Jesenje "plavo" prskanje

Dragojlo

Član
Učlanjen(a)
15 Feb 2010
Poruka
821
Lokacija
Selo moje ravno
Jesenje plavo prskanje voca obavlja se sa preko 75% opalog lišća.

Dans sam nabavio galenikin Cuprozin 35 WP, Aktivna materija: bakar u obliku bakar oksihlorida, sadržaj: 350 g/kg

Razmisljao sam da idem sa bordovskom corbom, ali sma se u zadnjem momentu konsultovo sa strucnjakom i predlozio mi da sada idem sa bakrom, a u januaru sa cistim krecom sto cu i da uradim.

Samo da ove kise stanu i da jos malo list opadne, pogotovo kod sljive ima mnogo lista koji jos nije opao iako je napola uvenuo jos se drzi.
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Već oprskao malinu CUPROXATOM, iako list nema pojma da opada.
:ppozdrav:
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Izgleda ovo lisce ne misli da je zima pred vratima :haha:
Ma jok ja bi pre rekao da su te biljke negovane onako DOMACINSKI do dna, sve u full opremi, djubrivo, stajnjak, zasticene od svake bolescuge, orezane, povezane, ofrezane, vode imaju.... pa im jednostavno lepo da jos uzivaju u jesenjem suncu pa sepure svoj list :D :D :D
:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Jesenje plavo prskanje

evo nama ujutro dobrog mraza ( mesec je pun ) za dva dana može da se prska :cao:
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

A koja je zapravo svrha ovog jesenjeg plavog prskanja?
Post je spojen: [time]1288299165[/time]
_________________________________________________
:sta:
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

koliko ja znam prska se zbog eleminisanja eventualnih prezivelih stetnih mikroorganizama i razno raznih larvi itd...opet ovde ima mnogo iskusnijih clanova koji ti to mogu bolje objasniti...ja sam moje sljive jos pre dve nedelje prskao,tako im je opao list,po tome sam gledao...nego me zanima da li se jesenje prskanje moze ponoviti vise puta,da li ima nekih negativnih efekata,inace prskao sam sa cuprozinom... :cao:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Jesenje plavo prskanje

Jesenje plavo prskanje, je dobilo ime po tome sto se izvodi sa preparatima na bazi bakra, pa kada se stabla okupaju dobiju plavicastu boju, pa tako i ceo vocnjak izgleda i otuda i taj naziv.
Sam preparat na bazi bakra gore pomenut Cuprozin a i drugi spadaju u grupu Fungicida, dakle oni suzbijaju gljivicna obolenja u vocnjacima, naravno ako se ide jos i sa krecom onda se skidaju i lisajevi ako ih ima po kori, dakle sada kada na stablima opadne list najmanje 75% ide se sa tretiranjem i da nije previse hladno, posto su mrazevi poceli, treba prskanja obavljati ujutru odma posle rose, da se do kraja dana preparat osusi na vreme da ga u vece ne dohvati mraz i onda izmrzne i manji je efekat delovanja, na jacim minusima nije preporucljivo prskati jer moze doci i do izmrzavanja samih grana mladara, pupoljaka....

Sa jesenjim prskanjem se smanjuje infektivni potencijal za narednu godinu od gljivicnih obolenja, ali ne i od insekata, larve i insekti se suzbijaju u prolece-rano prolece obicno je to februar ako je godina dobra i zima ne oduzi, u prolece se ide ponovo sa fungicidima na bazi bakra + insekticidi *ovicidi i akaricidi* ili mineralna ulja kao na pr. Galmin...

Pisao sam vec ja u prolece idem uvek Cuprozin+Galmin+Cipkord, kombinacija proverena i odlicna u nazada nekoliko godina, a vidim da su galenici izbacili gotov preparat za prolecna prskanja Plavo ulje, pa videcemo kako ce se pokazati...

Ja jos nisam opraskao vocnjak, jer se list jako dugo odrzao nije bilo jaceg mraza do juce, a i na jabukama i kruskama ima jos mnogo lista, ali pocelo je opadati, pa tako ocekujem tamo do kraja iduce nedelje da cu to da odradim...

:ppozdrav:
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

evo mene opet,da li neko moze da mi kaze sta se ovo nalazi na kori breskve,neznam koliko se moze videti sa fotografije,losija je,deluje mi kao neka jajasca bele boje,prskao sam sa razno raznim preparatima,pokusao sam i sa krecom da ih skinem,ali bezuspesno
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

kod mene su šljiva i breskva zrele za prskanje ali krušku i jabuku neću dirati sigurno bar 20 dana...još lišće ne opada...
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

dragannrt je napisao(la):
evo mene opet,da li neko moze da mi kaze sta se ovo nalazi na kori breskve,neznam koliko se moze videti sa fotografije,losija je,deluje mi kao neka jajasca bele boje,prskao sam sa razno raznim preparatima,pokusao sam i sa krecom da ih skinem,ali bezuspesno

Ne znam sta je tacno slika nije jasna, ako su kako kazes neka jaja, njih treba tretirati sa mineralnim uljima, kao na primer Galmin-galenika, ili od pinusa belo ulje i drugi, ali to u prolece odradi, a sada idi sa bakarnim preparatima pre svega zbog kovrdzavosti lista breskve...

A ako to nisu neka jaja nekih insekata, ako je to neko gljivicno obolenje, znaci idi kao i sto sam rekao Bakar pa tamo mozes u januaru negde i da ih okrecis, i onda su minimalne sanse da neke gljive prezive bakar+sumpor :D
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

hvala dragojlo,a reci mi jos da li smem jos jednom da isprskam vocke sa cuprozinom,da li sme to da se ponavlja vise puta,posto nemam nesto previse stabala,tako da mi materijalni efekat neigra neku bitnu ulogu...pozdrav
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Hvala dragojlu na iscrpnom govoru, bio je vrlo jasan i konkretan! U ovoj godini se dosta bolesti razvilo, te treba uništiti svaki potencijalni izvor inokuluma za narednu vegetaciju!
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Mislim da nemas potrebe za tim, Cuprozin je po dekleraciji dozvoljen dva puta da se koristi u vocu godisnje, bitno ih je samo dobro okupati od klice-vrha krosnje od debla do same zemlje, sada u jesen, pa onda mozes da ih okrecis u januaru, pa onda opet Cuprozin+Galmin+Cipkord u februaru isto kupanje i ne brini se za vocke bice ciste kao sunce i zdrave pod uslovom da ima jezemljiste pogodno, nadjubreno dovoljeno dovoljno vlage i zdrav i razvijen koren i to je to kvalitetan zasad, i naravno i kvalitetno ce ti se i vocka oduziti do godine, vratice ti sve u naturi ::namigivanje:: u svojim slatkim zdravim socnim plodovima.

:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Jesenje plavo prskanje

Zdravo prijatelju.Daj reci jeli se taj cuprozin,galmin,cipkord sve zajedno pomiješa i koliki je omjer te smijese hvala.
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Naravno da se mesa, Cuprozin ide 35g+Galmin 200-300ml+Cipkord 3ml /10 litara vode, na 100 sto litara ovo ispred pomnozi sa 10.

Ovo je za proletno prskanje, februar-mart

da ne odemo u off, posto je naslov jesenje prskanje
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Ćao, oprskao sam pre 2-3 nedelje trešnje i kajsije sa Galenikinim preparatom "Bakarni oksihlorid 50". Razmeru sam stavio malo gušće nego preporučenih 75grama na 10 litara vode, dok sam tuširao grane videla se zelenkasta boja ali je odmah i nestala, drvo je još možda 20 minuta delovalo kao da je mokro i to je to, posle tih 20 minuta ni ne vidiš da su oprskana...

Jel to tako normalno? Jesam zakasnio sa prskanjem, lišće je bilo već 2-3 nedelje opalo...

Da li sam pogrešio što sam okupao i par dana ranije zasađene trešnje?
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Nikakava greska, to tako treba da se okupa, ne znam koliko si mnogo vise dodato preko 75g/10l vode:haha: Mislim da nema potrebe dodavati vise od 75g, samo ponoviti u prolece jos jednom sa bakrom i mineralnim uljem i nema da fali.
 
Nazad
Vrh