Sirovo sojino zrno

alfa 9

Član
Učlanjen(a)
21 Nov 2009
Poruka
669
Lokacija
temerin
sirovo sojino zrno stetno ili ne za ovce?
 
alfa 9 je napisao(la):
sirovo sojino zrno stetno ili ne za ovce?

Evo nekoliko korisnih stvari koje sam pronašao o soji uopšte.

Prvo što se tiče ishrane ljudi:

Soja je biljka, mahunarka čije seme sadrži čak 35% belančevina i 20% ulja. Ona je izuzetan izvor kompletnih proteina, a kao potpuno postan proizvod izuzetno je zdrava i veoma primenjiva u ishrani. Esencijalne aminokiseline su zastupljene u svim produktima sačinjenim od soje, što je čini odličnom zamenom za namirnice životinjskog porekla.
Proizodi od soje su raznovrsni i mogu biti deo mnogih ukusnih jela (kao što su tempeh, tofu, miso, nato miso, tamari soja sos) lakši su za varenje od sirove soje u zrnu, no pravilno skuvana soja u zrnu ne stvara probleme.

Ishrana životinja:
Sirova soja se može davati preživarima (ovcama konkretno), ali u veoma ograničenim količinama! Bez obzira na mnoštvo pokazatelja o pozitivnom delovanju soje, neki autori upozoravaju na tzv. anti-hranjive tvari koje sadrži soja (anti-hranjive tvari su izraz koji opisuje supstancije kao što su inhibitor tripsina i filtati koji narušavaju normalnu apsorpciju hranjivih tvari.)
Tripsin je vazan enzim za katabolizam proteina u amino kiseline. Sirova soja sadrži u većim količinama inhibitor tripsina koji narušava funkciju tripsina i može da ometa varenje proteina.

U obrocima koji sadrže ureju (naročito u ishrani krava), ne daje se nekuvano zrno soje jer ono sadrži enzim ureazu koji konvertuje ureju u amonijak, što može štetno delovati na probavni trakt životinje, tako da se prethodno preporučuje termička obrada zrna soje.
Primećeno je da mlečna grla hranjena sa termički obrađenim zrnom soje, proizvode više mleka nego grla hranjena sirovim zrnom. Soja data u velikim količinama može izazvati proliv.

Nadam se da je ovo dovoljno da se donese pravilan zaključak?!

:ppozdrav:
 
Davao sam ovcama sojinu plevu koja je sadržavala puno ljuske sojinog zrna , ali i dosta djelova zrna
oko 20% ( otpad iz silosa). Nije bilo nikakvih problema, no sa time sigurno ne treba preterivati, upravo zbog gore navedenog.
Dodavanje termički obrađene soje ( ekstrudirane) u hranu za janjad ( cca 10%) povečava prirast i odlično utječe na strukturu mesa, barem prema mojim iskustvima.
 
strile i ja isto sam doneo puno otpada iz silosa,isto ima puno zrna u njega,zato 30ovaca dobijaju 6kanti dnevno
 
alfa 9 je napisao(la):
strile i ja isto sam doneo puno otpada iz silosa,isto ima puno zrna u njega,zato 30ovaca dobijaju 6kanti dnevno
Kada kažeš kanta onda obično mislim na bijelu kantu od 15 litara od boje? Ako je ta čini mi se da puno dobiju.
 
Ako nema puno zrna onda puna kanta teži cca 4-5 kg, ako je od 7-8 kg znači da ima puno zrna.Tada bi po mom mišljenju bilo puno.Pored toga vjerojatno daješ i sijeno.
 
normalno,dajem seno1balu i sojinu slamu 1 balu. odusevljen sam jagnjadima .i treber sam juce narucio
 
jel davao neko sojinu slamu ovcama i kako su iskustva sa tim? jel moze da se daje svakodnevno kao lucerka ili povremeno samo ?? :sta:
 
gilgames je napisao(la):
jel davao neko sojinu slamu ovcama i kako su iskustva sa tim? jel moze da se daje svakodnevno kao lucerka ili povremeno samo ?? :sta:
Možeš je davati u neograničenim količinama.
Kao i kod ostale hrane je bitno da nema plesni.
 
