PDA

View Full Version : Jesenje "plavo" prskanje

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

Dragojlo
20-10-10, 22:44
Jesenje plavo prskanje voca obavlja se sa preko 75% opalog lišća.

Dans sam nabavio galenikin Cuprozin 35 WP, Aktivna materija: bakar u obliku bakar oksihlorida, sadržaj: 350 g/kg

Razmisljao sam da idem sa bordovskom corbom, ali sma se u zadnjem momentu konsultovo sa strucnjakom i predlozio mi da sada idem sa bakrom, a u januaru sa cistim krecom sto cu i da uradim.

Samo da ove kise stanu i da jos malo list opadne, pogotovo kod sljive ima mnogo lista koji jos nije opao iako je napola uvenuo jos se drzi.

meeker
21-10-10, 00:09
Već oprskao malinu CUPROXATOM, iako list nema pojma da opada.
>:({

Dragojlo
21-10-10, 02:55
Izgleda ovo lisce ne misli da je zima pred vratima :lol:
Ma jok ja bi pre rekao da su te biljke negovane onako DOMACINSKI do dna, sve u full opremi, djubrivo, stajnjak, zasticene od svake bolescuge, orezane, povezane, ofrezane, vode imaju.... pa im jednostavno lepo da jos uzivaju u jesenjem suncu pa sepure svoj list :D :D :D

talianu
21-10-10, 06:33
Samo da slana malo udari ima da padne,mene brine što pada nešto drugo već 5 dana ":":{ ":":{

juki
21-10-10, 22:00
evo nama ujutro dobrog mraza ( mesec je pun ) za dva dana može da se prska >:D

Dragojlo
22-10-10, 03:01
Upravu si Juki, evo sad bas izsao napolje u dvoristu se beli mraz ;D} ;D}

FruitBoy
28-10-10, 23:51
A koja je zapravo svrha ovog jesenjeg plavog prskanja?

Post je spojen: 1288299165________________________________________ _________
^-^

dragannrt
31-10-10, 00:40
koliko ja znam prska se zbog eleminisanja eventualnih prezivelih stetnih mikroorganizama i razno raznih larvi itd...opet ovde ima mnogo iskusnijih clanova koji ti to mogu bolje objasniti...ja sam moje sljive jos pre dve nedelje prskao,tako im je opao list,po tome sam gledao...nego me zanima da li se jesenje prskanje moze ponoviti vise puta,da li ima nekih negativnih efekata,inace prskao sam sa cuprozinom... >:D

Dragojlo
31-10-10, 10:10
Jesenje plavo prskanje, je dobilo ime po tome sto se izvodi sa preparatima na bazi bakra, pa kada se stabla okupaju dobiju plavicastu boju, pa tako i ceo vocnjak izgleda i otuda i taj naziv.
Sam preparat na bazi bakra gore pomenut Cuprozin a i drugi spadaju u grupu Fungicida, dakle oni suzbijaju gljivicna obolenja u vocnjacima, naravno ako se ide jos i sa krecom onda se skidaju i lisajevi ako ih ima po kori, dakle sada kada na stablima opadne list najmanje 75% ide se sa tretiranjem i da nije previse hladno, posto su mrazevi poceli, treba prskanja obavljati ujutru odma posle rose, da se do kraja dana preparat osusi na vreme da ga u vece ne dohvati mraz i onda izmrzne i manji je efekat delovanja, na jacim minusima nije preporucljivo prskati jer moze doci i do izmrzavanja samih grana mladara, pupoljaka....

Sa jesenjim prskanjem se smanjuje infektivni potencijal za narednu godinu od gljivicnih obolenja, ali ne i od insekata, larve i insekti se suzbijaju u prolece-rano prolece obicno je to februar ako je godina dobra i zima ne oduzi, u prolece se ide ponovo sa fungicidima na bazi bakra + insekticidi *ovicidi i akaricidi* ili mineralna ulja kao na pr. Galmin...

Pisao sam vec ja u prolece idem uvek Cuprozin+Galmin+Cipkord, kombinacija proverena i odlicna u nazada nekoliko godina, a vidim da su galenici izbacili gotov preparat za prolecna prskanja Plavo ulje, pa videcemo kako ce se pokazati...

Ja jos nisam opraskao vocnjak, jer se list jako dugo odrzao nije bilo jaceg mraza do juce, a i na jabukama i kruskama ima jos mnogo lista, ali pocelo je opadati, pa tako ocekujem tamo do kraja iduce nedelje da cu to da odradim...

dragannrt
31-10-10, 23:33
evo mene opet,da li neko moze da mi kaze sta se ovo nalazi na kori breskve,neznam koliko se moze videti sa fotografije,losija je,deluje mi kao neka jajasca bele boje,prskao sam sa razno raznim preparatima,pokusao sam i sa krecom da ih skinem,ali bezuspesno
http://img2.imagetitan.com/img2/small/41/41_breskva.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=41_breskva.jpg)

harry
01-11-10, 19:15
Danas sam uspio oprskati vocnjake,koristio sam NEORAM WG

valhalla
01-11-10, 20:34
kod mene su šljiva i breskva zrele za prskanje ali krušku i jabuku neću dirati sigurno bar 20 dana...još lišće ne opada...

Dragojlo
01-11-10, 22:30
evo mene opet,da li neko moze da mi kaze sta se ovo nalazi na kori breskve,neznam koliko se moze videti sa fotografije,losija je,deluje mi kao neka jajasca bele boje,prskao sam sa razno raznim preparatima,pokusao sam i sa krecom da ih skinem,ali bezuspesno
http://img2.imagetitan.com/img2/small/41/41_breskva.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=41_breskva.jpg)

Ne znam sta je tacno slika nije jasna, ako su kako kazes neka jaja, njih treba tretirati sa mineralnim uljima, kao na primer Galmin-galenika, ili od pinusa belo ulje i drugi, ali to u prolece odradi, a sada idi sa bakarnim preparatima pre svega zbog kovrdzavosti lista breskve...

A ako to nisu neka jaja nekih insekata, ako je to neko gljivicno obolenje, znaci idi kao i sto sam rekao Bakar pa tamo mozes u januaru negde i da ih okrecis, i onda su minimalne sanse da neke gljive prezive bakar+sumpor :D

dragannrt
02-11-10, 14:00
hvala dragojlo,a reci mi jos da li smem jos jednom da isprskam vocke sa cuprozinom,da li sme to da se ponavlja vise puta,posto nemam nesto previse stabala,tako da mi materijalni efekat neigra neku bitnu ulogu...pozdrav

FruitBoy
02-11-10, 15:00
Hvala dragojlu na iscrpnom govoru, bio je vrlo jasan i konkretan! U ovoj godini se dosta bolesti razvilo, te treba uništiti svaki potencijalni izvor inokuluma za narednu vegetaciju!

Dragojlo
03-11-10, 01:01
Mislim da nemas potrebe za tim, Cuprozin je po dekleraciji dozvoljen dva puta da se koristi u vocu godisnje, bitno ih je samo dobro okupati od klice-vrha krosnje od debla do same zemlje, sada u jesen, pa onda mozes da ih okrecis u januaru, pa onda opet Cuprozin+Galmin+Cipkord u februaru isto kupanje i ne brini se za vocke bice ciste kao sunce i zdrave pod uslovom da ima jezemljiste pogodno, nadjubreno dovoljeno dovoljno vlage i zdrav i razvijen koren i to je to kvalitetan zasad, i naravno i kvalitetno ce ti se i vocka oduziti do godine, vratice ti sve u naturi ::namigivanje:: u svojim slatkim zdravim socnim plodovima.

novi voćar
27-11-10, 18:29
Zdravo prijatelju.Daj reci jeli se taj cuprozin,galmin,cipkord sve zajedno pomiješa i koliki je omjer te smijese hvala.

Dragojlo
28-11-10, 18:50
Naravno da se mesa, Cuprozin ide 35g+Galmin 200-300ml+Cipkord 3ml /10 litara vode, na 100 sto litara ovo ispred pomnozi sa 10.

Ovo je za proletno prskanje, februar-mart

da ne odemo u off, posto je naslov jesenje prskanje

oktopod
30-11-10, 03:00
Ćao, oprskao sam pre 2-3 nedelje trešnje i kajsije sa Galenikinim preparatom "Bakarni oksihlorid 50". Razmeru sam stavio malo gušće nego preporučenih 75grama na 10 litara vode, dok sam tuširao grane videla se zelenkasta boja ali je odmah i nestala, drvo je još možda 20 minuta delovalo kao da je mokro i to je to, posle tih 20 minuta ni ne vidiš da su oprskana...

Jel to tako normalno? Jesam zakasnio sa prskanjem, lišće je bilo već 2-3 nedelje opalo...

Da li sam pogrešio što sam okupao i par dana ranije zasađene trešnje?

Dragojlo
30-11-10, 23:45
Nikakava greska, to tako treba da se okupa, ne znam koliko si mnogo vise dodato preko 75g/10l vode:lol: Mislim da nema potrebe dodavati vise od 75g, samo ponoviti u prolece jos jednom sa bakrom i mineralnim uljem i nema da fali.

Karalic
30-11-10, 23:51
Dragojlo, dal mi nije kasno za jesenje prskanje...
Sta Ti mislis?

oktopod
01-12-10, 11:34
Dragojlo, hvala za info, nisam mislio da li tako treba da se oprska, nisam se lepo odrazio :) već sam mislio da li treba drvce malo da se zeleni, pomislio sam da mi je retka smeša.

A kesicu sam roknuo na punu prskalicu leđnu plastičnu, cenim da ima tek nešto manje od 10 litara...

Dragojlo
01-12-10, 18:09
Dragojlo, dal mi nije kasno za jesenje prskanje...
Sta Ti mislis?

P ja mislim da je vec kasno, jer pravilo kaze jesenje plavo prskanje sa bakrom se izvodi u jesen po opadanju lista *njamanje 75% opalog lista* na temperaturama iznad nule tacnije da je dnevna temperatura iznad +5 stepeni celzijusa, to neko vreme za praskanje u jesen je obicno od 10-18 stepeni celzijusa idealno vreme kada opadne list...

Pa sada ti sam oceni vidis kolike su dnevne temperature pa proceni da li da ides sada, trebalo bi bar da se bakar osusi pre mraka i niske temperature da ne dodje do zimrzavanja...

Moj predlog je da to ostavis za februar pa odradi da valja sa mineralnim uljem na vreme, a dotle se pripremi dobro da ne bude opet da li je kasno ::namigivanje::...mnogo svi imamo obaveza pa se ne mozemo uklopiti za sve poslove

Post je spojen: среда, 01. децембар 2010. 10:17:20 CST_______________________________________________ __

Dragojlo, hvala za info, nisam mislio da li tako treba da se oprska, nisam se lepo odrazio :) već sam mislio da li treba drvce malo da se zeleni, pomislio sam da mi je retka smeša.

A kesicu sam roknuo na punu prskalicu leđnu plastičnu, cenim da ima tek nešto manje od 10 litara...

Da da ta boja je i karakteristicna nesto na sivkastoplava, golubije plava sa sivim tonom, pa otuda i naziv plavo prskanje jer vocnjaci dobijaju ton plave boje...

Ako si sipao ono pakovanje u manjim kesicama Bakar Oksihlorid 50 od galenike neznam sada koliko je grama ali ako se dobro secam mislim da je za kolicinu vode 10 litara tako da je to to, mada ima i pakovanja i od 200g sto je vec mnogo jaca doza, sa dozama ne treba preterivati samo se treba drzati uputa proizvodjaca, mada je sada jesen nebi trebalio da smeta vocu jer jake kise to saperu brzo, ali da je pocetak vegetacije e onda se ne treba igrati pogotovo sa bakrom a i sa ostalim pesticidima u vocu, mogu izazvati velike ozegotine fitotoksicnos na listu te dovesti do defoliacije i u najkrajnjem slucaju susenja...

To je isto kada bi nama lekar propisao nekakav lek od 100mg, a mi budemo pametni pa poiijemo 3-4 puta vecu dozu...i sta bi bilo posle...

Zato u deklaracijama i pise donja i goranj doza-koncentracija preparata koja se razblazi u vodi i nanosi na gajene kulture, ona gornja preporucena je maksimalna i peko toga ne treba ici.

oktopod
01-12-10, 19:15
Ali meni je boja nestala odmah posle prskanja, jel trebala da se zadrži? Taj dan je bilo oko 20 stepeni celzijusa 8)
Ja sam oprskao prepodne a uveče tek je padala kiša :'({ meni se boja izgubila u trenu kako se drvo osušilo od prskanja, ostalo je boje samo na jednom koje mi je bilo prvo a nisam dobro promućkao smešu pa popljuvalo koncentrat :D

Dragojlo
01-12-10, 21:34
Ma to je to, nemoj misliti da je sada stablo iste boje kao prah bakar oksihlorida, ima sigurno drugi ton nego ne oprskana blago sivilo kada se osusi, to mozes videti samo kada su jedna pored druge vocka, da je jedna oprskana a druga ne...

Bitno je da je preparat svez da mu nije rok istekao, da si lepo okpao od vrha do dna, sa svih strana, i da je se preparat osusio pre padavina,koliko god da deluje znaci jako jako mnogo za prolece, kada ponovis jos jedan tretman u februaru, i u seldecooj sezoni u vegetaciji ides samo sa preventivnim fungicidima posle kisa eventualno sistemici, insektividi po potrebi...njabolje da imas kalendar prskanja i da radis po njeu zastitu u tacno date fenofaze gajene vrste voca, i ostalo pratis i po potrebi delujes i to je to...kad se uhodas godinu dve posle videces ide lako

FruitBoy
02-12-10, 12:22
Dragojlo objasnio stvari :D >:({

oktopod
02-12-10, 12:29
Blagodarim, jel ima negde da se nabavi taj kalendar ili neka literatura, može i na engleskom?

dragannrt
02-12-10, 19:40
imas ovde http://www.fitofarmacija.rs/images/program-zastite-2010-web.pdf

mada bilo bi dobro da to dragojlo pregleda i da blagodari,da znamo da je to to,da smo mirni >:D

oktopod
02-12-10, 19:49
Ovo deluje extra, čak ga malo i preteraše, treba prskam 15 puta godišnje :D

Dragojlo
03-12-10, 01:45
Evo da malo kazem i o programu zastite, gore pomenut galenikin program zastite voca,
Program je odlican, kolega oktopod kazes malo ga preterase pa 15 tretmana, nije tako veruj mislim da si to mislio za jabuku, ovo sto su napisali za vrhunsku zastitu moze biti minimum eventualno mozda koje da se izostavi ali ja bi rekao to je minimum, a ostalo moze biti samo jos vise...

Ako bi morao da preskocim neki tretman bio bi to na insekticidima, ali nikako na fungicidima, jer vidite ovu godinu iza nas ljudi su imali i po 20 i kusur tretmana posle svih kisa i venturija je opet nanela velike stete, jednostavno nije se moglo od kisa da se zastiti i gotovo...

