Permaculture - Permakultura

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.963
Lokacija
Beograd
Permaculture - Permakultura (permanentna agrikultura il kultura)

Kovanica je nastala sedamdesetih godina kada još nije bila u upotrebi sustainable (održiva) poljoprivreda kada je Bill Mollison počeo da stvara sistem koji je kasnije prešao u pokret.
U osnovi dizajn nešeg okruženja, mesta na kome živimo i proizvodimo hranu, primenljiv na svakom mestu na svetu.
Obuhvata etičke, socijalne, ekološke i ekonomske strane života i opstanka na zemlji.

Mislio sam da malo više napišem o osnovama ali sam shvatio da bi i to bilo previše, zato ću samo postaviti linkove ka vide, audio i knjigama, pa na osnovu toga možemo dalje da pričamo. Jednostavno je tema preširoka to bi bilo kao ka nekoliko ovakvih foruma pokušam da stavim na jedan topic.

Video:

Harvesting water - Geoff Lowton

http://avaxhome.ws/ebooks/eLearning/harvesting_water_the_permaculture_way.html

Global garener - Bill Mollison

http://www.warez-bb.org/viewtopic.php?p=38746321#38746321

Introduction To Permaculture Design

http://dotsub.com/view/b3997f3e-8074-4e3b-918b-b61465375427

Toby Hemenway - How Permaculture Can Save Humanity and the Earth, but Not Civilization

http://www.youtube.com/watch?v=8nLKHYHmPbo

Bullock Brothers Homestead - A 25-Year Permaculture Project

http://www.youtube.com/watch?v=oW7LcNAYBWg


KNJIGE:
nekoliko možete da nadjete ovde, ostatak ću polako uploadovati
za početak pročitajte :Intoduction to permaculture - Bill Mollison



I jedan audio koji tek skidam:

Audio course Bill Mollison

http://www.warez-bb.org/viewtopic.php?t=5338074

i za kraj video koji me nasmejao

permaculture chicken

 
Mislim da ce ti se jedan video kurs svideti.
U pitanju je North Carolina State Permaculture Lecture - HS432. Citav kurs je free moze da se skine sa North Carolina State podcasta. Takodje ga ima i na demonidu.
Cek nashao sam i link http://courses.ncsu.edu/hs432/common/podcasts/.
Imam jedno 30-40 GB raznog materijala pa ako si zaiteresovan posalji pp da vidim na poslu da ti omogucim web pristup.

Edit: Sad gledam ovaj online podcast izgleda da ja imam neku stariju verziju kursa :)
 
Kekec ne mogu da vidim taj video, možda je do fleša ili nešto...

Šauberger je možda i jedan od prvih permakulturalista (al sam ga složio :) ali je mnogo značajniji po njegovom revolucionarnom shvatanju vode. Šteta što se mnogo njegovih dobrih ideja i izuma nije unapredjivalo malo više.

edit

Ovaj sam video sa TEDa već negde okačio ali sam opet naišao na njega i stvarno zaslužuje da se pogleda kako je čovek sve principe permakulture ostvario i čak promenio klimu i društvo.

 
dzionik je napisao(la):
Kekec ne mogu da vidim taj video, možda je do fleša ili nešto...

Šauberger je možda i jedan od prvih permakulturalista (al sam ga složio :) ali je mnogo značajniji po njegovom revolucionarnom shvatanju vode. Šteta što se mnogo njegovih dobrih ideja i izuma nije unapredjivalo malo više.

Sasvim moguce da je u pitanju flash problem. Ja nemam takvih problema citav kurs moze da se skine i sa Applovog podcasta kao i sa demonoida.
Mislim da markodanube ne treba uzimati za zlo sto upozorava na sto upozorava na oprez.
Po meni je malo ludo poveriti nekome 500k eura samo na rec. To je jos jedan dokaz da ljudi ne treba da se zalecu u nesto sto ne znaju i ne razumeju do kraja nego da ulaze u svaki novi posao oprezno i mozda da testiraju prvo. Ej uloziti 500k evra!!! Meni je tu nesto sumnjivo ali dobro.
Besmisleno je pricati o prvom permaOkultisti :haha: Jer stari narodi su znali za odrzivost poljoprivrede (ljudi koji su ziveli na havajima pre svega) samo sto je to bilo integrisano u drustvo ne kao nauka nego religija i tabui. Pogledaj malo radove Sir Humphry Davy-ja o djubrivu sa pocetka 19 veka (posebna zahvalnost Deda Lali koji me je podsetio da su i madjari od nekoga morali uciti) od koga je u sustini sve i zapocelo. Justus von Liebig otac vestackog djubriva je u sustini samo nastavio njegove radove.
Itd Itd.
Ko za inat nije mi kod kuce lap top gde se nalaze neki radovi o istoriji poljoprivrede u indiji i kini gde se posebna poaznja obracala na samu odrzivost iste.
 
