Kukuruz 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Odg: Za nove članove da se predstave

Prosle godine na predavanju ljudi iz agro save,AS hibrida su doslovce rekli ovako. "Na svim ogledima,sto od ministarstva sto od svake kuce posebno na prvom mestu je Pioneer,a na drugom mestu AS..."
Da je to istina potvrdila je prosla godina u nasem ataru. KWS samo za branje i to da se napatis,a da krunis ni za zivu glavu. AS je univerzalan,a i rod je nesto bolji od NS-a. ZP su hibridi koji su zastareli i kod nas su se pokazali ubedljivo najlosiji. Monsanto sa dekalbsom se samo dobro izreklamirao,a syngeta je po njihovm recima (Vsna Cer) namenjen za tov jer sadrzi najveci procenat proteina i za sad su u pocetnim godinama pa ih treba pustiti da preleze decije bolesti.
Pioneer se kod nas pokazao najbolji i to hibridi N01,R10,B08,F02,B23 i Y65.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Da li je tacno da AS hibridi imaju jako los hektolita,gak za 10% manji od pionira? ::prica::
 
Odg: Za nove članove da se predstave

jA licno mislim da nemaju los hektolitar.... kod mene se najbolje pokazao AS 62 cak mislim da je u rangu sa B23 po kvalitetu...
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Ne znam za to ,ali znam da pioneer ima sigurno najveci hektolitar i da je sto suvlji to tezi.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Sto se tice hetolitra, tu verovatno pionirovi hibridi predjace,ali je i kod njih problem berba u klipu posto ostaje dosta lisca i takodje se dosta krune.
Sto se tice KWS hibrida oni su verovatno medju najprinosnijih(Kermes) ali se slazem da se bere do te mere tesko da covek moze da slomi berac.Drugi problem je to da su u kisnim godinama skloni kvarenju na samoj stablici na njivi(kermes,luce,grekale,klausen,mikado,nigra), a to se posebno odnosi na NIGRU sa kojom sam 2005 godine imao katastrofalna iskustva,i koja je bila od 30 do 4o% budjavog na samom stablu.NIGRU sledece godine nisu mogli da uopste prodaju,iako su je prodavali po bagatelnim cenama,a zadnjih godina i nema u prodaji.
Moj savet je da budete vrlo obazrivi sa KWS ,jer nije problem prodati kukuruz u susnim godinama kada je suv i zdrav,vec su problem kisne godine(posebno mesec Avgust i Septembar) kada ga ima ko drva a kod vas je kvaran.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Kermes da rodi rodi kod mene još nije omanuo zadnje 3 god ga sejem.
Al da ima mana ima mnogo bere se teško a lišća ko šodera,kad oreš ko panjevi ,na savaku operaciju se namučiš pa se pitam da li ga je isplativo raditi!
 
Odg: Za nove članove da se predstave

KWS je rodan,ali sa vlagom 30 kad ostali imaju 20 ,a pioneer 15. Takva su bar iskustva u nasem ataru,stvarno sve i da hocu ne mogu naci reci hvale za kws. Mislim da je kws najbolji za silazu jer ima nenormalno veliku stabljiku,prosle godine sam mislio da je neki mutant. Bili su visoki preko 3,5 metra,strasno.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Ove godine biće N01, K67, R10, D79, B08, P88

Zaboravio sam i F38
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Kada bi se N01 sejao na malo vece rastojanje (npr. 22cm - 23cm) od preporucenog 18,5cm - 19,5cm da li bi prinos po povrsini bilo manji ili bi se to izjednacilo jer bi klipovi bili veci? Isto me zanima i za K67.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

On će kompezovati veći razmak većim klipom ali ne nešto posebno, vrednost Pionira je upravo u tome da podnosi gušću setvu, ima manje klipove ali ih ima više po jedinici površine. Probali su kod mene stariji paori kojima nemožeš objasniti da se Pionir seje i na 19cm umesto na 27 ili 30 na koliko su oni navikli i imali su prilično mali rod, nisu bili baš ovi hibridi ali svejedno.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Pionir k67 se kod mene najbolje pokazao,imao sam oko 6,5 tona zrna po kj,sa vlagom 14....ali on je samo za vrsidbu,jer se prilikom brana mnogo kruni....Ove gogine sejem 25 kj k67!! Meni se sikora dobro pokazala,kakva su vasa iskustva sa njom? :ppozdrav:
 
Odg: Za nove članove da se predstave

mislim da su pionir hibridi previse izvikani, kod mene se najbolje pokazao ZP 684. Ove godine uzecu i ZP 505, kazu da je bolji od Pionira
 
Odg: Za nove članove da se predstave

kod nas cene pioneer semena su:Fo2 2680 din,F38,P88,D11,3450din, B23, K67,N43,D12,3000din
 
Odg: Za nove članove da se predstave

st preporucujete koja sorta je i za krunjenje i za cardak?
 
Odg: Za nove članove da se predstave

ako mož i da se ne đubri, ne kopa, a da dobro rodi.. ::namigivanje::
 
Odg: Za nove članove da se predstave

moja iskustva 640 stariji hibrid pa kad kako 6010 naraste u kisnoj godini stabaljika da kad udjes beracom se poplasis od tolike mase a u susnoj godini rodi par kosari na jutro KWS I Syngenta velika vlaga tako da je odluka na Pionirima A24,F38,73 za vrsidbu a za cardak verovatno BC 398 pajdas ili neki kasniji lani mi se svidio i po prinosu,nekrunjenju crvenom zrnu sto kupci iz Bosne obozavaju ::svaka cast::
 
Odg: Za nove članove da se predstave

zima je napisao(la):
st preporucujete koja sorta je i za krunjenje i za cardak?

Od Pionira bi mogao ovaj P88, zato što ima dosta duboko zrno, rod je među većim što se Pionira tiče, jedino ima malo veću vlagu u odnosu na ostale Pionire - kasnija grupa zrenja.
 
Odg: Za nove članove da se predstave

a nesto drugo sem pionira nekako imam losa iskustva sa pionirom neki AS ili KVS
 
Odg: Za nove članove da se predstave

Sta mislite o pionirovom A24? Iskustva molim, planiram da sejem a nisam imao do sad.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh