Pocetak svinjarstva!

tomieh

Novajlija
Učlanjen(a)
15 Okt 2010
Poruka
28
Lokacija
SIROKI BRIJEG
Evo znam da su ovo osnovne stvari ali volim proverit sve i hvala vam unaprijed za razumjevanje, e ovako ja i rodak u hercegovini krenuli bavit se svinjarstvom trenutno prosirujemo stalu, i zanima me koju vrstu najbolje da nabavimo mi mislimo kupiti 20 svinja od 20kg i toviti do 140-150? kada da nabavimo da se u 10-11 mjesecu proda, kada da nabavimo i koliko kg da bude u njima?

sto se tice hrane zanima me

Kukuruz 60
Sojina sačma 15
Suncokretova sačma 10
Lucerkino brašno 3 kakvo je ovo brasno?
Stočno brašno 5 ovo su mekinje?
Kvasac 3 stocni kvasac?
Kreda 2 gdje ovo mogu kupiti i jel u prahu?
Dikalcijum fosfat 1 gdje mogu kupiti ovo?
So 0,2 obicna so?
Premiks za prasad 1 i sta je ovo?

zanima me da li dajes nasuvo ili umjesano s vodom cim li hranu i koliko puta dnevno i po koliko po prasetu kako li dajes im hrane...

znam da dusim vele al nismo bas iskusni s ovakvom vrstom drzanja drzali smo prije za domacinstvo sebi po 2 svinje al to je hranjeno najvise mekinjama i bila slaba kvaliteta mesa zelimo napraviti sad dobar posao, plan je 20 svinja!!

eto sve vase sugestije prijedloge i odgovre ce nam dobro doci, najljepsa hvala!
 
Komsija ::namigivanje:: ja ti nemam neko veliko iskustvo ali ja bih ti predlozio ovako da za pocetak davas:
sojine sacme 15kg
suncekretove sacme 8kg
jecma 15kg
stocnog brasna (mekina) 8kg
kostanog i mesnog brasna 3kg (kupis u poljoprivrednoj apoteci)
premiksa 3-3.5kg ( 3-3.5%)
ostatak kukuruz 47-48kg

Premiks ti je jako vazan u cijeloj ovoj prici njega kupujes u prodavnici stocne hrane, poljoprivrednoj apoteci i obavezno da bude od dobrog proizvodjaca, na to pare ne treba zaliti.
Ovo ti je za 100kg smjese.Kako prasad rastu trebalo bi po logici stvari da se smanjuje procenat proteinskih hraniva, a povecava procenat energetskih hraniva.
U normalnim uslovima taj tov bi trebalo da ti traje oko 4.5-5 mjeseca, znaci da ih kupis prasad u maju.
Najbolja kombinacija je JOKŠIR-LANDRAS tj. F1 generacija i na takvu dobijenu nazimicu da se pripusti DUROK ili PIJETREN.To je idealna kombinacija za tov!!!!!!!!

Ovo ti je neko moje misljenje, mada se ti jos raspitaj :ppozdrav:

Post je spojen: [time]понедељак, 18. октобар 2010. 17:15:46 CDT[/time]
_________________________________________________
 
Vidim da je ova tema nije dugo bila aktuelna,pa da ne otvaram novu postavicu ovde neka pitanja.
Imam jednu krmacicu koju bih da ostavim da se oprasi,ali ne znam ni koja je rasa ni koliko je stara,jer je kupio cale kao prase jos letos,medjutim posto sam ja bio u inostranstvu ne znam nista o njoj,a u medjuvremenu je otac preminuo.
E sada bih ja nastavio da uzgajam za svoje potrebe,ali kako smo oduvek kupovali prasad,tovili do zime i posle stavljali u zamrzivac,nemam iskustva sa prasenjem.Evo slike nazimice,po mojoj proceni trebalo bi da ima 60-65kg(mozda i gresim),a planiram da je V.O. polovinom januara,pa bih voleo da mi neko kaze koja je ovo rasa,sa kim da je ukrstim i da li ce za mesec dana imati potrebnu kilazu da ostane sprasna.
Jos samo da kazem,da je kupljena negde oko 15.jula sa nekih 10-15kg(i jos 5 brata),a slabu kilazu ima jer je cale bio pobornik zdrave hrane,znaci trava,kupus,zito i malo kukuruza(koncentrat nije videla dok ja nisam preuzeo da je hranim posle njegove smrti(nepunih mesec dana).
Hvala unapred i pozdrav svima posto sam ponosni novi clan ovog foruma :D :D