Dakle treaba ici po ovom programu pratiti imati u arsenalu ove ili neke druge prpearata ali iste aktivne materije ili za suzbijanje iste bolesti i stetocine, i na vrmeme delovati, tj. pratiti stanje u vocnjaku, pregledati stabla, list,plodove da li ima stetocina, dok kod kisnih perioda odmah posle kise tretirati fundicidima preventivinim, lokalsistemicnim, sisitemicnim i dr...

Recimo u periodu cvetanja kod jabuke stoby DF od Basf-a je ne prevazidjen, dok u kasnijim fazama, je galenikin Mankogal 80 *aktivna mateirja mankozeb* mada ima i drugih prozivodjaca, ali Mankozeb se pokazao tata mata i u vocarstvu i povrtarstvu a pogotovo kada se mesa sa sistemicima, kod jabuke recimo galenikin Akord+mankogal protiv venturie i pepelnice odlicni kao sto je i u semi navedeno...

Primer u povrtarstvu mankozeba preparat od Syngente-Ridomil Gold MZ68 vrhunski preparat protiv plamenjace korpira i paradajza, licno proveren i koristim u nazad par godina...samo govorim koliko je mankozeb jako dobar...ali nemojte preterivati sa tretmanima nego kao sto pise u programu, vidite da se dosta puta naizmenicno menjaju preparati, da ne bi doslo do rezistentnosti na aktinu materiju i da posle nema efekta delovanja nista...

Samo rotirajte nekoliko preparata razlicitih aktivnih materija i nacina delovanja, i kod fungicida i insekticida i nemoze da omane ako se pravovremeno deluje po planu i programu prskanja, recimo ovom gore od galenike...

Ako naovo dodate jos nekoliko tretmana folijarne prihrane zbog mikro elemenata taj broj moze biti i 20 u kisnim godinama i vise...kad sam gore pomenuo mankogal-Ak.m. mankozeb se ne sme mesati sa folijarnim djubrivima koja sadrze bor moze doci do ozegotina na listovima gajenih kultura...

obavezno citajte uputstva, pridrzavajte se normi i preporucenih kolicina , broja tretmana u toku sezone i to je to...dobro se zastitite, nos,usta,oci, kozu kada radite sa pesticidima...

I u letnjim periodima Cuvajte Pcele tretirajte predvece po zalaski sunca kada cele odu iz vocnjaka, jer bez njih nam je sve uzalud.

oktopod
06-12-10, 13:10
Blagodarim, jel ima negde da se nabavi taj kalendar ili neka literatura, može i na engleskom?

imas ovde http://www.fitofarmacija.rs/images/program-zastite-2010-web.pdf

Sviđa mi se ovaj kalendar, samo nigde nema kajsije, pretpostavljam da se tretira isto kao breskva?

Joksa
26-05-11, 12:40
Dragi Dragojlo, vidim da ste pomenuli zimsko prskanje krečom i bakrom, e sad interesuje me koliko čega ide na 10 litara vode i da li ide još neki sastojak (čuo sam da neki stavljaju so, esenciju, ne znam koliko su u pravu)? Molim za odgovor ako ste već spravljali takvu smešu. Hvala unapred!

oktopod
17-10-11, 15:02
Kaže mi ujak da pošto je ovo prskanje relativno skupo, a ja imam svega 50 stabala kajsije 6-15 godina starosti, 8 trešanja 6 godina starosti i 30 trešanja 4 godine starosti, da ovo prskanje mogu da preskočim jer nisam takoreći ozbiljan tj rentabilan proizvođač...koliko je ovo tačno, tj koliko je ovim trešnjama bitno ovo prskanje, za kajsije i nije tako bitno jer od njih i nemam neki prihod veliki a ne planiram ni više od još jedno 5 godina da ih posedujem :) Trebalo bi mi oko 80 eur za ovo prskanje, zato pitam...ako je bitno, će da odradim, u proleće ću sigurno da ga odradim >:({

srkitransporter
24-10-11, 14:53
za 50 stabala ti treba 1l plavog ili crvenog ulja to ti je 700 din, odakle ti cena od 80e?

oktopod
24-10-11, 16:09
Pa nije 50 već stotinak, a od proleća do sad su trešnje jako narasle, recimo da mi treba 150-200 litara tečnosti, to je oko 2 litre ulja...ne znam šta sam istripovao, u pravu si za cenu...zar ne treba i bakarni oksihlorid ili cuprozin plus cipkord? To mu sve onda dođe na 40-50 eur?

srkitransporter
25-10-11, 12:19
ja nisam bas nesto strucan, ali cini mi se da mesas jesenje i zimsko prskanje, jer se zimsko radi sa plavim/crvenim uljem, i to tek negde tamo u februaru, a jesenje kad opadne 70% listova i onda ides sa bakrom, cuprozin itd i sl.

Matkee
25-10-11, 12:25
Upravo tako kolega, čim otpadne 70 % listova može se odraditi "kupanje" voća Bakarnim oksidom 50 ili Cuprozinom, temperatura ne bi trebala da bude ispod 5 stepeni i da ne bude obilnih padavina.

oktopod
25-10-11, 12:46
Tačno tako, pomešao sam tj mislio sam da je isto, sad se znači prska bakrom samo i to je to? Ništa više se ne meće? ^-^

Vocar
25-10-11, 15:54
Bem mu, meni je ovo jesenje prskanje luksuz uz svo prskanje tokom godine i ono najvažnije zimsko početkom marta. Ja sam pumpu od atomizera već rastavio i zaštitio od smrzavanja. Mada nakon ubiranja plodova i opadanja lista nema ništa bolje od dezinfekcije tih ožiljaka na granama ali...

pele
29-10-11, 18:18
Ne treba sada nikakvo ulje,nemojte trositi pare kada nema potrebe,ulje ide tek kad prodje zima,februar-mart.Sada za kajsije a mislim i na ostalo voce ide samo nesto na bazi bakra.Meni je zastitar dao cuprozin 35.Doza 350grama na 100 litara.Cekam samo da stane vetar,duva ovde u Vojvodini vec 10 dana.

Matkee
30-10-11, 20:13
Danas odrađeno zimsko prskanje sadnice u 3 i prvoj godini, potrošeno oko 100 litara rastvora i oko 1,6 litara mešavine. Sredstvo Kuprozin Koncentracija 35 gr / 10 l vode. Vreme izmišljeno, sa jako, jako malo vetra.

pele
30-10-11, 20:48
Na koliko sadnica si potrosio 100 litara ?

pocetnik-mk
30-10-11, 21:44
Danas odrađeno zimsko prskanje sadnice u 3 i prvoj godini, potrošeno oko 100 litara rastvora i oko 1,6 litara mešavine. Sredstvo Kuprozin Koncentracija 35 gr / 10 l vode. Vreme izmišljeno, sa jako, jako malo vetra.

Mene interesuje sa kojom "diznom" si prskao (1,2,3,4) i koliko gasa - pola, 2/3 ili pun (do daske).

Ja sam danas Villagerom DM-14, 2 dizna, okupao oko 250 stabala breskava (4 godina). Potrosio 140 litara rastvora (Champion u kombinaciji sa Lannate 25). Nisam siguran, ali mislim da sam potrosio oko 3,5 do 4 litara mesavine.

Skoro celo vreme "gas do daske" da oduvam lisce i stitastih vasi koji su "okrecili" stabala.

Cini mi se da pun gas nije dobar za DM-14.... skoro duplo trosi, plus izgleda da gubi daha i negde na pola rezervoara nema dovoljno pritiska u rezervoar. Kad sam smanjio na oko 2/3 gasa... imam utisak da se stanje popravlja.

Matkee
30-10-11, 22:13
Na koliko sadnica si potrosio 100 litara ?

Prosečno sam trošio oko 1,75 litara po sadnici u trećoj godini ( kupljene su kao dvogodišnje sadnice ), i oko 0,5 litara po sadnici u prvoj godini ( kupljene su takođe kao dvogodišnje sadnice ). U pitanju je šljiva.

Mene interesuje sa kojom "diznom" si prskao (1,2,3,4) i koliko gasa - pola, 2/3 ili pun (do daske).

Ja sam danas Villagerom DM-14, 2 dizna, okupao oko 250 stabala breskava (4 godina). Potrosio 140 litara rastvora (Champion u kombinaciji sa Lannate 25). Nisam siguran, ali mislim da sam potrosio oko 3,5 do 4 litara mesavine.

Skoro celo vreme "gas do daske" da oduvam lisce i stitastih vasi koji su "okrecili" stabala.

Cini mi se da pun gas nije dobar za DM-14.... skoro duplo trosi, plus izgleda da gubi daha i negde na pola rezervoara nema dovoljno pritiska u rezervoar. Kad sam smanjio na oko 2/3 gasa... imam utisak da se stanje popravlja.

Sadnice u trećoj godini sam prskao sa diznom 2, dok sam sadnice u prvoj prskao sa diznom 1. Gas recimo 75 %, ne više. Problem sa dahom sam imao i ja, nastaje ne zbog toga što nema snage, već zbog lošeg ulja i lošeg benzina. Pogledaj u temi o atomizerima, opisao sam postupak čišćenja. Od kada koristim Stihl ulje za mešavinu, mogu da vam kažem da je to drugi atomizer, promenio se zvuk motora, a sa mnogo više snage raspolaže. Isilikonisao sam i deo za nabijanje pritiska tako da sam u zimsko ušao potpuno spreman. Danas sam i ispustio gorivo, potrošio što je ostalo, zamenio filtere i zavio ga u čaršaf. >:({

pocetnik-mk
30-10-11, 22:47
s
Gas recimo 75 %, ne više. Problem sa dahom sam imao i ja, nastaje ne zbog toga što nema snage, već zbog lošeg ulja i lošeg benzina. Pogledaj u temi o atomizerima, opisao sam postupak čišćenja. Od kada koristim Stihl ulje za mešavinu, mogu da vam kažem da je to drugi atomizer, promenio se zvuk motora, a sa mnogo više snage raspolaže. Isilikonisao sam i deo za nabijanje pritiska tako da sam u zimsko ušao potpuno spreman. Danas sam i ispustio gorivo, potrošio što je ostalo, zamenio filtere i zavio ga u čaršaf. >:({

Ja nemam mnogo iskustva sa DM-14. Juce mi je bio prvi dan, danas drugi... Slazem se da optimum za prskanje je negde izmedju 65%-75% gasa.

Koristio sam bezolovni u kombinaciji sa Dolmar - original zapecaceno ulje. Sutra cu probati sa Sthilom, da vidim dali ke biti razlike.

Kad sam pomenuo da gubi dah, mislio sam da ne pravi zadovoljavajuci oblak - logican zakljucak mi je bio da - zbog koriscenja punog gasa naglo opada natpritisak u rezervoaru za rastvor i rasprsivanje nije na nivou. Nisam stigao da odradim silikonisanje - moguce je da je i ono uticalo na opadanje nadpritiska.

Tema je zimsko prskanje a o ledjnim atomizerima imate posebnu temu. P.S Topalovic.

topalovic
31-10-11, 08:36
Prskanja se svode sa bakrom bila ona zimska ili prolecna s tim sto se u prolece dodaje i neki insekticid na uljnoj bazi a u jesen to nije potrebno.Ljudi citajte aktivne materije na pakovanjma preparata a ne trgovacke nazive.Desava se da jedan isti preparat registrovan pod drugim imenom...

srkitransporter
31-10-11, 11:28
da li je kod vas vec opalo lisce kad prskate? kod mene ni liska nije otpala ^-^

oktopod
31-10-11, 13:05
Ni kod mene, kao da je leto :) to na kajsijama tako, na trešnjama onako malo požutelo al još odavno, od suše čega li, inače ne opada ništa...

Matkee
31-10-11, 14:06
Kod mene je opalo bar 50 % lišća, malo više na čačankama, ali dobar deo lista je već na zemlji.

srkitransporter
31-10-11, 14:33
kod mene samo sa oraha otpada, tj tek pozutelo jos nije otpalo, izgleda cu ja preskociti ovo prskanje jer dok otpadne lisce ode temp doleeee

pele
31-10-11, 14:50
Ni kod mene na kajsijama list ne otpada,steta ovako lepo vreme za prskanje.Ni sam ne znam sta da radim,koliko cekati a da se ne uleti i veliku hladnocu.Cujem da najavljuju lepo vreme do 20 novembra,bez kise.

oktopod
31-10-11, 16:24
Danas sam otišao do placa, za 3 dana stvar se promenila, poneko drvo kajsije je skroz žuto i opalo 10ak posto lista, neke su pola žute pola zelene, a neke skroz zelene...mada kad zadrmam drvo opadaju i zeleni listovi!
Višnja je riđa, orah je ceo žut, trešnja pola pola, ali jedno drvo trešnje npr je skoro skroz ostalo bez lista...

Ne znam šta da radim, danas sam kupio Cuprozin wp35, kaže mi apotekar da ne čekam da opadne sav list, nego maksimum 50 posto i da ću tako smanjiti mogućnost da zaraze prezime..

Šta vi mislite? Da li je ovo prsko namenjeno stablu pa je bolje čekati da list opadne da bi se veća površina okupala ili već da krenem pa ću skoro sve oduvati atomizerom?
Koliko vremena treba da prođe do krečenja ili mogu isti dan prskanje pa krečenje?

I na kraju ako može jedno podsećanje, čemu tačno služi ovo prskanje tj protiv kojih bolesti i slično se koristi?

pele
31-10-11, 17:40
Ovo ti prskanje druze sluzi za suzbijanje bakterioza i citosporoza.Vlazno vreme(koje sada nije) ali ce doci ,doprinosi sirenju tzv pikonspora koje prezimljavaju u opalom liscu i zarazenim granama.Taj parazit se suzbija preparatima-fungicidima na bazi bakra mada je veci ucinak kada se prska na pocetku vegetacije.Takodje supljikavost lista se sprecava sada.Ja sam takodje kupio cuprozin ali me isto buni list koji nije opao.Mozda da se javi jos neko oko ovog opadanja lista(ja imam kajsije na hektar i nesto).Koliko je siguran taj tvoj zastitar-apotekar oko procenta opalog lisca pre prskanja.Ajde da jos neko nesto napise!

futurefarming
31-10-11, 17:48
Orah je isti i kod mene, šljive su spremne a višnje u kalendar ne gledaju, list tek počeo da žuti. Oprskati šta se može, bilo bi dobro da nas vreme posluži pa završiti iz dve ture.

ljubek
31-10-11, 18:02
Može prskanje pa krečenje i na brini što će list atomizer oduvati jer ako list pokupi bakar onda je cilj dezinfekcije ostvaren.
ovo prskanje služi da umanji potencijale većine ekonomski značajnih obolenja koje parazitiraju i prezimljavaju na površini zemlje biljnim ostacima i na kori drveta, a preporuka je da se uradi ako je lepo vreme i dva puta u predzimskom periodu.bakar u konc 1.5 % ne prašta.ja ću najverovatnije prekosutra uraditi.

oktopod
01-11-11, 11:46
Ovo ti prskanje druze sluzi za suzbijanje bakterioza i citosporoza.Vlazno vreme(koje sada nije) ali ce doci ,doprinosi sirenju tzv pikonspora koje prezimljavaju u opalom liscu i zarazenim granama.

