Kastracija...krvnom ili bezkrvnom metodom?!

stojkegk

Novajlija
Učlanjen(a)
18 Okt 2010
Poruka
7
kao veterinarski tehnicar (pocetnik) radeci po terenu susrecem se sa razlicitim ljudima,i naravno svako od njih ima razlicito misljenje po pitanju kastracije.Zato sam otvorio ovu temu,jer vidim da ovde ima dosta iskusnih odgajivaca i veterinara,pa bih vas zamolio da pisete na ovu temu!Jedno od pitanja...do koje starosti se mogu kastrirati jarici krvnom metodom?
 
Bezkrvnom metodom u prvih nedelju dana. Cuo sam od nekih da moze da se stavi i gumica za rep, i da posle nekog vremena odpadne kesa.
 
stojkegk je napisao(la):
kao veterinarski tehnicar (pocetnik) radeci po terenu susrecem se sa razlicitim ljudima,i naravno svako od njih ima razlicito misljenje po pitanju kastracije.Zato sam otvorio ovu temu,jer vidim da ovde ima dosta iskusnih odgajivaca i veterinara,pa bih vas zamolio da pisete na ovu temu!Jedno od pitanja...do koje starosti se mogu kastrirati jarici krvnom metodom?

U principu prva selekcija se radi do tri meseca i do tada se jarčići koji će ići u tov i kastriraju najčešće beskrvno. Koriste se dva metoda. Prvi je sa gumicom koja se postavi što višlje na kesi što dovodi to atrofije cele kese. Kao što me je Miljko ispravio, isto kao kod skidanja repa jaganjcima, postoji izvesna opasnost od tetanusa. Mnogi ovo smatraju nehumanim dok drugi, među njima i Brundalo tvrde da jare kratko "protestvuje" a onda dođe do utrnuća i nema bolova..(parafraziram po sećanju) Drugi odgajivači tvrde da je gnječenje tračka (to je veza testisa sa telom, krvni sudovi i semenovod) iako kratkotrajno bolna mnogo humanija i bez opasnosti od tetanusa. Ovo se preporučuje do 4 meseca eventualno i nešto kasnije.
Krvna kastracija se radi bilo kada pa i kod odraslih jarčeva za koje bi drugi metodi bili suroviji jer su testisi u funkciji.
Ivo franić kaže da se kastracija obavi najkasnije 2-3 meseca pred klanje.
E sad ono najvažnije. Kod odraslih životinja postoji opasnost od velikog gubitka krvi i uginuća zbog čega bi to trebali da rade samo iskusni stručnjaci, pre svega veterinari i eventualno dobro obučeni vet. teh. Dalje, kod svake krvne intervencije pogotovo na delovima tela koji dolaze u intenzivan kontakt sa steljom(prljavštinom) postoji velika opasnost od tetanusa pa treba dati antitetanus prevenciju. Iskreno još uvek ne znam šta postoji na našem tržištu za ove namene.
 
da, ovo je fino objasnjeno a protiv tetatnusa postoji tetanus antitoksin koji sadrzi gotova antitela koja se u odredjenom vremenu potrose ali su dovoljan do zarastanja rane. Dozira se prema velicini zivotinje i koncentraciji preparata, najbolje procitati uputstvo. :cao:
 
Njabolje je kastraciju, postavljanjem gumice, napraviti do 2 meseca starosti, do zalučenja, jer je posle veliki stres za životinje.
 
Prvi puta cujem za tu gumicu da se stavlja muskim janjcima.
I kak to onda djeluje?
Testisi otpadnu ili :sta:
 
bolovi i problemi dolaze tek kasnije jer su ovde zivotinje pod jako velikim stresom pa i ne znaju sta im se desava. Oni to rade jer se tamo jagnjad kolju u kasnijim dobima (50-60kg) kada su vec polno zreli da ne bi doslo do nekontrolisanog parenja ovaca. U Srbiji je ta metoda kastracije jagnjadi potpuno suvisna jer se jagnjad kolju ranije pre polne zrelosti. Ovo je donekle rsenje za jarad ali ako se jarad dobro odgaje onda i ona mogu dostici kilazu ok oko 25-27kg za 4-5 meseci i tada jos uvek nemaju neprijatan miris mesa. Zbog toga se treba traziti resenje da se kastracija, koja je u Srbiji najcesce suvisna, izbegne :cao:
 
bas to sto kazes do 5 mjeseca starosti nema potrebe za kastracijom jer meso nece jos dobiti onaj specifican neugodan miris.
To je samo pacenje zivotinje.
Medutim ovi na snikmu su dobranu uigrani brale moj
 
mislim da je kod nas najzastupljenije beskrvno,burdiso kljestima,stim da otok traje bar dve nedelje. kada se radi krvna metoda brze sve to prodje,samo sto se radi pod sedacijom,i mislim da je manje stresno za jarice i jagnjice,a Boga mi i ove velike
Post je spojen: [time]1292804190[/time]
_________________________________________________
ps dok sam gledao snimak,nisam se osecao prijatno,ich ... :haha:
 
za jaganjce ne znam, samo naslućujem da postoje značajnije razlike od rase do rase, ali dobro odgajeno jare od 5 meseci je polno funkcionalno. postoje male razlike od rase do rase pa su recimo jarčevi sitnih rasa sposobni da se pare i sa 3 meseca!
Naglasak je na dobro odgajeno!
Ženkama(dobro odgajenim) dozvoljava se parenje "tek" sa 7 meseci ali ne zato što su ranije nesposobne već zbog toga što prerana gravidnost zaustavlja razvoj. Kod koza preporuka je da se jarčići odvoje od kozica što pre, svakako do 3 meseca. Za ovo postoji više razloga ali jedan, jako važan je sprečavanje iznenađenja ::namigivanje::
E sad, meni se čini da "divljanje" hormona, a samim tim i mirisa, kod jarećih pubertetlija predhodi polnoj zrelosti.
 
Ja sve kastriram na isti nacin samo nemecem ih u ovu "taru"i nesijecem repove,jarcice,jancice neke od 3 dana starosti neke od 30 dana starosti.Zena prihvati sijede na panj visoki sprejom (drvo markerom metnem tacku na guzici)metnem gumicu i nogu u guzicu.Poljegaju za 5 minuta kad im metnem gumicu zatim se dignu za sat vremena i idu sisati.Sve otpadne za 20dana i neznase gdje je kesa bila nit se sta pozna.Nijedno nikad nije krepalo od toga.Jarcici prave veliki problem od 3,5 mijeseca a janjci od 4 mijeseca pocimlju zezati kad se neuskope u mome slucaju.
 
ako je ovaj video klip nekome human onda mu saka cast... ajde ovo i nekako stavljanje gumice itd... ali ovo zadnje sto se ovako sece rep mislim to jeee... nemam reci stvarno.. kad bi mi ovaj zadnji nekako mogao pasti saka, sve bi mu ove repove u sta natrpao! :zli:
 
Jutro ljudi!ma nema sanse da se stignem javiti, nije to onaj stari forum pa znam sve napamet iako ni ovaj nije tezak.Posla kao u prici dok se sve doklen-dotlen dovede u red i stigne uraditi.Kastracija je uradjena janjci protiv enterotoksemije pocijepljeni samo me muci sto ove godine imam 3 tzv.potkoznjaka.Sve posijano,ovce moram paziti jer janjci pozaspu i ostadose.Toliko za sve kolege pozzz cujemo se.
 
Uz sve postovanje, ali ja ne razumijem u cemu je svrha kastriranja janjadi, ukoliko nisu ostavljeni za kastrate ??
Pozdrav.
 
Nazad
Vrh