2z4whl2.jpg


ac4wi9.jpg


345ylfs.jpg
 
idealno da ima 7 mes. tada bi trebalo da ima 110-120 kg...pre toga ti ne savetujemi hrani je kako treba .. nema kupus trava.. nemoj da se zaludjujes hrani je sa 3-3.5 kg hrane sa 14% prot. kada se oplodis samo 2 kg hrane kilo ujutru kilo uvece u podne malo saka dve prekrupe.. do prasenje a posle se cujemo :cao:
 
Kada sam ja preuzeo da je hranim,pomesao sam jedno bure od 200 l mlevenog kukuruza,1 kg kostanog brasna i 10 kg koncentrata"Premium".Sta bih jos trebao da dodam?
A po mom proracunu januara bi trebalo da ima nekih 7 meseci,samo ne znam da li ce dostici potrebnu kilazu.I mozes li odokativno da ocenis koliko ima kila i koje je rase?
Inace lepo jedu i nemam nikakvih problema.
Hvala na odgovoru Grujo
 
ovo jedno koliko vidim je musko ako ne gresim a ova jeste zensko ..nemogu ovako da ocenim nemam nikakav orjentir i sve zavisi kako ih slikas za kombinacija ima puno moras da dodas i soje i minerale i kojoj srazmeri kasnije ci ti napisati ako ima 7 mes nemoj sitnu da je oplodis nije razvijena ako me razumes... :cao:
Post je spojen: [time]1292614286[/time]
_________________________________________________
Premiks ti je jako vazan u cijeloj ovoj prici njega kupujes u prodavnici stocne hrane, poljoprivrednoj apoteci i obavezno da bude od dobrog proizvodjaca, na to pare ne treba zaliti.
 
Da ovaj prvi je njen burazer,i dosta je veci od nje.Inace onaj stub od zice je bankina od auto-puta,ako moze da bude orjentir.
 
mmmmm otprilike 70-80 kg teraj do 110-120kg nije hranjena kako treba ako bi trebalo da ima 7 mes.
Post je spojen: [time]1292614528[/time]
_________________________________________________
i sta ti rade napolju :sta: ..smesti ih u box.. nemoj da dozvolis da se prehlade ..ako ih hoces za priplod ..moras na sve da vodis racuna ::namigivanje::
 
Pustio ih da protegnu noge dok malo pocistim jer mi je ovo napolju isto spojeno sa oborima,tu leti setaju,inace ih drzim unutra.
:ppozdrav:
 
Pazi opasno je svinju ili siparicu koja je bila uzatvorenom oboru da pustis na sneg.Nemoj da se prehlade.Imam i ja taj problem sa neuranjenoscu svinja jer i ja uzimam za priplod pa ljudi kad vide da nema cenu rane ih tako da samo prezive.Ali nije strasno sve se to nadoknadi jeste da se izgubi malo u vremenu i u datom momentu kad treba da se odradi turnus ti moras da pauziras kako bi nagojio svinju.Ja imam veprica kojeg sam mislio za parenje isto je tako zlojesan nedaj boze.Uvek kad planiras da cuvas svinju za prasenje nikad nemoj da ti bude cilj da je svinja krupna pogotovo ako je prvopraskinja jer hoce da se teze kote uvek gledaj da vepar bude rmpalija.Ides sistemom - svinja koti ali vepar pravi prasice.Danas sam uveo svinju u boks da se prqasi ako bog da prekosutra.I imas vremena da napravis boks za kotenje ili ukljestenje dok uhranis svinje ako ces mene da slusas napravi boks i nemas problema pri prasenju,nemas gubitaka u vidu da svinja ugnjeci prase ili svedes na minimum.A boks mozes da napravis od raznih materijala i nije skupo.
 
@ prezalj
Ovo su ti,po meni,jorksiri.Rekao bih po obliku glave.
Sto se tice ishrane,kupi gotov koncetrat sa 18% proteina,da nadohnadi prirast,i obavezno odvoj od nerasta odmah.Pustaj sa otp. 120 kg,na trece trazenje.A tu hranu utrosi na nerasta,njemu ionako prirast nije bitan.
 