gilgames je napisao(la):
jel davao neko sojinu slamu ovcama i kako su iskustva sa tim? jel moze da se daje svakodnevno kao lucerka ili povremeno samo ?? :sta:
Mnogi ovcari u tvom kraju (medju koje i sam spadam) godinama vec koriste sojinu slamu u ishrani ovaca.Naravno, to je dopunsko hranivo i ne mozes da se oslonis samo na nju u smislu da je koristis za svaki obrok, moras je kombinovati sa lucerkom.
E sad, moras voditi racuna o tome koja je soja u pitanju (u tvom kraju se seje GMO) kojim je herbicidima, i kojim kolicinima tretirana jer moze da bude vrlo opasna sa katastrofalnim posledicama (vlastito iskustvo).
 
Postoji jedan problem, a to je kada u soji ima puno trave pa ratari moraju tretirati herbicidom prije vršenja(desikacija).
Zbot trave je velika vlaga.Takva se slama ne smije davati ovcama jer je čisti otrov.
 
ja sam pocetnik amataer da se zna odma ! :) pa naravno nebi ona bila glavna ja dajem 2 obroka dnevno ujutru i popodne kukuruz i trecina jecma u zrnu i to im je svaki dan tako.. a sena ima ispred njih stalno.. mislio sam malo da rasteretim tu lucerku za sledecu godinu s obzirom da sam bale placao 2 e a ta jedna bala je isla za manje od 3 dana na njih 3.. 2 virtemberg i 1 romanovka ... al sad imam i ovna idf.. sledece godine ocu malo ozbiljnije da se posvetim pa moram da vidim da se informisem da imam sto povoljniju ishranu a da je sto kvalitetnija ... s obzirom da sve kupujem ! pozz svima :ppozdrav:
 
gilgames je napisao(la):
ja sam pocetnik amataer da se zna odma ! :) pa naravno nebi ona bila glavna ja dajem 2 obroka dnevno ujutru i popodne kukuruz i trecina jecma u zrnu i to im je svaki dan tako.. a sena ima ispred njih stalno.. mislio sam malo da rasteretim tu lucerku za sledecu godinu s obzirom da sam bale placao 2 e a ta jedna bala je isla za manje od 3 dana na njih 3.. 2 virtemberg i 1 romanovka ... al sad imam i ovna idf.. sledece godine ocu malo ozbiljnije da se posvetim pa moram da vidim da se informisem da imam sto povoljniju ishranu a da je sto kvalitetnija ... s obzirom da sve kupujem ! pozz svima :ppozdrav:
Mladi kolega, da nebismo mi nasom prepiskom smarali ostale forumase, a s obzirom da smo komsije, predlazem Vam da u toku zime navratite nekoliko puta i vidite kako sve to funkcionise u praksi, od nacina ishrane ,smestaja do jagnjenja i sl.Nadam se da ce te imati sta da naucite i da ce vam to pomoci u daljem bavljenju ovcarstvom (ako se uopste odlucite da se tim poslom u perspektivi bavite).
Pozdrav
 
odavno je neko zadnji put pisao na ovu temu ali sam juce od coveka saznao jednu informaciju koja je 100% tacna ato je da soja ako se termicki ne obradi malte ne nema nikakvog efekta u ishrani zato sto se 90% vitamina i proteina tek termickim putem oslobadja zato nigde u receptima necete naci soju nego griz ili sacmu
 
To što pričaš 100% nije tačno :) već je propaganda prerađivačke industrije da ti uzmu pare ili ulje za preradu!!!
Soja kod preživara se može dati kod muznih krva do 2kg u dnevnom obroku bez ikakvih posledica na varenje i metabolizam. Kod ovaca i koza se mora prevesti na količinu koja bi im bila potrebna, možda max 200g sirovog zrna soje bilo mlevenog bilo celog. Odlično je iskorištavaju
Kod svinja i živine je druga priča
 
termickom obradom se smanjuje odredjena kolicina stetnih materija(ureaza i tripsin) u zrnu soje i donekle povecava svarljivost kod svinja i zivine zbog kratkog digestivnog trakta tako da njima svaka pomoc dobro dodje
 
Nazad
Vrh