Može prskanje pa krečenje i na brini što će list atomizer oduvati jer ako list pokupi bakar onda je cilj dezinfekcije ostvaren.

A što mi onda čekamo da list opadne?? Sad ću da vidim knjige neke što nabavih da pretražim pa ću vam reći dal tamo nešto piše...

EDIT: Miladin Šoškić, Savremeno Voćarstvo 1, ni reči o ovom prskanju
Janković Radoslav, Podizanje, nega i zaštita voćaka, ni reči
Evica Mratinić, Višnja, ni reči

to su knjige koje ja imam, ne spominju ništa!!!

pele
01-11-11, 15:27
Imas nesto o ovom prskanju u Keserovicevoj knjizi ,,Gajenje kajsije" u delu o bolestima i zastiti.Po njemu ovo prskanje spada u 4 najvaznija,pored prskanja u fazi bubrenja,otvaranja i precvetavanja.Tako je bar za kajsiju,mada je to sve slicno!

oktopod
01-11-11, 18:29
Branka Giljen, dipl. ing. polj.
Stručni saradnik u oblasti zaštite bilja

"Iskusniji voćari znaju da u jesen, nakon završene berbe, počinje priprema za narednu vegetaciju.
Radovi u voćnjaku počinju sa održavanjem higijene u voćnjaku. To obuhvata: saupljanje opalog lišća, mumificiranih plodova iz krošnje i sa zemlje ispod voćke, uklanjanje starih, polomljenih grana. Sve ove biljne djelove treba iznijeti iz voćnjaka i spaliti. Njihovim uništavanjem smanjuje se populacija patogena.

Poželjno je da se metalnom četkom ili posebnim strugačima, sa debla i ramenih grana ostruže kora. Zajedno sa starom korom skidaju se mahovina, lišajevi kao i gnijezda gusjenica koje su na stablu našle zimsko sklonište.

Jesenje prskanje voćaka i vinograda je obavezna mjera zaštite.

"Plavim prskanjem" se suzbijaju uzročnici mnogih bolesti. Suzbija se rogač šljive, monilioze koštičavih voćki (kajsije, breskve, šljive, trešnje i višnje), bakteriozne plamenjače jabuke i kruške, šupljikavost lišća i krastavost plodova kajsije i drugih koštičavih voćki, kovrdžavost lišća breskve, eskorioze vinove loze ...

Prouzrokovači (patogeni) navedenih bolesti prezimljavaju u krošnji voćaka, skriveni u pukotinama kore, pupoljcima, rakranama, trulim organima i drugim skrivenim mjestima.
Da se infekcija ne bi ostvarila tokom kasne jeseni i blagih zimskih mjeseci patogeni se uništavaju na mjestu njihovog prezimljavanja. Zbog toga je neophodno "plavo prskanje" obaviti blagovremeno kako bi se infekcioni potencijal u proljeće smanjio na najmanju mjeru.

Najbolje vrijeme za tretiranje je novembar mjesec. Ukoliko se na stablu nalazi dosta lišća, kao što je slučaj sa ovom godinom gde se vegetacija produžila, obavzno treba takve voćke protresti kako bi se ona oslobodila bar 2/3 lišća, pa tek onda obaviti prskanje.

Tretiranje treba obaviti po lijepom vremenu, bez vjetra (da ne dodje do zanošenja preparata), kada je t iznad 10°C. Stabla moraju biti dobro nakvašena, dok sa njih ne počne da kapa, zbog čega se često kaže "voćke je potrbno okupati". Ukoliko neki dio ostane neistretiran, na njemu se može u proljeće pojaviti bolest. S obzirom da sredstva za jesenje prskanje imaju plavičastu boju, pa kada se voćnjak njimaisprska, dobija plavičastu nijansu, po kojoj je ova opercija zaštite dobila ime "plavo prskanje" voćari mogu lako uočiti propust koji su napravili prilikom
prskanja i ponovili prskanje preskočenog mjesta.

Sva sredstva za plavo prskanje pripadaju tzv. grupi bakarnih jedinjenja.
To su: Bordovska čorba (bilo industrijska ili sopstvena priprema) koja se koristi u koncentraciji 1.5-2%, Blauvit u koncentraciji 1%, Bakarni oksihlorid 50, u koncentraciji 0.75%, Kupragin u koncentraciji 0.35%. Cuproxsat u koncentraciji 0.35% itd.

U koliko se voćari ipak odluče na sopstvenu izradu Bordovske čorbe ona se priprema na sledeći način: Za pripremu 100 litara 2% rastvora Bordovske čorbe potrebno je 100 litara vode, 2 kg plavog kamena, 0.8 kg negašenopg ili 2.4 kg zagašenog kreča. Negašeni kreč se zagasi u trostruko većoj količini vode. Od 100 litara vode iz bureta uzme se 10 litara da se razmuti kreč i 10 litara da se rastopi plavi kamen.

Kada se kreč razmuti procijedi se kroz redju krpu i vrati u bure da se napravi krečno mlijeko. Kada
se plavi kamen rastopi, sipa se u bure sa krečnim mlijekom.
Uvijek se sipa rastopljen plavi kamen u krečno mlijeko. Ne preporučuje se miješanje obrnutim redosledom jer se tada čorba brže taloži i slabijeg je kvaliteta. Ovako pripremljena bordovska čorba treba istog dana da se potroši jer stajanjem gubi fungicidno dejstvo. Čorba može da se stabilizuje dodavanjem 250 grama šećera na 100 litara čorbe i tada zadržava fungicidna svojstva 2-3 dana.

Samo oni voćari koji se pridržavaju ovih uputsrava mogu očekivati stabilne, redovne i kvalitetne prinose voća u svojim zasadima u toku naredne godine."

Matkee
01-11-11, 20:18
Poželjno je da se metalnom četkom ili posebnim strugačima, sa debla i ramenih grana ostruže kora. "

Da li neko može ovo da objasni ? ^-^

oktopod
01-11-11, 20:36
^^ I meni zvuči malo bolesno:lol:

Matkee
01-11-11, 22:55
Pogotovo što je tekst kako si naveo vlasništvo Branka Giljen, dipl. ing. polj. Da je to napisao neko od nas i mogao bih da razumem. Lkl{{

---------- Poruka napisana u 21:55 ---------- Prethodna poruka je at 19:45 ----------

oktopod
02-11-11, 01:02
Razumeo bih da piše "sunđerom za kuhinju, grubom stranom, blago očetkati koru", ali čeličnom četkom, oguliti koru...boles :lol:

pole
05-11-11, 09:25
Idealan dan danas za plavo kupanje malinjaka .... al list jos ne razmislja da otpadne ....A ja vise nebih da cekam vec , danas plavo kupanje....?

aleksandarva
05-11-11, 10:11
Ja cekam jos neki dan posto javljaju jos lepog vremena.

YT1RDI
05-11-11, 10:39
Idealan dan danas za plavo kupanje malinjaka .... al list jos ne razmislja da otpadne ....A ja vise nebih da cekam vec , danas plavo kupanje....?
Ако сам ја добро разумео лист прави "сенку" па гране остану неопрскане. Међутим, ако атомизери добро "дувају" и обзиром да је потребна већа количина течности, ово не би требало да буде проблем.

pele
06-11-11, 11:13
Nisam ni ja jos prskao,cekam,list i dalje ne opada,nesto je pocelo pre neki dan kada je bilo -2. Sada duva jak vetar,najavljuju ga sve do srede pa se nadam da ce on otresti jos lista i onda od cetvrtka prskanje.

Deda Lala
06-11-11, 22:46
Има година када је десикација једно од решења.

sladjans
07-11-11, 16:17
Izvinte Deda Lalo,al moze pojasnjenje pojma desikacija?

srkitransporter
07-11-11, 16:56
i ja nisam ukapirao sta ste hteli raci sa pojmom desikacija jer koliko znam to je klasicno susenje tj unistavaju se zeleni delovi, sto se radi sa korovima totalnim herbicidima? ne znam kakve to veze ima sa listom na vocki?

Vocar
07-11-11, 22:05
oktopod, dobar tekst, lijepo što je citiran autor. Fina preporuka, može se primjeniti ali četkanje stabala je komično :) praktično nemoguće...ili moguće ako se voćnjak sastoji do 3 stabla. Ali na kraju krajeva zašto bi poslije toga uopšte prskali bakrenim preparatima ako smo "očetkali" patogene :)

YT1RDI, čeka se da opane list da se ožiljci na mjestu opalog lista dezinficiraju kao i ostatak krošnje. Ne radi se o "produvavanju" atomizera.

Zanimljiva mi je i preporuka

obavzno treba takve voćke protresti kako bi se ona oslobodila bar 2/3 lišća ...da mi je i to vidjeti :)

oktopod
07-11-11, 22:58
Pazi meni na kajsijama list opada kad protresem, a na nekima je još uvek zelene boje, tako da to sa protresanjem pomalo i ima smisla...a guljenje kore nema nikako, nisam stručan ali mi to zvuči kao kontraproduktivno, nije rekla četkanje već guljenje, pa pobogu protiv toga se narod bori od zečeva i slično a ja da gulim :lol:

pole
08-11-11, 08:29
Okej iz ovih Vasih pisanija pokusavam da nesto i shvatim. Posto sam 05 11 11 obavio plavo kupanje, a namera mi je da ako se ukazu povoljne vremenske prilike mozda krajem meseca kad opadne sav list ,da kupanje ponovim . A u 12-om obavim i krecenje sa dodacima sumpor+so.....Da li mozda gresim ,sem dodatnog aganzmana trosak i nije prevelik, da li ne preteram sa bakrom,sobzirom da sam jacu dozu upotrebio ....HVALA

pele
10-11-11, 12:00
I meni je smesno ono za ,,tresenje lista"?! Pa to moze da radi onaj sa tri stabla a ne onaj koji ima 2-3 hektara.Proce mu cela godina dok,,otrese" a posle toga bi verovatno zavrsio kod doktora zbog bolova u ledjima.Ja sam mislio danas da prskam ali evo duva vetar.Lisce je solidno opalo,juce bio divan dan (bar kod mene) za prskanje ,toplo i bez vetra a ja nisam stigao.Da poludis.Inace za Poleta-neznam koliko je dobro toliko puta ponavljati jesenje prskanje,mislim da nema potrebe vise da prskas do sledeceg krajem februara-pocetkom marta.Ako si okupao vocke kao sto kazes i jos stavio jacu koncetraciju...cemu ponavljati? Da li je jos neko oprskao kajsije ovih dana a ako nije kada ce?

oktopod
10-11-11, 12:26
Ja imam do 100 drveta pa mi nije teško da protresem :)

A kajsije nisam prskao, bilo je dosta lista, mada je pre 4 dana na jednoj skroz opalo, 5-6 je bio skroz žut, a 30ak zelen...idem sutra da vidim kakva je situacija pa ako je opao ili žut tj može da se otrese, ću da oprskam...mada temperatura neće biti preko 10 stepeni, mislim da ne bi trebalo na toj ladnoći, će da izmrzne, šta ostali misle za to?

srkitransporter
11-11-11, 10:04
ja mislim da cu da oprskam vocnjak totalom... kad je bilo lepo vreme nije opalo lisce, sad kad je opalo lisce i bilo lepo vreme duvao vetar, sad kad ne duva vetar mnogo hladno... ma mars bre u .....

nego salu na stranu, ja cu u nedelju da prskam bice osam stepeni, preko noci oko nule. jer ne vredi bice sve hladnije i hladnije ^-^

pop
12-11-11, 09:05
Ja sam oprskao lešnike u četvrtak vetra nije bilo a bilo je i toplo, prskao sam sa Cuprzinom doza 350 gr. na 100 lit.

srkitransporter
13-11-11, 22:05
ja otisao u selo, kad pola vocnjaka koji je na cistini opalo lisce skroz, a pola koje mi je u zakolonu, cak ima i zelenih. :( znaci izludeo sam totalno, okrecio sam ih samo cisto da ne bude da sam dzabe isao i podjubrio, tako da od jesenjeg prskanja nista, bacih 900 din za cuprozin!

pele
13-11-11, 22:46
Nema vise cekanja,u utorak po prognozama bez vetra i oko 10 stepeni dnevna temperatura a jutarnja oko -1.Nemogu se ocekivati vise topliji dani.Bolje je poprskati bilo kako nego nikako.(al sam ovo lepo srocio):lol:

Neško
14-11-11, 08:19
Jesenje prskanje višnje obvio sam u subotu. Prskao sam sa Boldoflow-om. Temperatura 10" bez vjetra, bio odličan dan za prskanje.
Evo kako je izgledao voćnjak u subotu.
http://i41.tinypic.com/262xhex.jpg

oktopod
14-11-11, 11:34
Što ne oprska to pola, a možda i ceo pa šta dovati, dovati? :) Kod mene je slična situacija, čekam prvi dan kad pređe 10 stepeni da prskam pa šta je opalo opalo je...malo ću i da prodrmusam prvo...

Neško
14-11-11, 11:59
@oktopod nisam te razumio "Što ne oprska to pola, a možda i ceo pa šta dovati, dovati?"?

batad
14-11-11, 13:30
Mene zanima sa koliko si vode išao po hektaru. Kad si oprskao jesi li sišao i pogledao koliko je sredstva završilo tamo gdje treba, na granama? Moje mišljenje je da treba čekati da otpadne barem 70 % lista ako ne i više jer sve ostalo je samo opravdanje pred samim sobom-ja sam poprsko bakrom u jesen.

oktopod
14-11-11, 14:03
@oktopod nisam te razumio "Što ne oprska to pola, a možda i ceo pa šta dovati, dovati?"?

Pitanje je bilo za "srkitransporter", nisam video da je načeta i sledeća stranica na temi pa da ga navedem po imenu :)

Ja mislim da ne samo što list zaklanja dobar deo grana, već i ona rupica koja ostane ispod drščice lista ostane netretirana preparatom, zato treba čekati 75 posto barem da opadne.

srkitransporter
14-11-11, 14:12
pa razmisljao sam ceo dan sta da radim i onda sam odustao rekoh kad mi se ne da necu ni da ga prskam, jer necu dzabe da se trujem a da znam da necu uraditi posao kako bih hteo da uradim, jer kao sto Batad kaze to bi mi bilo samo opravdanje pred sobom da sam prskao bakrom. a i jedan zastitar mi je rekao da slobodno mogu da preskocim sad jer je sljiva u pitanju, da mi je vaznije zimsko prskanje(crveno/plavo ulje). :)

Vocar
14-11-11, 14:18
srkitransporter, upravo tako. Uraditi kvalitetno proljetno prkanje uljem je sasvim dovoljno ako se uradi kako treba u datom trenutku. Evo, ni ja ne radim jesenju zaštitu, tako da podržavam stav tog zaštitara. :)

srkitransporter
14-11-11, 14:21
dobro je, iskreno malo sam bio sumnjicav ali sad kad cujem jos jedno misljenje sad mi je lakse :)))

Neško
14-11-11, 15:44
Uradio sam jesenju zaštitu prvenstveno radi kokomicesa sa kojim u mom kraju ima mnogo problema. Potrošio sam na 2ha 2000l, a atomizer je bio vučeni odlično atomizira lišće, tako da mislim da je odlično oprskano. Nisam htio da preskačem ovu zaštitu iz razloga što smatram da je vrlo bitna za višnju, a i u krajnjem slučaju ovo je skoro pa najjeftinija zaštita u toku godine i uopšte ne želim da se mislim. Kod nas sada počinju jesenje kiše i zbog iskustva iz ranijih godina nisam htio da čekam više jer se može desiti da uopšte ne stignem da poprskam.
Ovako isto sam radio i prošle godine i kao što vidite list je ostao do sada zdrav. Jedan moj poznanik ima voćnjak od 1ha koji u julu nije imao listova koliko sada ima na ovoj slici.

YT1RDI
15-11-11, 17:42
Чиме су оно Амери прскали шуме у Вијетнаму да опадне лист; неће са шљиве да пада па можеш да дрмах колко хоћеш.

topalovic
15-11-11, 19:59
Evo danasnje zimsko zavrseno u sljiviku
http://s6.postimage.org/tslf45c4d/15112011693.jpg (http://postimage.org/image/tslf45c4d/)http://s6.postimage.org/x0pwh6ye5/15112011694.jpg (http://postimage.org/image/x0pwh6ye5/)http://s6.postimage.org/tidwksxi5/15112011695.jpg (http://postimage.org/image/tidwksxi5/)http://s6.postimage.org/40vi17frx/15112011696.jpg (http://postimage.org/image/40vi17frx/)http://s6.postimage.org/66psvpj8d/15112011697.jpg (http://postimage.org/image/66psvpj8d/)http://s6.postimage.org/ykv8fl6sd/15112011698.jpg (http://postimage.org/image/ykv8fl6sd/)http://s6.postimage.org/wvm57ir31/15112011700.jpg (http://postimage.org/image/wvm57ir31/)
i naravno zamalo da zaboravim mog pomocnika.....

Vocar
15-11-11, 20:55
Bravo topaloviću! Uredno i lijepo izgleda. :) Jedino što mi se ne sviđa što nemaš maske na licu. Koja je sorta šljive?

topalovic
15-11-11, 21:13
Ma zurio sam a vetra nije bilo,ovo gde je slikano je "valori"

YT1RDI
15-11-11, 21:50
Ma zurio sam a vetra nije bilo,
Па бре војничке маске су џабе! Мислиш ли ти том детету да играш на свадби а пре тога да му направиш још неког брата или сестру!?!
Поред удисања отрои се апликују и кроз кожу и очи а питање је кад ће штитна жлезда да откачи па онда: "пуче колан свечевој кобили, окренуше кола низастрану, зауставит нико их не може".

pele
15-11-11, 23:53
Danas i ja konacno poprskao kajsik,nije bilo vetra a temperatura oko 10 stepeni.Potroseno 1400 litara na 2 jutra,cuprozin-450grama na 100 litara.Po uputstvu ide 350 g ali kazu da je bolje malo jaca doza. Sutra krecenje.

oktopod
16-11-11, 18:05
Ja sam danas hteo da prskam ali nisam stigao, na svoju ruku sam otresao svo lišće, a ono koje je ostalo uglavnom na mladim trešnjama sam "počupao", tačnije spadalo je samo čim ga pomaziš, ne znam da li je to pametno ili ne, ne vidim što bi smetalo, pa prskam za vikend verovatno..

Nego komšiji uvališe plavo ulje, ima li potrebe za njime ili da ga lepo ubedim da ga sačuva za proleće?

srkitransporter
17-11-11, 01:39
za prolece ;)

pele
17-11-11, 09:27
Juce sam dok sam krecio zagledao sadnice i uopste mi nije jasno kako ona profesorka kaze da se to prskanje zove ,,plavo prskanje,, jer vocke dobiju plavicastu boju.Boja vocki je ostala maltene ista,lepo sam ih okupao,ako racunam i prazan prostor izmedju vocki ,na svaku sadnicu je otislo skoro 3 litre preparata.Mozda se cuprozin ne plavi toliko?Jos sam isao i jacu dozu,450 g na 100 litara.Kako kod vas izgleda?

oktopod
17-11-11, 10:28
Kod mene ne znaš gde si oprskao gde si promašio, isto tako...mada ima nešto kao boja pepela a negde nema, nisam siguran da li je to pigment stabla ili cuprozin...

topalovic
18-11-11, 07:23
Ma plavo prskanje je ostalo od davnina kada su se koristili plavi kamen i hidratni krec....

pocetnik-mk
20-11-11, 21:57
Чиме су оно Амери прскали шуме у Вијетнаму да опадне лист; неће са шљиве да пада па можеш да дрмах колко хоћеш.

Незнам за амере... али ево на шта сам налетео:

"Na voćkama koje duže vremena zadržavaju lišće, provodimo prskanje UREom, tim postupkom list vrlo brzo pada sa stabla i brže se raspada, poticanjem raspadanja lišća ne dozvoljava se raznim uzročnicima bolesti prezimljavanje, te možemo biti sigurni da u proljeće izostaje primarna zaraza tj.imamo zdraviji start u novu vegetacijasku godinu. Koristimo 5% otopinu uree, odnosno 5 kg/100 litara vode ili 0,5 kg /10 litara vode, istovremeno se vrši i gnojidba N koji se preko lista prenosi u korijen, upravo je zima period kada se korijen razvija, N se vrlo brzo prenosi do korijena i nema gubitaka niti isparavanja. Nakon opadanja lista, površinu ispod voćaka potrebno je očistiti i list ukloniti, ako smo imali problema sa moniliom , kovrčavosti, šupljikavosti ili nekom drugom bolesti, lišće je najbolje iz vinograda iznijeti i zapaliti."

IZVOR: http://www.poljoprivredna-ljekarna-dolina.com/content/priprema-vocaka-za-mirovanje

aleksandarva
21-11-11, 11:32
Ja jos uvek pravim sam smesu za plavo prskanje sa plavim kamenom i gasenim krecom. Vise volim da sam da odradim taj posao nego samo da razmutim u vodi. Mada me vremenske prilike omele u prskanju i krecenju iako sam pre tri dana zagasio krec i plavi kamen, naravno jos ih nisam izmesao. Ako se vreme malo ne popravi nece biti prskanja ove godine vec cu cekati prolece.

darko1973
24-11-11, 22:05
Da li neko zna neku adresu da se preparati za prskanje kupe preko interneta,kod mene pola nema da se kupi od preparata koji su jeftiniji.Na primer nema cuprozin ali ima bakarni oksihlorid koji kosta 1250 din kg
::jako_besan::

YT1RDI
25-11-11, 11:37
Па тамо имаш 4 апотеке у центру!?! Ако идеш према граду сврати у Болеч или Винчу преко пута школе.

oktopod
25-11-11, 14:00
Upravo tako, u Vinči imaš 50 metara od ulaza u Vinču ka Grockoj, sa leve strane, gde su oni frizeri i par radnji, imaš kad uđeš u Vinču sa leve strane pre škole (mada mi se čini da je zatvorena) a imaš još jednu kad uđeš u Vinču, posle škole, autobusku stanicu dalje sa desne strane, slabo primetna radnja, malo posle autobuske stanice, odma kraj puta, tu sam ja kupio Cuprozin, mislim da je kilo 950 dinara, ima i od 250 i od 25 grama pakovanja.

Ispod tih frizera na Smederevcu imaš da kupiš gašeni kreč ako ti treba.

darko1973
25-11-11, 15:22
Hvala kolega idem sutra da uzmem,taman da svratim malo i do buvljaka.

Koristite opciju -Zahvali se-. Naredni post prebačen u: http://poljoinfo.com/showthread.php?4309-Chat-u-voćarstvu

YT1RDI
05-12-11, 11:05
Јуче је био одличан дан па сам очистио мумије и лишће и завршио прскање. Него, раче ми тип да примењује 2 плава прскања а има око преко 20 хектара. Дал је могуће да штеточине толико постају резистентне на отрове да ускоро нећемо имати шта да једемо или ћемо појачавати тровање? Још ће ови Амери изгурати своје ГМО.

oktopod
05-12-11, 15:57
Ja sam čuo sa više strana od poznatih profesora da ovo prskanje nije ni potrebno...dva puta može biti i kontraproduktivno u smislu stvaranja rezistentnosti i trovanja biljaka.

Zapitajte se zašto se ni u jednoj literaturi ne spominje ovo prskanje.

Vocar
05-12-11, 21:40
Ljudi ne forsirajte toliko bakar! Samo jesenje ili samo proljećno kupanje, ali po propisu i kvalitetno (moje mišljenje).

Sale
05-12-11, 21:48
Ljudi ne forsirajte toliko bakar! Samo jesenje ili samo proljećno kupanje, ali po propisu i kvalitetno (moje mišljenje).

Da li može neko objašnjenje za Vaše mišljenje .

YT1RDI
06-12-11, 10:39
А јел' пробао неко да бакар замени сребром?

Vocar
06-12-11, 22:42
Sale, bakar može i u proljeće u kombinaciji sa uljem, tj. on svakako treba da bude prskan u proljeće. Jesenje prskanje bakrom se radi koliko ja znam samo da bi se spriječila "moguća" infekcija u kasnu jesen (mada je već skoro sredina decembra) ili rano proljeće patogenima koji uzrokuju moniliozu, šupljikavost lišća, rogač, krastavost, kovrdžavost itd... Dakle samo kao dopunska mjera proljećnom prskanju?

U suštini, mislim (to je samo moje lično mišljenje) nije potrebno, jer se u rano proljeće bakrom isti efekat radi prije početka buđenja svih gamadi, a uljem se neda kisik da isti dišu, pa je sasvim dovoljno proljetno. Naravno, s njim se ne smije zakasniti.

I na kraju, mislim koja bakterija u januaru mjesecu? Ako i bude lijepih sunčanih dana i bakterije "krenu" već sledeće jutro mraz i temperature ispod nule djeluju pogubno za njih. A zavlačenje ispod kore ili u pupuljke, dobro staro bijelo ulje u kombinaciji sa bakrom će da odradi sve kako treba. Zato treba kupati stabla i krošnje. Ali je najmanje štetno prskanje po okolinu.

oktopod
07-12-11, 10:26
Upravo tako, ljudi nemojte da preterujete kad ovog prskanja nema nigde u literaturi i stručnjaci mi kažu da je izmišljeno, džabe bacate pare na preparate i gorivo i trošite vreme! Na proleće obavezno, mada i za to neki iznose sumnje prema samom ulju, koliko je uopšte efikasno...

Sale
07-12-11, 14:38
@ voćar Hvala na odgovoru .

U većini se slažem sa vama ali različite vrste voća očigledo zahtevaju i različit program prskanja . Što se tiče leske pokazalo se dobro u praksi prskanje bakra u listu ( pre opadanja) i kad opadne list drugi put.U zadnje 3 god. sredinom januara oko srpske nove godine temp. bude dan,dva,tri oko 10 stepeni i tada je pod obavezno prskanje alertom . Prolećno prskanje bakrom do sada nije radjeno .Dosada bolesti nije bilo. A obzirom da je proleće ove godine očigledno u decembru ko zna šta nas sve čeka .

Vocar
14-12-11, 20:59
Pa... je li ko vršio "plavu" zaštitu...kako se pokazalo?

oktopod
03-10-12, 15:35
Kojim preparatom planirate da ove godine radite jesenje prskanje, sada kada opadne veći deo lista?

Ja sam mislio bordovskom čorbom, ali mi se cena ne dopada, nešto preko 300 dinara za 50 litara, meni treba nešto za oko 500 litara. Želeo bih da to nešto bude efikasno, pa mi nije toliko žao para, ali ne bih voleo da nepotrebno dajem novac ako je "svejedno" koji preparat dokle god ima bakra...ove godine sam imao najezdu vašaka, paukova, cikada, nečeg što se ubadalo u vrhove ovogodišnjih grana, kao i kokomicesa na trešnjama, pa bih voleo da to bude efikasan preparat, ako mora tih 3-5 hiljada dinara za 500 litara, onda nek bude, ako ne mora, šta mi preporučujete?

sljivar
04-10-12, 17:08
Ja lično od preparata na bazi bakra koristim Nordox. Ima manju česticu i bolje pokriva površinu, ide ga manje itd.... Odlično je sredstvo.

Više o sredstvu na link (http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/Nordox-75-WG.aspx)

oktopod
04-10-12, 17:14
Sad gledam, Cuprozin je i baktericid...

IVAN ILIC
04-10-12, 17:40
Svaki bakar pored fungicidnog ima i baktericidno dejstvo.Sto kaze sljivar,bitno je kakva je formulacija preparata .Kod kontaktnih fungicida vrlo je bitna sto uniformnija pokrivenost tretiranih povrsina,a to moze samo formulacijama sa sto sitnijim cesticama aktivnih materija.Jedan od takvih je i cuproxat...

Sale
05-10-12, 22:21
Ja sam uzeo Funguran OH - Bakar hidriksid . Lepo se meša i slabo spira ima dobru formulaciju . Cena po kg 1100,00 din. Pošto je mlad voćnjak u pitanju po kg / 300lit.vode .

aca123
18-10-12, 10:06
Uskoro mi stiže 2400 komada krušaka za sadnju, utrapiću ih dok pripremam zemljište, mislio sam da ih odmah u trapu isprskam Cuprozinom+Galmin da ne bi posle sadnje prskao po njivi od jedne do druge. Šta mislite da li je to uredu?

oktopod
18-10-12, 11:22
mislim da ti je galmin nepotreban, al aj nek kaže još neko, ja sam danas kupio cuprozin da imam pri ruci kad zatreba, mislio sam da idem 500 grama na 100 litara vode, jel to ok?

Cena je oko 920 dinara kesa od jednog kilograma.

aca123
18-10-12, 11:47
Ma preporuka je da se stavi Galmin zbog kruškine buve, da sad uništi jaja i imaga i drastično smanji njihovu brojnost dogodine. Što se tiče Cuprozina mislim da ti je doza malo jača. Mislim da ide oko 350 grama na 100 litara vode.

oktopod
18-10-12, 12:19
aha nisam znao to za krušku, ako je tako stavi i galmin...

Malo jaču dozu sam hteo jer sam imao nekih problema ove godine i retko kad sam i radio plavo prskanje, od prošle godine tek preuzeh voće na sebe, ne znam dal ima potrebe tj efekta ako se stavi više?

aca123
18-10-12, 12:47
Nisam ti ja neki stručnjak, mada bih se prdržavao preporučenih doza, jer ćeš i onako prskati u februaru ponovo.

IVAN ILIC
18-10-12, 17:29
Jesenje plavo kupanje vocaka i inace ide u jacoj dozi bakra no inace.A mineralno ulje plus bakar je redovno u februaru-martu zavisno od vremenskih prilika.

oktopod
18-10-12, 17:37
Zavisi koje ulje. Plavo ulje već u sebi ima bakar, galmin nema...a cena galmin plus cuprozin ne opravdava cenu ne kupovanja samo plavog ulja, postala je pristupačnija cena, a mešanje ulja i bakra u fabrici je svakako kvalitetnije nego u domaćoj radinosti. Mnogi na proleće stavljaju i insekticid tipa cipkord, ja lično ne znam da li za time ima potrebe krajem februara...

IVAN ILIC
18-10-12, 20:19
Slazem se samo za kvalitetnije fabricko mesanje fungicida i insekticida,inace obrati paznju na koncentraciju istih u plavom ili crvenom ulju,pa uporedi sa preporucenim dozama ulja (galmina) i bakra (cuprozina,cuproxata,fungurana,kocida...)Kad sam mesam,onda znam koje su mi doze smese,tako mi je i sa stocnim koncentratima.Pozdrav!>:({

Iron ex stefanvoce
18-10-12, 20:31
Juce sam sa ovim prskao dunje i ponovicu za 10-ak dana,kazu da je extra bakar+cink....

Evo malo copy/paste

Cuprablau Z

U zasadu vinove loze može se primeniti najviše 4 puta tokom vegetacije uz interval izmedu tretiranja 7 do 10 dana. Može se mešati sa preparatima na bazi ulja za zimska tretiranja, kao i sumpornim preparatima tokom vegetacije. Ne meša se sa preparatima kisele reakcije (dimetoat, dihlorvos, heptenofos). Idealan je za jesenji tretman, obzirom da je cink neophodan za dobro prezimljavanje pupoljaka i diferencijaciju cveta. Cink deluje kao sinergist i poboljšava usvajanje bakarnih jona, a ulazi i u sastav auksina-hormona rasta kod biljaka. Pojava intenzivno zelene boje je, takođe rezultat iskorišćavanja cinka od strane biljke. Bakar sporedno deluje na sve gljive koje izazivaju trulež, kao i na bakterije, ojačava ćelijski zid i sprečava pucanje bobica kao i bolje prezimljavanje.

kanački
05-11-12, 20:35
drugari , nikako da opadne lisce sa mojih krusaka, da li moram da cekam da opadne ili mogu da ih okupam i sa liscem ? sadnice su sejane jesen prosle i prolece ove...
hocu da kultiviram , a bojim se da se jos vise ne okisa dok ne opadne 70%... ^-^

oktopod
05-11-12, 20:42
Poenta čekanja da opadnu listovi je da se dezinfikuje mesto gde je drška lista, ono mesto iza pupoljka...

Ja sam moje trešnje oprskao i ako je list tek krenuo da opada, da dezinfikujem i sam list, da ne prezimi ništa na njemu kad opadne, pa ću svakako ponoviti prskanje kad list opadne 70%. Ako tih dana na bude uslova za prskanje, prskaću kasnije iako će tada već sav opasti i biće malo kasno za ta mesta iza pupoljaka, ali bolje i tako nego prerano ili nikako...

begovicr
12-11-12, 13:58
Svaka cast za temu. Ima svakakvih misljenja i iskustava i za one koji imaju 3 vocke u dvoristu ali i za ozbiljnije sa nedoumicama :) Moj izbor ove godine bice 0.5 % bakarni oksihlorid-50. I to za jabuku, krusku i kajsiju... 5 dana ima da se ne gasi atomizer. :)

oktopod
12-11-12, 19:52
Ponavljam, negde sam pročitao da je bakarni oksihlorid bolji za temperature preko 15 C, a za niže su bolji drugi preparati tipa Cuprozin. Zato je bakarni oksihlorid bolji za neke prolećne tretmane, a cuprozin i slično za zimske.

IVAN ILIC
12-11-12, 20:38
Sastav Cuprozina je upravo bakar-oksihlorid.

oktopod
12-11-12, 21:44
znam, to jeste aktivna materija, ali nije isti preparat...postoji mnoštvo preparata koji imaju istu aktivnu materiju ali se razlikuju po kvalitetu upotrebe u različitim vremenskim uslovima, čak i za koje voće se koriste, postoje čak ali nisam siguran i preparati sa istom aktivnom materijom ali različitim namenama, tipa neki fungicidi gde je jdan za moniliju grančica a drugi za list, a ista aktivna materija..

Matkee
12-11-12, 21:55
Treba da budu tri lepa dana, bez padavina sa temperaturom iznad 5 C i nemate brige, kod nas je opalo oko 50 % lišća ipak ćemo sačekati još malo, evo, možda bude nekom od pomoći, prognoza je za Novi Sad.

http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/196253/i/1/dugorocna-prognoza-za-novembar-2011.gif

U periodu od 13. do 23. takođe će biti stabilno i uglavnom suvo. Jutarnje temperature kretaće se u intervalu od minus jedan do dva stepena, a najviše dnevne od pet do 10 stepeni.
​Kiša će mestimično padati oko 13. i 16, dok će 21. novembra biti praćena susnežicom. Do kraja novembra srednje dnevne temperature biće nešto ispod ili u granicama višegodišnjeg proseka – od dva do pet stepeni. U periodu od 24. do 26. predviđa se kiša, koja će oko 27. novembra biti praćena i susnežicom.

sljivar
12-11-12, 22:41
znam, to jeste aktivna materija, ali nije isti preparat...postoji mnoštvo preparata koji imaju istu aktivnu materiju ali se razlikuju po kvalitetu upotrebe u različitim vremenskim uslovima, čak i za koje voće se koriste, postoje čak ali nisam siguran i preparati sa istom aktivnom materijom ali različitim namenama, tipa neki fungicidi gde je jdan za moniliju grančica a drugi za list, a ista aktivna materija..

Ako je ista akt. mat. onda je isti i preparat (isto djelovanje), samo različit proizvđač. Jedino može biti razlika u pakovanju npr vodotopive granule ili kašsti prah, odnosno WG, WP formulacije.

Evo uzmimo za primer Hrebicid Ston ili Stomp Aktivna tvar: pendimetalin ........ .330 g/l, kod našh proizvođača ne piše da se može koristiti npr u mrkvi, grahu, a kod stranih piše da može i da se koristi. Sve zavisi kako je preparat registrovan od strane proizvođača.

IVAN ILIC
12-11-12, 22:48
Upravo tako,i Cuprozin i bakarni oksihlorid su u WP formulaciji (praskasta materija).Razlika u formulaciji moze da da kvalitetniju (uniformniju)pokrivenost delova biljaka,bolje prijanjanje,teze spiranje...ali dejstvo ostaje isto.Svejedno,idemo onim bakrom koji nam je na raspolaganju i nema brige.>:({

oktopod
12-11-12, 23:11
Taj fazon, hvala na objašnjenju >:({

Yoca`
18-11-12, 18:37
Potrebna mi je pomoc oko prskanja, da li je kasno za jesenje prskanje i sta cim bi trebalo da prskam? Imam zasade kajsije, jednogodisnje, i dvogodisnje..

oktopod
18-11-12, 18:42
Ne da nije kasno, nego je pravo vreme, za pojedine voćke možda čak i rano! Prska se kad opadne 70% lista, pročitaj malo temu ima pisano sve, pozdrav.

talianu
23-11-12, 17:56
Kolege dobio sam od prijatelja kutiju plavog ulja,šta mislite da ga iskoristim sada ili da ostane za prvo prskanje?

kanački
25-11-12, 21:56
ja bih ostavio za prvo, po meni je ono ipak bitnije od ovog sada plavog, a i sada je mnogo jeftinije uzeti neki bakar i isprskati, nego trositi ulje ...

Sent from my ALCATEL_one_touch_990 using Tapatalk 2

Iron ex stefanvoce
02-12-12, 21:15
Najbolje da ceka februar,sad neki bakar i nemas frke ....

oktopod
02-12-12, 21:31
pogledaj i rok trajanja tog ulja, ako uskoro ističe onda možeš da iskoristiš...ako ne bolje u februaru, ali pre nego napupe pupoljci, na kajsiji npr jako rano pupe mada mislim da ipak početkom marta a ne krajem februara..

balansero
03-12-12, 10:59
Ma i ako sad istice rok,nije greda da ga probije dva meseca.Nije to kao tajmer,pa cim otkuca svoje-iskljuci se Lkl{{

Жиле
31-10-13, 20:01
Uzeo sam ovih dana Funguran 50wp,mislim da je to jedini bakarni preparat koji do sada nisam koristio.Zbog smolotočina koje sam imao ove godine kažu da bi trebalo da idem sa tim.U apoteci su mi ga preporučili kao najjači bakarni preparat,jel ima neko nekakvo iskustvo?

IVAN ILIC
01-11-13, 10:16
Uzeo sam ovih dana Funguran 50wp,mislim da je to jedini bakarni preparat koji do sada nisam koristio.Zbog smolotočina koje sam imao ove godine kažu da bi trebalo da idem sa tim.U apoteci su mi ga preporučili kao najjači bakarni preparat,jel ima neko nekakvo iskustvo?
Za ovo najjaci medju bakarnim preparatima mogu da se vode samo debate.Ono sto strucnjaci kazu to je da je bakar najaktivniji iz bakar-hidroksida,a to je upravo po sastavu Funguran.Medjutim postoje mnogo bolje formulacije od WP formulacije ovog preparata.U svakom slucaju,odlican je preparat kao i gotovo svi na bazi bakra,idi sa gornjom granicom preporuke i sto je najvaznije-sto bolja pokrivenost cele biljke rastvorom!

Жиле
01-11-13, 12:12
Jasno kupanje sleduje po ps-u nego imao sam na jednom mestu pucanje grane na 2/3 jedva sam je nekako bandažirao i primila se,čak su lastari sa te imali najveći porast.Pored toga imao sam još više smolotočina na mestima prekraćivanja (trešnje su u pitanju).Ono što me zanima i na znam,šta bi' trebalo dali ta mesta gde je smolotočina jel bi' tu trebalo da nešto posebno natopim bakrom ili šta?^-^

pera0507
01-11-13, 13:03
Žile imam i ja taj problem sa " smolotočinom " ali na šljivama. Čitajući temu o bolestima i prepoznavanju istih shvatio sam da je ta smola u stvari odbrambeni sistem voćke. Pogledaj i ti tu temu i videćeš dosta korisnih stvari. Ja sam odlučio da uradim DVA plava prskanja uz povećanu dozu za 30% od preporučene.
Da li je neko već počeo sa plavim prskanjem i ako još nije opalo 70% lišća ?

Жиле
01-11-13, 15:48
To sa dva prskanja je i mene savetovao jedan zaštitar,kaže ako nemaš mnogo il' imaš vremena itd. idealno bi' bilo u bilo kojoj situaciji prvo prskanje na pola lista i još jedno pred kraj tako da ni' jedna bakterijica nema šanse....Mnogima će ovo odmah zvučati kao picajžljenje al' opet ko nema puno a odgaja još i s ljubavlju prema voću ima jako smisla.

pera0507
02-11-13, 10:37
To sa dva prskanja je i mene savetovao jedan zaštitar,kaže ako nemaš mnogo il' imaš vremena itd. idealno bi' bilo u bilo kojoj situaciji prvo prskanje na pola lista i još jedno pred kraj tako da ni' jedna bakterijica nema šanse....Mnogima će ovo odmah zvučati kao picajžljenje al' opet ko nema puno a odgaja još i s ljubavlju prema voću ima jako smisla.

Sigurno ima smisla " a,neće da škodi " kako kaže Lane Gutović. Profesor LJubivoje Brkić iz Hemiksa je u jednoj emisiji i preporučio dva plava prskanja. Prvo kada opadne već 30% lisne mase da se odmah te ranice od opalog lišća dezinfikuju, a drugo kada opadne 70%. Naj vaznije kao i što svi znaju je da posle ovog tretmana ne bude par dana kiše i da je temperatura iznad +5*. Ovo vreme do sada je bilo idealno za ove radove.

Жиле
02-11-13, 16:09
I meni su savetovali da idem sa 25% manje vode zbog smolotočine.Inače probaću ove godine tu varijantu na 30 pa na 70 i tako kalendarski kasni opadanje lišća a i da vidim baš reakciju.Mala promena će im prijati.

Shale
02-11-13, 17:40
Ja sutra idem da prskam plavo prskanje na trešnjama, koncentracija o,75%, a planiram da sa 400 litara vode oprskam 2,5 kj... Lišća još ima al rekli su mi da nečekam...

oktopod
02-11-13, 17:45
U principu to sa dva prskanja, prvim prskanjem se dezinfikuje i list koji će otpasti pa neće rasti patogeni na zemlji, a drugim se dodatno dezinfikuje kora, potrebno je i ne čekati puno nakon opadanja svog lista jer se bolesti zapate kroz mesto na kojem je bila lisna drška...

E sad ako ovo pročitate iz drugog ugla posmatranja...mislim da smo svi otišli dođavola...mesto gde je bila lisna drška nije nego...ne kažem da ne treba da se prska, ali brate šta očekujete loše da će da se desi ako se ne oprska a ionako ćemo prskati uljem sa bakrom na proleće. Toliko puta prskamo protiv koječega da mislim da je još jedno dodatno prskanje čisto preterivanje, imajte malo na umu i zagađenje zemljišta tolikim preparatima.

ilija_čvorović
02-11-13, 18:29
Ja sam kupio Nordox 75 wg syngenta ( 20 eura košta, neprijatno me iznenadio :) ), nisam do sada koristio ovaj preparat. Tražio Cuprablau ali nisu imali. A na proljeće crvenim uljem kao i uvijek do sada.

njoko
02-11-13, 22:23
U principu to sa dva prskanja, prvim prskanjem se dezinfikuje i list koji će otpasti pa neće rasti patogeni na zemlji, a drugim se dodatno dezinfikuje kora, potrebno je i ne čekati puno nakon opadanja svog lista jer se bolesti zapate kroz mesto na kojem je bila lisna drška...

E sad ako ovo pročitate iz drugog ugla posmatranja...mislim da smo svi otišli dođavola...mesto gde je bila lisna drška nije nego...ne kažem da ne treba da se prska, ali brate šta očekujete loše da će da se desi ako se ne oprska a ionako ćemo prskati uljem sa bakrom na proleće. Toliko puta prskamo protiv koječega da mislim da je još jedno dodatno prskanje čisto preterivanje, imajte malo na umu i zagađenje zemljišta tolikim preparatima.
Potpuno se slažem ujedno je to i veliki trošak,a po PS-u bi trebalo napraviti sljedeće,prije bi trebalo oprskati 5% koncentracijom urea i bakar tako da sav list bude dezifinciran ujedno voćka se snadbjeva dušikom i akumulira u koijenu u rano proljeće.Još kada takav list ujednačeno opadne brže se razgrađuje(truli) i ne ispušta spore iduće godine.
Ako želimo malo uštedit može i ovako ali ima i posla,jednostavno list samljeti trimerom i još malčerom i to je to a prskati možemo u prolječe,ako negdje ima erwinije onada obavezno ali pod obavezno urea,bakar,mljevenje lista ili kupljenje,pa opet bakar ov godine,nagodinu tretman barem 3X bakar do cvatnje.

Mike1e
03-11-13, 00:16

Tabela3. Orjentacioni program zaštite trešnje

REDNI BROJ PRSKANJA

VRIJEME TRETIRANJA
FENOFAZA

BOLESTI ILI ŠTETNICI

NAZIV PREPARATA

KONC. (%)
PRIMJENE

1.

Pred početak bubrenja pupoljaka, bubrenje pupoljaka

Monilija, šupljikavost, lisne i štitaste uši, savijač pupoljaka, mali i veliki mrazovac

Crveno ulje

3

2.

Otvaranje cvijeta

Cvjetna monilija; šupljikavost

Merpan WP
Chromovit

4
2

3.

Opadanje latica, kraj cvjetanja

Cvjetna monilija

Ronilan FL SC
Chromovit

0,1
0,1

4.

Intenzivan porast ploda

Šupljikavost
Crna trešnjina uš

Dithane
Confidore SL 200
Chromovit

0,2
0,05
0,1

5.

Šupljikavost
Trešnjina muha

Folpan 50 WP
Hostaquick EC 50
Chromovit

0,2
0,1
0,1

6.

Bakterioze

Nordox super 75
Chromovit

0,2
0,1

ja šta god da čitam nigde ne naletim na jesenje bakrom ili retko gde :(

markoko
04-11-13, 12:59
Sta mislite da li je dovoljno plavo ulje za sljive u koncentraciji 3% kako je preporuceno i da se prska jednom ili da pojacam koncentraciju.

oktopod
04-11-13, 13:58
Radi kako je preporučeno, nije džabe tako određeno. 2 do 3%, ne više.

Shale
05-11-13, 00:26
Ja ipak nisam oprskao u nedelju sa bakrom, ali ću sutra uraditi iako ima lišća, jer mi je rekao drugar, koji je voćar po struci da će se ipak dezinfikovati i da će lepše "sazreti grane", ali ću ići sa koncentracijom 0,5, a ako vreme dozvoli kad opadne lišće ići ću sa još 0,5...

Жиле
05-11-13, 00:56
Mislim da ako to drugo prskanje odradiš po ps-u nemaš problema.
Ja prskam krajem nedelje,čekam ne bi li šta samo od sebe opalo.Prvo prskanje praktično samo fajtam u hodu maglom mesta gde je značajnije opao list.Kasnije kad lepo opadne idem još jednom,kupanje po propisu taj sistem ;)

kanački
05-11-13, 01:26
.Medjutim postoje mnogo bolje formulacije od WP formulacije ovog preparata.

koje su to bolje formulacije od WP ?

IVAN ILIC
05-11-13, 10:17
U takozvanom cvrstom stanju fungicida bolja je formulacija WG (vodorastvorljive granule),inace savremeniji oblik preparata.U takvim granulama ima mnogo vise cestica aktivne materije,samim tim po svakom delu lisca,grana,ploda... dobijamo bolju pokrivenost preparatom.Uglavnom ovakve formulacije imaju i odlicno prijanjanje za biljku i teze spiranje kisom.Takodje,najcesce ovakve formulacije imaju i manje same aktivne materije,sto je sa ekoloske strane opet povoljnije.Plus i bolje rastvaranje i mesanje sa ostalim formulacijama,nema gusenja dizni,nema prasenja tokom upotrebe...

kanački
05-11-13, 12:30
hvala Ivane na objasnjenu, iskreno nisam znao razliku wp wg..

nju-viliđ
07-11-13, 04:37
Meni lisce sa svih vocki popadalo.
jel bi sad valjalo krenuti sa bakrom poprskati cijelo drvo i grane koje mogu doseci i nakon toga prebojati vapnom?

oktopod
07-11-13, 10:03
Tako je, sad udri :)

kanački
07-11-13, 18:27
danas sam pazario bakar , u subotu cu odraditi tretma bez obzira sto nije otpala vecina lista , bojim se loseg vremena i kisa , pa da bude posle problem, a ako vreme dozvoli uradicu jos jedan tretman kasnije.
inace kupio sam funguran OH , ranije sam uvek koristio kuprozin , a ponuda u zrenjaninu je pored ova dva i bakarni oksihlorid... trazio sam nesto WG formulacije , tipa Nordox 75 WG , ali nista od toga ...

kojom dozom da idem ovim funguranom ? da pojacam malo od preporucenih 250gr na 100l vode ? mlad zasad kruske je u pitanju

IVAN ILIC
07-11-13, 20:10
@kanacki
Nista ispod 400gr na 100 litara vode ili 0,4%.

Shale
07-11-13, 20:21
Ja sam kupio Bakarni oksihlorid 50 galenike fitofarmacije i oni preporučuju od 0,5 do 0,75%, evo i njihovog linka: http://www.fitofarmacija.rs/home/proizvodi/fungicidi/detalji/_params/ff_artnr/bakarni_oksihlorid_50.html

I opet onaj dan nisam oprskao, valjda ću uspeti u ponedeljak...

oktopod
07-11-13, 20:38
Meni nešto nije jasno....mi sada prskamo sa bakrom a na proleće uljem.

Bakar je protiv raznih plamenjača, šupljikavosti lista i slično, dok sa uljem ubijamo insekte, grinje, gljivična oboljenja....pa me zanima zar ne mislite da je logičnije da sada pobijemo gamad uljem, a na proleće pre listanja dezinfikujemo protiv bolesti lista???

U uputstvima se to jasno vidi, bakarni oksihlorid sada ide samo za neko koštičavo voće, za ostalo ide u drugim fazama tokom vegetacije: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_bakarni_oksihlorid_50.pdf

Cuprozin za jabuku malinu vinovu lozu, ne sada već u toku vegetacije: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_bakarni_oksihlorid_50.pdf

Plavo ulje se spominju neke prezimljujuće vaši i lisna oboljenja: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_plavo_ulje.pdf

I zašto mi onda sada prskamo bakrom? Moj zaključak je ili sada ili na proleće plavo ulje, bakar uopšte nema poentu sada...može sada plavo ulje a na proleće bakar, samo mi to ima smisao.

Tintoreti
07-11-13, 21:49
Samo plavo ulje s proleca i cao, zdravo.>:({

ilija_čvorović
07-11-13, 21:53
Danas sve poprskao Nordoxom, baš okupao potpuno voćke. Dan bio idealan, sunčan. Ne planiram ponavljati do proljeća, tj. nakon rezidbe.

IVAN ILIC
07-11-13, 22:33
Da li jesenje plavo ili ne..?Svima nam je jasna filozofija fitofarmacijskih kuca za preporuke sa "bezbroj" tretmana,jer trebaju od nas proizvodjaca ziveti.Licno nikada nisam ni u jednoj kulturi koju obradjujem ni prisao broju prskanja koji preporucuju ove kuce,pa opet i ja nesto prihodujem od tog posla.Ali da se vratim ovom prskanju...Gro gljivica i bakterija ima odlicnu aktivnost bas u jesenjim danima,jos i kada im vremenski uslovi podju za rukom onda se mozemo nadati problemima naredne sezone.Sve te stetocine mogu da izazovu zarazu i na vrlo niskim temperaturama,cak i na 2 do 4 stepena celzijusa.A radi se o najopasnijim bolestima voca-bakteriozna plamenjaca,epopleksija kajsije,monilija,tafrina deformans...Pa sad,strucnjaci kazu-ukoliko je topla jesen a usput i vlazna,uslovi su idealni za uvlacenje patogena kroz otvore nastale opadanjem lisca,raznih mehanickih povreda stabla i sl.Onda ne treba cekati opadanje lisca do 70%,jer to vec moze da bude kasno.Vec oprskati odmah cim lisce krene da opada i taj tretman ponoviti bar jos jednom kasnije,recimo posle tih 70%.Kazu da za kosticavo voce,pre svega,vazi da ukoliko je bilo problema sa karakteristicnim oboljenjima za njega u vegetaciji,a propusti se jesenji tretman,onda se vise nista ne moze ispraviti sa prolecnim tretmanima.Amerikanci,primera radi,su dosta povecali doze bakra za jesenje tretmane,a kazu Italijani rade nekoliko jesenjih prskanja u preporucenim dozama.Logicno mi deluje da ovo prskanje ima i te kako veliku ulogu u zastitu voca,pre svega je preventivno,a svi znamo sta je dobra preventiva.Mislim da bi ga trebali svi uvrstiti u kalendar svojih radova kao prvi i osnovni tretman za narednu sezonu.

Жиле
07-11-13, 22:52
Neke stare navike se teško menjaju.Tako je npr. za trešnju do pre 10ak i manje godina važilo pravilo da se ne orezuje nikako,ni' slučajno,kao da je neka "sveta krava flore".Ja sam inače prihvatio savete o dva jesenja prskanja,jedno blaže i drugo pozno kada dobro opadne list-kupanjac.Itako nije jabuka pa da se prska 20 puta.

Комадара
07-11-13, 22:57
Купио сам Вектафид Р, тамо нигдје не пише колико посто раствор да направим. Они пишу само за ове савремене насаде, а ја пршћем са обичном ручном прскалицом од 15 литара. У продавници су ми говорили да литра овога иде на 30 литара. Састав бакра је 5,22 грама по литри бакра из бакар олеата, а остало је уље. Треба да пршћем брескве, кајсије, крушке.

IVAN ILIC
07-11-13, 23:22
Vektafid R je kombinacija bakra i mineralnog parafinskog ulja,nesto poput Crvenog ili Plavog ulja.Doza preparata je 2%.Znaci 2 litra na 100 litara vode.Za tvoju prskalicu od 15 l trebao bi ici sa 300 ml preparata.Medjutim,ostavi ovo sredstvo za februar-mart za kada je i namenjeno,a sada opali cisto bakrom nekim.

Комадара
07-11-13, 23:31
Имали су само још бакарни оксихлорид 50 у неким паковањима од 75 грама по цијени 3,8 марака, а литар Vektafidа R сам платио 12,5 марака.

Жиле
09-11-13, 13:39
Dali je moguće da je bakar potpuno ne štetan za zdravlje i uopšte?^-^Danas sam gledao na tv čovek uzgaja dunje i kaže protiv neke bolesti dunje prska ih bakrom u sred vegetacije!Kaže super podnose a i inače veli bakar se koristi u organskoj proizvodnji?

IVAN ILIC
09-11-13, 15:03
Za organsku proizvodnju,ako ne gresim,bakar je jedini dozvoljeni fungicid.A sigurno je da se karenca uvek mora ispostovati sto se tice bezbednosti proizvoda,u suprotnom visak ostatka bakra je takodje stetan po zdravlje.A opet,kazani za pecenje rakije su od bakra...

oktopod
09-11-13, 18:54
Da li ti ovo deluje kao ne štetno? U pitanju je bakar oksihlorid 50 za primer...

НЕГАТИВНО ДЕЛОВАЊЕ ПРЕПАРАТА:

На водене организме: Токсичан за водене организме. Спречити доспевање препарата у воде
(водотоци, језера, бунари, изворишта вода) и канализациону мрежу.
На воде: Приликом третирања треба поштовати водозаштитне зоне и спречити контаминацију
вода (водотока, бунара, језера и изворишта вода) третирајући најмање 20 m удаљено од њих.
КАРЕНЦА: 14 дана за хмељ, кромпир, парадајз, 28 дана за винову лозу а за воће обезбеђена
временом примене препарата.

ОБАВЕШТЕЊЕ О ОПАСНОСТИ: Штетно ако се прогута. Штетно ако се удише. Веома
токсично по живи свет у води са дуготрајним последицама
ОБАВЕШТЕЊЕ О МЕРАМА ПРЕДОСТРОЖНОСТИ: Ако је потребан медицински савет, са
собом понети амбалажу или етикету производа. Чувати ван домашаја деце. Избегавати удисање
прашине. Опрати руке и лице детаљно након руковања. Избегавати испуштање/ослобађање у
животну средину.

СИМПТОМИ ТРОВАЊА, ПРВА ПОМОЋ И ЛЕЧЕЊЕ:
Једињење делује локално иритативно и каустично, а системски ефекти су последица директног
цитотоксичног деловања. Симптоми тровања су повраћање, бол у устима, дуж једњака и у
желуцу (јер делује иритативно на слузницу), проливи са или без грчева у трбуху и појавом крви у
столици. Убрзан пулс може бити предзнак циркулаторног шока. Оштећење јетре са жутицом и
оштећење бубрега са смањеним или нормалним лучењем мокраће, се јављају после 48 сати и знак
су тешког тровања једињењима бакра. Инхалационо тровање се испољава печењем у очима,
сузењем, кашљем и недостатком ваздуха.
Прва помоћ и лечење: без обзира на спонтано повраћање, отрованом треба урадити испирање
желуца и дати свеже беланце од јајета. У здравственој установи превенирати настанак шока
применом инфузионих раствора и кориговати поремећај воде и електролита. У болничким
установама се дају антидоти (BAL или dinatrijum kalcijum EDTA). У случају интензивније
метхемоглобинемије дати метиленско плаво (1% раствор у количини 1 до 2 mg/kg телесне масе).
У случају акутне бубрежне инсуфицијенције применити хемодијализу, а у случају токсичног
оштећења јетре дају се хепато-протективи и витамини.
У случају тровања за ближа упутство лечењу консултовати Центар за контролу тровања ВМА,
Београд, Црнотравска 17, тел: 011/2662- 381.

Жиле
09-11-13, 19:06
Naravno da je štetan u koncentracijama van preporučene.Meni je bilo interesantno to da je kao fungicid jedini dozvoljen u organskoj proizvodnji.

oktopod
09-11-13, 19:10
Nije samo van preporučene koncentracije....vidiš piše npr barem 20 metara daleko od bunara da se radi prskanje...znači nije naivno.

A zašto je dozvoljen u organskoj, to ne znam, verovatno su ostaci u hrani zanemarljivi i brzo nestaju...

Жиле
09-11-13, 19:23
Za štetnost bakra sam tako nešto i zamišljao ranije al' me buni,vidiš da ni' Ivan nije znao da je dozvoljem u organskoj proizvodnji.

IVAN ILIC
09-11-13, 22:15
Zile,reko sam da je jedini dozvoljen u organskoj proizvodnji.A podatke koje je izneo Oktopod vezane za stetnost bakra govore samo da se sa svim sredstvima za zastitu bilja mora rukovati oprezno i po uputstvu.Inace,u mom okruzenju,kao i kod svih ostalih,pre "samo" par decenija bordovska corba-plavi kamen je bilo jedino sredstvo zastite kako povrtarske tako i vinogradarske kulture.I svi kazemo da su se nasi dedovi hranili zdravo.Skoro mi je ujna od svojih 70 godina kroz neku pricu o poljoprivredi rekla:Pa mi smo ranije sve prskali samo kamenom (plavi) i krecom,pa mi smo jos tada imali ovu kako je zovu,proizvodnju...Organsku,kazem ujna,organsku.

oktopod
10-11-13, 01:16
eee al ujna ni moj deda nisu prodavali krupne necrvljive netrule trešnje rusima za 3 eura, već malo za sebe, malo probereš za pijac a ostalo rinfuza u zadrugu

IVAN ILIC
10-11-13, 10:50
I to se slazem,samo bolje im je bilo tada sa takvim proizvodima i takvim zadrugama,nego nama sada na ovakvom liberalnom trzistu.Izvinjavam se za:){{.

LazaSD
11-11-13, 15:42
Kada smo se već dotakli "plavog kamena" kako bi bilo ta dva jesenja prskanja obaviti Bordovskom čorbom? Prvo recimo sada iako sadnice još imaju list i preporučenom koncentracijom, a drugo po opadanju lista i naravno jačom koncentracijom?!?

oktopod
11-11-13, 17:05
Čorba je odlična, ali me zanima što se mnogi dotiču teme "jača koncentracija od preporučene"? Šta se time želi postići i da li mislite na negativne posledice?

LazaSD
11-11-13, 18:52
U toku vegetacije ove godine u zasadu su mi se javljali i šupljikavost i kokomices! Šupljikavost sam rešio lako, a kokomices sam dva puta "uštopovao" na po mesec dana kombinacijom Zato 50WG + Antracol WP70+prihrana!!!
E sad pošto u zasadu postoje spore koje se spremaju za "zimski san" hoću da budem siguran da će jesenje prskanje da ima maksimalan efekat! Zato hoću dva prskanja, a "jača koncentracija od preporučene" bi bila za 5 do 10% znači bez ekstrema! Posledice? Mislim da ih neće biti jer sam izuzetno oprezan kada je hemija u pitanju!

oktopod
11-11-13, 19:03
Ma ne srdi se :D kapiram te i mene smara kokomices, samo ne znam da li je pametno stavljati jače doze od preporučenih, prvo ne znam ima li to svrhe, drugo ne znam ima li štetnih posledica...

IVAN ILIC
11-11-13, 22:16
Neces imati nikakvih posledica po sadnicama zbog nesto vecih doza u ovom periodu,to jest nakon opadanja lisca.Mozemo samo da razmisljamo o svim tim pesticidima u vecim ili manjim dozama koji zavrse na nasim parcelama i o njihovoj degradaciji vremenom sa svim pratecim efektima.Bakar je opasniji u kretanju vegetacije kada moze da oprlji mlade listice i pupoljke sa vecim ili manjim dozama,pogotovu ako nakon prskanja nastup hladniji i vlazniji period.Pa se tada mora vise povesti racuna o dozama i vremenu primene.

Petar 90
12-11-13, 23:03
Pozdrav svima,molio bih za pomoc,,,,skroz sam mlad vocar,ako uopste mogu tako da kazem,tek sam od ove godine krenuo ozbiljnije da se bavim vocem,tj sredio sam i oziveo dva stara vocnjaka,komsijin jabukar koji ima i preko 30god i dedin mesoviti vocnjak star 10-tak godine,ovih dana trebam zasditi i sopstveni vocnjak na 20-tak ari pa me zanima cime bih trebao prskati stare sadnice u kako ovde zovu zimskom prskanju i trebam li o ove malde tek zasadjene sadnice takodje oprskati???

oktopod
14-11-13, 14:38
Sve sada oprskaj bakrom. O tome govori ova tema.

Pred proleće tamo februar mart plavim uljem, za to ti je tema "Zimsko prskanje".

- - - - - - - - - -

ima li razlike u kvalitetu između plavog kamena i bakar oksihlorida? Cena za 1kg bakra je 1100 dinara a plavog kamena je 580, koncentracija koja se koristi po litri je ista. Pitao sam apotekara koja je razlika, kaže u bakaroksihloridu ima i kreča kao i lepo pakovanje :D šta mislite, cena je duplo manja, osetna je razlika, ako je isti efekat što bih bacao pare?

zoransm
21-11-13, 20:47
Meni nešto nije jasno....mi sada prskamo sa bakrom a na proleće uljem.

Bakar je protiv raznih plamenjača, šupljikavosti lista i slično, dok sa uljem ubijamo insekte, grinje, gljivična oboljenja....pa me zanima zar ne mislite da je logičnije da sada pobijemo gamad uljem, a na proleće pre listanja dezinfikujemo protiv bolesti lista???

U uputstvima se to jasno vidi, bakarni oksihlorid sada ide samo za neko koštičavo voće, za ostalo ide u drugim fazama tokom vegetacije: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_bakarni_oksihlorid_50.pdf

Cuprozin za jabuku malinu vinovu lozu, ne sada već u toku vegetacije: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_bakarni_oksihlorid_50.pdf

Plavo ulje se spominju neke prezimljujuće vaši i lisna oboljenja: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_plavo_ulje.pdf

I zašto mi onda sada prskamo bakrom? Moj zaključak je ili sada ili na proleće plavo ulje, bakar uopšte nema poentu sada...može sada plavo ulje a na proleće bakar, samo mi to ima smisao.

veruj mi da sam ja pre par dana na potpuno isti način razmišljao, ulje da sada preko zime podavi živuljke.... itd

mirko 015
22-11-13, 23:17
Ja vec poprsko bakrom,razmisljam nesto da sutra kupim ulje i da poprskam i sa njim,dok nije kisa i sneg.Pa na prolece opet bakar i ulje.

pole
23-11-13, 17:48
Ja vec poprsko bakrom,razmisljam nesto da sutra kupim ulje i da poprskam i sa njim,dok nije kisa i sneg.Pa na prolece opet bakar i ulje.

Ne bacaj pare za djaaabaaa i ne trosi vreme uzalud.....Dovoljno je po preporukamaaa..>:({

oktopod
24-11-13, 21:48
ima li razlike u kvalitetu između plavog kamena i bakar oksihlorida? Cena za 1kg bakra je 1100 dinara a plavog kamena je 580, koncentracija koja se koristi po litri je ista. Pitao sam apotekara koja je razlika, kaže u bakaroksihloridu ima i kreča kao i lepo pakovanje :D šta mislite, cena je duplo manja, osetna je razlika, ako je isti efekat što bih bacao pare?

Radi se o sledećem preparatu ako neko zna, stavlja se 50 grama na litar ali mi je namena preparata sumnjiva mada se spominje za prskanje loze, ali ne govori koncentraciju, u apoteci kažu 50 grama na 10 litara, šta vi mislite, cena je povoljna?

http://s19.postimg.org/ymb1gxvsf/plavikamen.jpg (http://postimg.org/image/ymb1gxvsf/)

Hemijska formula je bakarsulfat pentahidrat (CuSO4 + 5H2O)

Iron ex stefanvoce
25-11-13, 16:07
Ljudi,da li da prskam dunju sa preparatom ``CUPRABALU`` ili sa bakarnim oksihloridom ???

Levač
25-11-13, 18:21
Kod mene je standardna kombinacija isprobana i ne menjam.
Novembar (opadne 75% lista) BAKARNI OKSIHLORID, mart (pre kretanje vegetacije) FUNGORAN OH + GALMIN.

Što se mene tiče plavi kamen STOP u voćarstvu, za lozu može ali u vegetaciji kad joj je vreme. Pozdrav.

kanački
25-11-13, 18:43
hajde da i ja dodam jedno zapazanje u vezi 'plavog' , ove godine sam prvi put radio sa FUNGURAN OH i mnogo je intenzivnija 'plava' boja i vidi se da je preparat nanesen na voce ,dok to sa kuprozinom kod mene nije bio slucaj. do sad sam radio samo sa kuprozinom i nikad nisam primetio plavetnilo posle prskanja, bas se vidi razlika gde sam radio sa funguranom u odnosu na kuprozin.. mozda to i nema veze sa dejstvom preparata, ali posle fungurana mi je jasnije zasto se zove plavo prskanje ;)

IVAN ILIC
26-11-13, 10:43
@oktopod
Cudna mi je ta doza od 50gr na 10 litra,premalo.Kod mene 1,5% bordovsku corbu vise nikom i ne pravi,ide se sa 2%-2,5%,a to je dosta vece doza od ove koju su ti preporucili.Stariji kazu da plavi kamen koji su oni koristili nema veze sa ovim danas koji nam plasiraju.Razlika je pre svega u boji,jacini(ranije su ruke premazivali svinjskom mascu da ne dodje do ozegotina istih usled dodira sa cistim kamenom,danas,maltene,mozes ruke da operes njim slobodno)...Tako da,po meni,bolje se drzati gotovih bakarnih preparata(onih sa kojim imamo dobra iskustva),nego ovih nusproizvoda industrije za preradu bakra.Pogotovu sto na ovakvom pakovanju nisu dali ni samu koncetraciju aktivne materije bakar-sulfata,kao ni njegovu dozu za fungicidni tretman.
@iron ex stefanvoce
Preporucio bih ti da ides sa Cuprablau Z,inace i jedan i drugi su gotovo u svim preporukama za ove tretmane,ali prednost ovog prvog je u dodatom cinku,za koji kazu da se ugradjuje u pupoljke i ima itekako bitno dejstvo u narednoj sezoni.

poljogospodar
28-11-13, 00:30

Poljoprivredne proizvodjace cesto buni plavo tretiranje. Zasto prskati vocke plavim uljem u jesen kad cemo u prolece opet istim prskati?

Bakar je po svom delovanju preventivni preparat i koristi se pre nego sto se bolest pojavi. Cilj jesenjeg prskanja je znaci da preventivno sprecimo sirenje i nanosenje inokuluma na grane. Trenutno su nepovoljni uslovi (niska temperatura i sneg) za sporulaciju odnosno sirenje inokuluma gljiva ali mozemo ocekivati da ce napr. u januaru ili februaru a mozda cak i za dve nedelje u nekom kratkom vremenskom intervalu biti povoljni uslovi za sirenje inokuluma. Upravo ovim tretmanom, ko je obavio, na neki nacin smanjio je tj. smanjice kolicinu infekcionog inokuluma u svom vocnjaku/vinogradu tokom naredne godine.
Naravno, treba izvrsiti i drugo plavo prskanje pre samog kretanja vegetacije i prilagoditi zastitu tokom vegetacionog perioda.:pcelac::

oktopod
02-12-13, 15:13
Išao bih sutra da posadim još 10ak trešanja koje su mi stigle u njivu, pa sam mislio da ovim prošlogodišnjim poskidam list i oprskam ih, zatekao mi se Cuprozin, pa me zanima koja minimalna temperatura napolju treba da bude?

kanački
02-12-13, 15:37
nailoazio sam na podatke od +5 do +10 za bakarne preparate

evo sad nsam nasao ovaj podatak>>
Tretiranje treba obaviti po lepom vremenu, kada su vocke suve i kada je temperatura iznad 10oC. ...

a kao sto sam rekao da sam nailazio na podateke i za temperaturu od 5stepeni , ja mislim da je ok vreme za primenu , vreme je suncano , temperatura oko 5stepeni i narednih par dana ce biti tako

Жиле
02-12-13, 22:00
Ja isto ne znam šta bi' radio povodom plavog prskanja,kod mene nije ni 10% lista opalo.^-^ Dali da uzmem i ja pa da ih očerupam,nekako mi ne ide?!

zemljostrugar
02-12-13, 22:02
Sta kazu nasi cenjeni strucnjaci za prskanje umesto bakra sa obicnom sodom - bikarbonom ?

Жиле
02-12-13, 22:12
Verovatno kao i kiselom vodom,bez vinjaka :) .

zemljostrugar
02-12-13, 22:34
Zile bakarni preparati su protiv gljivica. Protiv bakterija je diskutabilno i to je samo reklama za njih. Obicna soda bikarbona je isto to samo jeftinija zar ne ? Moje laicko misljenje i molim uputite mene laika .

oktopod
03-12-13, 00:26
Uglavnom za bakar i piše fungicid i baktericid u "prvoj rečenici" na pakovanju, a u uputstvu se baktericidno svojstvo ne spominje.

Ne znam otkud ti da je soda bikarbona baš baktericid...možda je najbolje da pitaš tamo odakle si dobio tu informaciju pa da nam preneseš :) nameće se onda i pitanje koja koncentracija, koja formulacija sode bikarbone itd...nećeš sigurno da praviš kiselu vodu što reče Žile :)

IVAN ILIC
03-12-13, 11:33
Za sodu bikarbonu sam i ja cuo na ovom forumu,ali kao fungicid pre svega.Receno mi je 10gr na 10 litara.U pitanju je bio tretman protiv plamenjace kod povrca.Nisam koristio,ali cu probati naredne godine sigurno.Verujem u pojedine alternativne metode,treba smanjiti hemiju sto je vise moguce,a da se to opet ne odrazi mnogo na kvalitet i kvantitet roda.Medjutim,moje skromno misljenje u vezi "jesenjeg plavog" protiv sode-bikarbone je u prilog ovog prvog.Pre svega sigurno je postojaniji bakar valjano nanesen na stablo i grane od sode.A to je kod preparata sa kontaktnim dejstvom itekako bitno.Sto se tice vremenskih uslova za primenu bakra,moze slobodno vec od +5 stepeni C.Najvaznije je da nema kise,vetra,pozeljan je suncan dan.Bitno je da se depozit preparata osusi i tako dobro "prilepi" za koru pre novih padavina,rosa ili niskih temperatura.Ostalo je na samom bakru.