Ma to je budalaština svaliti pare a ne znati šta radiš je blesavo. U svakom slučaju permakultura nije nešto što možesš da kupiš, ja je više shvatam kao način i smisao života.
Ma naravno da je Marko u pravu za opreznost ima tu nekih loših stvarii koje su se dešavale elitizam, zaštita prava itd ali nikad ideja nije kriva već ljudi koji su je upropastili. Tako gledam i na komunizam koji je mogao da bude dobro društvo da nije bilo ljudi u njemu :)

Ajde okači tu literaturu, možeš i na ovaj moj 4shared neka bude na jednom mestu.
 
Pokusacu svojim recima da napisem skraceno o cemu se radi kod te zene i Holzera.
Ona je bila odusevljena idejom permakulture na njegov nacin.
Kupila je za veliki novac jedno imanje i on ga je " preuredio " sa preradjenim kanalizacionim muljem kao djubre i sa bagerima je napravio jezerca i terase u zemljistu.
sta je so dobilo od njegovog preuredjivanja :

erozija zemljista na svim stranama
zagadjivanje zemljista
krivicna prijava da se sve vrati u prvobitno stanje
(uklanjanje kanalizaconog mulja , IZUZETNO SKUPO )
na zemljistu nije bilo godinama nikakvog roda voca i povrca za prodaju posto je zagadjeno sa teskim metalima iz kanal.mulja.
Troskovi : sudjenje sa njim , sa drzavom, advokati , preuredjenje, kazne itd.
sve je to zenu kostalo preko 500.000 plus izostanak zarade

toliko ukratko
 
Да није тужно било би лепо али ни једне речи од било ког предавача са било ког факултета
са нашег говорног подручја.
Е зато смо и смислили да се окупимо и сами својим снагама нешто започнемо а ако Бог да и
остваримо.
А,тај Шваба се баш полакомио и сигуран сам да ни сам није довољно знао у шта се заправо упушта.Можда је мислио ако успем ето мени славе и пара.Ко зна ,свакакви шарлатани се смуцају овим светом.О њему нисам ништа рекао и ако нисам изрекао као да нисам ни помислио.
 
dzionik je napisao(la):
Ma to je budalaština svaliti pare a ne znati šta radiš je blesavo. U svakom slučaju permakultura nije nešto što možesš da kupiš, ja je više shvatam kao način i smisao života.
Ma naravno da je Marko u pravu za opreznost ima tu nekih loših stvarii koje su se dešavale elitizam, zaštita prava itd ali nikad ideja nije kriva već ljudi koji su je upropastili. Tako gledam i na komunizam koji je mogao da bude dobro društvo da nije bilo ljudi u njemu :)

Ajde okači tu literaturu, možeš i na ovaj moj 4shared neka bude na jednom mestu.

Dogovoricemo se. Nije nikakv meni problem samo sve da sakupim na jedno mesto. Toga ima podostaaa ihaaa :)
Jedan deo knjiga kao i casopisa o poljoprivredi iz 19 veka mozete da pokupite sa google books (potpuno su besplatne knjige). Ono sto je super i sto se vidi u njima jeste da se nije koristilo vestacko djubrivo nego stajsko takodje se vide i neka istrazivanja koliko je tacno cega primenjno po njivama i koliko su bili povecani prinosi odredjenih useva. Ja sam samo preleteo pogledom preko toga posto sam trenutno u nekoj drugoj prici :)
 
Mislio sam samo ono što zaista vredi, zato sam i napisao obavezna literatura i kačim samo ono što sam pročitao i uverio se u kvalitet. I ja imam jedno 50 GB literature koja me je zanimala ili me još uvek zanima ali ne želim da spamujem ovaj folder nego da pažljivo biram šta stavljam u njega.
Aevo i još jednog interesantnog izvora knjiga kojima je "istekao rok" autorska prava:
http://www.soilandhealth.org/01aglibrary/01aglibwelcome.html
 
dzionik @

dobar tekst, pitam se kako je bilo moguce da industrija i politika uspeju toliki narod da obmanu ?

