske-brazde/
 
Nazad
Vrh