Жиле
03-12-13, 21:52
@zemljostrugar (http://poljoinfo.com/member.php?3594-zemljostrugar) NIsam nešto uvredljiv niti sujetan pa uglavnom imam,sa rezervom,takav pristup ljudima.Nadam se da te moj komentar nije ničime uvredio.Inače i ja sam ovde na forumu kao i ti.Razmenjujući razne komentare usput i kada se najmanje nadam nešto novo naučim.Tvoj primer to najbolje potvrđuje.
Ukoliko je stvarno soda bikarbona delotvorna protiv plamenjače do godine ću i ja sigurno isprobati u bašti.Plamenjača mi i inače pravi najviše problema a hemije više preko glave.Ako zaustavlja plamenjaču imaću potpuno organsku baštu >:D

Srdjan Žorž
04-12-13, 13:18
Pitanje za poznavaoce,Odradio sam prskanje bakrom kada je 40% opalo lisca,ali nisam kada je opalo 100% jer je bilo mrazeva,da li sada treba to raditi ili u prolec pre kretanja vegetacije.

oktopod
04-12-13, 21:16
Mene takođe zanima šta vi ostali planirate po pitanju ovog prskanja, na kajsijama mi je tek juče opao list značajno, na trešnjama uglavnom ima oko 50% mada se vidi da samo što nije, uveo je...šljive kako koja...pa pošto je zima, znači nisu povoljni uslovi za razvoj gljivica protiv kojih prskamo a i dejstvo preparata na nižim temperaturama nije baš sjajno, da li će još neko sem mene da preskoči ovo po nekima najvažnije prskanje?

Kompaj
04-12-13, 22:18
Ja juče ulovio najtopliji deo dana da poprskam.
Malo lišča još ima na kruški, na ostalim voćkama nema ništa.
Otkad sam posadio voćnjak (6 godina) ne propustam ovo prskanje, a i nastaviću tako...

Iron ex stefanvoce
05-12-13, 13:14
Ja necu da preskacem,cekam toplija 2 dana da poprskam dunju,cuprablau - bakar i cink ,ubice valjda sve sto se sakrilo u porama kore. Pa nakon toga tamo pred vegetaciju plavo ulje.

zrno
05-12-13, 15:05
И ја бих молила за савет. Код нас је тек данас значајније опало лишће. Прошле ноћи је био јачи мраз и била је магла. Сад је + 2Ц. Да ли може и током децембра да се попрска воће купрублауом (јесење прскање) ако се укаже погодно време?

oktopod
05-12-13, 17:16
Ma sigurno je da može, ja sam juče na prošlogodišnjem zasadu trešnje poskidao lišće i oprskao, temperatura je bila onako....magla iz usta kad dišeš, ali se osušio preparat u roku od 15 minuta.

Mene više zanima ima li poente, ne daju mi se pare i da radim po blatu ako ne mora, zima je ipak počela pa tek onda opalo lišće, nije da su povoljni uslovi za infekciju.

- - - - - - - - - -

Našao sam neku staru poruku koju mi je slao član DedaLala, kaže 500 gr sode na 100 litara vode. Pričali smo nešto uopšteno o fungicidima, ne baš o jesenjem prskanju konkretno.

Iron ex stefanvoce
05-12-13, 18:43
Zrno ,moze kuprablau,samo moras da ``grabis`` vreme za prskanje . Ja cekam isto ...

A posteno, lakse mi je da se kajem sto sam bezveze oprskao ,nego kad krene vegetacija i moguce bolesti da se kajem sto nisam....

Levač
05-12-13, 20:33
Po mome nebi trebalo izostaviti jesenje plavo prskanje, koje je jedna osnovna zaštita voća. Jeste da se malo kasni jer list nije opao a stigli su i mrazevi, ali treba ga kad tad zaštititi.
Pošto malo više pratim prognozu, zbog prirode posla, dolazi vreme za prskanje. Sada u nedelju i ponedeljak temperatura je +7 pa onda ide u dobar minus malo duže. Spreman sam kao odapeta puška da ta dva dana iskoristim i odradim prskanje. Ko nije odradio evo šanse, treba je iskoristiti. Pozdrav.

Shale
05-12-13, 21:01
Ja sam oprskao, trešnje, na njima je bilo oko 90% lišća, i do proleća neplaniram da ulazim u voćnjak...

Жиле
05-12-13, 21:19
Isto kao i Levač pikirao sam za nedelju i ponedeljak,do tada što će opasti,opašće. Rešio sam da ne čupkam lišće,ne ide mi nekako.To će im biti to pa na zimu plavo ulje.

oktopod
05-12-13, 23:19
Čupkanje lista koji je spreman nije nikakva mudrost a i poželjno je, bolje nego da ih ostane neki broj kad prskaš....na one tvoje mlade ti treba 10ak minuta, samo obuhvatiš palcem i kažiprstom oko grane, ne tesno, i povučeš na gore, ima otpadnu ko ništa :)

Cliff
06-12-13, 00:13
Nece skoditi da sad oprskate, ali je bolje pitanje zasto do sada niste? Cekajuci da opadne svo lisce mozete samo vise stene naneti...
Kad opadne i 10% lisca, vec se stvaraju ranice kroz koje infekcija moze da nanese stetu vocu. To moze biti pogotovo stetno kod godina kao sto je ova, vec skoro dva meseca se stabla muce da odbace lisce, zbog hladno/toplih promena i moze komotno da se radi bakarno prskanje 2x, pa onda jos jednom u prolece.

Iron ex stefanvoce
06-12-13, 11:41
Cliff , nisam cekao do sada,nego apsolutno ni jedan list nije opao,stoji dunja kao u da je jun mesec....E tek sad opada,pa cu da prskam...List sa oko 1000 komada ne mogu da skidam....

zrno
06-12-13, 15:53
И код мене је као код Iron ex stefanvoce.

Srdjan Žorž
06-12-13, 16:11
Mene takođe zanima šta vi ostali planirate po pitanju ovog prskanja, na kajsijama mi je tek juče opao list značajno, na trešnjama uglavnom ima oko 50% mada se vidi da samo što nije, uveo je...šljive kako koja...pa pošto je zima, znači nisu povoljni uslovi za razvoj gljivica protiv kojih prskamo a i dejstvo preparata na nižim temperaturama nije baš sjajno, da li će još neko sem mene da preskoči ovo po nekima najvažnije prskanje?
I meni je agronom savetovao prskanje samo po suvom i toplom vremenu(iznad 7/9 stepena).Mislim da cu ostaviti za prolec jer nece biti ovog meseca takvih temperatura.

Жиле
06-12-13, 20:50
@Oktopod možda i uzmem i skinem lišće ručno ^-^ šta bi' im falilo.?Taman da se lepo napapaju bakrom i nema zime,lepe čiste i zdrave na spavanjac.Na onaj moj voćnjakić i nije neki posao.

Sada me zanima drugo nešto ajd' produženo leto,vegetacija itd.Međutim ove godine sam po prvi put počeo da ih prehranjujem foliarno slavolom i to na svake dve nedelje,ponekad kad zaboravim na tri :) Još sam prsk'o,dva puta prehranjiv'o sa fitorertom.Da nije i to razlog,da je zbog toga list toliko ojačao da skoro uopšte ne opada? Juče sam baš gledao i dalje jedva 10 % da je opalo.

oktopod
06-12-13, 21:14
Ma jok, nisi jedini, zavisi od položaja placa i slično, nekoliko faktora utiče...folijarno možeš da prehranjuješ do 7 dana pre nego što treba da stane vegetacija.

Ako budeš skidao ručno, gledaj nežno da ne očeniš pupoljke.

Жиле
06-12-13, 21:23
Ništa probaću pa ako se lako odlamaju,skidam list i prskam po ps-u a u ponedeljak krečenje taman da se lepo osuši pre nego što zagudi pingvin iduće nedelje.

Petar 90
06-12-13, 22:18
Danas isprskao voce bakrom i posle nekih sad vremena pala kisa,sitna kisica doduse,ali lepo poprskala,trebam li opet da prskam ili mislite da je uspelo i pored padanja kise?

kanački
06-12-13, 22:36
po preporukama bi trebalo da je suvo vreme, uglavnom gledam da je vezano 2-3 dana lepog vremena..
sad da li da prskas opet , ne bih znao .. najavljuju temperature maks dnevne od 3-4 stepena , mada bez padavina sledece nedelje, ako nije velika kolicina stabala, mozda bi bilo dobro da ponovis prskanje

oktopod
06-12-13, 22:47
Najavljivali i 7 stepeni i sunčano pa evo pao sneg...doduše temperatura i nije bila mala, sve se otopilo odmah, mada evo uveče poledili trotoari u gradu d izgineš :)

IVAN ILIC
06-12-13, 23:32
Danas isprskao voce bakrom i posle nekih sad vremena pala kisa,sitna kisica doduse,ali lepo poprskala,trebam li opet da prskam ili mislite da je uspelo i pored padanja kise?
Samo bolji sistemici mogu dovoljno da se usvoje od strane tretirane biljke za tako malo vreme,a da ih ne spere neka padavina.Sa kontaktnim,gde i bakar spada,plus po ovakvom vremenu-hladno,vlazno...sve se to lose aplikovalo da bi bilo dobro.Slobodno ponovi,samo izaberi pogodan dan,to jest vreme.

oktopod
07-12-13, 00:12
Koji god dan da izabere, da bi bilo toplije i sunčano mora da se čeka 10, 11 sati a u 5 je već mrak i vlaga i mraz tako da obrni okreni ništa se ne uradi....osuši se on na stablu za 15 min, ali da li se tokom večeri spere to je pravo pitanje.

Petar 90
07-12-13, 00:12
pa slusajuci nase prognozore trebao je biti dan skroz kontra od danasnjeg,al jbg,,,moracu da cekam lepse vreme pa da pponovim

IVAN ILIC
07-12-13, 10:39
Koji god dan da izabere, da bi bilo toplije i sunčano mora da se čeka 10, 11 sati a u 5 je već mrak i vlaga i mraz tako da obrni okreni ništa se ne uradi....osuši se on na stablu za 15 min, ali da li se tokom večeri spere to je pravo pitanje..Za dobro nanesen bakar po suvom i ako moze suncanom danu,pa jos ako ima srece +7 do +10 stepeni C,bice dovoljna naredna 3-4 sata bez padavina,a biracemo dan kada ne bi trebalo da ih bude.Bakar se spira do koncentracije kada je gotovo bez dejstva,po teoriji strucnjaka,nakon padavina kise od 25mm,kada bi,kazu trebalo ponoviti tretman.A to znaci,da bi bas trebali da budemo maleri pa da nas nakon tretmana omlati neka kisa.Ali generalno,sto vec neki rekose,svako prskanje dace mnogo boljeg efekta od njegovog preskakanja.Jer mali neprijatelji cekaju svaku priliku na vlaznom vremenu u temperaturnom plusu da krenu sa akcijom.A svaki otvor na stablu u vidu opalog lista,mehanickog ostecenja kore,rane od dejstva kakvog patogena iz tek zavrsene vegetacije predstavlja otvorena vrata za istog.E tu bi bakar trebao da bude njegov eliminator.

LazaSD
08-12-13, 18:17
Ja sam danas išao plavim uljem pošto je temperatura bila ok za ovo doba (oko 5-6 stepeni)! Takođe i zađubrio i postavio mrežice! To je to do proleća!!!

Iron ex stefanvoce
08-12-13, 18:44
LazaSD zasto plavo ulje sada ???

nino5
08-12-13, 22:43
ja sam sada zasadio mladi zasad visnje,oblacinska,pa dali da tretiram bakrom?

LazaSD
08-12-13, 22:52
Ovo mi je druga zaštita za zimski period! Prvu sam uradio bordovskom čorbom kada mi je opalo otprilike 30% lista, a danas su konačno osvanule bez lista pa sam rešio da odradim plavim uljem jer sam imao dosta problema sa bolestima lista i sa koje kakvom gamadi preko goodine! Čitajući karakteristike plavog ulja kao i primenu čini mi se kao logičan izbor!!!
Možda i grešim, videćemo!

http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_plavo_ulje.pdf

kanački
08-12-13, 22:53
ja bih uradio prskanje bakrom

Levač
09-12-13, 21:10
PLAVO ULJE se radi pred kraj vegetacionog mirovanje, što znači početkom marta, nikako sada, i može se raditi samo jednom godišnje na istoj površini. Sada samo bakar.

Napokon danas sunčanog dana +9. Voće oprskano sa bakarni oksihlorid, i to je za ovu godinu.

markoko
10-12-13, 12:24
Ovo je vrlo interesantno sto si napisao da moze samo jednom godisnje
- na uputstvu za plavo ulje pise jednom godisnje u zasadima sljive
- na uputstvu za bakarni oksihlorid pise najvise dva puta godisnje

Ja ono sto ne razumem to je u cemu se razlikuje plavo ulje osim sto ima mineralno ulje koje je bolje protiv bubica kao fizicka zastita - verovatno klizaju se i mineralno ulje poboljsava prijanjanje i nista drugo. Ja bih recimo prskao plavo ulje i u jesen i u prolece nemam puno i nije mi neki finansijski izdatak a mislim da je bolje.

oktopod
10-12-13, 15:54
Pa tako i ispada jednom godišnje, sad prskaš ove godine a na proleće prskaš sledeće godine zar ne Lkl{{

Ulje uguši grinje i bakterije valjda, nema veze sa klizanjem bubica. Bubice mogu da hodaju po nauljenom staklu, kamoli po oprskanoj kori.

markodim
24-12-13, 19:04
Sta mislite da li moze bakru nesto da fali ako mu je istekao rok trajanja koju godinu?
Nasao sam Nordox , vrlo povoljno, uredno pakovanja zatvorena.

srkitransporter
24-12-13, 19:25
pa sigurno je rok trajanja bez veze stavljen... jos nekoliko godina! aj da je par dana

oktopod
24-12-13, 23:53
Ja juče konačno oprskao, koristio sam funguran oh, 40-50 grama na 10 litara vode. Pakovanje od kilogram je oko 1200 dinara. Deluje mi da je bolji od bakaroksihlorida...

http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/63/Fungicidi/FUNGURAN-OH (http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/63/Fungicidi/FUNGURAN-OH)

Iron ex stefanvoce
26-12-13, 14:28
Ja isto kasno,pre par dana sa ``cuprablau + c``.

Srdjan Žorž
26-12-13, 16:20
Dans isprskana stbla sljiva sa mesavinom kreca bakra i perfekciona. Lepo se osusilo i nadamse da nece kisa odmah sprati.

bane30
26-12-13, 18:31
Nema tu kasno, cim je temperatura preko 7-8 celzijusa to je ok! Oktopode ispravi me ako gresim al da nije to malo jaka koncentracija?

IVAN ILIC
26-12-13, 19:46
Dans isprskana stbla sljiva sa mesavinom kreca bakra i perfekciona. Lepo se osusilo i nadamse da nece kisa odmah sprati.
Srdjane,nemoj da mesas insekticide poput perfektiona sa bakarnim preparatima.
bane30
Nije jaka,neki od distributera Fungurana OH preporucuju i do 8 kg istog po ha.A drugi opet i do duplo manje.Voce je u debelom mirovanju i pozeljno je ici jacim dozama bakra no sto su im inace preporuke.Moje skromno iskustvo je pozitivno,uvek idem nesto vecim koncentracijama.

German hunting terrier | Jagdterrier