I opet dolazimo do zavere i bilderbregove grupe :zli: :zli: :zli:
 
Pa kao i svaki quick fix i zelena revolucija je imala pozitivne rezultate u početku i kad je proizvodnja hrane postala biznis i za hemijsku industriju malo je istraživanja dalje radjeno na stari i "prevazidjeni" način poljoprivrede. Kasnije je svako unapredjenje ustvari bio rezultat selekcionisanja a ne hemije, sad je nažalost i selekcionisanje otišlo. Zamenila je GM tehnologija koja je ustvari mnogo sporija nego selekcionisanje i polako zaostaje. Ima neki člana u Dojče cajtungu koji sada ne mogu da nadjem, o istraživanju i planovima koje je radila nemačka vojska u vezi naftne krize i poljoprivrede. Tajni dokument koji je nekako procureo na internet u kome se vidi koliko ozbiljno shvataju "alternativne" metode.
Bilo bi lepo kad bi probao da ga nadješ meni nešto ne ide.
 
malo precizniji bi trebao da budes , neznam koji clanak da nadjem :udri:

Ima milion clanaka i reportaza :sta:
 
Verujem možda i nije skorašnji nisam gledao datum.
Jedino znam da se digla prašina kako se tajni dokument našao na netu, probaću da nadjem link, to je sa drugog foruma.
 
Sada sam slučajno naišao na interviju sa Bill Mollison koji me uvek oduševi njegovim razmišljanjem i humorom kojim zna da začini priču.

Now I have a friend in Japan; his name is Takao Furuno and he only uses ducks on his farm. He doesn't buy any fertilizer, any insecticides or any herbicides and he grows rice. He gets about 7000 pounds of rice an acre for a year. He plows with ducks; he fertilizes with ducks; he weeds with ducks; and he controls all pests with ducks so he's getting totally organic rice, totally produced by his ducks. We've just published a book he's written called The Power of Duck. The power of duck on his small farm is total. You don't need anything else for anything. It'll plow; it'll fertilize; it'll take all the weeds you don't want out, and it's just a duck. And then what you have leftover, as well as 7000 pounds of rice in an acre, you've got 2000 ducks. Some of the restaurants located around farms that are using his system sell 500 ducks per day. Got a lot in the freezer, of course. It's resulted in a second tremendous surge in duck sales in restaurants, you know, and restaurants set up purely to cook ducks in all possible ways. So, we've just published Furuno's book and you know, just as much as permaculture books are example after example after example of how you can save energy and get great benefits, Furuno's book is very important as it takes a rice crop, which is always subject to huge amounts of pesticides, and tells you how to grow it with no fertilizer and no pesticides.

Vlaun: Are people starting to follow his model in Japan?

Bill MollisonMollison: So far, I'd say about 15 to 20,000 farmers have adopted it wholly and sometimes whole areas of farms, In South Korea, probably 4-5000 acres of the rice farming district is in the Furuno system. He's taught it in China; Vietnam has adopted it very fast; Indonesia, and he's been to Tanzania in Africa where they grow the African varieties of rice. So he's spreading his system as fast as he can go. All the winter when nothing is happening in his field, he packs his wife and five kids and off he goes, teaching, into China or Vietnam or Indonesia or Korea or anywhere . . . anywhere there are rice farmers he'll come and teach you at his own expense. I met him in Vietnam. I was up there teaching permaculture; he was teaching rice growing, and he said, "You're my brother. We both just travel to teach when we're not actually on the farm, when it's wintertime at home, we go and teach other farmers," which is exactly what both of us do. I did it for 25 years; he's only been going about 8 or 10. But he will be going for 30 years because he's a young man and very keen on his system.

Vlaun: Sounds like that one system could save a huge amount of fossil fuels and petroleum based fertilizers.

Mollison: Vast. All that I'm telling you about the duck makes all the people with investments in fertilizers shiver in their shoes because you don't need any of that shit. The shit you want is duck shit.

ceo tekst:
http://www.seedsofchange.com/cutting_edge/interview.aspx
 
Nazad
Vrh