Boks sam resio obavezno da napravim,tu nemam dilemu.
Slikacu sutra obore,pa cu da okacim slike,jer imam neke nedoumice sto se tice ove zime.
Inace hvala svima na savetima,i do sada ,a i za ubuduce,jer imam milion pitanja sto znaci dosadicu vam. :haha: :haha: :haha:
 
Ja sam pravio oks od cevi 3 x 2 i betonirao sam u sest tacaka tj coskove i sredinu boksa.Prednji deo sam za svaki slucaj utiplovao u zid.Nema da mrdne.Ako pravis boks tako sto ces da ga ubetoniras u sest tacaka kao ja mozes cak i od 1,5 x 1,5 cevi da pravis nema to gde da mrdne.Ne uspevam da prebacim sa telefona slike u komp nikako kad uspem slikacu da vidis
 
Evo okacio sam nekoliko slika mog obora.Na prvoj slici je otvoreni deo,sto bih ja rekao setaliste,i koji je u letnjem periodu ceo u hladovini jer ima drveca sa strane.Na drugoj slici je obor,otvoreni deo i na trecoj je zatvoreni deo.Imam dva takva obora sa otvorenim i zatvorenim delom plus setaliste.
Trenutno je samo jedan obor zauzet,i sva vrata su otvorena,u zatvorenom delu gde spavaju imam prostirku od slame.Interesuje me da li da sve ostavim tako kako je sad,i da li je svinjama hladno?
Pitam jer su kao mali navikli da vrse nuzdu u setalistu,skroz dole kod kapije,tako da mi je obor uvek cist i posto sam planirao na prolece da sprovedem struju u zatvorenom delu po plafonu,i da namestim jednu sijalicu,da li mogu da prezime zimu ovako kako je sada.?
Naravno,svaki savet je dobrodosao i u vezi ostalih stvari(hranilica,boksa za prasenje itd...)
35jjggo.jpg

6fuipv.jpg

mhbxx1.jpg


a evo jos par slika

zumcz7.jpg

s5hbba.jpg

281zqqg.jpg

24ove3s.jpg

3507714.jpg
 
Lepi svinjci,veliki.Zavisi sta mislis da cuvas jer mozes da pregradis svinjce ako su ti veliki e sada jedini uslov je da budu sve svinje unutra tj da imaju i zatvorene svinjce da se sklone kad je jak mraz.Inaj svinjac iznutra nebi bilo lose da okrecis bilo sa cime lepse ce da se vidi unutra i ja moje prskam sodom radi dezinfekcije,kad jedna prasilja izadje i treba druga da udje neki dan ranije oprskam za svaki slucaj.
Post je spojen: [time]1292686905[/time]
_________________________________________________
Ovde gde imas vrata za ulazak u ovaj zatvoreni svinjac tu mozes da ih drzis slobodno one kad im bude zima uci ce unutra i pred mrak zatvoris vrata i to je to.Preko dana one same znaju da li im je hladno tako da ce da idu napolje i da se vracaju a preko noci ipak ja bih zatvarao vrata obavezno.Ujutru kad je onako lep dan otvori neka idu van a kad je cica zima drzi ih unutra.Vazno je da nisu na snegu i da imaju gde da se sklone ipak ne mogu one da ti kazu kad im je zima a ni da same zatvaraju vrata na svinjcu.Onog vepra odvoji od njih da bude samostalan on ce da skace na sve redom.
 
Obori su bili okreceni u prolece,a planiram da ih opet okrecim cim prodje zima.Imam i vode u blizini pa im perem obore kada je lepo vreme.Inace trenutno imam samo ovu nazimicu i veprica(ustrojenog) pa ih ne bih odvajao dok nazimica ne bude V.O.
Jos da dodam da sam ih pustao u njivu gde mi je bio zasadjen kukuruz dok nije pocelo lose vreme da pokupe ostatke od branja(njiva mi je ogradjena),pa mislim da je ovo blago crvenilo od toga,ne bih rekao da je suga.
Planiram da drzim svinje za sebe,za kucne potrebe,nista na veliko.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh